Jhr. mr. A. Feith zal zich met enthousiasme op nieuwe taak werpen Algerijnse leiders zouden nu bereid zijn tot een gesprek Sint Nicolaas tegen Keres Negen landen in alle takken van sport Dames van Het Gooi te sterk voor DWT-sters Ook tweede partij remise in Kiev Dames Antilopen begonnen goed Levenslang voor de vroegere SS-er Wolf gang Wetzling Radarstation van V.S. in Engeland 19 Yvon Durelle leed een knock out nederlaag Kostilev verbeterde een wereldrecord De Zesdaagse in Munster Ben Bella's advocaat is naar Tunis vertrokken SpartaGothenburg op 25 nov. in Bremen Nederlands jeugdelftal sterk gewijzigd Dynamo Tiflis verloor in België Voorbereiding FIFA-jeugd en amateurspelers Gemiddelde score van Keres bedroeg 89 percent Phil Hill niet meer in ploeg van Ferrari Kampioenschap ereklasse groot biljart driebanden Cooper behield Britse titel zwaargewicht Nederlandse legerploeg in Engeland verslagen Financiële discipline doorbroken Hij liet 208 Russische dwangarbeiders doden WOENSDAG 18 NOVEMBER 1959 George Chuvalo, zwaargewichtkam pioen van Canada, heeft zijn titel dinsdag avond met succes verdedigd tegen zijn landgenoot Yvon Durelle. In de laatste ronde van het op 12 ronden vastgestelde gevecht sloeg Chuvalo zijn tegenstander k.o. De 30-jarige Durelle, die in het gevecht zwaar betrookt werd en reeds voor de voor hem fatale twaalfde ronde enkele malen neer was gegaan, verklaarde na afloop, dat hij zich uit de bokssport terug zou trekken. Gewichtheffen De Russische lichtgewicht Nikolai Kos tilev heeft in Yaroslavl het wereldrecord tweehandig trekken verbeterd en gebracht op 126 kg. Het oude record stond sedert 21 oktober 1959 op naam van zijn land genoot Anatole Schgun met 125V4 kg. Wielrennen Het Westduitse koppel Altweck Jaroscewicz had woensdagmorgen de lei ding in de zesdaagse van Münster. Na de neutralisatie luidde de stand: 1. Altweck Jaroscewicz (W.Dld.) 87 pnt.; 2. Terruzzi Junkermann (It/Dld) 61 pnt.; 3. Gillen Post (Lux./Ned.) 23 pnt. De overige kop pels hadden één of meer ronden achter stand. Sport in het hort SKISPRINGEN. In Vuokatti (Finland) neemt men deze week proeven met een nieuw soort kunstsneeuw-springschans, waarop men ook in de zomer kan oefenen. De gladde massa bestaat uit houtspaanders die met paraffine zijn overgoten. Een kunstbaan van plastic is aanzienlijk duur der. SPELEN. De Aga Khan heeft aan t Olympisch comité van Kenya een bedrag van 16.000 gulden geschonken om dit comité te helpen een ploeg naar Rome te sturen. De cheque werd overhandigd aan een lunch van het comité waarmee een geldinzameling wordt ingeluid. WIELRENNEN. De „Gazette dello Sport" dat dg Ronde van Italië organiseert, heeft bekendgemaakt dat de Giro 1960 ter ere van de Olympische Spelen in Rome zal starten. De Ronde, die op 21 of 23 mei zal vertrekken, zal een dag korter zijn dan voorheen en dus 22 dagen duren. Rome was voor de laatste startplaats van de Giro 1929. BOKSEN. Het bestuur van de EBU heeft de Spanjaard Manola Garcia aangewezen als uitdager van de Europese kampioen in het vedergewicht, de Fransman Gracieux Lamperti. Het gevecht zal vóór de 16de februari van het volgend jaar moeten plaatsvinden. BILJARTEN. Door als eerste te eindigen in het selectie-toernooi groot biljart anker kader 47/1, dat in Ravesteyn is gehouden, heeft Wijnen het recht verworven Neder land te vertegenwoordigen in het toernooi om de Coupe Alexandre Avé, dat van 11 tot en met 13 december a.s. in