Laatdunkende uitlatingen over onze NAVO-bijdrage ontkend VERDEDIGER IN DE ZAAK JOSJE VRAAGT VRIJSPRAAK OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ACTIE „STILLE ARMEN" HET WEER Generaal Valluy zegt, dat er een misverstand is Explosie vernielt gasfabriek in Leerdam Schildersstaking in Amsterdam „Deze zaak hangt op één haar 74e JAARGANG No 118 WOENSDAG 25 NOVEMBER 1959 304e JAARGANG No 270 Een dodetien gewonden enorme schade Zwaar bewolkt ER IS GEEN SCHIJN VAN BEWIJS Vliegongeluk in Chicago kost elf mensenlevens éeè MORRIS Ibefore you êui// Prins en Prinses terug In de krant van heden: Nieuwe narcis genoemd naar prof. De Quay Het woord is aan Politiek overleg Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Generaal Valluy, de opperbevelhebber van de strijdkrachten van de Noord- atlantischc Verdragsorganisatie in Centraal-Europa, heeft tegenover het pers bureau AFP ontkend dat hij in een uiteenzetting voor journalisten van de Franse provinciale pers de Nederlandse en Belgische strijdkrachten met name leden niet de troepen bijgedragen die zij beloofd hadden bij te dragen. Valluy zou verder gezegd hebben dat België en Nederland, waar de diensttijd is verkort, moeilijkheden ondervinden om vrijwilligers te vinden die de leemte moeten opvullen. „De gehele kwestie berust op een misverstand", aldus Valluy, „de Nederlandse en Belgische strijdkrachten zijn geheel voor hun taak in NAVO- verband berekend". De verklaringen van Valluy, zoals die in de Franse pers waren weergegeven, hadden zowel in Den Haag als in Brussel enige deining verwekt. Generaal Valluy verblijft juist vandaag in Den Haag voor een routinebezoek aan de minister van Defensie, ir. S. H. Visser en de chefs van staven. Stadgenoten, Telkenjare wordt een beroep op Uw medewerking gedaan om het Comité „Stille Armen'"in staat te stellen in een groot aantal gevallen van persoonlijk leed, waarin zoals U bekend is niet op andere wijze kan worden geholpen, eenmaal per jaar en wel met Kerstmis een helpende hand toe te steken. Mag ik ook thans een beroep op Uw aller medewerking doen, opdat wij er gezamenlijk in slagen de komende feest dagen te maken tot een licht in de duisternis voor hen, die in hun moei lijke omstandigheden, geen feestdagen meer kennen. Het zijn helaas velen, die Uw helpen de hand zeer van node hebben en moe ten grijpen; daarom vraag ik U drin gend het mogelijk te maken, dat ook deze Uw medeburgers de feest dagen zonder extra zorgen tegemoet zullen kunnen zien. De burgemeester van Haarlem, w.g. CREMERS. Hedenmorgen om kwart over acht is de gasfabriek in Leerdam grotendeels ver woest door een hevige ontploffing. Een 40- jarige employé van de fabriek, de heer C. Verdoorn, kwam bü de explosie om het leven, tien anderen liepen brandwonden op. Drie daarvan moesten in een zieken huis worden opgenomen. In de straten van het stadje sneuvelden honderden ruiten. Duizenden dakpannen werden van de da ken gevaagd. De ontploffing heeft plaatsgehad in een kelder waar de apparatuur staat opge steld, die de schakel vormt tussen de pro- duktie en de distributie van het gas. De gasfabriek te Leerdam voorziet ook Cu- lemborg. IJsselstein en Schoonrewoerd van gas. Daar het onmogelijk is de schade op korte termijn te herstellen worden maat regelen beraamd om op andere wijze in de gaslevering te voorzien. Verwachting tot morgenavond: Overwegend zwaarbewolkt en nevelig weer met later hier en daar enige regen of motregen. Matige, aan de kust tijdelijk vrij krachtige zuidelijke wind. Iets zachter. Volledige weerrapporten op pagina twee. Volgens de legervoorlichtingsdienst te Den Haag zei generaal Valluy vanmorgen dat het NAVO-opperbevel de overtuiging heeft dat beide landen al het mogelijke doen om hun NAVO-verplichtingen na te komen. De generaal zei voorts dat er mis schien een misverstand is gerezen tijdens zijn uiteenzetting over het verschil tussen parate en reserve-strijdkrachten, waarbij hij de opmerking had gemaakt, dat de sterkte van de reserve-strijdkrachten in het algemeen niet bevredigend is. Overi gens is ook hierbij de naam van Neder land of België niet gevallen. De generaal ontkende tenslotte dat hij zou hebben ge sproken over een „morele disengagement" (losmaking - Red.). Onze correspondent te Parijs, die nog onkundig was van deze nieuwe ontwikke ling, gaf het volgende verslag van het vraaggesprek met Valluy: De Franse vertegenwoordiger bij het Noordatlantisch opperbevel, generaal Valluy, die indertijd maarschalk Juin op die hoge post opvolgde, heeft