Glorie der onverstoorbaarheid NEDO-MEX eefz HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT '6 KENNETH MORE in nieuwe filmkomedie af\v. Empelen Iets meer werkloosheid door seizoenoorzaken Auto reed de Delft in ATAX-THXÏ 1.2.3.4.5 De Blauwe Enger De kat De gebroken pijl Canaille „Die tolle Lola Cyclus Some like it hot Een gentleman wordt geen sheriff Journaals Twee doden in het verkeer Strijd om aandacht voor oog en oor A. v. Domburg aanvaardde lectoraat in Nijmegen Autobotsing op Houtplein in Haarlem Advents-appèl in de Oosterkerk te Haarlem Grote Franse opdracht voor Nederlandse aannemer Examens Concert van koor katholiek Haarlem op 19 november Twee jubilea bij Droste Mej. N. A. M. Barbas overleden V.Z.O.D. UIT STAD EN STREEK NATUUPWAVE hervormde Kerkbouwactie passeert 7l/? miljoen ZATERDAG 7 NOVEMBER 1959 MET „DE LORD, DE LADY EN DE BUTLER" is pas goed de carrière be gonnen van de Britse filmacteur Kenneth More. In heel wat films uit de Britse pro duktie was hij al opgetreden. Hij gold als een bekwaam en vakkundig man. Men kon hem een rol toevertrouwen. Toch kreeg Kenneth More nooit een opvallende hono rering van zijn prestaties. De gunst van het publiek, die maatstaf, waarnaar in de wereld van de film vele sterren worden gemeten, bleef More onthouden. Het ver ging hem eigenlijk net als Alec Guinness Ineens was hij er. In „De lord, de lady en de butler" speelde hij de butler. Met een serviliteit, die aristocratisch was, heerste hij over de omstandigheden, onverslaan baar. onvermoeibaar, vindingrijk, bewon derenswaardig. De beste karaktertrekken van zijn vooral komische gaven kwamen in die film tot gelding. Daarna was zijn reputatie gevestigd. Wie over Kenneth More spreekt, zegt: „O, was dat niet die butler uit...." En dan volgt de naam van de film, die voor More is wat „The bridge on the river Kwai" voor Guinness is geworden: een begrip. Merkwaardig dat één prestatie, die inslaat, een hele periode overdekt, waarin talloze prestaties van minstens gelijke kwaliteit, niet tellen. Merkwaardig ook al ligt dat in de men selijke behoefte naar herkenning dat zo n acteur dan pas helemaal in de gratie is, wanneer hij zichzelf in vele variaties herhaalt. Zo is de Kenneth More uit de film „Een gentleman wordt geen sheriff" qua type nagenoeg gelijk aan de butler uit „De lord, de lady en de butler". Ook hier dezelfde onverstoorbaarheid. Ook hier de zelfde alles trotserende superioriteit. Wat eerst een orkaan, de primitiviteit van een onbewoond eiland en het aanpassingsver mogen aan ongekende omstandigheden wa ren. zijn nu het wilde westen, de ruwe zed^n van een ongecultiveerd land en het vas'houden aan Britse begrippen en tra dities. De zelfbewuste butler is thans een door niets uit zijn evenwicht te brengen jongeman. Indianen en iedereen overhoop schietende ranchers worden zijn tegen standers. Hij overwint hen allemaal. Niet doo- zijn moed. Hij is geen held uit „High Noon". Ook niet door zijn onhandigheid. Hii speelt geen hoofdrol in een klucht. Louter en alleen door zijn Britse afkomst brengt hij vriend en vijand aan het wan- ke'en. Hij vindt nu eenmaal dat bepaalde dingen zo horen. Hij was het in Engeland ge- ~nd. Uit hoofde van een diep inge- wn-teld respect voor de menselijke waar digheid, onderneemt hij stappen, die op diplomatieke leest zijn geschoeid. Altijd, ov--al en in alles is hij heer. Daarmee bedwingt hij de bloedvete van het Wilde W-'en. Hij maakt van Indianen broeders. Hij dwingt de ranchers in vrede te leven. NATUURLIJK IS ZO'N FILM als „Een gen',cman Wordt geen sheriff" een paro die op de western. Er wordt de spot in gedreven met de dapperen van de prairies. Echt serieus neemt men ze niet. Toch is de film geen paskwil. Als het menens wo-dt, kan de every-inch-a-gentleman het nic' stellen zonder de hulp van de rood huiden. die hem zelfs vergezellen tot in de kerk, waar hij trouwt met het mooiste m-'-ie uit de nederzetting „Kaakfractuur", een daverende schone, luisterend naar de n?