Export" van Nederlandse kinderen neemt toe KEELPIJN Tulp wordt per postkoets uit Turkije naar ons land gebracht Historische tocht van 3500 km over de Balkan en de Alpen Amsterdamse Beurs 19 IN VOORJAAR 1960 Fris jaarfeest van de 85-jarige C.J.V. Nederlandse christen vrouwen kwamen bijeen Sint Nicolaas komt Propagandabijeenkomst van „Pro Rege" Botte Ney onderscheiden Problemen en gevaren van adoptie over de grenzen Strandschap Zandvoort besprak seizoen 1959 neem bij het eerste sein van helpt snel en afdoende! een produkt van N.V. PHILIPS-DUPHAR Wernink's Beton Hammarskjoeld in Laos Premielening Dordrecht mislukt De beurs van gisteren VRIJDAG 13 NOVEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Er bestaan plannen om één van de historische feiten welke de aanleiding werd voor de internationale tuinbouw tentoonstelling Floriade, op een zeer oorspronkelijke wijze te gaan herdenken. Vierhonderd jaar geleden werd de eerste tulp uit Klein- Azi'è in West-Europa geïmporteerd. Het was de Vlaming Ogier Ghislain de Busbecq, gezant van de Oostenrijkse keizer by de Turkse sultan, die toen enkele bollen naar vrienden in West-Europa zond. Hij bracht deze bollen mee, toen hij met het ver voermiddel ran zyn fyd, de postkoets, van zijn missie in Turkije terugkeerde. Dit werd het begin van de beroemde bloembollencultuur in Nederland. De organisatoren van de Floriade hebben het roornemen de tulp het volgende voorjaar opnieuw de reis per postkoets van Turkije naar de Noordzee te laten maken. Weer zal een De Busbecq met zijn kostelijk geschenk langs de oude postwegen over de Balkan en de Alpen trekken. Dit zal een triomftocht van de tulp en een historische prestatierit worden. Want de wijze waarop De Busbecq met ztfn paarden en zijn koets de 3500 km lange, vaak moeilijke route ran Turkije naar de Floriade zal afleggen, zal ieders aandacht trekken. Reeds geruime tijd heeft men de plan nen in kleine kring bestudeerd en voorbe reid en binnenkort zal een comité worden gevormd, dat zich aan de uitwerking er van zal gaan wijden. In dit comité hebben zitting vertegenwoordigers van enkele mi nisteries, alsmede vooraanstaande figu ren uit het bollenvak, de paardensport en het transportwezen. Voorzitter van dit co mité zal zijn ir. B. Stephan in Wasse naar. voorzitter van de Nederlands-Truk- se Vereniging. Men heeft inmiddels de firma P. van der Touw en Zoon, vee- en vleesvervoer- en expeditiebedrijf in Den Haag bereid gevonden aan de uitvoering van de plan nen mee te werken. Deze firma heeft een bedrijf, zoals men er geen ander hier te lande vindt. Zij verzorgt het vleestrans port tussen het Haagse abattoir en de af nemers in die stad. Dit vervoer geschiedt uitsluitend met paardentractie, waartoe Van der Touw nog steeds een dertigtal prachtige paarden ter beschikking heeft. Daarnaast echter heeft deze firma een in ternationaal vleestransportbedrijf. Hier voor komen haar auto's tot in de uithoe ken van Europa. De firmanten Van der Touw, paardenliefhebbers pur-sang hou den zich voorts intensief bezig met de paar densport. Hun paarden zijn bekende ver schijningen op menig concours hippique in Nederland en buiten de grenzen. Langs oude postwegen De heren Van der Touw hopen de tocht met tien van hun paarden te volbrengen ongeveer langs de wegen die destijds De Busbecq is gegaan. Men is van diens we derwaardigheden goed op de hoogte om dat De Busbecq, die behalve diplomaat ook erudiet litterator was, zeer boeiende reis brieven en memoires heeft gepubliceerd. De route gaat van Turkije over de Bal kan en de Brenner-pas naar Oostenrijk via Zuid-Duitsland langs de Rijn en (in Nederland) langs de Oude Rijn naar Lei den, waar destijds De Busbecq's beroem de