Adenauer's ontvangst in Londen strikt formeel Gratis 8 leuke kinderboekjes: Recept voor recepties Europees parlement vrijdag in Straatsburg bijeen ..De avonturen van Prélientje" door Annie M. G. Schmidt Van dag tot dag Europese politiek De ring Churchill was onwel en kon Adenauer niet ontmoeten j sfunc Overeenkomst wordt deze week getekend De Beneluxhandel Op de raatótoel ^Hoe is het ontstaan?^ V- 991 WOENSDAG 18 NOV EM B ER 1959 3 Bondskanselier getroffen door vriendelijkheid Vonnis tegen diplomaat in Spanje niet bekrachtigd OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE VOORNAAM EN AANGENAAM Financieel beleid en Afrikaanse vraagstukken belangrijke punten op de agenda Zetel Afrikaanse problemen Vicieuze cirkel Het l'rijhatidelsgebied Formosaanse berichten over onlusten in China l)it woord: DIEFSTAL J Bij elke 2 pak Pré zo'n boekje cadeau. U krijgt ze direct mee bij Uw winkelier. De huidige ontmoeting tussen premier Macmillan en bondskanselier Adenauer zal pas resultaat kunnen afwerpen indien de Britten de aan Westduitse zijde nog niet helemaal verdwenen vrees kunnen wegnemen, dat een ontspanning tussen Oost en West beslist niet ten koste van West-Duitsland zal gaan. Londen stelt pre cies dezelfde kwestie op een enigszins an dere maar even realistische manier. Men vraagt zich daar af of het voor West-Duits land mogelijk is zijn aanspraken op her stel van de Duitse eenheid en zelfbeschik king te handhaven zonder de kans op ont spanning tussen Oost en West in gevaar te brengen. Zowel van Groot Brittannië als van de Bondsrepubliek zullen zekere offers wor den gevergd. Van Adenauer wordt ver wacht dat hij zijn onwrikbaarheid, uit vrees om het kind van de rekening te wor den, opgeeft. Londen zinspeelt daarbij op een zekere verschuiving binnen de West duitse positie welke zich tot dusver verzet te tegen ontwapeningsexperimenten en het hoopt dr. Adenauer ervan te overtui gen, dat juist vorderingen op het gebied van ontwapening zullen bijdragen tot een oplossing van het Duitse vraagstuk. Aden auer mag door zijn tot dusver getoonde halstarrigheid, zo redeneert Londen, de kansen op ontwapening die thans vrij goed zijn niet om zeep brengen. De eerste indruk in Londen, zo wordt ge meld, is dat Adenauer, die in de afge lopen maanden al genoeg stoom heeft af geblazen, veel hanteerbaarder lijkt dan men had aangenomen, maar men zal nog een paar dagen geduld moeten hebben alvorens de balans van dit voor West- Europa zo uitermate belangrijke bezoek zal kunnen worden opgemaakt. De oude „Entente Cordiale" welke oor spronkelijk was gericht tegen het Duitse militarisme wordt er thans weer bij ge haald, kennelijk als tegenwicht tegen een al te innige Frans-Westduitse omhelzing. In elk geval heeft de Britse regering dui delijk laten uitkomen, dat Londen er weinig voor voelt, dat Adenauer de vriendschap met De Gaulle monopoliseert. De Britse regering was erg onder de indruk van het succes dat Selwyn Lloyd in Parijs heeft gehad, waar door welke oorzaken dan ook het oude gevoel van Frans-Britse verbondenheid plotseling weer bovenkwam. Door de eeuwen heen was 't schrikbeeld van de Britten de over heersing van een enkele mogendheid op het Europese vasteland, vandaar dat Groot-Brittannië om beurten Duitsland steunde tegen Frankrijk en Frankrijk te gen Duitsland. Londen is verheugd dat de aloude Frans-Westduitse tegenstelling is opgeheven, maar de Britse politiek verzet zich, uit traditie en noodzaak, krachtig tegen een nieuw blok, zoals dat zich onder Frans-Westduitse leiding begint af te te kenen. Aangezien allen het erover eens zijn, dat een gelijkwaardige samenwerking voor waarde dient te zijn voor een algehele economische ontplooiing en een evenwicht tussen Oost en West, beschouwen de West duitse en Britse staatslieden, die op het ogenblik in Londen bijeen zijn het als hun eerste taak de middelen te vinden welke de nog altijd bestaande kloof tussen Groot- Brittannië en het vasteland moeten dem pen. Adenauer zal zeker niet doof zijn voor het Britse verlangen om economi sche tweespalt