TStUka i Alka-Seltzer Prachtige uitvoering van Debussy's Nocturnes Aan Jansstraat groeit begin van modern verpleegtehuis 1 Dr. v. Biemen ontleedt probleem der verantwoordelijkheid Caecilia-concert in Amsterdam Eerste segment van groot complex met capaciteit van 227 bedden Bekwame leiding bevordert goede mensenlijke verhoudingen Eredoctoraat voor prof. A. G. Brom WOENSDAG 18 NOVEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Pianorecital van Ida Chokar uitgesteld R.-k. harmonie „St. Bavo" viert veertigjarig bestaan met carnaval Huldiging bij Vermaat's bakkerijen in Haarlem Stille armen te Heemstede geeft ook de Hoogste toon aan de geluidsband met studio-zuiver geluid! Jeugdnatuurwacht in Bloemendaal NERVOSITEIT Derde N.Ph.O.-dinsdagavondconcert „KENNEMERLAND" Mej.E. de Lange 40 jaar bij Droste ATAX-TAXI 1.2.3.4.5 Kerkelijk Nieuws Op het terrein tussen de Janskerk, de Jansstraat, de Ridderstraat en de Korte Wijngaardstraat hebben de laatste achtergebleven bewoners van het oude tehuis voor valide bejaarden der hervormde diaconie de afgelopen maanden het begin zien groeien van een nieuw tehuis. Het wordt een volgens de modernste geriatrische opvattingen ingericht verpleegtehuis voor bejaarden in drie bouwlagen dat zich in een U-vorm langs de drie genoemde straten zal uitstrekken. Zoals bij alle nieuwbouw in Haarlems binnenstad levert reeds het begin van deze nieuwbouw aan de Jansstraat het probleem op van een aansluiting bij het oude. Zo waren er in het oudste deel van van deze verzameling gebouwen, waar vroeger het klooster van Geertgen tot St. Jans stond, een aantal representatieve elementen voor vroeger eeuwen aanwezig, die naar het oordeel van de gemeentelijke en rijksmonumenten zorg ter plaatse gehandhaafd moesten blijven. Dat waren behalve de gevel ook de karakteristieke gang, de aansluitende wenteltrap, een nalatenschap van de rococo stijl en een houten hijsrad op de bovenste etage. De geïsoleerd staande trap in de bescher mende hulk van zijn bakstenen ombouw, overeind staande te midden van de bedrij vigheid levert een bijna groteske aanblik en men kan zich voorstellen voor welk een taak de architect H. W. van Kempen staat om hier de aansluiting tussen oud en nieuw tot stand te brengen. Aan de voor gevel in de Jansstraat zal dus niet veel verandering te zien zijn, evenmin als aan die van het daarnaast staande negentien- de-eeuwse huis. Maar achter deze tweede gevel is thans een „segment" van het hele project nagenoeg voltooid, dat al vast een duidelijke indruk geeft van de toekomst Hier hoopt men nog dit jaar twintig be jaarden te kunnen opnemen. Een wandeling over de brede, lichte gan- Advertentie er is zó véél in veelzijdig veerkrachtig Het concert van de pianiste Ida Chokar, dat vanavond in de Tuinzaal van het Ge meentelijk Concertgebouw zou plaats heb ben, is wegens ziekte van de pianiste voor onbepaalde tijd uitgesteld. De r.k. harmonie „St. Bavo" gaat carnaval vieren. Dit is een van de acties die het korps onderneemt ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan. Er is een actiecomité gevormd met het doel de har monie van nieuwe instrumenten te voor zien. Behalve de carnavalsviering staan klaverjas- en kienavonden op het pro gramma. Het carnavalsfeest is vastgesteld op 1 maart 1960. Prins Carnaval zal in een stoet van praalwagens, muziekkorpsen en drumbands door de stad trekken en met de raad van elf aanwezig zijn in het Con certgebouw. Het