vriend, de botanicus Clusius, hoogle raar was en met tulpebollen experimen teerde. Op 6 mei. de officiële herdenkings dag van de honderdjarige Koninklijke Al gemene Vereniging voor Bloembollencul tuur wordt de postkoets en de tulp in triomf Hillegom Tijdens de donderdagavond in hotel ..Flora" gehouden feestelijke jaarverga dering van de Hervormde C..J.V. is het to neelstuk in drie bedrijven „Een vesting viel" door J. Sloot opgevoerd. Ds. F. Brouwer opende de avond. Hij merkte op, dat de „M" uit C.J.M.V. dit jaar is verdwenen. De vereniging staat nu voor jonge vrouwen en jonge mannen open. In alle opzichten is gebleken dat de verbeterde vergadertechniek het werk van deze 85-jarige verjongd heeft. Mejuffrouw Corry Bot vertelde in haar jaarverslag dat er in het afgelopen verenigingsjaar 50 werkvergaderingen zijn gehouden. Zij memoreerde het afscheid van voorzitter A. Dalman op 10 juli 1958 na een vijfjarig voorzitterschap waarin de grondslag van een frisse opzet werd gelegd. De penning meester deelde mee dat er een behoor lijk saldo in kas is. Ds. F. Brouwer leidde het historische stuk „Een vesting viel" in. De huidige voorzitter der Hillegomse Hervormde Jon gerenvereniging, de heer L. van Schaik speelde de burgemeester van het in 1803 nog door de Fransen bezette Coevorden. Hij weet de commandant der bezetting, met verve over het voetlicht gebracht door de heer P. Marijnis, in de waan te laten, dat hij slechts te dansen heeft naar de pijpen van deze vurige bezetter. Deze laatste meent eveneens zijn gezag te moe ten doen gelden in de woning van de bur gemeester waar diens zuster (mejuffrouw H. Peet) hem aanvankelijk vrij spel liet. Roelof Brinks de huisknecht, op de plan ken gebracht door de heer D. de Wacht, buit deze situatie uit en veroorzaakt me nig lachsalvo. De dochter des huizes vindt op haar pad twee pretendenten, de patriot Hendrik van den Hoya Kymmell (de heer J. Oudshoorn) en de adjudant van het be zettingsleger, René de Gramont (de heer W. Marijnis). De laatste maakte zijn on sympathieke rol zeer aanvaardbaar en hij kroop daartoe in het vel van de Franse charmeur. Ook het samenspel tussen nicht en tante verdient vermelding. Mejuffrouw T. v. d. Steen die als wedu we Schuier haar hand en spandiensten verleende, geldt het gezegde „niet voor het burgemeesterlijk gezin maar voor eigen gewin". Onder regie van de heer H. de Wagt brachten de jongeren dit pittige stuk met élan en vaart, waartoe de rolvastheid het hare bijdroeg. Ds. Brouwer was ongetwijfeld aller tolk toen hij de tonelisten hartelijk dankte. BURGERLIJKE STAND VAN HILLEGOM GEBOREN: Cornelia Alida Maria, d. van W. J. Ruigrok en C. H. Rijkelijkhuizen; Johannes Marinus Jacobus z. van J. P leutskens en C. Berbiers; Johanna Maria I. van A. C. van de Reep en J. J. van Bek: Petrus Jozef. z. van P. Brandsma en C Romijn. ONDERTROUWD: M. J. de Vries en C. Wijnia. GETROUWD: A. Leendertse en M de Vries: W. H. Teunissen en A. J. van Drunen. van Leiden naar Rotterdam, naar de Flo riade. gebracht. Dat reeds geruime tijd de plannen zijn voorbereid moge blijken uit het feit dat de organisator van de Floriade, Jac. Klei boer, zich al in september op een liqui datie-veiling van de laatste Amsterdam se stalhouderij de firma Van Delden aan het Haarlemmerplein heeft verze kerd van het onmisbare element voor de ze historische tocht: een grote gele post koets. Dit vervoermiddel, dat medio 1800 is gebouwd door de vermaarde Engelse rijtuigbouwers „Holland and Holland" te Londen, is inmiddels grondig bekeken en daarbij is gebleken, dat het in uitsteken de toestand verkeert. De koets is „punt gaaf" zoals de waardering luidt in de krin gen van antiquairs en kenners van rijtui gen. Dit