in Europa te vermijden, al leen al door het feit dat de handel van de Bondsrepubliek met de buitenste zeven omvangrijker is dan met de binnenste zes. Adenauers bezoek is daarom meer dan een louter Westduits-Britse aangelegen heid, al zullen er waarschijnlijk ook een aantal specifiek Brits-Westduitse kwesties onder ogen worden gezien. Met de keuze van mevrouw Caro van Eyck als nieuwe draagster van de Theo Mann-Bouwmeester-ring is gelukkig een eind gekomen aan een onverkwikke lijke kwestie, waarin noch de toneelwereld noch het toneelminnend publiek behagen heeft kunnen scheppen. Eén les heeft men uit die kwestie kunnen leren: mooie en edele gebaren die op artistiek terrein van symbolische betekenis kunnen zijn mag men daarom nog niet beschouwen als on schendbaar en als onaantastbaar door ge wone menselijke (en daardoor wel eens laag-bij-de-grondse) overwegingen. Het initiatief van de oorspronkelijke schenkersvan de Theo Mann-Bouwmeester- ring was zulk een schoon en nobel gebaar, maar dat neemt niet weg, dat die schen kers er indertijd beter aan hadden ge daan, de consequenties van hun plan op juridisch-deskundige wijze formeel te laten vastleggen. Dan waren allerlei onzalige misverstanden, die nu na het overlijden van Else Mauhs zijn gerezen, nooit ont staan. Het is verheugend dat het door mevrouw Mauhs bij testamentaire beschikking aan gewezen tweemanschap, dankzij de be middeling van prof. Pitlo toch nog be trekkelijk gauw tot overeenstemming is gekomen omtrent de keuze van de nieuwe draagster van de ring. Toneelminnend Nederland mag er op vertrouwen dat Caro van Eyck het kleinood in ere zal dragen en zo het recente rumoer spoedig zal doen ver geten, zodat de ring een smetteloos symbool van Nederlandse toneelspeelkunst blijft (Van onze correspondent in Londen) Dr. Adenauers driedaagse bezoek aan Engeland is dinsdag begonnen. Op Gat- wick Airport werd hij begroet door de Brit se onderminister van Buitenlandse Zaken Profumo. Na de erewacht van de Royal Air Force te hebben geïnspecteerd ging hü per trein naar Londen waar hij op het Vic toria Station werd verwelkomd door pre mier Macmillan en de minister van Bui tenlandse Zaken Selwyn Lloyd. Adenauer zag er ernstig uit en de begroeting droeg een nogal formeel karakter. Toespraken bleven achterwege. Achter de afzetting op het perron stonden enkele honderden, maar niemand toonde enige geestdrift. Buiten het station was het iets levendiger. Daar werd de bondskanselier toegejuicht door leden van de Duitse ko lonie. Dr. Adenauer begaf zich eerst naar de Westduitse ambassade om te lunchen. Daar stond een groep jongeren in ver schillende soorten nationale klederdrach ten opgesteld, leden van de beweging voor morele herbewapening. Adenauer drukte de hand van hun leider, een bejaarde Ca nadees, die een formidabele cowboyhoed droeg. Na de lunch begaf dr. Adenauer zich naar Buckingham Palace en naar Claren ce House, de residentie van de koningin moeder en prinses Margaret, waar hij zijn naam plaatste in de gastenboeken. Toen dr. Adenauer over het voorplein van het paleis reed presenteerden de schildwachten het geweer. Vervolgens begaf de bondskanselier zich naar Downingstreet 10 voor zijn eerste be spreking met Macmillan, die twee volle uren duurde. Het bezoek dat dr. Adenauer zou brengen aan de Londense woning van Sir Winston Churchill in Hyde Park Gate kon niet doorgaan omdat Sir Winston on wel was. Voor het diner dat Macmillan gisteravond in zijn ambtswoning voor de hoge bezoeker aanrichtte, waren onder an dere ook Hugh Gaitskell, de leider van de oppositie en de socialistische veteraan Herbert Morrison, die gisteren tot lid van de niet-erfelijke adel was verheven, zodat hij tot het Hogerhuis kan worden toegela ten, uitgenodigd. Na afloop van het diner begaven dr. Adenauer en Macmillan zich naar een hotel in Mayfair, waar de Brits- Duitse vereniging een diner-dansant gaf, dat officieel ietwat wijdser werd aange duid als een Brits-Westduits bal. De fees telijkheid droeg echter in werkelijkheid een bescheidener karakter.. Vandaag