Relatie Oost-West speelt grote rol bij komende presidentsverkiezingen Hulp aan ontwikkelingslanden is het centrale probleem O C0URV0ISIER „PRIMARIES" IN V.S. NIET VER MEER ONSON A.N.W.B. biedt 23 gemeenten proef met parkeermeter aan Nixon heeft „Russische ervaring", waar Rockefeller iets tegenover moet zetten ^4 DRIE HANDICAPS R.-k. bakkers protesteren tegen SER-advies Bezwaren van KNLC tegen landbouwbeleid EEG-harmonisatie in het sociale vlak Als U weet dat U deze winter, wanneer U alles maar op zijn beloop laat, nog zeker drie maal verkouden zult worden, dan bent U degene die geregeld Aflukin-C moet nemen. Drie jaar geëist tegen oneerlijke „spaarder" 9 Prof. Tinbergen op C.S. W. V.-vergadering Wedstrijd voor grafici gasaanstekers waarvoor het woord „modern.' te ouderwets Isl v~*- Krans Togoland wordt in april 1960 onafhankelijk DONDERDAG 19 NOVEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent in de V.S.) Over een jaar worden in Amerika de presidentsverkiezingen gehouden en er moet bijna een wonder gebeuren indien een man, die thans nog niet gestart is in de race, alsnog als eerste over de eindstreep zal gaan. Daarom'is nu wel het moment aangebroken om over de groep van aspiranten wat uitvoeriger te schrijven. In dit artikel alleen over de Republikeinen. Heeft de Republikeinse partij, die in 1960 acht jaar aan het bewind geweest zal zijn, kans om aan de macht te blijven? Op dit moment een jaar vóór de verkiezingen moet het antwoord daarop luiden: de kansen voor de Republikeinen zijn de laatste tijd in elk geval gestegen nu Nixon en Eisenhower persoonlijk contact hebben op genomen met de Russen en nu al of niet sfchijnbaar een periode van ver minderde spanning is aangebroken. Die vermindering van spanning is echter voornamelijk ontstaan, omclat Kroesjtsjev haar op dit moment blijkt te wensen. In een jaar kan veel veranderen en de Republikeinen kunnen er niet zeker van zijn, dal zij in dit opzicht het tij mee zullen houden. Indien men echter in het najaar van 1960 nog altijd kan hopen met de Russen op de goede weg te zijn, dan zal met name Nixon, die ervaring heeft opgedaan met Kroesjtsjev en de zijnen, daarvan profiteren. De buitenlandse politiek betekent soms maar weinig in de Amerikaanse verkiezingen, maar de relatie tussen Oost en West is stellig een thema, dat het merendeel van de kiezers ter harte moet gaan. De Republikeinen hebben slechts twee serieuze aspiranten voor het president schap: Nixon en Rockefeller. Ruim een jaar geleden was Nixon eigenlijk de eni ge, maar de herfst van 1958 bracht een ver rassing: in een jaar van grote stemmen winst voor de Democraten, wist de repu- blikc.n Nelson Rockefeller het gouver neurschap van New York te verwerven door zijn rivaal Harriman met groot ver schil te verslaan. Nixon daarentegen, hoe wel fel agerend, wist geen overwinningen te bewerkstelligen in de staten, waar hij de kandidatuur kwam steunen van andere republikeinen. Met één slag was Rocke feller daardoor de mededinger van Nixon geworden, want ieder besefte, dat het gou verneurschap van New York een goede po sitie is om hogerop te komen. Men be gon vergelijkingen te maken met de situa tie in 1952. Was Nixon (zoals Taft in 1952) de strikte partijman, die niet kon winnen en was Rockefeller (zoals Eisenhower) de figuur, die kennelijk ook Democraten en partijlozen achter zich kon scharen? Het waren sombere weken voor Nixon Sindsdien heeft Rockefeller zich een zeer capabel gouverneur van de staat New York getoond, maar Nixon heeft vooral door zijn reis naar de Sovjet-Unie en Polen veel meer van zich doen spreken en toen Kroesjtsjev naar Amerika kwam heeft Eisenhower de vice-president doen deel nemen aan de besprekingen in Camp Da vid. Op dit moment heeft Nixon