móet ook, want de tulpetocht over Balkan en Alpen zal ook van het mate riaal het uiterste vergen. Men hoopt deze historische tocht in het voorjaar in ongeveer vijfendertig dagen te volbrengen. Daarvoor is een zeer goede verzorging van mens en dier noodzake lijk. De tien paarden en zestien personen, die de reis maken, zullen onafhankelijk van de bestaande pleisterplaatsen goed moeten kunnen overnachten. Men wil de zekerheid, dat de paarden volledig kun nen rusten in stallen. Om dit alles te be reiken zal de postkoets worden vergezeld door een karavaan van transportwagens. Hierin worden ruime boxen voor de paar den en goede slaapgelegenheden voor de verzorgers ingericht. Een keukenwagen besluit de karavaan. Voor de paarden wordt het voer, het hooi en het stro uit Nederland meegenomen, terwijl men na tuurlijk ook over reserve-wielen, spanbo- men, paardetuig en andere vitale onder delen voor de postkoets zal kunnen be schikken. De leeftocht voor de paarden- verzorgers, de koetsiers, de hoefsmid en de tuigmaker, alsmede de motorbrand stoffen voor de begeleidende auto's wor den ook uit Nederland meegenomen. Voor de realisering van de tocht is in het kader van de eeuwfeestviering van „Bloembollencultuur" de medewerking verkregen van het Centraal Bloembollen comité in Haarlem. Bennebroek De afdeling Bennebroek van de Neder landse Christen-Vrouwenbond heeft don derdagavond in „Rehoboth" de maande lijkse bijeenkomst gehouden. In haar openingswoord dankte de presidente, me vrouw Van der Hoop van Slochteren, voor de genoten gastvrijheid in het r.-k. verenigingsgebouw, waarin zij een be wijs van goede samenwerking zag. Op 17 december wordt, eveneens in .Rehoboth", de gebruikelijke kerstvie ring gehouden. Het voornemen van het bestuur in 1960 gezamenlijk een reisje te maken, vond algemene instemming. Men zal kiezen tussen een bezoek aan de Floriade in Rotterdam en deelneming aan de viering van het veertigjarig bestaan van de Nederlandse Christen-Vrouwenbond. De heer H. W. Elderkamp hield hierna een lezing met lantaarnplaatjes over een groot aantal psalmen, waarvan hij de tekst declameerde. Hij besloot met het voordra gen van een aantal godsdienstige gedich ten, die verzameld zijn onder de titel „Ziende op Jezus". Lisse „Lisse Vooruit" heeft hard gewerkt om Sint Nicolaas een goede ontvangst te be reiden. Zaterdag komt de kindervriend om half drie aan de Haven aan waarna de burgemeester hem op het gemeentehuis zal ontvangen. Van het bordes zal de Sint de kinderen toespreken. Daarna volgt een rijtour door Lisse en de Engel waarbij de zwarte knechten rijkelijk pepernoten zul len strooien. De tocht van Sint Nicolaas wordt besloten in het Vincentiushuis waar hij met de kinderen feest zal vieren. De route is: Haven. Kanaalstraat. Here- weg. Schoolstraat. Kapelstraat, Gasstraat. Geraniumstraat, Broekweg. Irissenstraat, Gladiolenstraat, Witte de Withstraat, Ka- rel Doormanplein. Nassaustraat. Juliana- straat, Koningstraat. Emmastraat, Wilhel- minastraat, v. d. Veldstraat. Kanaalstraat, Stationsweg, Van Bönninghausenlaan. Hereweg, Catharijnelaan, Engelplein. Ro- mijnstraat, Nic. Damesstraat, Hereweg. St. Vincentiushuis. Rejaardenmiddag in Rehoboth De Hervormde Vrouwendienst heeft donderdag de bejaarden der hervormde gemeente een genoeglijke middag ver schaft in gebouw Rehoboth. Ds. Pettinga opende de bijeenkomst met een kort woord naar aanleiding van Psalm 46. De presi dente van de Hervormde Vrouwendienst, mevrouw Veldhuyzen van Zanten-Schutte. vertoonde een serie kleurendia's over haar reis naar het heilige land. Zij vertelde van haar bezoek aan de geboorteplaats van Jezus, Nazareth, en Jeruzalem waar zij het graf van David bezocht. Aan het