Geraffineerde vertolkingskunst van I Musici di Roma loetter oet K Ö1 OLMA Miep van Luin en F rans Vester s peelden kamermuziek in Frans Halsmuseum Martiix Gijsen in Haarlem Gedeputeerde Staten werken aan plan Rijkswaterstaat mee Electrolux wast automatisch voor U! HARTENDORP Aan diverse voorwaarden moet bij de afzanding worden voldaan 7 Haarlemse rechtbank Automobilisten overschreden maximum snelheidsgrens Oecumenische Studiekring hervat zijn werk Open bijeenkomsten in remonstrantse gemeente „De opvoeding van de Europese mens" Kies Haarlemse muziekkorpsen geven prestatieconcert Lampionnen-optocht in Haarlem-Oost J. M. Westra gecremeerd Feestavond politiesportclub Bloemendaal Mist bezorgde de Britten een moeilijke donderdag VERKRIJGBAAR BIJ Zandzvinning in Haarlemmermeer Internationaal damtoernooi te Amsterdam Y 'n betrouwbaar zwitsers anker horloge Voorwaarden Betoging in West-Berlijn tegen minister Oberlander VRIJDAG 13 NOVEMBER 19 5 9 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT DE REPUTATIE van het kamerorkest „I Musici", die constant verbreid wordt door de grammofoonindustrie, deed dit keer de Haarlemse Concertzaal nagenoeg vollopen voor het concert dat het romeinse ensemble er donderdagavond kwam geven. Evenzeer als het doel van een strijkkwartet de absolute vier-eenheid dient te zijn, zowel wat de interpretatie als de klankversmelting betreft, en bovendien het resultaat van een gelijkgezindheid die door geen uiterlijke directie wordt opge drongen, zo hebben de twaalf rasmuzikanten, die sedert 1952 het ensemble „I Musici" vormen, zich tot taak gesteld een dergelijke vorm van musiceren na te streven, waarin allen met elkaar tot een eenheid zouden samensmelten en als 't ware een utopische muzikale republiek zouden vormen, die zonder schommelingen van partij belangen, haar kracht zou vinden in eensgezindheid. De innerlijke tucht die daartoe nodig is, hebben „I Musici" blijkbaar weten op te brengen en de muziek van de Italiaanse barok, waarvan zij zich de gespecialiseerde vertolkers maakten, is hun simultaan dermate eigen geworden, dat zij richting kon geven aan hun inter pretatiegeest. DOCH LAAT ONS niet overdrijven, want, al staat er dan geen dirigent voor 't ensemble, de concertmeester verricht deze taak op minder opvallende maar effi ciënte wijze; en wat de voorbereiding be treft, daarin zullen zijn inzichten wel de doorslag geven. Want zelfs een utopische republiek van gelijkgezinden zou het kwa lijk zonder opperhoofd kunnen stellen. De hoofdzaak is wat door het twaalftal hoe dan ook bereikt wordt qua geraf fineerd samenspel en sonoriteit En dit is werkelijk verbazingwekkend. De ver fijning wordt soms wel zodanig op de spits gedreven, dat men naar een meer spontane uiting zou gaan verlangen. Dit gebeurde bij voorbeeld bij de vertolking van Mo zart's „Kleine Nachtmuziek", dat als num mer op het programma stond. De toegift die er op volgde (het eerste deel van Mo zart's Divertimento in D K.V. 136) bracht daarna ruime voldoening aan onze wens; want nu was de ban gebroken en hoorden wij een interpretatie, die zonder overver fijning, levendige schoonheid uit deze mu ziek van de jeugdige meester puurde. MET HET BEKENDE „Concerto grosso" van Corelli, waarvan een Pastorale als slotnummer zo innig de sfeer van Kerst nacht naar de bedoeling van de componist opwekt, was de avond geopend. Concerten van Bonporti en Vivaldi, waarin de con certmeester Roberto Michelucci de solo partij vervulde, vormden de kern van het