Het Rijk wil vele bestuurstaken aan gemeenten overdragen ZWITSAL Katholieke veehouders ontevreden over garantieprijs melk Instituut voor land- en tuinbouw- coöperatie in West-Nederland HOEST UW KIND...? „Wilde" importeur van Duitse radio's voor het hof Wekelijkse Esperanto^cursus TWEEDE KAMER Minister wenst levendiger overleg niet ambtenaren AKKERTJES AUTOHUREN? ATLAS Overjarige toestellen als „nieuwste modellen" Borst 13 Kabinet in beginsel akkoord met minister Toxopeus decentralisatie Akkertjes werken zonder tijdverlies tegen kou of griep Bussum veroverde de Oterleekse brandweerstaf Bel 55946 Rotterdams Toneel wijzigt Nieuwjaarsprogramma Overeenstemming over lonen grondpersoneel KLM k/NDER honing siroop^ Inga Mauhs over de „Else Mauhs stichting" Henriëtte Roland Holst- prijs-voor dr. E. Verbeek Cognac cd/si/y deelt weer rijksdaalders uit! jenever oude en jonge Vijfde les Kerkelijk Nieuws grager gedragen Engels jachtvliegtuig nog steeds zoek VRIJDAG 13 NOVEMBER 1959 (Van onze parlementaire redacteur) De minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, streeft naar een beter, levendiger overleg met de ambtenaren- organisaties. Hij heeft daartoe op 3 sep tember in het georganiseerd overleg posi tieve voorstellen gedaan, maar op zijn suggesties heeft hij nog geen antwoord ontvangen, zo verklaarde hij donderdag in de Tweede Kamer. Daarom had hij een binnenpretje gehad tijdens de ernstige en bewogen rede van de heer Weijters, de avond tevoren, over het uitblijven van een beter overleg, want als voorzitter van de katholieke bond van overheidspersoneel wist de heer Weijters natuurlijk precies dat er op deze voorstellen nog geen ant woord is gegeven. Toch is er al iets verbeterd, zo betoog de de minister. Het lijfblad van de heer Blom (P.v.d.A.), schreef op 17 oktober dat het tot voldoening stemt dat het mo gelijk is gebleken in de centrale commis sie voor georganiseerd overleg een wezen lijk overleg te plegen. En in het lijfblad van de heer Weijters (K.V.P.) heeft een artikel gestaan, waarin uitdrukkelijk wordt gewaarschuwd tegen overhaasting en waarin vertrouwen in de nieuwe sfeer van het overleg valt te beluisteren. Over het salarisbeleid ten aanzien van het overheidspersoneel is geklaagd, dat de koppeling met de lonen in het metaal bedrijf zou zijn losgelaten zonder dat het georganiseerd overleg daarin is gekend. Hoe zou dat anders hebben gekund, vroeg de minister, nu het kabinet heeft beslo ten tot de vrijere loonvorming? Het is de bedoeling dat de ambtenaren niet achter blijven bij het gemiddelde van de loonstij ging in het particuliere bedrijfsleven. In die opzet past niet de handhaving van de koppeling met het metaalbedrijf. Over dit punt wordt overigens nog gesproken in het georganiseerd overleg. Op 18 november wordt het overleg over de salariëring van het overheidspersoneel voortgezet. Daaraan zal minister Toxo peus weer deelnemen. Dat is iets bijzon ders, omdat zijn voorgangers nooit zelf in de vergaderingen van de centrale commis sie verschenen. De minister deed een be roep op de heren Blom en Weijters, han gende het overleg, niet verder over de zaak te spreken. Pensioenwet De nieuwe pensioenwet voor de ambte naren zal de miniter gelijk met de aan passingsregeling bij de weduwen- en we zenwet als één geheel in het georgani seerd overleg aan de orde stellen. Over het verplaatsingskostenbesluit, dat de mi nister in de boedel van het departement heeft aangetroffen, kon hij niet enthou siast zijn. Een enquête heeft een stroom van bezwaren