Kamer stelt behandeling van Benelux ver drag korte tijd uit VAN HOUTEN DE BESTE REEP DIE U VOOR 20 CENT KRIJGEN KUNT deze sierlijke mayonaiselepel bij CALVÉ mayonaise Ook vergoeding aan hen die voor april 1957 hierkwamen Eerste Kamer keurt wetsontwerp op de B.B.-noodwachten goed Tweede Kamer stemt thans in met erkenning individueel klachtrecht Regering zal eerst overleg plegen met België en Luxemburg Hoe „De Hamert" in Duitse handen kwam Clubhuizen voor de jeugd in Guinea u* -SBTSS* L ""IS," Vliegen met sleep boven 400 meter Gasexplosie in een woonhuis Nieuw radartype voor binnenvaart Scholieren onwel door kolendamp Prins naar Wenen Auto met eieren in Duitsland verongelukt WOENSDAG 18 NOVEMBER 1959 5 Voor f Opleiding van tandartsen JUNKER RUH Tegemoetkoming aan gerepatrieerden Chauffeur in levensgevaar ERRES TELEVISIE „Zwarte Zee" komt een Britse tanker te hulp Aanvaring op Nieuwe Maas (Van onze parlementaire redacteur) Op de agenda van de Tweede Kamer voor deze week stond de behandeling van het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag inzake de Benelux Economische Unie. Op voorstel van prof. Romme heeft de Kamer met 73 tegen 44 stemmen be sloten de behandeling korte tijd uit te stellen, in afwachting van het resultaat van het nader Benelux-overleg over het verdrag, welk overleg binnen enkele we ken zal worden geopend. Alleen de P.v.d.A. stemde tegen. De socialisten meenden bij monde van prof. Samkalden, dat als men met uitstel begint, men nooit weet hoe lang dat uit stel kan duren. Als men voor het uitstel moeilijkheden aanvoert met de Neder landse landbouw, dan is het mogelijk dat België en Luxemburg ook op grond van binnenlandse moeilijkheden verder uitstel wensen. Dat kan leiden tot afstel. Uitstel doet Benelux geen goed. Naar aanleiding van de bezwaren van de landbouworganisaties tegen het verdrag omdat België onze landbouwprodukten on billijk en onrechtmatig weert, had minis ter-president De Quay aan de Kamer een brief geschreven met de mededeling dat de regering van plan is verder overleg te plegen met België en Luxemburg. Over het resultaat van dit overleg zal de Ka mer worden ingelicht. Prof. Romme stelde daarom voor het wetsontwerp tot goedkeuring van de Be nelux Economische Unie van de agenda af te voeren totdat de nadere inlichtingen zijn ontvangen. Dan weet men ook meer, betoogde de heer Tilanus, die hoopte dat toch vóór Kerstmis het verdrag zou wor den behandeld. Op de brief van de minister-president reageerde prof. Samkalden met de vraag of daarvan de bedoeling was de Kamer te suggereren de behandeling uit te stel len. Wat is de bedoeling van het nader overleg: wijziging van het verdrag of overleg over de uitvoering, dus overleg over het beleid? Als het laatste het ge val is, is er geen reden tot uitstel van de behandeling van het verdrag. Minister Luns antwoordde dat de brief niet is bedoeld om uitstel te suggereren. Langdurig uitstel- zou niet in het belang zijn van Benelux. Maar de regering wil berusten in een kort uitstel. Binnen enkele weken hoopt de regering het nieuwe over leg te openen. Tegen uitstel bleef prof. Samkalden be zwaar maken. Het politieke crediet van Benelux in de wereld, zei hij, moet worden gehonoreerd door een grondwettelijke ba sis. Hij verweet de regering dat zij uiter mate weinig leiding geeft. In België heeft de minister van Buitenlandse Zaken uit stel volstrekt afgewezen. Prof. Oud verklaarde dat de Kamer ten slotte beslist wat zij wenst te behande len en dat het wijs beleid is van de minis ter zich niet tegen de Kamer te verzetten. In de tijd toen prof. Samkalden nog ach ter de regeringstafel zat, werd er volgens prof. Oud wat al te veel gedreigd met ka- binetscrises en portefeuillekwesties. Advertentie Vb Merkwaardig vond prof. Samkalden het dat als van socialistische zijde critiek wordt uitgeoefend, tegenwoordig „als een druk op de knop" prof. Oud het spreek gestoelte beklimt om de regering te ver dedigen. Hij