B. en W. van Heemstede bieden raad overzicht van urgente werken aan davo PERS-VERS Dankzij reserves sluit de begroting van Bloemendaal Prof. Wildiers belicht grootse visie van Teilhard de Chardin Urgent zijn: vervanging politiebureau uitbreiding raadhuis; aanleg zwembad Appeltje voor de dorstis nu op Omstreden ontwerper van evolutieleer ZATERDAG 7 NOVEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Politie moet verhuizen Burgerlijke Stand van Haarlem Lanckhorstlaan verbeteren GRATIS STOFZUIGER W//A/ï gr. houtstraat Drie weken voor valse aangifte Vrijdagavond koopavond in Lisse? Journalisten-cabaret op dinsdag 10 november Zware straffen voor Friese etherpiraten Medische verzorging tijdens het weekeinde Voor „Geloof en Wetenschap" Revalidatie-arts Le Grande sprak voor de B.O.S.K. En nu maar meten! Keiler Macdonald WATERBOLK LAMMERSE-HASTER B. EN W. VAN HEEMSTEDE hebben de gemeenteraad een urgentie- lijst aangeboden van belangrijke werken welke in de nabije toekomst moeten worden uitgevoerd. Diverse keren is voor het uitbrengen van deze urgentielijst in de vergaderingen van de gemeenteraad gepleit. B. en W. hebben steeds kenbaar gemaakt dat het bijzonder moeilijk is zo'n lijst samen te stellen, omdat de volgorde moet worden bepaald, waarin de uit voering van de noodzakelijke werken zal moeten geschieden. Op het thans bij de gemeenteraad ingediende overzicht komen enkele werken voor,, waarvan B. en W. het uitstel niet langer verantwoord achtten. Het gaat hier om de uitbreiding van het raadhuis, de vervanging van het politie bureau de uitbreiding van het gebouw van de gemeentebedrijven en de stichting van een nieuw zwembad. Wanneer er voldoende geldmiddelen voor handen zouden zijn, zou het opstellen van een urgentielijst geen moeilijkheden opleveren. Het ontbreken van de noodza kelijke gelden vraagt echter een afwegen van de urgentie der diverse objecten. Het bepalen van de rangorde is voorts moei lijk, doordat verscheidene werken gelijk tijdig moeten worden uitgevoerd. B. en W hebben zich daarom bij het opstellen van deze urgentielijs* beperkt tot die dringend noodzakelijke objecten, waarvan met de uitvoering om financiële redenen nog niet is begonnen of waarvan de uitvoering over verscheidene jaren kan worden verdeeld Zonder enig voorbehoud wil het gemeen tebestuur vaststellen dat het raadhuis drin gend moet worden uitgebreid. Dit blijkt wel uit het volgende: de raadzaal is te klein en de indeling daarvan voldoet niet geheel. Kleine kamers voor commissiever gaderingen zijn er niet. Voor vergaderin gen van de raadsfracties bestaat bij voor beeld onvoldoende gelegenheid. Er is in het gemeentehuis geen wachtkamer, als mede geen kamer voor ondertrouw. Als er met een bezoeker een vertrouwe lijk gesprek moet worden gevoerd, moet dit gebeuren in de raadzaal. Drie secreta rie-afdelingen en het kantoor van de ge meenteontvanger zijn buiten het raadhuis gevestigd. Enkele afdelingen ter secretarie beschikken voorts over onvoldoende werk ruimten. Voor een efficiënte administratie acht het college het noodzakelijk dat de afdelingen in één gebouw zijn onderge bracht. Het gebouw waarin de gemeentepolitie is ondergebracht voldoet in geen enkel opzicht. In de naaste toekomst zullen ver scheidene kostbare werkzaamheden aan het gebouw moeten worden verricht om te voorkomen dat het politiebureau totaal onbruikbaar wordt. B. en W. werpen als vraag op: moet er een nieuw politiebureau komen of kan een doeltreffende oplossing worden verkregen door verbouwing van de „Meerlhorst"? B. en W. spreken zich voor het laatste uit. Zou het politiebureau in de „Meerlhorst" worden