stellig weer de overhand op Rockefeller, doch de wip, die deze rivalen bestegen hebben, zou in een jaar tijd eventueel nog wel eens van stand kunnen veranderen. In elk geval heeft Rockefeller nu wel ge toond, dat hij serieuze ambities heeft. Hij heeft afspraken gemaakt voor een reeks spreekbeurten in diverse staten: Chicago heeft hij reeds bezocht, Californië en Ore gon komen spoedig aan de beurt. Hij treedt bij die gelegenheden op als een man, die op en top kandidaat is voor het presi dentschap, doch die het officieel alleen nog niet wil zeggen. Dat Nixon president wil worden, daar heeft hij nooit twijfel over laten bestaan en wie van de twee ook de officiële kan didaat zal worden, de Republikeinse par tij kan er in elk geval zeker van zijn in 1960 een man te hebben, die vrij jong is en over aanzienlijke kennis en ervaring beschikt. Zowel voor Rockefeller als Nixon hoe verschillend ook gaan deze kwalificaties ten volle op. Rockefeller is nu 51 jaar en heeft al vijf kleinkinderen. Hijzelf behoort tot de der de generatie van een uitzonderlijk rijke familie en zijn grootvader John D. Rocke feller sr. heeft zijn fortuin vooral in de olie verdiend. Het vermogen van kleinzoon Nel son (die de erfenis moest dëlen met vijf broers en zusters) wordt tussen de honderd en tweehonderd miljoen dollar geschat. Meer en meer zijn de Rockefellers een deel van hun fortuin beschikbaar gaan stellen voor de bevordering van welvaart en wetenschap. Alleen al de besteding van die gelden bracht Nelson in contact met de problemen van het nationale en inter nationale bestel. Nelson Rockefeller is ongetwijfeld een aantrekkelijk man om te zien. Hij kan zijn gehoor winnen door zijn warmte en zijn charme, maar niets ergert hem meer dan te worden beschouwd als een „gla mour boy", die voornamelijk succes zou hebben door zijn knap uiterlijk. En hij heeft ongetwijfeld veel meer om trots op te zijn. Dank zij diverse activiteiten onder Roosevelt, Truman en Eisenhower heeft hij nauw contact gehad met het Witte Huis, het State Department en het minis terie van volksgezondheid. Het Rockefel- ler-rapport, dat hij voor Eisenhower hielp opstellen, bracht hem vooral op de hoogte van belangrijke bewapeningsproblemen en thans zal het gouverneurschap van New York hem stellig nog extra politieke en administratieve ervaring schenken. Toch heeft hij drie handicaps in verge lijking met Nixon: Nixon is meer algemeen bekend, Nixon heeft in vele staten de par tijleiders op zijn hand weten te krijgen en Nixon is dank zij zijn positie van vice- president beter op de hoogte van rege ringszaken als de landbouwproblemen en de arbeidswetgeving. Omtrent de laatst genoemde kwesties kan Rockefeller zijn kennis nog wel tijdig vergroten en ook eerstgenoemde handicaps zijn niet onover komelijk. Maar daarvoor moet hij gaan deelnemen aan de zogenaamde „prima ries": verkiezingen in bepaalde staten, waarbij kandidaten van eenzelfde partij zoveel mogelijk stemmen trachten te win nen onder hun partijleden als aanbeveling voor het presidentschap. De uitslag van een primary is niet bindend, maar de kan didaten kunnen bij die gelegenheid tonen of zij stemmen kunnen winnen bij de mas sa. Voor Rockefeller zou dit niet alleen een kans zijn om beter bekend te worden, maar ook om de Nixon-prefererende partijlei ders ervan te overtuigen, dat zij in Rocke feller toch een kandidaat kunnen 'vinden, die meer stemmen weet te verwerven. Succes is voor Rockefeller uiteraard niet verzekerd Nixon is een knap debater maar zonder partij te geven in primaries zal Rockefeller weinig kans hebben. De eerste primary wordt begin maart gehou den in de staat New Hampshire. Nixon met zijn wipneus, hangwangen en zware baardgroei is uiterlijk zeker minder aantrekkelijk