Overgangstijd zou tot de helft bekort worden New York Times: Nehroes standpunt onverbiddelijk Belgische parachutisten in Roeanda aangekomen De E.E.G. en de landbouw Als U weet dat U deze winter, wanneer U alles maar op zijn beloop laat, nog zeker drie maal verkouden zult worden, dan bent U degene die geregeld Aflukin-C moet nemen. Herkregen schoonheid DONDERDAG 12 NOVEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 19 Postzegelverzamelaars vergaderden Hond redde gezin bij brand maar kwam zelf om Er is zó véél in veelzijdig veerkrachtig Terlenka DE CHINESE INFILTRATIES Onderhandelen zolang geen operaties mogelijk zijn DIT IS ONS BEROEMDE VAKGEHEIM! - koffiebonen, omgeven door een dun laagje suiker - MET VERZEGELD AROMA Spanning tussen de stammen lijkt te verminderen Duitse markt biedt nog veel mogelijkheden Treinreis op treeplank Amerikaanse jamindustrie tot wanhoop gebracht Commissie voor Europese migratie vergadert Voormalig viceconsul van Zuid-Afrika maakt lezingentoernee James Hagerty, Eisenhowers perschef in Rome AFLUKIN-C ter voorkoming van verkoudheid en griep. Op het ogenblik worden door het Westduitse ministerie van Voedselvoorziening de voorstellen onderzocht die de commissie voor de landbouwpolitiek van de E.G.G. op een te Rome gehouden conferentie heeft opgesteld, zo meldt de Frankfurter Allge- meine Zcitung. De Westduitse regering heeft zich tot dusver niet officieel over deze langens van de commissie neerkomen op een ingrijpende wijziging van de West duitse handelspolitiek Men acht het waarschijnlijk dat de termijn voor de definitieve goedkeuring van de voorstellen zal worden overschreden. Oorspronkelijk had men hiermede eind 1959 gereed willen komen doch nu wordt aangenomen dat het nogi tot maart 1960 zal kunnen duren. De voorstellen van de commissie zullen nog door de Economische en Sociale Raad van de E.E.G. en door de landbouwcommissie van de Gemeenschap moeten worden besproken. De commissie heeft voorgesteld om de overgangstijd voor het tot stand komen van een gemeenschappelijke landbouwpo litiek terug te brengen van 12 jaar op 6 jaar. De E.E.G.-landen dienen volgens de commissie ook af te zien van het aangaan van nieuwe bindingen op langere termijn. Dit laatste zou bij voorbeeld betekenen dat de tussen West-Duitsland en Denemar ken getroffen regelingen niet verlengd zul len kunnen worden. Wat de graanprijs betreft komen de voor stellen van de commissie volgens de Frankfurter Allgemeine neer op een prijs vorming op basis van het rekenkundig ge middelde. De graaninvoer zou verder niet meer naar hoeveelheid, tijd en land van herkomst dienen te worden vastgelegd. De importeurs behoren volgens de commissie een algemene, niet in de tijd begrensde in voervergunning te ontvangen en slechts in uitzonderingsgevallen zou mogen worden ingegrepen. In Bonn wijst men erop dat het onder dergelijke omstandigheden de vraag is of de Westduitse invoer van tarwe uit Zweden ongewijzigd zal kunnen blijven voortgaan. Het lijkt waarschijnlijk dat de Westduitse behoefte dan overwegend in Frankrijk zal moeten worden gedekt. Dit zou dan weer gevolgen kunnen hebben voor de Westduitse export naar Zweden. In de voorstellen van de commissie worden ook de produkten genoemd die in aanmer king komen voor een marktregeling. Voor West-Duitsland komen deze voorstellen er op neer dat ook vruchten, groenten en wijn in het stelsel van marktregelingen zouden moeten worden opgenomen. Volgens in Bonn verkregen inlichtingen, zijn de voorstellen van de commissie tij dens de besprekingen in Rome niet zonder tegenstand ontvangen. Het is daarom niet Advertentie Korte tijd geleden ontmoette een onzer oudere cliënten een jeugdige vriendin. Zij schrok - want het jonge meisje had, door een ongelukkige samenloop van omstandig heden, een groot deel van haar eens zo prachtige haartooi verloren. Herstel van de haargroei was uitgesloten. Het is begrijpelijk dat het meisje daar zeer onder leed. zeker dat de voorstellen verwezenlijkt zul len worden. De Raad van ministers dient deze daartoe eerst met algemene stemmen te hebben