Mode TOPJAAR 1959: Europese heffing voorgesteld op alle bronnen van energie *5 A.H. SIIWMART TIPS 1 Epilepsiedag op „Meer en Bosch" Dr. M. G. Candau in Nederland Amsterdamse Beurs Realistische oefening van Haarlems brandweer Oud-belasting ambtenaar knoeide in boekhouding 158 71 uperMort" DE GAULLE PLEIT VURIG VOOR FRANS-DUITS BEGRIP Sinterklaas rijdt weer over Heemsteedse daken Wie zag deze aanrijding? Nieuwe verordening op winkelsluiting Expeditiebedrijf Heemex te Heemstede opgericht TWINTIG PERCENT MEER VOOR „DE STILLE ARMEN". WERKT U MEE AAN EEN RECORD? GIREER UW GIFT OF GEEF HAAR AF AAN ONS LOKET. GIRO 273107. Als eigen inkomsten voor de EEG en Euratoom Drie gewonden bij gevecht in café Hogere rechten voor gebruik openbare grond Haarlemse politierechter UIT STAD EN STREEK GEHAKT HACHéVLEES 500 g, 98 VARKENSLAPPEN 138 HUTSPOT-groente 45 SPECULAAS SPECULAAS per pak 49 Hartstochtelijk pleidooi voor Europese eenheid Nederlander in Indonesië veroordeeld wegens wraakoefening MAANDAG 23 NOVEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het centrale administratiegebouw en de grote recreatiezaal van het recrea tiecentrum „Het Grote Bos", van de Hervormde Kerk in Doorn, is in de nacht van zaterdag op zondag vol komen door brand vernield. Het ge bouw is ruim twee jaar geleden ge reed gekomen, nadat een houten re creatiezaal door brand verloren was gegaan. Thans zijn het kantoor, de ontvangstruimte, de bibliotheek met veel onvervangbaar documentatiema teriaal, de keuken, de grote eet-recrea- tiezaal en de kleine eetzalen, met elkaar een oppervlakte van 650 vier kante meter beslaande, verloren ge gaan. De schade bedraagt enkele tonnen en wordt door verzekering ge dekt. De Doornse brandweer was zeer snel ter plaatse, maar kon niet veel uitrichten, omdat de druk op de water leiding gering was en de vijvers in het bos droog stonden. Een kwartier na de ontdekking van de brand stond dan ook al vast, dat het gebouw niet te redden was. Advertentie W. VOET EN ZONEN Grote Houtstraat 165 Tel. 12136 (Shows, snufjes en alles wat verder in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Naast de gezellige snorrende kachel en de heerlijke lange avonden kennen we nog andere geneugten, die ons de soms zo wei nig aanlokkelijke winter helpen door te komen. Sleeën, schaatsen en wandelen door de besneeuwde duinen en voor de meer bevoorrechten een vakantie in een wintersportcentrum maken de winter voor velen zeer attractief. Vooral wanneer je voor deze koude spor ten goed gekleed bent en de sneeuw en gure wind je niet kunnen deren. En dat je er sportief, praktisch, fleurig en jeugdig uit kunt zien, heeft Gretha de Bruyn ons zaterdagavond tijdens een show in Bou- wes te Zandvoort duidelijk bewezen. Bij het samenstellen van een winter- sportgarderobe moeten we met verschil lende belangrijke factoren rekening hou den. Allereerst moeten het jack en panta lon, die tijdens het skieën gedragen wor den winddicht en waterafstotend zijn. zo dat men niet na een enkele valpartij al meteen doornat is. Verder moet de kle ding de nodige bewegingsvrijheid geven en niet gespannen om het lichaam zitten. Ideaal in dit opzicht is de Helanca panta lon vervaardigd van elastische garens en wol. Naast de noodzakelijke eigenschap pen zoals waterafstotend en ijzersterk is ze ook rekbaar in de lengte, waardoor de pasvorm steeds perfect is. Van dezelfde elastische garens zijn ook de effen ski- pakken, die het gehele lichaam omsluiten, van voren door een lange rits gesloten worden en aan de boord en