Horen en zien J IPSO EN DE TOVERRING Kort en bondig Agenda voor Haarlem Socialisten steunen België's beleid in Afrika niet pil 1 1 fillip uL llllf J'J. Irakees licht Münchense bank voor een half miljoen op Daöboek van een Hongarije ontkent executie van 150 studenten Vliegkampschepen ramden elkaar WOENSDAG 18 NOVEMBER 1959 7 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN NCR V 35 jaar Aï RO zal niet reageren op rapport IIoogendoorn De radio geeft donderdag 7 elevisieprogramma Zwaluw trekt per schip) naar zijn winterkwartier De regering zou nu toch overwegen in Brussel een rondetafelconferentie te beleggen Hoogleraar maakte KLM- miljoen vol In Rome liep hij met dezelfde truc tegen de lamp DOOR PIERRE NORD De filmavond gaf gisteren van begin tot eind te genieten. Een kwartier terug zien met filmbeelden in reportagevorm bleek de korte documentaire van Kees van Langeraad te zijn, waarmee het 35-jarig bestaan van de NCRV werd gereleveerd. Maar hoe voortreffelijk van samenstelling: levend geworden herinnering in een note- dop, saillant en pakkend. Ook een ander lid van het televisieteam, Dick van Bom mel, liet zich gelden. De talloze shots van Rob Mariouw Smits bond hij aaneen tot een zeer pregnant en boeiend filmpje over het land waar Mozes leefde, een tocht in het voetspoor van de uittocht der Joden uit Egypte. De Bijbel kreeg een documen tair gezicht, precies gericht op de belang stelling van de mens van nu. Vooral het slot was sterk. Over de hoofdfilm „Het grote avontuur" van Arne Sucksdorf ste ken we de loftrompet maar niet meer. Dat is film van het zuiverste gehalte. Tenslotte: het journaal vertoonde al foto's van het ongeluk op de Haarlemmerweg, dat enige uren tevoren was geschied. Wel up to date! Beeldschermer De AVRO zal niet reageren op het rap port dat door haar vroegere medewerker aan de sportrubriek, de heer Co Hoogen- doorn, onlangs openbaar is gemaakt. „De heer Hoogendoorn was een los medewer ker en dat hij in een rapport zijn ont slagname met redenen omkleedde is zijn goed recht", aldus het commentaar van de AVRO. AVRO's sportmedewerker bood. zoals men zich zal herinneren, zijn ontslag bij de AVRO-directie aan naar aanleiding van het beleid van de leider van de sport rubriek, de heer Dick van Rijn. Zijn be langrijkste grief was gericht tegen het personeelsbeleid en met name tegen het aantrekken van verschillende functiona rissen. In zijn rapport heeft de heer Hoo gendoorn na zijn ontslagaanvrage zowel de directeur van de AVRO als de leider van de sportrubriek in een kwaad dag licht gesteld. HILVERSUM L 402 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram 7.30 Voor de jeugd. Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Wa- 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 terstanden. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Zang en gitaar. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muziek. 13.40 Amus.muz. NCRV: 14.00 Promenade-ork. en omr.koor. 14.40 Kamerork. en solist. 15.20 Kamer- muz. 15.40 Gram. 16.00 Verkenningen in de Bijbel. 16.20 Zang en piano. 16.50 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Voordr. 18.00 Lichte muz. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Koor zang en comment. 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. praatje. 20.00 Gram. 20.15 Gevar. progr. 22.00 Gram. 22.10 Periodiekenparade. 22.20 Gram. 22.30 Nieuws. 22.40 Zaalsportuitslagen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Orgelconcert. 23.30 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM n. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00 -24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gvmn. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters 11.00 Tussen de wal en het schip, lezing. 11.15 Gram. 11.45 Bejaarden en hun hobbies, lezing. 12.00 Lichte muziek 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Uit het bedrijfsleven, le zing. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Orgel en zang. 13.55 Beursberichten. 14.00 Voorde vrouw. 14.30 Pianorecital. 