goedgekeurd, aldus het blad. De postzegelverzamelaarsvereniging „Bloembollenstreek" had woensdag een goede avond toen zij de heer Schafer in hun midden hadden voor het geven van een voorstelling met lichtbeelden. De heer Schafer deed dit als vertegenwoordiger van het „Nederlands Filatelistisch Cen trum" in Amsterdam. De voorstelling be trof de postzegels van Tsjechoslowakije en de fabricage van het papier waarop de postzegels worden gedrukt. De heren Gehrels en Hogervorst wer den naar de algemene vergadering afge vaardigd. Breedvoerig werd de landelijke actie besproken voor de viering van het gouden jubileum. Het bestuur is thans als volgt samengesteld: C. A. Gehrels, voor zitter; C. Hogervorst, le secretaris, B. Ligtemberg, 2e secr.; H. C. v. Ginhoven Jr., le penningm.; A. J. M. v. Wickeren, 2e penningm.; G. Segers Pz. veilingmees- Ier; M C. J. Delen, P. Rijkelijkhuizen en J. W. v. Schie, commissarissen. Advertentie ANEGANG 17 KOPENHAGEN (UPI) Een foxterrier heeft te Molbjerg op Jutland een gezin en een boerderij gered, maar was zelf het enige dier, dat bij de brand is omgeko men. Zoals altijd sliep de hond in een mand op de zolderverdieping. Midden in de nacht werd hij wakker, toen het stroodak van de boerderij in brand stond. De hond rende de trap af en maakte de slapende familie door zijn blaffen wakker. Dank zij deze waar schuwing werden alle mensen, de leven de have en het grootste deel van de boer derij gered, maar voor dat iemand hem te gen kon houden, rende de hond het huis weer binnen en de trap op. Het brandende dak stortte in en het dier kwam om. Advertentie s. NEW YORK ('Reuter) Het Ameri kaanse blad „New York Times" meldde donderdag, dat de Indische minister-pre sident, Nehroe, van oordeel is, dat er mis schien een gewapende actie nodig zal zijn om de Chinese communisten te verdrijven uit stellingen, die zij thans innemen in gebied dat door de regering te New Delhi als Indisch wordt beschouwd. Het blad schrijft dit vernomen te hebben in diplo matieke kringen te Washington. Volgens berichten uit het buitenland heeft Nehroe een uiterst onverbiddelijk standpunt inge nomen, aldus heeft het blad in genoemde kringen vernomen. Verder heeft men ge zegd, dat de Chinees-Indische grenskwes ties uitvoerig ter sprake zullen komen bij het bezoek van president Eisenhower aan New Delhi. In een geheime uiteenzetting aan Indi sche diplomaten in het buitenland heeft Nehroe gezegd, aldus de „New York Times", dat zijn regering voorbereidingen treft voor bezetting van de gebieden die volgens haar Indisch zijn. De weersom standigheden en het terrein maken grote operaties voor het voorjaar onmogelijk, maar India is van plan dan maatregelen Advertentie Hierdoor blijft het fijne aroma „gevangen" tot U er van gaat genieten. Aan de boon ruikt U weinig, maar zodra U de behaaglijke geur van versgemalen Alex Meyer's koffie opsnuift, dan weet U het: dat wordt een feestelijk kopje koffie. En... bovendien hebt U minder koffie nodig bij het zetten. ALEX MEYER Co. N.V. POSTBUS 185 - AMSTERDAM - TEL 241401 - 240574 te nemen, indien er geen verandering in het Chinese standpunt zal zijn gekomen of indien onderhandelingen met de Chine zen geen resultaat zullen hebben opgele verd. De stad Leh in Ladakh zou de basis moeten worden voor operaties in het noordwesten. Te Washington werd vernomen, dat sa mentrekking van Indische strijdkrachten in het noordwestelijke grensgebied moet leiden tot terugtrekking van troepen aan de Pakistaanse grens en uit Kasjmir. De vrees besctaat in India, dat Pakistan hier van wel eens gebruik zou kunnen maken om tegen India op te rukken. Men ver wacht nu dat India, wat Pakistan betreft, de Verenigde Staten, Pakistans belang rijkste bondgenoot en wapenleverancier, om goede diensten zal verzoeken. (Reuter) Desgevraagd heeft een woordvoerder van de Indische ambassade te Washington gezegd niet te weten, dat premier Nehroe de ambassade te Wash ington een memorandum over de Indisch- Chinese grenskwesties heeft gezonden. Hem was om commentaar op het bericht uit de „New York Times" verzocht. DEWAS (Reuter) Premier