ontdeden van „I Musici". Hierbij werd, in sublieme eenheid van samenspel, bereikt, dat er waarlijk iets groots gehoord werd waaraan allen deel hadden. Ik denk voor al aan de machtig opstuwende finale van het werk van Bonporti en van de boeiende melodische kracht van het Concert „II Favorito" van Vivaldi. Toen de zestien jarige Schubert zijn vijf Menuetten als Drie automobilisten hebben donderdag middag in hoger beroep voor de Haarlem se rechtbank terecht gestaan, nadat zij door de kantonrechter waren veroordeeld wegens het overschrijden van de maximum snelheidsgrens van 50 km. per uur binnen de bebouwde kom. In alle drie gevallen vorderde de officier van Justitie mr. G. W. F. van der Valk Bouman bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. Een 41-jarige caféhouder uit Den Haag had op de Rijksstraatweg in Bennebroek aanmerkelijk harder gereden dan de toe gestane 50 km. per uur. De kantonrechter had hem een boete van f 65 opgelegd. „Ik ben ter plaatse niet zo goed bekend en bovendien was ik die dag niet helemaal in orde," verontschuldigde Hagenaar zich. De officier van Justitie wees er echter op, dat de desbetreffende verkeersborden voor automobilisten duidelijk zichtbaar zijn. Een 38-jarige timmerman uit Den Haag, die op de Amsterdamse Vaart in Haarlem met een senlheid van 68 km. per uur had gereden, hoorde tegen zich dezelfde boete (f 50.eisen, die de kantonrechter hem voor deze overtreding had opgelegd. Een 49-jarige ingenieur uit Bloemndaal, die op de Rijksstraatweg in Bennebroek, tijdens het inhalen van een file auto's on geveer 60 km. per uur zou hebben gereden hoewel maximaal 50 km. was voorgeschre ven, bestreed de juistheid van de methode van waarneming, die de verbalisant had toegepast. Hij vestigde er de aandacht op dat zijn snelheid nog volgens een oude methode was gemeten, die later was ge wijzigd omdat het systeem te onnauwkeu rig was gebleken. De officier vorderde echter ook in dit geval bevestiging van de f 30 boete tot welke de kantonrechter de ingeneur had veroordeeld. De uitspraak in deze zaken volgt op don derdag 26 nov. kwart voor tien. De Oecumenische Studiekring, waarin een groep jongeren zich onder leiding van de predikanten J. F. Baudraz en J.Wery ook de afgelopen jaren reeds verdiepte in allerlei aspecten van de oecumene, zal woensdagavond 18 november op de „Zol der der Walen" in de Waalse Kerk op het Begijnhof haar werk hervatten. Men hoopt zich deze winter met het oog op het komende Vaticaanse concilie meer ver trouwd te maken met de geschiedenis der concilies en vooral ook met de ontwikke lingsgang der Oosters Orthodoxe Kerk. Ten einde bij het werk ook voor het ge bed een grotere plaats in te ruimen wordt de instelling van een liturgisch uur over wogen. Na het „open avondmaal", waarop de Evangelisch lutherse gemeente in Haarlem onlangs leden van andere kerken heeft uit genodigd, zal de remonstrantse gemeente van Haarlem op zondag 29 november eveneens zulk een avondmaal houden. De Oecumenische Raad van Kerken in Haar lem en omgeving heeft destijds de aange sloten kerken uitgenodigd, open avond maal met leden van andere kerken te vie ren. Eon andere aangelegenheid, waarvoor de remonstrantse gemeente eveneens leden "an andere kerken uitnodigt is een ge meenteavond op aanstaande maandag avond, waarin ds. W. Ph. Leenman die reeds enige jaren onder de employees van een paar grote bedrijven werkzaam is zal spreken over „Mens en Envangelie in de wereld van de industrie". pretentieloze dansmuziek