Deze week20ctvoordeel V Reclamecongres niet bevreesd voor verborgen verleiders Dievenbende opgerold 17 ,DE RECLAME EN DE CONSUMENT Epilepsiedag op 21 november in Heemstede PHILIPS TELEVISIE Bouw telefoonkantoor pas eind volgend jaar In toekomst ook vleugel langs Zijlstraat Mr. J. Drijber sprak over grondbeginselen V.V.D. KAB afd. Lisse vierde St. Willebrordusfeest Zendingsavond in „Rehoboth" Winterprogramma van reisvereniging Schiphol zat dicht door de mist Drie doden in het verkeer Bakkersvrouwen protes teren tegen nachtarbeid Hoogleraarsbenoemingen in Amsterdam Jeugdige solisten bij het Concertgebouworkest UIT STAD EN STREEK Buit teruggevonden Gevluchte Oostduitse schrijver teruggehaald Prijspeil baconvarkcns Neem één maand de HAG-proef DONDERDAG 12 NOVEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In Groningen wordt vandaag en morgen het 21e reclamecongres gehouden, ge organiseerd door het genootschap voor reclame. Het thema van dit congres is „De reclame en de consument". Jonkheer W. van Andringa de Kempenaer, voorzitter van het genootschap voor reclame, zei in zyn welkomstwoord ter opening van het reclamecongres van het genootschap voor reclame in de Groninger Universiteit, dat het voor de eerste maal in de geschiedenis van het genootschap is, dat de poorten van de tempel der wetenschap voor hen openstaan. Dat de reclame toegang heeft gekregen tot de universiteit, is de vervulling van één van onze grootste wensen, aldus spreker. De reclame heeft de universiteit nodig in een snel evoluerende samenleving. Spreker bepleitte een bijzondere leerstoel in de reclame en zegde hierbij de medewerking toe van het genootschap. Daarna werd het congres officieel ge opend door de commissaris der Koningin in de provincie Groningen, mr. W. A. Of- ferhaus. De commissaris zei dat hij zich voelde 'als de Kleine Johannes uit het ver haal van Frederik van Eeden, als hij aan de hand van Windekind een wereld gaat betreden, die gewone stervelingen nooit zien en wanneer hij in die wereld wezens ontdekt, die voor mensenogen verborgen blijven. Hij betrad namelijk de wereld van de „hidden persuaders", de „verborgen verleiders". We hebben wel eens het ge voel, aldus spreker, dat uw wereld voor ons een gesloten boek is en dat onze voor u open ligt, een wereld die voor u geen ge heimen heeft en waarmede u kunt spelen naar hartelust. Gebruikmaking van de moderne midde len wordt als iets vanzelfsprekends onder vonden, hetgeen niet altijd het geval is in dien er gebruik wordt gemaakt van de mo derne wetenschap en gespeeld wordt op de innerlijke roerselen van de mens. „Naar mijn mening zou u onverstandig handelen als u van deze wetenschap geen gebruik zou maken. Wij weten, dat u dit doet en het is onze zaak of wij ons daartegen te weer willen stellen of niet", aldus mr. Offerhaus. Verder viel het hem op in de moderne reclame, dat de aanbevelingen zich prak tisch geheel afspelen in de materiële sfeer. Ethische motieven komen nooit naar voren en levensgeluk speelt (mis schien terecht) gen rol. Voordat de voorzitter, jonkheer W. van Andringa de Kempenaer, prof. Bouman inleidde, stelde hij het congres voor een telegram te zenden aan prins Bernhard. beschermheer van het genootschap. De leden betuigen hierin hun aanhankelijk heid en spreken voorts van de grote waardering waarmee men de activiteiten van de Prins de Nederlandse bedrijvig heid over de gehele wereld uit te dragen, volgt. Het genootschap hoopt dit inspire rend optreden te kunnen blijven volgen. Rede prof. Bouman Prof. dr. P. J. Bouman, rector