dan Rockefeller. Maar hij is de knappe, berekenende politicus, die zich nu reeds zeven jaar op het presidentschap voorbereidt en in al die tijd vrijwel geen fouten heeft gemaakt. Hij was gepast be scheiden in zijn optreden tijdens de ziek ten van de president, hij buitte zijn reizen naar Azië, Londen, Zuid-Amerika en de Sovjet-Unie uitstekend uit voor eigen pu bliciteit en heeft en dit vergeet men weieens veel geleerd omtrent hulp aan het buitenland, het rassenprobleem en het communisme. Voor doorgewinterde democraten is Nixon toch nog steeds een verfoeilijke fi guur, een opportunist, die in verkiezings redevoeringen de Democratische partij als de partij van het verraad heeft geken schetst. Het zal voor Nixon daarom moei lijker zijn dan voor Rockefeller om echte partijmensen van het andere kamp achter zich te scharen, maar zoals gezegd de reputatie van de man die met de Rus sen weet om te gaan zou Nixon, indien er in de wereld niet te veel verandert, in 1960 te stade kunnen komen en hem steun kunnen opleveren van de partijloze mid denmoot. Rockefeller in zijn element 'ixcr.: \rav hoger? „Als de bakkerijparagraaf wordt ge wijzigd, worden de concurrentieverhou dingen scheef getrokken en wordt het grootbedrijf bevoordeeld boven het klein en middenbedrijf, zodat over enkele ja ren een twintigtal bedrijven in Nederland de gehele broodproduktie in handen zal hebben". Dit heeft de secretaris van de rooms-katholieke middenstandsbond, de heer K. Samson verklaard op een vergade ring in Tilburg, door de Nederlandse r.k. bakkerspatroonsbond belegd ter voorlich ting van zijn leden. De heer Samson achtte het S.E.R.-ad- vies eenzijdig. Niet alleen zijn niet alle ty pes bakkerijen onder de loep genomen, ook de gevolgen voor de consument zijn niet in beschouwing genomen. Spreker constateerde in het advies een gebrek aan wijsheid, evenwichtigheid en verantwoor delijkheid. Mr. P. Wintels, seretaris van de sa menwerkende drie bakkerspatroonsbon den, zei te menen, dat wijzigingen van de bakkerijparagraaf onder meer het ge vaar meebrengt van uiteindelijke weder invoering van volledige nachtarbeid, ter wijl de bakkers juist naar geleidelijke overgang op dagarbeid en arbeidstijdver korting willen. Hij wees de beschuldiging af, dat de bakkerspatroonsbonden onjuis te cijfers zouden hebben verstrekt om hun standpunt te verdedigen. De vergadering besloot een telegram te zenden aan de staatssecretaris van Socia le Zaken, waarin gevraagd wordt de waar de van het midden- en kleinbedrijf te er kennen. Het bestuur van het Landbouwschap heeft besloten, dit jaar niet aan te dringen op een vervroegde slotuitkering van de melkprijsgarantie 1958-1959. Volgens een mededeling van de minister zal deze uit kering in februari 1960 geschieden. Nu de uitkering van de graantoeslagen uit het extra bedrag^van 25 miljoen in december zal geschieden, zag de hoofdafdeling vee houderij geen-dwingende reden voor ver vroeging. Wat de regeringsbesluiten over het melkprijsbeleid betreft was de hoofdafde ling veehouderij teleurgesteld, dat nog te funderen nieuwe inzichten reeds hebben geleid tot het verlaten van de tot nu toe gevolgde basis voor de bepaling van de garantieprijs. De uitzonderlijke weersom standigheden in de afgelopen zomerperio de hebben blijkbaar een groter verschil tussen gemiddelde kostprijs en de garan tieprijs voorkomen. Deze omstandigheid heeft het gevoel van onbehagen over de beslissing van de regering inzake de melk prijsgarantie versterkt. Tegen de nieuwe verrekenprijs heeft de hoofdafdeling ern stige bezwaren. De in het Scheveningse Kurhaushotel gehouden algemene ledenvergadering van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond werd na de behandeling van enkele huishoudelijke zaken geopend