Gerber SNELFIX JAN IS TERUG Diamanten feest Nog eens: verza melen HollandsStrijkkwartet voor Heemsteedse Kunstkring 1 KELLER voor Omzetten Haarlemse industrie KAAS BAZAAR De slimme knecht" VOORDE KINDEREN Kerstfeest voor gevangenen DONDERDAG 19 NOVEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Examens verlichting Feestavond „Vogelenzang" Expositie in „Het Hof van Heemstede" geopend Expositie van plastic boten in I leeshal ATA X-TA XI 1.2.3.4.5 Burgerlijke Stand van Haarlem Symphonie-orkest „Haer- lem" geeft een concert Lijm zonder klemmen met Vrouw uit Santpoort met bromfiets geslipt Van Mensen en Dingen UITVOERIG DE LOF te zingen van het Hollands Strijkkwartet is uilen naar Athene dragen. Ook bij hun optreden woensdagavond voor leden van de Heem- steedse Kunstkring oogstten zij de dank baarheid van de kamermuziek-liefhebbers die voor dit concert in vrij groten getale in het Minerva-theater bijeengekomen waren. Ook nu weer vond men bevestigd dat het samenspel een toenemend genoegen moet zijn voor het viertal dat ieder naar eigen aard en plaats zijn nuttig effect bijdraagt aan het geheel: Nap de Klijn zijn discreet en doeltreffend leiderschap. Jaap Schroder de aanpassing van de volmaakte secon dant, Paul Godwin aroma aan de klank gevend met het donkerder timbre van zijn altviool, dit alles steunend op het even lichte als betrouwbare voetstuk van Van Leeuwen Boomkamp's cello-partij. Ik meen dat het vooral de kunst van de dosering is, van het bijzonder nauwkeurig afwegen van klankverhoudingen, nuances, vibrato en dergelijke wat aan hun spel het eigen karakter verleent. Men kent ensembles die een forsere aanpak hebben of een stralender virtuositeit ten toon spreiden; het Hollands Strijkkwartet echter beoefent in het musiceren het inderdaad typisch Hollandse streven naar een evenwicht waarin de tegenstellingen bestaan kunnen zonder op de spits gedreven te worden. HET SPREEKT VANZELF dat voor een vertolking der klassieken hiermee veel te bereiken valt en indien men dan ook niet volledig bevredigd was door de uitvoering van Mozart's Dissonantenkwartet k.v. 465, lijkt mij dat dit toe te schrijven was aan de moeilijke akoestische verhoudingen die de klank iets te korrelig, te weinig vloeiend deden zijn. Met zijn fellere accenten kwam Beethoven in zijn op. 59 no. 1 (in F) de spelers beter tegemoet. Hier was het Adagio een hoogtepunt dat even intensief als verstild klonk. Deze twee klassieke werken omlijstten het eerste strijkkwartet op. 7 van Béla Bartók, door hem als zevenentwintig- jarige geschreven. Een stuk van een on gebreidelde fantasie, waarin de meest ver rassende timbres aan de vier maal vier snaren ontlokt worden. Het is een ware staalkaart van de stemmingen die Bar- tók's muziek ook later zullen domineren. Men vindt er het melancholische naast het heftige, razernij, humor en boertigheid in pakkende fragmenten vertegenwoordigd. Het is, zoals in de programma-inleiding terecht wordt opgemerkt, nog een beetje overladen. Proporties zijn er in het stuk niet te herkennen en als het uit is had het ook nog langer door kunnen gaan of eerder beëindigd kunnen zijn. Maar in ieder geval heeft men dan een kleurrijk, levendig stuk muziek gehoord en, behou dens de beheersing, Bartók ten voeten uit leren kennen. Hoewel ik mij de uitvoering hier en daar nog iets ruiger, iets ge- drevengr had kunnen voorstellen, kan men niet anders zeggen dan dat het grote