zich in duide lijke bewoordingen uitgesproken tegen de 'principes van militaire samenwerking die president De Gaulle onlangs tegenover studenten van de Hoge Krijgschool beeft uiteengezet. De Gaulle gaf toen weliswaar toe, dat de Franse troepen in geval van oorlog hoogstwaarschijnlijk andere solda ten naast zich zouden vinden, maar niette min meende hij een waarschuwend woord te moeten laten horen tegen de ver door gevoerde militaire integratie. „We moeten boven alles baas blijven over ons eigen leger." zo was de strekking van zijn korte begroetingswoord, een ten dens. die. zoals men weet. niet minder dui delijk in zijn gedragslijn jegens de Noord- atlantische Verdragsorganisatie tot uiting pleegt te komen. Tegen deze opvattingen en politiek heeft generaal Valluy nu een moedig woord van protest doen horen. „Wij zijn genood zaakt." aldus Valluy, „op het hoofdkwar tier voor Centraal Europa dagelijks mili taire integratie te bedrijven." Generaal Valluy, die enkele Franse journalisten een vraaggesprek toestond, knoopte aan deze constatering ook nog een nieuwe waarschuwing vast over een onderschat ting der militaire taken in deze tijd van in ternationale toenadering. Hij sprak zijn bezorgdheid uit over de „morele losma king" bij sommige NAVO-landen. De Belgische en Nederlandse strijd krachten, zo merkte de Franse generaal zonder veel omhaal en ook zonder deze mening nader toe te lichten op, zijn mo menteel onbruikbaar. Het Franse leger ligt in Algerije. Bij een aanval zal er enige tijd overheen gaan alvorens de Amerika nen en de Britten, de Westduitsers die de eerste stoot krijgen op te vangen te hulp zullen zijn gekomen. Generaal Valluy herinnerde er ook nog eens aan dat indertijd zestig atlantische divisies het doel vormden waarnaar ge streefd zou worden. Men is daarna tot der tig afgezakt en nu staan we dus op twin tig. De generaal liet zeer duidelijk uitko men, dat hij en de Amerikaanse opperbe velhebber Norstad hun verantwoordelijk heid niet langer zouden kunnen blijven dragen indien de regeringen voortgaan hun beloften niet na te komen. In dat ver band mag zijn opmerking over een ver mindering der militaire integratie toch wel in de eerste plaats aan het adres van de Franse regering of beter voor generaal De Gaulle zelf bedoeld zijn. Ontslag? Wij zijn'benieuwd near de reacties van het Elysée, terwijl in sommige Parijse kringen al met het ontslag of een vrijwil lig heengaan van generaal Valluy op korte termijn rekening zou worden gehouden. De onrust die reeds een week heerst on der de Amsterdamse schilders heeft gis teren geleid tot een staking van bijna hon derd schilders, allen werknemers van een bedrijf, dat werken onder handen heeft in de nieuwbouw van Amsterdam-West. Het werk is neergelegd uit protest tegen het feit dat de schildcrspatroons van Amster dam in het vervolg voor loon- en premie betalingen niet boven de C.A.O.-normen zullen gaan. Dit betekent voor de meeste schilders een loonsverlaging van dertig gulden en meer per week In de afgelopen week zijn de werkne mers diverse malen bijeen geweest ter be spreking van de nieuwe maatregel van de schilderspatroons. De patroons op hun beurt zien ook geen oplossing meer zij zeigen met de rug tegen de muur te staan nu de werkgevers aan de lopende band worden veroordeeld wegens het uitbetalen van zwarte lonen, waarbij zelfs vonnissen met voorwaardelijke sluiting van de be drijven. In de bouwwereld wordt deze gang van zaken met zorg gadegeslagen. Immers een algemene staking van de schilders zou een ernstistagnatie in de woningbouw kunnen betekenen. Tussen twee parketwachters wordt Joop S. uit de rechtszaal weggeleid. In het proces naar aanleiding van de moord op „Magere Josje" heeft de ver dediger van de verdachte Joop S., mr H. G. Th. Keune, gisteren voor zijn cliënt vrijspraak gevraagd. „Er is geen schijn van bewijs en nie mand mag het risico lopen, dat een on schuldige wordt veroordeeld", aldus be toogde de raadsman, die tenslotte, herinne rend aan het feit dat Joop S. al zeven maanden in voorarrest zit een verzoek tot onmiddellijke invrijheidstelling in diende. Na een kort beraad in raadkamer deelde de president van de Amsterdamse CHICAGO (UPI) Een viermotorig vrachtvliegtuig van de T.W.A. heeft dins dag, terwijl één motor in brand stond, vier minuten nadat het van het vliegveld Midway bij Chicago was vertrokken, ge tracht een noodlanding uit te voeren, maar het is neergestort en uiteengeslagen in een woonwijk. Er zijn tlf personen om gekomen, onder wie de piloot