-m Jane Mansfield. Spot en ernst wis selen elkaar af in een vrolijk partijtje stuivertje wisselen, maar men blijft de bewuste overdrijving onderscheiden van de om dramatische noodzaak nagestreefde contrastering der gemoederen. Dat maakt, Advertentie HYACINTHEN op glazen en alle soorten BLOEMBOLLEN voor de kamer en tuin. BLOEMENMAGAZIJN Heemstede a cl. „-SU-8U Binnenweg 18 De geregistreerde arbeidsreserve van mannen in Noordholland is gestegen van 6025 eind september tot 6312 eind oktober. De oorzaak van deze stijging van het aan bod moet in hoofdzaak geweten worden aan seizoenoorzaken. Vooral in de horeca- sector deed zich een verminderde werk gelegenheid voor. Men vermoedt dat de invloed van de t.v. daaraan niet helemaal vreemd is. De mensen gaan 's avonds minder uit met als gevolg een teruglopen van het bezoek aan hotels, café's en res taurants. Het aanbod van personeel in de horecasector steeg van 364 eind september tot 528 eind oktober. In de bouwsector liep het aanbod van arbeidskrachten op van 262 eind septem ber tot 315 eind oktober, in de metaalsec tor van 444 tot 512. Het aantal openstaande aanvragen daal de van 6953 eind september tot 6241 eind oktober. Haarlem en Zandvoort In het gebied van het G.A.B. Haarlem, omvattende de gemeenten Haarlem en Zandvoort bedroeg de geregistreerde ar beidsreserve van mannelijk personeel eind oktober 658 tegen 571 eind september. Ook hier grotendeels als gevolg van sei zoeninvloeden. De vermeerderde aanbod betrof in hoofdzaak personeel in horeca bedrijven, transportondernemingen en losse arbeiders. In de sectoren bouw en metaal deden zich praktisch geen wijzi gingen in het aanbod voor. De vraag naar schilders is iets teruggelopen. Metselaars en timmerlieden worden echter nog volop gevraagd. Ook in de metaalsector bleef het aanbod op hetzelfde peil als eind sep tember. De vraag verminderde als ge volg van de plaatsing van jeugdige krach ten. Met het oog op de komende feestdagen is er een grote vraag naar vrouwelijk win kelpersoneel. Het aantal aanvragen steeg van 65 eind september tot 154 eind okto ber. Om dezelfde reden valt in de horeca sector een grotere vraag om personeel waar te nemen. Het aanbod van admini stratief personeel steeg van 72 tot 89, dat van ongeschoolden en minder geschikten van 193 tot 213. De geregistreerde arbeidsreserve van mannen in het gewest IJmond (Beverwijk en IJmuiden) bedroeg eind oktober 168, waarvan 74 minder geschikten, 17 bouw vakarbeiders, 11 metaalarbeiders, 13 in het horeca-bedrijf, 14 kantoorbedienden en 21 losse en overige arbeiders. dat men plezier houdt in „Een gentleman wordt geen sheriff". De film is western en niet-western. Men moet zelf maar we ten of men erin wil geloven of niet. Voor de grage aanschouwer van dit genre, valt er net zoveel te beleven als hij zelf ver kiest. Het hangt er maar van af hoe groot zijn gevoel voor humor is. De niet-inge- wijde vindt er waarschijnlijk niets aan. Al eerder heb ik in deze rubriek van mijn liefde voor de wild west-film getuigd. Ik kan waardering hebben voor deze spotter nij van Raoul Walsh, waarin Kenneth More de hoofdrol vervult. Dat het geen meester werk is, wil ik graag bekennen. Maar an derzijds: maak maar eens een film, waarin je alle partijen te vriend houdt en toch je doel weet te bereiken. Dat doel, amuse ment, heeft Walsh bereikt. Wie klaagt over de geringe verschijning in Haarlem van kwalitatief