suc ces dat Nap de Klijn en zijn mannen be haalden, volkomen verdiend was. Sas Bunge Advertentie Advertentie ANEGANG 17 Amsterdam. Gem. Univ. Bevorderd tot arts: G. A. M de Vaan, J. L. Roggeveen, C. I Rosen- blum, allen te Amsterdam en G. A. Schooten, Voorburg. Artsexamen eerste gedeelte: mej. E. M. Tendea. Th. J. Hondlus, Lim Beng Hok, allen te Amsterdam: H. Th. A. M. Heslenfeld, Naar- den: T. E. Süpkens, Amsterdam en G. A. Meijer, Nieuw Vennep. Lelden. Notarieel examen tweede gedeelte (oude stijl): mr. J. H. Westra van Holthe, Bilthoven en H Windhorst, Boskoop. Doctoraalexamen geolo gie: H. Henkes. Leiden. Doctoraalexamen wis kunde: H. van Berne, Leiden. Doctoraalexamen ïbfh tiaa 'J»1AV "d 'O :apunjijnniBu ZIJ LSTRAAT «3 - TEL. 15778 HAARLEM Advertentie TERLENKA COSTUUMS 109.— TERLENKA OVERHEMDEN 15.90 TERLENKA ONDERKLEDING SINGLETS en SLIPS 6.95 p. stuk Gen. Cronjéstraat la-lb - Telefoon 53334 Naar het kwartaalbericht tweede kwar taal 1959 voor het Nederlandse Economisch Instituut vermeldt stegen de totale omzet ten van de Haarlemse industrie (bedrijven met minstens 10 man personeel) in het eerste kwartaal ten opzichte van de om zetten in het eerste kwartaal van 1958 met bijna 8 miljoen gulden. Deze stijging bleek niet gelijkelijk verdeeld over alle bedrijfs- klassen. In de grafische nijverheid bleef de omzet vrijwel constant De omzetten van de chemische industrie vertoonden een aanzienlijke stijging, namelijk met ruim 7,4 miljoen gulden. Het aandeel van de omzetten van de chemische industrie, uitgedrukt in percenten van de omzet van de totale industrie steeg in deze periode van 7,7% tot 16,5%. De omzet van de kleding- en reinigings industrie steeg in de onderhavige perio de met ruim 1,1 miljoen gulden. Bij de metaalindustrie daalden de omzetten van het eerste kwartaal 1958 op het eerste kwartaal 1959 met 1 miljoen gulden. Bij de voedings- en genotmiddelenindustrie was een omzetstijging waar te nemen van 0,8 miljoen gulden. Van de totale stijging van de omzetten van de gezamenlijke in dustrie sedert het eerste kwartaal van 1958 met 8 miljoen gulden kwam dus 7 4 mil joen gulden ten goede aan de chemische industrie. - De r.-k. voetbalvereniging „Vogelenzang" gaf woensdagavond in het r.-k. vereni gingsgebouw een feestavond. De voorzitter, de heer L. Warmerdam, sprak een wel komstwoord. Hij vroeg de aandacht voor het eerste optreden van de onderafdeling „Souvenir" die deze avond opvoerde „De man in het bruin", een spel van de zee in drie bedrijven door Henri van Hoof. Dit spel stelde wel hoge eisen aan de nog onervaren toneelspeelsters en -spelers. Het was was beter geweest en ook meer in overeenstemming met het feestelijk karak ter van de avond, als men een luchtiger spel had uitgekozen. Wanneer de spelers hard studeren kan deze onderafdeling zeker iets gaan betekenen. In de serie exposities van het werk van beeldende kunstenaars uit deze omgeving, die regelmatig in restaurant „Het Hof van Heemstede" aan de Valkenburgerlaan te Heemstede wordt gehouden, is thans een tentoonstelling geopend van werken van Liesbeth Sayer, Joz. de Ridder, F. A. van Velzen en Jan Wiegman. Deze expositie werd woensdagavond onder een bevredi gende belangstelling geopend door de heer Dingeman Korf, tekenleraar aan het Coornhert-lyceum te H'aarlem, die met een kort woord werd ingeleid door de or ganisator van deze tentoonstellingen, de heer H. Veldhuis. De heer Dingeman