STRIJD TEGEN HET SPOOK VAN DE HONGER VAN DUIVENBODEN Nederland en België kunnen nog niet tot keus komen 98.- 290.- 5 97.- 138.- Indische professor Sen bestrijdt prof. Toynbee, die geboortebeperking noodzakelijk acht Een nieuw type straaljager Interieurverzorging VRIJDAG 13 NOVEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 23 Pessimist? Geboorteregeling niet 't belangrijkst, zegt Nehroe Optimist Prü zen Scheepvaart Campagne tegen opium in Hong Kong Nieuwe gouverneur-gene raal van Australië: Morrison Franse „Mirage 3A" aantrekkelijker geworden koffiejuffrouw Adverteert in dit blad een leerling galvaniseur MAAGPATIENTEN ONZE INKOOPCHEF van de beddenafdeling LAAT U EXTRA PROFITEREN van de lage C20 FABRIEKSPRIJZEN sinaasappel en citroen vruchtenlimonade (Van onze correspondent in Rome In onze gezapige streken denken wij daar niet zo aan, maar een zeer groot deel van onze medemensen, vooral in Afrika, Azië en Zuid-Amerika, wordt voortdurend bedreigd door het hongerspook. Daar wordt in de laatste jaren zeer zeker heel wat tegen gedaan. We hebben allemaal wel gehoord over de hulp aan onderontwikkelde gebieden. Maar er zijn factoren, waardoor de vooruitgang wordt tegengehouden, of naar het oordeel van de pessimisten, de toestand steeds slechter wordt. Door de bestrijding van allerlei, vooral tropische, ziekten, de dii vrijwel volledige overwinning op de malariamug en andere dingen, die we niet genoeg kunnen toejuichen, is het sterftecijfer in de gehele wereld sterk gedaald, in de gehele wereld, maar vooral in de onderontwikkelde gebieden, waar de gemiddelde levensduur niet zelden in weinige jaren van ongeveer dertig tot zestig jaar en meer is gestegen. Bijzonder gunstig zijn vooral de cijfers inzake de zuigelingensterfte. Dat is alles heel bemoedigend, maar de vraag rijst: zal er op de lange duur voor de steeds toenemende bevolking van onze planeet vol doende voedsel zijn? Let wel, dit is een andere kwestie dan die der thans onderontwikkelde gebieden. Als nu nog bijna twee derden der mensheid op de rand van de honger leeft, dan zijn daaraan andere oorzaken schuldig, slechte verdeling van de bestaande voorraden, dure transportkosten, enzovoort. Als de verdeling beter zou zijn geregeld, zou er op het ogenblik geen direct gebrek behoeven te bestaan. Maar in de toekomst? Dit zijn de vraagstukken, waarmee het tiende wereldcongres van de Wereld Voedsel en Landbouworganisatie (F.A.O.) te Rome zich deze weken bezighoudt. Aan die besprekingen nemen 76 landen deel en op dit ogenblik bevinden zich 22 ministers van Landbouw te Rome. De be sprekingen gaan niet alleen over „de strijd tegen de honger", maar dit is toch wel het onderwerp, dat voor het grote publiek op de eerste plaats komt. Er zijn twee sterk uiteenlopende meningen. We zullen ze beide in het kort weergeven, en daarbij hun voornaamste exponenten, professor Arnold Toynbee en de Indische landbouwdeskundige professor Sen, de directeur-generaal van de F.A.O., aan het woord laten. Toynbee heeft gesproken voor een in ternationaal publiek van enkele duizenden personen en uiteengezet hoe gedurende duizenden jaren de mensheid werd be dreigd door drie grote plagen: hongers nood, oorlog en pestilentiën. Het is de we tenschap min of meer gelukt de pest uit te bannen: de gemiddelde levensduur gaat vooral in onderontwikkelde gebieden sprongsgewijze omhoog en de toestand zou nog gunstiger kunnen zijn, indien be paalde gewoonten en vooroordelen over wonnen zouden kunnen worden en de mensen zich op de juiste manier zouden voeden. De verandering van een dieet is echter een persoonlijke zaak en daarop kan de ovetfieid geen invloed uitoefenen, ten hoogste kan zij propaganda maken voor de herziening van schadelijke gewoonten. De oorlog is een zo uiterst ernstige zaak