goede films zal moeten be denken, dat het afhangt van de komst van het publiek of zulke films rendabel en exploiteerbaar zijn. Goede films trekken in doorsnee niet meer publiek dan slechte. Een film als thans in Studio draait, is be slist naar de kwaliteit niet voorbeschikt voor bewondering, maar ze vormt toch wel een aangenaam tegenwicht tegenover de sex- en moordgeschiedenissen, die men doorgaans gretig bezoekt en accepteert. P. W. Franse Kenneth More: ook tegen deze situatie opgewassen. Advertentie Transparante klcurlak van Ceta-Bever Vermoedelijk doordat de bestuurster door de dichte mist werd misleid is gister avond even over tien uur een personen auto nabij de verkeersrotonde aan de Kle verlaan in Haarlem van de weg geraakt en in de Delft gereden. De bestuurster, een 65-jarige Haarlemse inwoonster, slaagde erin zichzelf uit haar benarde positie te bevrijden. De bestuurster kwam van de Klever parkweg en wilde via de rotonde de Delft laan oprijden. Waarschijnlijk is zij door de mist de juiste richting kwijt geraakt en hield zij niet voldoende rechts. Via de berm van de Delftlaan schoot de wagen de Delft in en verdween kort nadat de be stuurster zich ten koste van een nat pak had gered geheel onder water. Een kraan wagen heeft de auto later op de wal getrok ken De bestuurster is met een politie auto naar haar woning gebracht. Advertentie (Cinema) Afgezien van de (overigens bijzonder) fraaie kleuren en de transforma tie tot breedbeeldrolprent is deze nieuwe, in Amerika vervaardigde „Blauwe Engel" een getrouwe wij zouden haast zeggen slaafse kopie van de oorspron kelijke Duitse film van die naam, waarin, omtrent de dertiger jaren, Emil Jannings en Mariene Dietrich wereldtriomfen vier den. Toen al was er met vele regiefoefjes en melodramatische effecten gewerkt om het banale verhaaltje van de rechtschapen leraar, die zich ruïneert voor de tingel tangelmeid Lola-Lola, zo „smeuig" moge lijk te maken en vrijwel al die trucjes vindt men nu, onverkort en onveranderd, in de nieuwe versie terug. Zelfs de hoofd rolvertolkers hebben kennelijk de kunst afgekeken van hun illustere voorgangers; Curt Jurgens bij voorbeeld, die de zielige professor Rath uitbeeldt, geeft in mimiek en plastiek een nauwkeurige imitatie van Jannings' onvergetelijke creatie, hetgeen overigens niet zeggen wil dat hij in ex pressie of overtuigingskracht tekort schiet. May Britt als Lola-Lola, even on beschaamd haar goedkope charmes eta lerend als destijds Marlena, is nochtans niet canailleus genoeg om ons geheel in haar rol als de fatale vrouw te doen ge loven; zij is er eigenlijk te sympathiek voor. Het enige wat de Blauwe Engel van nu wezenlijk onderscheidt van die van toen, is de veel geraffineerder presentatie en de „actualisering" van het verhaal door het inlassen van enkele niets ter zake doende shots, van eigentijds grotestads- vermaak en van kalenderblaadjes met het jaartal 1959 er op.Toch, in haar soort, zeker geen slechte film, al doen de melo dramatische hevigheden voor onze tegen woordige smaak dan ook soms rijkelijk (Minerva). De avondvoorstellingen geven het volle pond aan sfeer en spanning met de Franse film „De kat", waarin Fran- goise Arnoul zich van haar geraffineerdste zijde laat zien, hetgeen, gezien haar veel zijdigheid, niet gering is. De matinees van zondag zijn gewijd aan het bezoek van prinses Beatrix aan de V.S. en het bezoek van koning Boudewijn aan Nederland. Woensdag en donderdag kan men zich weer vermaken met „De lord, de lady en de butler". (R o x y). We zijn weer echt in het wilde westen, waar ons ditmaal opnieuw een variant op het thema „dappere man wint toch" worden voorgeschoteld. James Ste wart en Jeff