't gehele jaar door KÖK COLDEN MIDWAY Hengelsportvereniging „Haarlem" zet gemerkte reuzenkarpers uit Schoten kwam achter tegen topclub Purmersteijn, maar won toch nog 532.- Kapelaan Agterof bij koperen priesterjubileum gehuldigd t aan de redactie keiVL&toQCCS KOELKAST Boeken Kalenders Vulpennen Boekhandel VEKO Expositie geopend in Bloemenheuvel Electrolux bringt nbg msir gemak voor de huisvrouw! HARTENDORP Zandvoortmeeuwen en HBC deelden de winst HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Hengelaars wordt om opgave van vangst verzocht Lening van ruim drie ton voor gemeente Heemstede „De Speelkamer" voor de Heemsteedse Kunstkring Wie verloor gouden armband? VOETS DE BAS STOKMAN VAN 'T NET VAN HAASTEREN Burgerlijke Stand van Haarlem kom pressor onmisbaar voor U en Uw gezin prijzen vanaf N.V. Willem van Rijn Uitreiking, prijzen van hengelsportcompetitie Eerste prijs voor kinder koor van „Heemstede" Extra concert voor de Heemsteedse Kunstkring Paard belandde met zijn berijdster op autodak Jubilea bij Joh. Enschedé op 24 en 25 november „PYRAMIDr-CEHTRITUÖE VERKRIJGBAAR BIJ toch pittig P. Dickmann kampioen tweede klasse biljarten NZH-werkplaats in Haarlem op 12 december gereed DWR versloeg HZC-ers Binnen 24 uur GRIEP VERSLAGEN door Qn/U/i/'/i/ii/ie 7/Ucty Gymnastiekvereniging GIOS gaf uitvoering ATAX-TAXI 1.2.3.4.5 MAANDAG 2 3 NOVEMBER 1959 De hengelsportvereniging „Haarlem" heeft dezer dagen met medewerking van de Organisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij en de Haarlemse gemeen telijke dienst van Hout en Plantsoenen in het viswater rond Haarlem een groot aan tal reuze karpers uitgezet. Ongeveer tien jaar geleden had de hen gelsportvereniging „Haarlem" een 120-tal kleine karpertjes uitgezet in de vijvers van de Noorderhout. Deze vissen, die des tijds ongeveer vijf a zeven centimeter groot waren, zijn gedurende de laatste de cennia dank zij de goede zorgen van het publiek opgegroeid tot reuze karpers, waarvan de lengte varieert van zestig tot zeventig centimeter en die tien tot vijftien pond wegen. De heer Blok van de Organisatie ter Ver betering van de Binnenvisserij was met een ploeg helpers gekomen om met be hulp van een elektro-aggregaat en zegen en onder toezicht van de heer J. A. Dor- resteijn van Hout en Plantsoenen en de voorzitter van de hengelsportvereniging „Haarlem", de heer P. E. Willemsen jr., een aantal grote karpers uit de vijvers van de Noorderhout te halen en over te brengen naar ruimer viswater. Ongetwijfeld zal onder hengelaars vol gend jaar veel animo bestaan om naar de ze „kanjers" te vissen. Men zal dan ech ter sterke spullen moeten gebruikent, want de „visjes" zijn heel wat mans. AI deze karpers zijn achter de rugvin ge merkt met een klein aluminiumplaatje, waarop een nummer voorkomt. Teneinde de trek en de groei van de karpers te kun nen nagaan wordt iedere hengelaar, die een exemplaar weet te vangen, dringend verzocht daarvan melding te maken aan de Organisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij, Maliesingel 12, Utrecht, of aan de secretaris van de Hengelsportver eniging „Haarlem", Jan Gijzenkade 204, Haarlem, onder vermelding van het op het plaatje aangebrachte nummer en de datum waarop de vis is gevangen, alsme de of de vis is behouden, dan wel weer is teruggezet. Behalve de reuzekarpers heeft de hen gelsportvereniging ook nog ongeveer 1500 stuks tweezomerige karpers ter grootte van 20 tot 25 centimeter in de Mooie Nel en de