Mode Ontstemming over regeling van sluitingsuren in Sinterklaastijd Begroting Haarlemmerliede is geheel sluitend Dacova" toont reeds lente- en zomerweelde Begrotingstekort van Zandvoort bijna 80 mille minder Ds. Rang sprak .Nederland voor en Oranje 17 Request van Middenstandscentrale Moeilijkheden bij UVS Haarlemse vrouwelijke agenten voor centrale raad van beroep Examens Jos van Dijk sprak over Sahara-tocht Bejaarden zagen Sonaansee Gereformeerde kerk viert veertigjarig bestaan Bazaar geopend Ghr. Nijverheidsonderwijs hield jaarvergadering Lezing over Joegoslavië voor KAB Beginkapitaal voor buurthuis is er KLM-onderhandelingen in de V.S. uitgesteld Faillissementen Nieuwe Britse wet op het wedden ingediend Ouderavond Sparrenhosschool Hervormde kerk in Rijk wordt gesloopt Nieuw gebouw van Wit- Gele Kruis geopend WOENSDAG 18 NOVEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Middenstandscentralc voor Haarlem en omliggende gemeenten heeft vandaag een rekwest aan de gemeenteraad van Haarlem gericht waarin de centrale haar verwondering uitspreekt over het feit, dat de raad het voorstel van Burgemeester en Wethouders inzake de openstelling der winkels voor Sint Nicolaas niet heeft aan genomen. In dit rekwest zijn onder meer adhesie betuigingen met het advies van de Mid denstandscentrale opgenomen van de Raad van het grootwinkelbedrijf, de afde ling Haarlem van de Nederlandse vereni ging v(jpr huisvrouwen en het comité cen- trumbelangen. B. en W. hadden voorgesteld in de Sin- terklaasweek de winkels, evenals dit vori ge jaren het geval was, gelegenheid te ge ven tot tien uur 's avonds geopend te zijn. Na aanneming van het amendement-Vos (met 18 tegen 17 stemmen) besloot de raad de winkelsluiting gedurende drie^ dagen tot negen uur en gedurende de andere drie dagen tot tien uur 's avonds vast te stellen. Hiertegen tekenen adressanten protest aan. Hun afwijzende houding motiveren zij onder meer door aan te voeren, dat openstelling tot negen uur 's avonds de rustpauze voor het personeel in gedrang brengt en door te wijzen op de belangen van de tienduizenden forensen, die na hun dagtaak elders niet voldoende gelegenheid krijgen om hun inkopen te doen als de winkels tot negen uur zijn geopend. Bovendien menen adressanten, dat het verdelen van de zes dagen in twee perio den van drie dagen elk, verwarrend werkt. De Middenstandscentrale ontkent dat haar mening niet stoelt op de mening van de ne ringdoenden. De meerderheid was voor stander van openstelling tot tien uur. De Raad van het Grootwinkelbedrijf heeft meegedeeld, dat hij om de unifor miteit te bewaren de winkels óók in de da gen waarin tot negen uur geopend mag Royementsvoorstel van bestuur niet in behandeling genomen De Leidse tweede divisie-club UVS is in een bestuursimpasse geraakt. De oor zaak is een bestuursvoorstel om de voor zitter van de supportersvereniging „Vrien den van UVS", de heer Krekelaar, als lid te royeren. Deze had zich in het begin van het vorig seizoen schuldig gemaakt aan een poging op onjuiste wijze spelers aan te trekken (gebroeders Heymans van LFC), was daarvoor door de KNVB voor een jaar geschorst, terwijl hem voorts ver boden we»-d ooit nog een functie in de voetbalsport te bekleden. Thans had, volgens het bestuur van UVS, genoemde heer een reglementskwestie zo danig op de spits gedreven, dat grote on rust in de vereniging was ontstaan en de belangen van UVS geschaad werden. Toen tijdens de algemene ledenvergadering van de Leidse semi-prof club de heer Kreke laar in de gelegenheid werd gesteld zien te verweren, uitte hij beschuldigingen aan het adres van UVS-bestuursleden en dreig de, in geval hij geroyeerd zou worden de KNVB te zullen verzoeken het onderzoek in de kwestie met de gebroeders Hey mans te heropenen. Toen UVS-voorzitter Wondergem daarna trachtte het voorstel tot royement van de VVU-voorzitter in stemming te brengen, wilde de vergadering weten of de geuite beschuldigingen aan het adres van de be stuursleden juist of onjuist waren. De heer Wondergem wilde deze kwestie echter eerst in een besloten bestuursvergadering bespreken en poogde de vergadering, die inmiddels zeer rumoerig was