Chandler staan er borg voor dat er geacteerd wordt! Van maandag tot en met donderdag is het allemaal roman tischer. Dan draait „De ridder der wraak". (L i d o). Regisseur Robert Hossein heeft in zijn film „Een van hen was een canail le" (Toi le venin) alles gedaan om de span ning van het verhaal zo hoog mogelijk op te voeren. Beter gezegd: hij laat niet de voor de hand liggende oplossingen toe welke de toeschouwer zou wensen om het mysterie te ontmaskeren. Er is dus wel veel spanning, maar een artificieel bereik te. Het verhaal betreft een jongeman die door een blonde vrouw in een auto is ge lokt en er later met een pistool is uitge jaagd. Zijn speurtocht voert hem naar twee rijke ongetrouwde beeldschone zus- ters, waarvan de ene. kreupel is. Met Franse zin voor tragiek heeft Hossein dit gegeven filmisch strak gerealiseerd, maar het kunstmatige van dit produkt ontwaardt achteraf toch de spanning waarin de kij ker zich heeft laten brengen. Nee, oprecht is deze rolprent niet. Het is een knap ge maakt filmisch bedrog, een onecht geïso leerde interpretatie van de werkelijkheid. (F'ans Hals) Een aaneenschakeling van verwikkelingen, verwarde situaties ver broken en weer herstelde verlovingen. Duitse schlagers en revue-achtige scènes ziedaar de inhoud van de film .Die tolie Lola" naar de gelijknamige operette van Hugo Hirsch. Bedoelde Lola (Herta Staal) is een Parisienne die haar zinnen op een theaterdirecteur (Wolf Albach-Retty) heeft gezet maar zich vooralsnog gedwars boomd ziet door een collega-artieste. Er worden heel wat harten gebroken, die de eigenares van het artiestenpension (Gre- the Weiser) waarin het verhaal zich groten deels afspeelt, ijverig aan elkaar lijmt. Achtereenvolgens verschijnen nog een jon ge geleerde met een verleden en een uit de band springende professor ten tonele die de moederlijke zorgen van de pensionhoud ster van node hebben om het vertrouwen van verloofde en echtgenote te herwinnen. Ook Lola krijgt uiteindelijk haar zin, maar wij zijn er niet achter kunnen komen tot welke „dolle" dingen zij hiervoor haar toevlucht moest nemen of het moet zijn dat haar „luchtig" dansnummer aan het slot van de film als zodanig werd be schouwd. (L u x o r) Iedere dag een andere film. Vanavond is dat Anastasia met Ingrid Bergman en Yul Brynner, waarin men de grote gaven van de actrice Bergman kan bewonderen zonder overigens de roman tisering van de vermeende levensgeschie denis der enig overgebleven dochter van de Tsaar toe te juichen. Dat heeft. Alfred Wei- demann beter gedaan. Zondag veel span ning om „Avontuur in Hongkong". Maan dag een Chinese romance „Met zachtheid en geweld", waarin verdichtsel en werke lijkheid elkaar kruisen. „Huis van bam boe" blijft dinsdag in dezelfde sfeer. Woensdag wordt het anders als „Narco tica" ons op harde, zij het niet aangename feiten drukt. „Geladen zaterdag" vormt 't knal-effect (letterlijk en figuurlijk) voor donderdag. (Rembrandt) Deze komedie blijkt in de smaak te vallen. De prolongatie is er het bewijs en het gevolg van. (Studio) Elders op deze pagina meer over deze amusante film. Natuurlijk hebben zowel het Nederlands Journaal van Polygoon-Profilty als de „Spiegel van Nederland" zich beijverd alle doelpunten vast te leggen, welke in de voetbalwedstrijd NederlandNoorwegen zijn gemaakt. Het Polygoon-journaal levert nog een geestige reportage over de kinder boekenweek, welke door de originele aan pak bijzonder opvalt. Op de weg Havelte-Meppel heeft zich een verkeersongeval voorgedaan, waarbij de 47-jarige mevrouw Landeweer - Miede- ma, echtgenote van dr. Landeweer uit Ha- velte, de dood vond, Mevrouw Landeweer reed met haar auto in de richting Meppel, toen de wagen