Bedenkingen tegen het nieuwe subsidiebeleid woningbouw „HOLIDAYS" Citroën OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER J. J. van Kooten Enige facetten der Europese verkiezingen belicht UNO erkent hachelijke situatie der Algerijnse vluchtelingen CHALET KAAS Kamercommissie meent: Te veel vaagheid en onduidelijkheid Paardentram uit stof der eeuwen Kaasprijs gestabiliseerd ejore you vuy! November heeft al winterse allures Weinig wind Professor OudRomme en Samkolden spraken op conferentie van de Europese Beweging „TER CLEEFF Raad voor de Kunst Het woord is aan JA MEVROUW. Broodoorlog breidt zich uit Overeenstemming over CAO-administratief personeel dagbladbedrijf In de krant van heden: 74e JAARGANG No 1U3 ZATbRDAG 7 NOVEMBER 1959 504e JAARGANG No 2oo Grote Houtstraat 93, Haarlem. TeL 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendapiein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. HaarL Crt Directie: P. W. Peereboom en A. D. Iluijsman In de vroege morgen en tegen de avond krijgt de stad het herfstelijk aanzien, waarmee wij zo vertrouwd zijn: de mist veegt de scherpe contouren uit, de zon wordt omhangen met de vitrage van het najaar. Een nader voorlopig verslag naar aan leiding van het voornemen van de minis ter van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid om een nieuwe subsidie- en premie regeling in te voeren, is thans door de vaste commissie uit de Tweede Kamer uitgebracht. Deze commissie vraagt letterlijk hon derd uit in precies honderd vragen. Algemeen wordt opgemerkt, dat in de voorgenomen regeling een voorziening voor financieel zwakke groepen ont breekt. De commissie betreurt dit, omdat zij voor deze bevolkingsgroep de woning nood nog het nijpendst acht. Een stringente hantering van de loon grens van de sociale verzekering als maatstaf voor het bewonen van woning wetwoningen deed ernstige bedenkingen rijzen zolang niet gebleken is, dat voor wo- ningbehoevenden met een enigermate bo ven die grens gelegen inkomen voldoen de passende woningen beschikbaar zijn. De commissie heeft er voorts bezwaar te gen, dat geen aandacht is geschonken aan sociale en economische omstandigheden, welke in volgende jaren huurverhogingen al dan niet mogelijk zullen maken, terwijl de regeling verankerd is in een reeks huurverhogingen, die binnen een zekere termijn naar nog niet te voorspellen even- wichtshuren moeten leiden. De commissie vindt de regeling zeer in gewikkeld. De vrees wordt uitgesproken, dat hieruit grote administratieve werk zaamheden zullen voortvloeien. Deze zijn niét in overeenstemming met de wens om tot vereenvoudiging van de overheidsbe moeienis met de woningbouw te komen. De commissie meent, dat in de ministe riële brief over de nieuwe regeling te veel vaagheden en onduidelijkheden voorko- Op de gisteren in Leeuwarden gehouden kaasbeurs bleken de noteringen zich te hebben gestabiliseerd. De kiloprijs voor Goudse kazen beliep ^622,63, verge leken met 2,602,63 de vorige week. Edammers handhaafden zich op 2.40 2,41. In het begin van de beurs was de stemming matig, doch tijdens de beurs- uren kwam het bericht binnen dat Frank rijk weer een inschrijving voor kaas had geopend, hetgeen het vertrouwen bij de handel deed terugkeren. Advertentie BARTEUORISSTR HAAf'LEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAf'(BU KONINGSPLEI6 AMSTERDAM TEL 223596 SCOOTER - BROMFIETSKLEDING (Van onze weerkundige medewerker) Hogedrukgehieden komen terug, schre ven wij in het begin van de week. In het midden van de week leek het daar niet op, toen er woensdagavond een kleine