opgeleverd. Alles is veel te veel in kleinigheden geregeld. Binnenkort hoopt men tot een resultaat te geraken. Decentralisatie Het kabinet-De Quay wil trachten, aller lei taken die thans het rijk centraal ver vult, over te laten aan de gemeenten. Het is de bedoeling in te gaan tegen de ten dens om alles van één centraal punt uit te besturen met miskenning van plaatse lijke omstandigheden. Indien men voor stander is van deze decentralisatie, moet men aanvaarden dat de verzorging van taken in de ene gemeente anders kan zijn dan elders. Enige tijd geleden heeft mi nister Toxopeus in de ministerrraad een nota ingediend over de decentralisatie, waarmee het kabinet in beginsel akkoord is gegaan. Welke taken voor overdracht in aanmerking komen, wordt thans na gegaan. Natuurlijk stuit de overdracht op tegenstand en daarom wilde de minister geen enkel voorbeeld noemen van een eventueel over te dragen taak. Mét de zorg voor het overheidspersoneel acht minister Toxopeus de decentralisatie voorlopig zijn belangrijkste taak, omdat daardoor de vermindering van de belang stelling voor de publieke zaak van ge meenten en provincies kan worden ge stuit. Het kabinet beraadt zich nog over zijn Advertentie flitsen uw klachten weg De befaamde brandweerstaf van Oter- leek is weer in Bussum. Viermaal is een ploeg van de Bussumse brandweer op het dievenpad geweest en de laatste keer had zij succes. De staf eigenlijk al een twee de exemplaar, want de eerste was vol met de vermeldingen van vorige diefstallen lag sedert enige tijd verstopt in de brand weerkazerne van Landsmeer. Daar heb ben de Bussumers de staf gevonden, hoewel hij onder een vloer was verstopt. De Bussumse brandweer stelde het bijzon der op prijs de brandweerstaf, waarom door de brandweerlieden gestreden wordt net als bij de marine om de bekende „lo den verrader", in handen te krijgen. Vol gende week viert de Bussumse brandweer namelijk haar zestigjarig bestaan en dan wil zij de staf in haar bezit hebben. Toch zullen de Bussumers nog goed moeten uitkijken. De staf is, nadat zij ver overd is, één week „geneutraliseerd Maar dan ontbreekt nog één dag vóór het feest en in die ene dag zouden de colle ga's-brandweerlieden van andere Noord hollandse gemeenten wel eens kunnen pro beren hem Bussum afhandig te maken. standpunt ten opzichte van de subsidiëring van de kerkebouw. Er is geen wetsbepa ling die zich verzet tegen de subsidiëring van kerkebouw door gemeenten. Persoon lijk voelt de minister er niet zoveel voor, niet omdat hij de kerken een slecht hart toedraagt, integendeel, maar hij wenst geen invloed van de overheid in de kerk, waartoe „zilveren koorden" wellicht aan leiding zouden kunnen geven. Indien minister Toxopeus tot de ontdek king zou komen dat er door onvoldoende bezoldiging schrijnende toestanden heer aanpassingen voor de agglomeraties van kleine gemeenten, zou hij een herziening van de bezoldiging overwegen. Maar in 1954 heerste er tevredenheid over de ver hogingen. De bestuurlijke regeling voor de „satel lietstad" van Den Haag, Wilsveen, is ont worpen, maar of Wilsveen er komen moet is nog niet beslist. Dat hangt ook af van het Kamerdebat over de desbetreffende nota van de minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid. De bestuurlijke aanpassingen voor de agllomeraties van grote steden, zoals langs de Rotterdamse Waterweg, kunnen niet eenvormig zijn. Er moet rekening worden gehouden met de speciale omstandigheden. De begroting van binnenlandse zaken werd zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Alleen de heren Bakker (C.P.N.) en Van der Veen (P.S.P.) lieten aanteke nen dat zij tegen waren omdat zij overwe gende bezwaren hebben tegen het insti tuut Bescherming Bevolking.