Panda en de meesterkok WEDERAANPASSINGSHULP TOT EIND 1963 MOGELIJK Chefarine .4 E ZWEDEN WIL 210.000 AUTO'S PER JAAR PRODUCEREN Besprekingen over vrachtvaren Koude lucht weer verdreven Wereldnieuws Banken moesten een veer laten Wereldhandel in agrarische produkten zal stijgen Critiek op Europese begrotingen De tabaksmonopo lies in Frankrijk en Italië Kruideniersom- zetten zijn stijgende Onderhandelingen over Vrijhandels zone nodig MINISTERRAAD K.S.G. PARAPLUIES SCHOTH De weekstaat Discontoverhoging had geen invloed A'dam-Quehec in 8 dagen Arbeidsmarktbeschrijving Vooral zelfbediening De uitvoer van condens en de Benelux BETER EN SNELLER HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK Het bezoek der industriële missie aan Suriname De Benelux en EEG WOENSDAG 18 NOVEMBER 1959 De bijzondere Ministerraad van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft te Luxemburg unaniem een door de Hoge Autoriteit voorgestelde wij ziging van het K.S.G.-verdrag goedge keurd, waardoor de wederaanpassingshulp aan mijnwerkers ook na 10 februari 1960 door de Hoge Autoriteit kan worden ver lengd tot 31 december 1963, maar zij is voortaan alleen mogelijk voor arbeiders in de kolenindustrie. Oorspronkelijk had de Hoge Autoriteit geen termijn genoemd en had zij de hulpverlening ook tot de staalbedrijven, uitgestrekt. Tegen het ont breken van een tijdslimiet waren zowel van Duitse als van Nederlandse zijde be zwaren gemaakt. Er waren ook bezwaren gerezen tegen het toepasselijk verklaren van het artikel op de staalindustrie. Het artikel dat thans door de Minister raad is geodgekeurd en dat nu aan het Hof en aan het Europese Parlement zal moe ten worden voorgelegd, maakt het moge lijk wederaanpassingshulp te verstrekken indien door ingrijpende veranderingen van de afzetmogelijkheden in de kolenin dustrie, afzonderlijke ondernemingen worden gedwongen hun produktie te sta ken, in te krimpen, of te veranderen en in dien de betrokken regering een daartoe strekkende aanvraag indient. De toeken ning van deze hulpverlening is afhankelijk van de bereidheid van de betrokken rege ring om tenminste de helft in deze kosten bij te dragen. België doet beroep op art. 37. Aan het slot van de vergadering, welke tot ver in de avond duurde, werd meege deeld dat de Belgische regering bij de Ho ge Autoriteit een beroep had gedaan op artikel 37 van het verdrag. In dit artikel wordt de mogelijkheid geschapen om de Hoge Autoriteit in gebreke te stellen in dien door haar handelen of door haar niet- handelen fundamentele en duurzame moeilijkheden voor de economie in een be paald land ontstaan. Advertentie dames en heren Gr. Houtstraat 47 - Haarlem Telefoon 18036 De weekstaat van de Nederlandsche Bank per 16 november 1959 laat enerzijds een daling zien van het saldo der banken van i 515 miljoen tot f 447 miljoen, der halve met 68 miljoen, anderzijds een stij ging van de schatkist met f 105 miljoen van f 478 miljoen tot f 583 miljoen. Het verschil hiertussen hebben de banken kun nen bestrijden uit de f 42 miljoen, waar mee de circulatie is ingekompen en wel van f 4270 miljoen tot f 4228 miljoen. Uit deviezen ontvingen de banken slechts f 3 miljoen, maar aan de rekening „andere ingezetenen" moest f 8 miljoen worden overgeboekt. Het saldo der banken ligt nog altijd boven de verplichte kasreserve. Zij moeten hierop, door de hoge saldi der af gelopen weken, een groot surplus hebben gekweekt. De discontoverhoging heeft op de geldmarkt geen reacties verwekt. Het geld blijft op I1/* percent aangeboden. De goud- en deviezenvoorraad bleef met f 5035 miljoen praktisch onveranderd, hoewel over oktober de uitvoer de invoer overtrof. Vermoedelijk blijven veel devie zen in het buitenland staan. Het goud bleef onveranderd op f 4260 miljoen. De Amerikaanse