HET TOPMERK halfxware PRATEN DE „PI ETER" "CRUNO" Uit Warschau Sint in Cronjestraat Klaprooscollecte Mozart-concert door H.C.O.V. Winterjassen en demies JAN VAN DER PIGGE PESTVOGELS SINTERKLAAS OP BEZOEK voor oorlogsgravencomité DONDERDAG 12 NOVEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Derde concert serie D van het N.Ph.O. Burgerlijke Stand van Haarlem van Ceta-Bever Zo juist.... ontvangen Directrice van Haarlems rusthuis zou morfine hebben geheeld Hof vraagt bevestiging van rechtbankvonnis Uitspraken Haarlemse rechtbank Gevangenisstraffen geëist tegen chauffeurs, die gedronken zouden hehhen D. Selling koninklijk onderscheiden Wegen in de avonduren door opvriezing glad Expositie van Chapon in Galerie Espace Waarschuwing Echtpaar Hinlopen sprak over het moderne Israel Gisteren werd in Londen MISS WORLD gekozen Haarlemmer verdacht van diefstal in Hilversum Van Mensen en Dingen DE HEEMSTEEDSE Christelijke Ora toriumvereniging gaf woensdagavond in de grote zaal van het Concertgebouw te Haar lem, onder leiding van haar dirigent Jaap Hillen, een uitvoering van het „Requiem alsmede van de „Krönungsmesse" van Mo zart. Men had zich de medewerking ver zekerd van een doorgewinterd solisten- kwartet, bestaande uit Nelly Groeneveld, Aafje Heijnis, Han Le Févre en David Hollestel le, alsook van het Rotterdams Kamerorkest en de organist Albert de Klerk. De aard der uitgevoerde werken ligt ver uit elkaar en dit geldt niet alleen het verschil tussen een treurmis en een jubel- mis. maar houdt ook verband met de om standigheden waaronder zij ontstonden en met de dertien jaren die er tussen liggen. In de „Krönungsmesse" hoort men nog de probleemloze Mozart, die zijn kind-hart uitzong in jubelende klanken. Het „Re quiem" daarentegen is deels het gebed van een stervende, deels de som van een gerijpte levenservaring vol bereikte schoonheidsidealen maar ook vol ont goochelingen, en dan deels ook de on machtige poging om deze zwanenzang nog te voltooien. Men zegt dan wel terecht dat Mozart's leerling Süssmayer het werk aar dig voltooid heeft met gebruikmaking van de schetsen die zijn meester naliet: maar tenslotte blijven er altijd nog twijfelachtige dingen, onder meer in de orchestratie. Bij voorbeeld kan ik mij niet indenken dat Mozart zelf in het „Benedictus" de solo stemmen zou hebben weggedrukt met een begeleiding waar de trombones aan te pas komen. Bij al de tragiek die dit „Requiem" oproept, ervaren wij steeds hoe verbazend moeilijk het overtuigend te realiseren is, technisch en naar de geest. HET DIENT GEZEGD, dat dirigent Jaap Hillen er met zijn koor hard op ge werkt heeft; dit bleek uit de partijkennis, uit de stemming en uit het vlotte zingen van de qua klankgehalte zeer verdienste lijke sopranen en alten. Maar dat neemt niet weg. dat het ensemble, vooral door onzeker reageren van de tenoren en bas sen. nog al eens schommelde en dat het klankevenwicht vaak zoek was. De heren kunnen op deze punten van de dames nog wel wat leren. Advertentie van 49.tot 168. REGENJASSEN v.a39.00 PARKA S 39.75 - 49.75 GEN. CRONIéSTR. 1a-1b - TEL. 53334 Op dinsdag 17 november heeft onder lei ding van Henri Arends het derde concert van de D-serie van het Noordhollands Philharmonisch Orkest plaats. Het pro gramma wordt geopend met de Oxford- symfonie van Haydn. Hierna volgt een uit voering van Jeux d' enfants van Bizet en Ode a musique van Chabrier. Na de pauze is Jos D'hondt solist in het klarinet- concert van Guillaume Landré. Het con cert besluit met de Trois nocturnes van Debussy. Aan de werken van Chabrier en Debussy wordt medewerking verleend door het Aerdenhouts Vrouwenkoor. BEVALLEN van een zoon: 