Provinciale Staten gekant tegen zandwinning in Haarlemmermeer Eerste acht winkels en woningen begin volgend jaar in gebruik In en om de stad Militairen wensen waardevast pensioen Geen cultuurgrond opofferen Dr. J. W. Kamerling gehuldigd Leerlingenrevue van Marnixlyceum 9 Treurige tijdnood? ...maak een blikje vis open! Aanleg rijksweg beoosten Haarlem Volksonderwijs te Heemstede Nieuwe telefooncentrales in Noordbrahant UIT STAD EN STREEK Winkel- en wooncentrum „Delftzvijk" Bij tweede lustrum Burgerlijke Stand van Haarlem Echtpaar Tadema van reis teruggekeerd A. C. Verdonschot door de paus onderscheiden Kapelaan Agterof is 12^2 jaar priester WOENSDAG 18 NOVEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Een meerderheid van Provinciale Sta ten van Noordholland heeft er gisteren bij het college van Gedeputeerde Staten in een motie op aangedrongen de door de Rijkswaterstaat gevraagde ontheffing van de bodemverlagingsverordening niet te ver lenen. De Rijkswaterstaat heeft deze ont heffing nodig om bij de Spieringweg in Haarlemmermeer gronden te kunnen af- zanden ten behoeve van de aanleg van de rijksweg beoosten Haarlem. De bevoegdheid tot het verlenen van de ontheffing berust bij Gedeputeerde Staten. Maar zou dit col lege de ontheffing geven tegen de zin van de Provinciale Staten in, dan handelt het in strijd met 't streekplan voor Zuid-Ken- nemerland dat voor het gebied waar de zandput is geprojecteerd een agrarische bestemming aangeeft. Gedeputeerde Sta ten hebben daarom met de mening van Provinciale Staten in deze steeds terdege rekening willen houden en zullen thans te gen hun aanvankelijk voornemen in, de ontheffing niet verstrekken. Uiteraard zal ieder begrip hebben voor het standpunt van de meerderheid, die de landbouwkundige en waterhuishoudkundi- ge bezwaren van de afzanding zwaar heeft laten wegen en zich door de Rijkswater staat over de noodzaak van de zandwin ning op deze plaats niet overtuigd acht. Met name vindt de meerderheid van de Staten de mededeling van de Rijkswater staat, dat door de zandwinning in Haar lemmermeer acht miljoen gulden zou worden bespaard, ten opzichte van zand winningsprojecten elders niet voldoende gemotiveerd en heeft men willen weten met welke zandwinningsplaatsen dit pro ject dan wel is vergeleken. Ook vond de meerderheid dat te veel geschermd werd met de bedreiging: géén zandwinning hier, dan een vertraging in de aanleg van de rijksweg. Het is jammer dat vele tegenstanders van de zandwinning maar betrekkelijk weinig aandacht hebben geschonken aan de dringende noodzaak en de grote eco nomische betekenis van de nieuwe rijks weg. Natuurlijk moeten de belangen van de landbouw zeer ernstig wegen; men mag niet lichtvaardig de bestemming van gron den wijzigen en de waterhuishouding van poldergronden in de war sturen, waardoor hoogwaardige cultuurgronden in waarde zouden verminderen. Maar als gezagheb bende deskundigen de zandwinning onder bepaalde voorwaarden niet bezwaarlijk achten dan moet dit oordeel voor niet- deskundigen toch wel enigszins richtingge vend werken. De wijziging in de bestemming van be paalde gronden eist een afwegen van be langen. Het nationale, algemene belang wordt in deze gevormd door de dringende behoefte aan de rijksweg beoosten Haar lem, waarvan de aanleg als gevolg van de nieuwste ontwikkeling thans ernstig kan worden vertraagd. Iedere vertraging is in strijd met dit belang en moet wor den betreurd, wat ook Gedeputeerde Sta ten duidelijk hebben laten 'uitkomen. Het komt ons voor dat de tegenstanders