Nehroe heeft woensdag in een toespraak op zijn tournee door India gezegd, dat de eis van een militair bondgenootschap om het ge vaar van Chinese aanvallen het hoofd te bieden, „afkomstig is van wankelmoedige mensen met koude voeten en koude han den". Nehroe vroeg: „Is ons land soms een land van oude mensen en oude vrou wen, dat wij ons zó hulpeloos moeten voelen?" In Joebboelpore in Midden-India hebben ongeveer duizend studerende jongeren dinsdag met bloed een resolutie onderte kend, waarin zij zeggen hun leven te zul len geven om India tegen „Chinese agres sie" te beschermen. Ook in Allahabad, Bareilly en Almora hebben studenten be togingen gehouden. Driehonderd school kinderen en studenten hebben woensdag voor de woning van Nehroe het aftreden geëist van de Indische minister van De fensie Krisjna Menon. Menon wordt don derdag uit New York, waar hij vergade ringen van de UNO heeft bijgewoond, in New Delhi terugverwacht. LONDEN (UPI) De Indische minister van Defensie, V. K. Krisjna Menon, heeft Onze cliënte gaf haar echter een goede raad. En reeds na enige dagen kwam haar vriendin haar lachend en opgetogen bedanken blootshoofdsZij had een kunstige, niet van echt te onderscheiden natuurlijke trans formatie, die voor haar was verzorgd door MAISON VAN DER LAAKEN, Leidseplein 35 hoek Leidsekade, Telefoon 36372, Amsterdam. Nederlands-Duitse K.v.K. In de jaarvergadering van de districts kamer Nederland van de Nederlands-Duit se Kamer van Koophandel, vandaag ge houden in het Kurhaus te Scheveningen, heeft de heer M. J. E. Fincken, voorzit ter van de districtskamer Frankfort van de Kamer, een rede gehouden over de verhoudingen op de gemeenschappelijke markt. Hij merkte op dat West-Duitsland een afzetgebied is geworden voor kwali teitsgoederen. De verbruiker wordt steeds meer Europeaan, of zelfs „world min ded". De Duitse handel in voedings- en genots middelen toont een duidelijke bereidwil ligheid van toenadering tot het Europese aanbod. In die plaatsen, waar reeds Ne derlandse winkelweken werden gehouden, toont men voor het volgend jaar belang stelling voor de organisatie van een nieu we Nederlandse winkelweek, waarvan de omzetten verleidelijk zijn geworden. Spre ker meende dat wij via gemeenschappe lijke acties nog een groot deel van de Duitse markt kunnen veroveren. Door een cyclus van 30 Nederlandse winkelwe ken voor het eerste jaar, die men wel licht met 30 of 35 weken ook bij andere filiaalbedrijven in het daarop volgende jaar kan uitbreiden, wordt de Nederland se export met sprongen vergroot. Voorlo pig hebben wij onze kansen nog lang niet uitgebuit. Nederland kan nog steeds een aanzienlijke exportvergroting gebruiken. Spreker besloot met de hoop uit te spre ken dat zeer veel bedrijven zich zullen aansluiten bij het verkoopsysteem van de K.V.K.dat, naar spreker verzekerde, al leen maar succes kan brengen. SESTOSAN GIOVANNI (Reuter) Lu cia Arzuffi, een 29-jarige Italiaanse fa brieksarbeidster, is woensdagavond dub bel gestraft. Toen zij het station van Gre co (in de buurt van Milaan) oprende om haar trein naar huis te halen reed deze juist weg. maar zij slaagde erin op de treeplank te springen. Tot haar schrik ging de deur niet open en zij was gedwongen de drie km. naar haar woonplaats, Sestosan Giovanni, aan het handvat van het portier te hangen. Bij aankomst moest zij wegens een shock naar een eerste-hulppost worden gebracht. Een tweede schok kreeg zij toen de spoorwegmaatschappij haar nog een boe te gaf wegens overtreding van de regle menten. BRUSSEL (UPI) Het gouvernement van Belgisch Kongo heeft een detache ment Belgische parachutisten naar Oesoembara gedirigeerd, de hoofdstad van Roeanda-Oeroendi aan de oostelijke oever van het Tanganyikameer. De para chutisten, afkomstig van een niet nader aangeduide legerplaats in Kongo, zullen in reserve worden gehouden en slechts optreden als de „force publique" niet is opgewassen tegen een ernstige noodsitua tie. De „Force Publique", een politielegertje van inheemsen onder Europese officieren, heeft tot dusver wenig vat gekregen op de Watoetsi's