ondergebracht, dan moet een an der onderdak worden gevonden voor de leeszaal en de bibliotheek. Zowel het raad huis als de „Meerlhorst" moeten derhal ve in de beschouwing over deze kwestie worden betrokken. De stichting van een nieuw politiebureau of dit nu aan de Cruquiusweg naast Open bare Werken of aan de Heemsteedse Dreef op de te dempen haven is. vergt zeer hoge uitgaven. Wat ligging en grootte betreft is de „Meerlhorst" voor politiebureau ge schikt te maken. Belangrijke bedragen zullen echter voor de verbouw van de „Meerlhorst" nodig zijn. De leeszaal en de bibliotheek zouden kunnen worden on dergebracht in het gebouw, dat door het overbrengen van het -olitiebureau vrij komt. Dit gebouw aan de Raadhuisstraat is voor openbare leeszaal gunstig gelegen maar zal vanzelfsprekend ook wijzigingen en verbeteringen moeten ondergaan. Deze oplossing lijkt B. en W. voorshands de meest aantrekkelijke. Het college heeft thans opdracht gegeven de kosten van verbouwingen en van het overbrengen van het politiebureau te be rekenen. Zodra deze berekeningen gereed zijn, zal het gemeentebestuur zijn stand punt bepalen en de raad in deze een voor stel doen. Urgent wordt ook de uitbreiding van het kantoor der gemeentelijke gas-, water- en elektriciteitsbedrijven geacht. Hiervoor zullen zo spoedig mogelijk voorstellen wor den gedaan. B. en W. zijn van mening dat de stich ting van nieuwe zwemvijvers niet langer achterwege kan blijven. Een plan hiervoor wordt momenteel uitgewerkt. Zodra dit klaar is, volgt een voorstel aan de raad. De uitbreiding van het gebouw voor Openbare Werken en de vervanging van houten loodsen zal aan de orde komen, als Advertentie DE EERSTE* COÖP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING... ZIJIWEG 63 ^TELEFOON-15141 (2 LIJNEN) Aantal leden 23000 Contributie f1— per [aar voor het gehele gezin, met restitutie bij overlijden van het lid BEVALLEN van een zoon: 5 nov.: W. J. van der Fange-van der Meij; M. Jung-de Graaff; 6 nov.: M. A. Hunter- Heeres. BEVALLEN van een dochter: 5 nov.: J. C. Schade-van der Zwaan; L. E. van Koppen-Dortland; 6 nov.: G. A. J. Balk- Jonker; J. M. Wagemaker-van der Lans; H. A. Klein Schiphorst-van Wonderen. ONDERTROUWD: 6. nov.: W. H. Kool en F. Comello. GETROUWD: 6 nov.: G. P. Maasland en H Poelstra OVERLEDEN: 4 nov.: A. M. Bottinga, 73 j., Delftlaan; 5 nov.: L. J. A. Poulen, 68 j., Bakenessergracht; P. Prins, 51 j., Ten Katestraat; D. Stam, 13 j., Pres. Steijn- straat; E. L. A. A. Broers, 84 j., Maerten van Heemskerkstraat; F. van der Schaaf. 68 j., Gasthuisvest. de brandweergarage is uitgebreid en hier door de woning van de concierge van Open bare Werken en het magazijn in de brand weergarage zijn ontruimd. De plannen voor de uitbreiding van het gebouw van Openbare Werken zijn in voorbereiding. Voor de sportparken is de geleidelijke vernieuwing van de staantribunes, welke sinds 1932 in gebruik zijn, gewenst. Zo no dig zullen de vier staantribunes in een periode van vier tot vijf jaar door nieuwe worden vervangen. Ten aanzien van de verbetering van we gen merken B. en W. op dat de Lanckhorst laan steeds intensiever wordt gebruikt, met als gevolg dat deze laan steeds slechter wordt. Hoe langer de aanleg van de ooste lijke randweg op zich laat wachten, hoe dringender maatregelen tot verbetering van de Lanckhorstlaan moeten worden ge nomen. Nu het zich laat aanzien dat de oostelijke randweg er binnen enkele jaren komt, acht het college het noodzakelijk de Lanckhorstlaan spoedig te verbreden en verbeteren, alvorens het wegdek geheel in puin is gereden. De verbetering van de Zandvoortselaan is nodig. Een verbreding van