7 nov.: J. Laurier-de Winter; 9 nov.: G. S. Schoorl- Lie: 10 nov.: M. J. van der Putten-Ade- laar; W. Burghout-Bijvank; N. Plantjé- van Wees: 11 nov.: J. Holdorp-de Wolff. BEVALLEN van een dochter: 10 nov.: M. W. Bannink-Bakkers; 11 nov.: D. de Vries-Biersteker. ONDERTROUWD: 11 nov.: H. G. Mole naar en T. J. Rijssemus; W. F. Möhringer en W. van der Vecht; F. M. Zegwaart en J. F. M. Rooijers; R. van den Engh en C. Zwart; W. Utermark en C. van Zilt; A. L. Ellermeijer en W. Martens; A. P. Barends en C. van List; J. P. Wesselius en M. W. van Duffelen; H. Roozen en D. Rouwendal; J. B. Klaver en M. van Meeteren; J. J. van Meel en P. Fennis; P. A. Habich en J. Zandwijk; P. T. Schouten en M. A. T. E. Nelis; A. A. Sluijter en A. M. Bruines; J. E. van der Linden en C. M. Boots; J. T. van der Meer en H. M. A. Vermeijs; E. van Steen en C. M. W. Put; A. J. Fiechter en J. Steenken: A. Witteman en E. Grüter; J. H. Vige en A. M. A. Paardehaar; H. P. van der Vos en N. G. Boesten; M. J. Pot hoven en A. M. H. J. Westbroek. GETROUWD: 11 nov.: J. A. J. Thoolen en A. Koolloos; H. M. van Leuven en T. M. Born: P. de Kwant en J. P. van Mee- sche; R. H. Nunnink en C. G. Warmerdam; P. J. Moseman en C. J. Lucas; H. C. Stam en H. E. Harkmans; P. J. Groos en M. G. Bom; G. T. van de Swaluw en A. A. M. de Ruig. OVERLEDEN: 10 nov.; L. de Niet-van Heijzen, 44 j., Hazepaterslaan. Advertentie Lüm en plak alles met BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: P. A. W. van Dam en C. A. Godde. P. Hooftman en P. A. de Jong. J. Th. Janmaat en W. Makkes van der Deijl. C. F. Erkelens en J. A. Groot. C. J. A. C. Venmans en J. S. Roest. C. J. de Goede en L. H. G. van de Leur. GETROUWD: J. Knul en M. Makkes ■'an der Deijl. H. H. Faber en N. M. Amé- neau. A. J. A. Hendriks en B. R. Sem- 'lonius. C. Sijtsma en T. Helder. G. A. "oelands en H. Reijngoud. P. G. Lommer- en P:* J. M Steinhoff. GEBOREN: Johanna Hendrika, dr van T. Kulk en H. J. E. Bijl. Johannes Mat heus Adrianus, zn van J. M. A. Kol en M. T de Vos. Renatus Nicolaas, zn van H. J. L. Verhoeff en L. M. H. Blonk. De optimistische geest en de zoveel min dere gecompliceerdheid van de „Krönungs messe" werkten niet weinig mee om de tweede helft van deze avond heel wat be vredigender te doen slagen. Nu zong het koor vrijuit en het klonk overtuigend, spijts zo nu en dan nog een evenwicht- stoornis in de samenklank. De plotselinge overgang in de geloofsbelijdenis naar het mysterie der Goddelijke geboorte was een treffend moment van het solokwartet, en het heerlijke „Agnus Dei", met bescheiden maar fraaie en zuivere stemmiddelen ge zongen door de sopraan Nelly Groeneveld, bracht de vereiste innige sfeer. Ook de instrumentale begeleiding was alleszins te prijzen. Het publiek toonde zich na afloop zeer voldaan. Jos. de Klerk Advertentie De nieuwe collectie JAN VAN DER PIGGE-PIJPEN Eigen import uit Engeland. Speciale prijs8.50 SIGARENHANDEL GR. HOUTSTRAAT 81 - HAARLEM Specialist in rookartikelen Na een door de officier van Justitie van de Haarlemse rechtbank aangetekend ap pèl heeft de 46-jarige directrice van een rusthuis te Haarlem, vanochtend voor het gerechtshof te Amsterdam wegens heling van een groot aantal ampullen morfine en wegens het aanwezig hebben en ge bruiken van deze morfine terecht gestaan. In eerste aanleg had de rechtbank in Haar lem haar een boete van 500 gulden voor heling opgelegd, terwijl zij de officier van Justitie in de rest van de tenlastelegging niet ontvankelijk verklaarde, omdat het hier een overtreding en geen misdrijf be trof. De overtreding was verjaard, aange zien de beschuldiging betrekking had op de periode van 1952 tot eind 1955 