of de Bantoes, die met el kaar in oorlog zijn. Volgens de laatste be richten die in Brussel zijn ontvangen heeft de stammenoorlog tot dusver tweehonderd mensen het leven gekost. In Gitarama ten zuidwesten van Kigali, de hoofdstad van Roeanda, heeft de „force publique" van de vuurwapens gebruikge maakt tegen een groep betogers. Vier van hen werden gedood, een soldaat raakte gewond. In Nyanza werd het vuur geopend op een groep betogers die trachtte het ziekenhuis aan te vallen, terwijl elders in die plaats een jeeppatrouille van de „force publique" werd aangevallen. Uit talrijke plaatsen zijn berichten gekomen over brandstichtingen. In totaal zijn ze ventig inlanders op verdenking van brand stichting gearresteerd. De spanning tussen de Watoetsi's en de Bantoes lijkt minder te worden, maar een duidelijk beeld van de situatie is nog niet mogelijk. Ook pygmeeën nemen deel aan de strijd aan de zijde van de Watoet- sis met giftige pijlen uit hun blaasroeren. Een bataljon van ongeveer 600 man van de „force publique" uit de aangrenzende Kongo, is er tot dusverre niet in geslaagd de vechtenden te scheiden Het bataljon is in 24 patrouilles gesplitst, maar zij slagen er zelden in contact met de vechtenden te maken, als gevolg van het bergachtig ter rein en de moeilijke paden door het oer woud. De militairen, die met geweren en machinegeweren gewapend zijn, arrive ren gewoonlijk wanneer het gevecht ach ter de rug is en zij kunnen dan niets an ders doen dan de doden tellen. Generaal Janssens, commandant van het koloniale leger, is naar Oesoemboera gevlogen om de leiding van de legeroperaties op zich te nemen. Tot dusverre hebben de stammen geen enkele Europeaan aangevallen. De mees te doden zijn Watoetsis. Tot dusverre zijn de vrouwen en kinderen gespaard. De Ban toes opereren in groepen van 200 tot 250 man. Plotseling vallen zij uit het oerwoud en de bergen de Watoetsi-dorpen binnen. Na die mannen die verzet plegen gedood te hebben, steken zij het dorp en de om ringende koffie- en bananenplantages in brand en trekken zich in het oerwoud te rug. PARIJS (Reuter) Het Franse recht se blad „L'Aurore" schrijft dat de Belgi sche regering gebrek aan werkelijkheids zin schijnt te hebben. Er zijn in Roeanda- Oeroendi slechts een zeshonderd Belgische militairen waardoor moordenaars en brandstichters vrij spel hebben, aldus het blad. Men zou het vraagstuk met behulp van UNO-troepen kunnen oplossen, doch de Belgische regering wil de zaak alleen regelen. „L'Aurore" gelooft dat ook de blanken in Roeanda-Oeroendi gevaar lopen. Het blad verwijt de Belgen, dat zij niet, zoals Frankrijk, in 1956 reeds autonomie heeft gegeven aan de inheemsen. Daaruit zijn de moeilijkheden voortgekomen. Volgens „L'Aurore" heeft de Belgische oppositie gelijk en is de huidige Belgische politiek gevaarlijk voor de Belgische belangen. NEW YORK (AFP) De bezorgdheid van het Amerikaanse ministerie van Ge zondheid om de bevolking te beschermen tegen kanker heeft de kwekers en verwer kers van cranberries (veenbessen) in Amerika tot wanhoop gebracht. De indus trie vreest een schade van miljoenen dol lars, hetgeen begrijpelijk is als men be denkt dat veenbessenjam een traditionele lekkernij op de Amerikaanse eettafel is op „thanksgivingsday" en met Kerstmis. Per jaar wordt voor vijftig miljoen dol lar aan veenbessenjam omgezet. Een hon derdtal inspecteurs en zestig scheikundi gen is in de voornaamste cranberrysta- ten (Massachusetts, Wisconsin, Oregon en Washington) aan het werk gegaan om uit te maken welk deel van de oogst (van honderd miljoen kilogram) niet besmet is. Intussen verdwijnen de potten met cran berry-jam uit de etalages van de winkels. Vandaag zal men in Berghem een be gin maken met de opruiming van de wrakstukken der spoorwagons, die daar een week geleden bij een botsing met een dragline ontspoorden. De eige naar van de grond, een landbouwer, weigerde aanvankelijk, de bergings- ploegen van de spoorwegen toe te laten omdat hij eerst een fikse schadever goeding wilde hebben. Deze kwestie is iooensdag in der minne geregeld, zodat de ravage zie