plotseling begon te slippen en in botsing kwam met een tegemoetkomende vracht auto. Tijdens haar overbrenging naar het Diaconessehuis te Meppel is mevrouw Landeweer overleden. Zij was moeder van zes kinderen. Op de rijksweg Tilburg-Eindhoven is de 65-jarige mevrouw J. M. van de Wiel- Trompen uit Tilburg bij het oversteken door een militaire vrachtauto aangereden. Zij was op slag dood. Filmcriticus A. J. P. van Domburg heeft vrijdag met een openbare les „oog om oor" aan de Nijmeegse universiteit het lectoraat aanvaard in de leer van de film als cultureel uitdrukkingsmiddel. De heer Van Domburg stelde, dat het misverstand cfm de film voorlopig wel zal blijven be staan. Overigens bestreed hij dit misver stand, dat voornamelijk voortvloeit uit de mening, dat de film geen creatief vermo gen zou kunnen bezitten omdat zij een in dustrieel produkt is en uit het misbruik dat de film van de literatuur maakt. Hoewel de avantgardisten van de twintiger jaren inderdaad moesten overgaan naar de in dustrie. omdat zij bij de komst van de ge luidsfilm hun experimenten niet zelf meer konden financieren, is gebleken, dat zij toch films bleven maken, die „stuk voor stuk anders uitvielen dan hun fabrieksba zen hadden geprojecteerd", zo constateer de de heer Van Domburg. Ook thans nog blijkt de industrie het talent niet te kunnen ophouden wanneer het wil doorzetten, zo als naar sprekers mening is gebleken uit de recentere film van de Franse regisseur Bresson „Un condamné a mort s'est echappé" en uit de niet lang geleden ge reed gekomen film van de Herman van der Horst „Prijs de zee". Wat de roofbouw op roman en toneel stuk betreft (die tenslotte resulteert in een stripverhaal naar de film, waarin van het oorspronkelijke werk al niets meer was overgebleven) signaleerde de heer Van Domburg, dat ook hier de kunstenaar kans heeft gezien de bedoelingen van de nego tie te doorkruisen. Als voorbeeld op dit terrein noemde spreker de film die Orson Welles maakt, naar „Othello". Ook uit dit voorbeeld blijkt dat de filmer er voortdu rend op uit is de subjectieve weg te bewan delen, omdat iedere poging om het tegen deel te doen moet uitlopen op reproduktie en aldus de creatie, die uit het spel met beelden en geluiden ontstaat, onmogelijk maakt. Een spel met beeld en geluid, een spel, waahin beide elementen voortdu rend in worsteling geraken: de strijd om de aandacht van oog en oor". Gistermiddag omstreeks kwart voor twee heeft zich op het Houtplein in Haar lem een aanrijding voorgedaan tussen een bestelauto en een personenauto. Als ge volg van de botsing maakte de bestelauto een hele slag om zijn lengteas. Geen van de inzittenden werd gewond. De bestel auto moest met een kraanwagen worden weggesleept. Volgens de politie reed de bestuurder van de bestelauto, een 33-jarige vertegen woordiger uit Veenendaal, die uit de rich ting van de Baan kwam, door het rode verkeerslicht in de richting van het Lo- rentzplein. De bestuurder van de uit noor delijke richting naderende personenauto, een 41-jarige vertegenwoordiger uit Bloe- mendaal. kon niet voorkomen dat hij de beste'auto in de flank reed met het boven gemelde gevolg. Advertentie Op deze plaats heb ik gedurende de afge lopen weken u het een en ander mogen ver tellen over iets wat ons vrouwen het meest interesseert, n.l. „Hoe kunnen wij er goed uitzien?". Ik hoop dat u het met mij eens zult zijn dat zulks voor elke vrouw is weggelegd. Er behoeven geen lelijke eendjes te zijn. De tijd, de slechts enkele minuten die u per dag aan uw huidverzorging moet besteden, zijn welbesteed. Het voornaamste is echter dat u voor uw kostbare huid het beste neemt dat u kunt krijgen, nl. de Zwitserse vitamine crème