actiecomité is thans be zig met het uitwerken van deze plannen. Twee oudheden, die monumentenzorg bij de bouw van het nieuwe verpleeg tehuis, ter plaatse voor de toekomst wenste te bewaren, ziet men op deze foto, namelijk de gespaarde ombouw van de oude rococo-wenteltrap, welke laatste uiteraard niet zichtbaar is, en op de zolderetage een oud hijsrad. gen van dit nieuwe gedeelte overtuigde ons ervan, hoezeer dit gebouw tot in details aan het doel dienstbaar is gemaakt. Dat ziet men aan de- „loopleuningen" aan de wanden in de gang, aan de breedte van de deuren, die op de doortocht van een bed zijn berekend, aan de dubbele glasforma ties van de ruiten, die het straatlawaai buiten- en de warmte geheel binnenhou den en nog tal van andere bijzonderheden. Opmerkelijk is ook het gebruik van „kops" opklapbare ziekenhuisbedden, waardoor de capaciteit van een zaal aan merkelijk wordt vergroot terwijl men an derzijds een zee van ruimte heeft wanneer men die maar wenst. Gelijkvloers achter de twee oude gevels komen behalve twee te restaureren antie ke kamers de portiersloge, de administra tie, de econoom, de dokterskamer, de tand heelkundige afdeling, de oogarts en de röntgenkamer. Het wordt direct duidelijk dat een der gelijke staf op een heel wat grotere wer kingsfeer is berekend dan het stuk achter de twee genoemde gevels. Want dat is slechts het begin van het toekomstige com plex, dat een capaciteit voor 227 bedden zal krijgen! Er zal dan een indeling tot stand komen in acht „verpleegsets" met elk hun eigen keuken en andere voorzie ningen, zodat men mogelijkheden tot dif ferentiatie krijgt. De verwezenlijking van het totale pro ject zal echter nog jaren vergen, alleen reeds gezien de vele regelingen, die daartoe nog moeten worden getroffen. Op deze wijze tracht ook de hervormde diaconie haar verpleging der langdurig zieken aan te passen aan de moderne eisen. Vroeger had het bejaardentehuis hier voornamelijk een woonfunctie, ofschoon er ook reeds lang een ziekenzaal in bestond met een capaci teit van vijftig bedden. Het nieuwe tehuis zal echter een „verpleeghuis" worden, het woord zegt het reeds: én ziekenhuis èn woning, waarin vooral de reactivering alle aandacht krijgt Gezien de vertien voudiging van de verpleegprijzen. verge leken bij die van de oude tijd, hoopt de hervormde diaconie, dat er tegen de tijd dat het gehele complex gereed komt een bevredigende regeling zal zijn gevonden met de ziekenfondsen. Dit alles is nog maar één kant van de diaconale zorg voor de bejaarden. Aan de Prins Bernhardlaan in Oost zal het andere aspect daarvan tot zijn recht komen in het daar te bouwen verzorgingshuis voor valide bejaarden, waar men negentig be jaarden hoopt te kunnen huisvesten. Vanmiddag om drie uur zou in de canti- ne van Vermaat's bakkerijen n.v. aan de Paul Krugerkade in Haarlem de huldiging plaatshebben van de heer M. Ph. van Rijn, die veertig jaar in dienst van de n.v. is, eerst bij de n.v. Franken en thans bij de n.v. Vermaat en Franken. Voorts zou men afscheid nemen van de heren E. Boeree en A. van Kouteren, die de n.v. wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd gaan verlaten. Het comité voor Stille Armen te Heem stede heeft na de oproep van de vorige week de volgende bijdragen ontvangen: G. N. f 2.50; Z. A. f 100; G. A. B. f 10; T. B.-R. f 10; mr. C. M. J. d. J. f 10; P. J. v. K f5; E. M. R.