deze laan heeft weinig zin zolang de hoek Zand voortselaanAsterkade niet is verruimd. De Valkenburgerlaan, ten zuiden van het Valkenburgerplein en de Glipper Dreef zijn niet berekend op het zware verkeer. Verbetering en verbreding van deze wegen zijn dan ook gewenst Dit werk kan over vier jaren worden gespreid. .Jaarlijks zou een gedeelte van 400 tot 450 meter kunnen worden vernieuwd. Het gedeelte van het Valkenburgerplein tot Sportparklaan komt het eerst in aanmerking, daarna het deel van Sportparklaan tot ingang „Groenen- daal", vervolgens het gedeelte van „Groe- nendaal" tot Dr. Schaepmanlaan en ten slotte het gedeelte van Dr. Schaepmanlaan tot de vaart bij Hoeker. Hoewel de verbeterifig van de Leidse- vaartweg ten zuiden van de Amsterdamse Waterleiding wel wenselijk is, menen B. en W. dat uitvoering hiervan wegens de urgentie van andere werken voorlopig buiten beschouwing moet blijven. Voor de verbetering van het wegdek van de Heem- steedse Dreef zullen kredieten nodig zijn. Jaar na jaar zal de verlichting in de diverse wijken worden vernieuwd. Het college zal een overzicht samenstellen van de wijken, waarin dit noodzakelijk is. De verlichting van de Indische buurt zal het eerst geheel in orde worden gemaakt. In de nabije toekomst zullen voorzienin gen nodig zijn aan het hoogspannings station „Bloemenhove" en aan hoogspan ningskabels. De elektriciteitsmeters moeten worden vernieuwd, hetgeen ook geldt voor Advertentie in bruikleen bij reparatie Tel 16693 132 de elektrische leidingen in gemeentegebou wen, scholen en woningen. Te zijner tijd zullen een tweede brandweerauto en een nieuwe automatische sneeuwploeg moeten worden aangeschaft. Het gemeentebestuur acht de bouw van een lagere school aan de Glip vooralsnog niet urgent. De lagere scholen zijn name lijk twee km verwijderd voor het uiterste punt van de bebouwing aan beide zijden van de Glipper Dreef. Deze afstand vinden B. en W. geen onoverkomenlijk bezwaar. De vervanging van de Voorwegschool is in de eerste vijf a tien jaren niet noodzake lijk. Wel zullen regelmatig verbeteringen moeten worden aangebracht. De bouw van een sportzaal is niet ur gent, omdat verenigingen voor zaalsporten van de gymnastieklokalen van scholen ge bruik kunnen maken. Als de nieuwe zaal bij de St. Henricusschool klaar is, telt de gemeente negen gymnastieklokalen. Met de uitbreiding van het verversingshuis „Groe- nendaal" kan voorlopig nog worden ge wacht. De rechtbank te Dordrecht heeft een 23-jarige los werkman uit Schoonrewoerd veroordeeld tot drie weken gevangenis straf wegens een valse aangifte bij de po litie. De man had twee weken geleden te recht gestaan omdat hij aan de politie ver teld had, dat een auto hem aangereden had toen hij op de bromfiets van zijn va der reed. Een uitgebreid onderzoek, met inschakeling van het gerechtelijk labora torium, had echter uitgemaakt, dat hij te gen een boom gereden was. De officier had tegen de man, die kennelijk aan zijn vader niet had durven opbiechten dat hij met diens bromfiets een ongeluk had ge had, een maand gevangenisstraf geëist. Lis se De middenstandsverenigingen, georgani seerd in het comité „Lisse Vooruit", voelen er veel voor de vrijdagavond als koop avond in te voeren. Momenteel houdt men een actie onder de middenstand om dit plan te verwezenlijken. Voor de voorstelling van het Amsterdamse Journalisten-cabaret in het Minerva Theater te Heemstede op a.s. dinsdag 10 november zijn nog plaatsen verkrijgbaar aan het theater, ook telefonisch. Het programma van dit cabaret gezelschap trok reeds elders in den lande grote belangstelling. Deze enkele voorstelling heeft plaats