15.00 Paul Vlaanderen en het Conrad-mysterie, hoorsp. 15.40 Kamermuz. 10.10 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Jazzmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muziek. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Gevar. progr. 20.no Nieuws. 20.05 Residentie Ork. en sol. (In de pau ze. plm. 20.55—21.15 Voordr.). 22.15 Lichte muz. 22.30 Nieuws en beursberichten van New York. 22.40 Journ. 22.55 Sportact.. 23.05 Uit de wereld van het amusement, praatje. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerbericht. 12.35 Gram. 1255 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16 02 Franse les. 16.17 Bazuin en piano. 16.30 Gevar muz. 17.00 Nieuws. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Vlaamse liederen. 13.20 Voor de soldaten 18.50 Sportkroniek. 19.00 Nieuws. 19.30 Rep. 19.40 Gram. 19.50 Pol. praatie. 20 00 Lichte muz. 20.30 Gram. 21.30 Jazzmuz. 22 00 Nieuws. 22.15 Radio-universiteit. 22.55—23.00 Nws. VOOR DONDERDAG NTS: 20 00 Journaal en weeroverzicht. NCRV. 2030 De wonderbaarlijke schoenlappersvrouw, komedie. 21.10 Rep. 22.10 Dagsluiting Twee jongens van dertien jaar, leerlin gen van de August van Groeningenschool in Rotterdam-Zuid, hebben zaterdag een N boerenzwaluw aan boord gebracht van de „Scheldelloyd", een schip dat diezelfde middag zee heeft gekozen. De vogel heeft een kuur van drie weken ondergaan, is nu hersteld, maarde zwaluwentrek is voorbij, daarom heeft eerste stuurman N. W. C. Destree op zich genomen, het dier in een kooitje te verzorgen en het ergens bij de Afrikaanse kust zijn vrijheid te her geven, in de hoop dat het zijn rasgenoten vinden zal. Een lokaal in de August van Groenin genschool is sinds jaren een waar herstel lingsoord voor allerlei vogels. Onderwij zer Schot werkt daar met zijn jongens of ficieel voor de dierenbescherming. Vogels van diverse pluimage uit alle de len van het land worden er heengezonden als zij hulpeloos waren door een lamme vleugel, een gewond pootje of door uitput ting. Men schat, dat er per jaar wel zo'n 1200 vogels daar in Rotterdam-zuid ter verpleging worden opgenomen, dat wil zeggen vrij in het lokaal mogen rond scharrelen, tot zij, meestal na drie of vier weken, voldoende hersteld zijn om weer op de vleugels te gaan. De boerenzwaluw werd midden oktober in Oostburg in Zeeuws-Vlaanderen gevon den met een gekneusde vleugel en derma te uitgeput, dat hij telkens uit de boom viel zodra men hem op een tak had gezet. Onderwijzer Schot met zijn jongens heb ben zich over het diertje ontfermd en het genezen. Maar een zwaluw trekt voor zover men weet niet in haar eentje en daarom is zij nu per schip onderweg naar warmer stre ken. (Van onze correspondent in Brussel) Het Belgische socialistische partybureau heeft in een brief aan de minister voor Kongo, De Schrijver diens compromis voorstel voor een nationale Belgische Kongo-politiek afgewezen. Minister De Schrijver vliegt vrijdag naar Leopoldstad waar hij besprekingen zal voeren met de inlandse politieke leiders en met de gou verneur-generaal dr. Hendrik Cornells. De minister wil een delegatie van het Bel gische parlement meenemen en heeft voorgesteld dat de Tweede Kamer en de Senaat samen een delegatie van zes le den zouden vormen, die de besprekingen in Leopoldstad zou bijwonen. Het socialistische partijbureau weigert op dit verzoek in te gaan, op grond van de overweging dat het parlement zelf met de inlandse politieke leiders moet praten en zelf moet onderhandelen over de toekom stige banden van België en Kongo. De socialisten houden vast aan hun denkbeeld van een rondetafelconferentie tussen het Belgische parlement en de in landse politieke leiders in Brussel. (Reuter) De regering heeft het 42- jarige rooms-katholieke Kamerlid Ray mond Scheyven benoemd tot minister zonder portefeuille, belast met de behan deling van economische en financiële aan gelegenheden van Kongo en Roeanda- Oeroendi. Volgens kringen in de omgeving van de regering zal het Belgisch-Kongolese over leg dat eind november in Kongo zou wor den