einde van de causerie draaide men de grammo foonplaat „De heilige stad". BURGERLIJKE STAND VAN HAARLEMMERMEER GEBOREN: Elisabeth, d. van W. M. de Vries en A. T. Klaassen; Leonardus Hen- drikus, z. van F. A. Malipaard en A. H Smits: Jan Willem, z. van R. L. de Graaf en S. E. de Vries; Gerrit, z. van K. Vis scher en C. Arends; Jacobus Marinus. z. van C. J. Stange en J. Kolle; Judiekie Ja coba, d. van C. L. Broekhof en G. Visbeen Yvonne Wilhelmina, d. van A. Hogendijk en F. A. Berghuis; Sophia Johanna, d. van A. Koolhaas en S. Arensman; Antje Elisa beth, d. van J. Markus en E. Dooijeweerd Karin Wilhelmina, d. van W. Pronk en J de Kok; Elisabeth, d. van J. van Beek en A. L. H. Nuisker. ONDERTROUWD: H. A. Buis en G Stok; J. de Jong en S. van Steenis; L. M Verbeek en J. G. Versteeg; H. Guide meester en M. Korsuize; E. W. van Rijn en H. M. Kroon. GETROUWD: G. Haspels en N. Wijt vliet; C. J. Homan en G. J. M. Nieuwen dijk; F. N. M. Corveleijn en C. H. Bouw meester; C. Bertoen en C. H. Doelman A. Kuipers en E. Schalk; C. Zwart en J van Andel; A. C. Baerts en L. K. Griek spoor. OVERLEDEN: L. W. Groenendijk, wed van P. Schuit, 78 jaar; A. van Lammeren echtgenote van C. F. Maas, 73 jaar; C Fijma, wed. van J. Bavius, 88 jaar. Door de lange, droge zomer hebben de Drentse boeren te weinig voer voor hun vee. Dank zij een royaal aanbod van Zeeuwse collega's gaan 75 Drentse koeien een „wintervakantie" door brengen in Zeeland. Hier begroet boer Punt in Sommelsdijk zijn „logé's". In de Oudhollandse zaal van „De Witte Zwaan" heeft „Pro Rege" donderdag avond een propagandabijeenkomst gehou den. De voorzitter, de heer P. Scholte, gaf het woord aan de propagandist van „Pro Rege", do heer Nieboer uit Utrecht. Deze belichtte alle facetten van het werk en zei dat de oprichting en instandhouding van christelijke militaire tehuizen van enorm belang is. Het gaat er niet alleen om dat de militairen de avonden niet in een onge zellige kazerne behoeven door te brengen of hun heil langs de straat moeten zoe ken, maar men moet ook de geestelijke grond van dit werk in het oog houden De heer Nieboer haalde voorbeelden aan van jongens die nooit aan het bestaan van God geloofd hebben, doch door het mili tair tehuis met de bijbel in aanraking gekomen zijn. VERKIEZING OUDERLING Ter voorziening in de vacature-Wanders hebben de lidmaten der Geref. Kerk in Lisse tot ouderling gekozen de heer A. H. Nieuwenhuis. Benoemingen bij school Tot onderwijzer aan de hervormde school in Lisse zijn benoemd de heren S. G. L. de Ruiter uit Haarlem en J. G. van der Berg uit Leiden. BURGERLIJKE STAND VAN LISSE GEBOREN: Johannes, zn van J. Spaar garen en M. Groenveld, v. d. Veldstraat 18; Hendricus Arianus Maria, zn van P. A. v. Elk en J. J. v. d. Voorn, Romijnstraat 47; Wilhelmina Maria, dr van P. H. v. d. Zaal en M. Jongejan, Evertsenstraat 4: Engeli- na Johanna Clasina, dr van A. Vrijburg en J. C. v. Beelen, v. d. Veldstraat 68. OVERLEDEN: Jan Hendrik Buurman, echtg. v. H. H. Forsten oud 44 j. Alettha Hendrika Huisintveld, oud 52 j. ONDERTROUWD: H. J. v. d. Berg en M. B. P. de Jeu; J. Faas en N. Vermeij; L. P. v. d. Voet en J. Schmidt, allen te Lisse. GEHUWD: J. C. v. Leeuwen te Alkema de en E. Meijer; A. I. Korsman te Katwijk en C H Ziens te Lisse. Zandvoort OPBRENGST BAZAAR De bazaar die de afdeling Zandvoort van tfe Nederlandse Protestantenbond woensdag hield voor de restauratie van het bijeenkomstgebouw in de Brugstraat, heeft bruto f 1.475 opgebracht. De organi satoren waren over deze opbrengst van één dag zo enthousiast, dat zij besloten tien percent van dit bedrag te bestemmen voor de VPRO-actie „Redt een kind". PROGRAMMA TONEELVERENIGING „WIM HILDERING" De Zandvoortse