magnifi cus der Rijksuniversiteit te Groningen en hoogleraar in de sociologie hield daarna een rede, getiteld „Kennen," keuren en kiezen. De consument in de samenleving". Hij betoogde hierin, dat, indien men re clame omschrijft als „een combinatie van opwekkingen en mededelingen" (dr. Paul Rijkens) het duidelijk is, dat men graag wil weten wie men met deze mededelin gen bereikt en wat het effect daarvan is, maar van de consumeot. die men benade ren wil, weet men eigenlijk weinig. Ook de sociologie blijft over de consument in het vage; misschien omdat zij zich vooral richt op de volle realiteit van het sociale handelen van de mens. Slechts enkele aspecten daarvan liggen in het consump tieve vlak. De consument leefde vroeger in een sfeer van traditioneel verbruik. Een smalle bo venlaag van gegoeden kon zich „luxe" veroorloven en genoot bijgevolg het voor recht van een ruime keuze bij de beste ding van het inkomen. Eerst in het begin van de 20e eeuw nam de „democratise ring van de luxe" een grote omvang aan. Er opende zich voor de reclame een nieuw perspectief, juist in de tijd waarin de opkomst van de massapers, en spoedig ook van film, radio en televisie, de moge lijkheden voor „opwekkingen en medede lingen" sterk verruimde. De consument aldus opgevat, is dus een moderne figuur. Een parvenu in zekere zin, die nog wat onwennig staat in een wereld van ongekende mogelijkheden. Vatbaar voor velerlei suggesties, weet de consument reclame als voorlichting te waarderen. Tegelijk kent hij een gevoel van onbehagen en wantrouwen. Om de gevoelshoudingen van de consument te bestuderen, zijn andere methoden nodig dan de reclametechniek veelal gebruikt. De positie van de consument is ongunstig op het gebied van de duurzame gebruiks goederen als auto's, bromfietsen, ijskasten, stofzuigers, radio- en televisietoestellen. De technische kennis ontbreekt hem om tot een oordeel te komen omtrent de deug delijkheid van de aangeboden goederen, die bovendien nog van jaar tot jaar in nieuwe series met voortdurend wisselen de modellen worden aangeboden. Daarbij komt nog, dat in al deze goederen telkens nieuwe materialen worden verwerkt, waarover de producent soms zelf nog in het onzekere verkeert. Prof. Bouman kwam tot de conclusie, dat de spanning tussen graag aanvaarde, gewaardeerde reclame en de hierboven genoemde innerlijke weerstand een dei- centrale onderwerpen zou moeten worden van een sociologisch gefundeerde theorie der reclame, die ook de praktijk zou kun nen dienen. Rede dr. Bartels Vervolgens sprak dr. J. Bartels (direc teur van de Levers Zeep Maatschappij n.v.) over de reclame en de consument. Hij besteedde aandacht aan de relatie tussen de consument en het ondernemen. Onder het economisch stelsel als het onze is het de consument, die de richting der produktie bepaalt, aldus spreker. Hij zei dat het niet consequent is om te stellen, dat de consument een willoze prooi is voor iedere „verborgen verleider", zonder daaruit de conclusie te trekken, dat dus de consument niet rijp is voor een systeem van consumptievrijheid. Spreker geloofde, dat het een van de grootste fouten is, die een ondernemer of reclameman kan ma ken om de consument te onderschatten. Dr. Bartels wees erop, dat de produktie in het algemeen niet geschiedt op bestel ling maar dat wordt geanticipeerd op een verwachte vraag. Bovendien kenmerkt zich de moderne fabricagemethode door een systeem van massaproduktie, waar bij gebruik wordt gemaakt van kostbare produktie-installaties. Marketing nu speelt een belangrijke rol