è Advertentie Rijksstraatweg 145 - H.-Noord Ostadestraat 7 - (Kleverpark) Binnenweg 97 - Heemstede De vertaalopdracht voor Rostand's „Cy rano de Bergerac", die een half jaar ge leden door de directie van „Rotterdams Toneel" was gegeven aan de heer.L. Th. Lehmann, is naar wij vernemen, door de regisseur Ton Lutz niet gelukkig uitge voerd geacht. Rotterdams Toneel heeft daarom beslo ten de opvoering welke voorzien was voor 1 januari a.s., uit te stellen. Op Nieuw jaarsdag zal nu in de Rotterdamse Schouw burg de première gegeven worden van Shakespeare's „Klucht der vergissingen" in de vertaling van J. W. F. Werumeus Buning. Ton Lutz voert de regie. Decor en kostuums verzorgt Nicolaas Wijnberg. De directie van de K.L.M. en de drie bonden voor vervoerspersoneel hebben overeenstemming bereikt over een herzie ning van de lonen en arbeidsvoorwaarden voor het grondpersoneel van de K.L.M. in Nederland. De salariëring van het hore- capersoneel zal nader worden bestudeerd. Voor het grondpersoneel zullen de basis- lonen en -salarissen per 1 november met vijf percent worden verhoogd. De verwer king van de huurbijslag 1957 in de lonen en salarissen zal gelijktijdig geschieden met het van kracht worden van de in 1960 door te voeren melkprijs- en huurverho ging. Nader overleg zal worden gevoerd over een trapsgewijze verkorting van de ar beidsduur voor die werknemers die meer dan 45 uur per week werken, alsmede over de consequenties daarvan. Dit ak koord over de lonen en arbeidsvoorwaar den voor het grondpersoneel wordt aan gegaan tot 31 december 1961. De resulta ten van het overleg tussen directie van K.L.M. en bonden van vervoerspersoneel zullen thans aan het College van Rijksbe middelaars worden voorgelegd. Advertentie Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoest met Voor hetAmsterdamse gerechtshof heeft een appèl gediend tegen een uit spraak in een kort geding, dat een Duitse radio- en televisiefabrikant aanhangig ge maakt had tegen de directeur van een rij- wielfabriek in Amsterdam wegens mis bruik maken van contractbreuk en deloya le concurrentie. In eerste éanleg had de president van de rechtbank de Duitse fir ma in het ongelijk gesteld. De raadsman voor de Duitse fabriek stelde vast dat de directeur van de rijwiel- fabriek had erkend dat hij radio- en tele visietoestellen importeert of laat importe ren uit Duitsland, gekocht bij handeiaren van eiser, die zich contractueel hebben verbonden aan een dergelijke „zwarte" export niet mee te werken en zich te hou den aan de prijsregeling die door eiser is vastgesteld. De directeur wordt verweten dat hij bewust profiteert van de wanpres taties van dergelijke Duitse handelaren. Ieder jaar, wanneer een nieuwe serie uitkomt, worden de overjarige toestellen gespuid. De handelaren hoeven zich wat deze toestellen betreft niet aan de prijs binding te houden, maar het exportver bod blijft gehandhaafd. Pleiter laakte de wijze van adverteren door de gedaagde, waarbij volgens hem wordt gesuggereerd dat de aanbieding toestellen van de nieuw ste serie betreft, die tegen een aanzienlij ke korting worden aangeboden, terwijl het in feite overjarige toestellen zijn. Pleiter bestempelde dit als oneerlijkheid en on ware reclame. Hij zou graag zien dat het hof deze zaak eens onder de loep nam en wanneer mocht blijken dat hier een