Lyon wordt gehouden. TENNIS. De Amerikaan Mackay heeft in Tokio de enkelspeltitel van de Japanse tenniskampioenschappen op zijn naam ge bracht. In de eindstrijd versloeg hij de Japanner Atsushi Miyagi met 6-2, 6-3, 6-3. VOETBAL. De uitslagen van de „re plays", die dinsdag zijn gespeeld voor de eerste ronde van de Engelse voetbalbeker, luiden als volgt: Oldham AthleticShil- don 30, WatfordCheltenham 30, Car lisle TownRochdale 13 na verlenging. „Vraagt u mij wat u wilt, maar begin niet over de voetbal-toto, want dan zal ik in dit stadium elk antwoord schuldig blij ven". Het was de inleiding van een ge sprek met jhr. mr. A(ntoine) Feith, bur gemeester van Voorburg en bestuurskan- didaat voor de functie van voorzitter van de Nederlandse Sport Federatie als op volger van wijlen Karei J. J. Lotsy. Jhr. mr. A. Feilh „Trouwens" jhr. Feith maakte een schouderophalend gebaar „het zal toch moeilijk zijn om iets te vertellen. Het zal dan misschien zo zijn, dat ik na de ver gadering van 9 december inderdaad voor zitter van de N.S.F. ben, maar ik kan toch echt niet zeggen, langs welke bepaalde lij nen ik mijn taak zal uitvoeren. Ik heb de heer Lotsy gekend, zoals de meeste men sen hem hebben gekend, zonder ooit nauw persoonlijk contact te hebben gehad. Ik weet dus absoluut niet hoe hij zich de taak van deze jonge federatie en van zich zelf als voorzitter voorstelde. Wist ik het wel, dan had ik een aanknopingspunt ge had. Ik zal nu gedurende de eerste tijd geheel moeten steunen op voortreffelijke werkers als dr. Van Zijll en de vice-voor- zitter de heer Van Houten, die mij hier voor de functie is komen polsen". Mr. Feith, in tgenstelling tot een vorig bericht wel aangesloten bij een politieke partij (de V.V.D.) en met zijn 43 jaren een van de jongste burgemeesters van de grote gemeenten, toonde zich nog steeds verbaasd over het feit dat men hem is komen vragen zijn kandidatuur te stellen. „Ik kan me alleen voorstellen, dat men na de dood van de heer Lotsy heeft ge zegd, dat het goed zou zijn naar een voor zitter te zoeken, die geen lid is van een bepaalde bond, die dus geheel onpartijdig en onbevangen tegenover alles komt tc staan, een outsider dus min of meer. Ik kende niemand in de sport en niemand dat dacht ik tenminste kende mij Jawel, ik heb wat gevoetbald in HW en wat gecricket in HCC, maar toen ik water in mijn knie kreeg heeft niemand behal ve ikzelf het staken van mijn activiteit als een verlies gevoeld. Mijn enige ver- Olympische Spelen Van de 97 landen, die een nationaal Olympisch comité bezitten, hebben er zich tot nu toe 76 aangemeld voor deelneming aan de Spelen van 1960 in Rome. Van deze 76 landen zijn er 9 van plan deel te nemen aan alle 18 takken van sport die op het programma van deze spelen staan. Het zijn: Australië, Oostenrijk, Denemarken, Frankrijk, Duitsland, Hongarije, Verenigde Staten, Rusland en Italië. Het uitkomen van deze landen in alle takken van sport is, met uitzondering van Italië, dat als organiserend land aan alle mag deelne men, afhankelijk van de resultaten welke zij zullen behalen in de voor-toernooien voetbal, basketball en waterpolo, aange zien in deze takken van sport slechts 16 ploegen tot de eigenlijke Olympische toer nooien worden toegelaten. Een nader onderzoek van de inschrijvin gen leert, dat de 76 landen in de volgende verhoudingen aan de verschillende sporten zullen deelnemen: atletiek 67, boksen 49, zwemmen 48, schieten 45, wielrennen 