Gestolen schilderij per post terugbezorgd Een bundel merkwaardigheden uit 't leven van „Het ijzeren paard" HOUSE OF ENGLAND Seminarieleraar gaf visie op samengaan protestantse kerken Meerderheid van B. en W. keurt extra-krediet voor lyceum af Amsterdamse Beurs Frans Halsmuseum-directie en recherche doen een dringend beroep op de dief van de schotel VRIJDAG 6 NOVEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Ontwerp verdrag is gereed De beurs van gisteren fi?'*/,. MINERVA THEATER - HEEMSTEDE Haarlem is geen Manchester Volkstuinders bouwen eigen verenigingsgebouw COME-BACK VAN GEKLEDE KOSTUUM Uitbreiding van de Amsterdamse haven Morgen vertrek van de „Wilelm Barendsz"? Onderzvijsvoorstellen in de raad Onder grote belangstelling van de leden van de Heemsteedse afdeling van de Ka tholieke Arbeiders Beweging, heeft de heer C. J. Kuik. leraar aan het seminarie „Hageveld", donderdagavond in gebouw „Nieuw Berkenrode" zijn causerie ovfcr de kerkhervorming voortgezet. Doordat op deze bijeenkomst ook een aantal leden van de plaatselijke afdeling van de Ka tholieke Middenstandsvereniging aanwe zig was. gaf spreker eerst een korte sa menvatting van hetgeen hij in zijn vori ge lezing over de kerkhervorming had gezegd. De heer Kuik gaf vervolgens een histo risch overzicht op het protestantisme, tot de versplintering in de negentiende eeuw toen het dusdanig in verschillende geloof- jes en groepjes was verdeeld, dat het er een ogenblik naar heeft uitgezien, als zou het protestantisme door een dergelijke uit holling tot uitsterven zijn gedoemd. Men is in deze kringen echter tijdig tot bezin ning gekomen, welk inzicht er tot grote verbazing van elke niet-protestant toe heeft geleid, dat een hechte eenheid kon worden bereikt. Weliswaar bleven er en kele verschillen bestaan, maar het uit gangspunt van het protestantisme is toch de grote bron van waarheid gebleven. In 1948 werd de Wereldraad van Kerken ge sticht. Hierin zijn 171 protestantse kerk genootschappen vertegenwoordigd. die over de gehele wereld tweehonderdvijftig miljoen mensen omvatten Volgens spre ker is ook deze oprichting een gevolg ge weest van de nieuwe bezieling, welke het protestantisme in deze eeuw heeft doorge maakt. Tevens verkreeg men een open oog voor de noden van de wereld, door Kleine Vrijhandelszone Officieel is in Stockholm medegedeeld dat de delegaties van deskundigen uit de 7 niet-E.E.G. landen gereed zijn geko men met een ontwerp-verdrag voor een Europese vrijhandels-associatie. Tevens werd bekend gemaakt dat op 19 en 20 no vember een conferentie van ministers uit de 7 landen zal worden gehouden. In eer communiqué van het Zweedse minister.e van Buitenlandse Zaken wordt gezegd dat het ontwerp voorzieningen be vat voor industriële produkten, agrarische produkten, vis en andere visserijproduk- ten. AMSTERDAM De handel nam hier en daar voor de in ternationale waarden flinke afmetingen aan. De arbitrage deed van zich spreken en daarnaast was er veel speculatieve vraag, waartegenover niet voldoende aan bod aanwezig was. Wall Street had met de gunstige tendentie op het Damrak niets te maken, doordat het mede door de aan houdende staalstaking, voor de zoveelste achtereenvolgende maal over vrijwel de gehele linie lusteloos sloot. De vaste stemming voor aandelen Philips kwam hier van Duitse zijde. Van die kant worden binnenkort zeer gunstige derde kwartaal cijfers van 't Philipsconcem verwacht en Amsterdam denkt er net zo over. Hoofd zakelijk hierdoor bestond er voor de aan delen een grote belangstelling en werden op 74 circa 8 punten aan de winst van 11 