recht vaardige zaak wordt verdedigd, dan zul len de fabrikanten niet schromen, de ge- Mevrouw Inga Mauhs stelt er prijs op „ter voorkoming van klaarblijkelijk reeds gerezen misverstanden, met de meeste na druk te verklaren" dat van haar zijde „in generlei vorm ooit enig initiatief is uit gegaan tot het oprichten van de Else Mauhs Stichting. Mijn toetreden als lid van het bestuur is uitsluitend het gevolg van het volkomen onverwachte terugtreden van de heer Cor van der Lugt-Melsert. Het door hem genomen besluit daarop terug te komen is een uitermate verheugend feit. De testamentaire beschikking van mijn moeder blijft hierdoor volkomen gehand haafd." Op voorstel van de jury, bestaande uit de heren dr. G. W. Huygens, Jos Pan- huijsen en B. Stroman heeft het bestuur van de Henriëtte Roland Holst stichting besloten de Henriëtte Roland Holstprijs, die dit jaar bestemd ivas voor de rubriek essay en biografie toe te kennen aan dr. E. Verbeek te Arnhem voor zijn biogra fische studie over de Franse dichter Ar thur Rimbaud. De prijsuitreiking is vastgesteld op za terdagochtend 21 november in het gebouw van de n.v. Arbeiderspers te Amsterdam. Advertentie Mocht cognac toevallig niet uw kleur zijn (dat wil zeggen de kleur die bij u past), dan blijven er nog tal van andere mogelijkheden voor u wegge legd bij LIPPITS. Die kleurenrijkdom in SHAWLSis werkelijk uniek. Vanaf 3.25 en hoger. DAMES- EN HE BENMODES KRIHSWtO 11 NAAIIIM Speciaalhuis Regenkleding daagde voor een zeer groot bedrag aan sprakelijk te stellen. De advocaat van de gedaagde voerde aan dat de onrechtmatigheid beoordeeld behoort te worden naar Duits recht. Indien Duitse leveranciers-exporteurs niet on rechtmatig handelen jegens eiser, dan kan het gebruikmaken van hun handelen door gedaagde evenmin onrechtmatig zijn. Met voorbeelden van uitspraken door bevoeg de Duitse rechtelijke instanties inzake de toepassing van kartels, voerde pleiter aan dat ook de Nederlandse rechter moet on derzoeken of het kartel of de regeling theoretisch en praktisch waterdicht is en als zodanig wordt gehandhaafd. Volgens hem kocht gedaagde inderdaad toestellen van eiser, maar hij bestreed de toevoe ging der tegenpartij: afkomstig van con tractueel gebonden handelaren. Volgens de douanerecherche, aldus pleiter, gaat 50 percent van de invoer van oude toestel len in kwestie naar de zogenaamde „wil de" importeurs. Dit is een omzet, die zelfs voor de grootste Duitse fabrikanten van bijzonder belang is. Het is voorgekomen dat een grossier, wonende in het grensge bied, 3000 overjarige toestellen ineens van de fabriek afnam. Volgens pleiters profi teren de Duitse radiofabrikanten, onder wie ook de eiser, bij een bewuste over- produktie opzettelijk van de verkoop van tienduizenden toestellen extra naar Ne derland. De verkoop van de grossiers in de grensstrook gaat telkens met sprongen uit boven hun normale omzet en de fabri kanten weten best, waar die toestellen blij ven, aldus de raadsman. Het hof zal op 24 december a.s. uitspraak doen. Advertentie Stophoest, 'ten 't is lekker I Schrijf deze zin over op een briefkaart en vul het ontbrekende woord in. Plak er dan 2 Stophoest-agenten bij (U vindt ze op elke rol Stophoest van 17 cent) en zend de briefkaart vóór donderdagmor gen 19 nov. aan Red Band - Roosendaal. De eerste 200 goede inzendingen wor den beloond met elk 2 rijksdaalders. Prijstoekenning onder controle van Nota ris Mr. Jos van Gastel, Roosendaal. Let op de advertentie van volgende week met een nieuwe kans op rijksdaalders. ELKE