Binnen- en Buitenliede uitgezet. Ook van deze exemplaren zijn ongeveer twee honderd met een aluminiumplaatje ge merkt. Om ook hier de trek en de groei te kunnen waarnemen wordt iedere hen gelaar, die een gemerkt exemplaar vangt, verzocht aan genoemde adressen medede ling van zijn vangst te doen met vermel ding van het nummer van het plaatje, de plaats van de vangst en van het feit, of de vis voor consumptie is meegenomen of weer is teruggezet. Volgens de wettelijke bepalingen moet iedere karper, kleiner dan 35 centimeter, worden teruggezet. Maar ook in dat geval wordt een melding van de vangst zeer op prijs gesteld. B. en W. van Heemstede willen bij de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten een lening van 316.450,— aangaan voor de financiering van enkele kapitaalswer- ken, ondermeer het leggen van buislei dingen in de Rivierenuurt, de uitbreiding van de brandweergarage en de verbetering van de centrale verwarming van het raad huis. De looptijd van de lening is dertig jaar, de rente 4^ percent per jaar. Doordat 't Théatre Comique de Paris, dat maandag 14 december voor de Heem- steedse Kunstkring zou optreden, wegens 'n ongeval van Gérard Lorin deze tournee heeft moeten uitstellen, wordt deze toneel avond nu verzorgd door het ensemble „De Speelkamer" uit Amsterdam, onder direc tie van Frans Vasen. Opgevoerd wordt „De gevaarlijke bocht", een thriller in drie bedrijven door J. B. Priestley. De regie is van Bert Dijkstra. Medespelenden zijn Fien Berghegge, Anita Menist, Betsy Smeets, Bé Schenk, Robert Sobels, Frans Vasen en Frits Butzelaar. Het hoofd van de justitiële dienst der Haarlemse polite verzoekt degene die in het laatst van augustus of begin septem ber in de omgeving van het Stationsplein een gouden armband heeft verloren, zich te melden aan het bureau in de Smede- straat, kamer 24. Advertentie Onderstaande van Haarlem e.o. bevelen aan: Dinsdag 500 gr. SPEKLAPPEN met zakje kruiden en zout 150 gr. BOTERHAMWORST Woensdag: 500 gr. GEHAKT met zakje kruiden en zout 250 gr. GEKOOKTE WORST 1.48 0.47 1.68 0.65 Rijksstraatweg 248 bU Jan Gtyzenbrus Jan van Walréstraat 16 Van Kinsbergenplein 1 Zyiweg 130 Hagelingerweg 84 BEVALLEN van een zoon: 19 nov.: M. C. G. Spijker-Muhr; 20 nov.: J. van Es-van Meekeren; A. van der Zande-de Vries; N. van der Duin-Zwaan; A. M. B. Koelemij-Stellbrink; M. Joosten-de Goede; 21 nov.: A. W. Nijgh-Keij; A. M. Picavet- Oud; H. van Geelen-Visbeen. BEVALLEN van een dochter: 19 nov.: M. G. C. Fleuren-Timmers; 21 nov.: N. Kensen-Dijkstra. GETROUWD: 21 nov.: K. Tamsma en E. E. de Josselin de Jong; W. Droogleever Fortuijn en H. Stenfert Kroese; D. C. de long en A. C. van der Burg; A. H. A. Snij ders en J. H. Kneijnsberg. OVERLEDEN: 19 nov.: T. G. Das-Kok, 72 j., Fred. Hendriklaan: 20 nov.: G. J. van der Veldt, 22 j., Hannie Schaftstraat; W. G. van Leeuwen, 65 j., Delftlaan. Adi-frtpvtie verkrijgbaar bij de bonafide handel AUecnvertegenwoordiging Amsterdam, Haarlemmerweg 475, teL 185222 (10 lijnen). Tijdens een feestelijke bijeenkomst in het gebouw van -de H.K.B. in Haarlem werden dezer dagen de prijzen uitgereikt van een hengelcompetitie, die gedurende de afgelopen zomer door de Hengelsport vereniging „Haarlem" is gehouden. Tevens werden vele medailles en be kers, waaronder de Willemsen-bokaal uit gereikt. Verscheidene kleinkunstartiesten ver leenden aan deze avond hun medewerking onder meer de jodelzangeres en kunst fluitster Mitzi Waller, het zangeresje Shir