gehouden, mogelijk worden afgelast. De Schrijver zou met gouverneur-generaal Cornelis Kongolese politieke leiders uit nodigen om naar Brussel te komen ten einde met de regering en een uitgebreide Belgische parlementaire delegatie bespre kingen te voeren. Volgens waarnemers zou een informele bijeenkomst met Kongolese politici het gezicht van de regering kun nen redden terwijl voorbereidingen wor den gemaakt voor meer formele onder handelingen. Een uitnodiging aan de Kongolese lei ders om naar Brussel te komen zou ten minste gedeeltelijk tegemoet komen aan de wensen van socialisten en Kongolezen. De leiders van drie Kongolese politieke partijen hebben in telegrammen aan ko ning Boudewijn gevraagd een rondetafel conferentie over de toekomst van Kongo te houden, liefst in Brussel. De telegram men zijn afkomstig van Kasavoeboe. de voorzitter van de Abako, een van de be langrijkste politieke organisaties, Kalonji. de voorzitter van de gematigde vleugel van de Kongolese Nationale Beweging, en Gisenga. de leider van de Afrikaanse Solidariteitspartij die nauw samenwerkt met de Abako. Volgens het Belgische persbureau Belga werd maandag een Kongolese staker ern stig gewond en werden andere stakers licht gewond toen de politie handgranaten en traangasbommen gebruikte om de rust in een textielfabriek te herstellen. De rust is thans weergekeerd en het werk is hervat. Stijgende animo De verkiezingen voor de gemeentera den beginnen reeds op 5 december in en kele kiesdistricten van de provincie Leo poldstad en zullen over het ge hele grondgebied van de Kongo de ganse maand december in beslag nemen. In de meeste centra en zelfs in het oerwoud is de verkiezingscampagne van de politieke partijen volop aan de gang. De leiders van de politieke partijen hebben gekleurde affiches met de portretten van hun kandi daten laten vervaardigen, opdat de anal fabeten eveneens op hun lijsten zullen kun nen stemmen. Het systeem met de ge kleurde foto's waarborgt dat de stemming volkomen geheim is en dat ook ongelet- terden, zonder de hulp van een inlandse of Europese functionaris, hun stem kun nen uitbrengen. Het grote vraagteken is de houding van de revolutionaire partijen, die verklaard hebben dat zij de verkiezin gen zullen saboteren. Hiervan is, aldus Kongolese waarnemers te Brussel, nog niet veel te merken. Miljoenen inlanders hebben bij hun gemeentebestuur. Europe se administrateur of inlandse chefs hun identiteitskaart laten stempelen, waar door zij automatisch op de kiezerslijst zijn geschreven. Maar de Abako in Leopold stad en de Mouvement National Congole in Stanleystad en andere centra zullen waarschijnlijk hun leden bevelen de stem bus te boycotten. Andere waarnemers zijn van oordeel dat geen enkele Kongolese partij afzijdig kan blijven, daar het Belgische gouverne ment vast besloten is om in ieder geval met de verkiezingen door te gaan en de gemeenteraden te formeren, met de geko zen kandidaten. Deze opvatting won veld, op grond van het bericht dat te Co- quilhatstad in het noorden van Kongo 25 gematigde partijen en groepen besloten hebben één enkele lijst voor te dragen on der de naam van Nationale Progressieve partij. Het gemeenschappelijk bestuur van deze partijen verzet zich krachtig te gen de pretentie van de Abako om zonder verkiezingen de gehele Neder-Kongo te willen vertegenwoordigen. Rust In Roeauda Intussen schijnt de rust in Roeanda te zijn hersteld. In een communiqué van het departement van Kongo wordt echter ge zegd dat de spanning niet is verdwenen. Een aantal chefs en van moord verdach ten werden gearresteerd. Maandag zijn nog drie militaire transportvliegtuigen naar de militaire basis in Kamina in Mid- den-Kongo vertrokken met troepen en ma terieel. De troepen zullen de vliegvelden bewaken en de naar de grote centra ver trokken para-commando's en parachutis ten vervangen. Elf piloten van de Belgi sche luchtmacht zijn eveneens naar Ka mina vertrokken. BRUSSEL (Reuter) Twee leiders van de „Nationale Unie van Roeanda", zouden op weg zijn naar New York om stappen te