vliegt Von Brentano, de West duitse minister van Buitenlandse Zaken, naar Londen om deel te nemen aan de voortzetting van het gesprek met de Brit se regering. Na de lunch zullen de Britse en Westduitse topleiders zich naar Che quers, het officiële landgoed van de Brit se premier, begeven om daar verder te praten. Donderdag in de late middag zal Adenauer, na een persconferentie, de te rugreis aanvaarden. Dr. Adenauer beschouwt de vriendelij ke ontvangst in Londen als de grootste verrassing van zijn bezoek. Hij had ver wacht^ onvMendelfjlcé jfe'zjchferi" tè zien, maar het tegenovergestelde was het ge val. „Mensen wulfden naar mij en heétten mij welkom in Engeland. Het was een zeer prettig gevoel". Dit verklaarde Ade nauer gisteravond aan het diner van de Brits-Westduitse vereniging. Nadat Mac millan had gesproken drukte Adenauer hem onder toejuichingen van de gasten de hand en verklaarde, dat er een zeer goed begin was gemaakt. Adenauer zei er van overtuigd te zijn dat de besprekingen tot een „voor ons allen bevredigend ein- fie" zouden worden gebracht. Macmillan merkte op hoe prachtig het was dat West duitsers en Britten thans deelgenoten zijn in het grote werk om de vrede en vrij heid in de wereld te bewaren. Wij moeten, zo zei hij, verder kijken dan ons onmid dellijk politiek en economisch eigenbelang en op eerzame wijze samenwerken. Euro pa heeft zijn tragische lessen geleerd. De gasten juichten de beide regeringsleiders langdurig toe. Gisteren is er niet gesproken over de mogelijke datum en plaats van een top conferentie en ook niet over de kwestie van een gedemilitariseerde strook in Euro pa. Wel zou er overeenstemming zijn bereikt over de hoofdpunten van de agen da voor het topoverleg en de volgorde er van overeenkomende met de wensen van De Gaulle. Het schema luidt: 1. ontwape- RECTIFICATIE Een storende zetfout in ons commen taar „Ideeëngebrek?" in de rubriek Van Dag tot Dag heeft in de krant van gisteren redactie en lezers niet geringe parten ge speeld. De passage in kwestie had dienen te luiden: „Te weinig geld voor het hoger onderwijs, minimale fondsen voor bestaan de vorsingsinstituten en een meestal er barmelijke honorering van zelfs de meest eminente geleerden hebben ons land in derdaad een ontstellende achterstand in wetenschappelijke zaken bezorgd." Daar het woord „van" was weggevallen, en de zetter daarachter een nieuwe zin begon nen was, stond er: „Zelfs de meest emi nente geleerden hebben ons land een ach terstand in wetenschappelijke zaken be zorgd", voor welke ongewilde absurditeit wij gaarne onze excuses aanbieden. ning, 2. Duitsland, met inbegrip van Ber lijn, 3. betrekkingen tussen Oost en West. Ook de bladen in Bonn zijn opgelucht dat Adenauer in Londen een normaal wel kom heeft gekregen. Van Engeland uit gezien is dat niets bijzonders, doch de Duitsers hebben blijkbaar een kwaad ge weten, dat zij hierover zo verbaasd zijn. Adenauer was een jaar geleden door de Britse regering uitgenodigd. Bonn voelde zich bepaald schuldig dat dit bezoek steeds maar op de lange baan werd geschoven. (Van onze correspondent in Londen) Sir Winston Churchill is onwel. Zijn on gesteldheid, die hem verhinderde dr. Adenauer te ontvangen, en later deel te nemen aan het banket in Downingstreet, zou niet ernstig zijn. Zijn dochter, Mary Soames, verklaarde althans er niets van te weten. Namens Sir Winston deelde een woordvoerder later mede dat hij hoopte spoedig weer op de been te zijn. Sir Win ston wordt op 30 november 85 jaar. (Reuter) Later werd vernomen dat Churchill is bezocht door zijn lijfarts, Lord Moran. Het was een routinebezoek, zei men. Iemand uit de omgeving van de Britse oorlogsleider zei dat verwacht wordt dat Churchill woensdag in het La gerhuis aanwezig zal zijn. MADRID (Reuter) De kapitein-gene raal van het militaire district Madrid heeft het vonnis, waarbij de Spaanse di plomaat Julio Ceron tot gevangenisstraf werd veroordeeld wegens activiteit tegen de staat, niet bekrachtigd, aldus is dins dag van betrouwbare zijde in de Spaanse hoofdstad vernomen. Advertentie ÏÏSÏJK;- -rsrrrzr.r.