WEEK F. IOOO,* AAN RIJKSDAALDERS! De vakgroep veehouders van de Katho lieke Land- en Tuinbouwbond heeft zich tijdens zijn donderdag in het St. Bavoge- bouw in Haarlem gehouden vergadering geruime tijd bezig gehouden met het ga- ranticprijsbcleid van minister Marijnen. De vakgroep heeft zich over de garantie prijs voor de melk ontevreden getoond en besloten een krachtig geluid te laten ho ren. Het Landbouwschap, aldus de verga dering, zal zich niet zonder meer bij het standpunt van de minister mogen neerleg gen. Diverse afdelingen hadden ten aanzien van het garantiebeleid voorstellen en sug gesties gedaan. Zo wilde de afdeling Spaarnwoude er bij ontkoppeling van kost prijs en garantieprijs dat de landbouwers en veehouders tegen lagere prijzen kun nen produceren door subsidies voor de verbeteringen in de produktie-omstandig- heden. Gedacht wordt aan subsidies bij vervanging van oude bedrijfsgebouwen. De kring Kennemerland wilde dat de ga rantieprijs voor melk wordt vastgesteld naar de werkelijke, door het Landbouw- Economisch Instituut berekende kostprijs. Het bestuur zal speciale aandacht be steden aan de waardering van de bedrijfs gebouwen in de kostprijsberekeningen, alsmede aan de post ondernemersrisico in de berekeningen. Ook het bestuur staat een koppeling van garantieprijs aan de kostprijs voor. Ten aanzien van de gevol gen van de vrijere loonvorming deed het bestuur de toezegging de ontwikkeling nauwkeurig te volgen. Vanuit de vergadering werd opgemerkt dat de in het vooruitzicht gestelde loons verhoging niet geldt voor de veehouderij. Gemeend werd dat het werk van de. boer en de landarbeider nog steeds wordt on dergewaardeerd. De veehouders zal mins tens de kostprijs voor zijn melk moeten krijgen. Alsnog zal getracht moeten wor den dat de voorstellen van het Landbouw schap ten aanzien van een garantieprijs voor melk 29.65 per honderd kg. melk) alsnog worden aanvaard. Gebeurt dit niet, dan zullen de boeren een veel krachtiger houding moeten aannemen. „We moeten strijden voor de harde werkers van het land." De eerste indrukken die een bestuurslid van de nieuwe minister van landbouw had, waren „teleurstellend". „De politieke par tijen moeten voor ons op de bres sprin gen. De K.V.P. moet nou eens laten zien, dat zij ons, boeren steunt," gaf een lid in krachtige bewoordingen te kennen. En een ander voegde hieraan toe: „Waar blijft de bezitsvorming voor de veehouders? We moeten veel meer actie voeren." De voor zitter, het Tweede Kamerlid M. P. van der Weyden, zei dat geen bevolkingsgroep in ons land zulke duidelijke cijfers van het inkomen op tafel legt als die van de land bouwers. Besloten is tot het instellen van een hulp colonne die hulp kan bieden aan bedrij ven, waar de boer bijvoorbeeld door ziek te het bedrijf tijdelijk niet kan leiden. Het bestuur onderschreef een voorstel waarin er op wordt aangedrongen dat de inkom stenbelasting over meer jaren wordt uit gespreid. Op 4 november is, zoals wij al hebben bericht, in Haarlem het Instituut voor Land- en Tuinbouwcoöperatie in West-Ne derland geconstitueerd. Donderdag be stond er voor de pers gelegenheid tot ken nismaken met dit nieuwe instituut, waar bij de secretaris, de heer A. Kruithof, een toelichting gaf. Het Instituut is voortgekomen uit het instituut voor landbouwcoöperatie in Zuid- Holland en dat voor land- en tuinbouw coöperatie in Noordholland, die gevestigd waren in Den Haag en Alkmaar. Het nieu we instituut zal mettertijd in Haarlem ko men. Het werkgebied omvat de provin cies Noord- en