43, zeilen 42, gewichtheffen 41, basketball 39, schermen, voetbal en worstelen 37, roeien 32, gymnastiek 31, waterpolo 30, paarde- sport en hockey 28, moderne vijfkamp 27 en kano 26. Het Olympisch dorp zal op 25 juli 1960 officieel geopend worden en de atleten /.uilen er tot uiterlijk 20 september ver blijf mogen houden. De vier maten van de Olympische fan fare zijn ontleend aan de zonnehymne uit „Iris" van Pietro Mascagni. Deze fanfare zal het muzikale kenmerk zijn van de Spe len van 1960 en ze zal bij elke officiële plechtigheid worden uitgevoerd. Tijdens de Zomerspelen zullen de vol gende internationale sportfederaties hun congressen in Rome houden: Internatio naal Olympisch Comité (IOC) 19-24 augus tus; atletiek (IAAF) 2127 augustus; roeien (FISA) 24 augustus; basketbal (FIBA) 30 en 31 augustus; boksen (AIBA) 23 augustus; kano (FIC) 30 augustus1 september; wielrennen (UCI) 24 augustus; schermen (FIE) 28 augustus; voetbal (FIFA) 22 en 23 augustus; gymnastiek (FIG) 29 augustus4 september; hockey (FIHG) 4 september; worstelen (FILA) 24 augustus; zwemmen (FINA) 24 augustus en 5 septem ber; moderne vijfkamp (UIPM) 19 augustus en 1 september; gewichtheffen (FIHC) 6 september; schieten (UIT) 30 augustus1 sent-mber. Bovendien zullen er nog congressen wor den gehouden van de British Empire and Commonwealth Games Federation, van de British Empire and Commonwealth Weightlifting Council en van de Fédéra- tion Internationale d'Education Physique (8—10 september). dienste is wellicht dat ik uit een sportief geslacht stam. Mijn vader, jhr. mr. Cees Feith, was een groot man in HCC, oom Constant Feith had een groot aandeel in de HVV-historie en een andere oom, Jan Feith, heeft veel over de sport geschre ven. Ik kan niet in hun schaduw staan". Burgemeester Feith vertelde ons dit met een vaag gebaar in de richting van de grote ramen van zijn gezellige kamer aan de smalle dorpse Heerenstraat alsof hij zich wilde verontschuldigen voor zijn onbelangrijke sportieve verleden. Maar ineens was het onzekere in zijn houding verdwenen toen hij met een jeug dig-enthousiaste blik zei: „Maar al heb ik dan geen ervaring in de grote sport en al weet ik nog niet precies hoe ik het alle maal zal gaan aanpakken, nu ik ja ge zegd heb zal ik mij er aangenomen dat ik gekozen word bovenop werpen, met grote geestdrift en met grote ernst. Ik leef er helemaal in en ik vind het heerlijk om er over te praten. Laat men echter voor al niet denken, dat ik als burgemeester van een gemeente van 45.000 inwoners de taak in de sportfederatie als een soort hob by zie. Ik acht het een bijzonder serieuze taak, die ik dan ook zeer ernstig opvat." „Ik zal nauw contact houden met de bonden en veel praten met mijn medewer kers om te zien hoe zij zijn, maar vooral om te laten zien hoe ik ben. Als voorzit ter van de Stichting Recreatie word ik re gelmatig geconfronteerd met het pro bleem vrije tijdsbesteding en dan komt het altijd weer op de sport. En wanneer er straks inderdaad een vijfdaagse werk week komt, dan zal de sport de grote stoot moeten opvangen. Dat betekent ook dat er zeer veel geld voor de sport moet komen. Maar als we over geld voor de sport gaan praten, komen we in één adem op de toto en ik heb al gezegd: aan dat onderwerp waag ik mij voorlopig niet". De wat er polocompetitie In de wedstrijd DWTHet Gooi, die dinsdagavond voor de afdeling A (dames) van de centrale wintercompetitie KNZB in het