van de zandwinning dit nationale belang onvol doende hebben laten wegen. Een vraag is, of de uitslag geen ander beeld zou hebben vertoond als de Provin ciale Staten een uitvoeriger, meer gedo cumenteerde en gemotiveerde voorlich ting over alle aspecten van deze kwestie hadden verkregen. Onder meer bij voor beeld in de vorm van een studie die aan de noodzaak en de grote economische be tékenis van de nieuwe rijksweg was ge wijd. Doordat deze studie heeft ontbroken, hebben de bezwaren tégen de afzanding op de weegschaal van de Provinciale Sta ten veel zwaarder gewogen dan het natio nale belang van de wegaanleg. Gezien de ontwikkeling van het wegverkeer en de urgentie van betere verbindingen, vooral met de noordelijke landsdelen, is dit jam mer. Ieder die overtuigd is van de nood zaak van de nieuwe rijksweg kan slechts hopen dat de vertraging van de aanleg tot het minimum wordt beperkt Advertentie Tijdens een onlangs gehouden vergade ring heeft de afdeling Haarlem van de Al gemene Militaire Pensioenbond (A.M.P.) besloten de volgende motie aan het hoofd bestuur van de A.M.P. te zenden: „De af deling Haarlem van de A.M.P., in verga dering bijeen, gezien het feit, dat de amb telijk gepensioneerden sinds 1 januari 1959 op hetzelfde inkomenniveau zijn blij ven staan en gezien de steeds weer hoger wordende levensstandaard en de aan staande huurverhoging dringt er bij haar hoofdbestuur op aan met alle haar ten dienste staande wettelijke middelen krachtig te blijven ijveren voor invoering van een zogenaamd „waardevast pen sioen." De Provinciale Staten van Noord holland hebben zich in hun vergade ring van dinsdagmiddag in meerder heid gekant tegen de door de Rijks waterstaat geprojecteerde zandwin ning in Haarlemmermeer ten behoeve van de nieuwe rijksweg beoosten Haarlem. Met 35 tegen 19 stemmen hebben zij een motie van mr. Van W ij k (Prot. Ghr.) aangenomen, waarin Gedeputeerde Staten worden uitgenodigd de door de Rijkswater staat gevraagde ontheffing van de bodemverlagingsverordening niet te verlenen. Tegen de motie stemden de fractie van de Partij van de Ar beid en Gedeputeerde Staten, met uitzondering van gedeputeerde Van der Donk. Eerder was een motie van mr. Roel se (Arb.) met 38 tegen zestien stemmen verworpen. In deze motie werd er op aangedrongen de kwestie eerst nog eens in de afdelin gen te doen bestuderen. De Rijkswaterstaat heeft de ontheffing van de betreffende verordening nodig om bij de Spiéringweg in Haarlemmermeer ongeveer zestig ha. zand te kunnen afgra ven voor de aanleg van de nieuwe rijks weg 6, die de verbinding vormt tussen Vel- ser tunnel en rijksweg Amsterdam-Den Haag. De aanleg van deze weg betekent een grote ontlasting van de bestaande we gen in Kennemerland. Door de zandwin ning bij de Spieringweg zou de Rijkswa terstaat acht miljoen gulden kunnen be sparen. Gedeputeerde Staten waren ge rechtigd de entheffing te verlenen zonder hierin Provinciale Staten te horen. Zij zijn thans gezwicht voor de bezwaren en zullen de ontheffing niet afgeven. Zij zou den dan in strijd met het streekplan voor Zuid-Kennemerland hebben gehandeld dat voor het betreffende gebied bij de Spie ringweg een agrarische bestemming aan geeft. Tijdens de zitting van de Provinciale Staten hebben woordvoerders van alle fracties over deze kwestie gesproken. Op de woordvoerders van de Partij van de Ar beid na, kantten alle sprekers zich tegen de zandwinning. De heren W i e s e en R o e 1 s e van de P.v.d.A. vonden wel be zwaren verbonden aan de argumenten van Gedeputeerde