vond dat een blijk van geeste lijke acrobatiek, die met de beeldspraak van een „duveltje uit een doosje" op iet wat gespannen voet staat. Minister Luns zette nog eens uiteen dat als het de bedoeling zou zijn de behan deling uit te stellen, totdat op alle punten voldoening is verkregen, hij evenals de Belgische minister van Buitenlandse Za ken zich tegen uitstel zou verzetten. In een kort uitstel wil de regering echter berus ten. In het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer van de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zijn nadere mededelingen gevraagd over eventueel gevoerde onderhandelingen tot aankoop van het landgoed De Hamert in Lim burg, dat onlangs in Duitse handen is over gegaan. De minister antwoordt als volgt: „De natuurbeschermingsorganisatie „Het Limburgse Landschap" heeft ge tracht het landgoed „De Hamert" aan te kopen. Het ministerie had reeds voordat het landgoed in veiling kwam, een ruime subsidie ten behoeve van de eventuele aankoop toegezegd aan het „Limburgse Landschap" terwijl ook door Gedeputeer de Staten van Limburg een subsidie in uit zicht was gesteld. Ten gevolge van de dooi de eigenaren gevolgde methode van ver koop, nl. veiling bij afslag kon niet worden voorkomen, dat het landgoed tenslotte aan een andere gegadigde werd gegund." Over eventuele onderhandelingen, met de nieu we eigenaren is de minister niets bekend. Mocht het echter alsnog mogelijk zijn het landgoed voor genoemde stichting te ver werven, dan is de minister alsnog bereid, voor deze aankoop een subsidie te verle nen, mits de koopprijs redelijk te achten is. De Koningin heeft van het haar bij haar vijftigste verjaardag door het Nederland se volk aangeboden bedrag 80.000 be stemd voor sociaal werk onder de jeugd in Nederlands Nieuw-Guinea. Het ligt in de bedoeling, uit het van het bedrag te stichten fonds permanente voorzieningen te treffen, zoals de bouw van verenigings lokalen met sportgelegenheid. Te Hollan- dia, twee te Manokwari en één te Merauke. In deze gebouwen zal de jeugd, onder toezicht van een daarvoor opgeleide in heemse leerkracht, handenarbeid, sport en spel kunnen beoefenen. Advertentie LENGTE 17.7 CM NOF-"»Petn In de Eerste Kamer heeft de heer J. Tjalma (A.R.) bezwaar gemaakt tegen het voorschrift, dat het hoogste gezag van de B.B. toestemming moet geven voor het vrijwillig dienstnemen bij de Nationale Reserve. Hij achtte dit in strijd met arti kel 194 van de Grondwet, dat de gewapen de dienst boven andere diensten aan het land stelt. De heer J. Reyers (C.H.) achtte een goe de noodwacht onontbeerlijk voor de effec tiviteit van de gewapende macht. De mili tairen (arbeiders in uniform) dienen ver zekerd te zijn van een goede bescherming van hun achtergebleven gezinnen. Een beroep op gewetensbezwaar tegen burger- beveiliging, weliswaar onder militair ge zag, waarbij zelfs het militaire apparaat ontlast kan worden, gaat niet op, zo meen de de heer Reyers. Hij betwijfelde of nood- wachtdienstplicht en vrijwiUig dienstne men met elkaar te rijmen zijn, gezien de tweeërlei mentaliteiten, die naar zijn me ning moeilijk zullen samengaan. Dit wordt een lek in de organisatie. Hij meende, dat in de dienstplicht ook de noodwacht op genomen dient te worden. Over het invoeren van de noodwacht- dienstplicht voor militaire dienstplichti gen zonder mobilisatiebestemming zei de heer Reyers, dat zijns inziens allereerst de van dienstplicht vrijgestelden voor de noodwacht moeten worden ingeschakeld. Dan blijven geoefende militairen zoveel mogelijk ter beschikking van oorlogsta- ken. De heer Reyers vroeg aan minister Toxopeus van Binnenlandse Zaken diens inzicht voor het inschakelen van „Indone- siëgangers" te wijzigen. In de drie grote gemeenten besloten de burgemeesters de ze oud-militairen niet bij de noodwacht op (Van onze parlementaire redacteur) Op 4 november 1950 hebben vijftien Europese landen, verenigd in de Raad van Europa te Straatsburg, een