componeerde, heeft hij zeker niet kunnen vermoeden met welke uiterste verfijning ze na ander halve eeuw, als juweeltjes van klank, zouden worden ten gehore gebracht. Dit was dan wel niet het sterkste nummer van het programma, maar wel een dat om zijn argeloze eenvoud, waarachter de diepe zin van Schuberts beminnelijke talent schuil gaat, direct aansloeg. Bij alle geraffineerdheid van vertol kingskunst van „I Musici" heeft het ons toch verbaasd dat de clavecimbelpartijen op piano werden gespeeld. Jos. de Klerk Donderdagavond heeft de heer J. J. J. Waldenmaier, docent Duits aan het Thijs- selyceum in Overveen in het gebouw van deze school voor ouders een causerie ge houden over „De opvoeding van de Euro pese mens". Spreker gaf eerst een beeld van het le ven van de Europeaan zo'n tweeduizend jaar geleden. Behalve met de zorg voor kleding en voedsel hield hij zich bezig met het gebied van de geest, de schepping van de mens en het voortbestaan na de dood. Hoe is de situatie thans? Europa staat nu, na Amerika en Rusland, op de derde plaats. Er is een ware jacht ontstaan naar geld en goederen. De jeugd wordt steeds ban- delozer, zoekt haar pleziertjes buitenshuis en glijdt steeds verder weg, omdat de ouders vaak door heel andere zaken in be slag worden genomen en geen tijd meer nemen voor de opvoeding van de kinderen, aldus spreker. Dit is het Europa dat wij bezig zijn onze kinderen na te laten. Aan de ene kant Rusland, dat met zijn atoom bewapening en prestaties op het punt van ruimtevaart en projectielen een allesbe halve denkbeeldig gevaar.is. Anderzijds be dreigt Amerika Europa met geestelijke gevaren: een ongebreidelde jacht naar geld en luxe, alsmede morele losbandig heid, aldus de heer Waldenmaier. De jongeren kunnen drie wegen kiezen: materialisme, nihilisme of het opbouwen van een beter leven. Opmerkelijk is de re ligieuze belangstelling bij vele jongeren na 1945. Na de inleiding ontstond een le vendige gedachtenwisseling. Advertentie V NYLONS Donderdag 26 november te 19.30 uur wordt in de gemeentelijke concertzaal een „prestatieconcert" gegeven door de Haar lemse harmonie- en fanfarekorpsen, waar bij medewerking wordt verleend door de stadsorganist Albert de Klerk. De korpsen, welke voor subsidie van de gemeente in aanmerking wensen te ko men, zijn gehouden aan het jaarlijks te ge ven prestatieconcert deel te nemen. Een jury, gevormd door Jos de Klerk, Gerard Boedijn en majoor R. van Yperen, zal het spel beoordelen. De uitspraak van deze jury is mede van invloed op het te ver lenen subsidie. De lampionnenoptocht in Haarlem-Oost, die aanvankelijk gehouden zou worden op maandag 9 november, maar die wegens de regen moest worden afgelast, is thans vastgesteld op maandag 16 november. De optocht, die zal worden voorafgegaan door de tamboers van de Haarlemse Politie Kapel, begint om zeven uur. De route luidt als volgt: Van Zeggelen- plein, Van Zeggelenstraat, Dr. Schaep- manstraat, Vosmaerstraat, Van Zeggelen- straat, Jac. van Looystraat, Genestet- straat, Zomerkade, Bellamystraat, Dr. Schaepmanstraat, Jan van Walréstraat, Cremerstraat, Van Zeggelenstraat en tot slot weer het Van Zeggelenplein. Automobilist veroordeeld. De recht bank te Arnhem heeft een 45-jarige werk tuigkundige uit Oss veroordeeld tot een boete van 250. Hij had op 19 april met zijn auto bij Wamel een uit een zijweg na derende auto niet opgemerkt. Er volgde een botsing, waarna beide auto's in een diepe sloot reden. De bestuurder en vijf kinderen, die in de