Staten, maar meenden zich toch gezien de urgentie van de nieuwe rijksweg voor de zandwinning te moe ten uitspreken. De heer H u i b e r s (K.V.P.) zei als eerste het zeer bezwaarlijk te vinden als G.S. een ontheffing van de bodemverla gingsverordening zouden verlenen. De zandwinning zou een verlies van ongeveer twintig miljoen gulden betekenen, aldus deze spreker. De mededelingen van de Rijkswaterstaat vond hij onvoldoende ge motiveerd. Mr. Van Wijk (Prot. Chr.) liet juridische bezwaren tegen het verle nen van de ontheffing horen. Hij meende dat Gedeputeerde Staten zich te gemak kelijk van het streekplan voor Zuid-Kenne merland losmaken. Zou de ontheffing wor den verleend, dan zou een wijziging van het streekplan door Provinciale Staten „mosterd na de maaltijd" zijn. Hij noem de de mededeling van de Rijkswaterstaat over de door de zandwinning ontstane be sparing van acht miljoen gulden „een slag in de lucht". Het is totaal onbekend met welke zandwinningsplaatsen het in het ge ding zijnde project wordt vergeleken. De heer Van Essen (V.V.D.) sprak de vrees uit dat het niet bij dit ene gat zal blijven, als Rijkswaterstaat eenmaal aan het graven in de Haarlemmermeer polder is. Hij noemde de besparing van acht mil joen gulden „een fictie". „In mijn afwij zende standpunt komt geen verandering Als er vertraging in de wegaanleg ont staat, is dat niet onze schuld". De heer Lanser (Comm.): „Er is in Haarlemmermeer al genoeg grond weg gevreten voor het vliegveld. We moeten geen deel van de polder opnieuw onder wa ter zetten". Deze spreker wees op het ge brek aan cultuurgrond en achtte het daar om onverantwoord gronden aan hun agra rische bestemming te onttrekken, anders dan dringend noodzakelijk. De besparing van acht miljoen gulden vond hij een klein bedrag vergeleken bij de niet te her stellen schade die hier wordt aangebracht. Voor zandwinning elders moeten naar zijn veronderstelling genoeg mogelijkheden zijn. Voorlichting onvolledig Uitvoerig motiveerde de heer Van der Veldt (K.V.P.) zijn afwijzende houding. Hij achtte de voorlichting van Ged. Staten in deze onvolledig. Het colle ge had zelf een onderzoek moeten doen in stellen. Ook hij vond het standpunt van de Rijkswaterstaat onvoldoende gemoti veerd. Er is geen garantie dat aan de om liggende gronden geen blijvende schade wordt aangebracht. Over het verlies aan waardevolle grond is te weinig gesproken. De heer Lankhorst (P.S.P.) veron derstelde dat Gedeputeerde Staten uit twij fel deze zaak bij de Provinciale Staten aan hangig hadden gemaakt. „Voor de defen sie worden wel grote bedragen uitgege ven. waarom moet de regering bij de we genaanleg zo bezuinigen?" De heer W i e s e vond weliswaar de mo tivering door G.S. niet volledig, maar meende toch zijn medewerking aan het plan van de Rijkswaterstaat te moeten verlenen. De nieuwe rijksweg moet er na melijk spoedig komen. Als aan de zand winning voorwaarden worden gesteld, dan is de uitvoering van het plan niet be zwaarlijk. Het gaat hier. aldus de heer Wiese, om grond waarop nog nooit een bol heeft gebloeid. ..De potentiële bollen- gronden. die zullen worden aangetast, zijn niet onvervangbaar. Er zijn nog volop po tentiële bollengronden te vinden. Men zou het areaal bollengronden wel kunnen ver dubbelen. als er geen teeltbeheersing zou bestaan" Het rapport van het L.E.T over de waarde van de in het geding zijnde gronden achtte spr ..een slag in de lucht" De heer Wiese drong tenslotte aan op een nrovinciaal plan voor de zandwinning. Dr. R o e 1 s e stelde voor de kwestie