in het kader van een tournee door Nederland onder auspiciën van de Federatie van Nederlandse Journalisten. De opbrengst komt ten goede aan het hulpfonds der Federatie, dat in gevallen van financiële nood de helpende hand reikt aan bejaarde gepensioneerde journalisten. DE KAARTVERKOOP BIJ ONS BLAD IS THANS GESLOTEN. Voor de politierechter te Leeuwarden hebben vrijdag twaalf Friezen terecht ge staan die zich schuldig hadden gemaakt aan de clandestiene uitzending van radio programma's. Zij werden veroordeeld tot gevangenisstraffen met een gemiddelde tijd van vier maanden. De politierechter was van mening dat men het clandestiene zenden niet meer kan en mag beschouwen als een sport van jongelui, doch als een soort braniezucht waartegen streng moet worden opgetre den. Het clandestiene zenden is een kwaad dat in Friesland hand over hand toeneemt, zeide hij. Op verzoek van de justitie is onlangs een onderzoek ingesteld naar de hinder die de scheepvaart van de etherpiraten onder vindt. De resultaten van dit onderzoek wa ren schrikbarend. Schippers van redding boten verklaarden dat het clandestiene zenden op de 180-meterband vaak elke verbinding met de wal of zusterschepen onmogelijk maakt. Ook de loodsdiensten blijken veel hinder te hebben van de clan destiene zenders. Onlangs vroeg men een etherpiraat radio-telefonisch om in ver band met een in moeilijkheden verkerend schip de band te verlaten, maar hij ant woordde lakoniek: „wij zullen een extra plaatje voor jullie draaien". Ook de dienst voor de betonning van de vaargeulen heeft veel last van deze onver antwoordelijke lieden. In één geval kon den enkele losgeslagen tonnen niet tijdig worden vervangen tengevolge van de sto ring die amateurzenders veroorzaakten, waardoor op de route Hamburg-Rotter dam enkele schepen in een mijnenveld ge raakten. Gelukkig slaagde men er nog in, rampen te voorkomen. De amateurzende- rij betekent een wezenlijk gevaar voor lucht- en scheepvaart, aldus de Leeuwar der politierechter, die daarom de reeds genoemde strenge straffen uitdeelde. Er bevond zich ook een huisvrouw onder, die zich in de ether meldde als „zonnestraal" Haar echtgenoot werd verantwoordelijk gesteld, en kreeg vier maanden gevange nisstraf, waarvan een maand voorwaar delijk. 99 B. en W. van Bloemendaal hebben de gemeenteraad een sluitende begroting voor het jaar 1960 aangeboden. Om dal te bereiken moest evenwel 291.800 aan de saldi-reserves worden onttrokken. Thans zijn deze reserves uitgeput, zodat de ge meente hierna niet meer de beschikking heeft over saldireserves of algemene re serves. B. en W. merken op, dat dit in schrille tegenstelling is met de bedoeling van de ze reserves. Daarbij herinnert het colle ge aan een opmerking in het verslag over de finnanciële verhoudingswet 1959, uit gebracht door de bijzondere commissie uit de Tweede Kamer. „Evenals de bij het gemeentefonds opgebouwde reserves zul len toch de bestaande redelijke reserves bij de individuele gemeenten beschouwd moeten worden als een „appeltje voor de dorst," dat bij eventuele ernstige conjunc tuuromslag zijn nuttige diensten zou kun nen bewijzen," aldus de commissie. In Bloemendaal is aldus het college „het appeltje voor de dorst" thans op. Alleen zijn nog de bestemmingsreserves aanwezig (voor raadhuisbouw, woning bouw, gas- en waterbedrijf enzovoort). Voor het sluitend maken van de gewo ne dienst 1959 diende het bedrag van 372.000 aan de reserves te worden ont trokken, zodat thans bij de begroting voor 1960 ten opzichte van die voor 1959 een verbetering valt te constateren van 80.200. Dit verschil komt door hogere ontvangsten van 197.576 en