manchetten met een witte gebreide bies zijn afgezet. Men zit er heerlijk warm ingepakt, maar toch gaat begrijpelijkerwijs de voorkeur uit naar de meer vlottere combinatie van jack en pantalon. Veel van de anoraks zijn reversible, wat vooral voor de wat druk kere dessins een uitkomst is: vervelt het streep- of fleurige „glas in lood" dessin, zoals we dat op de show getoond zagen, dan zorgt de effen binnenkant weer voor het nodige evenwicht. Al deze jacks zijn op de rug, schouder en voorkant dubbel, en de zakken zijn steeds met rits afge sloten. Aardig zijn de geplooide capuchons, die met een rechte band zijn afgewerkt, zodat het touwtje, dat normaal de ruimte bijeen- r*gt niet meer nodig is. Ideaal zijn ook de reversible witte wollen zeeduffel mantels- met ninoflex gevoerd. Naast de levendige en fleurige pullovers in Noorse motieven zijn de behagelijk warme truien in bouclé mohair voor dit seizoen zeer modieus. Ook de vesten van bouclé, die minder hoog in prijs liggen zul len het zeker goed doen. Er was keuze ge noeg en deze sportshow leverde ons het be wijs, dat men voor niet al te veel geld een aan alle eisen beantwoordende win tersportgarderobe kan aanschaffen. Kattj Zaterdag is de jaarlijkse epilepsiedag, georganiseerd door de federatie van epi- lepsiebestrijding, in gebouw „Irene" van de stichting „Meer en Bosch" in Heemste de gehouden. Eerst hield dr. A. M. Lo- rentz de Haas, geneesheer-directeur van .Meer en Bosch" een inleiding over „Ver schijnselen van de epilepsie en haar be handeling", gevolgd door d-, O. Magnus, die sprak over „De betekenis van de elek- tro-encephalographie voor de epilepsiebe- strijding". Na de middagpauze werd een forum gevormd, dat de vragen naar aan leiding van beide causerieën zou beant woorden. Dit forum stond onder voorzitterschap van dr. A. M. Lorentz de Haas, met als le den zuster J. van Andel en de heren H. Brulleman en B. van der Steeg, respectie velijk hoofd van de sociale werkplaats en hoofd der school van „Meer en Bosch", broeder J. de Vries en de doktoren O. Mag nus en K. Vet uit Wassenaar. Voor het geval dit forum weinig vragen zouden wor den voorgelegd, had men een filmverto ning in reserve gehouden. Het reeds opge stelde projectie-apparaat behoefde echter geen dienst te doen, want de sprekers van deze morgen hadden zulke interessante onderwerpen behandeld, dat talrijke aan wezigen hierover nadere inlichtingen wensten. Een interessante gedachtewisse ling was het gevolg. Van de vele vragen noemen wij die, wel ke zuster Van Andel heeft beantwoord, omdat deze de opleidingsmogelijkheden voor verpleegsters bij de stichting „Meer en Bosch" betrof. Spreekster moest deze tot haar spijt in enigszins negatieve zin be antwoorden, omdat de Verpleging van epi- lepsie-patiënten te eenzijdig is, om tot het behalen van het diploma te leiden, dat voor krankzinnigenverpleging nodig is. Toch zag spreekster wel enige toekomst mogelijkheden, omdat zij verwachtte dat over enige tijd ook bij „Meer en Bosch" de meisjes tot het volledige diploma-B mogen worden opgeleid. En in een derge lijk geval zullen de omstandigheden direct veel gunstiger liggen omdat de zorg voor en de omgang met de dikwijls moeilijk te verplegen epilepsie-patiënten, voor deze meisjes een uitstekende vorming kan be tekenen. Ten slotte sprak dr. Lorentz de Haan nog een kort dankwoord, gericht tot allen, die voor het slagen van deze dag hun mede werking hadden verleend. Dit jaar heeft Sint Nicolaas opnieuw ge volg willen geven aan het verzoek van de winkeliersvereniging