nog eens te bestuderen omdat over bepaalde punten een onvoldoende voorlichting be stond. Op de woordvoerders van de P. v d. A. na. waren alle sprekers hier tegen. Gedeputeerde mr. Westermann had de indruk „tegen een muur" te moe ten spreken. Hij meende dat de afgevaar digden te veel uit een gevoelssfeer had den geredeneerd. Enige woordvoerders na men hem later deze opmerking kwalijk, waarom mr. Westermann haar terugnam. De gedeputeerde deelde mee dat de Rijks waterstaat de zandwinning in Haarlem mermeer ondermeer heeft vergeleken met zandwinningsprojecten bij Noord zeekanaal en Mooie Nel. Het zand daar is niet geschikt. Zou op andere plaatsen zand worden afgegraven, dan zouden de ver voerskosten zeer hoog zijn. Per kubieke meter zand zouden de kosten dan twee gulden meer zijn. Mr. Westermann zei dat de minister prioriteit verleent aan die wegen welke op zo'n economisch mogelijke wijze kun nen worden aangelebd. De aanleg van de rijksweg ten oosten van Haarlem komt in gevaar, als niet op zo goedkoop mogelijke wijze zand kan worden gewonnen. Men moet er voorts rekening mee hou den dat de Rijkswaterstaat in beroep zal gaan bij de Kroon, als Gedeputeerde Sta ten geen ontheffing van de bodemverla gingsverordening verlenen. Als de water staat dit beroep wint, kan hij zelf de voor waarden voor de zandwinning opstellen. Doordat Gedeputeerde Staten zélf de voor waarden opstellen, moeten de bezwaren te gen de zandwinning goeddeels zijn wegge nomen. Mr. Westermann drong erop aan dat men de verschillende belangen zuiver te gen elkaar afweegt. Het zwaarste belang, dat van de dringende wegaanleg, zal de doorslag moeten geven. De statenleden die in eerste instantie hadden gesproken, lieten nu uitkomen dat mr. Westermann hen niet had overtuigd. Zij stelden dat de zandwinning zonder meer onverantwoord is. De nieuwe rijks weg zou er toch wel komen. Hierna wer den de reeds eerder genoemde moties in stemming gebracht. De afdeling Heemstede van de Vereni ging „Volksonderwijs" hield een vergade ring met als doel het voeren van een ge sprek tussen leerkrachten en oudercom missies van de openbare ulo-, lagere en kleuterscholen met het afdelingsbestuur in zijn nieuwe samenstelling. Het onderwerp van gesprek was het ont plooien van meer activiteit door „Volks onderwijs" in het belang van het openba re onderwijs, ten einde hierdoor mede te geraken tot een grotere bloei van de af deling. Met het afdelingsbestuur waren aanwe zig een vijfentwintigtal leerkrachten en oudercommissieleden. Ook gaven van hun belangstelling blijk de wethouder van On derwijs, de heer Corver en de dames Van der Meulen-Houwer, Cohen-Koster en Vriesendorp-de Clercq, gemeenteraadsle den en leden van de Onderwijscommissie. Nadat de voorzitter een uiteenzetting had gegeven van het doel van deze avond en was ingegaan op de suggesties die hij ver wachtte met betrekking tot het in de toe komst te voeren beleid, ontspon zich een geanimeerde discussie. De aanhangige wet op het voortgezet onderwijs („Mam- moethwet") stond ook in de belangstel ling. Het telefoonnet van Veghel en omge ving is thans geautomatiseerd. Hierbij zijn de plaatsen Uden, Volkel, Erpt, Din- ter, Heeswijk, Loosbroek en St. Oeden- rode betrokken. Thans is 98.9 percent van de Nederland se telefoonabonnees in het automatische verkeer is opgenomen; 10.000 abonnees wachten thans nog op automatisering. Gelijktijdig met de ingebruikneming van de nieuwe centrale voor de telefoon sector Veghel zijn in s Hertogenbosch de nieuwe districtscentrale, de knooppunten