ministerie van Land bouw heeft bekend gemaakt van oordeel te zijn, dat de economische vooruitzichten in en buiten de Verenigde Staten zodanig zijn, dat een uitbreiding van de wereldhan del in agrarische produkten kan worden verwacht Wat de Amerikaanse uitvoer van agra rische produkten betreft voorspelde het ministerie een stijging van deze uitvoer met ongeveer 8°/o in het jaar dat op 30 juni 1960 eindigt, deze stijging zal voorname lijk het resultaat zijn van een zeer sterke toeneming van de katoenuitvoer. De uit voer van Amerikaanse agrarische produk ten zal in het lopende exportjaar waar schijnlijk 4 miljard dollar of meer belopen De komst in Amsterdam op 19 november 1959 van de ruim 20.000 ton metende s.s „Arkadia", een van de grootste schepen van de „Greek Line", betekent het begin van een nieuwe, directe verbinding van Amsterdam met de grote havens van de oostkust van Canada. De ontwikkeling van Canada en het groeiend aantal Europea nen, dat zich daar na de oorlog heeft ge vestigd onder wie een zeer groot aan tal Nederlanders heeft een passagiers stroom tussen Canada en Europa doen ont staan die de Greek Line deed besluiten Amsterdam in de bestaande dienst vanaf Bremershaven - Londen - Le HSvre - Cobh op te nemen, zo deelt de Vereniging de Amsterdamse Haven mede. aan de Belgische regering een reeks maat regelen op te leggen, welke zouden moeten leiden tot beëindiging van de crisis binnen een termijn van enige jaren. Het zou daartoe nodig zijn dat België toestemt in een sanering, welke verder gaat dan die welke zij zelf heeft aangekondigd. Daarna zouden maatregelen moeten worden geno men, welke de importen uit andere landen van de Gemeenschap in België zouden be perken, althans stabiliseren voor een be paalde periode. Ook de positie van impor ten uit derde landen zou moeten worden herzien. België heeft zich op het standpunt ge plaatst dat de Hoge Autoriteit geen be paalde beperkingen op invoer en produk tie van kolen in België toe te laten, de Bel gische economie in moeilijkheden heeft gebracht De Belgische regering geeft daarbij toe, dat de Hoge Autoriteit dit niet heeft kunnen doen omdat de Ministerraad van de E.G.K.S. in hoogste instantie de be perkingen had afgewezen. Men neemt aan dat de Belgische regering tot haar besluit is gekomen na overleg met de andere re geringen. De Nederlandse afgevaardigde M. M. A. A. Janssen (K.V.P.) heeft namens de begrotingscommissie van het Europese Parlement een rapport opgesteld waarin nogal wat critiek wordt geuit op de be grotingen van de E.E.G. en Euratoom voor 1960. Deze begrotingen belopen een totaal bedrag van 147.000.000 plus nog 128.000.000 voor wetenschappelijk on derzoek van de Euratoom. Een eerste be zwaar van de begrotingscommissie is dat de Memorie van Toelichting ontoereikend is. De uitgaven die de ministerraden voor zichzelf nodig achten zijn voorts een .zwarte plek", aldus de heer Janssen. De ministers hebben een eigen apparaat in Brussel geschapen dat een soort schaduw van de E.E.G.-Commissie en de Commissie van de Euratoom is geworden. Het gaat niet aan dat de kosten van dit apparaat drukken op de begroting van de Gemeen schap. Een kwestie waaraan het Parlement zich zeker zal stoten is de schadeloosstelling van leden der Europese executieven die aftreden. Deze krijgen bij aftreden nog enige jaren een ruime schadeloosstelling, doch deze vergoeding dreigt scheèf ge trokken te worden als de afgetreden func tionarissen in die jaren een goed salaris bij particuliere bedrijven verdienen, zoals bijvoorbeeld de afgetreden voorzitter van de Euratoomcommissie, Armand. Een van de voornaamste redenen waarom in schadeloosstelling bij aftreden is voorzien, is de mogelijkheid dat een Europese exe cutieve moet aftreden als gevolg van een votum van