verdrag opge steld ter bescherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden. Die rechten en vrijheden zijn in het kort: be scherming van persoon en goed; onschend baarheid van de woning; waarborging van briefgeheim en meningsuiting, vrij heid van gedachten, geweten en gods dienst; vrijheid van vereniging en verga dering; waarborg tegen willekeurige ar restatie, recht op een behoorlijk proces, verbod van terugwerkende kracht van strafbepalingen, bescherming tegen on menselijke behandeling, tegen slavernij en dwangarbeid, eerbiediging van het parti culiere leven en het recht om te trouwen. In het verdrag werd aan de deelnemen de landen het recht gegeven klachten in te dienen bij het Europese Hof voor de Rechten van de Mens tegen andere deel nemende staten wegens het niet nakomen van de bepalingen van het verdrag. In 1954 heeft de Tweede Kamer dit verdrae goedgekeurd. Het verdrag opende ook de mogelijkheid dat iedereen particulier klachten zou kun nen indienen tegen vermeende schending van de rechten van de mens. Daarmee wilde de Kamer zich destijds echter nog niet verenigen, omdat men van dit indi viduele klachtrecht vreesde dat het tot on overzienbare consequenties zou leiden Een amendement van prof. Oud om het individuele klachtrecht ook te erkennen werd in 1954 met 37 tegen 32 stemmen verworpen. Gisteren heeft de Tweede Kamer echter na een kort debat zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp aangenomen tot goedkeuring van de erkenning door Nederland van het individuele klachtrecht nadat de vroegere bezwaren door de prak tijk in andere landen geleidelijk zijn ont zenuwd. De erkenning geldt niet voor Suri name en de Antillen, maar minister Luns verklaarde zich bereid daarover in het rijkskabinet nog eens te spreken. De opleiding van tandartsen heeft reeds geruime tijd de bijzondere aandacht van de minister van Onderwijs, aldus deelt de ze aan de Tweede Kamer mee. Op zijn ver zoek heeft de Commissie Spreiding Hoger Onderwijs het reeds bestaande plan tot verdubbeling van de opleidingscapaciteit van de tandheelkundige sectie der Rijks universiteit te Groningen in haar studie van het spreidingsprobleem betrokken. Overeenkomstig haar tussentijds uitge bracht advies is inmiddels tot die ver dubbeling besloten Daarnaast beveelt de commissie in het rapport „De spreiding van het hoger onderwijs tot 1970" de op richting aan van een derde tandheelkun dige sectie, te vestigen aan de R.K. Uni versiteit te Nijmegen, die in 1966 de eerste tandheelkundige studenten zal moeten kunnen ontvangen. Een Engelse arts uit Tunbridge Wells heeft een apparaat ontworpen, waar mee hi; in enkele minuten tijd trom bose zou kunnen genezen. In dit appa raat wordt het hoofd van de patiënt blootgesteld aan een temperatuur van min twaalf tot min veertien graden in een kleine koelruimte, terwijl het lichaam, althans de huid een behande ling met stoom ondergaat. De 54-jarige arts, die zeseneenhalf jaar aan dit toe stel heeft gewerkt, heeft zijn vinding met zijn vrouw op de plaats van de patiënt gedemonstreerd voor de Britse medische associatie te Londen. Advertentie Brit verdronken. In de haven van de werf van Wilton-Fijenoord te Schiedam is de 37-jarige Engelse marconist J. H. Saunders, afkomstig uit Londen, 's nachts te water geraakt en verdronken. te nemen. Waar ligt hier de grens? vroeg hij. De heer L. Seegers (C.P.N.) meende dat een verplichte noodwachter niet te vergelijken is met een politie-agent of brandweerman. Deze laatsten kunnen on middellijk ontslag nemen. In zijn ogen heeft de noodwachter zelfs een militaire functie in de NAVO. De heer S. de Jong (P.v.d.A.) had min der bezwaar tegen het oproepen van bui tengewoon dienstplichtigen dan de minis ter, maar wel tegen het oproepen van „In- donesiëgangers". Mr. H. van Riel (V.V.D.) bleek van mening, dat de noodwachtplicht niet tot artikel 194 van de Grondwet kon worden teruggevoerd. Er bestaat geen recht op dienstplicht. Niet