^ Verloving en huwelijk gaan meestal gepaard met een gezellige receptie. Weet U, dat zo'n receptie eigenlijk erg prettig en eenvoudig van opzet kan zijn? Als U thee, sherry en port schenkt is het voldoende. Grote hoeveelheden stoelen zijn ook niet nodig, iedereen blijft maar eventjes en vindt het dan prettig om hier en daar eens wat te babbelen. Het is een luchtig va-et-vient zonder (dit geldt voor de gasten) uitvoerige overal-handen- geverij. Sigaretten moeten er natuurlijk ook zijn! De keus is eenvoudig: zet Gladstone neer! Want Gladstone is - met of zon der Silk Filter - een sigaret die iedereen voldoening schenkt. KING A SIZE STUKS F 1.- (Van onze Haagse redacteur) De vergadering van het Europese par lement welke aanstaande vrijdag te Straatsburg begint en een week zal duren, zal aan vier onderwerpen zijn gewijd, waarvan het belangrijkste het debat tus sen het parlement, de uitvoerende orga nen (commissies) en de ministerraden van de drie Europese gemeenschappen zal worden. Aan deze gedachtenwisseling heeft het Europese parlement te meer be hoefte omdat het wel recht van controle heeft op de uitvoerende organen, maar niet op de ministerraden en dat terwijl de voor de Economische Gemeenschap en Euratom veel geringer is dan bijvoor beeld die van de Hoge Autoriteit der Ko len- en Staalgemeenschap. In het feit, dat de ministers deze ontmoeting hebben aan vaard, kan men een aanwijzing zien, dat het Europese parlement mondig begint te worden. De vergadering begint met de budget behandeling, welke op maandag besloten wordt met een bijeenkomst van de budget commissie. welke voor het eerst door een gedelegeerde van het comité van mi nisters wordt bijgewoond en wel door de president, de Italiaan Pella. persoonlijk. De Nederlandse christen-democratische afgevaardigde Janssen zei dinsdag middag on een door de ondervoorzitter van het Europese parlement, de heer C. Hazenbosch. voorgezeten persconferen tie. dat er weliswaar over het bud get minder wrijvingen met de ministerra den zijn dan verleden iaar. maar dat het door het ontbreken van een memorie van toelichting nog steeds moeilijk is het poli tieke beleid in de begroting te onderken nen. Bovendien worden vaak bijzonder summiere omschrijvingen der posten ge geven. zoals „Veiligheidsmaatregelen", waarvoor dan een bedrag van 2.6 miljoen Belgische Franken is uitgetrokken. Op de begroting van Euratom worden de 250 mil joen dollar welke jaarlijks aan investerin gen nodig zijn, lang niet gehaald, hetgeen tot bezorgdheid omtrent vertragingen in het onderzoekingsprogramma aanleiding geeft. Andere netelige problemen worden gevormd door de rechtspositie en bezoldi ging van de uitgetreden leden der commis sies, zoals Mayer, Etzel en Armand, de hoogte van de voor de voorlichting beno digde bedragen waar de ministerraden eerst tien miljoen van hebben afgeknab beld, maar welke post een Duitse socia listische afgevaardigde tot honderd mil joen Belgische franken verhoogd wil heb ben terwijl ook het grote apparaat dat de ministerraden er in Brussel opnahou- den de parlementsleden een doorn in het oog is. Tenslotte hebben de ministers de honderd miljoen voor een eigen gebouw voor het parlement geschrapt. Men proeft daar enig dépit in, omdat het parlement heeft aangekondigd zelf zijn zetel te kiezen wanneer de ministers (formeel de zes regeringen der E.E.G.- landen) binnen redelijke termijn op dat stuk in gebreke blijven. Over de met de vorming van een „Europees district" als zetel van het parlement samenhangende vraagstukken wordt een rapport uitge bracht. Tenslotte brengt de delegatie uit het parlement welke een studiereis heeft ge maakt naar Cameroun, Gabon, Congo. Centraal Afrika, Tchad, Belgisch Kongo en Roeanda-Oeroendi een drieledig ver slag uit over de verhouding met deze ge associeerde Afrikaanse gebieden. De Belg Duvieusart heeft in zijn poli tiek rapport onder meer gewezen op het schromelijk gebrek aan voorlichting dat in de betrokken landen over de Europese Gemeenschap bestaat, hetgeen des te er