andere auto zaten, ver dronken. Uit het feit dat donderdagmiddag zove- len op „Westerveld" de crematie hebben bijgewoond van het stoffelijk overschot van de heer J. M. Westra, arts te Haar lem, mag blijken hoezeer deze geliefd en gewaardeerd was. Familieleden, tiental len vrienden, kennissen en collega's wa ren naar Westerveld gekomen om hem de laatste eer te bewijzen. Namens de vrienden sprak als eerste de heer jhr. mr. J. W. Roëll. Deze gaf een be schrijving van de persoonlijkheid van wij len de heer Westra, maar voor hij daaraan begon zei hij dat hij wel onvolledig zou zijn, daar de heer Westra een grote per soonlijkheid was. De overledene was een mens, die niet alleen door woorden, maar ook door stilzijn, uiting gaf aan zijn liefde voor de vrijheid van zijn medemensen. Zowel in zijn werk als antroposoof, als in zijn huisgezin, kwam dit altijd tot uiting. Prijzend sprak de heer Roëll over het werk van wijlen de heer Westra als voor zitter van de Haarlemse groep van de Al gemene Antroposofische Vereniging. Steeds poogde de overledene de verschil lende kanten van de grote problemen te belichten. Algemene Antroposofische Vereniging sprak vervolgens de heer J. Heystek, die de overledene vijfentwintig jaar als leider van de groep had meegemaakt. Hij herin nerde aan enkele gebeurtenissen uit de jeugd van wijlen de heer Westra. Namens de afdeling Haarlem van de Ko ninklijke Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst, sprak dr. A. H. Garrer. Hij zei, dat de overledene een hooggeschat en bijzonder arts was. „En het deed goed in deze tijd van haast, zo'n rustig per soon te ontmoeten. Hij kon luisteren naar zijn patiënten, er bestond een sterke bin ding tussen hem en zijn patiënten". De heer J. Kraamwinkel voerde het woord namens de docenten van de Rudolf Steinerschool, waaraan de heer Westra zijn krachten heeft gegeven. De idealen van de pedagoog Rudolf Steiner hebben het werk van de overledene bezield. Hij trachtte de gedachten in de pedagogie van Steiner in de praktijk te brengen. „Het was een zware taak, bijna een on menselijke taak. waarvoor dokter Westra in 1947 bij de oprichting van de school stond, mede omdat hij sinds de oprichting schoolarts van de school is geweest", zo zei de heer Kraamwinkel. „Honderden kinderen konden dank zij hem een geluk kige jeugd krijgen". Aan de eminente rol, die de heer Westra heeft gespeeld in de Nederlandse afdeling van de Algemene Antroposofische Ver eniging, herinnerde als laatste spreker de heer ir. G. C. van Wageningen „Wij zul len hem altijd dankbaar zijn". Onder de tonen van Choral 23 uit de Matthau^ Passion daalde langzaam de kist. Tot besluit van de feestelijkheden naar aanleiding van het dertigjarig bestaan van de Politie Sportclub Bloemendaal. werd er donderdagavond in „Dreefzicht" in Haarlem een feestavond gegeven, waar het variétégezelschap André Meurs uit Amsterdam de bijna tweehonderd aanwe zigen enige uren kostelijk vermaakt heeft met zijn programma van muziek, dans en akrobatiek. De verschillende nummers werden aan de piano door mejuffrouw H. Kesseler begeleid. De voorzitter van de jubilerende sport club, inspecteur J. L. de Rave, heette eerst alle aanwezigen welkom, in het bijzonder het gemeentebestuur, dat met uitzondering van wethouder mejuffrouw dr. M. E. Nol- te voltallig aanwezig was, hoofdcommis saris van. politie J. Fontijne van Haarlem, de commandant van het Marine Hospitaal in Overveen, kapitein ter zee-arts T. A. de Haan en verschillende korpschefs en