van de Heemsteedse Jan van Goyenstraat. zijn zo langzamer hand traditioneel geworden tocht over de daken, te herhalen. Hij zal dus .zaterdag middag om halfzes, in gezelschap van Zwarte Piet in deze siraat op de daken verschijnen, waarbij de rappe knecht de schoorstenen en dakvensters zal onder zoeken op de eventuele aanwezigheid van stoute kinderen. De gemeente dooft op dit tijdstip de straatverlichting, evenals de winkeliers hun etalages, zodat de „hoge bezoekers", die bovendien in het licht van schijnwerpers worden gezet, voor de kin deren uitstekend zichtbaar zullen zijn. Van zijn hoge post af. zal de Sint zich via de microfoon met een toespraak wen den tot de verzamelde jeugd, waarna hij ongetwijfeld een zanghulde in ontvangst zal mogen nemen. Wegens de te verwach ten grote belangstelling, wordt het ver keer voor de Jan van Goyenstraat tussen kwart over vijf en kwart voor zes door de Heemsteedse politie omgeleid, evenals dit met het busverkeer het geval zal zijn. Automobilisten wordt verzocht hun wa gen niet langs de busroute te parkeren Het bestuur van de winkeliersvereni ging heeft aan dit bezoek enige attracties verbonden. Behalve dat de gehele middag mechanische muziek ten gehore wordt gebracht, zal ook een geheimzinig heer kunnen worden waargenomen. Deze zal in diverse vermommingen waardebonnen uitreiken aan kopers, die hij op zijn wan deling in de winkels ontmoet. Zondagmiddag om kwait voor vijf zijn op de hoek van de Rembangstraat en het Nieuw-Guineaplein in Haarlem-Noord een personenauto en een motorfiets met elkaar in botsing gekomen. De aanrijding ont stond waarschijnlijk doordat de motorrij der, een 47-jarige slagei uit Alkmaar, geen voorrang verleende. De motorrijder en zijn 49-jarige in Haar lem wonende zuster die achter op zat, vie len en werden beiden met een lichte her senschudding in de Mariastichting opgeno men. De Haarlemse politie verzoekt ge tuigen zich met haar in verbinding te stel len. Met een Tupolev-straalvliegtuig van de Russische luchtvaartmaatschappij „Aero- flot" arriveerde zondagmiddag de direc teur-generaal van de Wereldgezondheids organisatie, dr M. G. Candau, op Schip hol voor een driedaags bezoek aan Neder land. Dr. Candau had 12 dagen in de Sov jet-Unie vertoefd. De 48-jarige Braziliaan die in 1953 tot directeur-generaal werd be noemd, heeft besprekingen gevoerd met de Russische minister van Buitenlandse Zaken en die van Volksgezondheid over een nauwere samenwerking van Amerika en Rusland bij medische onderzoekingen. Tijdens het bezoek van Kroesjtsjev aan de Verenigde Staten werd in principe daar toe besloten. Een grote stap voorwaarts noemde dr. Candau, bij wiens organisatie ook Rusland aangesloten is, deze beslis sing. De Russen hebben veel succes met de malaria-bestrijding. De malariabestrij ding is een van de hoofdpunten van het programma van de W.H.Ó. vooral in de achtergebleven gebieden ligt nog veel werk te wachten. Daarnaast zijn de pok- kenbestrijding en de drinkwater-voorzie ning problemen, die grote aandacht vra gen. Een goede drinkwatervoorziening is in de eerste plaats noodzakelijk. De W.H.O.. in feite slechts een administratieve in stelling. bemiddelt bij het verkrijgen van financiële middelen, die de uitvoering van de vaak kostbare projecten mogelijk moe ten maken en geeft daarnaast steun in de vorm van adviezen en andere hulp. In Europa zelf liggen de problemen ge heel anders. In Europa heeft men de ziek ten, die door microben worden verspreid, wel onder de knie. Hiervoor zijn echter de virus-ziekten