geworden, te schorsen. Ook hiermee ging men niet akkoord. Pas nadat het UVS-bestuur be loofd had een onpartijdige commissie van onderzoek te zullen instellen, was men genegen huiswaarts te gaan. Twee Haarlemse meisjes traden op 1 april 1957 als aspirant-agente in dienst van het Haarlemse politiekorps met een proef tijd van twee jaar. Op 1 januari 1958 wer den ze tot agente bevorderd, maar binnen de proeftijd werden ze ontslagen omdat ze naar de mening van de Haarlemse politie autoriteiten te weinig korpsgeest zouden hebben. Van dit ontslag gingen de dames in beroep bij het ambtenarengerecht, dat het beroep ongegrond verklaarde. Van de ze uitspraak gingen zij bij de centrale raad van beroep te Utrecht in beroep, die deze zaak dinsdag behandelde. De heer J. van der Molen, woordvoerder voor beide dames, betoogde dat de proef tijd bij de bevordering tot agente in feite toch een einde had genomen. In die tijd hadden beide dames bewezen geschikt te zijn voor het ambt anders had men ze geen agente gemaakt. Wat de aantasting van de korpsgeest betreft: dit bleek in hoofdzaak een verschil in levensopvatting te zijn tussen deze twee agenten en de drie andere vrouwelijke agenten, die bij de Haarlemse politie in dienst zijn. Dit had tussen de twee groepen een controverse tot gevolg, die aanleiding werd tot lichte wrijvingen, die naar de mening van de heer Van der Molen bepaald geen reden waren om tot ontslag over te gaan. „Daar voor zou toch aan meer vereisten moeten zijn voldaan". De Haarlemse hoofdinspecteur van poli tie de heer P. Sandijck betoogde, dat die wrijvingen de korpsgeest in ieder geval geen goed hadden gedaan. De proeftijd bleef ondanks bevordering tot agente vol gens hem bestaan. Toen de dames tot agente werden bevorderd hadden ze de theoretische gedeelten van hun proeftijd achter de rug, daarna volgt dan het jaar waarin zij zich met het praktische werk vertrouwd moeten maken. De heer Van der Molen verzocht de uit spraak van het ambtenarengerecht onge grond te verklaren. De heer Sandijck wil de deze bevestigd zien. De centrale raad doet over drie weken uitspraak. Groningen. Geslaagd voor het semi-artSexamen mevrouw O. Drijber-Bosscher. Groningen. zijn, te sluiten van kwart voor zes tot kwart over zeven, ondanks het feit dat dit voor zijn bedrijven hoogstbezwaarlijk is. Van de zijde van de werknemersorgani saties vernamen wij, dat een rustpauze voor het personeel \an anderhalf uur ver plicht is, indien de werktijd begint vóór één uur en eindigt na halfzeven. Hun ad vies was gericht tegen een openstelling tot tien uur 's avonds. Zij hadden bij mon de van de heer W. Holl aan de Midden standscentrale voorgesteld tevoren over leg te plegen. Zij hadden op dit verzoek echter geen antwoord gekregen. Bij dit vooroverleg zou waarschijnlijk een voor alle partijen bevredigend compromis kun nen zijn gevonden, meenden zij. Een dergelijk vooroverleg zal in volgen de jaren waarschijnlijk plaatshebben, om dat de wethouder van Economische Aan gelegenheden heeft toegezegd dan alle be trokkenen tevoren te raadplegen. In toenemende mate en speciaal na de laatste wereldoorlog werden en worden de voordien ontoegankelijke gebieden van Afrika door expedities bezocht, hetgeen mogelijk is geworden doordat de techni sche hulpmiddelen voornamelijk het transport betreffende, dermate zijn ge perfectioneerd dat risico's tot te verant woorden proporties zijn teruggebracht. Dat wil niet zeggen dat deze risico's ge ring zijn. Dit bleek in woord en beeld overduidelijk uit een reportage welke de Amsterdamse cineast Jos van Dijk voor personeel en genodigden van de Haarlem se drukkerij Boom Ruygrok n.v. dezer dagen gaf over zijn reis van vier maan den per auto door het gebied ten zuiden van Marokko en Tanger en voornamelijk het westelijk gedeelte van de Sahara. Aan de hand van kleurendia's besprak Jos van Dijk zijn ervaringen daarbij aan dacht vragend voor de typische ver schijnselen welke geconstateerd werden in de overgang van westerse naar oosterse beschaving bij het vorderen van zijn reis naar het basiskamp bij Tamanrassat in de Sahara. De bevolking alsmede de flora en fauna uit de bezochte gebieden