centrale en de locale centrale voor 's Her togenbosch en Vught officieel in dienst ge steld. De nieuwe centrale heeft een capa citeit van 20.000 aansluitingen, waarmee voorlopig aan de behoefte geheel voldaan kan worden. Bij de ingebruikstelling van de knoop puntcentrale Veghel deelde ir. H. J. Uges, mede, dat de volledige automatisering in Nederland met rasse schreden voortgang vindt. Dr. J. W. Kamerling die 25 jaar gele den als röntgenoloog aan het Haarlemse Diaconessenhuis werd verbonden, is gis termiddag met zijn echtgenote het middel punt geweest van een hartelijke huldi ging. Het bestuur, talrijke artsen, ver pleegsters en ander personeel woonde de ze huldiging bij. De voorzitter, ir. R. Dufour, gaf een over zicht van de carrière van de jubilerende arts. Hij noemde hem het centrum van het hele huis, niet alleen door zijn grote bekwaamheid, maar ook door zijn plezie rige menselijke eigenschappen. Spreker bood dr. Kamerling een „koffertje met in houd" aan, hetgeen een fraaie schrijf machine bleek te zijn. De geneesheer-directeur, dr. P. van Paassen, wees op de belangrijkheid van de röntgenafdeling die onder de deskundi ge leiding van dr. Kamerling in het Dia conessenhuis van hulpvak haast een hoofd vak is geworden. Spreker overhandigde de jubilaris klassieke grammofoonplaten' en een fotostatief in foedraal. De besturende zuster, zr. A. L. Saraber, belichtte het werk dat dr. Kamerling doet als waarnemend geneesheer-directeur en docent bij de opleiding van de leerling verpleegsters. Ook zij bood grammofoon platen aan. Voor de röntgenafdeling en de secretares se sprak zuster Bertha, die onder meer de dank overbracht van de patiënten van dr. Kamerling. Zij bood haar chef een boek aan en dit deed ook een der verpleegsters die namens haar collega's dr. Kamerling dankte voor hetgeen hij bij de opleiding voor hen heeft betekend. Een boek was ook het geschenk van de technische afde ling, namens wie de heei Roteveel het woord voerde. Dr. Kamerling dankte voor de prettige verstandhouding met het bestuur. Toen begon een receptie, waarop talrij ke vrienden, patiënten en artsen de jubi laris kwamen gelukwensen en die ander half uur duurde. Des avonds boden art sen en zusters van het ziekenhuis dr. Ka merling een feestavond aan in de aula van het Christelijk lyceum aan de Leidse- vaart. Deze avond stond onder leiding van de associé van dr. Kamerling, dokter F. Rodenboog. Opgevoerd werd een lekespel in twee bedrijven, dat „De röntgenafde ling" heette. Nieuws in het kort Inbraakje. Bij de Bloemendaalse poli tie werd dinsdag een inbraak gemeld in Stoop's bad in Overveen, waar uit de kassa een gering bedrag aan geld wordt vermist. Ook werden enkele kastdeurtjes van een daar gevestigd architectenbureau gefor ceerd. Geen spreekuur. De burgemeester van Hillegom is verhinderd zaterdag spreek uur te houden. AVyziging spreekuur. De Haarlemse wethouder van Onderwijs en Kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk, zal deze week zijn spreekuur op vrijdag 20 november om elf uur houden, in plaats van op donderdag morgen. Diorama's trokken 2500 bezoekers. De tentoonstelling van de diorama's van dr. W. G. L. Wieringa, die in „Bloemenheuvel" in Overveen gehouden is en zondagmiddag gesloten werd, heeft van de daar tot nu toe gehouden exposities, het grootste aan tal bezoekers getrokken, namelijk 2500 personen. Hiervan bezochten 1500 leerlin gen van diverse scholen in klasseverband de tentoonstelling. Klaproosdag in Rloemendaal. De collecte op Klaproosdag in Bloemendaal heeft 