wantrouwen in het Europese Parlement. Doch van deze bevoegdheid heeft het Parlement nog nooit gebruik ge maakt en die kwestie was in de gevallen die zich tot op heden hebben voorgedaan dus niet in het geding. Van de directie voor de Arbeidsvoorzie ning van het ministerie van Sociale Zaken ontvingen wij een boekje getiteld Arbeids marktbeschrijving 1958, met een progno se voor 1959. uitgegeven door het Staats- uitgeverijbedrijf te Den Haag. Dit rap port geeft een overzicht van de arbeids markt in verschillende delen van het land en in verschillende branches. De commissie van Europese Economische Gemeenschap heeft in een te Brussel ge houden informatieve bijeenkomst de kwes tie van de tabaksmonopolies in Frankrijk en Italië onderzocht. Italië zal, naar werd vernomen, stappen doen om zich wat zijn monopolie betreft te houden aan de be palingen van het verdrag van Rome, maar de voorstellen, die door Frankrijk zijn ge daan, konden niet de goedkeuring van de andere leden der E.E.G. wegdragen. De Franse voorstellen voorzagen in de moge lijkheid van bilaterale overeenkomsten en van invoercontingenten van 3 percent voor sigaren en 1 percent voor sigaretten. De prijzen van geïmporteerde tabakwaren zouden door de Régie Frangaise moeten worden vastgesteld. Ook dit voorstel werd niet aanvaard. Naar verwachting zal op de commissie der E.E.G. een beroep wor den gedaan zelf deze kwestie van de tabaksmonopolies op te lossen. De voorzitter van de Nederlandse Katho lieke Kruideniersbond, de heer J. W. Hovenier, heeft in Utrecht, tijdens de na- jaarskringbesturenvergadering van deze organisatie onder andere gezegd, dat de omzetten in de kruideniersbranche stij gende zijn. De omzetten in de bedienings zaken namen van 1957 op 1958 met gemid deld 5 percent toe, die in de kleinere en grote zelfbedieningszaken respectievelijk met 16 en 10 procent. De heer Hovenier deelde mede, dat er in Nederland in 1958 ruim 24.000 krideniersbedrijven waren, waaronder 1026 zelfbedieningszaken. De katholieke kruideniersbond telt momen teel 2814 leden. Van gewoonlijk welingelichte zijde te Brussel is maandagavond vernomen dat de Belgische regering heeft besloten de verplichting van minimumprijzen voor condensmelk uit Nederland voor de tijd van 15 november tot 15 december op te heffen om het gevaar dat Nederland de bekrachtiging van de Benelux Economi sche Unie wegens douanemoeilijkheden zal uitstellen, af te wenden. Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I De 4 geneesmiddelen in één tablet ver enigd, werken niet alleen beter bij de bestrijding van pijnen en griep. Door de juiste keuze der middelen - elk op zichzelf al beroemd - is bovendien be reikt, dat de geneeskrachtige werking sneller tot stand komt. Chefarine „4" helpt ook vaak dan, wanneer andere middelen falen en doet w e r k e I ij k wonderen! m BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox 20 tabl. f 180. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. f3.50 (Van onze correspondent in Stockholm) Precies op de dag. dat onze D.A.F.- wagen in Zweden werd geïntroduceerd, maakten twee Zweedse automobielfirma's bekend, dat zy de produktie zeer belangrijk zullen opvoeren. Volvo en Saab zullen in 1963 liefst 210.000 wagens per jaar af leveren. Een groot gedeelte is uiteraard voor de export bestemd. Het is een gewel dige expansie. Tien jaar geleden nog maakte Saab slechts 1200 wagens. Dit jaar zullen het er 18.000 worden, maar reeds in april volgend jaar hoopt men op 30.000 per jaar te komen, en in 1963 eindelijk zullen het er 60.000 zyn. Nadat juist een fabriek in bedrijf is ge nomen die een kleine 40 miljoen heeft ge kost, is op haast sensationele wijze be kend gemaakt, dat men nog eens 40 mil joen gulden zal investeren. Wat de export betreft, denkt men vooral