punten toegevoegd. Unilever zal op 11 november laat in de namiddag 't interim dividend 1959 bekendmaken. Dit wil op zichzelf niets zegeen maar ter beurze gaan er geruchten, dat naast deze bekendma king tevens door de maatschappij een mededeling zal worden verstrekt over een hoger jaardividend 1959. Gezien het hui dige zeer lage rendement behoort een dividendverhoging zeker tot de mogelijk heden. aldus de beurs. Op een en ander werd vooruitgelopen waardoor de marga- rinenanieren op een hoogterecord van 701 percent werden gebracht, na.een opening op 698. De vorige slotkoers bedroeg 694%. De hoogste koers kon niet behouden blij ven en tegen het slot werd weer 698 ge noteerd. AKU deed het wat kalmer aan en boekte een punt winst. Kon. Olie tegen de draad in ruim 2 gulden lager De aandelen ''wamen dollar lager uit New York. De ^andel in dit fonds was gering. De scheep vaarten nriishoudend zonder meer. terwijl en de belegginpsmarkt de langlopende c*oaf,cfondsen vast en de kortlopende obli- "atjos ppr^pr ipfs gemakkelijker in de markt lagen hil geringe omzetten. De knikte voor de Amerikaantjes was een '♦uk minde»- De slotkoers van Studebaker- ''ackard in Wall Street was voor 't ~>am- -ak een grote tegenvaller omdat men 2 dollar boven pariteit noteerde. Deze tegen- '•aller moest verwerkt worden ten koste '•an de belangstelling. Hierdoor vond een '-persreactie plaats en gedaan werd van °8% tot Wi, dollar, tegen daarvoor als «lotnrijs 29% dollar. Inland Natural Gas "*erd on 6Nidollar geadviseerd tegen 7'/i* dollar de vorige dag. De introductie van certificaten Mad'son Fund. Inc. trok grote belangstelling. De prijs per certifi caat van 10 gewone aandelen werd vast gesteld op 20% dollar ofwel circa f770. In de lokale sector Dn Ooo en Brauns een naar punten in reactie. Prolongatie 3 per cent (ANP) NEW YORK De aandelen bewogen zich onregelmatig in een verminderde omzet, terwijl de aan delen van de onafhankelijke autofabrieken hun kracht verloren. American Motors vertoonde laat op de beursdag een verlies van 6 dollar. Studebaker-Packard ging eveneens terug. De leidende auto-aandelen waren onregelmatig waarbij Ford de zwakke plek was en Chrysler krachtig. Elektronische aandelen bewogen zich breed aan beide zijden van de markt waarbij General Time rustig en Motorola krachtig was. Martin Co. was sterk bij de vliegtuigwaarden, chemicaliën waren sterk. Polaroid steeg laat op de beursdag 4 dol lar. Staalwaarden waren eveneens on regelmatig. evenals de oliewaarden. Texa co ging echter meer dan 2 dollar omhoog. In de aluminiumgroep was Reynolds sterk, evenals Addressograph onder de kantoor behoeften. Onder de geneesmiddelen was het American Home Products die daalde Onder de rubberwaarden was Goodrich laag. De totale omzet was 3.170 000 aan delen Van 1205 verhandelde fondsen wa ren 445 hoger en 554 lager. Het industrie gemiddelde kwam van 645.74 op 647.57 dat van spoorwegen van 152,51 op 151,58, dal van openbare nutsbedrijven van 86,79 op 86,97. (UPI) zich ernstig in diverse sociale vraagstuk ken te verdiepen. Ook de zending en ge- loofsverlevendiging werden op een groot scheepse wijze ter hand genomen, het geen een hernieuwd apostolaat heeft inge luid. In het vervolg van zijn betoog gaf de heer Kuik toe, dat de katholieken in hun geloofsleven de bijbel meer naar de ach tergrond hebben geschoven. Anderszijds valt hier soms weer een te sterk uiterlijk gericht devotisch geloofsleven waar te nemen. Later kwam spreker hier nog even op terug, toen hem na de pauze een schriftelijke vraag over deze opmerking werd gesteld. Hij noemde daarbij