ondernemen bij de Beheer- schapsraad van de UNO-Assemblee onder wiens toezicht België het mandaatgebied van Roeanda-Oeroendi bestuurt. De „Na tionale unie van Roeanda" is een politieke organisatie van voornamelijk Watoetsi. De beide leiders zouden in het afgelopen weekeinde in Brussel zijn geweest. De „Nationale unie van Roeanda" zou een duizendtal „doders", voor het merendeel Pygmeeën, gehuurd hebben om de poli tieke leiders van de Bantoe uit de weg te ruimen. Een drietal Bantoe-leiders en hun gezinnen zouden omgebracht zijn. Prof. ir. R. J. Forbes, bijzonder hoog leraar aan de Gemeente Universiteit van Amsterdam in de geschiedenis van de toegepaste natuurwetenschappen en de techniek, was dinsdag de miljoenste pas sagier van de K.L.M. in dit jaar toen hij van een zakenreis in de V.S. uit New York naar Nederland terugkeerde. Hij ontving een bureaustel bestaande uit een klok, thermometer en barometer. Prof. Forbes werd tevens benoemd tot „Skipper of the Flying Dutchman", een exclusieve vereniging van wereldreizigers onder voorzitterschap van prins Bern- hard. Dit was de eerste maal in de geschie denis van de K.L.M. dat het getal van een miljoen passagiers binnen een jaar werd overschreden. TORONTO (UPI) Naar aanleiding van berichten, dat er in Hongarije 150 stu denten zouden worden vastgehouden om te worden geëxecuteerd wegens hun hou ding tijdens de opstand van 1956 heeft de Hongaarse secretaris-generaal van de communistische partij Janos Kadar een verklaring uitgegeven, die hij het Interna tionale Rode Kruis heeft doen toekomen. Hierin wordt gezegd dat alle berichten over executies onjuist zijn. De beschuldigingen waren in een uitzen ding van de Canadese televisie geuit op grond van brieven die gevluchte Honga ren uit hun vaderland hadden ontvangen. Het Canadese Rode Kruis had naar aan leiding hiervan inlichtingen bij het inter nationale Rode Kruis gevraagd, dat op zijn beurt inlichtingen in Hongarije had trachten te verkrijgen. Dit resulteerde in de verklaring van Kadar. 11,lil'. 1" 23. Zie je dat aardige huisje daar? Het stond aan een meer, dat rondom tussen de bergen lag. En in dat huisje woonde het jongetje, waarover deze geschiedenis gaat. Hij had een mooie naam: Ipso. Die naam zul je niet vaak tegenkomen; maar zo heette hij toch heus, hoor. In het meer was veel vis, en de meeste mensen, die daar woonden, gingen dan ook dikwijls vissen. Dat deed Ipso ook; hij had er zo langzamerhand wel veel handigheid in gekregen. Maar toen hij, zoals je hier ziet, op een morgen naar buiten kwam om te gaan vissen, wist hij niet, dat hij die dag een avontuur zou beleven! (Van onze correspondent in Bonn) Volgende maand zal te München de der tigjarige handelaar Abdoellah Salam Said uit Bagdad terecht staan, verdacht van het plegen van een legendarische op lichterij, waarmee hij in de Beierse hoofd stad 580.000 mark incasseerde en in Rome 700.000 mark Salam Said was in Mosoel (Irak) failliet gegaan en kocht met het geld, dat hij nog in kas had, te Bagdad een kaartje bij een luchtvaartmaatschappij naar München. Hij stapte een bank binnen en vroeg de directeur te spreken, wie hij een paspoort toonde, op naam van sjeik Abdoellah Al Mubark Al Sabah van Koeweit Koe weit, waar de olie vele sjeiks tot miljar dairs zou hebben gemaakt. Salam vroeg een bedrag van 500 pond sterling dat, zoals hij zei, van zijn rekening bij de British bank of Middle East te Londen kon worden afgeschreven. Een telexbericht naar Londen bevestigde dat Sjeik Abdoel lah inderdaad een bankrekening bij ge noemde Britse bank had. De koopman kreeg 500 pond, ofwel 5800 mark. Een paar dagen later ging Salem naar Neurenberg en bezocht daar het filiaal van de Münchense bank, waar hij sprak over grootse investeringsplannen in Mün chen, waar hij in het centrum voor elf miljoen mark een stukje grond had ge kocht. Hij dacht er nu over om Duitse en Tsjechische goederen naar het Nabije Oosten te exporteren. Hi; wist evenwel niet hoeveel de echte sjeik op zijn rekening bij de Britse bank had staan en vroeg het Neurenbergse