toneelvereniging „Wim Hildering" zal dit winterseizoen drie keer op de planken komen. Half december start zij met „De gevaarlijke bocht" van Priest ly. Half februari volgt het successtuk van Cor Ruys: „Per luchtpost" en half april wordt het toneelspel „Van de brug af ge zien" opgevoerd. BURGERLIJKE STAND VAN ZANDVOORT GEBOREN: Patricia Lucia Maria, d. van J. C. van Dam en K. E. Vossen; Wilma Louise d. van G. Pols en W. Smit. GEBOREN buiten de gemeente: Gustaaf Adriaan van Keimpema, Vuurboetstraat 4 rood; Johannes Marco Paap, A. J. van der Moolenstraat 68 rood. GETROUWD: P. A. F. van den Berg en M. A. de Zeeuw; A. Steenbergen en T. J. Burgers; F. J. Grapendaal en J. Horeman: J. B. Bruin en M. P. Jungslager; K. Kerk- man en J. H. van der Velde. OVERLEDEN buiten de gemeente: G. van der Maarel. 93 j.. eeh. gew. met H. van Houselt. Herm. Heijermansweg 1. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot broeder in de orde van de Nederlandse Leeuw de heer Botte Ney te Hollum, oud- schipper van de roeireddingboot van sta tion Hollum van de Koninklijke Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Maatschappij. 99 Tamelijk veel Nederlandse kinderen worden, vooral sedert de tweede wereld oorlog, kort na de geboorte afgestaan aan Amerikaanse gezinnen, omdat met name de ongehuwde moeders hun kinderen vaak het liefst zo ver mogelijk weg willen stu ren. Het komt ook veel voor, dat ongehuw de meisjes kort voor de bevalling naar het buitenland gaan en daar hun kind bij zo genaamde pleeggezinnen achterlaten. Ne derlanders die in Duitsland wonen, laten hun kind ook wel eens adopteren door Amerikanen. Amerikanen hebben namelijk een voorkeur voor Nederlandse babies omdat zij menen, nog historische bindin gen met Nederland te hebben. Dit deelde mr. M. Ch. de Jong, vice-voor zitter van de Nationale Federatie voor Kinderbescherming, mede op de algemene vergadering van de Federatie van instel lingen voor de ongehuwde moeder en haar kind, die in Utrecht gehouden is. Hij noemde het uiterst belangrijk, dat ieder die van plan is om mee te werken aan een dergelijke „kinderexport" zich goed de gevaren en de onherroepelijkheid daar van realiseert. Het tekenen van een for muliertje geschiedt, volgens hem, vaak Geen enkel verdrinkingsgeval, 3960 kinderen raakten zoek Het bestuur van het strandschap Zand voort heeft donderdag de resultaten van het strandseizoen 1959 besproken. Er wa ren rapporten binnengekomen van de korpschef van de gemeentepolitie en de Zandvoortse Reddingsbrigade. Ondanks het enorme bezoek aan het Zandvoortse strand en het feit, dat zich honderdduizen den personen in zee hebben begeven, heeft zich in de zee voor Zandvoort geen enkel verdrinkingsgeval voorgedaan. Tot dit verheugende resultaat heeft in belangrijke mate bijgedragen het preven tieve toezicht van het gemeentelijk poli tiekorps en de toegewijde zorg van de vrijwilligers der Zandvoortse Reddingsbri gade. De politie verstrekte 3960 zoekgeraakte kinderen tijdelijk onderdak in de politie post in de rotonde. Zij verleende aan 1026 personen eerste hulp bij ongelukken en be handelde bovendien 208 strandbezoekers voor de gevolgen van kwallenbeten. Het toezicht op de baders en zwemmers werd uitgeoefend door het ..bereden' stranddetachement der rijkspolitie en van zee uit door de gemeentepolitie, die met een vlet met aanhangmotor langs de kust patrouilleerde. Van het strand af waar schuwde men bovendien door een in een politie-auto geplaatste omroepinstallatie het publiek voor dreigende gevaren. Door de zorg van de politie werden de „10 ge boden voor baders en zwemmers" in het Nederlands, Frans, Duits en Engels ge drukt en bii hotels, pensions en dergelij ke verspreid. De