bij het op elkaar afstellen van consumptie en produktie. Spreker definieerde marke ting als een totaal van alle activiteiten, die erop gericht zijn om goederen in de handen van de consumenten te krijgen. Als de vier zuilen, die samen het begrip marketing dragen, noemde hij markton derzoek, produktontwikkeling, verkoop en reclame. Te weinig leeft nog het besef, dat een maatschappij, die zich kenmerkt door consumptievrijheid het evenmin zonder reclame kan stellen als zonder transport mogelijkheden. Op 21 november wordt in Heemstede door de federatie voor epilepsiebestrijding de jaarlijkse epilepsiedag gehouden die in „Meer en Bosch", gebouw Irene, Achter weg 5 te Heemstede om halfelf begint met een lezing van dr. A. M. Lorentz de Haas over „verschijnselen van de epilepsie en haar behandeling" Voorts houdt dr. O. Magnus een inleiding over „de betekenis van de elektro-encephalographie voor de epilepsiebestrijding". Na de middagpauze zal er een forum over de epilepsie wor den gehouden. Advertentie vanaf f 695.- wTechn!jch Bureau Pieter Kiesstraat 2a b. d. Zijlweg - Haarlem - Tel. 12657 Naar wij vernemen zal het nog geruime tijd duren voordat de Rijksgebouwendienst gereed is met het ontwerp en het uitwer ken van het bestek voor de uitbreiding van het telefoonkantoor aan de Raaks te Haar lem. Met de bouw zal op z'n vroegst pas in het vierde kwartaal van 1960 kunnen worden begonnen. Het project voor deze broodnodige uit breiding sleept nu al bijna tien jaar. Men heeft veel geduld moeten oefenen voordat men de beschikking kreeg over de terrei nen en zelfs nu moeten er nog enkele wo ningen, welke reeds het eigendom van P.T.T. zijn, worden ontruimd. Vervolgens vergde ook de opstelling van het program ma van eisen en de verwerking daarvan in een passende constructie en vorm veel tijd. Het gebouw wordt even hoog als het bestaande hoofdpostkantoor-annex tele foonkantoor en wordt uitgevoerd in voor gespannen beton, zodat het aantal kolom men tot een minimum kan worden be perkt. Er komen twee dwarsvleugels tus sen Raaks en Zijlstraat de ene evenwij dig aan de Korte Zijlstraat waardoor het huidige dokterslokaal gaat verdwijnen en de tweede langs de Bakkumstraat. Langs de Raaks komt een lange vleugel, welke door een luchtbrug over de Korte Zijlstraat met het bestaande complex zal worden verbonden. In een verder verwij derde toekomst zal het complex met een vleugel langs de Zijlstraat woi-den gecom pleteerd. In het nieuwe gedeelte zullen de administraties, welke thans aan de Nieu we Gracht en de Spaarndammerweg zijn gehuisvest, worden ondergebracht, terwijl er tevens ruimten voor de technische af delingen in zullen worden opgenomen, zo als voor een nieuwe telefooncentrale voor het Haarlemse net en voor de districtscen trale. Eveneens wordt rekening gehouden met de bouw van een telegraafcentrale, zoals Amsterdam, Rotterdam en Den Haag reeds bezitten. Ten slotte dient nog een oplossing te worden gevonden voor de huisvesting van de buitendienst. Destijds werd een plan ontworpen voor een gebouw aan de Pijls laan. maar de verwezenlijking daarvan ondervond niet alleen vertraging door fi nanciële belemmeringen, maar ook door de onzekerheid met betrekking tot de ste- debouwkundige plannen in die omgeving, met name wat betreft de ophoging van de spoorbaan. Men voelt thans meer voor een dienstgebouw in de Waarderpolder, ook al omdat de P.T.T.-auto's daar gestationeerd worden in de nieuwe R.A.C.