-W. f 10; J. M. S. f 10; H. E. G. M. L. f 100; mevr. B. L. S. f 25; Edith L. f 12; C. A. v. M. f 10; N. N. f 10: S D. f 10; H. F. f 10; K. A. v. d. W. f 2.50; T. N. f 10; A. T. B. f 5; G. G. f 2.50; mevr. J. L. Ph. H., H. v. Z. f 5; J. G. f 25 en J. J. G. f 25, totaal f 409.50, wordt totaal f 469.50. De penningmeester van het comité, de heer A. van Wingerde, ontvangt giften, zowel te zijnen huize Willem Pijperlaan 14. als ten Raadhuize te Heemstede. Giro no 153308. Advertentie Nu sfudio-geluid voor huiskamer-prijs I w PE Geluidsband POLYESTER VOORGEREKT Géén vervorming bij overmodularie. Neem dus rustig awaarder op dan het waarschuwingsoog toestaat Altijd schone, feil loos werkende mag neet koppen door het gladde slijtvaste op pervlak Voorgeretct, dus volledig rekvrij. Géén speling. Géén jwe- ven"zelfs niet bij „ge voel ige"pi a nomuziek! Nooit vouwen of knikken in de band. Agfa Magnetoon band voegt zich soepel naar de magneetkoppen. st. In het Jeugdhuis aan de Donkerelaan in Bloemendaal hadden dinsdag vier film voorstellingen plaats, die ten doel hadden de leerlingen van de vierde en vijfde klas sen van de lagere scholen in Bloemendal enthousiast te maken voor de Jeugdna- tuurwacht, die nu ook in de gemeente Bloemendaal zal worden opgericht. Tij dens deze voorstellingen die telkens een uur duurden, werden twee natuurfilms van Peter Tijssen uit Voorschoten ver toond, namelijk een zwart-wit film „Spo ren in het bos" en „Aquamarijntjes Won- derrreis", een film in kleuren over de er varingen van een regendruppel. De films werden door de heer C. H. Voorhoeve uit Voorburg, de directeur van de Stichting „Natuur en Jeugd", op zeer instructieve wijze toegelicht. Hij deed dit in een voor kinderen zeer begrijpelijke en boeiende verteltrant. Na afloop van de filmvoorstelling heeft de heer Voorhoeve zijn jeugdig gehoor er op gewezen dat zij toch vooral het natuur schoon moeten sparen en bewaren. Hij heeft meegedeeld dat er in Bloemendaal een Jeugdnatuurwacht zal komen, waar voor meisjes en jongens van de vijfde klassen zich kunnen opgeven. Hun taak zal zijn het vernielen van de natuur, waar en hoe dan ook tegen te gaan. Dezer dagen heeft de Stichting „Natuur en Jeugd" in Rotterdam haar twaalfen eenhalfjarig bestaan gevierd. Veertien mensen ontvingen het zilveren insigne, omdat zij zich gedurende die periode voor de jeugdnatuurwacht hadden ingezet. Er zijn thans zeventig afdelingen in Neder land en van 1950 af werden er 81000 kin deren als natuurwachter geïnstalleerd. Ter gelegenheid van dit jubileum is een papierbak vervaardigd, waarop de vol de spreuk voorkomt: „Door Jeugdnatuur wacht kwam ik hier. Ook voor Uw schil len en papier". In iedere gemeente waar een Jeugdnatuurwacht is. zullen de papier bakken worden geplaatst. Advertentie Tegen OVERMATIG MAAGZUUR en Ja! Alka-Seltzer vermindert gelijktijdig overmatig maagzuur en verlicht de hoofdpijn, ontstaan door nerveuze spanningen, want elk tablet bevat met slechts één maar een com binatie van werkzame geneesmiddelen! Alka-Seltzer verlicht deze ongemakken even snel... smaakt aangenaam en is heerlijk verfrissend! Liefdadigheidsvoorstelling. Het Ne derlands Dans Theater heeft aan de actie Redt een Kind te Hilversum een bedrag van 1082,51 overgemaakt, zijnde de re cette van de voorstelling, welke op zondag 15 november jongstleden in Amsterdam is gehouden. HET NOORDHOLLANDS Philharmo- nisch Orkest toonde dinsdagavond weder om dat het zich nog steeds in stijgende conditie