het Bra bant omstreeks de eeuwwisseling als voor beeld, omdat de overal langs de openba re weg opgestelde kruisbeelden toch een bedenkelijke tegenstelling vormden met het feit, dat negentig percent der Braban ders die zich destijds in Rotterdam en an dere grote steden vestigden, van hun ge loof zijn afgevallen. Verder stelde de Heer Kuik nog vast, dat van katholieke zijde uiteindelijk een ant woord moet volgen op de actie van de We reldraad der Kerken. Hier meende spre ker aan te kunnen toevoegen, dat de ver draagzaamheid der katholieken ten op zichte van de protestanten groter is dan omgekeerd. Want in protestantse kringen is men nog steeds beducht voor „het Roomse gevaar," waar men dan onmid dellijk de gedachte aan de wederinvoering van brandstapels aan verbindt. Ten slotte herinnerde de heer Kuik aan het komen de concilie, van welke uitspraken hij hoop te dat zij zouden leiden tot een bete- ver staan van de afgescheiden kerkgenoot schappen. Na de pauze werd van de gelegenheid tot vragen stellen een bijzonder druk ge bruik gemaakt, hetgeen nog tot een inte ressante en. uitvoerige gedachtenwisseling heeft geleid. Aan het einde van deze bij eenkomst bedankte de afdelingsvoorzit ter, de heer G. J. Willemse de heer Kuik voor zijn belangwekkend betoog. Slotkoers Heden gisteren 13.45 uu 3-3'/»*/« Nederl. '47 91*/i, 91% 3 Nedl. 1962/64 98 97% Woningbouw 6% 109% 109'/» Pr. A'dam '56 I.. 80% Pr. A'dam '56 II. 90% Pr. A'dam '56 III 91 Pr. R'dam '52 I.. 91 Pr. R'dam '52 II.. Pr. R'dam '57.... 98% A.K.U 384% 383 Calvé Delft 694 694 Van Gelder Zonen 250'/» 250 K. N. Hoogovens. 679 679 Nederl. Ford 380 375 N. Kabelfabriek 402 403 gew Philips Gloeil. 672 671 Pref.PhilipsGloeil. 240 240 697 696 Wilton Fyenoord 200% 200 Werf Gusto 157 157 Dordtsche Petrol 699 700 Kon. Petroleum.. 1 157,— 156,70 Billiton 338 338 A'dam Rubber 1097* 109 K.L.M f 122,— f 122,— Holl Amer Liln.. 159% 159'/» K.NSM 164% 165 N. Scheepv Unie 139% 139% v Nievelt Goudr 138% 138% Phs. v. Ommeren 245'/» 246% H VA 145 145 Delimaatschappij t 171.90 f 171,50 *msterd. Bank.. 315% 317 Nat. Handelsbank 159% 159'/» Ned. Handel Mij 227 227 Rotterd Bank 277% 277 Twentsche Bank 2*7% Anaconda Copper 62% Bethlehem Steel 55% 55% U.S. Steel 98% 98 General Motors.. 53"» 53% Shell Union 70% 71'/» Tidewater 23% 24 Maand voor etherpiraat. De politie rechter te Ziyolle heeft een veertigjarige grondwerker uit Oldebroek wegens clan destien zenden tot een maand gevangenis straf veroordeeld. Advertentie DINSDAG 10 NOVEMBER A S. - 20.15 UUR Morgen zaterdag laatste dag van voorverkoop. Tot 1 uur aan het kantoor van Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Courant. Mochten er nadien nog kaarten voorradig zijn, dan zullen deze aan de zaal worden verkocht. Prijzen van ƒ2.tot ƒ4.— (incl. bel. en pl.bespr „Amsterdam is als han delsstad, even zoo min een Liverpool, als Haarlem door hare fabrieken een Man chester, en te vergeefsch zal men trachten, redenen te vinden voor de vermeer dering van spoed, waar mede de weg, tusschen Haarlem en Amsterdam, weldra afgelegd zal kun nen worden. Tusschen deze twee steden bestaat eenen dubbelen weg te water, namelijk, door de trekvaart, en uit het Sparen over het Y. Eene wel bestraatte, met weinige kosten aangelegde heerenbaan, verbindt deze beide steden, opent aan derzelver inwoners een dagelijksch. veelvuldig, ge makkelijk en naar ieders vermogen berekend ver voer. Deze gelegenheden zijn dus, wat spoed en goedkoop aangaat, vol doende, ja, meer dan toe reikende". De heer A. F. Bouricius. die dit staaltje van kort zichtigheid in 1837 