898,opgebracht. Geen verkoopavond. In de vergader zaal der Gereformeerde Kerk wordt van daag alleen een verkoop middag, doch geen verkoop avond gehouden. „Op hoop van zegels" Op 26 novem ber zal de heer H. Zwijnenburg in de aula van het Lourens Costerlyceum te Haarlem voor de leden van de philatelistische ver eniging „Op hoop van zegels" een lezing houden over „Zegels in bijzondere samen hang". Paard op hol. Een hoofdagent van de Haarlemse politie heeft dinsdagmiddag op de Bloemendaalseweg bij de Ramplaan een op hol geslagen paard tot stilstand ge bracht. Het j_aard kwam uit de duinen waar het ziin berijder, een veertienjarige jongen uit Hillegom. had afgeworpen. Ruit stukgeslagen. Een 63-jarige be hanger uit Haarlem heeft dinsdag in over spannen toestand een straatklinker door een etalageruit van 3.50 bij 2.25 meter in de Zijlstraat geworpen. De schade bedraagt f 400,—. Niet vanavond. In de aankondiging van de bijeenkomst van het genootschap Nederland—Engeland afdeling Haarlem is de datum weggevallen. Mevrouw E. Stir ling houdt haar lezing over „Travelling, then and now" niet vanavond, maar woensdagavond 25 november. Leerkracht Bloemendaal. Het aantal leerlingen der Julianaschool te Overveen loopt de laatste jaren zeer geleidelijk ach teruit. Hierdoor zal voor 1960 de jaar wedde van één leerkracht minder uit 's rijks kas aan de gemeente Bloemendaal vergoed worden dan voor 1959 het geval was. Met ingang van 1 januari zal een der leerkrachten overcompleet worden en het is mogelijk tot overplaatsing naar de Von delschool over te gaan. B. en W. van Bloe mendaal stellen de gemeenteraad voor daartoe te besluiten. Uitvoering D.O.K. De gymnastiek vereniging DOK geeft heden- en zaterdag avond om acht uur een uitvoering in ge bouw „Rehoboth". in Lisse. Chr. Vrouwenbond. Donderdagavond om acht uur komt de Christen Vrouwen bond bijeen in „De Witte Zwaan" in Lisse, waar ds. C. v. d. Bos uit Bodegraven spreekt over het onderwerp: „De christen en zijn hedendaagse ontspanning". Er begint tekening te komen in het grote winkel- en wooncentrum „Delftwijk" dat bij het Marsmanplein in Haarlem-Noord aan het verrijzen is. De bouw van een van de drie blokken, waaruit het gehele com plex bestaat, is al zover gevorderd dat men dit gedeelte, bevattend acht winkels met daarboven een gelijk aantal wonin gen, begin volgend jaar in gebruik denkt te kunnen nemen. Onvoorziene vertragen de omstandigheden voorbehouden zal het totale project een bijzonder aantrekkelijk ontwerp van de Rotterdamse architect E. F. Groosman uitgevoerd door de n.v. Ko ninklijke Rotterdamse Beton- en Aanne mingmaatschappij v/h Van Waning en Co. omstreeks oktober 1960 voltooid zijn. Zoals wij reeds eerder hebben bericht zal het winkel- en wooncentrum bestaan uit 31 winkels (waarvan tien dagwinkels) en 65 woningen. Verder zijn in het plan op- In de uitbundig versierde aula van het Marnixlyceum in Haarlem-noord werd maandag- en dinsdagavond door de leer lingen ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van dit tweede christelijke ly ceum een revue opgevoerd. Het feest was in september al gevierd met een door een lerarencommissie ontworpen busrally en daar hadden de leerlingen nu iets tegen- overgezet. Deze revue, die zich vóór de pauze geheel met de gang door het onder wijs (en met name het middelbaar) bezig hield, moet weer voor menig leraar van grote waarde zijn geweest om zijn beleid voor het lopende cursusjaar nader af te stemmen. In de parodieën herkende me nig oudere ook duidelijk zijn vroegere le