ley, de mondharmonikavirtuozen Sonoth Comediants en het Holland Quartet. Dit laatste ensemble verzorgde de dansmu ziek voor het bal, dat de avond besloot. De afdeling kinder- en jeugdkoor van het christelijk gemengd koor „Heemstede' heeft j.l. zaterdag op het Rotterdams Zang concours, onder leiding van de dirigent S. P. Visser, in de afdeling jeugdkoren een eerste prijs behaald met 335 punten. Advertentie ZIJLSTRAAT 98 Telefoon 11706 Het bestuur van de Heemsteedse Kunst kring biedt zijn leden een extra-concert aan, dat maandag 30 november wordt ge geven in de bovenzaal van het Minerva- theater. Optredenden zijn Didi Sanders, mezzo-sopraan en Jaap Spigt, cembalo. Didi Sanders zingt Engelse, Spaanse en Franse liederen van de componisten Pur eed, Bassa, Esteve, Defesch en Spontini. Het programam van Jaap Spigt bestaat uit werken van Handel, Soler, Sybrandus van Noordt en anderen. Zondagmiddag omstreeks één uur ver loor een amazone, die aan het oefenen was in de omgeving van de Boekenroode- weg in Aerdenhout, plotseling de controle over haar paard, dat op hol sloeg en de Boekenroodeweg oprende. Het geschrok ken dier rende met zijn berijdster op een uit de richting Vogelenzang komende auto af. De bestuurder, een 42-jarige majoor van de Koninklijke Landmacht, trachtte door krachtig remmen een aanrijding te voorkomen, maar kon niet verhinderen dat paard en ruiter op het dak van zijn wagen werden gesmakt. De amazone werd van het paard op het wegdek geslinterd. Zij werd niet gewond. Het hevig geschrok ken paard rende naar zijn stal. De auto werd op verschillende plaatsen, maar vooral aan het dak ernstig beschadigd. Werk van MC. Escher en Judith Laqueur-Révész Vele genodigden waren zaterdagmiddag naar „Bloemenheuvel" aan de Bloemen- aaalseweg 158 in Overveen gekomen om de officiële opening door de heer Jan D. Voskuil van een expositie van werken van de ceramiste mevrouw Judith Laqueur Révész uit 's-Gravenhage en van de gra ficus M. C. Escher uit Baarn bij te wonen. De heer Voskuil besprak hoedanigheden van het werk van beide exposanten en hun levensloop. Mevrouw Laqueur is Hongaar se van geboorte. Zij legt zich sinds 1952 vooral toe op de glazuurtechnieken. Haar werk is beïnvloed door Chinese, Japanse, Perzische en Griekse kunst. M. C. Escher genoot zijn opleiding aan de school voor Bouwkunde, Versierende Kunsten en Kunstambachten te Haarlem, waar hij on der anderen S. Jessurun de Mesquita als leermeester had. In Italië legde Escher zich vooral op de houtsnede toe. In zijn werk aldus de heer Voskuil worden wij ge confronteerd met een wereld waarin werkelijkheid en fantasie elkaar afwisse len. Eschers werk verraadt een vinding rijke geest en een magische kracht, waar mede hij de meest wonderlijke wezens voor ons neerzet. Op 24 november zal de heer L. U. Wuhl. werkzaam als voorman-elektriciën op de afdeling werkplaatsen van Joh. Ensche dé en Zonen Grafische Inrichting n.v. te Haarlem, de dag herdenken waarop hij 40 jaar geleden bij deze vennootschap in dienst trad. Op 25 november zal voorts mejuffrouw C. P. Barthel, werkzaam als chef van de afdeling Controle Bankbiljetten van Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting n.v. te Haarlem, de dag herdenken waarop zij 40 jaar bij deze vennootschap in dienst is. Advertentie uitent eolide uitvoering Electrolux I) droogt Uw «uw binnen t min. automeUieehe rem - veiligl Sm gelakt - plotselinge temperatuursveranderingen hebben absoluut geen invloed! 