geworden met de kernwapens dat de mensheid, of zij wil of niet, wel genood zaakt zal zijn ook de oorlog uit te bannen: de rede overwint hier het instinct en in plaats van geschillen met de wapens te beslechten, zullen we steeds meer om een groene tafel gaan zitten. Maar met de derde grote plaag, de honger, staan de zaken er minder gunstig voor. We zien een nieuw vraagstuk rijzen, dat van een steeds toenemende bevolking. En hier zei Toynbee: Onze pogingen om het sterftecijfer te doen dalen moeten parallel gaan met bewuste inspanning om de geboortecijfers binnen zekere per ken te houden, want de opbrengst van onze planeet zal, ook al spannen wij ons tot het uiterste in om op wetenschap pelijke weg de produktie op te voeren en al gaan wij alle woeste gronden, ja zelfs, zoals de Japanners dat reeds doen, de bodem van de zee bebouwen nooit toe reikend zijn om een bevolking te voeden die tot in het oneindige en in steeds snel ler tempo toeneemt. Vroeger of later be reiken wij een grens en dan zal hongers nood het euvel aanrichten, dat tot nu toe honger, oorlog en pestilentiën te zamen deden". Toynbee wees erop, dat de over heid hier vrij machteloos staat, omdat gezinsvorming en voortplanting dingen zijn die nog veel directer elk individu per soonlijk aangaan dan wijzigingen in het overgeleverde dieet. Maar hij meent toch dat men niet de dingen maar op hun beloop kan laten en er zich van af maken door te zeggen dat hier voor de overheid geen taak is weggelegd. Hij be seft heel goed dat er allerlei bezwaren zijn. vooral van godsdienstige aard. maar een groot deel van de op dit terrein be staande overtuigingen zijn, naar sprekers mening, uitvloeisel van de eenmaal be staande noodzakelijkheid om een hoog ge boortecijfer te handhaven, daar oorlog, pestilentiën en honger de mensheid de cimeerden. „Wat is, zo vroeg hij, het uiteindelijke doel van de mens? Moeten wij de aarde bevolken met het absolute maximum aan menselijke wezens, die dan in voortdu rende strijd en inspanning tegen het hon gerspook moeten strijden? Of moeten wij ernaar streven dat de mensen op aarde kunnen leven volgens de hoogste geeste lijke standaard die de beperkingen van onze menselijke natuur gedogen?" De wijze, waarop hij de vraag stelt, houdt reeds in, dat het voor hem geen vraag is. NEW YORK, (Reuter) De Indische minister-president, Nehroe, heeft in een woensdag door de Amerikaanse televisie uitgezonden vraaggesprek gezegd, dat vol gens hem in India niet aan geboorterege ling de grootste voorrang moet worden ge geven. De grootste voorrang moet worden gegeven aan voedsel. De geboorteregeling is heel belangrijk, maa, het is niet mogelijk daarmee alleen het bevolkingsprobleem in India op te los sen. Hij zei dat het streven van de regering tot beheersing van de bevolkingstoeneming nog geen verreikende resultaten heeft ge had, maar een hoog percentage van be volking is thans op de hoogte van de ge boorteregeling. Directeur-generaal Sen zei het met de mening van Toynbee niet eens te zijn. „Wij moeten, zo zei hij, alles in het werk stellen om de landbouw te verbeteren, zo dat de aarde steeds meer vrucht zal dra gen. En ook al bestaan er theoretisch gren zen voor die produktiviteit, dan nog moe ten wij hopen, dat de dag nooit zal ko men, waarop wij niet meer in staat zijn de honger van de mensheid te stillen. Die dag is in ieder geval nog ver en nieuwe uitvindingen, verhoogde technische ken nis, zullen ons in staat stellen die dag steeds verder terug te dringen. Sedert Malthus zijn er altijd optimisten en pes simisten geweest. Ik, zo besloot professor Sen, wil een optimist zijn en hopen dat de strijd tegen de honger, die we hier thans beginnen, zal eindigen met de over winning van onze organisatie, de over winning van de wetenschap". Zolang