de pressie met regen passeerde en een vol gende stormdepressie bij IJsland aanstal ten maakte naar de Noordzee te trekken. In de daarop volgende nacht ging de lucht druk plotseling boven Noorwegen en de Noordzee sterk stijgen met als gevolg dat zich daar vrij onverwacht een zelfstandig hogedrukgebied ontwikkelde, waarvan het centrum nu de Oostzee heeft bereikt. Dit hogedrukgebied heeft zich echter zo weten uit te breiden dat ook het weer in West- en Midden-Europa erdoor wordt be paald. De oostenwind heeft koude lucht aangevoerd waarin het 's nachts licht vriest, plaatselijk 2 tot 4 graden. Daarbij ontstaat hier en daar mist. Wan neer deze mist zo dicht is dat de zon bijna geen kans krijgt ze op te ruimen, zoals gis teren plaatselijk in Nederland het geval was, dan blijft het zeer koud bij middag- temperaturen van 2 tot 4 graden. Zal november dus toch een koude en dro ge maand gaan worden zoals wij vorige maand al meenden te mogen verwach ten? Er kan nog veel veranderen maar gedurende het komende weekeinde zal het weer al een enigszins winters ka rakter hebben met lichte vorst en ook over dag voor begin november te koud weer. Doordat de wind zwak tot matig blijft, merken wij overdag vaak niet dat het kwik nog zo laag staat. Deelnemers aan het wegverkeer denkt u eraan: Over dag bij dichte mist (zicht minder dan 200 meter) niet met stadslichtjes maar met grote lichten rijden!. Verwachting tot morgenavond: Op vele plaatsen mist of laag hangende bewolking en slechts hier en daar opklaringen. Weinig wind. Ongeveer dezelfde tempe raturen. Volledige weer rapporten op pagina twee. Binnen afzienbare tijd, mogelijk reeds over drie tot vier jaar, zullen in de zes landen van de E.E.G., E.G.K.S. en Eura- toom directe Europese verkiezingen wor den gehouden voor het Europese parle ment. Hierdoor zijn kwesties als politieke rijpheid, opkomstplicht, verenigbaarheid van het lidmaatschap van een nationaal parlement met dat van de Europese as semblee en de vraag of het ledental van het huidige Europese parlement (142) uit gebreid moet worden, actueel geworden. De Europese Beweging in Nederland heeft vrijdag in het Kurhaus in Schevenin- gen een conferentie aan deze kwestie ge wijd, waarin prof. mr. P. J. Oud, prof. mr. C. P. M. Romme en prof. dr. I. Sam- kalden deze facetten hebben belicht. Zij kwamen o.a. tot de conclusie dat men moet aannemen dat de kiezers rijp zijn voor Europese verkiezingen zolang het te gendeel niet is bewezen. Bij het instellen van het algemeen kiesrecht in Nederland heeft men ook niet op bewijzen van na tionale politieke rijpheid gewacht. De op vatting dat de kiezer geheel vrij moet zijn om al dan niet aan de Europese verkie zingen deel te nemen werd in de confe rentie aangevochten aangezien bij de eer ste verkiezingen de nationale kieswetten zullen gelden en Nederland in ieder geval een opkomstplicht kent. De inleiders con cludeerden voorts, dat in het pre-federale stadium waarin Europa zich nu bevindt, een deel van de Europese afgevaardigden tevens lid van een nationaal parlement zal moeten zijn, teneinde controle te kun nen uitoefenen op de nationale ministers, die in de Europese ministerraden zitting hebben. Het Europese parlement heeft im mers nog geen parlementaire controle over deze ministerraden. Men was het er over eens dat het aantal zetels van het Europese parlement zal moeten worden verhoogd van 142 tot b.v. 426, waardoor Nederland 42 leden zou kunnen afvaardi gen. PROF. ROMME meende ten aanzien van de kwestie der politieke rijpheid, dat het tegendeel hiervan alleen zou blijken als de