andere politie-autoriteiten uit de omge ving van Haarlem. Daarna was het de beurt aan het va riétégezelschap met de accordeonisten, de Wico's,,, de muzikale clown Rexis, de jongleur Dave Parker en de equilibrist Paolino. Van elf tot half twee werd de avond be sloten met een bal met muziek van „The Gusonians" uit Amsterdam onder leiding van Guus Spelten. DE SONATE in C van Joseph Haydn was de verrukkelijk klinkende inzet van de Kamermuziekavond, die de pianiste Miep van Luin-Riemersma en de fluitist Frans Vester donderdag in de Renais- sance-zaal van het Frans Halsmuseum ga ven, op uitnodiging van het Haarlems Comité voor Kamermuziek. In dit werk bedacht Haydn de fluit en het klavier met muziek van een verfijnde, gracieuze, in nemende expressieve schoonheid, die niet alleen de melodie, de thematiek en de har monische ontwikkeling, maar ook de vorm betreffen. HET TWEEDE werk, dat op deze avond gespeeld werd, was „Introduction und Variationen über Ihr Blümlein alle" van Franz Schubert, muziek, die in enkele va riaties wat oppervlakkig lijkt, maar die, met name in de inleiding een grote ge voelsinhoud en zelfs dramatische span ningen heeft, onmiskenbaar voor de sensi tieve, romantisch-lyrische componist Frans Vester bracht bij de vertolking van de fluit-solopartij een bijzondere uitdruk kingskracht in zijn spel, dat verder frap peerde door een grote virtuoze beheersing en door een fraaie, dynamisch rijk ge schakeerde en bezielde toonvorming, die een gelijkwaardige weerklank kreeg in de klavierpartij, door Miep van Luin met vol maakt eenheidsbesef en met klankfantasie vertolkt. PROBLEEMLOOS in muzikale zin waren de werken van Haydn en Schubert, die vóór de nauze kwamen. En ook in de tweede helft van de avond werd dit ka rakter gehandhaafd met de Sonate op. 94 van Serge Prokofief en met de Sonate 1945 van Bohislav Martinu. Prokofiefs sonate is een verkwikkend klankstuk. doortrok ken van lyrische melodieën en van gees tige, briljante thematiek. Bevrijdend werkte de levendige ritmiek en verstillend de ingetogen expressiviteit bij voortreffe lijke uitvoering, waarvoor wederom de toonvorming een belangrijke factor was. MET EEN nog uitbundiger fantasie dan Prokofief voor zijn sonate liet gelden, leek de Sonate van Martinu geschreven. Ver rassend zijn de klankfacetten van dit werk en de vrije opeenvolging van de muzikale invallen. Zij werden prachtig in klank ge zet, waarbij het opviel, dat met de toon vorming op fluit en vleugel geen enkel akoestisch bezwaar zich aandiende. Voor waar een bijzonderheid voor de in dit opzicht nogal „lastige" Renaissancezaal P. Ztvaanswijk Groot-Brittannië kreeg gisteren de meest verspreide mist van deze winter te verduren, welke 25 graafschappen in zijn grauwe deken hulde. Meer dan 96.000 ki lometer straatweg was door de mist be dekt. Honderden auto's werden verlaten. Londen Airport, waar het zicht minder dan tien meter bedroeg, was veertien uur lang gesloten. Tot overmaat van ramp brak er een staking uit over de kwestie van arbeidsverrichting gedurende de mist. Zoals bijna altijd tijdens mist, deden zich een aantal spoorwegongelukken voor; maar deze waren niet van ernstige aard. hoewel toch enkele tientallen personen verwondingen opliepen. Ook de gebruike lijke scheepsbotsingen bleven niet uit. (UPI) In het schotse plaatsje Rest and be Thankful viel tien centimeter sneeuw. Bij het koninklijk paleis te Wind sor was de mist zo dicht dat de wachten van hun barakken naar Windsor Castle marcheerden voorafgegaan door een „guard" met een wit licht. De kolonne werd besloten door een „guard" met een rood licht. Advertentie ELECTROLUX WASDU0 De beste wasmachine en de beste centrifuge gecombineerd tot de ideale wascombinatie. Kies de goede wastemperatuur en de juiste icostijd en de Blectrolux wast automatisch voor UI Prijs f. 930." Voor Electro-Lux Wasmachines Stofzuigers, Wascombinaties, Centrifuges en Koelkasten GEN. CRONJéSTRAAT 43 HAARLEM - TELEFOON 52760 'n\\ \j£ Kruisstr. 