de F.A.O. bestaat, is nog niet een zo belangrijk debat gevoerd. Uit alle delen van de wereld komt reeds financiële hulp voor „de strijd tegen de honger" en het bedrag van honderdduizend dollar ge zonden door de rooms-katholieke bisschop pen van West-Duitsland is wel de belang rijkste, maar allerminst de enige bijdrage van niet gouvernementele zijde. In 1968 wordt te Rome het „Wereldvoed sel Congres" gehouden, twintig jaar na de samenkomst van Hot Springs (V.S.), waarbij de F.A.O. werd opgericht. Dan zal men de eerste vruchten van dit debat kunnen zien. Van groot belang is verder een rapport over de maatregelen om de prijzen in de landbouw meer stabiel te maken. Die maatregelen, als ze ooit komen, kunnen niet anders dan van zeer algemene aard zijn, omdat de belangen der verschillen de landen elkaar sterk ontlopen. Het gaat hier om regeringsbijstand aan de boeren, invoerrechten, enzovoort. Minister Marij- nen, die ons een en ander uiteenzette, zei hierover: Landen als Nieuw-Zeeland en Australië hebben belang bij een vaste prijs voor hun belangrijkste produkt: wol; Nederland en België daarentegen zijn veel meer geïnteresseerd in stabiele prijzen voor het eindprodukt textiel en zo zien we op allerlei gebied een contrast tussen landen die grondstoffen en landen die eindprodukten uitvoeren. De belang stelling voor de werkzaamheid van de F.A.O. neemt steeds toe. Er komen dit Aagtedijk 13 te Kaapstad. Abbedijk 12 v. Rotterdam n. New York. Abbekerk 12 v. Djibouti n. Singapore. Abida 12 v. Port Said n. Rotterdam. Achilles 12 v. Rotterdam, 13 te Amsterdam. Acila 13 te Fremantle verwacht. Adonis 12 v. Amsterdam, 13 te Rotterdam. Aegis 12 60 m. z.w. Flores n. Curacao. Akkrumdijk 12 415 m. n.o. Pto. Rico n. Cristobal. Albireo 12 370 m. n.o. Kp. Verd. eil. n. L. Palmas. Alblasserdijk 12 v. Rotterdam n. Antwerpen. Alca 12 v. Cristobal n. La Gualra. Algenib 13 te Vitoria. Algol 13 te Montevideo. Alhena 12 59 m. z.z.w. Finisterre n. Las Palmas. Alkes 12 te Hamburg. Alkmaar 12 500 m. o.n.o. Zanzibar n. L. Marques. Alphacca 12 te Bahia. HONG KONG (UPI) Het bestuur van de Engelse kroonkolonie Hong Kong zal een campagne gaan voeren tegen het ge bruik van verdovende middelen. Men wil deze campagne voeren met medewerking van pers, radio en film, en zal onder andere de wijdverbreide stelling aanval len, dat opium een middel tegen tubercu lose zou zijn. Van de drie miljoen inwoners van Hong Kong zijn tussen de 150.000 en 250.000 verslaafd aan verdovende middelen: voor namelijk opium, maar ook hasjisch en heroïne. Vorig jaar zijn 11.863 verslaafden gearresteerd en via de gevangenis naar rehabilitatiecentra afgevoerd, waar zij een ontwenningskuur ondergaan. De leveran ciers, de tussenpersonen en de gebruikers van de verdovende middelen zullen doel wit van de campagne zijn. Van onze correspondent in Londen) De pas afgetreden „speaker" (voorzit ter) van het Lagerhuis W. S. Morrison, die in de adelstand is verheven en thans Lord Dunrossil heet, is benoemd tot gouver neur-generaal van Australië als opvolger van veldmaarschalk Sir William Slim, die zeven jaar deze functie heeft bekleed. Dr. Evatt, leider van de oppositie in het Australische Huis van Afgevaardigden, verklaarde dat zijn Labour-partij de voor keur zou hebben gegeven aan een Austra liër voor deze post. Er werden in het jongste verleden verschillende kandidaten voor de functie van gouverneur-generaal genoemd, onder andere prinses Margaret. W. S. Morrison, was van 1929 tot septem ber van dit jaar lid van het Lagerhuis. Van 1951 af was hij „speaker". In de oorlog be zette hij verschillende ministeriële pos ten. In 1939 werd hij de eerste Britse mi nister van Voedselvoorziening. In de eer ste wereldoorlog won hij het militaire kruis. Morrison is een stoere Schot, we