filiaal daar „even" naar te informeren. Neurenberg deelde de „Sjeik" mee, dat zijn rekening te Londen een sal do van 50.000 pond, meer dan een half mil joen gulden, aanwees. Salem nam het hele bedrag op. Met twee koffers vol bankbiljetten ver trok hij naar Italië, waar hij te Rome de truc herhaalde, met een rekening van de echte sjeik in een andere stad dan Londen. Men betaalde hem 60.000 pond. waarna het bedrog evenwel uitkwam. De valse sjeik werd gearresteerd. Midden-december zal hij voor deze uitzonderlijke gevallen van oplichting te München moeten terecht staan. De twee Amerikaanse vliegkampsche pen. die door de sleepboot „Clyde" van L. Smit en Co's internationale sleepdienst te Rotterdam naar Japan worden ge sleept, zijn in de Atlantische Oceaan op elkaar gelopen. Het vliegdek van het ene schip werd door de botsing opgezet, maar verder viel de schade bij de sloopschepen mee. Toen de „Clyde" met zijn dubbele sleep bij het Panamakanaal in slecht weer raakte, raakte één van de sleepdraden aan de grond. Kapitein A. van Dorp moest deze draaa laten kappen en kreeg daarna assistentie van havensleepboten. De sleepreis van de „Clyde" is de der de reis, die een schip van L. Smit met een dubbele sleep maakt. De „Elbe" bracht eerst twee vliegkampschepen naar Ant werpen uit Boston en ging daarna met twee vliegkampschepen op weg van New York naar Japan. Deze sleep is nu in de Stille Oceaan, welke inmiddels ook door de „Clyde" is bereikt. De „Noordholland" van bureau Wijsmul ler te IJmuiden is met een vliegdek- schip onderweg naar Japan, en bevindt zich nu op de Stille Oceaan, de „Oostzee" van Smit is met een vliegkampschip in het Panamakanaal. Adreripvtic 48 Hij zei letterlijk alles, wat hij tot elke prijs niet had moeten zeggen. Hij ontketende er de woede mee. die Lorrain aanvankelijk had onderdrukt. Eer de minister er op verdacht was sprong de directeur op hem toe en sloeg hem links en rechts om de oren, met een gezicht alsof deze tuchtiging hem opluchtte, rust en zelfs een zeker genoegen verschafte. Jullie krijgen vijfenzeventig miljoen en niets meer. En dat zal al een schandalige winst voor jullie zijn. Ik verwacht jullie akkoord voor maandag aan staande en als het uitblijft weet ik wat mij te doen staat Er uit. Persoonlijk stond ik al buiten. Siamedjian zat aan de Cóte d'Azur. Ik belde hem op en de volgende dag was hij in Parijs. Ik deed hem ver slag waar de minister bij zat en eer ik klaar was had hij de samenhang al begrepen. Je directeur heeft ons stevig in zijn greep, zei hij moedeloos. Hij heeft zijn terrein uitstekend gekozen, namelijk in die commissie van onderzoek. En het ogen blik koos hij eveneens goed, want niemand voelt er mo menteel voor rekenschap af te leggen. Als hij er vrij willig naar toe gaat om een verklaring af te leggen heeft hij een grote voorsprong: hij wordt dan geloofd. Hij draait er zich heerlijk uit, met de sympathie en de be wogen troostwoorden van zijn rechters, dank zij zijn reputatie. Maar jij, meneer de minister, kunt eveneens op grond van je reputatie wel inpakken. En je kunt je verklaringen voor diverse andere instanties nog eens opzeggen. Ook mijn naam zal worden genoemd en dat staat mij allerminst aan. De enige vraag is maar: Heeft Lorrain werkelijk de moed zich tot de commissie te wenden? Reken maar, zei ik. Hij doet het. Siamedjian werd even nijdig, wat bleek doordat hij verviel tot een woordkeus, die hij jaren geleden al had laten varen: Jij, Vindon (Alexis was ik nu niel meer, zoals vroe ger), je hebt je lelijk in de vingers gesneden. Reken maar niet, dat ik met jou ooit weer zaken doe. Die man heb je me voorgesteld als een zachtgekookt eitje en nu het er op aankomt steekt-ie ons allemaal in zijn zak. Dat doet-ie niet. Dat doet iemand anders, die ach ter de schermen blijft. wie is dat? Als ik je dat zeg lach je mij in mijn gezicht uit, zei ik. Goed, vertel het. Nou, het is een dame van goeden huize. Siamedjian sloeg de ogen ten hemel, dwars door het plafond heen. Ik klets niet, zei ik. Ik ben er vrijwel zeker van. dat deze