nationale politieke partijen niet geneigd Advertentie 'Ornjiooit tc vergeten, zouden zijn Europese verkiezingspropa ganda te voeren en kandidaten te stellen. De nationale politieke partijen zouden in overleg met hun geestverwanten in de an dere gemeenschapslanden Europese politie ke programma's moeten opstellen. Prof. Romme geloofde dat de kiezer gemakke lijker uit Europese programma's een keu ze zal kunnen doen dan uit nationale ver kiezingsprogramma's, omdat de Europe se vraagstukken vooralsnog algemener van aard zijn. De vraag of er Europese politieke partijen zouden moeten komen, kon men volgens hem rustig overlaten aan de komende generatie of generaties. PROF. SAMKALDEN betoogde dat het huidige Europa nog steeds een Europa van nationale regeringen is. Maar met direc te Europese verkiezingen zou men een stap in de richting van het Europa der vol ken kunnen doen. Hij waarschuwde even wel, dat de verwezenlijking van de Euro pese politieke programma's, waar prof. Romme over sprak, niet mag stranden op een gebrek aan bevoegdheden van het di rect gekozen Europese parlement. Dan zou immers de publieke belangstelling snel verdwijnen. Prof. Samkalden zag dan ook in directe verkiezingen van het Europese parlement een hefboom om tot grotere be voegdheden voor de Europese assemblee te komen. Voorts pleitte hij voor vereen voudiging van de Europese opbouw en hij dacht daarbij aan een afronding van de werkterreinen der drie gemeenschappen en een samenvoegen van de uitvoerende commissies van E.E.G., Euratom en de Hoge Autoriteit der E.G.K.S., uiteraard met behoud van de huidige supranationa le bevoegdheden voor de verschillende werkingssferen. PROF. OUD wierp een blik in de toe komst en stelde zich als einddoel een fede raal Europa voor ogen. Het Europese par lement zou op den duur uit twee kamers kunnen bestaan, een volkerkamer, (geko zen op basis van evenredigheid) en een se naat, waarin de Europese landen gelijke lijk vertegenwoordigd zouden zijn. In het Europese parlement achtte hij de kiem van de volkenkamer aanwezig en de hui dige ministerraden van E.E.G., Euratoom en E.G.K.S. zouden volgens hem op den duur wellicht kunnen uitgroeien tot een senaat. Prof. Oud geloofde voorts, dat men naar een ontwikkeling moet waarbij er politieke leiders op nationaal vlak en op Europees niveau ontstaan, die nauw moe ten samenwerken. Tijdens de discussie verklaarde jhr. mr. M. van der Goes van Naters, lid van het Europese parlement, dat algemene ver kiezingen geen buiging voor de volkssoe vereiniteit zijn, doch een erkenning van het recht der Europese burgers. De heer Serrarens oud-rechter in het gerechtshof der E.G.K.S., waarschuwde, dat men het Europese parlement niet te groot moet maken. Het gevoel van verantwoordelijk heid der afgevaardigden wordt namelijk kleiner naarmate zij deel uitmaken van een groter geheel, zei hij. Even kwam tijdens de discussie nog de vraag naar voren, of men ook de commu nisten moet laten meedoen aan de Europe se verkiezingen. De drie inleiders zagen de communisten liever niet dan wel in het Europese parlement. Men moet dit echter aan de kiezers overlaten, meenden zij. Advertentie VOOR BETER SCHILDERWERK Kleverlaan 52 Tel. 60985 Haarlem men om een helder beeld te kunnen vor men. Zij vraagt zich ernstig af of men er met behulp van de regeling inderdaad in zal slagen te bevorderen, dat de bouw van particuliere woningen tegen betaalbare huren in voldoende mate zal plaatshebben. Op grond van onzekerheid vraagt de commissie of het wel verantwoord is het contingent wnoingwetwoningen reeds thans