hogere uitga ven van 117.376. Volksgezondheid B. en W. delen mee, dat plannen tot cen tralisatie van de medische dienst in ver gevorderd stadium verkeren en als de raad medewerking verleent zullen de plan nen op 1 januari 1960 uitgevoerd worden. Een heroriëntatie over de schooltandart sendienst is in voorbereiding. Wat de woningbouw betreft schrijven B. en W. in hun toelichting op de begro ting, dat onderhandeld wordt over de grondaankopen in het uitbreidingsplan Kennemerweg. Met één daarbij betrokken partij is reeds overeenstemming bereikt. Straatverlichting Gezien het toegenomen verkeer en ge let op de openbare veiligheid achten B en W. het niet langer verantwoord de ver betering van de straatverlichting langer uit te stellen. Het lag in de bedoeling de verlichting in een periode van vijf jaar te verbeteren. De bestedingsbeperking heeft hieraan, na een begin van uitvoering, min of meer een einde gemaakt. Op de gewo ne dienst 1960 is een bedrag van 44.020 geraamd en op de kapitaaldienst een be drag van 15.000. Onderwijs Het sedert vele jaren bestaande tekort aan klasselokalen voor het gewoon lager onderwijs moet geacht worden tot het ver leden te behoren. Vrijwel algemeen ver toont het aantal leerlingen dezer scholen een vermindering, waarbij slechts één school nog op enige groei van betekenis kan wijzen. Van het sportveld Mariënweide zijn dit jaar twee hectaren ingezaaid. B. en W. hopen, dat de velden in september 1961 voor gebruik kunnen worden vrijgegeven. Voorts wordt getracht om op korte ter mijn werklozen aan te trekken voor het in orde maken van de overige tweeënhalve hectare, waarvan de plannen reeds zijn goedgekeurd. Toekomstplannen De kapitaaldienst bevat de volgende werken voor de toekomst: bouw van een nieuw raadhuis; vernieuwen en verbre den van de spoorwegovergang Bloemen- daalseweg bij het bureau van politie; ver bindingspad van Houtvaartkade naar Zandvoorterweg; verbetering uitmonding Busken Huetlaan op de Bloemendaalse- weg; verbreding Zandvoorterweg; maken van een tunnel voor fietsers nabij de Vier sprong in Aerdenhout; leggen van een riolering in de voormalige trambaan te Aerdenhout en de aanleg van rijwielpaden; uitvoering plan Bloemendaal aan Zee; bouw gymnastieklokaal en vaklokaal bij de Koningin Wilhelminaschool; uitbrei ding van de Sint Antoniusschool te Aer denhout; bouw en inrichting Christelijke ulo-school te Bloemendaal; bouw christe lijke kleuterschool te Overveen en r.k. kleuterschool te Bloemendaal, oprichting sportgebouwtje annex douche-badhuisje te Vogelenzang. Met betrekking tot het plan Bloemen daal aan Zee delen B. en W. mee, dat een wijziging van het uitbreidingsplan binnen kort gereed zal komen. De plannen be treffende het Wethouder van Gelukpark verkeren in een vergevorderd stadium van voorbereiding. In het begin van het volgend jaar kan aan de uitvoering wor den begonnen. Inzake de bouw van een christelijke ulo-school te Bloemendaal zul len B. en W binnenkort nadere medede lingen doen. HAARLEM Artsen: Men raadplege, bij afwezigheid van de huisarts, uitsluitend per telefoon firma Mathot, telefoon 11990. Tandartsen: mejuffrouw dr. I. Mosier, Staten Bolwerk 8, telefoon 14464. Dierenartsen: J. Beyers, Raamsingel 28 telefoon 13164. Apotheken: Apotheek J. Krijnen, Ek sterstraat 100, tel. 51959; Stations-apo theek, dr. J. J. Hoff, Kruisweg no. 30 tel. 10043; Apotheek Van Rijn, Kleine Houtweg 15, telefoon 10539. BLOEMENDAAL Artsen: J. A. Bosch, BloemendaaLseweg 84, Bloemendaal, tel. 52655. Overveen P. M. Wijkmans, Julianalaan 152, Over veen, tel. 61054. Aerdenhout: J. Reurink Aerdenhoutsduinweg 8, Aerdenhout, telefoon 