gens zijn liefde voor de dichtkunst kreeg hij op grond van zijn initialen W. S. de bij naam Shakespeare, later afgekort tot Shakes. jaar weer twaalf nieuwe landen bij, voor het merendeel landen die nog niet hun volle onafhankelijkheid hebben verwor ven en dus geen eigen buitenlandse ver tegenwoordiging hebben. Soedan, Somali- land, Tsjaad en andere Afrikaanse gebie den behoren tot deze nieuwe figuren. (Reuter) Directeur-generaal Sen heeft ook gepleit voor een grote krachtsinspan ning om hervormingen tot stand te bren gen in de verdeling en de eigendom van land over de gehele wereld. Hij acht een herindeling van het land een essentiële stap bij het streven naar agrarische ont wikkeling. Op het ogenblik wordt deze ontwikkeling in vele landen belemmerd door een oneconomische omvang van be zittingen, door versnippering daarvan, door een ondoelmatig beheer van verpacht land, door buitensporige pachten, onrede lijk verdeelde belastingen, zware schulden en door onzekerheid van de pachter over zijn toekomst, zo verklaarde hij. Sen zei dat de FAO overweegt regionale instituten op te richten die de problemen van het grondbezit zullen bestuderen in samenwerking met universiteiten en andere instituten. De FAO zal zich daarbij volgens Sen niet moeten bemoeien met politieke beslissingen en met meningsver schillen over nationale programma's tot landhervorming. De minister van Defensie, ir. S. H. Visser, die op het ogenblik in de Verenig de Staten verblijft, zal in het begin van de volgende week door de minister van De fensie van de Verenigde Staten, Neil Mc- Elroy, worden ontvangen. Men neemt aan, dat de Nederlandse minister zich tij dens de besprekingen met minister Mc- Elroy onder meer zal oriënteren over de vraagstukken, die samenhangen met het verkrijgen van een straaljager ter ver vanging van de bij de koninklijke lucht macht in gebruik zijnde Britse Hawker „Hunter"-straaljagers. Deze vraagstuk ken betreffen onder meer de de prestaties, maar tevens de mogelijkheden van bouw in licentie door Fokker en de Belgische fabriek Sabca, en de mate van financiële steun die de Verenigde Staten zullen kun nen verlenen. Dit laatste punt is de laat ste weken van meer gewicht geworden, nu er bij de Verenigde Staten ernstig naar wordt gestreefd de bedragen voor de hulp verlening aan het buitenland drastisch te verminderen. Aangezien ook België op het punt staat een ander type jachtvliegtuig aan te schaf fen en de chef van de Belgische lucht machtstaf onlangs daartoe in gezelschap van de chef van de Nederlandse lucht machtstaf een bezoek aan de Verenigde Staten heeft gebracht, is de mogelijkheid niet uitgesloten dat de Belgische collega van minister "isser de volgende week de besprekingen met minister McElroy zal bijwonen. De Belgische minister zou al eerder naar de Verenigde Staten gaan, maar de gebeurtenissen in Belgisch Kon go hebben dat tot dusverre verhinderd. De V.S. hebben op het ogenblik drie typen straaljagers aan te bieden, name lijk de Lockheed F104 „Starfighter", de Republic F105 „Thunderchief" en de „Northrop N-156 F „Freedom Fighter". Van deze drie typen is alleen het laatste een jachtvliegtuig met twee straalmoto ren, de andere twee typen zijn elk voor zien van één straalmotor. Ook België houdt bij het zoeken naar een nieuw type straalvliegtuig in het oog dat licentiebouw door de Belgische Sabca-fa- brieken voordelen biedt, zowel voor de Belgische vliegtuigenfabriek als voor de Belgische schatkist, omdat de vervaardi ging van in licentie gebouwde vliegtuigen in Nederland en in België door de goed kopere arbeidskracht vele malen goedko per is dan het rechtstreeks van de Ameri kaanse vliegtuigenfabrieken betrekken der toestellen. Bij al deze vraagstukken komt nog een aantal andere onder meer die welke het gevolg