en een overtreding na twee jaar verjaart. Bij de zitting van het hof werd nog eens duidelijk gemaakt dat de verdachte de ampullen morfine ontving van een thans 44-jarige hoofdverpleegster van een zie kenhuis te Haarlem, die destijds zelf ook vervolgd is, maar wie tot verbazing van het hof slechts een boete van 100 gulden was opgelegd. De procureur-generaal, mr. W. B. J. Aberson, zei vanochtend in zijn requisi toir dat men de heelster onrecht zou doen, wanneer men haar gevangenisstraf zou opleggen, terwijl de dievegge met een boe te is gestraft. Op die grond eiste hij be vestiging van het rechtbankvonnis. De raadsman mr. A. D P. V. van Lö- ben Seis memoreerde dat de verdachte lange tijd aan gal heeft geleden en daar voor van haar eigen arts morfine-injecties ontving. Het resultaat was geweest dat zij aan de morfine verslaafd was geraakt. Pleiter achtte het niet juist dat de arts zijn patiënt geen ontwenningskuur heeft laten ondergaan. Het hof zal op 26 november uitspraak doen. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen een 27-jarige Haarlemse los-arbeider veroordeeld tot negen maanden gevange nisstraf met aftrek van het voorarrest. Hem was ten laste gelegd, dat hij op 30 juli van dit jaar uit een gang van een woning in Haarlem een postwissel die niet voor hem was bestemd had weggenomen en vervolgens had laten innen. De officier van Justitie had tegen hem een jaar ge vangenisstraf geëist, waarvan drie maan den voorwaardelijk, alsmede onder toe- zichtstelling van het Leger des Heils. Een 32-jarige los-werkman uit Heemste de, tegen wie acht maanden gevangenis straf, waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, was geëist, werd veroordeeld tot zeven maanden waar van twee maanden voorwaardelijk. Hij werd ervan verdacht een koffer waarin zich onder meer een hanger met ketting en broches bevonden, uit de auto van een Haarlemse advocaat te hebben ge stolen. Een 35-jarige constructiewerker uit Haarlem, die de ketting en de broches zou hebben gekocht, werd wegens heling con form de eis veroordeeld tot negen maan den met aftrek. Een 35-jarige verkoopleider uit Haarlem tegen wie wegens het rijden onder invloed van sterkedrank zes weken gevangenis straf en 2lft jaar ontzegging van de rijbe voegdheid was geëist werd vrijgesproken aangezien de rechtbank het tenlastegeleg- de niet bewezen achtte. Een 35-jarige vertegenwoordiger uit Haarlem tegen wie zes maanden gevange nisstraf was geëist waarvan vier maan den onvoorwaardelijk omdat hij zijn pas poort in pand had gegeven werd wegens verduistering veroordeeld tot tien weken gevangenisstraf met aftrek van de tien weken voorarrest waardoor de vertegen woordiger dus onmiddellijk in vrijheid ge steld werd. Een 32-jarige chauffeur uit Haarlem, die op 13 juli van dit jaar een ongeluk ver oorzaakt zou hebben op de Bloys van Tres- longweg in Haarlem waarbij een motor rijder ernstig werd gewond werd veroor deeld tot een maand hechtenis voorwaar delijk met twee jaar proeftijd en 150.- boete onvoorwaardelijk, subsidiair dertig dagen hechtenis. Tegen hem was een geld boete van 200.- geëist alsmede de voor waardelijke intrekking van zijn rijbewijs voor de tijd van een half jaar. Ten slotte deed de rechtbank uitspraak in de zaak tegen een 51-jarige boswachter uit Velsen, die op 21 april van dit jaar een IJmuidense zeeman gedreigd zou hebben te zullen doodschieten. Wegens bedreiging met een misdrijf tegen het leven gericht had de officier van Justitie een geldboete van 100.