42962. Wijkverpleegsters: zuster J. Th. Odinot, Rustenburgherweg 16, Bloemendaal, tel 52129 en zuster A. G. Haagsma, Teding van Berkhoutlaan 15, Aerdenhout, tel 42177, b.g.g. 41919. Apotheken: Voor de avond- en nacht diensten Allen tot zaterdagmorgen 14 november voor spoedeisende gevallen geopend zijn: de Els wout-Apotheek Bloemendaalseweg 341, Overveen, tel 16760; de Santpoortse Apotheek, Bloe mendaalsestraatweg 145, Santpoort Zuid, tel. 025608249 en de Heemsteed se Apotheek, Binnenweg 98, Heemstede tel. 38197 (ook voor Aerdenhout). SANTPOORT Artsen: J. Stoffel, Hoofdstraat 165. Sant poort-dorp, telefoon 8310. Apotheken: Santpoortse Apotheek, Bloe mendaalsestraatweg 14, Santpoort-Zuid telefoon 02560—8249. HEEMSTEDE Artsen: J. G. M. van Walsem, Bronstee weg 32, telef. 38377 en J. Laeijendecker Raadhuisplein 9, telefoon 38103. Wijkverpleegster: zuster G. F. Verduyn Meer en Boschlaan 23, telefoon 39509 Tevens in de week van zaterdag 7 tot en met vrijdag 13 november, des avonds van zes tot elf uur. Apotheken: Heemsteedse Apotheek Binnenweg 98, telefoon 38197. Tevens in de week van zaterdag 7 tot en met vrij dag 13 november, des avonds na zes uur ZANDVOORT Artsen: P. Flieringa, Brederodestraat 1 telefoon 2181. Wijkverpleegsters: zuster M. A. Hoogen bosch, Julianaweg 25, telefoon 2826. Verloskundige: zuster G. Bokma, Tolweg no. 6, telefoon 2816. Dierenarts: J. Beyers. Raamsingel 28 Haarlem, telefoon K 250013164. Apotheken: Van zaterdag 7 tot en met vrijdag 13 november na 6.30 uur 's avonds: avond-, nacht- en zondags dienst de Zandvoortse aootheek J. J. L. A. Wijnne, Haltestraat 8, telefoon 2389 Echter uitsluitend voor recepten en spoedgevallen. De diensten wisselen 's zaterdagsavonds om 6.30 uur. BENNEBROEK Artsen: F. de Graaf, Rijksstraatweg 53 telefoon 02502300. Wijkverpleging: zuster A. G. Haagsma Teding van Berkhoutlaan 15, Bloemen daal. tel. 0250042177, b.g.g. 41919. HAARLEMMERMEER Hoofddorp: dr. Roemeling Frima, Kruis weg 1013, telefoon K 2540—6220. Nieuw-Vennep: dr. G. Nugteren, Eng Previnaireweg, tel. K 2546220. Zwanenburg: D. A. Rijnders, Amster damsestraatweg 69, tel. 4593. HALFWEG Artsen: D. A. Rijnders. Amsterdamse- straatweg 60, telefoon 4593. HILLEGOM Artsen: A A. v. d. Kaaden. Hoofdstr. 14 telefoon 5114. LISSE Artsen: J. M. van Dijk, Achterweg no. 6 telefoon 3134. Op 10 april 1955 stierf de Franse geoloog en paleontoloog Teilhard de Chardin - een Jezuïet wiens naam na zijn dood geleidelijk uitgroeit tot een van wereldwijde betekenis. Deze Franse pater is als ontwerper van een radicale evolutieleer en om zijn toekomstvisie in rooms-katholieke kring een zeer om streden figuur. Steeds krachtiger wordt de overtuiging dat hij behoort tot de erootste geleerden van zijn tijd. Teilhard de Chardin heeft zich niet alleen be paald tot (geologische en paleontologische onderzoekingen over de gehele wereld heeft hij gezocht naar de oudste sporen van de mensheid maar heeft een grootse visie op de kosmos ontworpen, waarin de toekomstperspectieven helder uitstralen. Een bij uitstek eomnetente geleerde als professor dr. N. M. Wil diers O. F. M. Cap uit Antwerpen heeft vrijdagavond de leden van „Geloof en Wetenschap" in de Haarlemse Stads- ehonwburg op kristalheldere wijze met het denken van Teilhard de Chardin Geconfronteerd. Bij zijn dood liet de Franse Jezuïet vele geschriften na, waarvan de meeste voor de wetenschap nog onbekend waren of in beperkte kring waren verschenen. Profes sor Wildiers is belast met de uitgave var deze nagelaten geschriften. Thans zijn reeds vijf delen uitgegeven en in verschei dene talen verspreid. In de meest uiteen lopende delen van