-centrale. Hillegom Woensdagavond hield de V.V.D.afde ling Hillegom, een bijeenkomst in „Tres long" onder voorzitterschap van de heer C. van Rede. Mr. J. Drijber, wethouder van Leiden hield een inleiding over de grondbeginselen der V.V.D. Hij gaf aller eerst een historisch overzicht van de op komst van het liberalisme, dat zijn oor sprong had in de Franse revolutie. Spre ker maakte duidelijk dat 11 november 1918 het oude liberale tijdperk afsloot. Toen Troelstra in Rotterdam zijn gloed volle redevoering hield om de arbeiders duidelijk te maken dat de macht nu voor het grijpen lag en zich vergiste, betekende dat ook de afsluiting van het liberaal sys teem, zoals dat voor die tijd richtsnoer was geweest. De liberale partij werd mid denpartij. Zij brokkelde af tot bij de twee laatste verkiezingen, toen zij belangrijk grotere aanhang verwierf als gevolg van haar vasthouden aan de beginselen door zich te verzetten tegen de verregaande staatsbemoeiingen. Spr. behandelde daarna verschillende punten aan het pro gramma van de V.V.D. en ging over tot. de bespreking van de tegenwoordige toe stand. De V.V.D. is tegen de kartelvor ming, maar ook tegen te grote belemme ring van de vrijheid van handelen. De be zitloze moet aan bezit worden geholpen en het staat wel vast dat de christelijke par tijen elkaar zullen vinden. De V.V.D. wil zoveel mogelijk personen waardevol bezit doen verkrijgen. Het gaat allereerst hier om: Voor iedereen werk en een monetair evenwicht, belastingverlaging en de spaarzin bevorderen. De V.V.D. wil het verkeerde beleid zachtjes aan ombuigen. Spreker voelde zich echter niet helemaal gerust over de houding van de K.V.P., die rekening moet houden met een linker- en een rechtergroep en de heer Romme er toe brengt net te doen, of hij de vroegere bond genoot nog altijd meer waardeert. Hier door spreekt professor Romme vaak dub belzinnig. De V.V.D. wenst geen verdere centralisatie door de overheid ten koste van de gemeentelijke autonomie. De groeien de invloed van het liberalisme, ook in het Zuiden, doet professor Romme angstig worden en dubbelzinnig spreken. Na dit betoog volgde een gedachtenwis- seling, waarbij vele vragen werden ge steld. Lisse Met een stampvolle zaal heeft de afde ling Lisse van de K.A.B. woensdagavond in het gebouw aan de Schoolstraat het St. Willibrordusfeest gevierd. De heer J. P. de Koning wees in zijn openingswoord op de belangrijke sociale verbeteringen als gevolg van het werk der vakorganisaties. Hij achtte het standpunt van de jeugd om zich niet bij de vakbeweging aan te sluiten omdat men toch alles al heeft wat men wensen kan, onjuist. Hij sprak voorts een kort woord ten gunste van de bezitsvor ming. De toneelvereniging „Nut en Genoegen vulde de avond met het toneelspel in drie bedrijven „Piloot in de mist" van Bram v.d. Lijcke, die ook de regie voerde. De wijze waarop de opvoerenden dit spel op de planken brachten gaf aanleiding tot een ovationeel applaus bij het vallen van het doek na het laatste bedrijf. Onder leiding van ds. G. Pettinga is woensdag in gebouw Rehoboth in Lisse een goed bezochte gemeenteavond gehou den welke wel in het bijzonder gewijd was aan het zendingswerk. Ds. Pettinga vroeg zich in zijn inleidend woord af of de ge meente zich wel goed bewust is van haar taak als zendingsgemeente. Hij riep de zendingsmensen uit Oegst- geest een hartelijk welkom toe. Daarna kreeg de heer W. Boot gelegenheid als depothouder van het Hugenotenkruis een korte uiteenzetting te geven over het doel van de verkoop van het Hugenotenkruis. De heer Zorn, districtssecretaris van de hervormde zending, vertelde ten slotte iets over het zendingswerk o.a. in Indone sië, Afrika en Nieuw-Guinea. SINT NICOLA AS-ACTIE De middenstand van Lisse heeft een St. Nicolaasactie op touw gezet welke drie weken zal duren. Elke week wordt bij de ze reclame een hoofdprijs van 500 be schikbaar gesteld, voorts waardebonnen van f 100. 