Sportfondsenbad in Haarlem werd gespeeld, heeft DWT met 42 het onder spit moeten delven. Door snelle uitvallen van de zwemsters Jans Koster en Corry Schimmel werd er nogal eens verwarring in de DWT-verdediging gesticht waardoor de DWT-verdediging uiteen getrokken werd. Uit geheel vrijliggende positie opende Jans Koster de score voor Het Gooi, waar na Marjolein Bernink een fout in de Gooi- verdediging uitbuitte om de balans in evenwicht te brengen. ffadat Corry Schim mel een snelle Goói-aanval Koed had af gewerkt, verkreeg DWT een speelsters meerderheid. maar de Gooi-dames bleven het veld beheersen. Kort voor het ingaan van de rust kreeg Jans Koster een straf- worp te nemen, waardoor Het Gooi de eerste helft afsloot met 'n 31 voorsprong. Kort na het begin van de tweede helft verhuisde er wederom een Gooi-dame naar de kant, maar DWT verzaakte wederom de meerderheid uit te buiten. Twee goede kansen werden gemist. Toen verplaatste het spel zich voor het DWT-doel, waar Jans Koster een strafworp in een Gooi- deolpunt omzette. Met wederom gelijke ploegen in de strijd speelde Paula van Bruggen goed over naar Do Turkenburg. die niet aarzelde om de DWT-achterstand tot 42 te verkleinen. De heren "an DWT kwamen in de strijd tegen Het Zwet uit Wormerveer voor de bekercomoetitie KNZB. Geheel overeen komstig de verwachtingen werd het een overwinning voor de Haarlemmers. In de eerste helft brachten Meiier, Eichhorn (2) en Westerman (2) de DWT-voorsnrong op 50. De rust scheen de gasten goed te heb ben gedaan, want nogal sterk aanvarend zetten zij de tweede helft in. De DWT- doelman Melchior wist echter van geen wijken. Meijer en Westerman brachten uiteindelijk de DWT-overwinning op 7—0. VOETBAL. In een wedstrijd van de voorronden van het Olympisch voetbal toernooi groep 3 Afrikaanse zone heeft Tunesië met 2-0 van Marokko gewonnen. Deze stand was reeds bij rust verkregen. i De Russische grootmeester Paul Keres speelde dinsdag in Amsterdam de laat ste simultaanseance van zijn tournee door Nederland. Een legertje schakers van middelbare scholen uit Amsterdam maakte het hem lang niet gemakke lijk. Ook Sint Nicolaas kwam nog even Dammen De tweede wedstrijd vafn de tweekamp om het wereldkampioenschap dammen tussen de Rus Koeperman (titelhouder) en ir. Van Dijk, die in Kiev is gespeeld, is ook in remise geëindigd. De stand na twee par tijen is: 22. De met wit spelende Rus lanceerde een hevige aanval door het centrum. Van Dijk ontworstelde zich echter aan de druk en gaf geen terrein prijs. Er volgde een korte periode waarin de stellingen zeer inge wikkeld waren. Beide spelers geraakten dan ook in tijdnood. Plotseling kreeg Koe perman enig positioneel voordeel bij een afruil. In het eindspel was hij echter niet accuraat genoeg. Na 64 zetten kwamen de spelers remise overeen. Voetbal De beslissingswedstrijd voor een plaats in de kwart finales van het toernooi om de Europese voetbalbeker tussen het Rot terdamse Sparta en de Zweedse club IFK (Gothenburg) wordt op 25 november in Bremen gespeeld. De ontmoeting het is een lichtwedstrijd zal door een Duitse scheidsrechters en Duitse grensrechters worden geleid. Het Nederlands elftal, samengesteld uit spelers onder 23 jaar, dat woensdag 18 no vember in het Feijenoord-stadion een wed strijd speelt tegen het Rotterdamse elftal om de Gouden Onafhankelijkheidsbeker, is op enkele plaatsen gewijzigd. Veldhoen (Feijenoord), die oorspronkelijk als links back