Zuid-Holland, alsmede Utrecht. Onder haar dertig leden telt het instituut provinciale en regionale coöpera tieve verenigingen op het gebied van land en/of tuinbouw. In de eerste plaats heeft men zich ten doel gesteld het geven van voorlichting en het voeren van propaganda ter verster king en uitbouw van de land- en tuinbouw- coöperaties in haar werkgebied. In de Advertentie OLIFANT U hebt zeker al opgemerkt, dat we in de lesjes steeds dezelfde woorden herha len. Door elke dag een kwartiertje te lezen en te herlezen krijgt u zonder „woordjes leren" ze toch in uw hoofd. Lezen en te rugvertellen zijn hoofdzaak. De gramma- tika is alleen nodig om de taal zuiver te spreken en te schrijven, maar daarom hoe ven we er niet laag op neer te kijken, want de Esperanto grammatika is buitengewoon logisch en eenvoudig. Vaak kunnen we met wiskundige zekerheid zeggen: zó moet het en niet anders. We geven u een voorbeeld. -Niko iras al lernejo- is een woordelijke vertaling van ons Nederlandse: Niko gaat naar school. Maar toch is het fout, want als we deze zelfde zin in het Nederlands ver talen, komt er te staan: Niko gaat naar een school. En dat is niet juist, want Niko gaat niet naar een willekeurige school, maar naar een bepaalde, naar zijn eigen school en dus moet het zijn: Niko iras al la (of: sia zijn) lernejo. Net zo iets hebben we bij: Li diras al patrinoDat moet dus zijn: al la patrino of: al Panjo, want Panjo is zijn eigen moeder. Ziet u, hoe logisch het in elkaar zit? Lezen en vertellen! Daarmee leren we de taal gebruiken. De taalregels geven slechts het hoe en waarom. KioN la patrino vidas? Kio falas sur la tero? Cu la irbastono? Cu la kofro? Jes, ambaü falas sur la tero. La okuloj de la knabeto, la nazo kaj la oreloj malaperas en la capelo. La knabo ne povas vidi, li ne povas audi kaj la du brakoj iras al la ca pelo. Li tiras kaj tiras, sed la objekto res- tas sur la kapo. La manoj forte laboras. Kiu krias? Kiu ploras? Du homoj en la gardeno rigardas. Niko denove staras malantaü la arbo kaj li ri gardas al la malgranda frato. Ankaü la patrino sur la benko rigardas al la kna beto. Nun si ne plu sidas. Si staras kaj rapidas al la knabo. La surtuto falas sur la tero, sed tioN si ne vidas. Si nur vidas la malgrandaN knaboN kun la cilindra ca pelo sur la okuloj kaj §i rapidas por helpi liN. Per forta movo Karlo tiras la capeloN for de la kapo. Li ne plu krias. Li ne plu ploras. Li rigardas! Al la floroj, al la flor- bedoj, al la arboj. Kaj kioN li vidas ma lantaü dika arbo? Li vidas knaboN! Li vidas Niko kaj li kuras al la granda frato. „Fi!" li diras, „fi! Vi estas fiknabo! Vi. jes, vi batis sur la capelo! Mi kaptos viN!" Kaj la malgranda sinjore kuras al la gran da frato. La granda frato tarnen ne kuras for. Li atendas kaj li diras al Karlo: „Jes, mi estis malbona por vi. Mi batis sur la capelo, sed vi ne plu ploru! Ni ludu kune!" Kaj kioN faras la mangranda knabo? Li promenas kun Niko al la du objektoj. Ili kusas ankoraü sur la herbo. Li kaptas ilin kaj iras al la domo. Apud la pordo ili vidas mangranck'N caroN. Karlo ofte veturas per gi kaj li diras al Niko: „Ni ludu per la caro!" Taalregels. Hier volgt het beloofde recept. Kunt u de voorzetsels herkennen? Goed zo! Als voorbeeld om in te vullen nemen we de volgende zin: La grand- knab- batas la malbon- hund- per dik- baston-. Hoe de zin ook mag luiden, doe steeds als volgt en steeds in dezelfde volgorde. 1. Zoek het werkwoord! In Esp. is dat heel wat eenvoudiger dan in het Neder lands, want het eindigt altijd op as, is of os. In bovenstaande zin is het dus: Batas. 