raren, waaruit dus alweer blijkt, dat be paalde hoofdtypen leraren onverganke lijk zijn. De groep, die telkens de klas vormde, was voortreffelijk in zijn collec tieve reactie op deze typen. Terwijl de avond voortwoedde. bleven van deze mo menten de sterkste indrukken bestaan en ons heugt vooral de opmerking van een kandidaat in de nacht voor zijn eind examen: „ik ben er soms bang van, zo veel als ik weet.." genomen een bioscoop met café-restau rant, een garagebedrijf en een groot pand voor de vestiging van een zelfbedienings winkel. De bouwkosten van het gehele complex bedragen om en nabij zes mil joen gulden. Wat de plannen met betrekking tot de vestiging van de bioscoop annex restau rant en het garagebedrijf betreft zijn nog besprekingen met daarin geïnteresseer den gaande. Het omvangrijkste deel van het complex wordt gevormd door het blok met dertien winkels waarboven op zes verdiepingen 57 flatwoningen met eigen slaapetage, ge legen aan de zijde van de Rijksstraatweg, waarvan het gescheiden zal worden door een brede met bomen omzoomde parkeer- strook. Dit blok zal voorzien worden van een personenlift en twee trappenhuizen. Aan de westzijde komt een blok van acht winkels met bijbehorende bovenwonin gen. Aan de zuidkant van het complex zijn nog tien dagwinkels, dus zonder woningen, geprojecteerd. Men zal het winkel- en wooncentrum zowel van de zijde van de Rijksstraatweg als men de kant van't Mars manplein kunnen bereiken. Een van de aantrekkelijkheden van het winkelcen trum is de aaneengesloten luifel van alu minium die boven de winkels zal worden aangebracht, zodat het publiek steeds droog zal kunnen winkelen. Wethouder Schippers heeft bij het begin van de bouw verklaard dat dit winkelcentrum het „eco nomisch hart" van Haarlem ten noorden BEVALLEN van een zoon: 16 nov.: C. Huizing-Westland; B. Melius-Koek. Van een dochter: 15 nov.: C. J. M. Steenkist-Tol; 16 nov.: J. van 't Hof-Stan- ge; Q. A. Rijk-Joosten; 17 nov.: M. Gee- ven-Romp. OVERLEDEN: 14 nov.: G. Kuut. 68 J„ Ben Viljoenstraat; 15 nov.: J. Groen. 70 j.. Meeuwenstraat; 16 nov.: G. Arink. 82 j.. Crayenesterlaan. ONDERTROUWD: P, Otsen en T. W van Horen; R. C. Antlionijsz en Y. L. Folmer. GEHUWD: 17 nov.: J. N. H. Goossens en I. Erdtsieck; E. Veen en M. B. S. Scholz: J. vón Gasteren en N. E. Fledderman; R F. de Lossantos Parola en M. A. den Uijl: P. J. J. Smit en R. H. Burrij. Een „luchtfoto" van het in aanbouw zijnde winkel- en wooncentrum „Delft- wijk", genomen vanaf de toren der nieuwe gereformeerde kerk aan de Generaal Spoorlaan. Links ziet men het blok met de acht winkels en bij behorende woningen, die vermoedelijk begin volgend jaar betrokken kunnen worden. Rechts het grote complex dat tien winkels met daarboven 57 flat woningen zal bevatten. van de Jan Gijzenvaart zal worden, waar mee hij de grote betekenis van het project voor de bevolking van dit stadsdeel vol doende kenschetste. Het bekende reizigersechtpaar de heer en mevrouw TademaSporry zijn uit Caïro in Heemstede teruggekeerd van een reis van zes weken, tijdens welke zij Tur kije, Syrië, Libanon, Cyprus, Tripolis, Lybië en Egypte hebben bezocht. Aan het begin van de jaarlijkse kerke- veiling var. de parochie Onze Lieve Vrou we Hemelvaart in Heemstede, die dins dagavond in het parochiehuis „Anno San to" aan dt Achterweg is gehouden, heeft pastoor H. A. J. Drost aan de heer A. C. Verdonschot de pauselijke onderschei ding „Pro Ecclesia et Pontifice" uitgereikt. In zijn toespraak verklaarde pastoor Drost, dat men op deze wijze de grote