'danst' niet staat muurvast! Voor Electro-Lux Wasmachines Stofzuigers, Wascombinatles, Centrifuges en Koelkasten GEN. CRONJéSTRAAT 43 HAARLEM - TELEFOON 5276(1 Kruisstr. 5 - Haarlem Tel. 18908 De viering van het koperen priesterfeest van kapelaan J. Agterof van de r.k. Sint Bavo-parochie in Heemstede, begon zon dagmorgen met een plechtige hoogmis. Het feestelijk karakter van de plechtigheid werd verhoogd door de uitvoering van de „Messe zu Ehren der Heiligen Leodegar", door het versterkt kerkkoor onder leiding van de heer G. Scheepers. De muzikale partijen van deze mis werden vertolkt door enige leden van de r.k. harmonie „Sint Michaël" met een uitstekende orgel begeleiding van Joop Snijders. De feest predikatie werd uitgesproken door mgr. H. W. Agterof, een broer van de jubile rende priester. Des middags werd in gebouw „Nieuw Berkenrode" de receptie gehouden, die druk werd bezocht. Behalve honderden parochianen en vele geestelijken waren hier aanwezig mgr. I. Wils. pater Schreurs, emeritus-pastoor Chr. W. van Mierlo, de beide vorige kapelaans van de ze parochie P. Riep en J. Wesseling, wet houder E. J. van Lent en enige katholie ke gemeenteraadsleden. Bij 't betreden van de receptiezaal werd kapelaan Agterof, die in gezelschap was van zijn beide ouders, met een hartelijk applaus begroet. De eerste spreker was pastoor C. Pouw. Hij wilde hem in de eer ste plaats huldigen als zieleherder, die reeds zovelen dichter bij God heeft ge bracht. De heer Th. H. J. Verhoeven sprak na mens de parochie en noemde het een uit zonderlijk geval, dat een kapelaan meer dan tien jaar in dezelfde standplaats mocht verblijven. Voor Heemstede betekende dit echter bovendien het voorrecht de jubi laris te zien evolueren van jong priester tot een rijper geestelijke. Daarbij heeft hij zich verzekerd van de algemene gene genheid en sympathie, hetgeen wel duide lijk is gebleken uit de spontaniteit waar mee men tot het jubileumgeschenk heeft bijgedragen. Spreker verklaarde dan ook met nadruk, dat zich hierbij ook de pen ningen der armen en weduwen bevonden. Als bewijs van de grote waardering bood de heer Verhoeven namens de parochianen kapelaan Agterof een fiets en een chèque aan. Een lange rij van sprekers volgde. On dermeer voerden het woord de heer B. Nooy, namens het Maria-legioen, de heer A. Roozen. namens de groepscommissie van het parochiële jeugdwerk; de heer A. Verdonschot, namens de plaatselijke afdeling van de Katholieke Middenstands Vereniging; de heer P. Boumans, namens de bijbelclub; de heer J. Peperkoorn, na mens de regenten van „St. Bavo"; mr. C. M. van Emmerik, namens het missie comité en de heer J. H. Kramer, namens het kerkbestuur. Zij allen besloten hun felicitatie met het overhandigen van een geschenk, meestal enige boeken of lang speelplaten. Hierna werden de overige parochianen en belangstellenden in de gelegenheid ge steld hun jubilerende kapelaan persoonlijk geluk te wensen. Een gelegenheid, welke vele honderden bezoekers aangrepen. 