in de plaats gekomen. Hij noemde ook de toeneming van de mentale ziekten als gevolg van de psychische span ningen waaraan de mensen steeds meer bloot staan. Wat Nederland betreft wees hij op het probleem van de vervuiling van het water en de lucht. Dr. Candau bezocht vandaag het water bouwkundig laboratorium te Delft, de mi nister van Sociale Zaken en Volksgezond heid, mr. dr. Chr. J. M. A. van Rooy en de staatssecretaris van Buitenlandse Za ken, dr. H. R. van Houten. Morgen zal hij onder meer een bezoek brengen aan het nieuwe laboratorium van de bloed transfusiedienst te Amsterdam. B. en W. van Heemstede hebben de ge meenteraad een nieuwe verordening op de winkelsluiting voorgelegd. De in deze verordening vastgestelde sluitingstijden komen overeen met die, welke in Haar lem gelden. Volgens de ontwerp-verorde- ning kunnen de winkels in de periode van 26 november tot en met 3 december open blijven tot tien uur 's avonds. De middenstandsorganisaties in Heem stede hebben verzocht in de week voor Kerstmis de winkelsluitingstijd te stellen op tien uur 's avonds. De winkelsluitings wet heeft de sluitingstijd voor die dagen echter bepaald op negen uur. B. en W. me nen dat dit sluitingsuur kan worden ge handhaafd. In de donderdagmiddag om vier uur te houden vergadering zal de ge meenteraad deze ontwerp-verordening behandelen. Door de heren J. F. Oomen, H. W. A. Brantjes en M. H. van de Poll is opgericht Heemsteeds Expeditiebedrijf Heemex n.v. te Heemstede. Deze heeft onder andere ten doel het expediëren, opslaan, lossen en laden van en de handel in goederen en aankoop, transport, onderhoud en exploiteren van schepen, machines enz. Voorts het verwer ven en vervreemden, alsmede de exploita tie van terreinen en opstallen en het deel nemen in en overnemen van soortgelijke en aanverwante bedrijven. Het maatschappelijk kapitaal van de nieuwe vennootschap bedraagt f 1 miljoen, verdeeld in 1000 aandelen van 1000. waar van 200 aandelen zijn geplaatst en in con tanten volgestort, namelijk 100 bij de heer Brantjes elk. De laatste zal tevens de di- Oomen, en 50 bij de heren Van de Poll en rectie voeren. 3-3 '-*•/# Nederl. '47 3 Nedl 1962'64 Woningbouw 6*/» Pr. A'dam '56 I.. Pr. A'dam '56 II. Pr. A'dam '56 III Pr. R'dam '52 I.. Pr R'dam '52 II.. Pr R'dam '57 A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N Hoogovens Nederl Ford N. Kabelfabriek gew Philips Cloeil. Pref.PhilipsGloeil. Unilever Wilton Fyenoord Werf Gusto Dordtsche Petrol. Kon Petroleum.. Billiton A'dam Rubber KLM Holl Amer Lijn.. KNS M N. Scheepv Unie Nievelt Goudr. Phs v. Ommeren H.V.AI Delimaatschappij Amsterd. Bank Nat. Handelsbank Ned Handel Mij. Rotterd. Bank... Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel. U.S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Slotkoers Heden vrijdag 13.45 ul •IK 9141 97"/., 97'"., 10944 109 VI 80 90 90 89 V, 90 99 44 397 40i y, 715 725 249 250 740 740 366 363 400 402 709'/. 730 243 245 717 725' 204H 204 156H 156 44 70341 704 f 155,30 f 155,- 332 332 108 44 110 f 118.50 117.- 159 160 165H 165' 13941 141 138 VI 139 242 243 14641 147 f 175.50 178.- 324 V, 325 155% 15544 236 237 286 290 258 U 6341 63 5544 55 96 "S, 97 53",. 52' 72H 7444 2444 24 Dr. S. L. Mansholt, de vice-voorzitter van de E.E.G.