Zandvoortse Reddingsbrigade bezet te drie reddingsposten met vrijwilligers; bovendien waren drie vletten beschikbaar voor patrouillediensten en reddingen in zee. De leden der brigade hebben zes drenkelingen uit zee gered. Een van hen kon pas na langdurig toenassen van kunst matige ademhaling weer tot bewustzi jn ge bracht worden Het bestuur van het strand schap besloot in beginsel te bevorderen, dat enkele wensen van materiële aard van de reddingsbrigade, namelijk tot verbete ring van de uitrusting, zullen worden ver vuld. De resultaten van de in 1959 vanwege het strandschap gehouden verkeers- en strandtelling werden nader besproken. Teneinde de tendenzen in de ontwikkeling van het bezoek aan Zandvoort te kunnen volgen, zullen deze tellingen in 1960 wor den herhaald. Het bestuur van het strandschap be raadt zich nog over maatregelen tegen de overlast, die honden op het strand veroor zaken. De ai nwezigheid van deze dieren op het strand heeft ook uit hygiënisch oog punt grote bezwaren. Tijdens de strandtel ling werden ook de op het strand aanwe zige honden geteld. Op 19 juli waren het er 240 en op 9 augustus 231. Het bestuur kreeg hierdoor een inzicht in de omvang van deze overlast. Advertentie onder de indruk van het ogenblik en dit kan heel gemakkelijk leiden tot een opper vlakkige beslissing. Meer nog dan de „export" kent men in Nederland echter de „import" van kinde ren, do laatste tijd met name uit Grieken land. Deze vorm van adoptie brengt ook allerlei juridische moeilijkheden met zich mee, vooral op het gebied van de voogdij Een kind moet volgens de Nederlandse wet eerst drie jaar bij zijn pleegouders wonen voor het geadopteerd kan worden en in die tijd houdt het zijn oorspronkelijke nationa liteit, hetgeen een verblijfsvergunning noodzakelijk maakt en er bestaat grote kans dat die geweigerd wordt. Veel kinderen komen, zonder behoorlijk vooronderzoek, clandestien ons land bin nen. De heer De Jong vroeg zich af, of het geen aanbeveling verdient, in Nederland een instantie te belasten met het samen stellen van rapporten over de aspirant pleegouders voor de instellingen voor kin derbescherming in het buitenland. Hier aan zou men, zijns inziens, de voorwaarde kunnen verbinden, dat een kind alleen maar via die bepaalde instantie, bijvoor beeld de Raad voor Kinderbescherming of de FIOM, Nederland binnen mag komen Nader internationaal overleg over de adoptievraagstukken acht de heer De Jong zeer noodzakelijk. In 1960 houdt de UNO in Zwitserland weer een studieconferentie over de adoptievraagstukken. Mr. De Jong sprak de hoop uit, dat men op deze bijeen komst zal trachten te komen tot een con crete regeling, die internationaal moet worden nageleefd. Ter vergadering werd nog meegedeeld dat het aantal zeer jeugdige ongehuwde moeders voortdurend stijgt, evenals het aantal gedwongen huwelijken in de stu dentenwereld. De leeftijden van het groot ste deel van de ongehuwde moeders va rieert nog steeds tussen de 20 en de 24 jaar, in totaal zijn er echter evenveel meerder- als minderjarigen. Ongeveer 1,36 procent van alle geboorten rond 2900 per jaar, is onwettig. Terwijl de ongehuwde moeders vroeger het meest huishoudelijke beroepen hadden, komen ze nu veel meer uit de administratieve en intellectuele be roepen. Ongeveer 18 procent van de on wettige kinderen wordt in speciale tehui zen voor ongehuwde moeders geboren. BURGERLIJKE STAND VAN HAARLEMMERLIEDE GEBOREN: Johannes Antonius, z. van A. Tichelaar en A. H. Dillen; Jan, z. van J Monster en A. Blok: Jacobus Franciscus Maria. z. van A. J. C. Vriesekoop en H Nibbering; Elisabeth Agatha Maria. d. van W. H. van den Raadt en C. M. Braam Margaretha Elisabeth Maria. d. van S. J G. Buijs en