50. 25 en 10. Zandvoort Het consulaat Zandvoort van de Neder landse Reisvereniging, welk consulaat vol gend jaar een afdeling zal worden, heeft het winterprogramma voor het wintersei zoen bekend gemaakt. Op vrijdag 20 november wordt in restau rant „Zomerlust" de nieuwe kleurenfilm: „Vakantieweelde in de bergen" vertoond. Op maandag 25 januari verzorgt de heer C. H. Groen een „dia-avond". Waarschijn lijk zal dit de oprichtingsavond van de afdeling Zandvoort worden. Op maandag 15 februari volgt een „Spanje-avond" die verzorgd zal worden door de heer B. Baanen uit Den Haag. Met dia's en muziek zal deze causerie worden toegelicht. Ten slotte wordt op vrijdag 25 maart de film „Vakantievreugde'' tussen Donau en Adria" vertoond. De dichte mist heeft vanmorgen het luchtvaarverkeer van en naar Schiphol volkomen lamgelegd. Om tien uur was er slechts een zicht van 175 meter, hetgeen beneden de limieten is van de luchtvaart maatschappijen voor de landingen. De machine van de KLM van New York, die omstreeks half tien op Schiphol had moe ten landen, heeft geruime tijd boven de luchthaven gecirkeld en is tenslotte door gestuurd naar Dusseldorp. Ook het toestel uit Sydney werd daarheen gedirigeerd. Pas om half twaalf vertrokken de eerste vliegtuigen van Schiphol. De diensten met Parijs en Milaan werden gecombineerd. Verder vertrokken toestellen naar Brus sel, Manchester, Dublin en Genève. De mist heeft ook nog een record tot ge volg gehad. Boeing 707 van Pan American kreeg, op weg van New York naar Londen, bericht dat de weersomstandigheden op London Airport geen landing toelieten. De gezagvoerder besloot toen naar Shannon uit te wijken. De Boeing deed over de af stand New YorkShannon slechts 5 uur 5 minuten, hetgeen een recordverbetering met 34 minuten betekende. Er bevonden zich 115 passagiers aan boord en een be manning van elf leden. Doordat de zesjarige Cecilia G. Warmer dam van de Parallelweg in Hillegom woensdagmiddag op de Weeresteinstraat ter hoogte van de Vosselaan in Hillegom met haar fiets plotseling de rijweg opreed, werd zij door een grote vrachtwagen uit IJmuiden aangereden. Het meisje kwam onder de auto en was op slag dood. Hedenmorgen om kwart over zeven is de 55-jarige motorrijder M. J. Rusman uit Krommenie op de provinciale weg Hem- brugLimmen in de gemeente Wormer- veer bij het inhalen van een auto op de linkerweghelft tegen een hem tegemoet komende trekker met oplegger gereden. De motorrijder was op slag dood. De 83-jarige heer C. Bicker wilde gister avond vóór zijn woning in Papendrecht de rijweg oversteken. Hij viel echter, juist toen een bestelauto naderde. De chauf feur kon hem niet meer ontwijken. De auto reed de bejaarde man aan, waardoor deze vrijwel terstond dood was. De christelijke bakkersvrouwenvereni ging van het Gooi en omstreken heeft zich met telegrammen gewend tot de minis ters van Sociale Zaken en Economische Zaken. Hierin wordt geprotesteerd tegen het voornemen voor bakkers weer nacht arbeid mogelijk te maken. „Wij willen niet dat onze mannen de slaven van de bedrij ven worden", aldus de vrouwen. Vanmid dag is er voor Midden-Nederland een pro testvergadering te Utrecht. De Bussumse bakkers hebben onlangs reeds bij de ministers tegen het voorne men om nachtarbeid mogelijk te maken, geprotesteerd. Tot