strydig met Grondwet Minister Toxopeus was van mening, dat de B.B. niets met het dragen van wape nen te doen heeft en dat hier geen sprake van strijdigheid met artikel 194 van de Grondwet is. Er is dan ook geen sprake van, dat afhankelijkheid van de hoofden van B.B. voor een noodwachtplichtige, om toestemming te krijgen vrijwillig .tot de Nationale Reserve toe te treden, in strijd zou zijn met de Grondwet. Over het inschakelen van vrijwillige „In- donesiëgangers" in de noodwacht zei de minister, dat deze verdienstelijke vrijwil ligers op een later tijdstip toch voor de militaire dienstplicht zouden zijn opgeroe pen. Er is dus geen verschil. De minister zag geen bezwaar in het sa mengaan van vrijwilligers en noodwacht- plichtigen. Willen de vrijwilligers niet blij ven, dan staat het hun vrij te gaan. Voor het overige meende de minister, dat maxi maal 4000 vrijwilligers zullen bedanken. Wie nodig is wordt opgeroepen. Wie niet opgeroepen wordt, kan vrijwillig dienstne men. Het feit, dat de minister van Oorlog dienstplichtigen kan missen geeft de mi nister van Binnenlandse Zaken de overtui ging, dat deze mannen zonder bezwaar in de B.B. kunnen worden opgenomen. Over het oproepen van oud-Indonesië- gangers zei minister Toxopeus, dat deze vrijwilligers alleen bij uiterste noodzaak zullen worden opgeroepen. De paraatheid en doelmatigheid van de noodwacht mag niet in gevaar komen. De heer Seegers beantwoordend zei hij, dat ook jn ^ovjet-Rusland een grote B.B.- organisatie bestaat en dat daar blijkbaar ook^ de situatie nog zodanig wordt beoor-r cfeeld, rfét men meent deze B.B. nier t^ kunnen opheffen. Het wetsontwerp werd met aantekening van het „tegen" der socialistische en com munistische afgevaardigden zonder hoof delijke stemming aanvaard. De Eerste Kamer houdt op 1 december haar volgende vergadering. Advertentie GASFORNUIZEN Er zijn enkele wijzigingen gebracht in de bepalingen voor het reclamevliegen. De hoogte van de letters van het op een sleep net aangebracht reclameopschrift moet ten minste 1.50 meter bedragen. Tijdens het slepen van een sleepnet of een doel voor schietoefeningen moet de luchtvaart, behalve wanneer dit nodig is om op te stijgen of om te landen, worden uitge oefend op ten minste 400 meter hoogte bo ven de grond of het water. Tot dusverre luidde het voorschrift dat het toestel 150 meter boven de onbebouwde en 300 meter boven de bebouwde kom moest vliegen Alle delen van een sleep, welke door de piloot van 't vliegtuig kunnen worden ont koppeld, moeten van een zodanige hoogte worden afgeworpen, dat deze delen binnen de grenzen van een luchtvaartterrein neer komen zonder schade aan personen en of zaken op de grond toe te brengen. Tij dens vluchten waarbij wordt gesleept, mogen geen kunstvluchten worden uitge voerd en mogen geen personen of goede ren behalve die welke voor het uitvoeren van de vlucht noodzakelijk zijn, worden vervoerd. In een huis aan de Grote Maatsweg te Wierden heeft zich dinsdag een gasontplof fing voorgedaan, waardoor het huis zeer zware schade opliep en de bewoonster ernstig werd gewond. Door een openstaande kraan was gas uit een gasfles in de keuken gestroomd. Toen de bewoonster van het huis een gas stel wilde aansteken, deed zich een explo sie voor die met steekvlammen gepaard ging. De muren werden ontzet, ramen, deuren en sponningen versplinterd. Het keukenmeubilair werd grotendeels ver nield. De vrouw, mevrouw Den Ambtman, werd ernstig gewond aan hoofd, armen en benen en moest met verbrandingen in de derde graad in een ziekenhuis worden op genomen. In Rotterdam hebben Nederlandse re ders kennis gemaakt met een nieuw radar apparaat, dat opgesteld was in een cara van. De apparatuur is ontwikkeld door een Engelse maatschappij ten behoeve van rivierschepen. Zij is ontworpen om te kunnen worden gebruikt onder de moeilijkste omstandig heden, die zich kunnen voordoen bij de na vigatie in de nauwe en drukke waterwe gen, die reeds bij goed