met een rede van prof. dr. J. Tinbergen over de problematiek van de minder-ontwikkelde gebieden. De econoom-van-grote-faam verdedigde allereerst de stelling, dat het vraagstuk van de bevordering van de econo mische ontwikkeling der landen met lage inkomens het belangrijkste vraagstuk van de internationale economische politiek is geworden. Het gaat hierbij immers in het Dijzonder om het krachtenspel rondom dit probleem, hetwelk deels van psycholo- gisch-politieke aard is. De communistische landen betogen namelijk, dat hun methode beter is dan die van de niet-communistische landen. Wil men voldoende zoden aan de dijk zetten, dan zal dit miljarden dollars per jaar vergen hetgeen spanningen oproept op technisch, organisatorisch en pedagogisch terrein. Volgens prof. Tinbergen heeft het Wes ten in dit opzicht in de laatste jaren enige duidelijke fouten gemaakt. De geringe steun, die de Nederlandse regering heeft gehad bij haar pogen om dit vraagstuk adequaat te behandelen voor een interna tionaal forum, is daar een symptoom van. Het laatste jaar is echtei een duidelijke kentering opgetreden. Om te komen tot een constructieve in ternationale activiteit op voldoende grote schaal, dient men volgens prof. Tinbergen uit te gaar van de volgende acht punten: 1. Er moet met de vertegenwoordigers der verschillende rassen op voet van ge lijkheid worden samengewerkt. 2. Het Westen moet de rekening hono reren, die op grond van zijn eigen begin selen aie van christendom, liberalisme en democratisch socialisme wordt ge presenteerd 3. Wij moeten daarbij een duidelijke fi losofie als uitgangspunt nemen omtrent de fundamenten onzer economische en so ciale politiek en wellicht zelfs over de co- existentie tussen communistische en niet- communistische landen. Deze filosofie zou onder meer moeten inhouden dat de de mocratische gemeenschap het laatste woord heeft over de wijze, waarop de pro- duktie en de economische en sociale poli tiek worden georganiseerd 4. Internationaal moet wordep aan vaard, dat de gemeenschap enkele dui delijke doelstellingen formuleert en de ver wezenlijking daarvan op efficiënte wijze nastreeft. Aldus kan meer inhoud gegeven worden aan de taak van de economische en sociale raad der Verenigde Naties. 5. Een zekere mate van decentralisatie is gewenst, hetgeen betekent dat het Wes ten en zijn grootste eenheden elk afzonder lijk (de Verenigde Staten, het Britse Ge menebest en de E.E.G.) eigen bijdragen kunnen leveren, in de geest van het Marshall-plan. 6. Een efficiënte werkwijze vereist voor uitdenken werke» »p verschillende fron ten tegelijkertijd (kapitaalverstrekking en scholing op zcci verschillende ni veaus) en coördinatie Op het niveau van het onderontwikkelde land betekent dit onder meer een rekcre planning. 7. Marktanalyse leert dat de meeste landen in de loop van hun ontwikkeling geïndustrialiseerd zullen moeten worden. Een belangrijke keuze is daarbij die van de bedrijfstakken. Een belangrijke keuze vormt die van de technieken, daarbij toe te passen. Deze moeten worden aangepast aan de beschikbaarheid der verschillende produktie-factoren 8. Het bedrijfsleven der westelijke lan den kan op verschillende wijzen directe bijdragen leveren, bij voorbeeld op het ge bied van de technische hulp, de scholing van leidende krachten en de verdere ont wikkeling van de handel in tweede- hands-machines. Tot slot besprak prof. Tinbergen de rol, die ons land hierbij kan spelen. De rege ring kan zich actief tonen bij de bepaling der algemene politiek en de verlening der technische hulp. Het bedrijfsleven kan een belangrijke rol spelen door het verrichten van leveranties en het doen van aanko pen, het verlenen van krediet, technische hulp en assistentie bij de scholing. Ten slotte