stond opgesteld, zal de rechtsback plaats bezetten. Linksback is nu De Groot (Hermes- DVS). Althoff (Blauw Wit) die op de spil- plaats stond opgesteld, kan wegens een blessure niet spelen en zal worden ver vangen door Villerius (Sparta). Aan de reserves is toegevoegd Wage- maker (Alkmaar). De Belgische eredivisieploeg Standard Luik heeft dinsdagavond in Luik met 21 gewonnen van Dynamo Tiflis (Rusland). De ruststand van de wedstrijd; die voor ongeveer 20.000 toeschouwers werd ge speeld, was 10 voor de Belgen. In verband met de deelneming van een Nederlands jeugdelftal aan het F.I.F.A.- jeugd toernooi (voor spelers van 16-18 jaar), dat met Pasen 1960 in Wenen wordt gehouden, zullen, er tussen de jeugdelftal- ien van de diverse districten selectiewed-* strijden worden gespeeld. Op woensdag 25" november wordt in Amersfoort de wed strijd noord-zuid gespeeld en op woensdag 2 december komen de districtselftallen van oost en west in Apeldoorn tegen el kaar uit. Het ligt in de bedoeling na deze wedstrijden een 25-tal spelers te selecte ren, die zich op het toernooi zullen voorbe reiden. Ook de amateurs, die begin december de centrale training hervatten, zullen en kele selectiewedstrijden spelen. Op dins dag 1 december wordt in een nog nader aan te duiden plaats de wedstrijd noord oost gespeeld en op woensdag 2 december a.s. in Den Bosch de wedstrijd zuid-west. Schaken De Russische grootmeester Paul Keres heeft dinsdagavond in Amsterdam zijn tournee door Nederland besloten met een simultaan-seance aan 28 borden. Hij won er 23 en speelde 5 remise, hetgeen neer kwam op een score van 91 percent Roessel, die aan 23 borden speelde, won er 22 en verloor één partij (score 96 percent). Tan won alte partijen (25), terwijl Withuis van 25 partijen er 24 won en één remise speel de (98 percent). Keres heeft in ons land in totaal 323 partijen gespeeld. Zijn ge middelde score bedroeg 89 percent kijken. Hij bood Keres een vaatje Hol landse haring aan en mocht daarna een partij schaak spelen tegen de grootmeester. De goedheiligman won uiteindelijk zelfs, maar hij mocht dan ook twee zetten doen tegen Keres een De basketbalcompetitie De Antilopen-dames zijn in de pas ge starte hoofdklassecompetitie goed begon nen, al heeft WGW, een tot nu toe onbe kende ploeg uit Den Helder, het de Haar lemse meisjes niet gemakkelijk gemaakt. Met de rust had Antilopen 'n kleine 128 voorsprong. Deze vier punten verschil stonden ook bij het eindsignaal op het scorebord, want het werd 2925. Martha Winter was na rust bijzonder actief met 11 doelpunten. Het bezoek van de Haarlemse heren aan Amsterdam heeft niet veel resultaat op geleverd. The Typhoons verloren teleur stellend met 7548 van Herly en ZBVS, dat lange tijd het beste van het spel had tegen het nog niet geklopte Wolves-team, moest in de eindfase van de strijd toch de winst in de hoofdstad laten, 5849. Donderdag komt om acht uur in het Krelagehuis het ongeslagen The Blue Stars op bezoek bij Antilopen. Hoewel, gezien de huidige uitslagen. Antilopen de eer wel aan zijn tegenstanders zal moeten laten, is natuurlijk een verrassing niet uitgesloten; te meer daar de Haarlemse ploeg op een hoog peil speelt. Vrijdag is ZBVS weer binnen de lijnen. De strijd gaat dan tegen Landlust. Het zal voor de voortreffelijk spelende Haarlemmers geen gemakkelijke strijd worden, maar de winstpunten kunnen toch bij ZBVS blijven. De uitslagen waren: Dames, hoofdklasse A: Antilopen—WGW 