liet af drukken, geniet na hon derdtwintig jaar de eer nog ^ens geciteerd te worden Dat gebeurt in het merk waardige boek ..Het ijzeren naard". waarvan het eerste exemnlaar donderdagmid dag in 't Snoorwegmnseum te Utrecht door de direc teur van de uitgeverij „De Bezige Bij" werd aange boden aan de president directeur van de n.v. Ne- derlandsche Spoorwegen, ir. J. Lohmann. De uit gever, de heer G. Lubber huizen, maakte van de ge legenheid gebruik nog iets meer over te dragen, name lijk de valse legitimatie bewijzen, vrijkaarten en andere documenten, welke tijdens de bezetting de fic tie staafden dat de heer Lubberhuizen deel uit maakte van het spoorweg apparaat. Een en ander voltrok zich onder per magnetofoon voortgebracht gesis, gestamp en gefluit ter herinnering aan het stoomtijdperk van de spoorwegen waaraan „Het ijzeren paard" is gewijd. Dit boekwerk, dat door de spoorwegdirectie tevens werd aangeboden aan haar eveneens aanwezige clien tèle in de Van-Dam-tot- Dam-race, zag daarmee officieel het licht op de zelfde plek waar het werd geconcipieerd. De samen stelster is namelijk de con servatrice van het Sooor- wegmuseum, mejuffrouw Marie-Anne Asselberghs. die de historische docu menten en curiositeiten, bij wijze van spreken maar voor het gril oen heeft Artikelen, rijmen, prenten, dienstorders, feestmenu's en alle andere grafische accessoires welke het func tioneren van een spoorweg begeleiden volgen elkander minder in bonte dan wel chronologische volgorde op, zodat men na het doorbla deren van „Het ijzeren paard" een bijzonder leven dig beeld heeft van de periode van de stoomtrac- tie, welke op 7 januari 1958 met het binnenrijden van locomotief 3737 in het Spoorwegmuseum officieel eindigde. Geen ander technisch verschijnsel heeft de gees ten en gemoederen van de tijdgenoten blijkbaar zo geboeid en geïntrigeerd. Daarvan getuigt bij voor beeld dat kostelijke ver haal van ene dr. G. Muhl, die met Duitse grondigheid in 1839 het traject Brussel Antwerpen eerst een keer ..rugwaarts" reed, vervol gens met het hoofd naar de locomotief gewend en ten slotte „om mij op het naauwkerigste van alles zelf te overtuigen" met het hoofd buiten het raam. Deze voorloper van het „Office de recherches «t d'essais" besluit dan filoso fisch: „Ik heb deze proef, '.oo dikwijls ik op denzelven gereden heb. herhaald, en ben steeds tot dezelfde resultaten geraakt, dat is, eigenlijk tot geen enkel". Zonder Werken Niets Zaterdagmiddag om drie uur zal wet houder W. F. Happé het nieuwe gebouw van de volkstulndersvereniging „Zonder Werken Niets" op het tuinencomplex na bij de Geuzenvesperstraat in Haarlem- Noord officieel in gebruik stellen. Het ge bouwtje dat ruimte biedt voor een win kel en een werkplaats is in de afgelopen maanden geheel door leden van „Zonder Werken Niets" in hun vrye tyd tot stand gebracht. Reeds jaren tobde de inkoop- en tuin- commissie van deze volkstuindersvereni- ging met het probleem van een geschikte behuizing. Het beduur benoemde een bouwcommissie bestaande uit de heren Derksen. Holtkamp en Stolk. De heer W. C. van Eldik verklaarde zich bereid het ontwerp en de werktekeningen voor een nieuw gebouw te maken. In juni van het vorig jaar verkreeg men de vereiste bouw vergunning en een maand later kon de eerste spade in de grond worden gestoken voor het uitgraven van de bouwput. Veer tig volkstuinders hebben, hoofdzakelijk in de avonduren, hun aandeel in de bouw met alles wat daarbij hoort geleverd. Ook een drietal buiten de vereniging staande per sonen droegen hun steentje tot het geheel bij. Het resultaat mag zeer