M. E. Rutte; Gerardina Frede- rika. d. van G. Hendriks en E. Bolt. GETROUWD: Ph. C. Heinsius en D. S Driessens; A. W. J. van Houten en P. M Molenaar: P. P. Tienstra en T. B. Balk W. J. M. van der Bijl en F. C. J M Op- rins; C. G. Zandvliet en A. C. Th. van Loon. OVERLEDEN: Z. Hollander, oud 46 jaar W. de Haan. oud 75 jaar. De bezetting van het fabrieksbedrijf der n.v. Wernink's Beton Maatschappij kon in de afgelopen maanden van het lopende boekjaar op een bevredigend niveau ge handhaafd blijven, hoewel de arbeiders- positie. vooral in de tweede helft van het jaar. wederom te wensen overlaat, mede als gevolg van de in vergelijking met andere bedrijfstakken lage belonings mogelijkheden. De omzet van het natuur- steenbedrijf Vonk zal dit jaar geringer zijn dan het vorige jaar. Niettemin mag ver wacht worden, dat het totale bedrijfsresul taat niet bij dat van het vorige jaar zal achterblijven. VIENTIANE (UPI) De secretaris-ge neraal van de UNO. Dag Hammarskjoeld. is donderdagavond in Laos aangekomen. Hammarskjoeld heeft verklaard persoon lijk een onderzoek te willen instellen naar de politieke situatie. Dit besluit heeft fel le critiek uitgelokt van de communisti sche landen, die tegen elke vorm van in terventie van de volkerenorganisatie in Laos zijn gekant. Zij zijn van oordeel dat de Geneefse overeenkomsten van 1954 de basis vormen, waarop ovpr Laos kan worden beslist. Hammarskjoeld uitte bij aankomst op het vliegveld de hoop dat de politieke pro blemen spoedig op vreedzame wijze kun nen worden opgelost. WASHINGTON (Reuter) - De Ameri kaanse minister van Buitelandse Zaken. Herter, heeft verklaard dat het nieuwe Westduitse wetsontwerp dat het voorstel inzake de Berlijnse zender bevat, nog door de Bondsraad te Bonn moet worden be handeld Als het wordt aangenomen moet het nog worden goedgekeurd door de Wes telijke commandanten in Berlijn. De met veel ophef aangekondigde pre mielening van 20 miljoen door de ge meente Dordrecht, waarvan alle prijzen bij de eerste trekking uitloten en die in de kringen van het bankwezen nogal als een stunt werd beschouwd, is naar wij verne men, mislukt De belangstelling ervoor was wel vrij behoorlijk, maar men heeft het kennelijk beschouwd als een loterij kans, waarop men 100.of enige keren dit bedrag wenste te zetten, doch waarbij forse kapitalen achterwege bleven. Er is in kleine coupures slechts voor 1.000.000 op de lening, die twintig maal zo groot is, ingeschreven. De lening is nu op dit bedrag vastgesteld en de uitloting zal normaal geschieden. Met de hoofdprijs van 150.000.zullen dus in januari 1960 worden uitgeloot zeven obli gaties van 500.— en twee van 250.—. AMSTERDAM De spanning ter beurze omtrent het in terimdividend voor certificaten Unilever is thans verbroken. De nabeurs van de vorige dag reageerde op de bekendmaking van gemeld interimdividend onmiddellijk met lagere koersen. De prijs daalde toen van <10 tot 700. Gisteren steeg de prijs van 703% tot 705 tegen als vorige slotprijs 710. Toch stelt het interimdividend van 7 per cent niet teleur, aldus de algemene beurs- opinie. De verwachtingen waren echter té hoog gespannen. De koersdaling dient dan ook gezien te worden als een gevolg van winstnemingen, waartegenover niet vol doende kooporders aanwezig waren. Aan delen Philips zetten de stijging van de vorige dagen vanmiddag verder voort en liepen op van 685 Vz tot 687'4, waarbij de aandelen een koerswinst boekten van circa 3 percent ten opzichte van de vorige slot prijs. De belangstelling bestond hoofdza kelijk van lokale speculatieve zijde. Kon. Olie werd voor Duitse rekening uit de markt genomen en noteerde op 153.60 ruim een gulden boven pariteit New York. Vergeleken bij de