- geëist, twee maanden gevan genisstraf voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar en verbeurdverklaring van een jachtgeweer. Bij de uitspraak deelde de president mee dat de rechtbank het feit bewezen achtte maar dat men van oordeel was dat de boswachter uit noodweer gehandeld had. De rechtbank ontsloeg de verdachte daar om van rechtsvervolging en beval de te ruggave van het geweer. De Haarlemse rechtbank behandelde vanmorgen de zaken tegen een 43-jarige metselaar uit Aalsmeer en tegen een 35- jarige koopman uit Amsterdam, die na al coholgebruik achter het stuur van hun auto's zouden hebben gezeten. De metse laar zou op 20 augustus in Aalsmeer een andere auto hebben aangereden en de koopman was op 25 september met zijn wagen van de Schipholweg geraakt en in de sloot beland. Tegen beide verdachten eiste de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman een gevangenisstraf voor de tijd van een maand. Tegen de metselaar bo vendien de intrekking van het rijbewijs voor de tijd van drie jaar en tegen de koopman de intrekking van het rijbewijs gedurende één jaar. Advertentie De heer D. Selling te Haarlem, die veer tig jaar onderwijzer is aan de Insinger- school te IJmuiden, is toegekend de ere medaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje Nassau De wethouder van onderwijs, de heer H. de Boer, heeft in zijn kwaliteit van loco-burgemeester van Vel sen, tijdens een bijeenkomst in gebouw „De Rank" te IJmuiden de jubilaris dank gebracht voor zijn arbeid in de gemeente Velsen en mededeling gedaan van de ko ninklijke onderscheiding. Voorts hebben het schoolbestuur, de collega's en oud leerlingen geschenken aangeboden. De politie wijst de weggebruikers op het feit, dat de wegen dezer dagen des avonds door opvriezing dikwijls glad kunnen zijn. Woensdagavond had de eerste slippartij plaats toen een 33-jarige Haarlemmer met zijn scooter op de Leidsebrug onderuit ging. Na het ongeluk heeft de politie het wegdek met zand bestrooid. Op 24 november opent drs. H. Redeker in Galerie Espace in Haarlem een expo sitie van werk van de heer Chapon. De tentoonstelling is tot 6 december dagelijks geopend van 1117 uur. Des zondags is Galerie Espace gesloten. De Amsterdamse politie waarschuwt voor een Engelssprekende man, die in Amsterdam bij winkeliers diverse malen valse Amerikaanse bankbiljetten van tien dollar heeft uitgegeven. De man koopt een kleinigheid en betaalt met de valse biljet ten. Zijn signalement luidt: ongeveer 25— 30 jaar, 1.70 lang, blauw costuum; hij maakt een vriendelijke indruk. Mijn aangespoeld. Woensdagmiddag om twee uur heeft de Mijnopruimings- dienst een Duitse Tellermijn. die ter hoogte van „Parnassia" in Bloemendaal aan Zee was aangespoeld, ter plaatse laten springen. „Pieter" heet het par kietje van mejuffrouw J. van Dijk uit de Bloemen- daalseweg in Overveen. Pieter is een lichtgroen vogeltje met een geel sna veltje en pientere kraaloog jes. De hele dag fladdert hij rond. Zijn kooi, die aan de balkondeur hangt, gebruikt hij alleen als hij iets wil eten. Pietertje is niet alleen mooi, maar bovendien intel ligent, want hij zegt van alles. Niet zomaar een paar woorden, neen hele zinnen, soms zelfs rijmpjes. Mejuf frouw Van Dijk schreef ons een briefje waarin ze ver telde dat ze Pieter's stem op een bandrecorder had opge nomen, of we niet eens wilde komen luisteren. En natuurlijk hebben we dat ge daan. We hebben stom verbaasd geluisterd naar dat wat hese stemmetje dat riep „Goeiemorgen schatte- boutje van een vrouwtje, goeie morgen'!, en „Spiegel tje aan de wand wie is het liefste van het land". Even een stilte en dan een lang gerekt „Piiiiiieeeeeeter"! Jammergenoeg zei Pieter tje niet veel toen wij op be zoek waren. Wel zat hij op onze schouder, en op de bril van zijn „vrouwtje", maar echt praten deed hij