zeker worden gezien. De totale kosten konden door dit zelfdoen uiteraard aanmerkelijk worden gedrukt. Zij belopen rond 3000. Het ver enigingsgebouw zal genoemd worden naar iemand die in het verenigingsleven van „Zonder Werken Niets" een belangrijke plaats heeft ingenomen. Advertentie Grijs en blauw favoriet dit najaar! lomatsn-kostuums ia Duidelijk blijkt <k belangstelling voe geklede kottootnt. De man Tan de wereld beseft, dat bij naast zijn fleurige pakken behoefte beeft aan geklede gri|2e of blauwe kostuum» voor de meer formele momenten. Onze ver-Tooruit2iende inkoop- politiek zorgde voor een ooieke collectie, waansM met genoegen bet vol maakte kostuum kiest: een TOVER, tailoredbj Gordon! grijze nuances. Midden- en donkergrijze uni-timen en *hairlines" in kamgarene. Barathea's, flannels, bop- sacks en pick and picks. 1- en 2-rij modellen, ev. met ▼est. Alle maten, mime keuze va 169.50 Diplomaten-kostuums In blauwe nuances. Naast bet geklede ooi-donkerblauw (semi-offieel) vele nieuwe blauwe tinten in gedekte streep- en ruitdesstos (voor theater, verjaardagen etc.). Mooie Engelse en Franse kwaliteiten tx 179.50 AMSTERDAM - DIN HA *6 - EINDHOVEN HILVBRSUM - BUSSUM TIJDENS EEN HEDENMORGEN in het Frans Halsmuseum door de directeur, de heer H. P. Baard, gehouden persconferentie, heeft hoofdinspecteur C. van Marion de pers ontslagen van de toezegging niets te publiceren over de terugzending, door de dief, van het op 11 december 1955 uit het museum gestolen paneeltje, voor stellende Catrün Gerrltsdochter. Het paneeltje werd op 18 mei 1956 dus vü* maanden later in een bruin pakpapier verpakt als post pakket ontvangen op de Kleine Hout weg 103, het woon huis van de heer BaardDe dief had een dag eerder per telefoon aan de terug zending de voor waarde verbonden dat er niets over in de kranten gepubli ceerd mocht worden. Hieraan is voldaan in de hoop dat de dief vervolgens ook de. tegelijk met het paneeltje gestolen, zilveren plooischotel zou terugzenden, een subliem kunstwerk. Nu er vier jaar van wachten zijn verstreken acht de recherche het niet langer nodig de wens van de dief te respecteren en verkiest zy vla de kranten een oproep aan de dief te richten de schotel terug te zenden. Het onderzoek inzake de diefstal heeft geen enkel resul taat opgeleverd. „Ik kan nergens op aanhaken zei hedenmorgen de heer Vani Marion ik heb geen steekhoudende gegevens, geen wetteiyk-redelijke basis. De zaak is een mysterie voor me". Ook de heer Baard legde er de nadruk op dat het terugkregen van de schotel en niet het vinden van de dief thans de hele zaak! domineert. Het verdwenen-zen van dit waardevolle stuk van de gemeente Haarlem overweegt thans zo sterk in deze zaak, dat de politie besloten heeft bij deze de dief te vragen het stuk terug te sturen. „Er zyn voldoende manleren te bedenken aldus hoofdinspecteur Van Marion waarop de dief de terugkomst van de schotel kan verzorgen zonder zichzelf bloot te geven". Op 11 december 1955 werd ontdekt dat de schitterende ovale (45 bij 37,5 cm. me tende) zilveren plooischotel, daterend uit het jaar 1649, van Pieter Cornelisz Eb- bekin, alsmede het anonieme portretje van Catrijn Gerritsdochter uit 1526 (sinds 1872 door het Sint Elisabeths Gasthuis te Haar lem aan het Frans Halsmuseum in bruik leen afgestaan) ontvreemd waren. De dief want de politie is er van overtuigd dat er één persoon aan het werk is ge weest had zich laten insluiten en is met zijn buit door een raam aan de achterzijde verdwenen. De schotel was in 1948 voor een bedrag van 2500 aangekocht maar het stuk is zo uniek, dat de