bevindt. Het hoge prestatieniveau blijkt namelijk duidelijk uit het feit dat stukken die lagere of kortere tijd zijn blij ven liggen bij hernieuwde uitvoering ge wonnen hebben. Zo klonk nu de Oxford- symfonie van Haydn, die men op het eer ste vrijdagavond concert van dit seizoen nog in een welverzorgde maar wat stijve weergave had gehoord, dinsdagavond veel ongedwongener, met breedgewelfde zange righeid in het adagio, veerkrachtig en gra cieus in menuet en presto. ÓPVALLENDER nog was de mogelijk heid tot vooruitgang te constateren waar over het orkest onder Arends' leiding be schikt, in Debussy's drie nocturnes waar mee het concert besloten werd. De eerste en tweede nocturne waren ook in het vo rig seizoen reeds tot uitvoering gekomen en men moest toen betwijfelen of het orkest in staat zou zijn deze uiterst sub tiele klankentaai tot poëzie te herschep pen. En nu heeft men kunnen constateren dat „Nuages" en „Fêtes" openbloeiden tot wolken en feesten van muziek en men heeft orkestspel gehoord waarin alle ge heimzinnigheid, die in deze partituur ge vat ligt, volkomen doorschijnend werd. Prachtig was het langzame verglijden der strijkersakkoorden in „Nuages" waartegen zich een enkele blazers-solo als een lich tende rand aftekende. Magnifiek was ook de inzet der gesourdineerde trompetten in „Fêtes" waarna in een rustige beweging een stralende intensivering door het gehele orkest voer. Ditmaal kwam ook de derde nocturne, „Sirènes", tot klinken, met mede werking van het Aerdenhouts Vrouwen koor. Hierin had men het orkest graag wat bewegelijker, wat losser van de aarde ge hoord. Dat ook hier momenten van een ongewone sfeer te beleven waren, dankte men in de eerste plaats aan het koor dat zijn partij bijzonder zuiver van intonatie en met veel gevoel voor klankkleur voor droeg. Als geheel echter bewees deze uit voering dat in de samenwerking van Henri Arends en het orkest nog vele onvermoede mogelijkheden besloten liggen. TERUGKOMEND op de eerste helft van het programma valt te vermelden dat na Haydn vijf stukjes uit de suite „jeux d'en- tants" van Bizet gespeeld werden, die men zich in de langzame delen iets vloeiender, iets minder nadrukkelijk had kunnen den ken (in de „Berceuse" waren de hout blazers bovendien niet geheel zuiver). Het Aerdenhouts Vrouwenkoor vervulde zijn eerste beurt op voldoeninggevende wijze met de „Ode a la musique" van Chabrier, waarin de sopraan Gonne Bakker-Poirrie als soliste medewerkte. In de begeleiding van haar aandeel was het orkest wel eens wat te luid, en als geheel kreeg men de indruk dat Chabrier voor zijn tijd wel een opmerkelijk talent is geweest die trou wens door grootheden als Ravel en Stra vinsky zeer bewonderd is maar dat zijn muziek voor onze oren toch wel wat te rooskleurig geworden is. TENSLOTTE, als eerste werk na de pauze, nog een première voor Haarlem: het klarinetconcert van Guillaume Lan- dré, vaardig vertolkt door de eerste klari nettist van het Radio Philharmonisch Or kest Jos d' Hondt. Ik dacht dat Arends wel eens gelukkiger is geweest met de keuze Maandagavond heeft dr. A. van Biemen, directeur van de Arbeidersgemeenschap der Woodbrookers, in de grote zaal van het jeugdcentrum van de Adventskerk in Aerdenhout gesproken over het vraag stuk van de menselijke verhoudingen, waarbij hij vooral het probleem van de verantwoordelijkheid aan de orde stelde. De problematiek van het verantwoor delijk zijn van het geheel voor de