Vitamol. U weet, Vitamol bevat o.a. vitamine F, de actieve schoonheidsvitamine. Bovendien is Vitamol gehomogeniseerd, waardoor de werking zeer intensief is. De nieuwe Vitamol-nachtcrème Cellulaire en de nieuwe Vitamol-dagcrème Hydratante zor gen, door hun vochtinbrengende werking, dat het vochtgehalte van uw huid op het juiste peil blijft. In de Zwitserse Vitamol labora toria wordt dag in dag uit geëxperimenteerd en gecontroleerd opdat alleen werkelijk het beste van het beste ten dienste komt van de moderne vrouw. Wij zouden het prettig vinden om u persoon lijk nog meer te mogen vertellen over de goede hoedanigheden van Vitamol, de com plete schoonheidsbehandeling die zo weinig kost. Ook kunnen wij u dan tevens adviseren inzake de verschillende crèmes en de toe passing daarvan. Mogen wij op uw bezoek rekenen? uitsluitend verkrijgbaar bij: Parfumerie HILDERING, Grote Houtstraat 128, HAARLEM Kerkstraat 23, ZANDVOORT Parfumerie ELIZABETH, Zandvoortselaan 75, HEEMSTEDE Op 23 november des avonds om acht uur „zal in de Oosterkerk aan de Zomer kadé in Haarlem een advents-appèl ge houden worden. Hieraan wordt mede werking verleend door het christelijk ge reformeerd evangelisatiekoor, het christe lijk gemengd koor „Halleluja" uit Oude Wetering (dirigent Teke Bijlsma), het nieu we kerkkoor „Haarlem", en „Luctor et emergo" (dirigent Pieter de Jong), de hoboïst Arie Butter, de trompetist Dingena de Wit en de organist Teke Bijlsma. Spre ker is dr. G. Snijders. Een Nederlands aannemersbedrijf (Za nen Verstoep n.v., Den Haag), heeft in combinatie met de firma A. Dodin te Pa rijs, van de Franse regering de opdracht gekregen tot het maken van de uitbreiding van de haven van Duinkerken. De wer ken omvatten de bouw van een nieuw ha venbassin en voorzien tevens in de behoef te aan nieuwe industrieterreinen. De aan nemingssom bedraagt globaal 5,6 miljard francs, overeenkomen met 46 miljoen gul den. Delft. Kandidaatsexamen elektrotechnisch in genieur: H. A. van den Bogaard. W. M. Langen- dam en H. Oderkerk, allen te Haarlem. Op donderdag 19 november geeft het .Koor Katholiek Haarlem" in samenwer king met het N.Ph.O. een concert in het concertgebouw te Haarlem. Het program ma vermeldt van Mozart, „Passions-can- tate" en „Regina Coeli" en van Maurice Duruflé „Requiem". Als solisten treden op Elisabeth Lugt, sopraan, Leo Ketelaars, bariton en Kees Bornewasser, orgel. Op 10 november zal de heer A. C. Wijk- huijzen, Ambachtstraat 6 te Haarlem veer tig jaar in dienst zijn bij Droste. Op 17 no vember is mejuffrouw E. de Lange, Zomer- kade 79 te Haarlem eveneens veertig jaar verbonden aan deze onderneming. Op ge noemde data zullen de jubilaris en de jubilaresse 's morgens door directie en genodigden worden ontvangen, waarna beiden gehuldigd zullen worden door het jubileumfonds. Te Haarlem is op zesenzeventigjarige leeftijd overleden mejuffrouw N. A. M, Barbas, die een groot aantal jaren hulp- organiste van de Grote Kerk te Haarlem is geweest. Op 1 juni 1912 werd zij door het gemeentebestuur in deze functie benoemd na het overlijden van de heer W. Ezerman. Geruime tijd speelde mejuffrouw Barbas des zondags in vier kerkdiensten op het orgel en verder bij huwelijksinzegenin gen. Op 30 augustus 1953 heeft zij afscheid genomen als hulp- organiste, waarna Klaas Bolt haar opvolgde. Mejuffrouw Barbas heeft veel gedaan voor de Stichting „Parkzicht", tehuis voor bejaarde dames en heren op de hoek van de Parklaan en de Jansweg. In 1933 is dit tehuis geopend en tot voor kort heeft zij haar krachten in het bestuur gegeven. In november van het vorig jaar werd het zilveren jubileum van het bestuur gevierd en als dank voor haar werk werd in de hal een plaquette