29—25; overgangs klasse: RapiditasThe Typhoons 02 reglementair; 2de klasse: SC Haarlem 2 Aurora 2 18—12, Antilopen 3Excercitia 2 2117 na verl.: Heren, eerste klasse: The Typhoons 2Flamingo's 2 6126; 2de klasse: HOC 2—Excercitia 21—30. HOC 3— SC Haarlem 3 28—19. Het programma voor donderdag is: Heren hoofdklasse: AntilopenThe Blue Stars; eerste klasse: Antiionen 2HOC; 2de klasse: White Stars 2—SC Haarlem 4, RapiditasThe Tvohoons 4: Dames, over gangsklasse: ZBVS—SC Haarlem: 2de klasse: Antilooen 3—Rapiditas 2, Excer citia 2—HOC 3. Vrijdag worden gespeeld: Heren, hoofd klasse: ZBVS—Landlust: eerste klasse: Aurora—SC Haarlem: 2de klasse: The Typhoons 3—SC Haarlem 2, Antilopen 3— SC Haarlem 3; Dames, overgangsklasse: Aurora—The Typhoons; 2de klasse: SC Haarlem 2—SC Haarlem 3, Excercitia— HOC 4. Automobilisme Phil Hill, de Amerikaan die tweemaal de internationale sportwagenrace van Sebring heeft gewonnen, is niet opgeno men in de Ferrari-ploeg, die op 12 decem ber zal deelnemen aan de eerste Grand Prix van Sebring. Enzo Ferrari heeft aan de organisatoren laten weten dat hij Hill en de Amerikaan Dan Gurney niet heeft opgesteld. Een reden voor dat besluit werd niet gegeven. Hill was de co-equipier van de Ferrari die in Sebring de sportwagenrace van 12 uur heeft gewonnen in 1958 en 1959. Hij Is populair, daar hij een van de weinige Ame rikanen is die men op één lijn wil stellen met de grote Europese coureurs. Ferrari deelde mede dat Tony Brooks de Ferrari- ploeg zal blijven aanvoeren. Een andere Engelsman, Cliff Allison, is van reserve tweede coureur geworden en de Duitser graaf Wolfgang von Tripps komt eveneens aan bod. De organisatoren in Sebring ver wachten dat Hill en Gurney door andere ploegen geëngageerd zullen worden. Biljarten Voor de eindstrijd om het Nederlands kampioenschap ere-klasse groot biljart driebanden, dat van 26 tot en met 29 no- ber in Rotterdam wordt gehouden, hebben zich de volgende spelers geklasseerd: J. Broekhuizen, Arnhem. M. J. Heinsman, Rotterdam. G. J. Lorist, Amsterdam. C. van Oosterhout, Breda. H. Popeyus, Rotterdam, kampioen 1958- 1959. H. de Ruijter, Waalwijk. J. H. Sweering, Amsterdam. L. G. J. Teegelaar, Rotterdam. Boksen Henry Cooper, zwaargewichtkampioen van Engeland en het Britse Gemenebest, verdedigde zijn titel dinsdagavond met succes tegen zijn landgenoot Joe Erskine. Cooper won door interventie van de scheidsrechter in de 12de ronde van het op 15 ronden vastgestelde gevecht. Erskine hing op dat moment hulpeloos in de tou wen. De boksploeg van het Britse leger heeft dinsdagavond in Stoke-on-Trent de bok sers van de Nederlandse strijdkrachten met 90 verslagen. De partijen gingen gelij ker op dan de totaaluitslag doet vermoe den. Het voetenwerk van de Nederlanders was goed. maar de Engelsen plaatsten ge woonlijk meer gewicht achter hun stoten. De uitslagen waren (Britse namen eerst genpemd) Vedergewicht: M. Greaves w.o.p. van P. van der Kerkhof; lichtgewicht: B. Macka- ry w.o.p. van W. Menton; lichtwelterge- wicht: D. Gilfeather w.o.p. van J. Bos; lichtgewicht: L. O'Connell w.o.p. van L. Terwey; weltergewicht: R. Readman w.o.p. van A. Veerman; zwaargewicht: L. Hobbs w.o.p. van W. van der Schelling; lichtgewicht: J. Lloyd w.o.p. van J. Ville rius; lichtmiddengewicht: W. Monaghan wint van J. A. Spans, die in de tweede ronde opgaf: weltergewicht: J. Wigley w.o.p. van P. J. Bender. De regeringscommissie die in Polen toeziet op het