aan Noord- Amerika, maar toch ook aan „de zes" en de buurlanden. Trouwens, dit jaar ging ongeveer de helft van de gehele export naar de Verenigde Staten. Ten opzichte van de verkoop binnen Zweden is men ook optimistisch. Thans heeft reeds iedere zevende Zweed een auto. In 1965 zal dit iedere vijfde zijn en volgens de directeur van Saab, zal over tien jaar iedere derde Zweed in het bezit van een auto zijn. Om de kosten zo laag mogelijk te hou den moet steeds meer worden gerationali seerd. Thans eist de fabricatie van een wagen 70 percent minder werkuren dan tien jaar geleden. Om precies te zijn kan ook nog worden gezegd, dat iedere 6,74 minuut een wagen gereed is. Saab is toch nog maar de kleinere van de twee Zweedse automobielfabrieken. Volvo hoopt in 1963 liefst 150.000 wagens per jaar te kunnen leveren. Advertentie Waar gaan we heen, mevrouw Naar het station, maar eerst even langs het postkantoor, om geld van mijn spaarbankboekje te halen. ...li entitA&e*,» Aan een lunch, door de „Vereniging Surinaams Bedrijfsleven" aangeboden aan de leden der Nederlandse industriële mis sie, die onder leiding van de heer W. Bruynzeel een bezoek aan Suriname brengt, heeft de voorzitter dezer vereni ging, mr. C. C. de Rooy, een toespraak ge houden, waarin hij het belang van het Nederlandse bezoek uiteenzette en een en ander zei over de verwachtingen, die men er in Suriname van koestert. Mr. De Rooy wilde niet verhelen, dat men in Suriname, vóór dit bezoek gestalte kreeg, vaak teleurgesteld was door wat werd gezien als een gebrek aan belang stelling voor Suriname van Nederlandse zijde, zowel wat betreft de overheid als het bedrijfsleven. Deze teleurstelling werd in Suriname wel zeer scherp gevoeld toen enige jaren geleden voor de uitvoering van het Brokopondoproject zowel de staat als het bedrijfsleven verstek liet gaan. Als de leden der missie straks zal wor den getoond op welke wijze het tienjaren- plah wordt uitgevoerd zullen zij hopelijk de mening kunnen onderschrijven, dat, als Nederland ooit geld goed besteed heeft aan een hulpprogramma, het de Sf 42 mil joen van zijn aandeel in dit plan zijn, al dus mr. De Rooy. Het overzeese bedrijfsleven is echter wel rechtstreeks betrokken bij een ander as pect van de relatie Nederland-Suriname en wel de economische ontwikkeling in de particuliere sector. De bezoekers zullen in Suriname allerwege grote activiteit kun nen waarnemen, het land wordt in snel tempo opengelegd op een wijze, die getuigt van de grote ontwikkelingsdrang, die leeft bij regering en bevolking. Deze energieke aanpak zal echter slechts tot een reële en blijvende vermeerdering van de welvaart kunnen leiden, indien de verbetering van de infrastructuur gepaard gaat of snel wordt gevolgd door een aan merkelijke uitbreiding van de economische bedrijvigheid in de particuliere sector Daar kapitaal en „know how" in Suriname nog niet in voldoende mate aanwezig zijn, is men hiervoor aangewezen op het buitenland En het ligt'toch voor de hand dat voor dit doel zeker niet in de laatste plaats gedacht wordtaan Nederland, waarmede Suriname niet alleen staatkundig doch ook ander zins zo nauw is verbonden. Overigens aldus vervolgdè de heer De Rooyzou het weinig zakelijk zijn de economische ontwikkeling van Suriname slechts te willen zien in hqt verband dei- koninkrijksrelaties. Deze verhouding ver eist geenszins, dat Suriname zich eenzijdig op Nederland oriënteert en evenmin kan van de Nederlandse ondernemer worden verlangd, dat hij om der wille van de staatkundige en historische banden slechts aandacht aan Suriname zou wijden. Het onderhouden van nauwe economische be trekkingen is voor beide parijen slechts van waarde, indien de wederzijdse belan gen daarmede zijn gediend. Voor belangstelling van Nederlandse ondernemerszijde