-commissie, heeft de ge dachte geuit dat men eigen inkomsten voor de E.E.G. en Euratoom zou kunnen verkrijgen door heffingen op olie en kern energie. De *E.G.K.S., de derde Gemeen schap van de zes, beschikt over eigen in komsten door de heffing op kolen en dit voorbeeld staat de heer Mansholt voor ogen bij het opperen van dit denkbeeld, dat een zuiver persoonlijke gedachte bleek te zijn, ontwikkeld tijdens het be grotingsdebat in het Europese Parlement in Straatsburg. De wenselijkheid van eigen inkomsten voor E.E.G. en Euratoom (die nu gefi nancierd worden door bijdragen van de regeringen van Nederland, België, Luxem burg, Frankrijk, Duitsland en Italië) is vrijdag en zaterdag tijdens dit debat er sprake gekomen. Geruststelling In het begrotingsdebat hebben zaterdag, behalve de heer Mansholt, die sprak na mens de E.E.G.-commissie, de Fransman Hirsch en de Nederlander Sassen namens de Euratoom-Commissie geruststellende verklaringen gegeven over het Euratoom- programma voor wetenschappelijk onder zoek. Verscheidene afgevaardigden von den de tot op heden uitgetrokken bedra gen onvoldoende, gezien het feit, dat vóór 1962 215 miljoen dollar voor wetenschap pelijk onderzoek moet worden besteed. De heren Hirsch en Sassen verklaarden, dat in de eerste jaren het werk langzaam op gang komt. Naarmate men vordert zal er meer geld nodig zijn en zij twijfelden er niet aan. dat het volle bedrag van 215 miljoen dollar in de daarvoor bestemde periode nuttig zal kunnen worden be steed. De heer Hirsch antwoordde op critiek, volgens welke de Euratoom te weinig eigen activiteit op wetenschappelijk ge bied ontplooit, dat een onderzoek heeft uit gewezen dat er te veel te kleine centra van onderzoek in de Gemeenschap bestaan. Er dienen geen nieuwe centra bij te ko men, die ook weer over onvoldoende mid delen beschikken. De Euratoom wil daar om voorsalsnog zo veel mogelijk het werk der bestaande instituten stimuleren. Verder zijn de E.E.G.- en Euratoom- Commissie met het Parlement van me ning dat meer moet worden uitgetrokken voor de voorlichting. Wat de Europese universtieit betreft deelde de heer Hirsch mede, dat dit insti tuut in september 1961 zijn poorten zal kunnen openen. Frans initiatief (UPI) Algemeen wordt verwacht dat Frankrijk een nieuwe poging zal doen om tot bredere politieke samenwerking tus sen de landen van Klein Europa te komen, als vandaag een vergadering van de Raad van Ministers van de landen van de Ge meenschappelijke Markt wordt gehou den. In Londen gelooft men dat de aanvaar ding van het Franse plan in een isolering van Engeland zou resulteren. Engeland Zaterdagnacht is een deel van de bewo ners van Haarlem-Noord opgeschrikt door een sirenegeloei en het gerij van brand weerwagens. Om twaalf uur werd de brandweer gealarmeerd, omdat er een vuurgloed waargenomen was in de omge ving van de kinderboerderij in het Noor dersportpark. Zelfs een groot deel van het beroepspersoneel van de brandweer is pas tijdens het blussingswerk tot de ontdek king gekomen dat het hier om een realis tische oefening ging. In de loop van zater dagavond werd een dergelijke oefening gehouden in het Haarlemmerhoutpark De brandweer deelde ons op onze vraag om inlichtingen mee dat zij deze oefenin gen meer zal houden. In de eerste plaats doet zij dit ii. het belang van de bevolking. De brandweer wil een inzicht krijgen van de paraatheid en de snelheid, waar mee zij op welk moment van de dag of nacht ook reageert op een alarm. Daarbij vraagt zij zich af of het verantwoord is op de huidige weg voort te gaan of dat men een andere weg moet kiezen. De Haarlemse brandweer wil er ook steeds voor zichzelf van overtuigd zijn dat zij de toets der vergelijking met andere grote steden kan doorstaan. De brandweei acht het noodzakelijk dat deze oefeningen in het