's Middags werd deze eerste feestdag besloten met een plechtig danklof. Hier kwam kapelaan Agterof eigenlijk voor het eerst aan het woord, een toespraak wel ke uiteraard voornamelijk was gewijd aan dankbetuigingen jegens God en parochia nen voor deze hoogtijdag. De viering van dit jubileum wordt dins dag voortgezet met een door kapelaan Ag terof op te dragen mis, met medewerking van het jongenskoor van de Sint Antonius- ulo-school. Des avonds om acht uur be gint de ere-avond in gebouw „Nieuw Ber kenrode", voor welke gelegenheid een feestprogramma zal worden uitgevoerd. Dit priesterjubileum wordt dan woensdag besloten met een feestavond in dezelfde zaal, welke Kapelaan Agterof wordt aan geboden door leerlingen van de scholen en leden van de vrouwelijke jeugdbeweging Schoten heeft voor een prettige verras sing gezorgd door de leider van de afdeling, Purmersteyn met 21 te verslaan. De Schoten-ploeg speelde in een uitstekende vorm en het was ongetwijfeld de beste wedstrijd in dit seizoen. Vooral de voor hoede in een gewijzigde opstelling voldeed heel goed en maakte het de sterke Noord- hollaudse achterhoede geducht lastig. Vooral in de eerste helft was het een zeer aardige wedstrijd met om beurten de partijen in de aanval. Van Purmersteyn- zijde werden de aanvallen meestal geleid door middenvoor Swart of de beide vleu gelspelers Schot en Kruiver, maar de De tweedeklassers Haarlemse defensie, met Veen en Kessens aan het hoofd, weerstond de talrijke Pur- merender aanvallen. Aan de andere kant weerden doelman Reitsma en spil Wezel zich kranig tegen de vele en gevaarlijke aanvallen van de thuisclub, waarin Geurts en Wijkhuizen een flink aandeel hadden. Tot de rust hielden Kessens en Reitsma hun doel schoon en na de rust werd de strijd op dezelfde prettige en vlotte wijze voortgezet. Aanvankelijk was Schoten wat meer m de aanval, maar succes kwam aan de andere kant toen doelman Kessens. die overigens een uitstekende partij speelde, zich door een ver schot van Swart liet verassen (01). Schoten bleek geenszins ontmoedigd en toen korte tijd daarna Geurts een prach tige combinatie op de juiste wijze afrond de en doelman Reitsma kansloos passeer de (1—1) werd de strijd pas goed spannend. De thuisclub ging tenslotte met de winst strijken toen Geurts opnieuw na goed voorbereidend werk van Wijkhuizen Reitsma het nakijken gaf. De kostbare 21 voorsprong liet de goede spelende Schoten defensie zich daarna niet meer ontnemen. HBCZ'tneeuwen De ontmoeting tussen HBC en Zand voortmeeuwen heeft ook ditmaal weer veel spanning opgeleverd. De 2000 toeschou wers behoefden zich aan de „Molenwerf' in Heemstede dan ook niet te vervelen, al kon van de wedstrijd niet bepaald gezegd worden dat het spel op hoog peil stond. Vooral voor de rust werd er danig op los geknoeid. Het plaatsen was slecht ver zorgd tn de kansen, die beide ploegen zich zagen toegemeten werden grandioos om zeep gebracht. Tien minuten voor de rust kreeg Zandvoortmeeuwen een vrije trap toegewezen die prachtig door Water ge nomen van de lat in het veld terug sprong. Michels wist even zijn bewaker te Advertentie Bij de zondag in Medemblik gehouden biljartkampioenschappen tweede klasse, kader 38/2, heeft de Heemstedenaar P. Dickmann, die lid is van de Haarlemse vereniging DES, de titel behaald. Hij promoveert naar de eerste klasse. Na afloop heeft de secretaris van de KNBB, de heer J. van Beem uit Heem stede. de kampioen de medaille uitgereikt. Het gemeentebestuur van Medemblik gaf tijdens het toernooi van zijn belangstelling blijk. Het toernooi heeft een spannend ver loop gehad en pas in de laatste partijen werd de strijd ten gunste van Dickmann beslist. Hij speelde tegen de Hagenaar Wilts en de winnaar van deze partij zou in het bezit komen van de titel. De Heem stedenaar zegevierde en behaalde tien punten. In totaal scoorde hij 1715 punten in 91 beurten; zijn gemiddelde was 18.84 en zijn hoogste serie 84. Franken uit Til burg, die tweede was. had zondag nog de beste kans, maar doordat hij zijn laatste partij tegen de Amsterdammer Van Meel verloor, kon hij niet in het bezit komen van de titel. Franken scoorde 1741 punten in 92 beurten; het Bemiddelde was 18.92 en de hoogste score 92. (Verkort weergegeven) Buitenrustbrug. Elke ochtend vertrekken er vele N.Z.H.