5 - Haarlem Tel. 18908 In de dinsdag te houden vergadering van de Provinciale Staten van Noordholland zal weer het plan van de Rijkswaterstaat tot zandwinning in Haarlemmermeer, bij de Spieringweg, aan de orde komen. Gedeputeerde Staten hebben thans hun standpunt nader uiteengezet. Zij delen de Provin ciale Staten mee dat zij de Rijkswaterstaat een voor zandafgraving nood zakelijke ontheffing van de bodemverlagingsverordening zullen geven. De Rijkswaterstaat wil in de polder zand winnen voor de aanleg van de rijks weg 6, van de Velser tunnel naar de rijksweg Amsterdam-Den Haag. De De zandwinning op deze plaats betekent volgens de Rijkswaterstaat een besparing van acht miljoen gulden ten opzichte van de zandwinning elders. In de zomerzitting van de Provinciale Staten hebben enige leden zich aan gesloten bij de bezwaren van de land- en tuinbouw tegen de geprojecteerde afzanding. Gedeputeerde Staten zijn bevoegd een ontheffing van de bodemverlagingsveror dening te geven, zonder de Provinciale Staten hierin te kennen. Het college heeft de Staten echter toch ingelicht en hun ge legenheid gegeven hun oordeel over het zandwinningsplan kenbaar te maken. Thans delen Gedeputeerde Staten mee dat zij de door de Rijkswaterstaat gevraagde ontheffing gezien de urgente aanleg van de nieuwe rijksweg zullen verlenen. Het college zal de noodzakelijke stappen over wegen voor het ondervangen van de moei lijkheden, die uit de afzanding voor de land- en tuinbouw en de waterhuishouding in de polder kunnen voortvloeien. Van de zijde van de land- en tuinbouw is ondermeer de vrees geuit dat na de tot standkoming van de zandput bij de Spie ringweg de gevaren van de verzilting zul len toenemen. Zou om deze verzilting te gen te gaan het waterpeil in de zandput moeten worden opgevoerd, dan zouden de omliggende bloembollengronden kunnen worden geïnfiltreerd, waardoor de water huishouding van deze gronden in gevaar kan komen, es De deskundige heren ir. C. Biemond, di recteur der Gemeentewaterleidingen Am sterdam, ir. C. Krijn, oud-hoofdingenieur- Voor het eerst in de geschiedenis van de jubilerende Koninklijke Nederlandse Dam- bond zal een (voortaan jaarlijks terug kerend) internationaal damtoernooi, rond om de jaarwisseling worden gehouden, en wel te Amsterdam. Er zal worden gespeeld in Grand Hotel Krasnapolski, van 28 de cember tot en met 5 januari. Het is de bedoeling, dat per dag twee partijen wor den gespeeld, met uitzondering van oude en nieuwjaarsdag, op welke dagen slechts een partij wordt gespeeld. De deelnemers zijn: G. Aubier, oud kampioen van Parijs (Frankrijk); R. Del- hem (kampioen van Frankrijk 1958); André Guingard (15 keer kampioen van Zwitser land); P. Roozenburg, ex-wereldkampioen 1956, te IJmuiden: B. Dukel, kampioen van Nederland 1959, te IJmuiden; J. M. Bom, oud-kampioen van Nederland, te IJsel- stein; P. Bergsma, 7 keer kampioen van Friesland, te Roorderhuizum; F. Gordijn, oud-kampioen van Nederland, te Den Haag. Reservespeler is Jan Metz, kampioen van Amsterdam. De