pleit vooreerst het gun stige investeringsklimaat. In de door onze vereniging uitgegeven investeringsgids hebben de vestigingsfactoren bespreking gevonden, zodat ik daarop hier niet verder zal ingaan. Gezien deze omstandigheden meent de vereniging Surinaams bedrijfsleven, de gè- ringe belangstelling, die tot nog toe van de zijde van het Nederlandse bedrijfsleven werd getoond, grotendeels te moeten ver klaren door gebrek aan bekendheid Het is daarom dat men in Suriname de komst van deze industriële missie zo belangrijk acht. In zijn antwoord zei de heer Bruynzeel onder andere, dat hij en andere leden van de Nederlandse missie, die reeds eerder een bezoek aan Suriname brachten, ver steld stonden van de ontwikkeling van Suriname in de afgelopen jaren. Ook de leden der missie, die Suriname nog niet uit eigen aanschouwing kenden, waren onder de indruk van wat Suriname voor de opbouw van het land verricht. Bijzon- 46. Maar helaas, aan de vriendschappe lijke samenwerking tussen de beide koks kwam plots een wreed einde. Ja, kunste naars kunnen zich soms hevig opwinden bij een velschil van mening. De zwarte kok wenste de maaltijd op te dienen met peterselie en pindakaas, maar Maitre Moutarde maakte hierover heel grievende opmerkingen. Hij noemde dit stijlloos en hopeloos ouderwets. Hij wilde op tafel ver schijnen overdekt met chocoladevla en waspoeder. Dit was een idee, waaraan de inboorling zich gruwelijk ergerde. „Bah, mij geloven jij zijn geen kunstenaar. Jij zijn knoeier!" schreeuwde hij boos. „Nu jij houden jouw mond en bemoeien met eigen zaken. Ik zullen koken op mijn ma nier, want ik zijn hier de kok!" Panda schudde verdrietig het hoofd. „Bah, wat een dag!" mompelde hij. „Nu nog ruzie ook!" „Maar ik ben ook een kok!" galmde Moutarde gekwetst. „En nog wel een bij zonder goede. Bovendien ben ik de maal tijd en in deze dubbele functie wil ik be slissen, hoe wij gekookt worden! Met cho coladevla en waspoeder!" „Met peterselie en pindakaas!" brulde de zwarte. „Nooit zolang ik leef!" loeide Maitre Moutar de. In wilde woede bevrijdde hij zich uit de kookpot en maakte daarbij dit nuttige voorwerp voor verder gebruik ongeschikt der was hun opgevallen het enthousiasme, waarmede de inwoners van het land Suri name willen vooruitbrengen. Indien al dus de heer Bruynzeel het Nederlandse bedrijfsleven tot deze opbouw een bijdrage kan leveren, zal dit zeker niet worden na gelaten. Missie thans terug Heden zijn de leden van de Nederland se industriële missie, die onder auspiciën van de drie centrale Nederlandse werkge vers verbonden gedurende de afgelopen negen dagen een bezoek aan Suriname hebben gebracht, met het K.L.M.-vlieg- tuig op Schiphol teruggekeerd. De heer Bruynzeel is zo onder de indruk van de ontwikkeling van Suriname geko men dat hij besloten heeft ernstig te over wegen tot een belangrijke uitbreiding van de triplexfabriek over te gaan. indien de grondstoffenvoorziening verzekerd is, waarnaar onmiddellijk een onderzoek zal worden ingesteld. Indien het resultaat niet positief zou zijn zal hoogstwaarschijnlijk worden overgegaan tot een verdere ver edeling van het in Suriname geproduceer de triplex. Voorts deelde de heer Bruynzeel mede dat men dermate enthousiast is geraakt door de werkzaamheden van de Agrarisch Technologische Dienst dat de 23 leden van de missie bereid zijn gevonden deel te ne men in het kapitaal van een bescheiden fabriek voor vruchtenverwerking. Namens de heren Van Mourik Broek man en Co van de Koninklijke Nederland se Zoutindustrie kon de heer Bruynzeel verklaren dat dit naar Nederlandse be grippen zeer groot chemisch bedrijf de mogelijkheid voor het vestigen van een chemische industrie op basis van geïm porteerd keukenzout serieus wil onderzoe ken. Naar aanleiding van de door Frankrijk gedane voorstellen om de invoerrechten voor de Euromarkt-landen onderling op 30 juni niet met tien doch met twintig per cent te verlagen heeft de Belgische minis ter van Economische Zaken. Van Offelen. verklaard dat België in beginsel gunstig staat tegenover elk voorstel dat ten doel heeft het tot stand komen van de gemeen schappelijke markt te bespoedigen. De minister merkte hierover echter op, dat voor België een eventuele bespoedi ging van de uitvoering van het E.E.G.