Korf betoogde dat zelfs door de welgestelden nog veel te weinig goede kunst wordt aan gekocht. Vandaar dat spreker het organi seren van deze exposities een bijzonder gelukkig initiatief noemde. Het grote pu bliek bezoekt immers zelden of nooit een kunsttentoonstelling en wanneer de kunst werken nu in restaurants, kantines en schouwburgfoyers als tijdelijke wandver siering worden ondergebracht, leert men de bezoeker misschien het persoonlijk stempel van de kunstenaar te onderschei den. Nadat de spreker nog als zijn mening te kennen had gegeven, cat het eigenlijk op de weg van de autoriteiten had gelegen deze tentoonstelling te openen, wenste hij de exposerende kunstenaars een druk be zoek en veel succes. Nadat Jan Wiegman, mede namens zijn collega's de organisa tor voor deze gelegenheid tot exposeren zijn hartelijke clank had betuigd, werd door de aanwezigen een rondgang over de tentoonstelling gemaakt. In de Vleeshal aan de Grote Markt in Haarlem is tot en met zaterdag een ten toonstelling ingericht van plastic boten voor de zeil-, roei- en kanosport. De ex positie gaat uit van de jachtwerf „Hando- gart" aan de Schalkwijkerweg in Haarlem. Vanmorgen heeft jhr. dr. J. C. Mollerus de tentoonstelling met een korte toespraak ingeleid. Hij wees op de betekenis van Haarlem als sportstad en was van mening dat de watersport met de plannen voor het recreatiecentrum bij de Mooie Nel een mooie toekomst tegemoet gaat. Jhr. Molle rus bracht verder een eresaluut aan de stichter van de jachtwerf „Handogart", de heer C. H. Gart, voor diens aandeel in de verbreiding van de watersport. Hij gaf de tentoonstelling en de initiatiefnemer zijn beste wensen mee. Op aantrekkelijke en overzichtelijke manier zijn de diverse produkten van de jachtwerf geëtaleerd. Er zijn casco's van kano's, jollen, vlets en grotere zeilboten, zogenaamde Flying Juniors, voor- zelf- afbouw en compleet zeilkl&ar. Het mate riaal voor de romp van deze vaartuigjes bestaat uit polyester met een wapening van glasvezel. Het kan in verschillende vrolijke kleuren geleverd worden. Als an dere voordelen worden genoemd sterk en toch licht in gewicht, weinig onderhoud, lekkage praktisch uitgesloten, zeewater- bestendig en volkomen rottingvrij. De ex positie is nog aangevuld met watersport- kleding, buitenboordmotoren en dergelijke. Advertentie Advertentie Een traktatie om altijd in huis te hebben Ut op de rode band met de witte letters GERBER. Dat is de échte, luchtdicht verpakt! Feestelij k bU het Hartig hapje bij d ontbijt: Gerber borrelGerber v^g^=^Roomkaas volvet 65+ Kruidenkaas op toast Y de fijnste kaas uit Zwitserland grote dozen 1.05 tot 1,70 Importeur Fa. E. van Vliet Ezn., van Ereestraat 165, Amsterdam. Tel. 020-722730 HAARLEM, 18 november 1959. BEVALLEN van een zoon: 17 nov.: J. C. Groskamp-Rozenhart; A. M. E. van Doorn-van Schagen; T. K. Broekman- Visser; C. W. E. Korfage-Rijkelijkhuizen; M. G. T. van Wees-Hoogenboom; 18 nov.: E. A. Lablans-Faber. BEVALLEN van een dochter: 16 nov.: I. Waaning-van Berg; 17 nov.: M. G. Vo gel-van Tongeren; 18 nov.: C. F. M. Huis in t Veld-Kobes. ONDERTROUWD: 18 nov.: H. H. van Dam en J. E. Wijtvliet; J. de Jager en G. Hark erna; J. A. M. Calandt en W. J. Fens; A. G. Schipper en G. J. de Laat; H. J. Slewe en G. C. Mathot; D. Neeskens en L. Schraal; J. Stam en N. Boogaard; P. Goosen en T. Westerman; A. G. M. Steur en T. Bouwman; W. van Scherpenzeel en