vorige slotprijs op 155 werd echter circa 1.40 verlies geleden. Dit werd veroorzaakt doordat de olie-aan delen 3/4 dollar lager in Wall Street no teerden. AKU opende op 384 V2 een punt beneden de vorige slotprijs. Door publieke en Duitse belangstelling steeg de koers in een ruime markt tot 387 1/4. De slotkoer- sen uit Wall Street gaven wederom geen steun voor de koersvorming van de aan delen op het Damrak. De vaste tendentie op de Westduitse beurzen vormde daaren tegen wel een stimulans en zeker voor de olie-aandelen. In de scheepvaarthoek was het zeer stil met prijshoudende tot iets lagere koersen. Cultures kalm en rond het vorig slotniveau. Staatsfondsen prijshou dend zonder meer. In de lokale afdelingen werden aandelen Willem Smit en Co's Transformatorenfabriek een paar punten hoger geadviseerd. Ook Deli Atjeh kreeg aen hogere adviesprijs. De nieuwe aan delen Hagemeijer werden op 240 geadvi seerd. Op basis van de claimwaarde kwam de koers toen uit op 238. Metaalbuizenfa- briek Excelsior advies 155160 (155). Hoog ovens, die de vorige dag een koerswinst boekten van 15 punten op 705, werden we derom hoger geadviseerd. Prolongatie 3 percent. (ANP). Van 447 verhandelde fondsen sloten 184 (41.2*/#) hoger, 157 (35.2*/#) lager en 106 (23.6®/») onveranderd. (ANP). NEW YORK Enkele elektronische waarden, die de laatste dagen vast in de Newyorkse aan delenmarkt hebben gelegen, kwamen on der druk van winstnemingen en vervielen tot ongeregeldheid, na een zwanezang van koerswinsten die bij Ampex een fractie boven 5 dollar, en Raytheon iets minder bedroegen. Motorola moest 5 dollar af staan. Universal Match boekte een van de beste koerswinsten, andere specials lagen zeer vast in de markt, zoals Ritter en American Shipbuilding. Corning Glass verloor meer dan 5 dollar. Bij de autofond sen onderging General Motors een koers daling, die voor American Motors tegen sluitingstijd door een stijging werd opge vangen. Du Pont, dat iets meer dan 2 dol lar verloor, leidde de chemische fondsen naar beneden. Bij de staalwaarden belie pen de .koersverliezen 1 tot iets meer dan 1 dollar. Bij de spoorwegen leidde Southern Pacific met een verlies van iets meer dan 2 dollar, en op Barber na leden ook alle oliewaarden verliezen. In de metaalsector vielen de winsten weg tegen de verliezen. Het totaalbeeld van de beurs was een koersdaling. De totale omzet was 3.600.000 aandelen. Van 1197 verhandelde fondsen sloten er 421 hoger en 575 lager. Het industriegemiddelde kwam van 647.32 op 644.26. dat van spoorwegen van 152.45 op 151.44 en dat van openbare nutsbedrij ven van 87.22 op 86.97. (UPI) Slotkoers Heden gisteren 13.45 ui 3-3'/t*/o Nederl. '47 92*/ie 92 3 Nedl. 1962'64 974 98 Woningbouw 6 109% 1094 Pr. A'dam '56 I.. 80% Pr. A'dam '56 II. 90 V» Pr. A'dam '56 III 90% Pr. R'dam '52 I.. 90'/» Pr. R'dam '52 II.. 86 U Pr R'dam '57.... 99*4 AKU 386% 386 Calvé Delft 699 696 Van Gelder Zonen 247 247 K. N Hoogovens. 720 720 Nederl. Ford 352 355 N. Kabelfabriek. 400 400 gew Philips Gloeil 687 y, 688 Pref. Phil ipsGloeil. 241 241 >/t Unilever 704 699 Wilton Fyenoord. 2014 201 Werf Gusto 157 157 Dordtsche Petrol 697 696 Kon Petroleum. f 154,20 f 154.30 Billiton 331 333 A'dam Rubber. 108% 108 K.L.M f 122,50 122, Holl Amer. Lijn 158'/, 157 K N SM 163% 163 N. Scheepv Unie 138 137 v. Nlevelt Goudr 135 4 135% Phs. v Ommeren 248 248 H.V.A 145% 145% Delimaatschappij f 171.20 f 171,20 Amsterd Bank 319 319 Nat Handelsbank 156 156 Ned Handel Mij 230 230 Rotterd Bank... *>80'/, 280' Twentsche Bank 750 Anaconda Copper 62 H 62% Bethlehem Steel 64'/,, 54 U.S. Steel 97% 46% General Motors.. 53 52 Shell Union. 72% 72% 24% 234

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 19