enkeling is evenals het omgekeerde beeld on derwerp geweest van bezinning door de Wereldraad van Kerken. Aangezien de si tuaties in de wereld voortdurend verande ren is het, aldus dr. Van Biemen, nodig dat men voortdurend bezig is met het den ken over en het experimenteren met het geheel van wat men noemt de mense lijke verhoudingen.1 Van belang is daarbij welke visie men op het beeld van de men selijkheid heeft Volgens dr. Van Biemen vindt de achtergrond van de mensbescha ving in de allereerste plaats haar oor sprong in het christendom, of zo men wil in het humanisme. Aan de hand van voor beelden uit de praktijk toonde spreker aan, dat de mens geneigd is tot een tekort aan verantwoordelijkheidsgevoel, variërend naar het ritme, de wijze van denken en handelen, die voor ieder mens verschil lend zijn Spreker onderscheidde primair twee mensentypes: de vroege- of morgenmen sen, ook wel genaamd vroegbloeiers en de late- of avondmensen, de laatbloeiers. De eerste categorie heeft geen „ochtend humeur", zij kunnen goed opstaan en zijn 's morgens dadelijk fris voor hun werk. De anderen komen op streek naar mate de dag vordert Door deze verschillen, die zich openba ren in elke vorm van samenleving fa brieken, kantoren en scholen ontstaan factoren, die de nodige spanningen veroor zaken. Ieder mens heeft zi]n eigen tempo en het zou voor de zuiverheid en de men selijke verhoudingen goed zijn, als ieder een zijn eigen humeur kende. Uit erva ring wist dr. Van Biemen te vertellen, dat de meest diepzinnige gesprekken vaak door nachtploegen in bedrijven worden houden. Het vreemd zijn voor elkaar is ook een verschijnsel, dat diep ingrijpt in het le ven. Men moet eerst eikaars bekwaamhe den leren kennen en daardoor eikaars ka rakter leren peilen, voordat men goed kan samenwerken. Pas later komt men tot een intiemer kennismaking, waarbij ook onder meer de geloofsovertuiging een rol gaat spelen. Groep van 23 Bij een groep van 23 mensen zijn men selijke contacten nog mogelijk aldus dr. Van Biemen, daarrboven ontstaat een meer chaotische toestand. In een klas met meer dan 23 leerlingen dreigt het kind „massamens" te worden, waardoor het vaak niet de gelegenheid krijgt zich als mens te ontplooien. Door de langzame psychische groei krijgt de mens per tien jaar meer verantwoordelijkheid. De rijping begint bij het veertigste jaar. Bijna 35 percent van de gehele bevolking ontwik kelt nooit een behoorlijke mate van ver antwoordelijkheidsgevoel: zij blijven wat dit betreft op een bepaald punt staan. Sommige mensen komen pas op latere leeftijd tot grote prestaties, bij voorbeeld onder politieke leiders, wetenschapsmen sen en leiders van grote bedrijven. Het is daarbij van belang, dat de mens na zijn veertigste jaar nog perspectief heeft. Dr. Van Biemen stelde aan het slot van zijn betoog, dat het er bij het leiding geven op aan komt, of men de verantwoorde lijkheid van de ander zo góed, gaaf en volledig mogelijk tot zijn recht kan laten komen. Met andere woorden of men in staat is de menselijkheid „omhoog te werken". van een nieuwe partituur. Het werk be staat uit zeven betrekkelijk korte be wegingen die in elkaar overgaan en die zowel ritmisch als door toepassing van reeksen techniek aan elkaar verwant zijn. Dit klarinetconcert heb ik reeds bij de allereerste uitvoering in het Concertge bouw te Amsterdam tijdens het afgelopen seizoen gehoord en besproken. Mijn in druk werd nu bevestigd: het