gewoon hoogleraar aan de Amster damse Gemeente universiteit, faculteit der politieke en sociale wetenschappen is be noemd, voor het onderwijs in de nieuwste geschiedenis met inbegrip van de econo mische en sociale geschiedenis sedert on geveer 1870: dr. F. de Jong Edzn, tot dus ver wetenschappelijk hoofdamtenaar aan deze universiteit in de litteraire fa culteit voor de nieuwe geschiedenis. Prof. De Jong volgt prof. dr. J. Presser op, die de plaats inneemt van de historicus prof. dr. J. M. Romein, in de faculteit der let teren. Prof. De Jong, geboren in 1919 te Mep- pel promoveerde in 1954 op een proef schrift over de literator en marxist J. Saks (pseudoniem van P. Wiedijk). Hij is de schrijver van het gedenkboek „Om de plaats van de arbeid", uitgegeven ter ge legenheid van het vijftigjarig bestaan van het N.V.V. in 1956. Prof. M. Hut uit Groningen is benoemd tot gewoon hoogleraar in de mondheelkun- de en de chirurgische prothetiek aan de Gemeente Universiteit. Advertentie Voor een onder auspiciën van „Jeugd en Muziek'' op 8 maart 1960 in Amsterdam te geven concert door het Concertgebouw orkest zijn door een jury, bestaande uit de heren Marius Flothuis, P. C. Heuweke- meijer en Max Vredenburg, uit veertien kandidaten vier jonge solisten gekozen: de violisten Jeannelotte Hertzberger en Ma rietta Vogel (beiden uit Amsterdam), de hoboïst Heinz Friesen (Den Haag) en de klarinettist Piet Honigh (Hilversum). Op het programma staan het concert voor hobo en viool van J. S. Bach, het con certino voor klarinet en orkest van Von Weber en de Tzigane van Ravel. Advertentie Aliientmp. tn Service Afd.: V'itliam Rtkkers Handelaudenumtnt N.K Beurs, Damrak, Amsterdam Nieuws in het kort Tien jaar motorclub. Ter gelegen heid van het tienjarig bestaan zal de mo torclub „Zandvoort" een receptie houden op zaterdag 21 november in restaurant „Zomerlust" van half vijf tot zes uur. Reisverhaal. De afdeling Zandvoort van het Instituut voor Arbeidersontwikke ling houdt de eerste „reisavond" van dit seizoen op maandag 16 november ten huize van de heer Cluwen, Zuster Dina Bron- dersstraat 23. De heer P. G. Spronkers zal vertellen over „Een fietstocht door de Vogezen" en zijn lezing met kleurendia's toelichten. Menselijke verhoudingen. Maandag avond om kwart over acht zal in de Ad- ventskerk aan de Leeuwerikenlaan in Aerdenhout een bijeenkomst worden ge houden. georganiseerd door de wijkkerke- raad van de Hervormde gemeente te Aer denhout, waar ds. A. van Biemen zal spreken over „Het probleem der mense lijke verhoudingen". De Amsterdamse recherche heeft in sa menwerking met de Velsense en Bloemcn- daalse politie een 41-jarige Amsterdam mer gearresteerd. Hij heeft bekend de leider te zijn van een groep van drie in brekers die op donderdag 5 november j.l. heeft ingebroken bij de familie P. H. aan de Wynoldy Daniëlslaan in Santpoort, waarbij voor zesduizend gulden aan geld en sieraden werd buitgemaakt. De familie P. H. was die avond niet thuis. De inbrekers forceerden het keu kenraam en eenmaal binnen haalden zij alles overhoop. Een lid van de bende, een twintigjarige Amsterdammer, nam bij die gelegenheid ook een voorwerp mee dat hem noodlot tig is geworden. Bij zijn aanhouding had hij dit nog in zijn bezit. Daarop volgde spoedig de bekentenis van de inbraak in Santpoort. Voorts werd het vermoeden van de politie bevestigd, dat de heren ook de hand hebben gehad in de inbraak in een woning in Bloemen- daal op de avond van 2 november. Aangezien de politie van Velsen en Bloe- mendaal overeenkomst zag