werkelijke waarde ervan veel hoger ligt. Hedenmorgen heeft de heer Van Ma rion het verloop der gebeurtenissen sinds dien uitvoerig verteld Op 17 mei 1956 heeft de dief het huis van de heer Baard gebeld en bij mevrouw Baard naar haar man gevraagd. De heer Baard was op dat tijdstip in een vergadering op het Coornhertlyceum en toen de dief hem dus niet te spreken kon krijgen heeft hij het gesprek abrupt verbroken. Een kwartier De dienst van Publieke Werken van de gemeente Amsterdam heeft, na onder handse aanbesteding, het uitvoeren van baggerwerk en het opspuiten van terrei nen in de Grote IJ-polder ten behoeve van de verlenging van de Westhaven, gegund aan de laagste inschrijfster, de n.v. bag- germaatschappij Bos en Kalis te Slie- drecht voor achttien miljoen gulden. De Nederlandse Walvisvaart Maat schappij deelt mede dat het herstel van de hoofdmotor, waarin een storing was opge treden, het vertrek van de „Willem Ba- rendsz" nog ophoudt. Men hoopt dat het schip zaterdag de Amsterdamse haven '.al kunnen verlaten voor de reis naar de vangstgebieden in het Zuidpoolgebied. later, om 18 uur, belde de man weefr en kreeg de oudste dochter van de heer Baard éérst, en vervolgens mevrouw Baard aan de telefoon, die terstond merk te met dezelfde man te doen te hebben. Het volgende gesprek ontspon zich. „U zult het wel vreemd vinden dat ik niet kan zeggen met wie u spreekt, maar het gaat over de voorwerpen die enige tijd gele den uit het Frans Halsmuseum werden ontvreemd. Weet u er iets van?" Na de bevestiging door mevrouw Baard vervolg de de man: „Ik heb 't bewuste paneel en ik zal het over de post aan u toezenden op voorwaarde dat hieraan geen rucht baarheid wordt gegeven. Het geheel was een misplaatste grap. Ik ben met het pa neel gevallen waardoor het ernstig is be schadigd (dit viel overigens erg mee, al dus mededeling van de heer Baard) en uw man moet het eerst laten restaureren en daarna weer ophangen. Maar hij mag hierover niets publiceren". Mevrouw Baard vroeg of hij niet de schotel wilde terugzenden waarop de man zei: „Die zal ik sturen als het paneel is opgehangen op dezelfde plaats". Mevrouw Baard zei dat dat moeilijk kon omdat er een nieuw arrangement in het museum was geko men. „Dacht u dat ik het niet dadelijk elders zou herkennen", zei de dief daar op, die van mevrouw Baard de garantie kreeg dat aan zijn wens gevolg zou wor den gegeven en toen het gesprek verbrak. De volgende dag, terwijl de heer en me vrouw Baard in Amsterdam de Rembrandt tentoonstelling bezochten en de daarop volgende receptie in het koninklijk paleis op de Dam, werd het pakket aan de Kleine Houtweg bezorgd. De heer en mevrouw Baard hoorden bij thuiskomst om 22 uur van personeel van het museum Van Looy dat het pakket er was en belden onmiddellijk de heer Van Marion. Als afzender was vermeld G. Nocher, Caeciliastraat 91, Leiden. Ook het poststempel was van Leiden, 17 mei 1956. Het perceel bleek een pakhuis en onder vraging van P.T.T.-personeel leverde geen enkel resultaat op. Het paneel werd weer in het museum gehangen en sindsdien is er gewacht en gespeurd, beide zonder re sultaat De heer Van Marion deelde mee dat er niets is bereikt. Hij heeft sinds de terug keer van het paneel zei hij vele ge sprekken met de heer Baard gevoerd en ook hij is thans tot de conclusie gekomen dat een oproep aan de dief thans gedaan moet worden. Ook voor hem domineert thans de schotel als zodanig evenals voor de heer Baard. Uiteraard is het personeel van de terugbrenging van het paneel in dertijd op de hoogte gebracht tezelfder tijd dat aan de pers het verzoek