A. Schoester; T. Tijsseling en G. H. Anto- nisse; A. L. Serné en M. T. M. H. Schlat- mann. GETROUWD: 18 nov.: P. C. G. Zeegers en M. Riedijk; G. J. M. Nijssen en G. T. M Hasert; P. C. J. Campfens en W. A. Fran- cissen; M. W. M. de Ruig en A. C. Wil- lemse; J. W. van Schaik en H. M. Burger; A. P. Fictoor en C. C. van Wort; R. van Everdingen en S. M. van Eis; B. Walters en A. van der Monde. OVERLEDEN: 17 nov.: L. B. Dijkdrent, 79 j., Gasthuisvest. BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL BEVALLEN: H. Bartelsman-van Buu- ren, d.; A. M. Witteman-Bronswijk. d.; E. Veeze-Knegt, z. ONDERTROUWD: Th. H. J. van der Kallen en M. E. B. Nieuwenhuys; W de Vries Robbé en A. H. Bienfait. GETROUWD: W. F. C. C. Eijsvoogel en M. J. A. Th. Bogaert; M. Th. Bello en M. M. van Bruggen. OVERLEDEN: Mej. E. M. de Graaf. 82 j.; Mevrouw J. M. Hagedoorn-de Maat, 80 j.; Wed. H. L. M. Fabel-Kreemers, 80 j.; Wed. Chr. Verduin-Portegies, 80 j.; F. B. Pool, 61 j.; Mevrouw W. de Leeuw-Vreeken, 47 j. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: S. R. P. R. Steltman en H. I. Buch; H. van Eek en C. S. Vorster. GETROUWD: D. van Holland en J. A. de Jong; N. J. W. Stevens en G. J. Ooster beek; J. A. ten Hove en C. M. Veen; G. B. van Rooijen en H. S. Gimpel. GEBOREN: Christina Johanna, d. van L. A. Meulenberg en M. Th. A. G. War ning; Arnoldus Jan, z. van A. H. van Won deren en T. Visscher; Petrus Johannes Everardus Maria, z. van P. J. Kaldenbach en B. M. Wilmer; Lucas Wilhelmus, z. van L. van der Klashorsi en W. Prins; Ellen Afra Theadora, d. van J. F. M. Wolf en A. G. Rood; Elisabetr Agnes Maria, d. van J. C. M. Thunnissen en C. M. D. Timmer- mann. OVERLEDEN: Mevr. K. W. C. Grandt. 88 j. Op woensdag 25 november geeft het Symphonie-orkest „Haerlem" in het Con certgebouw, onder leiding van Marinus Adam een concert met als solisten Hélène André de la Porte en Jan Poolman. Het programma vermeldt van Cheru- bini de Ouverture van de opera „Medea", van Saint-Saëns „Odelette", van Mendels sohn het eerste pianoconcert en van Schu bert de Tweede Symfonie. Advertentie van Ceta-Bever Om ongeveer elf uur gistermorgen is een zestigjarige dame uit Santpoort met haar bromfiets op de hoek van de De Noo- straat en Plein '40-'45 bij het nemen van de bocht geslipt en gevallen. Zij liep daar bij een hersenschudding op. De ongevallen- dienst bracht haar naar het Antoniuszie- kenhuis. Jan van Vlijmen is terug. In een huisje aan de Pijls laan 16 in Haarlem hebben we hem ontmoet waar hij trots met zijn drie zusters om de tafel zat en waar hij ons uitvoerig vertelde hoe hij het in Amerika had gehad en hoe het vond weer eens bij de familie thuis te zijn. Op de kop af 36 jaar is hij nu van huis weggeweest. In 1912 ging hij als timmerman naar Canada, in 1913 kwam hij even terug om zijn bruid op te halen, in 1914 ging hij weer terug en in 1923 ver scheen hij weer in Haarlem om de zussen en broers en al die andere kennissen en familieleden nog eens uitvoe rig de hand te schudden om dat hij dit keer wel wat lan ger zou wegblijven. Hij ging naar Californië, bouwde be halve huizen voor anderen ook zijn eigen bestaan op. Zesendertig jaar leefde en werkte hij daar. Nu is Jan van Vlijmen zeventig jaar en omdat zijn vrouw onlangs overleden is en hij zich daar in dat verre Californië wat eenzaam voelde is hij op de boot gestapt om zijn zusjes in Haarlem op te zoeken. En de zusjes (Koosje van 80, Annie van 