met 2500 te verlagen. Wat de positie van de woningbouwcor poraties betreft wordt de vraag gesteld of deze zich tot de oude doelstelling moe ten gaan beperken, nu de woningwetwo ning tot de oorspronkelijke doelstelling zal worden beperkt. Of is het, zo wordt gevraagd, mogelijk dat de corporaties ook een taak krijgen bij de woningvoorzie ning van groepen, die niet tot de oorspron kelijke doelstelling van de woningwet- bouw behoren. Is daartoe, zo wordt ge vraagd, zonder financiële overheidsmede- werking, doch met de regeling voor door particulieren te bouwen huurwoningen, een reële mogelijkheid? Ten aanzien van de inkomengrens voor woningwetwoningen wordt gewezen op mogelijke wijzigingen in de toekomst. Voorts wordt gevraagd of men bij het be reiken van een hoger inkomen een woning wetwoning zal moeten verlaten, dan wel meer huur zal moeten gaan betalen. Wat de bevordering van eigen woningbe- zit betreft wordt nog gevraagd welk pu bliek belang gediend wordt met subsidies voor koopwoningen, die niet krachtens de bevordering van eigen bezit voor steun in aanmerking komen. Ook wordt ge vraagd of de minister verwacht, dat het ook bij verlaagde premies mogelijk zal zijn voor arbeiders en gelijk te stellen per sonen het eigen woningbezit duidelijk te bevorderen. Bij beschikking van de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen is de heer E. Defresne benoemd tot lid van de Raad voor de kunst in de af deling theater van deze raad. Advertentie Verhuur van nieuwe auto's zonder chauffeur, o.a.: Opel Rekord, Kapitan en Caravan Ford Taunus 17 M en Consul Renault Dauphin» Volkswagen en 9 pers. V.W. bus. Alle wagens zijn all-risks verzekerd. Ged. Oude Gracht 70 Telefoon 10454 De sjah van Verzie heeft een bezoek aan Jordanië gebracht. Bij zijn vertrek voerden leden van het Arabisch Le gioen een oud-Jordaanse dans uit. Koning Hoessein ontkwam er niet aan: hij moest meedoen E i n a n d e r De leraar doceert hetgeen hijzelf ver werkt heeft; de leerling neemt slechts datgene op, wat hij verwerken kan. NEW YORK (Reuter) De sociale commissie van de UNO-Assemblee heeft met 66 stemmen voor. geen tegen en vijf onthoudingen, een door Marokko, Tunesië en Libië ingediende resolutie aanvaard, waarin een beroep wordt gedaan op de Hoge Commissaris voor vluchtelingen om zijn bemoeiingen ten bate van de Algerijn se vluchtelingen in Tunesië en Marokko voort te zetten. In de resolutie wordt verklaard dat de toestand van deze vluchtelingen en speci aal van die der jonge kinderen, die het grootste gedeelte van deze vluchtelingen uitmaken, „hachelijk" blijft. De commissie heeft ook een resolutie aanvaard waarin de UNO-leden wordt verzocht gedurende het lopende „wereld- vluchtelingenjaar" speciale aandacht te schenken aan de vraagstukken der uitge wekenen. In de resolutie, die met 55 stemmen voor, geen tegen en twintig onthoudingen werd aanvaard, en die is ingediend door Nederland, Zweden, Perzië, Griekenland, Oostenrijk en Columbia, worden de UNO- leden ook verzocht verbetering van de wettige status der zich op hun grondgebied bevindende vluchtelingen te overwegen, evenals een vergrote financiële bijdrage voor de internationale programma's voor hulpverlening aan vluchtelingen. OSLO (UPI) De actie ter gelegenheid van het vluchtelingenjaar heeft in Noor wegen, dat 3,5 miljoen inwoners heeft, reeds 7,2 miljoen kronen (ruim 3,5 miljoen gulden) opgebracht. De leiders van de actie verwachten dat het doel van de actie: tien miljoen kronen, bereikt zal Een aantal eerstejaarsstudenten van de Vrije Universiteit hebben het mono polie van de Amsterdamse tram door broken. Met een oude paardentram uit drinken. 