met haar beeltenis ont huld. Dinsdagmorgen om half elf zal in de Noorderkerk aan de Velserstraat een rouwdienst worden gehouden en de begra fenis is bepaald op half een op de alge mene begraafplaats te Heemstede. Advertentie Kleding Artintique" KLEEDT U MAGNIFIQUE Amiterdamstraat 62 - HAARLEM - Tel. 11 430 Exclusieve JONKERPAKJES en BRUIDSMEISJESJURKJES A mateurtoneel ,Meisjeslvceum" door Het doet in een tijd, waarin Frangoise Sagan haar geruchtmakende „Bonjour Tristesse" schreef, enigszins zonderling aan nog weer eens te worden geconfron teerd met een toneelstuk als Ladislaus Fo- dors „Meisjeslyceum". En wel voorname lijk door de consternatie over de volko men onschuldige ontboezeming, welke de negentienjarige Kathe Seidl aan het papier toevertrouwt. Dit epistel wordt door een verzuurde lerares uit de prullemand op gediept en prompt aan de rector overhan digd, met de bedoeling het meisje aan de verachting van het lerarenkorps prijs te geven. Bij de rector over deze vondst ter verantwoording geroepen, moet Kathe be kennen op hem verliefd te zijn; zoals deze trouwens voor alle romantisch getinte meisjes uit haar klas het voorwerp van een onschuldige verering betekent. Tot zover is alles vrij logisch door de auteur bekeken, maar dan geeft hij de handeling ter wille van het effect een wending, die soms bijna ridicule afmetingen gaat aan nemen. Een verstandige rector zou deze door een kwaadwillige lerares opge schroefde historie ongetwijfeld met een be grijpende glimlach hebben afgedaan en het stellig niet tot een imitatie-rechtzitting laten komen, waarbij een der docenten zelfs als een soort openbare aanklager fun geert. Maar dan zou Fodor ook zijn stuk niet hebben geschreven en was het publiek daardoor een boeiende toneelavond ont houden. Want „Meisjeslyceum" is van be gin tot eind theater, waarbij de auteur telkens weer nieuwe motieven weet te vinden om zijn figuren in sterke speelscè- nes tegenover elkaar te brengen. Deze typeringen vragen van regisseur en spe lers een behoorlijk inzicht in de verschil lende karakters, waarbij de regie boven dien nog twee der optredende figuren dient af te zwakken, willen zij de noodzakelijke geloofwaardigheid behouden. Ofschoon Theo Dammiaans als spelleider van de opvoering, welke de toneelvereniging „Vriendschap Zij Ons Doel" donderdag avond van dit stuk in de stadsschouwburg heeft gegeven, ongetwijfeld op een bevre digend resultaat kan terugzien, werden naar mijn smaak juffrouw Wimmer en dr. Spindler net even te sterk aangezet om natuurlijk te blijven. Ook zonder deze lich te chargering zouden zij immers onsym pathiek genoeg zijn geweest. Evenmin zal een leraar zich nog in de potsierlijke pand jesjas voor de klas durven vertonen, als waar dr. Spindler zich mee had uitgedost. Jammer van deze overdrijving, want Arien Koekoek en Adrie Vermeulen be hoorden tot de beste spelers van de avond. .Meisjeslyceum" is een vrij groot be zet stuk, zodat het gemakkelijk zou zijn onder de vijftien spelers enige zwakke plekken aan te wijzen. Liever vermelden wij de goed gespeelde rollen. In de eerste plaats de frisse en levendige Kathe Seidl van Gé Dijkstra. Verder een met milde humor door Leen van Meerem getypeer de leraar in de philosofie, de gedecideerde rector van Henk Bruyn en de twee bemin nelijke leraressen, die Annie Heijerman en Truus Siegerist ons lieten zien. Tenslot te de larkonieke concierge van Henk van den Eijkhof. Nieuws in het kort Ledenvcrga'dering. Op donderdag 12 november des avonds om acht uur zal in hotel „De Leeuwerik" te Haarlem een ledenvergadering gehouden worden van de ijsvereniging Haarlem en omstreken. Lezing. Op donderdag 12 november des avonds om acht uur