tussen de inbraken in Santpoort en Bloemendaal heeft de Velsense recherche in het belang van het onderzoek eerst heden melding gemaakt van de inbraak aan de Wynoldy Daniëlslaan. In de afgelopen nacht is in Amsterdam op zeven adressen het grootste deel van het in Santpoort en Bloemendaal gestole- ne teruggevonden. De drie inbrekers be kenden ook geopereerd te hebben in Loos- drecht, Bussum, Haarlem en Nieuwer- Amstel. De hoofddader is een goede be kende van de politie. (Van onze correspondent in Bonn) Op 31 oktober vluchtte de Oostduitse schrijver Herbert Kasten uit het Oost duitse stadje Stralsund naar West-Berlijn omdat zijn voorlaatste roman „Karsten Sarnow", door de communistische func tionarissen in strijd met hun ideologie werd geacht. Kasten was al tien jaar lid van de S.E.D., de Oostduitse communistische partij en gold als overtuigd aanhanger van het zogenaamde socialistische realisme in de litteratuur. Kasten weigerde echter om de historische waarheid van zijn laatstgepu- bliceerde roman „Karsten Sarnow" te her roepen, zoals de partij eiste. Nadat" een grote campagne tegen hem op gang was gekomen, trok hij de consequenties: hij vluchtte naar het westen. Nauwelijks was Kastens vlucht bekend geworden of de S.E.D. stuurde zijn vrouw en dochter, een studente aan de muziek- hogeschool in Oost-Berlijn, op hem af. Beiden zijn communist. Maandagavond stemde hij eindelijk toe in een ouderhoud met zijn dochter en een S.E.D.-functiona- ris. Na dit onderhoud in een Westberlijns café is hij niet teruggekeerd. Dochter Si- grid en moeder Hildegard Kasten brachten dinsdag een briefje van de schrijver bij zijn Westberlijnse vriend, bij wie hij sedert 31 oktober gewoond had. Op dat briefje stond: „Ik blijf hier. Geef s.v.p. mijn koffer aan mijn vrouw". Volgens deze vriend is Kasten uit West- Berlijn door zijn eigen dochter met behulp van andere communisten naar Oost-Berlijn ontvoerd. Het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees .heeft op zijn woensdag in Utrecht gehouden vergadering de over nameprijs voor baconvarkens vastgesteld op 2.25 per kg. levend gewicht. Tijdens de vorige week gehouden spoedeisende bestuursvergadering was deze prijs met drie cent verlaagd. De adviescommissie adviseerde het bestuur evenwel in ver band met de marktsituatie de prijs weer op 2.25 te brengen. De voorzitter van het produktschap, de heer Joh. de Veer, noem de het juist dat in verband met de nade rende feestdagen reeds thans wat meer varkens worden afgestoten. Sprekende over het aantal invriesrunde- ren tot nu toe zei de heer De Veer dat de cijfers niet indrukwekkend zijn. Er wer den 940 runderen ingevroren, met een to taal gewicht aan vlees van 240 ton. De markt noemde de heer De Veer stabiel met een normale aanvoer. Dit jaar werden er van januari tot augustus 3,8 percent meer koeien geslacht dan het vorige jaar. Voor schapen be draagt dit verhoogde percentage 29 V2 per cent, voor binnenlandse paarden acht per cent en voor buitenlandse paarden 270 per cent. Tot nu toe werden er 15.500 paarden ingevoerd tegen 5700 in 1958. Medegedeeld werd voorts n,og dat besprekingen worden gevoerd over de schapenexport in E.E.G.- verband. Het prijspeil van de schapen is iets aangetrokken. Advertentie KOFFIE Dan zult u merken, hoe goed u en uw huisgenoten zich bij Koffie Hag voelen. Om u deze proefne ming te vergemakkelijken, is Koffie Hag bij uw winkelier tijdelijk met 20 ct voordeel verkrijgbaar I Imp: HAG-Verkoopkantoor Haarlem Postbus 619

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 17