besteden van de staats financiën, heeft gerapporteerd dat 32 sportverenigingen „de financiële disci pline doorbroken hebben". In een rapport aan het „Centrale comité voor lichaamskuituur" verklaart de commissie dat de gelden, die in de eerste plaats beschikbaar waren gesteld om sporten als schermen, turnen en roeien te bevorderen, voor een deel als premies bij voetballers, en als extra salaris bij voetbaltrainers terechtgeko men zijn. Vele sportverenigingen hielden er een dubbele boekhouding op na met het doel de belasting te ontduiken. Voetbalclubs en alle overige sportverenigingen mogen de recette van hun optreden in eigen zak steken, maar moeten er be lasting over betalen. De voetbalsport trekt altijd wel belangstelling maar de sporten die gestimuleerd moesten wor den doorgaans slechts weinig. Het rapport van de commissie voor de staatsfinanciën is voor de sportcom- missie aanleiding geweest bij vak- bonds- en partijinstanties in Polen aan te dringen op het uitoefenen van een scherpe controle op de sportverenigin gen. Goede voetballers mogen geen „doelpuntenpremies" meer ontvangen, zoals tot dusver. (Van onze correspondent in Parys) Berichten die Parijs bereiken uit Tunis waar de Algerijnse nationalisten hun „voorlopige regering" hebben gevestigd, duiden er op. dat hun contact met presi dent De Gaulle vermoedelijk niet lang meer op zich zal laten wachten. Het beginsel van een gesprek met de Franse regering over het einde van de Algerijnse oorlog, die nu al meer dan vijf jaren woedt, zou, 'volgens waarnemers in Tunis, zijn aan vaard. De vraag is vooral of men vóór dan wel na de debatten in de UNO-Assemblee te New York over Algerije de weg naar Parijs zal inslaan. Enkele Algerijnse mi nisters zijn van oordeel dat een aanbeve ling van de UNO aan beide partijen elkaar de hand te bieden, een extra troef zou kun nen vormen in het Algerijnse spel. De Al gerijnse premier Ferhat Abbas helt naar het tegengesteld standpunt over, het Fran se nationalisme zal ongetwijfeld nieuw In het „Arnsbergse-proces" zijn giste ren te Hagen in het Ruhrgebied zware straffen uitgesproken over een voormalige SS-er en een ex-YVehrmachtkapitein, die verantwoordelijk worden geacht voor de moorden, die in 1945 in Arnsberg op 208 Russische en andere arbeiders, vrouwen en kinderen werden gepleegd. De voorma lige S.S.-veldwachter Wolfgang Wetzling kreeg levenslang tuchthuis. De vroegere kapitein Klönne werd tot zes jaar tucht huis veroordeeld, de ex-S.S.-er Niesel kwam er met vrijspraak, wegens gebrek aan bewijs, af. In de laatste oorlogsdagen gaf de S.S.- generaal Kammler, die te Praag zelf moord heeft gepleegd, het bevel rond zwervende niet-Duitse arbeiders, vooral Russen, in het gebied ten oosten van het Ruhrgebied te „decimeren", omdat deze arbeiders een potentieel gevaar voor de Duitse bevolking zouden kunnen vormen. In april 1945 werden 208 mannen, vrouwen en kinderen door S.S.-ers doodgeschoten, waarbij Niesel aanwezig was en Klönne, die niet tot de S.S. behoorde, „belangstel lend toeschouwer" was. Het staat vast dat Wetzling bij het dood schieten van tenminste 71 mensen als me dedader heeft gehandeld. Klönne, lid van een bekende industriële familie uit het Ruhrgebied, zou twee schoten op een Rus sische vrouw hebben gelost Niesel zou in de overtuiging hebben gehandeld dat het om plunderaars ging, zoals Wetzling had verklaard. Dit is de tweede maal dat in dit „Arns- bergse proces" een uitspraak