2. Vraag nu. KIU BATAS? of KIO BATAS? Als u met aandacht de zin overleest, zult u zeker het antwoord vinden. Dat is: La granda knabo. 3. Bij punt 1 vonden we batas. Bij punt 2 vonden we: la granda knabo. Samengevoegd tot één zinnetje wordt dit: La granda knabo batas. 4. Dit stukje uit de zin noemen we de Kern en we onthouden, dat we in de kern nooit een letter -n- invullen. We weten dus heel zeker, dat we moe ten schrijven: la granda knabo en niet: la grandaN knaboN. 5. Bekijken we bovenstaande zin nu ver der, dan vinden we daarin nog gemakke lijk twee aparte stukjes. Dat zijn: 1. la malbon- hund- 2. per dik- baston- Deze aparte stukjes heten bepalingen. 6. Van deze twee stukjes heeft het eer ste geen voorzetsel, want -la- hebben we in de eerste les al leren kennen als een lidwoord en we vinden het ook niet als voorzetsel in het tabelletje van de vorige les. Daar staat het wel achter het voor zetsel. We «rijgen dus: 1. La malbon- hund- is een bepaling zonder voorzetsel. 2. per dik- baston- is een bepaling met een voorzetsel. 7. Nu volgen we taalregel 18 uit de vierde les, waarin staat, dat bepalingen zonder voorzetsel een -n- krijgen en we zien dan onmiddellijk, dat bepaling 1 moet luiden: la malbonaN hundoN en dat bepaling 2, die al een voorzetsel heeft, niet bovendien ook nog een -n- mag hebben en dat we dus moeten schrijven: Per dika bastono. In onze lesjes maken we er voorlopig een hoofdletter van, omdat dit het herken nen gemakkelijker maakt en dat geldt voorat voor woordjes als mi, li, vi, gi, enz. Die veranderen dan in miN, liN. viN, giN, enz. Bij de oefeningen zetten we voor elke zin, waarin die -n- moet verschijnen een (X), waardoor we u verplichten de zin uiteen te rafelen. Vertaling. Wat ziet de moeder? Wat valt op de grond? De wandelstok? De koffer? Ja, beide vallen op de grond. De ogen van het jongetje, de neus en de oren verdwijnen in de hoed. De jongen kan niet zien, hij kan niet horen en de twee armen gaan naar de hoed. Hij trekt en trekt, maar het ding blijft op het hoofd. De handen werken met kracht. Wie schreeuwt, wie huilt? Twee mensen in de tuin kijken. Niko staat opnieuw achter de boom en hij kijkt naar de kleine broer. Ook de moeder op de bank' kijkt naar het jongetje. Nu zit ze niet meer. Ze staat en haast zich (spoedt zich) naar de jongen. De overjas valt op de grond, maar dat ziet ze niet. Ze ziet slechts de kleine jongen met de hoge hoed over de ogen en ze snelt hem te hulp. Met een krachtige beweging trekt Karei de hoed (weg) van het hoofd. Hij schreeuwt niet meer. Hij huilt niet meer. Hij kijkt! Naar de bloemen, naar de bloembedden, naar de bomen. En wat ziet hij achter een dikke boom? Hij ziet een jongen! Hij ziet Niko en hij rent naar de grote hroer. „Foei!" zegt hij, „foei! Je bent een (en als Karei nu niet een heel net jongetje is geweest, heeft hij gezegd: rotjong)! Jij, ja, jij hebt op de hoed geslagen. Ik zal je wel pakken!" En de kleine heer rent naar de grote broer. De grote broer holt echter niet weg. Hij wacht en zegt tegen Karei: „Ja, ik ben slecht voor je geweest. Ik heb op de hoed geslagen, maar huil nu maar niet meer. Laten we samen spelen!" En wat doet de kleine jongen? Hij wandelt met Niko naar de twee dingen. Ze liggen nog op het gras. Hij pakt ze en gaat naar het huis. Bij de deur zien ze een kleine kar. Karei rijdt er vaak mee en hij zegt tegen Niko: Laten we met de kar spelen!" Oefeningen: Deze week met eigen woorden een verhaal over Karlo