zijn van het feit, dat de Duitse Bondsrepubliek reeds is overgegaan tot het bestellen van de „Starfighter". Voorts heeft de Franse vliegtuigenfa briek van Dassault een straaljager van het type „Mirage 3a" gereed, dat vol gens deze fabriek niet onderdoet voor de genoemde vliegtuigen van Amerikaanse makelij. Nu er plannen zijn om de „Mi- rage 3a" te voorzien van een Avon-straal- motor van de Britse vliegtuigmotoren- fabriek Rolls-Royce, is het belang van verscheidene Westeuropese vliegtuigin dustrieën bij de bestelling van een nieuw type jachtvliegtuig veel groter geworden. Ten einde een onderzoek naar de nog niet onderzochte mogelijkheden van de Das sault „Mirage 3a" en de Lockheed „Star fighter" in te stellen, zal op maandag 16 dezer een groep technici van Fokker, Sab ca en de Nederlandse Koninklijke Lucht macht een bezoek brengen aan de fa brieken van Dassault. Op zaterdag 21 no vember zal deze groep voorts een bezoek brengen aan de Lockheed vliegtuigenfa briek te Burbank in Californië. Uit het feit, dat de genoemde fabrieken worden bezocht kan nog geen conclusie worden ge trokken. De overige in het geding zijnde fabrieken zijn reeds eerder door deskun digen bezocht. Alpherat 12 te Rlo de Janeiro. Amalie B 12 40 in. o. Malta n. Aden. Ameland 12 te Cabimas. Amsteldijk 12 540 m. n. Horta n. Le Havre. Amstelkroon 12 40 m. z.w. Straat Alor n. Albany. Amstellaan 12 200 m. z.w. Scillys n. Newark. Amstelmeer 12 360 m. o. St. Helena n. Engeland. Amstelpark 12 v. Aden n. Suez. Amstelsluis 12 380 m. n. Azoren n. Newark. Amstelvaart 12 80 m. z o. Albany n. Fremantle. Angolakust 12 v. Lobito, 13 te Novoredondo. Anne Christina 12 v. Sao Francisco do Sul naar Rlo Grande do Sul. Annenkerk 12 460 m. n. Dakar n. Kaapstad. Area 12 te Curagao verwacht. Artemis 12 dw. Curagao n. Guanta. Baarn 12 te Matanzas v. Ciudad Bolivar. Bali 14 te Biak verwacht. Ba long 12 te Colombo verwacht v. Bombay. Banggai 12 1937 m. w. Balboa n. Balboa. Barumun 12 v. Bangkok n. Singapore. Bawean 12 dw. Miami n. Houston. Bengalen 12 v. Boston n. New York. Beninkust 12 te Bordeaux v. Amsterdam. Blitar 12 360 m. z.w. Azoren n. Houston. Borneo 12 70 m. z.w. Kreta n. Napels. Breda 11 450 m. n o. St. Maarten n. Curagao. Caltex Arnhem 12 10 m. z.w. Beachyhead. Caltex Delft 12 260 m. z. Ceylon n. Fremantle. Caltex Delfzijl 12 8 m. w. Weser n. Pernis. Caltex Eindhoven 12 50 m. o. Sabang n. Muroran. Caltex Gorinchem 12 te Rotterdam. Caltex Pernis 12 22 m. n. Malta n. Port Said. Caltex Rotterdam 12 135 m. n.o. Malta n. Pernis Caltex The Hague 12 115 m. n.w. Alexandrië n Avonmouth. Camerounkust 12 220 m. z.w. Kp. St. Vincent n Le Havre. Camitia 12 340 m. o.n.o. San Miguel n. Trinidad. Camphuys 12 v. Bangkok n. Malacca. Casamance 12 16 m. w. Finisterre n. Dakar. Castor 12 40 m. o. Kp. Passero n. Antwerpen. Celebes 12 te Hamburg. Charis 7 v. Mobile te Houston. Cinulia 16 te Durban verwacht. Cistuln 13 te Chittagong verwacht. Cities Serv. Valley Forge 12 v. Mena n. Ph.delph Clavella 12 v. Rotterdam n. Fredericia. Corilla 16 te Manilla verwacht. Cradle of Liberty pass. 12 St. Helena n. Kaapstad Crania 13 te Curagao. Daphnis 11 v. Puerto Cabello n. Guanta. Delft, 12 v. Puerto Ordaz te Nordenham verw. Delfshaven 12 840 m. o.n.o. Bermuda n. Antw. Diemerdijk 12 155 m. n.n.o. Sombrero n. Cristobal. Dinteldijk 12 v. Rotterdam n. Londen. Dorestad 12 570 m. o.n.o. Formosa n. Mirl. Doris 12 v. Curagao n. Gonaives. Drente pass. 12 Djeddah n. Aden. Dulvendrecht 12 480 m. z.w. Scillys n. Purfleet. Eemland 12 v. Bahia n. Amsterdam. Eenhoorn 12 12 m. z.w. Cyprus n. Tripolis. Elizabeth B 12 75 m. z.z.w. Miami n. Le Havre. Ena 21 te Curagao. Eos 12 te Amsterdam. Esso Nederland 12 130 m. o.n.o. Algiers n. Antw. Esso Rotterd. 