volkomen geheim worden voorbereid en een zo realistisch mogelijk karakter dragen. Het gebruik van sirenes was zaterdagnacht nodig om dat zich nog vrij veel mensen op straat bevonden. Op de plaats van de brand ver liep de oefening verder vrijwel geruisloos Zondagavond omstreeks acht uur rukte de Haarlemse politie uit naar de Boter markt, waar in een café een hevige vecht partij aan de gang was. Toen de politie arriveerde trof zij een ravage aan van ka pot geslagen stoelen en tafels en gebroken glaswerk. Hier en daar op de vloer lag bloed. Drie mensen moesten naar het zie kenhuis worden gebracht om hun wonden te laten verbinden. Enkele anderen wer den naar het politiebureau overgebracht om gehoord te worden. Het ging om een huiselijke twist, die door een boven het café wonende 42-jari- ge man en zijn 69-jarige vader in het ca fé werd uitgevochten. Behalve deze perso nen werd een 48-jarige bezoeker van het café gewond. B. en W. van Heemstede willen hogere precariorechten gaan heffen voor benzi nepompen, benzinetanks enz. op of in ge meentegrond. Voor het gebruik van open bare gemeentegrond en openbaar gemeen tewater is per vierkante meter of een ge deelte daarvan vier gulden per jaar ver schuldigd. De precariorechten voor benzi nepompen enz. worden naar dit algeme ne tarief vastgesteld. B. en W. achten het tarief voor de betreffende installaties te laag. De openbare wegen nabij benzine stations vereisen aanmerkelijk meer on derhoud dan op andere plaatsen. Daarom dienen de tarieven te worden verhoogd. Als de gemeenteraad hiermee akkoord gaat, zullen de hogere tarieven per in gang van 1 januari ingaan. heeft zijn oppositie dan ook opnieuw be vestigd in gesprekken die de Engelse mi nister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd met zijn ambtgenoten uit België en Nederland, Wigny en mr. Luns, heeft ge had. De Nederlandse en Belgische regering gaan wel akkoord met een regelmatige uit wisseling van meningen, maar dan zonder de schepping van een politiek instituut, al dus welingelichte kringen. Het verrassende is dat het initiatief voor een nauwere samenwerking tussen de kleine zes is uitgegaan van De Gaulle, die de huidige pogingen voor een economische integratie van de zes wil combineren met een nauwere politieke samenwerking. De Haarlemse politierechter mr. H. J. Ferwerda heeft vanmorgen een 68-jarige oud-belastingambtenaar uit Haarlem we gens valsheid in geschrifte veroordeeld tot een maand gevangenisstraf voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar. Do officier van Justitie mr. G. \V. F. van der Valk Bouman had een maand gevangenis straf onvoorwaardelijk gevorderd. De gepensioneerde belastingambtenaar werd ten laste gelegd dat hij tussen 1955 en 1958 een aantal bedragen in het kas boek van een aannemer had vervalst in opdracht van zijn schoonzoon, een accoun tant, die hij met het bijhouden van de administraties hielp. De verdachte gaf het hem ten laste geleg de feit toe. De bedragen waar het hier om ging moesten, zo zei hij, veranderd worden om te verdoezelen dat de aannemer „zwar te" lonen uitbetaalde. Verdachte erkende geweten te hebben dat de door hem ge boekte cijfers niet in overeenstemming met de werkelijkheid waren. „Ik heb eerst tegengesputterd maar heb toch de opdracht uitgevoerd," zei hij. Bedoelde bedragen wa ren door de accountant met potlood in het kasboek geschreven. Naderhand had de verdacht ze met inkt overgetrokken. In zijn requisitoir merkte de officier van Justitie op dat verdachte een groot aantal van dergelijke