1702, bespannen met twee paarden, reden zij door de drukke straten van Amsterdam. In deze oude tramwagen kon men nog rustig een glas bier Advertentie Een genot, dat U ze niét meer hoeft te strijken, de no*iron*overhemden van Uw man. Maar dat geel worden en op den duur tóch kreuken? Ook dat nooit meer! Ze kunnen hagelwit en kreukvrij blijven. Be handel ze zo nu en dan, na het wassen, met echfa-wolwit. Ja, die zelfde wolwit van echfa, die Uw vergeelde wol weer smetteloos wit en elegant maakt. Afscheidsgeschenk. Circus Krone heeft bij zijn vertrek uit Nederland aan 't dierenpark Wassenaar drie Abessijnse leeuwen: Kelvin, Sete en Rex ten ge schenke aangeboden. Advertentie vanaf f 3987.- Vraagt demonstratie Ook voor prima service worden. De Noorse radio vervult een be langrijke taak bij de inzameling. Naar wij vernemen heeft de directie van de n.v. Vermaat's Bakkerijen in Haarlem besloten de broodprijs ook te gaan verla gen in de onlangs door het Haarlemse grootbedrijf aangekochte winkel aan de Julianaweg in de Utrechtse wijk Hoogra ven. Deze verlaging bedraagt vijf cent voor al het brood. De directie van Vermaat is tot deze maatregel overgegaan omdat bakker Man schot uit Hoograven, die financiële belan gen heeft in een zaak te Haarlem, zich niet, zoals hij beloofd had, heeft terugge trokken uit de Haarlemse broodoorlog. De landelijke voorzitter van de algemene Nederlandse bakkersbond, de heer C. Kop- pert, heeft medegedeeld, dat men bij deze bond overweegt een oproep aan de leden te richten om de bakkers in Haarlem te steunen. De rebellerende bakkers in Haar lem zijn vrijwel allen bij deze bond aan gesloten. De katholieke bakkerspatroons hebben zich in meerderheid neergelegd bij het besluit van de rayonale bakkerijcom missie om gezamenlijk in Haarlem een zegeltjesactie te beginnen. Uit Utrecht vernemen wij naar aanlei ding van het besluit van Vermaat, dat men daar tot alle prijs wil voorkomen, dat de broodoorlog overslaat naar Utrecht. Maan dagmiddag komen de Utrechtse bakkers bijeen om de situatie te bespreken, maar men kondigde nu reeds aan de broodprijs voorlopig op het oude niveau te hand haven. Voorts zal men zodra de firma Ver maat de actie in Utrecht begint onmiddel lijk overgaan tot een verdere broodprijs verlaging met vijf cent in Haarlem, het geen men kan bereiken omdat bakker T. W. Homan in de Eikenstraat te Haarlem onder leiding en toezicht van bakker Man schot uit Utrecht werkt De onderhandelingen ter vernieuwing van de C.A.O. voor het administratieve personeel in het dagbladbedrijf zijn tot afsluiting gekomen. Het resultaat dat een volledige overeenstemming inhoudt tussen de vertegenwoordigers van de Vereniging de Nederlandse Dagbladpers en de be trokken werknemersorganisaties, zal zo spoedig mogelijk aan de bevoegde instan ties ter goedkeuring worden voorgelegd. Houtplein 18-20 Telefoon 12000 pag- Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Van Dag tot Dag3 Taal-laria 3 Op de Praatstoel3 Havenwerken Beverwijk4 Feuilleton 4 Horen en Zien4 Agenda van Haarlem4 In en om de stad5 Uit stad en omgeving ..5, 6, 7, 8 Film 6 Medische verzorging 7 Filatelie 9 Puzzel 9 Kerkelijk Leven9 Beurs 11 Kerkdiensten 11 Hongarije V 13 Erbij15 tot 21 Sport 23 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER-EN-TWINTIG PAGINA'S WAARIN OPGENOMEN „ERBIJ*. Advertentie Zwitserse Weergaloos lekker, al een halve eeuw lang en... uitstekend houdbaar. h eHeen echt met het merk CHALET!

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1