12 13 m. z. R. Fartak n. Rastanura. Fravizo 13 te Stockholm. Friesland KRL 12 v Dar Es Salaam n. Zanzibar Friesland SSM 12 70 m. w. Skagen n. Kopephagen. Gaasterland 12 360 m. n.w. Kp. Verde n. Recife Garoet 12 te Rotterdam. Geertje Buisman 12 772 m. n.o. Guardaful n- Aden Groote Beer 12 410 m. n.w. Kaapst. n. Walv.baai Hathor 12 te Rotterdam. Hector 12 te Antwerpen v. Tunis. Hecuba 12 v. Santiago de Cuba n. Kingston. Heelsum 13 te Hamburg. Heemskerk 13 te Tanger verwacht. Hera 12 240 m. w.z.w. Landsend n. Amsterdam. Hersilia 12 op Orinocorivier n. Puerto Ordaz. Hilversum 13 v. Antwerpen n. Hamilton. Jacob Verolme 12 te Mollendo v. Callao. Jagersfontein 12 v. Amsterdam n. Zuid-Afrika. Japara 12 v. Djeddah n. Djibouti. Jason 12 v. Amsterdam n. West-Indië. Java 13 te Houston. Johannes Frans 13 te Coqulmbo v. Balboa. Jupiter 12 v. Gonaives n. Kp. Haitien. Kabylia 21 te Buenos Aires verwacht. Kalinga 17 in Panamakanaal verwacht. Kamperdijk 12 te New York. Kara 14 te Perth Amboy verwacht. Karakorum 12 460 m. o. Ceylon n. Colombo. Karimata 14 te Djibouti verwacht v. Suez. Karimun 12 400 m. o. Perim n. Suez. Karossa 12 v. Merauke n. Port Moresby. Karsik 12 360 m. o.n.o. Beira n. Singapore. Katelysia 14 te Singapore verwacht. Keizerswaard 13 v. Curagao n Buenos Aires. Kelletia 13 te Abadan verwacht v. Kaapstad. Kellia verm 13 v. Dingle n. Old Kilpatrick. Kenia 19 te Fedalah verwacht. Kennemerland 13 te Itajai. Kerkedijk 12 350 m. w. Landsend n. Antwerpen. Kermia 19 et Singapore verwacht. Kinderdijk 13 te Tampico. Koningswaard 10 v. Curagao n. Punta Cardon. Kopionella 12 te Hamburg. Koratia 12 150 mijl o.z.o. Mahagagabawa naar Yokkaichi. Korendijk 12 te New York verw. v. Antwerpen. Korovina 12 380 m. z.w. Santa Maria n. Curagao. Kosicia 12 250 m. z.w. Ouessant n. Trinidad. Kryptos pass. 12 Colombo n. Mena. K.vlix 12 te Ornskoldsvik verwacht. Laarderkerk 12 v. Zanzibar n. Dar Es, SaJavn- Laertes 12 v. Liverpool n. Port Said. Langkoeas 13 v. Aden, 14 te Salalak verwacht. Larenberg 12 te Takoradi v. Lagos. Laurenskerk 12 v. Khorramshahr n. Basrah. Lawak 12 180 m. n. Cuba n. Cristobal. Leiderkerk 12 180 m. n.o. Finisterre n. Port Said. Lelykerk 12 v. Khorramshahr n. Bushire. Leuvekerk 12 45 m. z.z o. Daedalus n. Ummsaid. Lieve Vrouwekerk 12 115 m. z.w. Kuria Muria n Karachi. Limburg 13 te Belawan. Lissekerk 12 te Khor El Ami. Maas 12 v. Vigo n. Rotterdam. Maasdam 12 v. Catania n. Messina. Maasllovd 10 te New York. Mariekerk 12 v. Suez, 13 te Port Said verwacht. Markab 12 v. New York n. Montreal. Maron 12 te Bremen. Maureen 12 530 m. n.o. Bermuda n. Jacksonville Memnon 12 74 m. o. Jamaico n. Turks eilanden Mentor 12 te Wageningen n. Paramaribo. Meres N 12 140 m. z.w. Lissabon n. Antwerpen. Merwelloyd 13 te Sandakan verwacht. Merseylloyd 12 te Semarang verwacht. Mitra 12 300 m. o.z.o. Bermuda n. Rotterdam. Montferland 13 v. Amsterdam n. Bremen/Hamb. Muiderkerk 12 te Madras v. Chittagong. Munttoren 12 120 m. n.w. Alexandrië n Eastham Musi 12 160 m. w.z.w. Makassar n. Singapore. Mijdrecht 12 v. New York n. Amuaybay. My lad v 12 295 m. w. Casablanca n. Bordeaux. Naess Command. 12 100m. w.z.w. Gavda n. Tripoli Naess Lion 12 35 m. o. Pantellaria n. Landsend. Naess Tiger 12 150 m. z.w. Wight n. Bremen. Nanusa 12 10 m. z.o. Beachyhead n. Port Said. Neder-Elbe 12 te Bremen v. Hamburg. Nestor 12 te Antwerpen. Noordwijk 12 7 m. n. Casquets n. Monrovia. Nijkerk 12 150 m. n.w. Quelpart eil. n. Nagoya. Oberon 12 te Georgetown. Oldekerk 12 v. Southampton n. Amsterdam. Oostkerk 12 140 m. z. Bali n. Aden. Ootmarsum 12 350 m. n.n.w. Fayal n. Le Havre. Oranje 13 te Amsterdam. Oranjefontein 11 te Lorenzo Marques. Oranje Nassau 12 v. Cartagena n. Puerto Limon Overijsel 12 300 m. n.o. Mombasa n. Aden. Papendrecht 12 te Novorossisk verw. v. Augusta. Pendrecht 12 v. Rotterdam