niet. Toen de band eenmaal af gedraaid werd, vloog hij naar het raamkozijn en bleef daar zitten, stilletjes luisterend naar zijn eigen stem. Soms gaf hij alleen maar een kirrend geluidje, misschien om zijn af- of goedkeuring te tonen. Drieëneenhalfjaar is Pie ter nu in het bezit van me juffrouw Van Dijk. Een kapi tein nam hem voor haar mee uit Durban. Het vogeltje heet daarom officiël: Pieter Sjoerd van Durban. Mejuf frouw Van Dijk laat hem nooit langer dan een dag al leen. Als ze op reis gaat, bijvoorbeeld naar haar ouders in Dokkum, neemt ze het beestje mee in een reis mandje. „Soms", vertelt me juffrouw Van Dijk lachend, „denken de mensen in de trein dat ik een radio bij me heb". Hoe fijn Pieter het rei zen vindt en het bezoek aan Dokkum blijkt even later uit zijn commentaar op de band, want na nog een heleboel „Goeie morgen vrouwtje, en Pieter is lief" horen we in eens „Vrouwtje weer lekker naar Dokkum, hè, vrouwtje weer naar Dokkum en Piiieeeeeeeter gaat mééééé!" We moeten er allemaal hard Mejuffrouw J. van Dijk en haar parkietje „Pieter". om lachen en Pieter geeft weer een kirrend geluidje. Maar hoe mejuffrouw Van Dijk later ook probeert Pie tertje aan het spreken te krijgen, hij doet het niet. Hij kijkt ons alleen maar een beetje hooghartig aan, zo van „Gaan jullie nou maar weg, dan kan ik fijn nog wat met mijn vrouwtje babbelen". En daarom zijn we maar ge gaan. Inderdaad bleek later we hebben het nog even geïnformeerd dat Pieter zodra we weg waren, weer het hoogste woord had. In navolging van de Friese vereniging „Gysbert Japickx" heeft thans ook de Groning se vereniging „Gruno" ons een uitnodiging voor een to neelavond gezonden, gesteld in de Groningse taal. De Groningers vallen met de deur in huis, enfin, leest u zelf maar: „Jan Baddels Jan Snak wordt e nuimd is wiedoet riekste boer van de haile ge- mainte en doar let hai zoch op veurstoan. As der dan ook 'n landbouwfeest in 't dörp hollen wordt, is hai veurzit- ter van de feestkemizzie en hai maint dat de medalje, dei Keunegin oetloofd het veur de aigenoar van 't peerd dat de harddroaverij onder de man wint, hom doarom toukomt. Der is ain peerd dat as 't er op aan komt nog haarder lopt as Baddels zien vosroen en dat is boer Brinksmoa zien broe- ne, mor dat peerd is zaik. As Baddels heurt dat de broene net op tied weer kloar worden is en reden worden zei deur Henderk, de knecht van smid Stevens, dei vrou- ger bie 't peerdevolk west het, wait hai dat zien kans op de eerste pries nait groot meer is. Den perbaiert hai om mit zien geld zien zin te kriegen. Hou of 't wieder gait en of medalje van keunigin aan Baddels zien hollozieket te hangen komt, dat alles ken ie zain op zotterdagoavend 14 november om kwart veur acht in de Leeuwerik, as de toneelclub van Gruno 'n op voeren geft van: „Onrust om n houfnoagel". Toneelspul in irei bedrieven deur Jan Zijl". Op maandagavond 16 no vember komt Moretti met zijn grote internationale ma gische wondershow uit War schau met een gevarieerd programma waaraan bekende radio-, film- en televisiester ren meewerken naar gebouw Domi te Overveen. Dat ver meldt een enorm affiche, dat wij dezer dagen ontvingen en waarin bovendien het optre den beloofd wordt van de all-round variété-artiest Jan Cewe. „Duizend en één won deren, Europa's grootmeester der telepaten en fascinateurs, drie uur in het land der on begrensde mogelijkheden, een avond welke grenst aan het ongelooflijke". Tot zover het affiche. De wondershow van Mo retti komt eerst echter nog even in Zandvoort en wel op vrijdag 13 november in Zo- merlust In de tuin van de villa aan de Klapheklaan 7 in Aerden- hout vliegen de pestvogels op het