-bussen met honderden fo rensen richting Amsterdam. Het gaat goed tot aan de Buitenrustbrug. De vorige week is het vier keer gebeurd dat deze brug open was: meestal zo tegen kwart over acht. Dit euvel vormt dan een hele file van autobussen en auto's op de Schiphol- weg, Rustenburgerlaan en Buitenrustlaan. Het gevolg van een en ander is dat vele forensen te laat op hun bestemming ko men, hetgeen op de duur een aanzienlijk verlies aan arbeidsuren gaat betekenen. Zou het geen aanbeveling verdienen deze brug en eventueel ook andere ophaal bruggen 's morgens tussen acht en negen uur dicht te laten? Naar ik meen is dit in Amsterdam reeds jaren het geval. J. H. VAN SCHIE. Haarlem. (Wij hebben deze kwestie voorgelegd aan de gemeentelijke dienst van het Ha venwezen, waar men ons meedeelde dat de situatie in Haarlem niet vergeleken kan worden met die in Amsterdam, dat worstelt met de problemen van een druk tramnet in een nauwe binnenstad. In Haarlem heeft men, in het bijzonder toen op 1 september 1957 de tramdienst Zand- voortAmsterdam door de buslijn werd vervangen, het probleem van het niet- openen van de Buitenrustbrug tijdens spitsuren bestudeerd. Men is tot de con clusie gekomen dat dit om technische redenen niet wel mogelijk was. Aan de zuidzijde van de brug bevinden zich na melijk geen remmingwerken. waardoor het voor schepen onmogelijk wordt daar te meren in afwachting van het openen van de brug. Aan de noordzijde van de brug is er wel gelegenheid tot meren. Met het aanbrengen van remmingwerk zijn kapitalen gemoeid, waarover de gemeente thans niet de beschikking heeft. Overigens hebben de brugwachters opdracht gekre gen met verstand en beleid de brug te openen en te sluiten, zodat het wegver keer zo min mogelijk vertraging onder vindt. Er worden meestal niet meer dan drie of vier schepen tegelijk doorgelaten. Het niet-openen tijdens spitsuren heeft ook het nadeel dat er zich dan zoveel schepen verzamelen, dat het wegverkeer na het opnieuw openen van de brug aanzienlijk langer dan normaal gestremd is. Op zaterdag 12 december des middags om kwart voor drie zal de heer J. J. Jur- rissen, directeur van de NZHVM, de nieuwe werkplaats, kantine en andere be drijfsruimten aan de Leidsevaart in Haar lem met een korte plechtigheid in gebruik nemen. Na het officiële gedeelte zal er ge legenheid zijn de nieuwbouw te bezich tigen. Voor de bekercompetitie KNZB heeft DWR zondagavond in Hilversum gespeeld tegen HZC, dat met 51 verslagen werd. Nadat midvoor Boy v. d. Bogaerde voor DWR de doelpuntenreeks had geopend, werd hij zwaarder bewaakt en in de eerste helft voor het maken van doelpunten uit geschakeld. Toen dringen Jan Sint en Piet de Bruijn door de HZC-verdediging heen (03). Na rust werd Piet de Bruijn het water uitgezonden en Joop v. d. Water buitte voor HZC de spelersmeerderheid uit. Van de Bogaerde en Hans Wijnveld brachten daarna de DWR-overwinning op 5—1. ontsnappen en het gelukte de oud-Ajaxied met een welgemikt schot de Zandvoortse ploeg de leiding te geven (01). De voor sprong was echter van korte duur. Zeven minuten later sprintte Duindam op het Zandvoortse doel