vrouw hem aan de vijfenzeventig miljoen helpt waarmee wij uitgekocht worden. Zij is zo rijk, dat zij een dergelijk klein bedrag niet eens zal missen. Geloof me. Siamedjian liet zich door mijn toon overtuigen en ge loofde mij. Hij had een glimp opgevangen van een we reld, die hij niet kende, waarvan hij het bestaan niet had vermoed, een wereld, die geheel .ndere normen huldigde dan de zijne. In elk geval, meneer de minister, zei hij, je werkzaamheden zijn ten einde en wij bedanken je vrien delijk. Vindon, je stelt de heer Lorrain honderdvijf tig voor. Je neemt genoegen metnou ja, met alles wat je los kunt krijgen. Ik liet de heren alleen en voelde mij heel wat beter. Toch is het optimisme dat wij voelen op de bodem van de put, waarin wij terecht zijn gekomen, altijd iets om te wantrouwen. Ik moest ten slotte nog weer naar bo ven. Ik wilde me niet te vroeg blij maken. Maar toch: ik voelde mij weer in staat tot klimmen. Het spel, het nieuwe spel wel te verstaan, zou hierin bestaan, dat ik alle contact tussen Lorrain en Siame djian via mijzelf moest laten lopen. Als ik daarin slaag de zou ik mij schadeloos kunnen stellen. Ook Siamed jian was de moed grotendeels kwijt en hij zou bereid blijken genoegen te nemen met wat hij kon krijgen, temeer daar dit zoals Lorrain terecht had opgemerkt, al een schandalige winst zou zijn. Wat Lorrain betreft, die had met vijfenzeventig slechts een begin met de transactie willen maken. Vijfenzeventig miljoen was geen bedrag. Hij zou tot minstens honderd miljoen gaan en juffrouw d'Engoult zou hem de middelen verschaf fen. Tussen de prijs van Siamedjian en die van Lorrain lag een zekere spelingen die kon ik vergroten, als ik het zo mag uitdrukken. Het was een gunstig teken dat Lorrain mij de volgen de dag, dat was dus gisteren, door de telefoon tamelijk welwillend te woord stond. Hij luisterde bedaard naar wat ik te zeggen had. Hij liet mij mijn lesje opzeggen: Honderdvijftighonderdveertighonderdder tigonze uiterste prijs. Ook hij deed een eerste stap: Tachtiguiterste prijs. Hij zei er nog bij: Je komt maandag dus naar me toe. Ik beloof je dat .ik van het genoegen zal afzien je een pak slaag te geven. Zo is de situatie nu. Het is zondag. Het is niet on mogelijk dat ik er met de nodige handigheid in de loop van deze week in slaag uit het treffen tussen Siamedjian en Lorrain tien tot twintig miljoen over te houden. En bij nader inzien is het ook niet uitgesloten, dat Dal Do nog te Parijs komt opdagen en betaalt. Ik weet wel, dat de club van juffrouw d'Engoult het op mijn leven heeft voorzien, maar.... Maar nee. Lieve hemel, nee! Zij kunnen mij eenvou dig op dit ogenblik niet uit de weg ruimen. Ik ben daar van overtuigd! Dat ik niet eerder op deze gedachte ben gekomen. Ik ben beslist mezelf niet meer. Ik kan niet meer zuiver denken, ik zie niet wat er om mij heen en in mij plaatsvindt, als ik geen pen in de hand heb. Alia! Ik moet deze verkwikkende gedachte duidelijk uitwerken. Ik wil kalm zijn! Nu Lorrain niet kan onderhandelen en tot een over eenkomst raken zonder mij persoonlijk, terwijl van deze overeenkomst zijn reputatie en het voortbestaan van zijn blad afhankelijk is, zal hij de eis stellen dat men mij in leven laat tot de stukken zijn getekend. Nie mand zal hem hierin willen dwarsbomen. Ik lees mijn tekst nog eens. Langzaam. Het is vol komen duidelijk. Ik kan de opluchting niet beschrijven, die zich van mij meester maakt. Ik heb de touwjtes in handen. Nu alles verloren lijkt, krijg ik een uitstel van een week, de tijd die de onderhandelingen met Lorrain zullen vergen Als ik moreel zo lang maar stand kan houden als mijn zenuwen mij maar niet in de steek laten Maar ook hiervoor koester ik nauwelijks meer angst Ik ben dit hoofdstuk begonnen in onzekerheid en vrees, ik be sluit het in de aan zekerheid grenzende hoop dat ik op het punt sta deze wedloop tussen een vermogen en mijn leven te winnen. Ambassadeur van Cuba. Het Cubaan se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekendgemaakt dat de heer Ignacio Fiterre is