ger is nu Radio Caïro en de Oosteuropese landen geen gelegenheid verzuimen om de Zes in een kwaad daglicht te stellen. Toch is de associatie met de E.E.G. een wezen lijk belang voor de genoemde Afrikaanse landen. De Fransman Peyrefitte vestig de in zijn economisch verslag vooral de aandacht op de psychologische voorwaar den waaraan de verhouding Europa-Afri- ka voortaan dient te voldoen en de Neder landse socialistische afgevaardigde drs. G. M. Nederhorst heeft de sociale vraagstukken nader beschouwd. Drs. Nederhorst wijst in zijn ter pers conferentie toegelicht rapport op de nood zaak in Afrika aanzienlijke bedragen voor het sociale welzijn (volksgezondheid en on derwijs in de eerste plaats) uit te geven nog voordat de economie op gang is geko men. Men draait anders in een vicieuze cirkel rond. De arbeidsproduktiviteit is gering, omdat de voeding wegens gebrek aan eiwitstoffen slecht is. De gezondheidszorg wordt ook te veel geperfectioneerd in de stedelijke centra in plaats van over het gehele gebied ge spreid te worden. De volkshuisvesting laat in elk opzicht te wensen: merkwaar dig genoeg werd bij het Ontwikkelings fonds geen enkele woningbouwproject in gediend. Andere problemen vormen de ge lijke (thans nog ongelijke) beloning voor Europees en Afrikaans personeel en de massale werkloosheid in de grote steden, we'ke tot politieke onrust leidt. Drs. Ne derhorst bepleitte ontwikkeling van de landbouw met de daarbij behorende ver werkende industrie en verbetering van de infrastructuur. De zes dienen zich voorts extra in te spannen om zo snel mogelijk de Afrikaanse samenleving door de eigen krachten te laten leiden. Men dient dan de vroeger gemaakte fout te vermijden, dat de Afrikaanse elite wel in Europa stu- Economische deskundigen van de „bui tenste zeven" zijn in Stockholm bijeen gekomen om de laatste hand te leggen aan het Vrijhandelszone-verdrag. Dit verdrag zal donderdag of vrijdag door de betrok ken ministers worden getekend. Met de ondertekening van het verdrag zijn alle problemen nog niet opgelost. Zo zullen de kwesties die verband houden met visserij later in bilaterale besprekingen tussen de betrokken landen moeten worden geregeld. Het Finse parlement heeft besloten de regering de bevoegdheid te geven met de zeven Europese landen die op het punt staan een Klein Vrijhandelsgebied op te richten, onderhandelingen aan te gaan over de wijze waarop Finland daarvan deel zou kunnen uitmaken. Alleen de communis ten stemden tegen. Het standpunt van de Finse regering is, dat het land niet het achtste lid van het vrijhandelsgebied kan worden vanwege zijn bijzondere handelsverplichtingen te genover Rusland, maar dat het er overi gens wel zo volledig mogelijk deel van moet uitmaken omwille van de Finse positie op de Europese markt. In welke vorm dat moet gebeuren, zal tijdens de onderhan delingen worden uitgemaakt. De Beneluxlanden hebben in het derde kwartaal van dit jaar goederen uitgevoerd naar derde landen ter waarde van f 5,1 miljard. Dit is ongeveer acht percent meer dan in de vergelijkbare periode van 1958 De invoer in de Benelux uit derde landen in dezelfde periode bereikte de waarde van f 5,5 miljard, wat een toename betekent van vijf percent tegenover het derde kwartaal van vorig jaar. Ook de intra-Beneluxhandel vertoonde een flinke stijging in vergelijking met vorig jaar: in het derde kwartaal 1959 be droeg de invoer in de Belgisch-Luxem burgse Economische Unie uit Nederland f 476 miljoen en de invoer in Nederland uit België en Luxemburg f 617 miljoen. Zowel in de richting noord-zuid als zuid-noord betekent dit dat de intra-Beneluxhandel opliep met acht percent in vergelijking met het derde kwartaal van vorig jaar. deerde, maar toch te weinig contact had met alle facetten van de Europese sa menleving. Drs. Nederhorst vond het be ter de toekomstige leiders aan Afrikaan se universiteiten te laten studeren en ze pas daarna naar Europa te laten komen voor de verbreding van hun inzicht. Het ontbreekt het Europese parlement echter vooral aan voldoende feitelijke