af en hoewel doelman Ter Wolbeek uitlopend redding trachtte te brengen schoot Duindam beheerst in. In de tweede helft werd de wedstrijd steeds spannender. Na een kwartier kwam Zandvoortmeeuwen goedkoop aan zijn tweede doelpunt toen de HBC-speler Drayer een voorzet van Michels keihard in eigen doel schoot (12). De verstand houding in het veld werd er nadien niet beter op. De zwak leidende scheidsrech ter Sonderman nam vele vreemde beslis singen en de spelers en het publiek wisten ten laatste niet meer waar zij aan toe wa ren. HBC vocht fel om de dreiging van de nederlaag af te wenden. Een kwartier voor tijd lukte dat. Wegens hands van de Zand voortse doelman mocht HBC een vrije trap nemen en het was Duindam, die zich ach ter de bal plaatste. Zijn schot was zuiver gericht, maar zeker niet onhoudbaar (2—2). IIA Kennemers 10 10 Vitesse 10 10 Hollandia 10 15 W. Frisia 10 10 Purmersteijn 10 15 DEM 10 7 HRC 10 13 Schoten 10 7 VVB 10 11 Zandvoortm. 10 7 HBC 10 10 WFC 10 5 Advertentie Voor een vrij goed bezette zaal gaf de gymnastiekvereniging G.I.O.S. zondag middag in de gemeentelijke concertzaal te Haarlem een jeugduitvoering ter gelegen heid van haar 12'/i-jarig bestaan. Na de uitvoering bij het 10-jarig bestaan zagen wij weer het gedegen jeugdwerk van hoofdleider-voorzitter-oprichter K. Boers- ma, die zijn programma begon met een gevarieerd nummer op de lange mat met kleuter-meisjes. Het massale turnen „ligt" de heer Boersma blijkbaar zeer goed want ook bij bewegingsdrang jongens en klimpalen jongens konden de jongens hun verlangen naar springen, klimmen en kruipen ten volle bevredigen. Het algemeen springen door drie groe pen meisjes, t.w. kast-lengte-, kast-breed- te- en bokspringen was meer gestyleerd; er werd goed op de afwerking der spron gen gelet Een keurig nummer was ook het werken op de lange mat door een gro te groep meisjes. Behalve bij de finale was de heer Boers ma ook betrokken bij individueel brug- turnen jongste, en ringenzwaaien oudste meisjes. De eerste assistent van de leider, de heer M. van Domselaar, had enige toe stelnummers voor zijn rekening gekregen, te weten evenwichtsbalk, paardspringen en brug met ongelijk gestelde legger door meisjes. In vergelijking met de vorige uit voering was het gehalte aan balk en brug zichtbaar vooruitgegaan en het springen was zeer attractief. De derde leider was de nog jonge H. de Groot, die weliswaar een bescheiden aan deel in het programma had, lijnboksprin- gen en lange mat jongens, doch deze nummers niet onverdienstelijk ten tonele bracht. Met genoegen zagen wij het werk van de nieuwe leidster voor de ritmische gym nastiek, mejuffrouw E. Kamsteeg, die haar leerlingen een quadrille, een Poolse dans, een mazurka, een fantasie op een etude van Heller, een springoefening en een knotsoefening deed demonstreren. Behalve bij de mazurka, waarbij de vor men, motieven en opstellingsveranderin gen moeilijk te volgen waren, waren de andere nummers meer dan voldoende. GIOS zal aan deze leidster nog veel ge noegen kunnen beleven. Bij de finale, onder leiding van de heer Boersma, traden alle deelnemers(-sters) in twee groepen op voor twee massale vrije oefeningen welke vlot werden afge werkt en hun bekroning kregen aan het slot van de tweede oefening, toen de le den de letters G.I.O.S. vormden, waar mede tegelijk het einde kwam aan een uitvoering, welke zeker geslaagd ge noemd mag worden. Advertentie

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5