zijn het ook instellingen, werkend in de wetenschappelijke sfeer, die hun steentje kunnen bijdragen In samenwerking met de stichting Kunst en Bedrijf heeft de chemische fabriek Gembo in het begin van dit jaar een wed strijd uitgeschreven voor de jonge grafici. Aan deze wedstrijd konden deelnemen tekenaars en grafici die in de jaren 1957, 1958 en 1959 waren afgestudeerd. Inmid dels zijn de inzendingen voor deze wed strijd binnengekomen. Daarvan zijn er zes uitgekozen om in de vakbladen Intergra- fia. Offset, Drukkersweekblad en Verpak king te worden gereproduceerd. Na ver loop van zes maanden zal de jury, be staande uit prof. W. van den Berg. prof. K. Brinks, mej. C. J. Gischler en de heer A. Koningsveld, bekend maken, aan wie van de inzenders een prijs van respectie velijk f 500, f 300 en f 200 zal worden toe gekend. De zes werken die voor reproduktie in de vaktijdschriften zijn uitgekozen zijn van Emmy Eerdmans (Amsterdam), René P. J. Henderiks (Voorschoten), Jos Kipping (Waalwijk), Paul Maas (Boxtel) en Marcel Pijpens (Venlo). Op de in het Kurhaus te Scheveningen gehouden openbare algemene ledenver gadering van het Centraal Sociaal Werk geversverbond heeft de heer Roger de Staercke, afgevaardigde beheerder van het verbond der Belgische nijverheid, in een rede enkele beschouwingen gegeven over de ontwikkeling van de Europese Economische Gemeenschap. De heer De Staercke noemde een aantal duidelijke te kenen van een eigen ontwikkeling in Euro- markt-verband zoals het feit dat belang rijke firma's in Europa akkoorden sluiten; concentratie van bedrijven; het aantrek ken van Amerikaans kapitaal enz. Wat de verkorting van de bij het verdrag voorziene overgangsperioden betreft toon de de heer De Staercke zich een voor stander van een dergelijk streven: „want hoe korter de termijn van overgang, hoe hechter de banden binnen de Gemeen schap, nu het naar elkaar toegroeien een maal aan de gang is". Uitgaande van de vaststelling dat de structuur van de sociale verhoudingen in onze zes landen in belangrijke mate pa rallel liggen en evolueren komen hierbij hoofdzakelijk ter sprake tewerkstelling, lo nen en sociale zekerheid. De tewerkstel ling is probleem nummer één voor ons re gime van vrije ondernemingseconomie in onze respectieve landen, aldus spreker. Zij is ook de hoofdbekommernis op het socia le vlak binnen het kader der zes, zo niel een van de hoofddoelen van de integratie zelf. Het valt te verwachten en wellicht ook te wensen dat de E.E.G. zich op nog sterker positieve wijze zal inspannen op het terrein van de bevordering der te werkstelling, zij het dan ook op een soe pele en eerder aanbevelende dan gebie dende manier. Hij zei zich bezorgd te maken over het feit „dat wij in onze respectieve landen en hier wens ik dan heel in het bijzonder de overheid evenals de vakbonden in het gedrang te brengen ons zo weinig be kommeren om Europese harmonisatie bij de gestadige aanpassing van onze sociale zekerheidsregimes". Hij gelooft dat de E.E.G. op dit terrein een rol te vervul len heeft, zij het dan ook een zeer voor zichtige, die essentieel op wenken afge stemd kan zijn. Advertentie EXCLUSIEF Unieke Ronson-vlnding direct regelbare vlam [Finger-tip System) Multi-Fill tank f 2 25 bevat gas voor X jaar normaal gebruik. De Ronson Butron - fascinerend nieuw in vormgeving en technische perfectie. Weergaloos zuinig. Vullen of bijvullen in amper 5 seconden. Regelbare vlam. Dit juweel van Engels stijlgevoel en vakman schap in Nederland van f. 42.50 af Het geschenk voor nu dat past in de wereld van morgen. AJItiaimp. f» Serrici Ajd,: Villtam Rikkrri Handthotdirtmint N.V. Bturs, Damrak. Amiurdam De A.N.W.B. heeft aan de verkeersauto- riteiten van 23 grote steden in ons land een aantal