kaj Niko inzen den. Met het oog op de correctie mag het niet groter zijn dan een blaadje uit een schriP, aan één kant beschreven. Een ver geten ennetje rekenen we niet als fout, maar een goed geplaatst ennetje waar deren we dubbel. De tien beste inzendingen belonen we met een Esp. boekje. tweede plaats samenwerking tussen coö peratief werkende organisaties en leden van het instituut te bevorderen. Daartoe behoort o.a. het organiseren van cursus sen voor boeren en tuinders, het houden van lezingen, uitgeven van brochures en een maandblad, het onderhouden van con tacten met land- en tuinbouwonderwijs, het beleggen van coöperatiedagen, en der gelijke. Voorts zal men zich bezighouden met het oprichten van nieuwe coöperaties. Het werk van het instituut wordt in de pro vincies gesteund door werkgroepen voor landbouwcoöperatie. Om iets van de coöperatieve activiteit in het werkgebied van het instituut te il lustreren werd een rondgang gemaakt door de Coöperatieve Suikerfabriek en Raffinaderij G. A. te Puttershoek. De to tale Nederlandse suikerproduktie zal dit jaar net in de landelijke behoefte voor zien. Die bedraagt 460.000 ton. Vorig jaar was men daar 70.000 ton boven. Er staat ook tegenover, dat de zon ge zorgd heeft voor een hoog suikergehalte in de bieten dit jaar, nl. twintig percent gemiddeld (meestal is het ongeveer acht tien percent). De uitzaai van de bieten was dit jaar uitzonderlijk groot: 93.000 ha. Geref. Kerken Beroepen te Brouwershaven (tevens als evang.pred.) C. de Ruyter te Wemeldinge. Beroepen te Bovensmilde J. N. Nam- mensma te Roodeschool te Dirkshorn H. Kremer, kand. te Eén (Dr.) te Dom burgWestkapelle F. L. van der Bom, kand. te Amsterdam. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Aangenomen naar Leerdam als miss.- pred. voor Nieuw-Guinea C. A. Versluis, kand. te Nieuw-Lekkerland. Beroepen te Armadale (West-Australië) K. Bruning te Rijnsburg. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Westzaan P. op den Velde te Hilversum. Bedankt voor Zaamslag J. C. van Ra- venswaay te Scheveningen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te 's-Heer Arendskerke D. J. Baars, voorheen zendingspredikant te Velp te Marken (toez.) E. F. Verbaas, vicaris te Delft. Beroepbaarstelling De heer J. B. Eel- derink. vicaris, Dorpsstraat 2, Surhuizum (Fr.), is beroepbaar. Advertentie AAAAAAAAAAAAA •X •X •X •X •X •X •X •X •X •X •X Die is leukNee, dit is aar digKijk deze eensOf wat zeg Je van dit patroonHier is een beeldige kleurStapel na stapel brengt onthullingen als n met uw jongen of meisje „op snuffel" bent naar een vest of pullover Ze zijn er in de nieuwste tinten, met V-hals, met rol-kraag. Jeugd tot 14 jaar slaagt bij Borst met fleurige warmte, grager gedragen. En weet u, het is ..ondanks alles"zo betaalbaar bij Baby- en kinderkleding Anegang: 19 - Telefoon 21413 Er wordt nog steeds gezocht naar het Engelse Hunter-jachtvliegtuig, dat sinds woensdagmiddag vermist wordt boven de Waddenzee. De nasporingen naar de her komst van noodsignalen van een reddings vlot, die gisternacht zouden zijn opgevan gen, hebben geen resultaat opgeleverd. Het onderzoek, dat wordt geleid van de Engelse vliegbasis bij München Gladbach uit, is geconcentreerd op de Duitse Bocht. Een woordvoerder van de R.A.F. te München Gladbach deelde mee dat 20 vliegtuigen en verscheidene schepen wa ren ingezet Duitse, Nederlandse en En gelse om de vermiste jager te zoeken. De naspeuringen zijn vannacht voortge zet.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 13