68 en Jansje van 65 jaar) bleken nog hele maal gek met broer Jan te zijn. Verleden week dinsdag kwam Jan van Vlijmen in Rotterdam aan, maar toen we deze week even langs gingen werd Jan nog steeds Woensdag 25 november wordt in één der zalen van het gebouw van de Joodse gemeente, Kenaupark 7 te Haarlem, een bazaar ge houden, waarvan de op brengst ten goede komt aan het werk van de Women International Zionist Orga nisation. Gezien het grote succes, dat verleden jaar met een dergelijke bazaar is be haald, hebben het bestuur en een werkcomité van de afdeling Haarlem van de W.I.Z.O. Nederland besloten de Haarlemmers wederom gelegenheid te bieden hun cadeautjes voor de feest dagen op de bazaar te kopen. Men stelt zich voor een grote sortering praktische en luxe cadeau-artikelen te ver kopen, zoals boterkoeken, borstplaat, Israëlische bijoux, wijn en vele andere attrac ties. Men kan er woensdag de gehele dag van tien uur 's morgens tot tien uur 's avonds terecht. Het geld komt ten goede aan het werk van de W.I.Z.O. in Is rael, dat onder meer omvat het in stand houden van kindertehuizen, de omscho ling van immigranten en de oprichting en exploitatie van opleidingsinstituten voor kinderverpleegsters en de landbouw. Voor diegenen, die niet in de gelegenheid zijn naar het Kenaupark te komen vermelden wij hier het gironummer van de W.I.Z.O. ten name van Tievrouw Bouwman-Prins: 571884. vertroeteld alsof hij net was komen binnenstappen. Jan vond het allemaal best. Hij vertelde ons, dat hij bij zonder gelukkig was weer eens terug te zijn en dat hij zich erg verheugde op het Sinterklaasfeest, op Kerstmis en op oudejaarsavond. Daar tussendoor deed hij het re laas van een ernstig ver keersongeluk, dat hem vlak voor de overtocht naar Ne derland was overkomen en verder bracht hij de groeten over van de 74-jarige broer Nelis,- die al jaren in Cleve land woont. De "zussen luisterden aan dachtig, sloegen broer Jan af en toe vriendelijk op de (brede) schouders en waren kennelijk gelukkig, dat Jan het zo naar zijn zin had. Jan zal het naar zijn zin houden tot 9 januari wan neer hij aan boord van de „Rijndam" zal stappen op weg naar Californië, zijn tweede vaderland. Jan van Vlijmen met zijn zussen Koosje (links onder), Annie (rechts boven) en Jansje (links boven). En aan de kant staan dan zonder twijfel Koosje. Annie en Jansje. die nu al een beetje somber kijken als er over dat komende afscheid wordt gesproken. Zondag 22 november zal het zestig jaar geleden zijn, dat het echtpaar Ruygrok, dat al sinds veertig jaar aan de Zomervaart 140 in Haar lem woont, trouwde. De heer Ruygrok is nu vierentachtig, zijn vrouw tweeëntachtig jaar. In Haarlem, op een kermis, leerden ze elkaar kennen. „Maar daarna was het twee jaar af", vertelt de heer Ruygrok, die bij het raam een pijp zit te roken. „Toen ik echter destijds mejuf frouw Hersman nog eens ont moette, wist ik meteen dat zij toch de ware was. En we lieten er geen gras meer over Het artikel over Verzame len van W. Langeveld in „Erbij'.' van 31 oktober heeft de pennen van vele enthou siaste verzamelaars in be weging gebracht. Eén van hen, de heer H. Tweehuy- sen, Maxwellstraat 10, Haar lem, de auteur van het boek „Levende folklore", schreef ons het volgende: „Verzamelen is een heer lijk werk en bij lange niet alleen voor ouderen. Zei Goethe niet reeds: „Verza melaars zijn gelukkige men sen?" Onze grote historicus prof. dr. J. Huizinga