parkeerschijven gestuurd. De ze parkeerschijven zijn, wat formaat model betreft, identiek aan de Parijse parkeerschijf, die daar sinds twee jaar wordt toegepast. De A.N.W.B. heeft ech ter in de uitvoering een verbetering aan gebracht, waardoor het mogelijk is de schijf reeds van een afstand van circa acht meter te controleren. Het vakje waarin de te parkeren tijd staat aangegeven is in kleur uitgevoerd. Hierdoor valt de auto die langer dan de toegestane tijd gepar keerd staat onmiddellijk op: de schijf ver toont dan een andere kleur dan de overi ge. De A.N.W.B. verzocht op 8 januari van dit jaar de toenmalige minister van Ver keer en Waterstaat, via een wetswijziging een proefneming met de parkeerschijf in ons land mogelijk te maken. Dit verzoek is inmiddels ingewilligd in die zin, dat de parkeerschijf, maar ook de parkeermeter een wettelijke basis krijgen zal. De bond heeft nu de gemeentelijke autoriteiten van 23 grote steden aangeboden een proef met de parkeerschijf te verzorgen. De thans verstrekte proefexemplaren kunnen de ge meenten ten dienste zijn bij de bestude ring van het te kiezen systeem van par- keercontrole. De A.N.W.B. had reeds eer der verzocht niet over te gaan tot het in gebruik nemen van parkeermeters, voor dat een proef met de parkeerschijven ge nomen is. De bond zegt dat in een groot aantal Europese steden (Parijs, Wenen, Rome, Straatsburg, Salzburg en Bordeaux), goe de ervaringen met de parkeerschijf zijn opgedaan, aanzienlijk bevredigender dan met de parkeermeter, die in feite een ge meentelijke parkeerbelasting zou beteke nen. Zij hebben voorts het grote bezwaar, dat de parkeerruimte in vaste segmenten NEW YORK (Reuter) De Beheer- schapscommissie van de UNO heeft woens dag met algemene stemmen besloten, dat Frans Togoland op 27 april van het vol gende jaar onafhankelijk zal worden. De commissie beval voorts aan dat het West- afrikaanse beheerschapsgebied op die da tum tot de volkerenorganisatie zal worden toegelaten. Advertentie A F L U KIN-C ter voorkoming van verkoudheid en gri verdeeld wordt, die afgestemd dienen te zijn op grote auto's. Aan de hand van de buitenlandse ervaringen blijkt dat het con troleren of de geparkeerde automobilist de parkeertijd heeft overschreden veel effi ciënter kan geschieden bij parkeerschij ven dan bij parkeermeters. Advertentie S u <-> CU s the brandy of Napoleon fait honneur a qui l'offre plaisir a qui le boit' Voor de rechtbank te Maastricht heeft de officier drie jaar gevangenisstraf ge- eist tegen een 24-jarige café-pianist uit Heerlen die te 's-Gravenhage en Delft negen spaarbankrekeningen aan verschil lende postkantoren geopend had, telkens met een inleg van 10 en later de spaar bankboekjes vervalst zou hebben tot be dragen van ongeveer 3600 per spaar bankboekje. waardoor ziin gezamenlijk „te goed" van negentig gulden werd opge voerd tot bijna 33.000.-. In alle boekjes zou de verdachte nagemaakte dagstem pels en valse handtekeningen van ambte naren geplaatst hebben. Op acht van de negen spaarbankboekjes had hij totaal 10.660.- opgenomen, zulks onder overlegging van onrechtmatige en vervalste identiteitspapieren. Hij kocht een drukmachine van ruim 1200.- waarop hij een aantal perskaar ten van het A.N.P. drukte, welke hij op naam van diverse gefingeerde personen stelde, maar die hij alle van zijn foto en een vervalste handtekening voorzag. De man was begin augustus uit de gevan genis ontslagen na het uitzitten van een straf van acht maanden, hem door de rechtbank te Maastricht opgelegd voor soortgelijke vervalsingen van spaarbank boekjes. De officier eiste drie jaar De verdedi ger drong aan op een gedeeltelijk voor waardelijke straf. Uitspraak op 1 december.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9