is muziek die niet ontstaan is, maar gemaakt. Landré's frases ontberen de ader die ze tot leven moet wekken, het zijn geen karakters maar muzikale ledepoppen; de componist geeft ze een schijn van echtheid door ze te laten bewegen aan de touwtjes van zijn compositorische techniek. Maar beweging is helaas nog géén bewogenheid. Sas Burtge Advertentie OLIE COMBINATIE COOP. VER. U. A. RIJKSSTRAATWEG 174. TEL. 02500 - 61326 HAARLEM - N. MejuffrouW E. de Lange, tafeljuffrouw op een der afdelingen van de n.v. Cacao- en Chocolade fabriek Droste te Haarlem, die dinsdag veertig jaar bij dit bedrijf werkzaam was, is op hartelijke wijze door directie en personeel gehuldigd. De jubila- resse was de derde vrouwelijke employé die veertig jaar bij Droste werkzaam is en de directie heeft een huldiging voorbereid, alsof het een gouden jubileum betrof. De heer M. W. Savrij Droste heeft me juffrouw De Lange namens de directie toe gesproken tijdens een bijeenkomst in de vergaderzaal en herinnerd aan de vele goede eigenschappen van de jubilaresse. Zij is altijd hulpvaardig, pakt alles aan en is een grote steun voor allen uit het be drijf. In de oorlogsjaren heeft mejuffrouw De Lange goedwerk verricht voor haar collega's. Tenslotte overhandigde de heer Savrij Droste een gravure, voorstellende de oude fabriek, de verguld zilveren leg penning met daarbij behorend vererend getuigschrift van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel, een cassette lepels en een geschenk in enve loppe. Later volgde in tegenwoordigheid van de leden van het personeel een huldiging in de toonkamer. De secretaris van het jubileumfonds, de heer J. van der Kodde, overhandigde een huiskamerlamp. de waarnemend hoofdjuffrouw, mejuffrouw M. F. Berkhout, haalde in de trant van „dit is uw leven" herinneringen op uit het verleden en de chef van de jubilaresse, mejuffrouw B. J. Schweiger, overhandig de een armbandhorloge. Advertentie DE GEBRUIKELIJKE donateursrepe titie van het eerste der jaarlijkse con certen van de Maatschappij „Caecilia", die hiermee haar honderdachttiende levens jaar inleidde, deed dinsdagmiddag het Concertgebouw aan de Van Baerlestraat te Amsterdam volstromen met het ver trouwde publiek, dat men er bij dergelijke gelegenheid steeds ontmoet. Men kon zich der traditiegetrouw verheugen op een pro bleemloze muziekmiddag, een oase in het hedendaags muziekbedrijf. Het program ma beloofde Schumann's Manfred-ouver- ture, Ernst von Dohnanyi's Concertstuk voor cello en orkest en de Pathétique van Tsjaikofski. HOE DE JONGE gastdirigent Christoph von Dohnanyi kleinzoon van voornoem de Hongaars-Amerikaanse componst deze muzikale gerechten zou opdienen, was een raadsel, maar kon wel eens een ver rassing worden. Deze jonge man, drager van een klinkende naam en als dirigent reeds een zestal jaren geschoold in de praktijk, namelijk te Frankfort en te Lü- beck, zorgde werkelijk dat zijn optreden met het Concertgebouworkest een ver rassing werd. Zijn interpretatie van de Pathétique was hierbij doorslaggevend. Dit gold niet zozeer het lyrisch sentiment in dit werk dan wel de puntig rake en fel dyriamische opvatting van de snelle delen, vooral van het „Allegro molto vivace", het marcia-achtige scherzodeel, dat hij, zonder toegeven aan subjectieve wijzi gingen in het tempo, in een nergens ge remde vaart naar zijn brillant besluit voerde, waarop dan onvermijdelijk een spontaan applaus volgde. Ook in de