n. Augusta. P. G. Thulin 12 325 m. w.z.w. Bahia n. Guayacan. Philidora 13 te Mena Al Ahmadi verwacht. Fhiline 12 uit Suezkanaal n. Mena Al Ahmadi. Philippia 12 160 m. n.n.o. Sokotra n. Mena. Polvdorus 13 te Manilla verwacht v. Labuan. Pr. Joh. Will. Friso 12 75 m- n.n.o. Finist. n. R dam. Pr. Will. IV 12 410 m z.o. K. Farewell n. Montreal. Prins Willem V 12 130 m. z. Valencia n. Quebec. Prins Frederik Hendrik 12 250 m. w. Malinhead naar Glasgow. Prins Willem II 13 te Detroit. Purmerend 12 100 m. n.n.o. Finisterre n. R'dam. Raki 12 in Suezkanaal n. Aden. Reza Shah The Great 12 15 m. n.w. K. Bougaronl naar Tripoli. Ridderkerk pass. 12 Kp. Nao n. Le Havre. Roebiah 13 te Los Angeles. Roepat 13 te Kuwait. Rossum pass. 13 Gibraltar n. Rotterdam. Rijndam 12 40 m. w. Landsend n. Quebec. Ruvs 14 te Buenos Aires verwacht. Salatiga 12 600 m. n.w. Minlcoy n. Cochin. Saloum 12 op Loire n. Nantes. Samarinda 12 v. Trinidad n. Kaapstad. Saroena 15 te Christmas eiland verwacht. Schie 12 15 m. n.o. Ouessant n. Tripoli. Sigli 12 270 m. z.o. Brisbane n. Brisbane. Slamat 12 v. Labuan n. Sandekan. Solon 11 te Curagao n. Aruba. Stad Amsterdam 12 125 m. z. Dakar n. IJmuiden. Stad Arnhem pass. 12 Ouessant n. Savona. Stad Gouda 12 330 m. z.z.w. Finist. n. Rotterdam. Stad Leiden 13 v. Freetown n. Leith. Stad Maassluis 12 180 m. n.n.o. L. Palm. (bestem.). Stad Rotterdam 12 v. Ceuta n. Rotterdam. Stad Schiedam 14 te Gent verwacht. Stanv. Alar 12 280 m. z.z.o. Bangkok n. Bangkok. Stanvac Djirak 13 te Penang verwacht. Statensinger 12 120 m. z.z.o. Halifax n. Dublin. Statue of Liberty 12 100 m. w.n.w. Ascencion n. Philadelphia. Steenwijk 12 v. Curagao n. Rotterdam. Steinhoeft 12 180 m. n.w. Finisterre n. Le Havre. Straat Clarence 12 v. Bremen n. Rotterdam. Straat Lombok 16 te Kaapstad verwacht. Straat Magelhaen pass. 12 Quemoy n. Moji. Straat Singapore 12 v. Melbourne n. Sydney. Straat Torres 12 540 m. o. Albany n. Fremantle. Tahama 12 185 m. w. Kreta n. Banias. Tara 12 te Bremen v. Hamburg. Tarakan 12 210 m. w. Lissabon n Tripoll. Taria 12 te Chittagong verwacht. Tawali 12 28 m. w. Kreta n. Port Said. Tegelberg 13 te Port Elisabeth. Teucer 12 v. Yokohama n. Balboa. Thelidomus 12 te Curagao. Themis 12 250 m. z.o. Mobile n. Mobile. Tibia 13 te Madras verwacht. Tjibodas 12 v. Hongkong n. Singapore. Tjiliwong 13 te Rotterdam. Tjimanuk 12 te Berei v. Lourenco Marques. Tjinegara 12 v. Durban n. Penang. Togokust 13 te Grand Bassa verwacht. Tomocyclus 16 te Curagao verwacht. H dw. Kp. St. Vi Van Cloon 12 te Tauranga verwacht. Utrecht 12 dw. Kp. St. Vincent n. Genua. Van Heemskerck 13 te Port Louis v. Penang. Van Spilbergen 13 te Lorenzo Marques. Van Waerwijck 12 te Manilla. Vasum 17 te Fawley verwacht. Vi vipara 12 te Shimotsu v. Singapore. Vlieland 12 190 m. o.n.o. Ras Fartak n. Mena. Vlist 12 360 m. z.o. Kp. Race n. Norfolk. W. Alt. Jones 12 110 m. n.w. Alexandrië n. Mena. Waingapoe 12 te Basrah. Waterland 12 v. Santos n. Salvador. Westertoren 12 285 m. n.o. Gibraltar n. Lissabon. Westland 12 65 m. w.z.w. St. Paulsrocks n. Santos. Wieldrecht 12 180 m. o. Hatteras n. Pto. La Cruz. Willem Ruys 12 450 m. n.w. Perth n. Melbourne. Willemstad 12 v. Madeira n. Point a Pitre. Witmarsum 12 te Amsterdam verwacht. Woensdrecht 12 335 m. o.n.o. Gibraltar n. Malmö. Woltersum 12 30 0m. w. Finisterer n. Houston. Wonogiri 12 te San Francisco verw. v. L. Angeles. IJssel 12 v. Lissabon n. Rotterdam. Zaankerk pass. 12 Singapore n. Aden. Zuiderkruis 12 v. Papeete n. Wellington. KLEINE VAART Admiralengr. 