-ver drag verbonden blijft aan het bereiken van een overeenkomst met de landen die zijn aangesloten bij de organisatie voor Europese Economische Samenwerking O.EE.S.). Voor zover namelijk het ge meenschappelijk buitentarief van de E.E.G. hoger is dan de invoerrechten van de Benelux-landen, zal dit de invoer be lemmeren en van invloed zijn op de bin nenlandse prijzen in de Benelux. België wil daarom zijn eigen voorstellen tot be spoediging verbinden aan de noodzaak tot hervatting van de onderhandelingen met de overige O.E.E.S -landen, teneinde een wederkerige verklaring van invoerrech ten te bereiken. Van Offelen deelde mede dat de drie beneluxlanden in deze een ge lijke opvatting hebben. Brutaal. De 53-jarige vrachtwagenchauf feur Heinrich Weidmann, die tot vier maanden gevangenisstraf is veroor deeld wegens antisemitische uitlatin gen („Judenschwein") tegen de Jood se restauranthouder Sumpf in Köp- pern, heeft hoger beroep aangetekend. De vier andere inwoners van het dorp, die tegelijk met Weidmann veroor deeld werden, schikken zich in hun vorige maand uitgesproken vonnis. Gered. Een Russische trawler, de „Mo- rozovsk", heeft onlangs vier Noorse zeelui opgepikt, die twaalf uur in een open bootje op zee hadden «rondge zwalkt. Hun schip, de „Krokvogfjord" was op 15 november, toen men met een lading hout op weg was naar Kirkenes plotseling gezonken. De Russische trawler bracht hen naar Spitsbergen, vanwaar zij dinsdag terugkeerden naar hun land, aldus bericht Tass. Oppositie. Vicente Alvarez Plata, voor malig minister van Bolivia en een lei der der boeren, is, naar thans wordt gemeld maandag door machinegeweer vuur gedood toen hij van een bijeen komst van boeren naar huis terug keerde. In sommige kringen meent men dat een splintergroep van de rege ringspartij voor de aanslag verant woordelijk is. Zij zou alle leiders der regeringspartij belagen. Collectrice. Mevrouw Ebe Roisecco uit Genua in Italië staat terecht wegens oplichting tot een bedrag van 552 mil joen lire door zich uit te geven als col lectrice voor het verkiezingsfonds van de christendemocratische partij. Naar de aanklacht luidt, beloofde mevrouw Roisecco aan zakenlieden invoerver gunningen voor tarwe in ruil voor steun aan het „verkiezingsfonds" voor 1953. Tekst kwijt. Dr. Albert Schweitzer, die dinsdag per auto uit Parijs in Brussel is aangekomen, heeft de tekst van een rede verloren, waarschijnlijk op het tijd stip, dat hij een lifter meenam. De Belgische radio zond dinsdagavond een oproep uit van de politie. Dr. Schweitzer zal woensdag de stichting Joseph Lemaire, een socialistische wel- zijns vereniging, toespreken, die hem haar jaarlijkse prijs heeft toegekend Van horen zeggen. De twee Westduitse piloten, die vorige maand met hun vliegtuigen in Tsjechoslowakije waren neergestort, maken het goed. Dit heeft het Westduitse ministerie van Buiten landse Zaken dinsdag meegedeeld. Het ministerie had dit door bemiddeling van de Amerikaanse ambassade ver nomen. West-Duitsland heeft geen di plomatieke vertegenwoordiging in Praag. Op doorreis. De Russische vice-premier Mikojan is dinsdag op de marinelucht basis van Sheawater bij Halifax in de Canadese staat Nova Scotia geland voor een informeel bezoek aan de hoofdstad Halifax. Hij was op weg naar Mexico, waar hij zondag