de wereld groeit de be langstelling voor het denken van Teilhard In een inleiding op de voordracht van de Vlaamse professor Wildiers heeft dr Delfgaauw erop gewezen dat de Fran se geoloog en paleontoloog tot de Vlaamse geoloog en paleontoloog tot de Vlaamse geooloog en paleontoloog tot voor kort voornamelijk in vakkringen be kend was. De universele visie op de kos mos van Teilhard krijgt dank zij de uit gave van de nagelaten geschriften steeds meer bekendheid. De grote betekenis van Teilhard komt hierdoor meer tot zijn recht, vooral waar het gaat om de toekomstver wachting. Professor Wildiers maakte in zijn voor dracht allereerst duidelijk dat het weten schappelijke werk van Teilhard de Char din overeenkomstig de zin van de natuur kunde steeds gericht is geweest op het op sporen van de wetten die het universum beheersen. Teilhard heeft zijn onmiskenbaar stem pel gedrukt op de ontwikkeling van geo logie en paleontologie. Deze wetenschap pen vormden voor hem een poort, waar door hij tot een universeel beeld van de kosmos kwam. In zijn geschriften heeft de Franse Jezuïet getracht dit wereldbeeld te omschrijven, de gehele lijn van de ge schiedenis uit te stippelen en de dimen sies van de toekomst aan te geven. Zoals aan de vragen van zijn wetenschap als aan filosofische en theologische vragen is Teilhard niet voorbijgegaan. De kosmos, zoals de Franse geleerde die schildert, is geen statisch maar een dyna misch gegeven. De wereld wordt voortge stuwd door een innerlijke kracht De evo lutie is een onmiskenbaar element in het kosmisch gebeuren. Zonder deze evolutie zou men de wereld van vandaag niet kunnen begrijpen. In het historische proces onderscheidt Teilhard drie grote perioden. Allereerst de periode van de stof, waarin geen leven mogelijk was. Op aarde dit fragment uit het heelal kwam geen leven voor De tweede periode is die waarin het planten en dierenleven zich uit de stof ontwikkelt Minstens drie miljard jaar moet het ge leden zijn dat het eerste leven op aarde verscheen. De derde en recente oeriode is die, waarin het bewustzijn zich manifes teert en de mens in de kosmos zijn intrede doet. Het begin van deze periode ligt ver moedelijk zeshonderdduizend jaar terug Teilhard oordeelt dat in de dode stof reeds het psychisch leven latent aanwezig was. Voor de menselijke geest valt het moeilijk de ravijnen tussen de verschil lende perioden te overbruggen. Hiervoor bestaat thans nog geen bevredigpndp on lossing. Geleidelijk opgang Voor Teilhard de Chardin is de ge schiedenis een geleidelijke opgang naar hoger psychisch leven, met aan de top: de mens, die een nieuwe dimensie in de we reld heeft gebracht. En naar mate de kos mos een ingewikkelder structuur aan neemt, zal het bewustzijn zich in sterker Voor de afdeling Kennemerland van de B.O.S.K. sprak vrijdagavond de revalida tiearts van de inrichting „Helio Mare" te Wijk aan Zee, dokter Le Grande over haar ervaringen en inzichten over de behande ling en het onderwijs aan spastische kin deren, zoals dit ook in het revalidatiecen trum van Helio Mare in praktijk wordt ge bracht. Uitvoerig ging de spreekster in op de vraag, of het in het algemeen de voor keur verdient om deze kinderen in een in ternaat op te nemen, of ze, indien moge lijk, in het gezinsverband te laten, met al leen een dagverblijf op de betreffende in richting. Daarbij gaf dokter Le Grande als haar mening, dat men zoveel mogelijk moet trachten het kind niet aan het huise lijk milieu te onttrekken. Enkele van de aanwezige ouders konden deze mening niet onderschrijven, doch uit de discussie bleek duidelijk, dat deze ouders tot hun conclusie waren