zal de heer J. J. J. Waldemaier voor de oudervereniging van het Jac. P. Thijsselyceum in de bene denhal van het lyceum een lezing houden over „De opvoeding van de Europese mens". Toneelavond. De Overijselse, Gelder se en Drentse vereniging „De Oosthoek" geeft op zaterdag 14 november in „Dreef- zicht" te Haarlem een toneelavond, waar bij door „De Riester" opgevoerd zal wor den het toneelstuk "Schip op strand". Na afloop volgt er een bal met muziek van het kwartet Piet Walbeek. Fabrieksbezichtiging. Op zaterdag 14 november des middags van twee uur tot half vijf zal de n.v. Haarlemse machine fabriek Figee de fabrieken voor een ieder ter bezichtiging openstellen. Causerie. Op donderdag 12 november des avonds om acht uur zal de heer Piet Bakker in het gebouw van de Joodse ge meente aan het Kenaupark 7 te Haarlem voor de Nederlandse Zionistenbond een causerie houden over het onderwerp „De bijbel als Baedeker". Cursus. Op zaterdag 28 en zondag 29 november zal in Bentveld bij de Arbei ders Gemeenschap der Woodbrokers een weekeindecursus gehouden worden over het onderwerp „Leerlingstelsels in de industrie". Maan en sterren. Op maandag 9 no vember des avonds om acht uur zal drs. G. G. M. Tjaden voor de studievereniging voor psychical research, afdeling Haarlem in Brinkmann te Haarlem spreken over „Maan en sterren", vermeende of werke lijke paranormale invloeden in dode en levende natuur. Ambtenarencentrum. B. en W. van Haarlem stellen de gemeenteraad voor om zich in beginsel te verenigen met toelating van het Ambtenarencentrum tot het over leg tussen 't gemeentebestuur en de amb- tenarenorganisaties. Voorts worden B. en W. uitgenodigd de voorstellen te doen tot realisering van dit voornemen. Gesloten brug. De Catharijnebrug in Haarlem zal van maandag af gedurende drie of vier dagen wegens herstelwerk zaamheden overdag voor alle verkeer ge sloten zijn, ook voor de voetgangers. Het verkeer is gestremd van 7.30 uur tot 17 uur. Hersenschudding. Bij het oversteken van de Floresstraat in Haarlem-Noord is gisteravond om half zes een 76-jarige dame tegen een bestelauto opgelopen. Met een hersenschudding en een hoofdwond is zij naar het Grote Gasthuis overgebracht. Waarschuwing. Aangezien het de laat ste tijd veelvuldig voorkomt dat hoogop- geladen vrachtauto's onder de spoorbrug over de Leidsevaart in Vogelenzang klem komen te zitten is ter plaatse aan beide zijden van de brug een zoogenaamd juk een aan een kabel opgehangen waar schuwingsbord aangebracht. Bidstonde voor epileptici. In de Grote Kerk in Haarlem en in de Hervormde kerk aan het Wilhelminaplein in Heemstede wordt dinsdagavond 10 november, aan vang acht uur, een bidstond gehouden voor de lijders aan vallende ziekte. Volksuniversiteit. Op vrijdag 13 no vember houdt prof. dr. J. J. Fahrenfort in het Frans Halsmuseum in Haarlem onder auspiciën van de Volksuniversiteit een lezing over „Het bevolkingssprobleem, in zonderheid in Nederland", aanvang 20 uur. Uitvoering. Op maandag 9 november geeft het muziekkorps van het Leger des Heils, afdeling Haarlem-Noord een uitvoe ring in de Kloppersingelkerk. De op het programma vermeld staande werken zijn gecomponeerd door leden van het Leger des Heils, onder meer door Eric Baal en Goffin. Voorts verleent de kapelmeester van het Nationaal Muziekkorps in Neder land, de heer Bernard Verkaaik zijn medewerking aan deze uitvoering, die ds. H. W. Wierda zal inleiden. Advertentie TON THOOLEN Marnixstraat 119 HAARLEM - Telef. 55863 p e e i a I i t e i t Dc Commissie Hervormde KerkMuw- actie deelt mede. dat dc opbrengst van deze actie donderdag het bedrag van 7.556.520 gulden had bereikt.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 6