ogenblik af en aan, zo bericht men ons. Deze pestvogels, die afkomstig zijn uit Lapland en die aan hun trek bezig zijn, hebben daar in de Klapheklaan alle bes sen van de egelantier opge geten terwijl zij zich boven dien tegoed doen aan het wa ter uit de vijver. In de 33 jaar, dat de bewoners in dit huis wonen hebben zij nog nooit zoiets meegemaakt, vertelden zij. Wij ook niet en daarom vonden we het aar dig daar een paar regeltjes aan te wijden. Voor de negende keer heeft Zijne Excellentie Sint Nico laas, Bisschop van Myra, de organisatie van zijn bezoeken aan Haarlem en omstreken werma Nadat Sint Nicolaas gis teren op feestelijke wijze in het centrum van Haarlem is ontvangen, doet hij woens dag 18 november zijn ine- trede in de omgeving van de Generaal Cronjéstraat en de Indische buurt. Om twee uur arriveert de bisschop per boot aan het Spaarne bij de Kloppersingel. Daar wordt de stoet opgesteld, die St. Nicolaas vergezelt op zijn tocht door een gedeelte van Haarlem-Noord. Voorafge gaan door de politie en twee herauten te paard volgt het muziekkorps van de Harmo nie „Haarlem" en een aan tal van tien ruiters van de rijvereniging „Nieuw Ven nep". St. Nicolaas maakt de tocht, gezeten op een prach tige schimmel. De stoet wordt gesloten door de drumband van de Harmonie „Haarlem", twee ruiters, het bestuur van de winkelver eniging „Generaal Cronjé straat" en een cadeauwagen. Van de Kloppersingel af wordt de volgende route ge kozen: Schoterweg, Gen. Cronjé straat, Julianapark, Soenda- straat, Atjehstraat, Pres. Stevnstraat, Gen. Joubert- straat. Gen. Cronjéstraat, Julianapark, Soendaplein, Timorstraat, Spaarnhoven- straat. Rijksstraatweg over steken, Van Nesstraat. Mid denweg. Zaanenlaan, Mar- nixplein, Marnixstraat, Vel- serstraat, Van Ostadestraat, Schotersingel, Kennemer- plein. Van 18 november zal de winkeliersvereniging van de Generaal Cronjéstraat en het Julianapark een grote win kelactie voeren, die tot en met 4 december duurt. Aan deze actie is een loterij ver bonden, waarvan de trek king op zaterdag 5 december plaats heeft. De hoofdprijs bestaat uit een auto. Behalve deze loterij voert de vereni ging gedurende vijftien da gen een bonnenactie, waarbij ook een kans op prijzen be staat. ondermeer in handen gesteld van de stad Sint Franciscus- groep in het Kleverpark in Haarlem, zo schrijft men ons. Het secretariaat van Sint Nicolaas is dit jaar gevestigd bij mevrouw Verdonk, Wou- wermanstraat 63 te Haarlem 18694) waar men een af- voor een bezoek van Nicolaas aan huis kan maken. De opbrengst van deze ac tie komt ten goede aan de oplossing van het huisves tingsprobleem van de ver kenners van de Sint Francis- cusgroep. Ook de Apostolaatsge- meenschap van het Trini- teitslyceum wil bemiddeling verlenen voor de bezoeken, die de Sint aan de gezinnen zal brengen. Het adres van de apostolaatsgemeenschap is Zijl weg 199. Zaterdag wordt de jaar lijkse Klaprooscollecte ge houden, waarvan de op brengst ten goede komt aan het Nederlands Oorlogs gravencomité. U weet na tuurlijk dat dit comité de graven van de gevallenen verzorgt en er verder aan meewerkt dat nabestaanden van de gevallenen de graven kunnen bezoeken. In ons land liggen dertigduizend graven van jonge mensen die hun leven in de oorlog voor de vrijheid van anderen hebben gegeven. Het comité acht de verzorging van de graven een ereplicht Er zijn nog vele collectanten(trices) no dig om de collecte in Haar lem tot een succes te maken. Bij de U.V.V. Grote Hout straat 142, telefoon 14179, kan men zich als collectant(trice) opgeven. Hier kan men ook de bussen en speldjes afha len. Uit het gehele land wor den 22 collectanten gekozen die