bleken objecten van studie te zijn geweest, waarover Jos van Dijk geanimeerd en met rake typeringen verhaalde. Na deze toelichtingen werden episoden uit de ruim 2000 km. lange tocht in een kleu renfilm vertoond, waarin het besprokene werd aangevuld en waarbij bovendien enig inzicht werd gegeven in de moeilijkheden welke de natuur op zo'n tocht stelt. (Shows snufjes en alles wat verde' in net domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) 11 Vier dagen lang wordt in het RAI-ge- bouw te Amsterdam de aandacht geves tigd op de „Intermode", de naam, waar mee de 6e Dacova haar internationale prestaties onder de aandacht brengt. Deze Damesconfectie-vakbeurs, waar aan naast de 125 binnenlandse deelnemers ook ongeveer 26 uit het buitenland afkom stige confeclionnairs vertegenwoordigd zijn, tonen in zeer smaakvol ingerichte stands hun nieuwe voorjaars- en zomer collecties. Wat ons opviel waren de wei nig gecompliceerde mode-lijnen, die zich vooral bij de tailleurs kenschetsten in een accentuering van de meest vrouwelijke kenmerken. De jasjes reikten voor het merendeel tot op de heupen en waren in de taille soms vaagjes, maar meestal na drukkelijk bijeengenomen. Men kon een duidelijke voorkeur constateren voor het slanke silhouet, die nog eens extra accent kreeg door de kokerrokjes. Sommige mo dellen waren van een ceintuur voorzien, en vertegenwoordigden dan meestal het meer sportieve genre. We hadden grote bewon dering voor een lichtgewicht en „wash and wear" pakje, vervaardigd van een ver edelde popeline: 70 pet Terlenka, 30 pet. katoen, waterafstotend, gevoerd of onge voerd, dit laatste in verband met zelf was sen en strijken. Fijne pasteltinten zoals lindebloesem, lavendel, lila en beige maakten dit pakje tot een jeugdige en eveneens sportieve dracht. De japonnen voor de komende zomer zijn ongecompli ceerd: wijd uitstaande rokken, verkregen door een ingewerkte rok van vlieseline of petticoat, zullen ook deze zomer het wie gende in onze „gang" en de vreugde om de zomer uitdrukken. Zo'n vrolijk zwieren de rok doet zo gezellig aan, zeker als er één van die frisse dessins op gedrukt is waar in onze ontwerpers zo knap zijn. Veel ge klede japonnen zijn voorzien van een gro te kraag, meestal van een contrasteren de effen kleur, waarvan ook de kraagloze mantel vervaardigd is. U begrijpt dan wel, dat dit de kraag van de mantel vormt. Japonnetjes van dunne wollen stof in zachte pasteltinten waren met snoezige kleine boeketjes geborduurd, wat typisch Frans aandeed. Donkere stoffen werden verlevendigd met een garnering van gro ve rijgsteken op zakken en revers. De jas sen, die in de zomercollectie nooit zo'n be langrijke plaats innemen, vooral nu het suède jasje zo'n algemene waardering vindt, waren zeer eenvoudig gehouden. De regenjassen zien we in steeds grotere variatie: ruitjes, nopjes, streepjes en jackard dessins zijn al lang geen vreem den meer in het land van de regenkle ding. Men zou haast zingend de regen te gemoet willen dansen, zó fris en fleurig zijn die regenjassen, maar gelukkig be wijzen ze ook zonder regen goede dien sten. De sportkleding ten slotte biedt ongeken de mogelijkheden: tussen de rock en roll broek en de geklede after-ski combinaties liggen talloze variaties voor het gehele sportgebied We hoeven ons geen zorgen te maken over de komende zomer, want de mode is ons vrouwen welgezind. Katy Zandvoort GS. en Rijk akkoord met bouw rioolwaterzuiveringsinstallatie B. en W. van Zandvoort hebben de raadsleden meegedeeld dat het begrotings tekort als gevolg van wijzigingen in de ontwerp-begroting kon worden terugge bracht van 314.601,tot 236.045,een vermindering van het nadelig verschil met 78.556,—. In hoofdzaak is „deze meevaller" te dan ken aan de mededeling van de minister van Binnenlandse Zaken dat. nu de wet betreffende de financiële verhouding tus sen Rijk en Gemeenten nog niet tot stand is gekomen, ook voor het jaar 1960 voor schotten uit het Gemeentefonds zullen wor den verstrekt De bedragen van de voorschotten zullen worden vastgesteld op basis van de bedra gen der algemene en belastinguitkering welke voor 1959 gelden, verhoogd met een opslag-percentage