bezetting van dit toernooi is zeer sterk en bijzonder interessant. Tegelijkertijd wordt in Minor een toer nooi gehouden waaraan acht jonge talent volle Nederlandse spelers deelnemen. De spelers zijn: J. Bus (Haarlemse damclub); Doude de Jong (Leeuwarden); J. T. Caze- mier (Assen); H. W. Wiggers (Enschede); Joh. H. van Leeuwen (Leiden); J. Lare (Vlissingen); N. L. M. Koekei (Den Bosch); W. Okrogelnik (Hoensbroek). Reserves zijn Theo Tielrooy (DCY), B. van Vloten (Dordrecht), W. Heeringa (War- ga), G. R. E. Visscher (Den Haag). De strijd tussen deze spelers (van 20 tot 25 jaar) wordt met grote belangstelling Advertentie Van links naar rechts mevrouw H. de Kat-Van Zijl, Godfried Bomans, Marnix Gijsen, mevrouw Bomans-Verscht re en de president van Teisterbant, de heer J. Brants. De reeds meer dan twintig jaar voor zijn land in Amerika werkzame dr. Jan Al- bert Goris, de auteur Marnix Gijsen, die m de afgelopen twee weken in ons land al vele huldigingsbijeenkomsten ter gele genheid van zijn zestigste verjaardag heeft doorstaan, was gisteren in de socië teit Teisterbant de eregast aan een maaltijd, aan welke vele auteurs en vrienden van Gijsen en zijn werk aanza ten om in een geanimeerd samenzijn te getuigen van hun hartelijke gevoelens je gens de Vlaamse litterator. Gijsen heeft, blijkens zijn toespraak aan het slot van de maaltijd, die geste niet misverstaan al gevoelde hij de behoefte alle hem toege zwaaide lof wat te redresseren met de opmerking dat hij zelfkritisch genoeg is om de betrekkelijkheid van zijn werk in te zien. Hij verraste de aanwezigen met een prestatie van zichzelf te onthullen die, méér nog dan het zestig jaar worden, hem recht gaf de ereplaats in Teisterbant in te nemen: hij zei in zijn jeugd de volledige werken in achttien delen van Bilderdijk, die zich graaf van Teisterbant noemde, te hebben gelezen en óók de daaraan toege voegde drie delen poëzie van Bilderdijks tweede echtgenote Katharina Wilhelmina Bilderdijk-Schiveickhardt. De aanwezigen konden uiteraard het opmerkelijke van de ze prestatie bijzonder goed inzien en hul digden de kampioen met een ovatie. Marnix Gijsen werd tijdens de maaltijd toegesproken door de dichter, prozaïst, graficus, historicus en criticus H. L. Pre- nen, die in een gevat gedicht titels uit Gij- sens oeuvre had verwerkt; door de litte rator Barend Rijdes, die wenste dat in de twee-eenheid bitterheid-schoonheid in Gij- sens werk het zwaartepunt steeds meer naar het laatste zal verschuiven; door de schrijver-arts Tjebbo Franken, die in een vers van zijn bewondering getuigde; door prof. dr. M. Rooy die Gijsens grote ver diensten huldigde als bruggenbouwer tus sen twee culturen, de Amerikaanse en de Europese; door zijn vriend Simon Koster, die uit zijn Amerikaanse herinneringen puttend dr. Jan Albert Goris' verdien sten voor de Benelux releveerde; en ten slotte door de president van Teisterbant, de heer J. Brants, die de jeugd, welke de dichter Gijsen zich eens voor altijd wens te, blijvend aanwezig zag in diens oeuvre. In zijn dankwoord zei Gijsen, behalve het hierboven genoemde, dat hij in Ame rika steeds de grootste medewerking van de Nederlandse voorlichtingsdienst heeft ervaren en dat het Nederlandse tijdschrift Delta een uitstekende propaganda is voor de Nederlandse cultuur. Ter herinnering aan zijn bezoek aan Teisterbant werden Marnix Gijsen het poëziebundeltje „De Haarlemse Heiliglan den" en een tijdens de maaltijd door Eduard Verboog vervaardigde tekening van Gijsen