vervalsingen had ge pleegd. Hij achtte het feit daarom zo ern stig, omdat verdachte als oud-belasting ambtenaar met een lange en goede staat van dienst beter had moeten weten. De raadsman van verdachte, mr. O. H. van Wijk, was van oordeel dat het aandeel van zijn cliënt in de fraudes maar gering was. Hij trok in twijfel of het overtrekken met inkt van met potlood geboekte bedra gen als vervalsen kan worden aangemerkt en dus een strafbaar feit oplevert. Her innerend aan de goede staat van dienst van zijn cliënt als belastingambtenaar ver zocht mr. Van Wijk de uiterste clementie. „Een voorwaardelijke straf zal voor mijn cliënt al zwaar genoeg zijn". In paspoort geknoeid Een 31-jarige vrouwelijke gemeente ambtenaar uit Castricum werd veroordeeld tot een boete van honderd gulden wegens het in het bezit hebben van een paspoort waarin was geknoeid. De geboortedatum van verdachte, 19 maart 1928, was namelijk veranderd in 19 maart 1938. Verdachte be weerde dat haar paspoort tijdens een va kantie in Italië door wijn vochtig was ge worden. Daardoor was de geboortedatum doorgevlekt. Een Italiaanse vriend had daarna deze datum onjuist neergeschreven. Politierechter: „U zegt dat die vlek door de wijn kwam. Gek is dat, ik wist niet dat Italianen radeerwater dronken.Bij het scheikundig onderzoek was namelijk ko men vast te staan dat het verwijderen van de oorspronkelijke geboortedatum met ra deerwater of bleekwater was gebeurd. Ver dachte bleef ontkennen dat zij de opzet had gehad haar geboortedatum in haar paspoort te veranderen. De officier van Justitie achtte het ten- lastegelegde echter bewezen en vorderde honder gulden boete en twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk. De politie rechter maakt er alleen een geldboete van. Nieuws in het kort Moderne beeldhouwkunst. Burge meester dr. D. H. Peereboom Voller van Bloemendaal zal zaterdagavond 28 novem ber om acht uur in „Bloemenheuvel" in Bloemendaal voor de buurtvereniging Overveen" een lezing met lichtbeelden houden over „Het zien van moderne beeldhouwwerken". Familiegeschiedenis. De afdeling Haarlem van de Nederlandse Genealogi sche Vereniging houdt zaterdagmiddag 28 november om drie uur een bijeenkomst in gebouw „Cultura" in Haarlem een bij eenkomst, tijdens welke de heren N. A. Hamers en D. A. Munnik van de afdeling Gelderland der N.G.V. een met muziek omlijste film tonen onder de titel „Een familiegeschiedenis van 16201918". Op de onlangs gehouden vergadering van de af deling Haarlem van de N.G.V. is tot secre taresse benoemd mejuffrouw A. Goemans, Weeresteynstraat 52 te Hillegom. Postduiven. Vrijdag en zaterdag hou den de postduivenverenigingen „De Zwa luw" uit Hillegom en „Nieuw Leven" uit Nieuw-Vennep een postduivententoonstel- ling in de „Gouden Leeuw", Nieuw-Ven nep. Voor deze tentoonstelling worden 400 duiven ingezonden, die in elf klassen zul len worden beoordeeld. Ontspanningsavond. De afdeling Heemstede van de algemene bond van ouden van dagen heeft zaterdagavond in het Wapen van Heemstede een ontspan ningsavond gehouden, waarbij het cabaret gezelschap „Adamson" uit Vijfhuizen voor het amusement zorgde. Spreekuur wethouder. De Haarlemse wethouder van Onderwijs en Kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk, zal zijn spreekuur deze week op donderdagmorgen om half twaalf houden. Aanbesteding. Vanmorgen heeft in het stadhuis te Haarlem de aanbesteding plaats gehad van het bouwen van een transformatorstation ten dienste van het gemeetelijk energiebedrijf met openbare urinoirs in het