van resp. 158 en 148. Aangezien in de begroting werd uitgegaan van de percentages 154 en 144 kon de uit kering uit het Gemeentefonds totaal 30.966,hoger worden geraamd. Naar aanleiding van door de raadscommissie uitgebrachte adviezen, werden ook diverse wijzigingen aangebracht. Zo werd o.a. de post ..Onderhoud wegen" met f 25.000, verlaagd, omdat men besloot het aan schaffen van klinkers voor de Noordboule vard achterwege te laten, terwijl de post „Onderhoud straten" met f 2.000,kon worden verlaagd wegens het niet aan- schaffei. van rijplaten. Verder werden nog verscheidene andere posten met geringe bedragen verlaagd, terwijl andere, moesten worden verhoogd. Omtrent de binnengekomen subsidie aanvragen zal bij de behandeling van de begroting, die a.s. dinsdagavond aanvangt door de raad worden beslist. Wat de bouw van de rioolwaterzuive ringsinstallatie betreft, delen B. en W. de raadsleden mee, dat Gedeputeerde Staten hebben bericht tegen het door de Raad hiervoor op 26 mei j.l. verleende krediet van 2.100.000,geen bezwaar te hebben. Ook de Rijksgoedkeuring voor dit project werd inmiddels ontvangen, terwijl boven dien de toezegging werd verkregen, dat de kosten van rente en afschrijving van deze investering in aanmerking zullen worden genomen bij het onderzoek, dat zal worden ingesteld met betrekking tot de toeken ning van een eventuele subjectieve ver hoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds over 1959. B. en W. tonen zich over deze gang van zaken zeer verheugd en menen dat een woord van erkentelijkheid jegen het col lege van G. S., zeker niet achterwege mag blijven. B. en W. menen, dat voorts door deze gang van zaken duidelijk wordt ge demonstreerd. hoe men ook onder de hui dige omstandigheden tot een actief ge meentebeleid kan komen, een beleid dat niet schroomt om die uitgaven op de be groting te brengen welke de raad als in eerste instantie daartoe competent orgaan noodzakelijk acht voor de ontwikkeling en groei der gemeente. Bestuur en regenten van het gemeente lijk verzorgingshuis hebben dinsdagavond de bejaarden in dit tehuis een uitgaans- avondje bezorgd door hen, via de dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon, een be zoek aan te bieden aan theater „Mono- pole" waar thans de film van Toon Her mans „Moutarde van Sonaansee" wordt vertoond. Enkele bejaarden werden, daar zij door lichamelijke gebreken niet te voet konden gaan, per taxi naar het theater vervoerd. Dat men zich heeft vermaakt behoeft geen nader betoog. De kerkeraad der Gereformeerde kerk zal ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de kerk in Zandvoort, don derdag een herdenkingsavond in het kerk gebouw aan de Julianaweg houden. Naast zang en orgelspel vermeldt het programma een meditatie van ds. A. de Ruiter over het onderwerp: „Veertig jaren mensen werk; veertig jaren Gods werk". Na de pauze zal de film worden ver toond: „Al wat gij hebt" (All that I have). In tegenwoordigheid van een groot aan tal belangstellenden heeft ds. C. de Ru dinsdagmiddag om half drie de grote ba zaar van de Hervormde kerk in Zandvoort geopend. De opbrengst is bestemd voor het herstel van het kerkinterieur. Deze bazaar wordt twee dagen gehouden in het Jeugd huis, terwijl het zgn. „vermaak-centrum" is georganiseerd in de oude consistorie van de kerk. Ds. De Ru bracht dank aan het damescomité, dat deze bazaar op een voor treffelijke wijze heeft georganiseerd. Dinsdagavond is in de Prot. Chr. Huis houdschool de eerste ledenvergadering ge houden van de „Vereniging van Christelijk Nijverheidsonderwijs". Ir. J. A. van der Veken nam als voorzitter afscheid. In zijn plaats werd bij enkele kandidaatstelling de heer C. Smits gekozen. Met een enkele kleine wijziging werden de statuten goed gekeurd en vastgesteld, evenals de stich- tingsacte en het huishoudelijk reglement Voorts werden de volgende mensen in het bestuur van de vereniging en tevens van de stichting „Prot. Chr. Huishoudschool" gekozen: voor Hillegom: mevr. C. A. M. ten Hagen—Verduyn, H. van der Jagt, me juffrouw A. Seel en J. A. v. d. Veken; voor Lisse: J. J. Bos, mevrouw Segers, mevrouw A. H. TrompBuurman, A. van Steensel. A. T. de Weerdt en Mevrouw A. J. Moole- naarvan der Zaal; voor Sassenheim: A. den Haan, G. Papendrecht, B. van Loo, A. van Maldegem en P. M. Philippo. De nieuwe voorzitter dankte de heer Van der Veken voor het vele werk dat hij voor de school in oprichtingstijd gedaan heeft. Hillegom Voor de K.A.B. in Hillegom heeft de heer J. Dominicus uit Alkmaar dinsdag avond in het K.A.V.