werd ge daan om over de terugkeer van het paneel te zwijgen. Het wachten is nu op een nieuwe reactie van de dief. De heer Van Marion deelde nog mede dat hij het merkwaardig acht dat de be ruchte verdwijning van acht schilderijen uit het Frans Halsmuseum op zondag 11 december 1951 (de panelen werden later onder de vloer van het museum terugge vonden) in weekdag en maanddatum veel overeenstemming vertoont met de onder havige diefstal, die op zondag 11 decem ber 1955 werd gepleegd. „Ik zie er geen reële misdadigheid ach ter zei de heer Van Marion tot slot het is een mysterie voor me". Het enige dat de hoofdinspecteur en ook de heer Baard over hun vermoedens ten opzichte van de persoon van de dief telkens zeiden was, dat zij menen met een zeer emotio nele, wellicht maniakale dader te doen te hebben. In de vergadering van 30 september van dit jaar besloot de Haarlemse gemeen teraad een bedrag van 180.000 beschik baar te stellen voor het aanvullen van meubilair en het treffen van interne ver beteringen in het schoolgebouw aan de Zijlvest 27 (Lourens Costerlyceum) te Haarlem. De commissies van bijstand voor onderwijszaken en voor stadsontwik keling en openbare werken menen thans, dat het toegestane krediet moet worden verhoogd met 16.900 voor het aanbrengen van ramen in de lokaalwanden aan de gangzijde, het bekleden van de deuren, het maken van een lambrizering in de garderobe en de leraarskamer en het maken van een geluiddempend plafond in de hal, alsmede het aanbrengen van een kunstwerk. Het college van B. en W. is van mening, dat met de voorzieningen, waarop het reeds beschikbaar gestelde krediet betrekking had. alleszins voldoen de verbeteringen aan de school tot stand worden gebracht. Een minderheid van het college van B. en W. deelt overigens het oordeel van ie genoemde commissies. B. en W. stellen thans de raad voor om het besluit van 30 september 1959 onver anderd te handhaven. B. en W. stellen vervolgens de raad voor om »en bedrag «»an f 4644 uit te trek ker voor het inrichten van een keuken en het verbeteren van de toiletten in de school voor gewoon lage) onderwijs aan de Koningstraat 20 Het nieuw aan te schaffen meubilair in de Groen van Prins- tererschool aan het Leidseplein gaat ver der 3948 kosten, de eerste inrichting van de personeelskamer van de bijzondere school aan de Velserstraat 17 vergt 1405 en voor de boeken ten behoeve van de school aan de Dreef 20 moet 1435 uit getrokken worden. De leermiddelen voor de scholen aan de Timorstraat 17, de Timo»-straat 38 en de Overtonstraat 42 gaan 1092 kosten en de leer- en hulpmiddelen voor het ver- keersonderwijs aan de school aan de Am sterdamstraat 6' vergen 1 334. B. en W. stellen de raad vervolgens voor de heer P. H. van Essen te Halfweg te benoemen tot lid in het bestuur van de vereniging voor nijverheidsonderwijs te Haarlem. Verder verzoeken B. en W. de raad om tot leraar aan de gemeentelijke handelsavondschool met vijfjarige cursus te benoemen de heren A. Bakker te Haar lem. H. H. Ensing te Haarlem en A. vdn der Struis te Heemstede, zulks met ingang van 1 september 1959. Verder .-tellen B en W de raad voor om ontslag te verlenen aan de heer S. Boes man als onderwijzer aan de Th. M. Kete- laarschool voor mulo en ten slotte zijn er verzoeken tot ontslag binnengekomen van mevrouw D W I Bosscha-Hahn als on derwijzeres aan df Prof Kohnstamm- school, van mejulï'O'iw R EB var. Keu len als onderwijzeres aan de Fuhrhop- school en van de heer J. H R ter Vrugte als hoofd van de Dr. A. van Voorthuysen- school.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9