een tentoonstelling zal openen van Russische wetenschappe lijke. technologische en culturele pres taties. Getuige? Een papegaai, vermoedelijk de enige overlevende van een schipbreuk in de Noordzee, is dinsdag op een stuk wrakhout aan de noordjeust van Jut land aan land gespoeld. Een strandjut ter die de papegaai vond. hoopt dat hij, zodra hij een beetje op verhaal is ge komen, zal gaan praten. Misschien kan men iets over de eigenaar te weten komen. Archief. Een inwoner van Eecloo bij Gent, Georges Spittael, heeft in twintig jaar een uniek historisch archief aangelegd, dat bestaat uit documenten en foto's be treffende de graven van militairen van alle landen die bij de Tweede Wereld oorlog en conflicten daarna betrokken waren. Volgens Spittael betreft zijn ar chief ongeveer negentig procent van alle in die oorlogen gevallenen. Ruiter. Wilfrid Wendl, 35 jaar, is maan dag met zijn paard in Avignon (Frank rijk) aangekomen, na een reis uit Kla- genfurt (Oostenrijk) via Duitsland, Zwe den en Nederland. Wendl, die les geeft op de school voor bereden politie in zijn woonplaats, wil het wereldre cord voor reizen te paard breken. Dat staat op naam van een Rus, die 6.500 km te paard aflegde. Boven het vuur. Te Perigueux. in West- Frankrijk, is dinsdag een proces begon nen tegen de 56-jarige boer Robert Pons en zijn 26-jarige minnares Yvette Rey- sett, die worden beschuldigd van moord op Pons' 78-jarige moeder. Volgens de openbare aanklager hebben beiden be kend de oude vrouw van haar bed te hebben gelicht en boven 't vuur te heb ben gehouden, totdat zij dood was. Een van de twee had, terwijl dit gebeurde, het vuur aangestookt met droge takken. Het K.N.M.I. deelt mede: De depressie, die gisteren voor de kust van Portugal was gelegen, trok vrij snel via West-Frankrijk naar Zuid-Engeland. Aan de voorkant van deze depressie stroomde zachtere lucht naar het noor den, waardoor de koude lucht uit Oost- Europa en Scandinavië, die de afgelopen nacht juist het noorden van het land be reikte, vanmorgen weer werd terugge drongen. Ook de komende 24 uur blijft het weer vrij zacht, met veranderlijke be wolking en bij de nadering van het front van een nieuwe oceaandepressie waar schijnlijk plaatselijk weer enige regen. Aangezien het hogedrukgebied boven Rusland slechts weinig verandering on dergaat, blijft koude lucht uit Oost-Europa naar Noord-IJuitsland en Scandinavië stro men. De grenslijn tussen deze koude lucht en de zachtere in onze streken blijft dan ook vrij dicht in de buurt van ons land. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen c binnen- en buitenland. ^3 Neerslag laatste 24 uur. 5 o Sb Donderdag 19 november Zon op 8.05 uur, onder 16.45 uur. Maan op 20.14 uur, onder 11.10 uur. Maanstanden 23 nov. 14.03 uur laatste kwartier. 30 nov. 9.46 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 18 november Hoog water 5.17 en 17.27 uur. Laag water 1.00 en 13.10 uur. Donderdag 19 november Hoog water 5.49 en 17.59 uur. Laag water 1.30 en 13.43 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Müncnen Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon regen o geheel bew. o geheel bew. zo regen geheel bew regen licht bew. licht bew. o ozo o zo zzo sneeuw mist onbewolkt half bew. regenbui regen regen licht bew. zwaar bew geheel bew. zzo 6 8 8 4 9 7 9 8 -3 n o o ono o z ozo regenbui half bew. regen geheel bew regen zwaar bew zwaar bew nvcf regen «el bew zo half heW zwaar bew licht bew. zwaar bew regen licht bew. licht bew windst. -1 2 3 9 9 9 9 9 10 12 11 16 -0 8 7 6 zw zo o o nno o zo wnw ozo wzw o windst. zo ono wzw w zwaar bew. zw 7 10 4 11 18 16 19 12 16 Sé 2Ë SA 4 4 4 0 3 1 0,2 2 19 4 0 0.2 12 8 5 2 5 5 6 7 7 0 0.4 0 0.2 3 19.4 0 0 0 0 0 2 0 3

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2