Julianapark aan de Spaan- sevaartstraat in Haarlem. Er waren 17 geldige inschrijvingen binnengekomen, waarvan de laagste afkomstig was van het bouwbedrijf Kraak te Haarlem met f 10.100,—. Advertentie Prima Magervlees- 1 met zakje kruiden en zout 500 gr. Doorregen 500 gr. Fijne Handappelen p. kilo GOLDEN DELICIOUS 95 BOEREKOOL 500 gr 39 panklaar, gesn. zonder stronken gesn. wortelen en uien, 750 gram pondspak Dikke brokken ALBERT HEIJN GROTE HOUTSTRAAT 99 STRAATSBURG (Reuter) President De Gaulle heeft zondag in Straatsburg opnieuw een krachtig beroep gedaan op Frans-Duits begrip en Europese eenheid. „De Rijn moet niet langer een scheidings lijn zijn maar een verbinding tussen de volken aan beide zijde van de oever wor den". „Het is in overeenstemming met het gezonde verstand, de rede en de na tuurlijke aard der dingen dat zich een broederlijke genegenheid ontwikkelt tus sen de twee buurlanden Frankrijk en Duitsland. Een van de prachtigste dingen van onze eeuw is dat deze twee grote lan den, die zo vaak met de wapens tegenover elkander hebben gestaan, thans elkander niet slechts nader schijnen te komen, doch inderdaad in ernst voornemens zijn hand in hand verder te gaan" aldus De Gaulle. De Gaulle, die zondag 69 jaar werd, en deswege door 12.000 straatsburgers werd toegezongen bezocht Straatsburg ter ge legenheid van de vijftiende bevrijdings herdenking. „Het is Europa in zijn geheel dat over het lot van de mensheid zal beslissen. Wanneer de volken van Europa, aan wel ke zijde van het ijzeren gordijn dan ook, tot overeenstemming komen is de vrede verzekerd". „Maar wanneer Europa ver deeld blijft in twee tegenover elkaar staan de partijen zal de mensheid vroeg of laat door oorlog worden uitgeroeid", aldus De Gaulle. In de universiteit van Straatsburg, wer den in aanwezigheid van president De Gaulle, eredoctoraten verleend aan de Nederlandse professor J. Tinbergen van de Economische Hogeschool in Tilburg, de protestantse theoloog professor Karl Barth van de universiteit in Bazel, de Britse professor in Hebreeuwse litteratuur Ha rold Rowley van de universiteit van Man chester, Hermann Staudiner, Nobelprijs winnaar chemie en directeur van het na tionaal instituut voor chemisch onder zoek in Freiburg (West-Duitsland), de Bel gische professor Ruyssen van de farma ceutische faculteit van de universiteit in Gent en de Amerikaanse hoogleraar in de chirurgie aan het Memorial hospitaal van de Cornell universiteit, dr. Brunsch- wig. Aan de Poolse hoogleraar Vetoelani van de universiteit van Krakau was ook een eredoctoraat verleend maar deze had meegedeeld dat hij niet aanwezig kon zijn. In een korte toespraak zei De Gaulle: „De doelstellingen van uw universiteit zijn universeel en Europese. Zij wil bijdra gen tot samenwerking tussen de Franse en de Duitse wereld, een samenwerking waar in ik mijnerzijds de grootheid en mis schien de glorie van de wereld van mor gen zie". DJAKARTA, (AFP) Het landgerecht van Mausar heeft zaterdag de Nederlan der Colman veroordeeld tot tien jaar ge vangenisstraf wegens poging tot moord op een Indonesiër en omkoping van een lid van de militaire politie. Colman zou bekend hebben, dat hij de politiefunctionaris Kusmanto had omge kocht om een handgranaat te gooien naar een zekere Sam Samalo teneinde wraak te nemen wegens een vroegere twist De gra naat trof Sam niet maar diens vriend werd gewond. Het gerecht had reeds eerder de politiefunctionaris tot acht jaar gevange nisstraf veroordeeld.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7