zag in het verzamelen een ernstig spel. Maria Montessori ont dekte het karakter van de mens uit zijn hobby en Sig- mund Freud vond verzame len de beste methode om het minderwaardigheidsgevoel te overwinnen. President F. D. Roosevelt constateerde dat in elk mens een verzamelaar schuilt, dus dat iedereen om nogmaals met Goethe te spreken „een gelukkig mens kan worden." Verzamelen is een echte liefhebberij en men hoort onder verzamelaars slechts één klacht, „dat een week slechts zeven dagen telt Tot zover de heer Twee- huysen, die als bijlage bij zijn brief een lijst van maar liefst 344 objecten, waarvan bekend zijn, dat ze verzameld worden, bijsloot. De heer Tweehuysen noemt nog een kampioene der verzamelaars, een zekere mejuffrouw Kuy- per uit Amsterdam, die op haar vele reizen als stewar dess bij de Koninklijke Hol landse Lloyd alles wat „los en vast zat" bijeengaarde. Onder de merkwaardigste objecten van deze „kam pioene der verzamelaars" noemen wij: kolibri's, kant- bast van bomen, vogelspin nen en taboevoorwerpen van Suidamerikaanse indianen. Het is ondoenlijk om alle voor verzameling in aanmer king komende objecten hier te noemen. Wij willen slechts een uitzondering ma ken voor enige merkwaardige als daar zijn: bliksemsporen, beledigingsprocessen, dub belgangers, afbeeldingen van haarwasstoelen, inhouden van koeiemagen, moordattri- buten, begrafenisredevoerin gen, vrouwen (foto's), wens- beentjes, wolresten en zwe pen. Verschillende hiervan zijn zeker opmerkelijk en wij zouden zo maar niet bad pakken, dingen van een oli fant, of vervelende boeken gaan bijeenbrengen. Om nog maar te zwijgen van: monar- :hen, bolhoeden, gastronomen of mensenhaar. Voor andere op de lijst voorkomende objecten voe len wij meer. Met name huizen kussen, diaman ten en bankbiljetten trek ken ons wat dat betreft zeer. De moeilijkheid is ech ter, dat om eerstgenoemde voorwerpen bijeen te krijgen, men eerst bankbiljetten moet hebben Eén categorie misten wij op de lijsten: telefoontoe- stelen. Ons was een Haar lemmer bekend, die zowat alle prototypes van Bell's uitvinding bezat, waaronder een zeldzame ivoren telefoon van een Indiase maharadja. Het echtpaar Ruygrok, dat 5p 22 november zestig jaar getrouwd zal zijn. groeien. Vier maanden later waren we in de echt ver bonden". Tweeëntwintig jaar is de heer Ruygrok nu al gepen sioneerd, maar nog altijd heeft hij het druk, vooral nu zijn vrouw niet zo erg vlot meer ter been is, en hij haar altijd helpt, zelfs met koken, waarvan mevrouw Ruygrok vertelt: „Ja, ik doe het in de pan en hij zorgt er wel voer dat het aanbrandt". Nog altijd staat de heer Ruygrok om half zeven op. Vroeger, toen hij nog een eigen tuin had een van zijn grootste liefhebberijen zelfs wel eens eerder. De heer Ruygrok is altijd een zeer geziene figuur ge weest in de sportkringen. Jarenlang is hij terreinbe waarder van een der sport velden in de gemeente Haar lem geweest. Hij behoort eveneens tot de oprichters van de woningbouwvereni ging St. Bavo in Haarlem- Oost, is reeds jarenlang be stuurslid van de Oranjebond „Juliana" uit de Amsterdam se buurt, en is nu nog altijd vaandeldrager van de ARKA (Algemene Rooms Katho lieke Ambtenarenbond). „Ja, het vaandel houd ik nog al tijd hoog, hoewel ik de ver eniging wel gezegd heb dat ze nu eens naar een andere drager moeten omzien, ten slotte word ik een dagje ouder hè. Toen ik tachtig werd kreeg ik een lintje. Dat