zicht alle aandacht van de schippers vragen. Het nieuwe toe stel kan op zeven verschillende reikwijd ten worden ingesteld. Het eerste bereik loopt van nul tot vierhonderd meter, de maximumreikwijdte is tien kilometer. Het radarscherm heeft een middellijn van 23 centimeter, maar kan door een voorzetlens twee maal worden vergroot, zonder dat daardoor de beeldkwaliteit wordt aange tast. Op ieder bereik kan de positie van het eigen schip naar achteren worden ver plaatst, zodat, evenals bij het tot dusver gebruikte type het geval was, op dezelfde schaal een groter bereik naar voren kan worden verkregen. Voor het eerst toege past bij scheepsradar is de regelaar, waar door de schipper een scherp getekend ra darbeeld houdt onder alle omstandigheden die zich bij de binnenvaart kunnen voor doen, zoals brede en nauwe vaarwateren, havenmonden, sluizen e.d. De nieuwe an tenne heeft een zeer nauwe bundel en een laag niveau van de nevenbundels. Wordt op grotere afstanden, dus op open vaar waters een duidelijk beeld verkregen, op de kortere kan van een zeer scherp gete kend beeld worden gesproken. Bij dit nieu we toestel zijn twee types bochtaanwijzers ontworpen om het schip in de juiste koers te houden. In twee klassen van de lagere christe lijke nationale school te Zierikzee heeft zich dinsdag koolmonoxyde-vergiftiging voorgedaan, doordat de verwarming niet behoorlijk functioneerde. Tegen kwart voor elf kwamen enkele tientallen leer lingen uit de klassen 3a en 5a voor de pauze naar buiten. Verscheidene van hen begonnen over te geven, enkelen raakten bewusteloos. Toen de leerlingen van klas 3a na de pauze de school weer betraden, werden er opnieuw enkelen van hen onwel. Een medisch onderzoek bracht aan het licht, dat er sprake was van kolendampver giftiging. Vijf leerlingen en een onder wijzer, de heer Van Dongen, moesten in het Zweedse Rode Kruisziekenhuis te Zierikzee worden opgenomen. Kinderen die er minder ernstig aan toe waren, wer den naar huis vervoerd. Levensgevaar is bij geen der slachtoffers aanwezig. Prins Bernhard vertrekt vandaag naar Wenen om het congres van de „Europese stichting voor cultuur" bij te wonen. De Prins is voorzitter van deze stichting. Hij zal het congres vrijdag openen en zater dag de Erasmusprijzen uitreiken. De Prins maakt de reis in de regeringsdakota en wordt tussen vier en vijf uur op het vlieg veld van Wenen verwacht. Schip omhoog. Bij Gravesend in de rivier de Theems is dinsdag de Rotterdam se vrachtboot Piet Schipper (121 ton) van de n.v. Euromaritiem aan de grond gelo pen. Het schip was onderweg van Duin kerken naar Londen. (Van onze parlementaire redacteur) I Tot nu toe kregen gerepatrieerden uit TAflttfésIE 'eeri tegemoetkoming in de we- dcrinrichtingskosten indien zij zich in ons land hadden gevestigd vóór 1 januari 1954. Op algemene aandrang uit de Tweede Ka mer heeft minister Luns gisteravond ver klaard dat de regering na ampel overleg bereid is ook diegenen een tegemoetko ming te geven die zich hier hebben ge vestigd vóór 1 april 1957, dus vóór de an ti-Nederlandse acties in Indonesië. De mi nister zal zo spoedig mogelijk tot vaststel ling van de uitkering en uitbetaling over gaan. Deze beslissing zal de schatkist veertien miljoen gulden extra kosten. Met dit besluit meent de regering tot een af gerond geheel van de regelingen ten be hoeve van de uit Indonesië gerepatrieer den en gepensioneerden te zijn gekomen. Er wordt nu een streep gezet onder de In donesische overgangszaken. De regering is nog wel bereid degenen, wier recht op terugbetaling van zelfbetaal- de overtochtskosten afhankelijk is van een uitspraak van de garantiecommissie, op dezelfde wijze te behandelen als degenen wier overtochtsrecht van huisuit vast stond. De overtochtskosten zullen worden gerestitueerd tegen de guldenskoers die één maand na de aanvrage om restitutie gold. Schadevergoeding als gevolg van de anti-Nederlandse acties in Indonesië acht de regering juridisch en