wordt ge daan. De eerste keer werd Wetzling tot vijf en Klönne tot anderhalf jaar veroor deeld. Deze straffen werden door het Bondsgerechtshof te Karlsruhe op grond van een revisie door het openbaar minis terie teniet gedaan, waarna het tweede proces volgde. voedsel worden toegediend, wanneer de indruk werd gewekt dat de onderhande lingen met de Algerijnen onder druk van het „buitenland" geopend werden. Sedert de laatste persconferentie van De Gaulle op 10 november hebben de lei ders van het Algerijnse Bevrijdingsfront (F.L.N.) de verzetslieden en andere in stanties ook buiten Algerije gepolst naar hun eventuele reacties op een order staakt het vuren. Die steekproeven moeten be vredigende resultaten hebben opgeleverd. De Algerijnse nationalisten geloven wel in de oprechtheid van De Gaulle's bedoelin gen. Gisteren is de advocaat van een der voornaamste leiders, Ben Bella, die in Franse gevangenschap verkeert, naar Tunis gevlogen om zich daar van de poli tieke situatie op de hoogte te stellen. Men meent, dat Bella een beslissend woord woord voor het verdere verloop zal kun nen spreken. Ben Bella wordt tot de meer gematigde elementen van het F.L.N. ge rekend. Wanneer het F.L.N. besluiten zou in het geheim of in het openbaar een deputatie naar Parijs te sturen, hoeft daardoor een einde van de oorlog nog niet terstond te zijn aangebroken. De Algerijnse nationa listen weten, dat er nog verschillende be langrijke obstakels voor een vrede of over eenkomst moeten worden opgeruimd. Het F.L.N. zal er zeker weinig voor voelen dat de garanties waaronder de verkiezingen zullen worden gehouden aan het Franse leger zullen worden toevertrouwd. Ander zijds lijkt het onaannemelijk dat De Gaul le de eis van de Algerijnse nationalisten zal aanvaarden, de controle op het refe rendum aan buitenlandse waarnemers of UNO-troepen op te dragen. Afgezien van deze praktische en prin cipiële tegenstellingen lijken beide par tijen op politiek terrein-toch wel steeds dichter tot elkaar te komen. Ook een niet onbelangrijke stroming in het F.L.N. zou nu' beginnen in te zien, dat het eveneens een Algerijns levensbelang kan zijn, wanneer de banden met Frankrijk wor den bestendigd. Wanneer het F.L.N. de ge daante zou aannemen van een politieke partij, zouden de Algerijnse nationalisten zich dus voor binnenlands zelfbestuur kun nen uitspreken, hetgeen ook De Gaulle als de redelijkste oplossing beschouwt, of schoon hij zich daarvoor in het publiek met zoveel woorden nog nooit heeft uitge sproken. Indien De Gaulle en de F.L.N.- leiders het over de verdere toekomst van Algerije in grote lijnen echter eens zou den blijken te zijn, is de hoop gewettigd, dat ook voor de overige problemen van meer praktische aard wel een akkoord zou worden gevonden. Zo ver is men nog wel niet, maar men schijnt wel in die richting te koersen. LONDEN (UPI) In Engeland zal een groot Amerikaans radarstation worden gebouwd, dat onderdeel is van het radar systeem waarmee gewaakt wordt tegen lange-afstandsraketten. De plaats voor het station is nog niet definitief bepaald. De radarpost zal voor Amerikaanse reke ning gebouwd en ingericht worden, waar mee vermoedelijk een investering van en kele honderden miljoenen dollars is ge moeid. De installaties zullen zo krachtig zijn, dat niet alleen de vlucht, doch ook de start van ballistische raketten ermee kan worden geobserveerd.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 19