ge gevens over de Afrikaanse vraagstukken, zodat de delegatie erop aandringt deze met spoed te verzamelen. Beroepskeuze Als mijn vriend dit leest, hartelijke groet uit de verte. Het was in de tweede helft van het bron zen tijdperk toen ik mijn beroepsloopbaan begon. En ik ontmoette toen een vaderlij ke kennis, die mij hartelijk zei: „Wel, laat mij je een goed advies geven voor maatschappelijk succes. Dol onbelangrij ke dingen slecht." „Hoe bedoelt u dat? Hoe bedoel je dat?" vroeg ik. „Toen ik mijn loopbaan aanving", zo zei deze vriendelijke vaderlijke kennis, was ik de allerallerjongste bediende in een groot bedrijf. Er was nog een ander klein jongetje en onze taak was, het prik ken van gekleurde stukjes papier op ge kleurde pennen, een soort primitieve ad ministratie. Alle rode briefjes op de rode priem, alle paarse op de paarse staak, alle groene op de groene prik, de gele op de geel-gekleurde pen, de bruine op de brui ne, en zo voort. Wel, mijn miniatuur-collega was voor treffelijk. Met duivelse snelheid prikte hij alles precies raak. Het leek of hij zeven armen had en vierendertig vingers: groen op groen, geel op geel, paars naar paars, zwart op zwart, wit boven wit, nimmer een vergissing, zakken vol snippers verdwe nen met fenomenale snelheid op zijn stalen pennen. Ik voelde mij vreselijk beschaamd. Bij mij kwamen zwarte briefjes op de gele pen, er dwaalde paarse bonnetjes op de groene staak, op de witte priem zaten bruine papiertjes; en het nam mij uren tijd, ik werd zenuwachtig, prikte in mijn handen, scheurde papiertjes, verloor ze onder tafel, kortom, het was een volmaak te mislukking. En bedenk, dat het mijn eerste baantje was en dit in een enorm be drijf waar voor een jong mens grote kan sen bestonden". Ik keek mijn vaderlijke vriend verbaasd aan. „Goed, maar ik dacht dat je mij raad wilde geven voor het beginnen van een loopbaan, voor succes in de maatschappij, voor vooruitgang en grote prestaties?" „Precies", zei mijn raadgever, „dat heb ik net gedemonstreerd. Want, zie je, mijn jonge collega van toen was absoluut briljant, hij schitterde, hij was feilloos, volkomen trefzeker en van onvergelijke lijke snelheid in dit gekies en geprik. Hij ivas fenomenaal en ik was absoluut hope loos." „Ik begrijp het nog altijd niet. Zei je niet „Ah, ja", antwoordde mijn vriend. „Dat vergat ik te zeggen. HIJ doet het nog altijd en ik ben nu directeur van het bedrijf." H. B. Fortuin TAIPEH, FORMOSA (UPI) Officiële en onofficiële bladen in Taipeh meldden maandag een reeks ongeregeldheden en opstanden in communistisch-China. Het officiële centrale persbureau vermeldde vijf afzonderlijke incidenten, waarbij twee communistische functionarissen en 33 an ti-communistische demonstranten zouden zijn omgekomen. Volgens het persbureau werd in de provincies Kwangtoeng en Foekien gevochten. De meeste ongere geldheden zouden zijn veroorzaakt door boeren, die ontevreden waren over de on voldoende voedselrantsoenen in de commu nes, aldus het persbureau dat geen bron nen voor zijn berichten opgaf. Het is even wel bekend dat de nationalisten spionnen op het vasteland hebben en vroegere be richten over opstanden in communistisch- China en Tibet waren gebleken juist te zijn. Het woord dief betekent eigenlijk: hij die heimelijk iets verricht en vandaar: hij die zich andermans bezit toeëigent Het zelfstandig naamwoord dat de han deling van dit zich toeëigenen uitdrukt, was oorspronkelijk diefte. Dit is in de 17e eeuw bij schrijvers als Vondel en Hooft nog het gewone woord, waaraan nog het Engelse theft beantwoordt. Langzamerhand is evenwel het goede Nederlandse diefte verdrongen door het Duitse diefstal (Diebstal), eigenlijk een dubbel woord of bis-woord, want het tweede deel is natuurlijk verwant met het werkwoord stelen, stal, gestolen en het woord diefstal drukt het begrip ont vreemding dus dubbel uit. Diefstal heeft diefte volkomen verdrongen en wordt in het geheel niet meer als een germa nisme beschouwd. Advertentie St.Nicolaas kom!

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3