-gebouw verteld over Joegoslavië. De bevolking van dit Balkan- land bestaat uit verschillende rassen. Een deel ervan is rooms-katholiek, een ander deel Grieks-orthodox, terwijl een kleine groep mohammedaan is. De heer Dominicus heeft in Serajewo een praatje gemaakt met twee mannen die aan de aanslag op keizer Frans Ferdinand hebben deelgenomen. De plattelandsbe volking van dit mooie land is arm. De krijtbodem levert de keuterboeren een pover bestaan op. De prijzen zijn er hoog; voor nylons moeten de dames wel 45, neertellen. In het noorden is het land schap begroeid. Hier komt de druiventeelt voor. De wegen zijn slecht. Deze zomer kon de heer Dominicus met zijn auto een gemiddelde snelheid van ongeveer tien km. bereiken. Wanneer de toerist met de, grotendeels agrarische, bevolking in aan raking komt dan treffen hem de eerlijk heid, vriendelijkheid en behulpzaamheid. Prachtige stadjes met mooie steen- en glasmozaïken vormen voor de toerist on gekende pleisterplaatsen. Na deze beschrijving volgde de vertoning van een groot aantal kleurendia's, waarbij de spreker een toelichting gaf. De voor zitter, de heer A. van Roode, sprak een dankwoord. In gebouw „Pniël" aan de Venneperweg zijn dinsdagavond de plannen voor een buurthuis besproken. Dokter A. van der Weg uit Nieuw Vennep voerde hierover thans het woord. Reeds in 1952 voerde men voorbereidende besprekingen voor een buurthuis bezuiden de Bennebroeker- dijk voor Abbenes, Burgerveen, Nieuw Vennep en de Hillegommerbuurt. Welis waar dragen gemeentelijke en rijksinstan ties financieel bij, maar men dient elk over ongeveer 8000 te beschikken. Burgerveen, dat de helft van de inwo ners van de buurtschap telt, heeft dit be ginkapitaal reeds bijeen gebracht en be schikt tevens over de grond. Dokter Van der Weg adviseerde tot samenwerking van afgevaardigden uit de vier buurtschap pen. Behalve de toneelgroep „Onder Ons", de ijsvermaakclub, de speeltuinvereni ging en het bejaardencomité kunnen Wit gele en Groene Kruis in het buurthuis te recht. Het kan verder gebruikt worden voor familiefeesten van de bewoners. Tijdens de gedachtenwisseling na de in leiding van dokter Van der Weg bespra ken de aanwezigen de noodzaak van een kern van vaste leiders(sters). Het be stuur werd als volgt samengesteld: de heer B. A. Bax, voorzitter; mevrouw D. Bax-Schipper, Venneperweg 452, secreta resse en de heren P. Veseur, R. Treur, P. J. van Heter, J. v. d. Plas en mevrouw Van Vuren-Grit, leden. In 1946 werd een actie gevoerd om een christelijke kleuterschool te stichten. De ze had geen resultaat. De actie heeft 600 opgebracht. Staande de vergadering be sloot men dit bedrag te bestemmen als beginkapitaal voor het buurthuis. 11- 11 Voor de A.R.-kiesyereniging „Neder land en Oranje" in Hillegom heeft ds. G. Rang uit Haarlem dinsdagavond in het jeugdhuis „Weltevreden" gesproken over de vraag: „Waarom christelijke poli tiek?" Ds. Rang noemde het stellen van deze vraag het intrappen van een open deur. Over de politieke belangstelling mag men niet jubelen. In deze heerst bij de Ne derlandse bevolking een grote oppervlak kigheid. Twintig jaar geleden kalkte men met leuzen nog de straten vol en waren debat-avonden aan de orde van de dag. Wie zich niet met de politiek bemoeit, moet beseffen dat dc politiek zich wel met de mensen bezig houdt Ds. Rang noemde de politiek een levens noodzakelijkheid voor de maatschappij. Het ..aan politiek doen" betekent zich be raden over de taak, en het doel van de overheid. De taak van de christelijke po litieke partij moet volgens ds. Rang on der meer zijn: „het uitdrijven van demo nische machten en praktijken, die onder het mom van de democratie worden be dreven". Spr. blijft geloven in de opdracht van zijn politieke partij om Gods naam in het openbare leven