op uitnodiging van „The British Legion" zes dagen in Engeland zullen mogen doorbrengen. Onder de titel „Israel's groei en bloei" heeft het echtpaar HinlopenNanninga woensdagavond in „Bloemenheuvel" te Overveen voor de leden van de Buurtver eniging „Overveen" verteld van hun jong ste ervaringen, opgedaan tijdens een trek tocht van drie maanden met een tent door het land van de bijbel, thans de jonge staat Israel. Met illustraties van kleuren dia's en weergave van oude en moderne Joodse muziek door de heer Hindelopen heeft zijn echtgenote een boeiend relaas gegeven van hun ervaringen. enVoor de pauze gaf zij een beschrijving van Jeruzalem en Judea. alsmede van de moderne stad Tel Aviv, die sedert het laatste bezoek van de spreekster drie jaar geleden enorm is gegroeid. Onder meer telt de stad een prachtig concertge bouw het Mann-auditorium en zelfs een „supermarkt". Toch zijn er in Tel Aviv ook nog primitieve buitenwijken zoals „Chonat hatikwah", de Poort van de Hoop. een stadsdeel met een schilderachtige markt. Mevrouw Hinlopen vertelde ondermeer dat de bergen van Judea thans veel meer bebouwd zijn dan drie jaar geleden: er zijn zelfs terrassen aangelegd In Jeruza lem zijn ook tal van grote gebouwen ver rezen, zoals een congres- en een parle- Advertentie Wist u. dat Mis World een bril draagt? Wij poseren deze bril met haar foto in de eta lage van onze zaak: Grote Houtstraat 37. Past u deze bril „ROMANZA" ook eens bij ons? FFDERMANN OPTIEK mentsgebouw. Ten noorden van Haifa be zochten de heer en mevrouw Hinlopen „Kinderdorp", waar kinderen zonder thuis verblijven. Het zijn niet alleen ouderloze kinderen, maar ook jongens en meisjes uit ontwrichte gezinnen en kinderen van immigranten, die nog geen eigen woning hebben. Na de pauze vertelde mevrouw Hinlopen van Sodom en Geddi. een kibboets bij de Jordaanse grens aan de Dode zee. in de omgeving waarvan de Bedoeïnen op armelijke wijze in tenten wonen in de arre-eenzame woestijn. Bij Sodom dat vierhonderd meter lager dan de zeespiegel ligt. ligt een werkkamp met arbeidskrach ten voor een potasfabriek. Daar bevindt zich ook het laagsteelegen postkantoor ter wereld. Aan het begin van de avond heeft de heer F Hinlopen «en algemene inleiding gehouden, waarbii hij in het kort dp ge schiedenis van de 'otstandkoming van de staat Israel schetste. Woensdagavond is in het sportpark te Hilversum een 43-jarige Haarlemse ver tegenwoordiger aangehouden, verdacht van diefstel van een damestas, inhoudende honderd gulden, een gouden ring en een gouden armband. Tijdens de avondkoersen op baan in het sportpark gebeurde er een ongeluk, waarbij een van de paarden op hol sloeg. Een toeschouwster ging kijken en toen zij op haar zitplaats terugkeerde merkte zij, dat haar tas, die zij even op een bankje had gezet verdwenen was. Zij waarschuwde de organisatoren, die het bericht omriepen en even later meldde zich een echtpaar, dat vertelde, dat men een man in de buurt van de toiletten op verdachte wijze met een tas had zien rondscharrelen. De inmiddels ge waarschuwde politie stelde een onderzoek in en toen men daarmee bezig was. be moeide een atleet zich ermee, die mee deelde dat hij kort tevoren, toen hij op een aangrenzend terrein aan het trainen was een damestas op zijn hoofd had gekregen, die uit een der toiletten was geworpen. Na enig zoeken vond men de tas, de ring en de armband. Bij de loketten van de toto werd korte tijd later, op aanwijzing van het echtpaar, de Haarlemmer gearresteerd, die toegaf de tas gestolen en weer weggeworpen te hebben en die nog in het bezit bleek te zijn van de honderd gulden.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7