praktisch onaan vaardbaar; juridisch omdat Nederland geen enkele verantwoordelijkheid kan dra gen voor het feit dat in een vreemd land schade wordt toegebracht aan goederen van zijn onderdanen. In deze gevallen kan de regering niet meer doen dan voor de ze mensen de mogelijkheden scheppen zich hier een redelijk nieuw bestaan te verwerven. De Kamerleden waren gedeeltelijk vol daan na de tegemoetkomingen van de minister, maar toch ook teleurgesteld om dat de regering op verschillende punten niet verder had willen gaan. Minister Luns kon die teleurstelling begrijpen, maar hij geloofde dat men het waardeer- Op de autobaan Dusseldorp-Keulen is een ongeluk gebeurd, waarbij een Neder landse vrachtwagen met aanhangwagen uit Arnhem, op weg naar Frankfurt met Nederlandse eieren, bij het inhalen tegen een niet verlichte bestelwagen opbotste, die voor hem reed. De Nederlandse oplegger ging over de kop, verloor zijn vooras en kwam in de berm terecht. De trekker van de opleg ger werd totaal verwoest De chauffeur, de heer Krasenberg uit Arnhem, werd daarbij ernstig gewond. Hij verkeert in levensgevaar. Hij is in het St. Jozef- Ziekenhuis in Hilden bij Dusseldorp opge nomen. De Duitse chauffeur van de bestelwagen, die ernstige schade opliep werd licht ge wond. Van de 190 000 eieren, die de Ne derlandse wagen vervoerde en die een waarde van f 26.676 vertegenwoordigde, werden er ongeveer 120.000 gebroken. De totale schade bedraagt ongeveer f 50.000. de dat hij tegenover allerlei verlangens zo vriendelijk „neen" had gezegd. Voorzitster in de avondvergadering was weer eens mevrouw Stoffels-Van Haaften. Natuurlijk versprak ook minister Luns zich een enkele keer en zei hij „Me neer de voorzitter". Hij verontschuldigde zich onmiddellijk hoffelijk met de woor den: „Ik heb u kennelijk niet aangeke ken, mevrouw de voorzitster, want dan zou ik het niet hebben gezegd. Het is een groot verschil met dr. Kortenhorst." De Kamer had telkens weer plezier in de grappige betoogtrant van minister Luns. In de middagzitting had hij ver klaard met grote belangstelling en ple zier te hebben geluisterd naar een diep gaande, zeer gedegen staatsrechtelijke uiteenzetting van prof. Oud over de nood zakelijkheid verdragen al of niet te doen goedkeuren door de Kamer. „Helaas, zei minister Luns. het genoegen van het luis teren werd wel iets vergald door de we tenschap dat ik er op zou moeten antwoor den." Van minister Luns kan de Kamer zulke antwoorden altijd verdragen. Men wordt er niet boos om. Men lacht alleen maar. Men lacht dikwijls al voordat hij begint te spreken Advertentie 43 cm compl. met antenne - en tafel f of 5. Nieuwe Groenmarkt 2 - Tel. 15220 Gen. Cronjéstraat 18 - Tel. 57900 Nassaustraat 5 - Tel. 15220 - Haarlem LISSABON (UPI) De Nederlandse zeesleper „Zwarte Zee", die maandag avond laat de door brand gehavende Por tugese „Monte Brasil" de haven van Lis sabon binnenbracht, is dinsdagmorgen vroeg reeds opnieuw uitgevaren ter assis tentie van een Britse tanker. De tanker, de 9.000 ton metende Bahama Queen, was gedurende de nacht voor de kust van Zuid-Portugal in moeilijkheden geraakt. Het schip was volgens de laatste berichten buiten gevaar, maar had een sleepboot nodig om terug te keren naar Lissabon. Het met erts geladen sleepschip „Deo Gratias," (1814 ton) voer dinsdagavond op de Nieuwe Maas te Rotterdam in de rich ting van de Lek toen het werd aangevaren door het Duitse stoomschip „Aquila", dat uit de Maashaven was gekomen en even eens gesleept werd, doch in de richting van de zee. De botsing ontstond doordat de tros brak, die de Aquila met de sleepboot ver bond. De Deo Gratias werd aan het achter schip geraakt, sloeg lek en maakte water. Het lukte de schipper echter toch nog zijn vaartuig aan de Parkkade te meren. Pompboten liggen nu langszij om het schip voor zinken te behoeden. De Aquila heeft geen schade opgelopen en is naar zee ver trokken.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5