12 5 m. w. Katwijk a. Zee n. Kesko. Alcetas pass. 11 Gibraltar n. Oran. atwijk pass. 11 Gibraltar n. Or Ank T 11 v. Karlshamn n. Kalmar. Atlas 12 30 m. n.w. Terschelling n. Amsterdam. Bab T, 10 v. Hernosand te Sundsvall. Boreas 11 v. Lissabon n. Tanger. Brouwersgracht 11 v. Amsterdam n. Londen. Draco 12 dw. Hoek v. Holland n. Amsterdam. Ilias 11 te Antwerpen n. Rotterdam. Julia Mary 12 5 m. o. Dyck n. Maassluis. Kaap Falga 10 v. Karskaer n. Rundvik. Kaap St. Vincent 11 v. Kotka n. IJsselmonde. Manto 12 15 m. z.o. Gibraltar n. Oran. Midas 11 v. Genua n. Livorno. Nero 11 v. Oran n. Barcelona. Pavo 1 lv. Rotterdam n. Munksund. Phidias 12 25 m. o. Algiers n. Algiers. Plato 12 40 m. z. Ouessant n. Savona. Quo Vadis 12 15 m. z.w. Utklippan n. Liverpool. Schippersgracht 12 dw. Mariehamn n. Amsterd. SLEEPVAART Clyde 13 v. Boston n. Japan. Cycloop 13 70 m. w.z.w. Oporto n. Brest. Friesland 13 150 m. n o. Cristobal n. Guayaquil. Noordholland 13 v. Balboa n. Japan. Poolzee 9 v. Swakopmund (Walvisbaai) n. Dakar. Stentor n. St. Nazaire. Tyne 9 in Panamakanaal n. Maracalbo. Zeeland 13 te Djibouti. Zwarte Zee 13 n. Lissabon. Colporteurs(trices) gevraagd Aanm. vrijdagavond tussen 7.30-9 uur. Zaterdag 2-4 uur. KOUDENHORN 58 HOTEL LION D OR (bij het Station) vraagt voor direct Aanmelden bij de Directie, Telef. 10281. Voor spoedige indiensttreding gevraagd voor de GALVANI SCHE AFDELING: F. Dijkstra's Verlichtingsornamentenfabrlek, N.V., Spaarne BS Haarlem Aanmelden van 2 304 30 uur. Uw aandacht wordt speciaal gevestigd op het artikel: „Een halve maag is beter dan een maagzweer" voorko mende in het november-nummer van Spreekuur Thuis. Andere lezenswaardige artikelen gaan over: eczemen; slaapmiddelen, de tapjjtkever; het voor komen van influenza; spelende kinderen; veiliger roken; wat moeten wjj ze ervan vertellen?; Chi nese gerechten; eht geheim om jong te biyven; de dokter antwoordt. De belangstelling voor dit november-nummer is groot. Het is in beperkte mate nog verkrijgbaar bij kiosken, boek- en tijdschriftenhandelaren. Voor abonnementen: Postbus 705, Rotterdam. STALEN SLAAPKAMER ledikant, stoel, tafel, nachtkastje, in zeer mooie kleurcombinaties AUPING STALEN SLAAPK. „LIBASDO' Een schitterende combinatie, zéér mooie uitvoering, aparte stijl, compleet ALS EXTRA RECLAME 1-persoons DIVANBED prima MATRAS met KAPOKKUSSEN een WOLLEN DEKEN, een MATRASDEK WOLLEN DEKENS 1-pers. ƒ13.95 ZUIVER WOLLEN DEKENS 1-pers. ƒ24.75 FLANELLEN LAKENS. 1e kwal. 1-pers. 4.95 GESTIKTE DEKENS in prachtige rijke kleuren, als sprei te gebruiken, vanafƒ12.15 Voor uw BEDDEN naar onze APARTE AFDELING, 1e etage 2-pers. ƒ13.95 2-pers. 29.75 2-pers. 5.95 GED. OUDE GRACHT 108 -110 iurïi £*«3 HAARLEM - TEL. 17165 54200 „Wat zeg je - de „National"? Wereldberoemde transistor-radio? Geen stopcontact - geen stroom Nu ook in Nederland?^!Fantastisch!!" Een bericht dat iedereen enthousiast zal maken. In Japan, waar de transistor-techniek het verst- ter-wereld gevorderd is, wordt de „NATIONAL" geconstrueerd. Een wonder van klank én... het laagst geprijsde transistor-apparaat van deze klasse. Type AB - 110 Ingebouwde Super luidspreker Incl. prachtige rundlederen tas 6 Transistorea 2 Diodes 4 sublieme afwerking en fraaie vormgeving 4 gecombineerde schakel- en volumeknop ingebouwde luidspreker ingebouwde ferrit-antenne golfbereik 187-556 meter prijs Inclusief extra oor-telefoon Alleeo verkn'igbjif bij onderminde hindeliren, dia U gaarne alle verdere inlichtingen verstrekken j HAARLEM: J. G. Kaasenbrood Keller Macdonald C.V. J. Kok Haarlem N.V. Techn. Bur. Wezelman N.V. J. W. Hageman SANTPOORT: Firma Wezelman IJMUIDEN: Firma Wisker B. de Vilder BEVERWIJK: Teehn. Ind. Van Vuuren Radio City P. H. A. Kochx Grote Houtstraat 131 Zijlstraat 56 Kruisstraat 5 Schreveliusstraat 12 Gedempte Oude Gracht 52 Hoofdstraat 121 Marktplein 18 Velserduinweg 173 Florastraat 1 Breestraat 81 Telefoon 10271 11828 18908 14947 12762 7957 Telefoon 7527 4262 4402 3656 4221

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 23