was allemaal heel mooi. Oin negen uur moest ik in „De Leeuwerik" komen. Toen ik daar binnenkwam dacht ik: Jongens wat krijgen we nu, er waren wel vijftig ambte naren. Het duurde een poosje, maar uiteindelijk speldde de burgemeester ook mij de eremedaille in brons, behorende bij de orde van Dezer dagen heeft het Spaarndams Jeugdtoneel voor de kinderen, het perso neel en genodigden van het kinderhuis „Wees een zegen" in Bloemendaal een opvoe ring gegeven van het stuk „De slimme knecht". Eén onzer lezers, die deze voor stelling onder leiding van mevrouw Nel de Vries heeft bijgewoond, schreef ons: „Zij brachten het stuk goed. De jonge artiesten kenden hun rollen buitenge woon en kwamen vrij en on gedwongen te voorschijn. Er werd dan ook door de volle zaal van harte meegeleefd en gelachen, vooral om die gezellige dikke kok. In de pauze werd iedereen ont haald op limonade en koek en bij het huiswaarts gaan kreeg ieder kind een gezel lige chocolademuis mee om op te peuzelen onderweg. Iedereen was dan ook bij zonder tevreden, zowel de kinderen, die speelden als de kinderen, die toezagen en groot en klein was het er roerend over eens dat de lei ding bij tante Nel de Vries wel in zeer goede handen was. Daarom werd zij dan ook door de directie van het kindertehuis in de bloe metjes gezet. Dankbaar en tevreden keerde het Spaarn dams jeugdtoneel „Klein maar dapper" per bus naar het vissersdorp terug". Op 5 december zal in de Ripperdakazerne in Haar lem een kindermiddag ge houden worden voor 110 kin deren van 3 tot en met 10 jaar, die onthaald zullen worden op speelgoed en snoepgoed en die kunnen kijken naarx een clown en 'n filmprogramma. Deze mid dag wordt de kinderen aan geboden door alle militairen /an de Ripperdakazerne, die het afgelopen jaar elke week ;en dubbeltje opzij hebben ïelegd om dit groots op gezette feest financieel mo- 'elijk te maken. Oranje-Nassau, op mijn borst. En dat was me wat hoor!" Ook mevrouw Ruygrok heeft niet stil gezeten, want tot haar drieënzeventigste was ze onder meer lid van een zwemvereniging en dook ze nog van de hoge plank. Het echtpaar Ruygrok is ook dikwijls in het buitenland geweest. Een paar jaar ge leden waren ze nog met hun zoon Cornelis, die nu ln Amerika woont, in Parijs. „En eigenlijk viel ons die lichtstad tegen hè vrouw", zegt de heer Ruygrok. „Het is meer een stad voor de jongelui, met al die kroegen. Maar toch hebben we er wel van genoten, hoewel geef mij Zwitserland maar en Luxem burg, daar hebben we al wat heerlijke tochten gemaakt". Jammer genoeg kan me vrouw Ruygrok nu niet meer reizen. Maar misschien is dit niet eens zo'n groot bezwaar voor deze aardige mensen, want tenslotte kunnen ze nog heel wat jaartjes een beetje voor het raam zitten dromen, over al die verre landen. Ook dit jaar willen de predikanten, belast met de geestelijke verzorging van gevangenen, iets van het kerstfeest brengen in de Haarlemse gevangenis en het huis van bewaring. Zij stel len zich voor degenen, die tijdens de kerstdagen in het bijzonder de gezelligheid van thuis missen, een kleine ver snapering en wat goede lec tuur te verschaffen en zij zijn bijzonder erkentelijk voor iedere gift, die dit doel helpt mogelijk maken. Giften kunnen worden gestuurd naar ds. A. J. van Rhijn, Tempeliersstraat 21, giro 161781 en naar dr H. van der Loos, Van Egmond- straat 3. giro 141740.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 4