gekomen, omdat het hun niet mogelijk is het kind de juiste behandeling en onderwijs te kunnen laten geven in hun woonplaats; het ontbre ken dus van een dagverblijf, zoals de My tylschool. In dit verband deelde de voorzitter van de afdeling, de heer J. P. A. Luynenburg mede, dat het gemeentebestuur van Haar lem als streefdatum voor de opening van de Mytylschool 1 september 1960 heeft ge steld. „Men zal er echter mee moeten re kenen, dat er enige vertraging kan optre den", aldus de heer Luynenburg. Onder de ruim 90 aanwezige ouders en belangstellenden bevonden zich de be schermvrouwe van de afdeling Kennemer land, mevrouw mr. J. A. Prinsen-de Jong, alsmede de landelijk voorzitter van de B.O.S.K. mr. G. C. van der Willigen, bur gemeester van Haarlemmermeer. Tijdens de discussie kwam tevens naar voren, dat er behoefte bestaat aan pleeg gezinnen voor spastische kinderen, in die gevallen waar het kind bij voorbeeld we gens ziekte van de moeder een te zware belasting voor het gezin betekent. Uit een mededeling van de secretaris bleek, dat er thans in Kennemerland ruim 100 spasti sche patiënten bekend zijn, waarvan vrij wel alle ouders of verzorgers zich bij de B.O.S.K. hebben aangesloten. Volgens de officiële gegevens moeten er echter het dubbele aantal patiënten leven in Haar lem en omstreken, en hij wekte de aanwe zigen daarom op, om ook deze gevallen op te sporen en te trachten de betreffende ouders te bewegen om het contact met de B.O.S.K. te zoeken, in het belang van hun kind. Advertentie Hoe groot is uw kamer? Klein, middel, groot, GROOT? De Davonette van Davo verwarmt 'm! En het aardige is dat deze Davonette (kolen of olie, wat u wilt) ook nog een zeer móóie, modèrne haard is! Bekijken? Doe het morgen bij de vak man Davo-dealer! UW WARMTE-WENSDROOM WERKELIJKHEID! Ingenieursbur. voor Installatietechniek Zijlstraat 56 - Haarlem - Telef. 11828 Gen Cronjéstr. 94 - Haarlem - Tel. 55027 TECHNISCH BUREAU Jan v. Goyenstr. 28, Heemstede, Tel. 34374 mate openbaren. De mens is vergroeid met de kosmos en drager van de evolutie, hij is de spil waarlangs alle verdere ge schiedenis zich ontwikkelt. Fascinerend is het toekomstbeeld dat Teilhard in deze radicale evolutieleer heeft ontworpen. De geleerde, die vele jaren lang over de gehele wereld onderzoekingen heeft gedaan, trekt de lijn door, die hij in het verleden heeft ontdekt. Dit toekomst beeld heeft een hoopvolle verwachting in zich, waarmee TePhard zich keert tegen cultuurpessimisten. Voor de Franse Jezuiet tekent zich bij de mensheid een geleidelijke eenwording af, die zich in de toekomst voortzet. De tech niek kan van bevrijdende waarde zijn, om dat zij het aardse bestaan verlicht en de mens vrijmaakt voor hogere werkzaam heid. De mens kan zich meer wijden aan de hoogste graad van geestelijk leven en zich in volheid realiseren. Heirdoor kan een natuurlijke voorbereiding ontstaan op de komst van Christus' rijk. Mogelijkhe den worden geopend voor het samenleven in Gods genade. Voor Teilhard is de natuur de onder bouw, waarop zich Christus' rijk op bo vennatuurlijke wijze kan verwezenlijken. Alle menselijke arbeid en ontwikkeling draagt tot deze verwezenlijking bij. De toekomstverwachting van Teilhard wordt gedragen door de christelijke hoop. die de grote kracht is in het menselijk leven, stelde professor Wildiers aan het einde van zjjn indringende voordracht. Na de pauze werden verscheidene vra gen gesteld, ondermeer over het instorten van de ziel in het menselijk leven, waar over Teilhard die voor alles geoloog en paleontoloog was geen uitspraak heeft gedaan.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7