benoemd tot ambassadeur in Nederland. SER-bestuur. De Sociaal-Economische Raad heeft in de vacature ontstaan door het bedanken van mr. F. H. A. de Graaff als lid van het dagelijks bestuur benoemd dr. G. van der Wal. Ir. G. L. Walther overleden. Te Leeuwarden is op 62-jarige leeftijd over leden de hoofdingenieur-directeur van de Provinciale Waterstaat in Friesland, ir. G. L. Walther. Onder zijn leiding kwamen in Friesland veel werken tot stand op het ge bied van weg- en waterbouw. Samen met zijn naaste medewerker, ir. K. A. Rienks, schreef hij het in 1955 verschenen stan daardwerk over de geschiedenis der Friese waterhuishouding. Prof. Mennicke overleden. Op 72- jarige leeftijd is in zijn woonplaats Frank furt am Main overleden prof. dr. C. A. Mennicke, die directeur was van de Inter nationale School van Wijsbegeerte te Amersfoort. Hij vestigde zich in. 1933, na de machtsovername door Hitler in Duits land, in Nederland. In 1950 werd hij in zijn ambt aan de universiteit van Frankfort am Main hersteld. Hij publiceerde tijdens zijn verblijf in Nederland in de Nederland se taal werken over het wijsgerig denken en psvchologie. Kabelbaan van de baan. De P.T.T. heeft zich gekant tegen de aanleg van een kabelbaan van Scheveningen over de dui nen naar Kijkduin, daar een dergelijke baan het ongestoord functioneren van de zenders van Scheveningen-Radio zou kun nen belemmeren. Bovendien wil de P.T.T. zich alle vrijheid voorbehouden met het oog op eventuele uitbreiding van het radio station. Ontslagen. Bij de Nederlandse Spoor wegen te Enschedé zijn drie vrouwelijke en een mannelijke lokettist ontslagen wegens onregelmatigheden. De meisjes hadden zich kleine bedragen toegeëigend om kastekorten en privé-uitgaven te dek ken. De mannelijke lokettist werd ont slagen om dat hij bij het wisselen van een bankbiljet van honderd gulden opzettelijk geprobeerd had 25.— te weinig terug te geven.' Stadsschouwburg: Donderdag 20 uur: Charlotte Kohier met „Olivia". Concertgebouw: Donderdag 20.15 uur: Concert Koor Katholiek Haarlem en N.Ph.O. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: Hollands Strijkkwartet (Heemsteedse Kunstkring). BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag en donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Opmars naar de galg", 18 jaar. Frans Halstheater: Vandaag en donder dag 14, 19 en 21.15 uur: „Opmars naar de galg", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag en donderdag 14 en 19.30 uur: „The nun's story", 14 j. Luxor Theater: Vandaag 20 uur: „Een vrouwenleven", 18 jaar. Donderdag 14 en 20 uur: „Vrijgezel in de val", alle leef tijden. Rembrandt Theater: Vandaag en don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Some like it hot", 18 jaar. Roxy Theater: Vandaag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Gas-oil", 18 jaar. Studio Theater: Vandaag en donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Ik was Monty's dubbelganger", alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag en donderdag 20 uur: „Het meisje in de tijgerkooi", 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Tot 6 december dagelijks (behalve zon dags) van 1117 uur: Expositie van werk van Chapon. Hof van Heemstede: Expositie van werk van Liesbeth Sayers, Joz. de Ridder. F. A. van Velsen en Jan Wiegman. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 december dagelijks (ook zondags) van 10 tot 22 uur: Expositie van werken van Theodoor Heijnes. Kunstzaal Oud Ambacht (Omvalspoort): Tot 23 november dagelijks van 10 tot 17 uur en zondag 13 tot 17 uur: Expositie van tekeningen, aquarellen en grafisch werk van Etv Kolkman. De Waag (Spaarne 29). Tot 30 november dageliiks van 12—16 30 uur. zondags van 1416 30 uur: Evnos'tip van werken van A L Koster. DIVERSEN Minerva Theater- mnpdordag 20.15 uur: Kleurenfilm over dr Albert Schweitzer fBiiz. Kerkeweek Herv Gemeente) (Verder raadplege men Hp rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 13 novem- (Wordt vervolgd) ber).

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7