te blijven belijden, gehoor zaam aan de richtlijnen van de Heilige Schrift. Ten aanzien van de concretisering van de christelijke politiek nam de spre ker Nieuw-Guinea als voorbeeld. Neder land heeft hier opdracht het volk tot zelf standigheid en het land tot economische en culturele ontplooiing te brengen. Voor vele mensen is de politiek, aldus ds. Rang, een pure zakelijke aangelegen heid. Wij kunnen de bijbel er niet op na slaan om te weten hoe in een concrete po litieke situatie moet worden gehandeld, maar wel geeft de bijbel de boodschap in zake gerechtigheid, gezag en barmhartig heid. Na de voordracht volgde een levendige gedachtenwisseling De voorzitter, de heer G. Stegeman, deelde mee dat op 11 janua ri een forumavond wordt gehouden, waar in plaatselijke aangelegenheden zullen worden besproken. Eerste gebrandschilderd raam in St. Joseph-kerk Een particuliere gift uit de parochie van St. Joseph maakt het 't parochieel kerkbe stuur mogelijk een langgekoesterde wens te vervullen. Dezer dagen zal het eerste gebrandschilderde raam naar een ontwerp van de Haagse glazenier Joep Nicolas worden aangebracht. Op verzoek van de Nederlandse regering zijn de onderhandelingen tussen Amerika en Nederland over een KLM-luchtlijn. die op 8 december zouden beginnen, uitgesteld tot begin januari. Om dit uitstel is ver zocht, omdat de Nederlandse ambassadeur bij de NAVO. mr. D. U. Stikker, die de Nederlandse delegatie bij deze besprekin gen zal leiden, ziek is. De begroting 1960 van de gemeente Haar lemmerliede en Spaarnwoude sluit, zonder dat over de algemene reserve behoeft te worden beschikt. Voor in het volgend jaar opkomende onvoorzien uitgaven is bere kend dat nog 13.242.66 (v. j. 36.512.53) beschikbaar is. Omdat de nieuwe regeling over de finan ciële verhouding tussen rijk en gemeenten nog niet van kracht is, is de begroting nog geheel traditioneel tot stand gekomen. Af gaande op de voornemens, voorzover deze bekend zijn, is te verwachten dat bij invoe ring van een nieuwe regeling de inkom stenpositie geen teruggang zal vertonen. De gemeente heeft geen vlottende schuld zodat men de liquiditeitspositie nog be vredigend kan noemen. De langlopende schuld is niet teruggelopen. De lening schuld per 1 januari 1960 is geraamd op 1.057.149,50 (in 1959 833.825,06). In kapi- taalswerken is 1.898.651,15 geïnvesteerd, waarvan 1.119.717,15 voor produktieve doeleinden. Nu het wetsontwerp tot opheffing van de gemeente bij de Staten-Generaal aanhan gig is gemaakt, kunnen B. en W. geen in vesteringsplan aanbieden. De raad heeft dit jaar in principe verklaard er naar te streven dat een nieuwe brandweergarage annex woningen en een nieuw sportterrein tot stand moeten komen. Het college meent dat de uitwerking van deze beide plannen moet voortgaan. B. en W. zullen in 1960 vermoedelijk de medewerking van de raad moeten inroe pen voor de stichting van een nieuw ge bouw voor de openbare kleuterschool en het beschikbaar stellen van kredieten voor grote voorzieningen aan de terreinen rond om de openbare lagere school in Halfweg. De reeds in 1957 opgezette verbetering van de straatverlichting buiten de bebouw de kommen zal in de laatste twee maanden van 1959 worden uitgevoerd. Bij de be groting wordt daarom met de werkelijke toestand rekening gehouden. Van jaar op jaar stelt Rijkswaterstaat de verbetering van de T-splitsing bij de Oranje Nassau- straat uit Volgens recente briefwisseling De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: de handelsvennootschap onder de firma Haar lemse Houthandel H. J. Dame, gevestigd en kantoorhoudende te Haarlem, Spaarn- damseweg 7680 en haar vennoot Jan Hendrikus Klijn, Kruisweg 70c te Haar lem. Rechter-Commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. L. Ali Cohen, advo caat en procureur te Haarlem, Baan 37. Wegens gebrek aan actief werden opge heven de faillissementen van: A. Goets, fabrikant-zuiveraar, Vergierdeweg 195 te Haarlem. Rechter-Commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. R. K. P. Kalb- fleisch, advocaat en procureur te Haar lem, Kruisstraat 1 en van P. Drost ter Beek, Leidsestraat 74 te Hillegom. Rech ter-Commissaris: mr. L. W. M. M. Drabbe. Curator: mr. J. F. Jansonius, advocaat en procureur te Heemstede, Heerenweg 178. Wegens het verbindenc. worden van de enige uitdelingslenst zijn geëindigd het faillissement van J. R. Roomer, technisch adviseur, L. van Deyèsellaan 210 te Haar lem. Rechter-Commissaris: mr. H. J. M. Cokart Curator: mr. J. Jansonius; advo caat en produreur té Haarlem, Parklaan 5 en het faillissement van: C. Posch, aan nemer, Hendrik Manderweg 30a te Bever wijk. Rechter-Commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. A. A. M. Leesberg, advocaat en procureur te Beverwijk, Von dellaan 20. LONDEN (Reuter) De Britse minis ter van Binnenlandse zaken, Butler, heeft maandag het Britse Lagerhuis verzocht zijn goedkeuring te hechten aan een wets ontwerp op het wedden. De bedoeling is onder meer de oude wetten op kaartspe len te wijzigen, die deels uit het jaar 1541 dateren. De oude wetten zijn volgens mi nister Butler ondoelmatig geworden en worden daarom door velen belachelijk ge vonden en niet in acht genomen. Men is zich er niet van bewust, dat ge beurtenissen als tuinfeesten ten behoeve van de geldmiddelen van kerken, dingen zijn waarvan de wettelijke rechtmatigheid twijfelachtig is. Ook aan deze twijfel wil de regering met het nieuwe wetsontwerp een einde maken, aldus Butler. De belangrijkste verandering in de nieu we wet is, dat, indien zij wordt aangeno men, gokken bij paardrennen mogelijk zal zijn voor hen, die niet op het terrein van de renbaan aanwezig zijn. Er zullen bureaus worden geopend, waar op paar den gewed zal kunnen worden. Bennebroek De dinsdag gehouden ouderavond van de Sparrenbosschool in Bennebroek was niet zo goed bezocht als de oudercommis sie had gehoopt. In zijn openingswoord heette het hoofd der school de heer L. Siersma in het bijzonder welkom wethou der Van Lierop en de gemeentesecretaris de heer S. P. R. Schutte. De heer A. den Hertog, directeur van de lagere tech nische school in Hoofddorp, hield onder de titel „De juiste man op de juiste plaats" een uiteenzetting over de mogelijkheden van het technisch onderwijs. Aan de hand van verscheidene voorbeelden toonde de spreker aan dat jongens die op de u.l.o.- school of h.b.s. niet mee konden komen op de lagere technische school uitstekende leerlingen bleken te zijn. De heer Den Hertog merkte voorts op dat het aantal technische scholen lang niet toereikend is om aan de grote vraag te voldoen. Als nieuwe leden van de oudercommissie werden gekozen mevrouw A. Groeneweg en de heer L. Teeuw. Meegedeeld werd dat het Sinterklaasfeest van de school op 4 december wordt gevierd. Van de zijde der aanwezige ouders werd gewezen op de gevaren die overstekende kinderen bedrpigen op het kruispunt Rijksstraatweg— Zwarteweg. Niet altijd is daar rijkspolitie aanwezig om het verkeer te regelen. Ook verzocht men de ouder commissie de mogelijkheid te onderzeoken van het verstrekken van melk aan de leerlingen alsmede van het «luiten van 'n ongevallenverzekering voor de school. kan men verwachten dat volgend jaar van rijkswege verder aandacht aan deze ver betering wordt besteed. Over de mogelijkheden tot bouw van woningwetwoningen in 1960 is uiteraard nog niets bekend. In de begroting is er rekening mee ge houden dat van 1 januari af de Margriet kleuterschool in Halfweg een openbare kleuterschool zal zijn. De Nederlands Hervormde gemeente te Rijk in de Haarlemmermeer heeft van de directie van de n.v. luchthaven Schiphol aanzegging gekregen dat het dorpskerkje aldaar volgende week dinsdag geheel moet zijn ontruimd. Dit 300 zitplaatsen tellende kerkgebouw wordt gesloopt omdat het te zamen met een aantal huizen van dit dorp je plaats moet maken voor de 3300 meter lange start- en landingsbaan van de lucht haven, die wordt aangelegd ten behoeve van de grote straalverkeersvliegtuigen. De Hervormde gemeente, wier nood kerk nog niet geheel voltooid is, kon geen langer uitstel worden verleend, omdat de slopers het gebouw reeds dicht zijn gena derd. Zondag zal in dit gebouw de laatste godsdienstoefening worden gehouden Het is een bijzondere dienst, waarin de plaat selijke predikant, ds. H. P. Swets, zal voor gaan. Lisse Onder grote