Man- fred-ouverture wist Christoph von Dohna nyi zich van gevoelsoverdrijvingen te ont houden, doch daarentegen de ritmische tekening en de dynamische spanningen tot een duidelijk klankbeeld te maken. Bij dit alles bleek, dat hij vat op het orkest had. TIBOR DE MACHULA, de solo-cellist van het orkest, was solist in het Concert stuk van Ernst von Dohnanyi. Het wat verouderde werk werd blijkbaar met veel toewijding vertolkt en door het publiek dankbaar begrepen als een sympatieke „trait d'union" tussen solist en dirigent. Intussen is het contact van Christoph von Dohnanyi met het Concertgebouworkest frappant genoeg gebleken om te verwach ten, dat het bij deze eerste kennismaking niet zal blijven. Deze mening zal onge twijfeld op het Caecilia-concert van don derdagavond bevestigd worden. Jos. de Klerk In de universiteit van Leuven in België zijn dinsdagmiddag in aanwezigheid van prins Alexander de bul en de versierselen van het eredoctoraat in de geneeskunde uitgereikt aan de cardiologen prof. Ro bert Gross uit Boston en prof. A. G. Brom uit Leiden. De rector magnificus mgr. Van Waeyen- bergh schetste de verdiensten van beide ge leerden. Zich tot de Amerikaanse geleer de richtend, herinnerde mgr. Van Waeyen- bergh eraan, dat prins Alexander door prof. Gross in het kinderziekenhuis van Boston met succes werd geopereerd en dat daar sindsdien, dank zij koning Leopold en prinses Liliane reeds verscheidene Belgische kinderen werden opgenomen. Zich in het Nederlands tot prof. Brom wendend, herinnerde de rector magnifi cus eraan, dat de Leidse hoogleraar aan de Leuvense Alma Mater, waar hij gast hoogleraar is, een ploeg jonge deskundi gen op het gebied van de hartchirurgie heeft opgeleid, die thans met behulp van een kunsthart zelf dergelijke ingrepen met succes volbrengen. Zonder deze beide ge leerden, zo besloot spreker, zou de Leu vense universiteit niet over zo'n succesvol le afdeling voor hartgeneeskunde beschik ken. Des avonds werd in kasteel Arenberg ter ere van de beide geleerden een diner aangeboden waaraan ook koning Leopold, prinses Liliane en prins Alexander aan zaten. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Waddinxveen J. T. Door nenbal te Oene. Aangenomen naar Oirschot en Best en benoemd tot secretaris der Ned. Herv. Stichting voor Evangelisatie in het zuiden: J. L. van den Berg te Uskwerd; naar Ha- rich (Fr.) (toez.) A. K. van der Schoot, vica ris te Drachten. Bedankt voor Enkhuizen (toez.) C. J. Pak te Oldekeppel. Geref. Kerken Beroepen te 's-Graveland J. van Wat- tum te Midwolda (Old.). Chr. Geref. Kerken Tweetal te Huizen (N.H.) B. Bijleveld te Noordeloos en D. Slagoom te 's-Craven- zande. Evang. Luth. Kerk Aangenomen naar Zaandam J. Hallewas te Oude en Nieuwe Pekela. De bewoonster van een huis aan de Constantijn Huygenslaan, vlakbij het station HeemstedeAerdenhout heeft gisteren een kerkuil op bezoek ge kregen. De vogel, een prachtig exem plaar, kwam aanvliegen en installeerde zich zonder plichtplegingen in de tuin. Op nadere kennismaking met de men sen was de uil echter niet gesteld. Zo ver mogelijk trok hij zich in een hoekje terug en bleef daar met een wijs gezicht zitten kijken. De fotograaf had veel moeite om de vogel goed voor de lens te krijgen. De bewoonster wil de kerkuil aan de gemeente Heem stede schenken om hem een plaatsje te geven in de volière van het wandel bos Groenendaal.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 13