foto nu zon der uitstel opgeruimd kan worden. GENèVE (UPI) Hedenmiddag werd in Genève de elfde bijeenkomst van de inter gouvernementele commissie voor Europese migratie geopend. De begroting voor 1960 vertoont een tekort van ruim 3 miljoen dollar. Naar verluidt zijn de Verenigde Staten die van alle landen het meest bijdragen ontstemd over hetgeen zij beschouwen als te kleine bijdragen van de overige 27 ledenstaten. De begroting voorziet in uit gaven van 35.351.082 dollar. De plannen voor het komende jaar voor zien in de emigratie van 31.050 Italianen, 18.100 Nederlanders, 12.450 Duitsers, 12.750 Spanjaarden, 10.000 Grieken en ongeveer 10.000 Europeanen van andere nationali teit. Men verwacht, dat Australië 44.550 im migranten zal opnemen, de Verenigde Sta ten 11.100, Brazilië 10.800, Canada 7.400 en Argentinië 11.550. Tegen apartheid De 28-jarige Patrick van Rensburg voor malige vice-consul van de Zuidafrikaan- se regering in Belgisch Kongo, bevindt zich in ons land en hij zal in de komende acht dagen op uitnodiging van de Neder landse studentenvereniging voor Wereld rechtsorde spreekbeurten vervullen in Amsterdam, Leiden, Utrecht, Delft, Gro ningen, Tilburg en misschien nog enkele andere plaatsen. Het onderwerp zal de apartheidspolitiek van de nationalistische Zyidafrikaanse regering zijn. Patrick van Rensburg heeft er veel kritiek op en nam in 1957 als vice-consul zijn ontslag omdat hij zich fiiet langer met die politiek kon verenigen. Hij maakte in Zuid-Afrika thans deel uit van het hoofdbestuur van de jonge liberale partij, die zich ten doel stelt het gekleur de deel der bevolking (en dat is bijna vier maal zo groot als het blanke deel) gelijke rechten te geven en de rassendiscriminatie in Zuid-Afrika af te schaffen. In Amsterdam verklaarde hij woensdag dat hij een privéreis door Europa maakt. Zijn vertrek uit Zuid-Afrika is door de autoriteiten niet opgemerkt. De heer Van Rensburg achtte het niet uitgesloten, dat men hem zijn paspoort zou hebben afge nomen, indien men van tevoren had ge weten, dat hij van plan was Europa te be zoeken. In Amsterdam zal de heer Van Rensburg maandagavond 16 november om acht uur in de Congreszaal van Krasnapolsky het woord voeren. Na de lezing volgt een fo rum onder leiding van ds. J.J. Buskes. In dit forum heeft onder meer de heer T. Cnossen van de Christelijke Emigratie Centrale zitting. Deze wordt voorstander van de apartheidspolitiek genoemd en is althans in het forum opgenomen om het standpunt van de Zuidafrikaanse regering te verduidelijken. woensdag tijdens een tussenlanding in Londen op de terugreis van de UNO naar zijn land, verklaard, dat India's politiek tegenover communistisch-China ondanks de grenskwesties ongewijzigd zal blijven, hoewel het zich niet zal laten intimideren. „Het beste dat we kunnen doen is on derhandelen", zei hij. „Wij zullen van de grensbotsingen geen grote kwestie maken, maar we zullen ons grondgebied verdedi gen. We laten ons niet intimideren, hoe wel we ons onthouden van sterke taal". Hij wilde geen commentaar geven op het communistisch-Chinese voorstel voor een bufferzone. ROME (UPI) Vergezeld door functio narissen van het Wiite Huis en van leden van de veiligheidsdienst, is de perschef van het Witte Huis, James Hagerty, aan gekomen, ter voorbereiding van president Eisenhowers reis van volgende maand. De Italiaanse hoofdstad is Hagerty's eer ste halte op een reis van negen dagen, die dient om faciliteiten te inspecteren en te helpen programma's uit te werken op Eisenhowers route van 32.000 kilometer. Tot het gezelschap van Hagerty behoort ook majoor John Eisenhower, zoon van de president. De groep reist met een Boeing 707, die bestuurd wordt door de piloot van Eisenhower. Op alle plaatsen welke Eisenhower in Europa, het Nabije-Oosten en Zuid-Azië aandoet zal Hagerty een voorbereidend onderzoek instellen. WASHINGTON (UPI) Eisenhower vliegt vandaag naar Augusta, in Georgia, om rust te nemen en golf te spelen. Hij is van plan er tenminste een week te blijven. Adxierlentie

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 19