belangstelling van onder meer de r.k. geestelijkheid, wethouders, raadsleden, doktoren en gemeenteambte naren is dinsdagmiddag het nieuwe Wit- Gele-Kruisgebouw aan de Schoolstraat of ficieel geopend. De voorzitter de heer M. Th. van Dijk zei dat Lisse nu een modern gebouw rijker is geworden, dat met zo min mogelijk kosten toch aan het doel beantwoordt, dat het bestuur zich heeft voorgesteld. Spre ker dankte voor de grote medewerking van het gemeentebestuur. De heer v. Dijk las felicitatiebrieven voor van de burge meester en van de geneeskundig inspec teur. Spreker herdacht wijlen de heer P. v. Berkel, die zoveel voor de totstand koming heeft gedaan. Zijn laatste wande ling was naar dit in aanbouw zijnde huis. De voorzitter dankte de heer Barnhoorn voor de schepping van het gebouw. De sa menwerking tussen het Wit-Gele en het Groene Kruis is uitstekend en de voorzit ter dankte voor de genoten gastvrijheid van het consultatiebureau in het Groene- Kruisgebouw. Namens de afdeling Hillegom sprak voor zitter Hereman en voor de Engel de heer Mens. Ook doter J. M. van Dijk, voor zitter van het Groene Kruis afdeling Lis se, bood gelukwensen aan. Tot slot spra ken wethouder A. J. Mesman en de di recteur van de Boerenleenbank, oud-wet houder J. W. A. Lefeber. Hierna werd het nieuwe gebouw bezichtigd. In de boxen kamer waren leuke kinderspeeltjes voor de wachtende kleuters tentoongesteld die door ouders aan zuster Ernesta waren aangeboden. Het gebouw bevat een dok terskamer, een specialistenkamer, een keuken, een spoelruimte, een overdekte droogruimte, een magazijn en kindersa- nitair. Filmavond Motorclub „Bloembollenstreek" Voor de filmavond van de motor- en bromfietsclub „Bloembollenstreek" in de „Nachtegaal" in Lisse, was dinsdagavond grote belangstelling. Indrukwekkend was de film over het reddingswerk langs de Australische kust en die over Zweden. Met spanning konden de leden nog eens de TT- races meemaken in Assen. Er waren echter ook films van leden uit eigen kring, name lijk een van de heer Griekspoor over zijn reis naar Rusland en een van de heer Bronkhorst over de reis naar Polen. Van deze laatste draaide men ook een film over wedstrijden van de motorclub VERKOOPDAG „BLINDENPENNING" Donderdag van 10 tot 21 uur wordt in ge bouw het „Baken" achter Rehoboth een verkoopdag gehouden ten bate van de vereniging „Blindenpenning" in Amster dam Er zal allerlei handwerk van blinden worden aangeboden. Nieuwe schoenenzaak. In verbluffend korte tijd is een oude antiquiteitenwinkel in de Grote Houtstraat 88 te Haarlem ver bouwd tot een moderne schoenenzaak, waarin een filiaal van Van Baalen's schoenenhuis is gevestigd. Vanmorgen werd de opening van de winkel met een receptie gevierd. De verbouwing is ont worpen door het architectenbureau Dam en Zaanen en is uitgevoerd door de firma Gebr. v. d. Putten uit Heemstede. Boven de etalages, die onder een luifel insprin gen, is een gevelwand van grijze natuur steen aangebracht. De inrichting is uiterst modern van opzei en doet mede dank zij een contrasterend kleurgebruik fris en aantrekkelijk aan. De verlichting bestaat uit in het plafond weggewerkte lampen. Zelfbediening. Volgens een overzicht, gepubliceerd in het orgaan van het Zweed se verbond van detaillisten, neemt Zwe den op het gebied van zelfbedienings-ver- koop nog steeds een leidende positie in onder de Europese landen. Terwijl er in Zweden een zelfbedieningswinkel bestaat op de 1800 inwoners, heeft Zwitserland er een op de 3400, West-Duitsland een op de 5900, Groot-Brittannië een op de 10.200 en ons land een op de 8750. Duitsland heeft het grootste aantal zelf bedieningswinkels, namelijk 9700, gevolgd door Groot-Brittannië met 5000 en Zweden met 4000. Ons land heeft er op het ogenblik 1300 Sinds 1948 is het totale aantal van dit soort bedrijven in West-Europa gestegen van 163 tot 25.000. De omzet van de 1300 zelfbedienings winkels in ons land is ruim 20 percent van de totaal omzet van de 24.000 kruideniers winkels in ons land Hiervan zijn 450 in handen van de grootwinkelbedrijven en 750 in handen van zelfstandige kruideniers

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 17