verdiensten van de heer Verdonschot voor het parochiewerk heeft willen erkennen. Niet alleen heeft deze gedurende dertig jaar op voorbeeldige manier als „afsla ger" van deze kerkeveilingen gefungeerd, maar hij i. ook reeds een kwart eeuw een zeer gewaardeerd lid van het armbestuur. Spreker noemde de hoge onderscheiding dan ook volkomen verdiend. Een van de zoons van de heer Verdonschot speldde vervolgens zijn vader de versierselen op. Hierna werden de talloze artikelen, waaronder rijwielen, een radiotoestel, luxe- en gebruiksvoorwerpen geveild, die door de parochianen voor dit doel waren beschikbaar gesteld. Met het oog op zijn hoge leeftijd heeft de heer Verdonschot zich deze avond voor het eerst niet met de verkoop belast. Zijn taak werd over genomen door enige leden van de H.B.G. uit Lisse. De veiling verliep in een bij zonder geanimeerde stemming mede door de muzikale omlijsting die door Jan Loerakker werd verzorgd. In Heemstede Deze maand zal het twaalfeneenhalf jaar zijn geleden, dat kapelaan J. Agte rof van de St. Bavo-parochie aan de He renweg in Heemstede de priesterwijding ontving. Dit geschiedde op 31 mei 1947, waarna hij werd benoemd tot kapelaan in De Kwakel. Reeds twee jaar later 30 mei 1949 volgde zijn benoeming voor de huidige standplaats. Nog geen enkele kapelaan is zolang onafgebroken aan de St. Bavokerk verbonden geweest als de aanstaande jubilaris. Gedurende zijn ambtsperiode in Heemstede heeft kape laan Agterof zich een voortreffelijk gees telijk leidsman getoond, die daardoor van zijn parochianen hun volledige sympathie mag ondervinden. Hij is geestelijk advi seur van de Katholieke Middenstands Ver eniging, aalmoezenier van de gidsen-be- weging, geestelijk leidsman van het Ma- rialegioen en moderator van de gespreks groep en de bijbelclub. Verder is hij de initiatiefnemer geweest voor de in 1955 op gerichte „Gouden Ring", een voorlich tingscursus voor verloofden en gehuwden, waarvoor in Heemstede nog altijd een grote belangstelling bestaat. De feestelijk heden ter viering van dit koperen pries terfeest worden zondag 22 november inge zet met een plechtige hoogmis, die des morgens om half tien ter intentie van de jubilaris zal worden opgedragen. Mon seigneur H. W. Agterof houdt hierbij de feestpredikatie. Verder wordt onder lei ding van de heer G. Scheepers met een versterkt mannenkoor de „Messe zu Eh- ren der Heiligen Leodegar" van de Zwit serse componist J. B. Hilber uitgevoerd, waaraan door enige leden van de r.k. harmonie „Sint Michaël" muzikale mede werking wordt verleend. 's Middags heeft van half twee tot half vier in gebouw „Nieuw Berkenrode" de receptie plaats, waarvan het eerste half uur uitsluitend voor genodigden is be stemd. Dan zal ook het jubileumgeschenk van de parochie worden aangeboden. De kerkelijke viering wordt dan 's middags om half vijf besloten met een plechtig danklof, waarbij de jubilaris een toe spraak zal houden. Volgende week dinsdag is bestemd voor de jeugd. Dan zal kapelaan Agterof 's mor gens om kwart voor negen een mis opdra gen, met medewerking van het jongens koor van de Sint Antonius-ulo-school. Des avonds om acht uur begint de ere-avond in gebouw „Nieuw Berkenrode". Hier wordt een feestprogramma opgevoerd en zal de jubilaris zijn medewerkers ontmoe ten Dit priesterjubileum wordt dan vol gende week woensdag besloten met een feestavond in dezelfde zaal, welke kape laan Agterof wordt aangeboden door leer lingen van de scholen en de vrouwelijke jeugdbeweging.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9