aangeboden. directeur van de Provinciale Waterstaat Noordholland en technisch adviseur van de Vereniging van Noordhollandse Wa terschappen, alsmede ir. L. Troost, hoofd van de Christelijke Landbouwwinterschool in Hoofddorp, hebben in rapporten ver klaard dat tegen de zandwinning geen be zwaren bestaan, mits wordt voldaan aan enkele voorwaarden. Gedepteerde Staten stellen dat geen verlies van potentiële bollengronden zal ontstaan, daar bij de zandwinning zand vrijkomt dat voor het geschikt maken van vervangende gronden kan worden ge bruikt. De Rijkswaterstaat wil aan het in cultuur brengen van vervangende poten tiële bollengronden meewerken. Zou deze zandwinning niet doorgaan, dan zal onge twijfeld een vertraging in de urgente aan leg van de nieuwe rijksweg ontstaan. Aan een ontheffing van de bodemverla- rdgingsverordening willen Gedeputee Staten de volgende voorwaarden verbin den: Het water in de put mag niet in open verbinding worden gebracht met het polderwater; het mag niet op het polderwater worden geloosd. Zo nodig moet het teveel aan water in de zandput rechtstreeks op de Ring vaart worden uitgeslagen. Het water in de put moet ter vermij ding van schadelijke hydrologische veranderingen worden gehoden op een door Gedeputeerde Staten aan de hand van waarnemingen op peil buizen vast te stellen hoogte. Om de zandput en langs het eventuele verbindingskanaal moeten kaden worden gemaakt (inmiddels heeft de Rijkswater staat meegedeeld dit kanaal niet te zullen aanleggen). Achter elke kade moet een sloot worden gegraven. De waterstand in deze sloten moet op een zodanig peil wor den gehouden dat de grondwaterstand in de omliggende gronden moet worden toe gepast, moeten de kosten daarvan door de Rijkswaterstaat worden vergoed. Zo nodig moet in de kade een kleibekisting worden gemaakt en moet de bodem van de put van een afsluitende laag worden voorzien. Ten slotte stelt het college dat alle nood zakelijke werken tot tevredenheid van Ge deputeerde Staten zullen moeten worden uitgevoerd. Een moeilijkheid is dat met het uitvoeren van het zandwinningsplan gehandeld wordt in strijd met het nog door de Kroon goed te keuren streekplan voor Zilid-Kennemerland. De Provinciale Sta ten kunnen dit bezwaar nog niet opheffen maar zullen te zijner tijd tot wijziging van het streekplan moeten besluiten. Daar om vragen Gedeputeerde Staten thans nog geen uitspraak over deze wijziging. BERLIJN (AFP-UPI) Ongeveer hon derd betogers, die voor een deel afkoms tig waren uit Oost-Berlijn, hebben in West- Berlijn geprotesteerd tegen de aanwezig heid in de stad van Theodor Oberlander, de Westduitse minister voor Vluchtelin genzaken. De politie arresteerde vier mensen die vlugschriften verspreidden. Oberlander wordt er door de communisten van be schuldigd dat hij deelgenomen heeft aan de massamoord in Lwow (Lemberg) in juli 1941. Oberlander kwam in het ge heim te West-Berlijn aan voor een routi- nebezoek van twee dagen. Commissie van onderzoek De Europese verzetsorganisatie heeft op verzoek van Oberlander een commissie ingesteld om de beschuldigingen te onder zoeken. De commissie die werd opge richt door de „Union des résistants pour unie Europe unie" bestaat uit Hans Ca- paellen uit Oslo, de president van het Deense parlement Ole Bjoern Kraft, K. R. van Staal uit Heemstede, Jean Peters, professor aan de universiteit van Brus sel, Henri Michel uit Parijs, en Karl Schoch uit Schleidtheim (Zwitserland).

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7