en waar schijnlijk de twee andere leden van de be manning. Zes mensen worden als vermist opgegeven, maar enkele vermisten zijn waarschijnlijk bij de geborgen, maar niet geïdentificeerde doden. Het vliegtuig was in motregen en lichte mist gestart. Vrijwel onmiddellijk werd brand in een der motoren gemeld en de piloot kreeg toestemming om snel een vi suele landing uit te voeren. Vier minuten later stortte het vliegtuig neer. Vier hui zen en een flatgebouw werden vernield. Het lichaam van de piloot en dat van zijn vrouw zijn geïdentificeerd, evenals dat van een van de bewoners van de huizen. Lange tijd kon de brandweer niets doen tegen de vuurzee, waarin de brandende benzine van de neerge storte constellation een blok woningen in Chicago had herschapen. Toen de plaats des onhcils eindelijk benaderd kon worden was er weinig anders meer te doen dan het ruimen van het puin en het bergen van de doden. Advertentie BARTSÖST HAARLEM TEL 13439 IEIDSE STRAAT (8U KONMGSPIEIN) AMSTERDAM TEL 223596 FALCON WOLLEN TWEEDJASSEN Prins Bernhard en prinses Irene zijn gistermiddag uit Wenen teruggekeerd. De reis werd gemaakt met de regeringsdako- ta. die om half twee op Soesterberg land de. P<*g- Weerrapporten 1, 2 Pleidooi in zaak-„Magcre Josje" 1, 9 Economisch nieuws 2 Op de Praatstoel3 Debat over Nieuw-Guinea3 Het overleg te Straatsburg3 Uit stad en omgeving5, 7 Beurs 7 Kunst 9 Tweede Kamer11 Bollenvak eert dr. A. J. Verhage.11 Feuilleton 11 Horen en Zien 11 Agenda van Haarlem 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's rechtbank mee, dat de rechters besloten hadden„in dit stadium" het verzoek tot invrijheidstelling van de verdachte te moeten afwijzen. De rechtbank zal dins dag 8 december uitspraak doen. De raadsman begon zijn pleidooi met het uiten van zijn waardering aan de rechtbank voor het door haar betoonde ge duld ten aanzien van de verdediging, aan de politie die bij het „onderzoek volko men correct en objectief" gebleven is en aan de rechter-commissaris, die in dit ge val een vrouwelijke is geweest. Hij zei echter toch enige critiek te willen oefenen op het vooronderzoek. Het was hem na melijk opgevallen dat de samenwerking tussen deskundigen en recherche „niet erg harmonisch" is geweest. Beide groepen hebben zich wel erg tot hun eigen terrein beperkt. De rechercheurs hebben deze zaak tussen hun andere werk door moeten be handelen. De witte vingerafdrukken op de leuning van de fauteuil zijn nauwelijks onderzocht. Het is een lacune dat niet eens is vastgesteld uit welke stof dat wit te goed bestond. Voorts is niet onderzocht of de bloedspat- ten op het bloesje misschien al oud waren Er is geen foto van het originele bloesje gemaakt. De in het keldertje aangetroffen haren zijn evenmin goed onderzocht. Is dat haar afkomstig van verdachte's hond? Dat was toch een belangrijk gegeven geweest aldus pleiter, die voorts de vraag stelde waarom de rechter-commissaris pas in maart 19^8 begonnen is met het horen van belangrijke getuigen. ..dus ruim een half iaar na de dood van het slachtoffer?" Als verdachte schuldig is. aldus mr Keune. zou hij toch zijn vrouw hebben af gewassen om te zien of hij haar nog bij kon brengen. Daaruit blijkt toch dat hij zelfs geen voorwaardelijke opzet tot do den heeft gehad en dat dus doodslag niet bewezen is, maar hoogstens mishandeling de dood ten gevolge hebbende. „Bij twijfel, onthoudt u", hield pleiter de rechtbank voor. Volgens hem is in deze zaak veel twijfel overgebleven. „Wie de dader wel kan zijn als verdachte on schuldig is. weet pleiter niet. Wie men ei ook voor in aanmerking laat komen, men loopt telkens ergens vast". „In deze zaak is een suggestieve sfeer, die we onbewust ondergaan. Dat houdt een gevaar in. waartegen we ons moeten pant seren. Ook de pers houdt een gevaar in Die schrijft dat de buurt Joop heeft laten vallen, dat de laatste dag de verdediging weinig heeft opgeleverd". President: ..Dat is de vraag!" Raadsman: „Inderdaad, de verdedi ging is er wel op vooruit gegaan. Dat de buurt een bepaalde mening over Joop heeft, is onbelangrijk, want deze zaak hangt op haren, op een verschil van één haar en de buurt kent de stukken en het dossier niet". (Vervolg zie pagina 9) De 22-jarige kweker Theo van der Wiel uit De Zilk is van plan een nieuwe goud gele trompetnarcis te noemen naar de minister-president, professor dr. J. E. de Quay. De minister-president heeft aan de naamgeving zijn goedkeuring gehecht en heeft al een partij van de naar hem ge noemde bloembollen ontvangen. Volgend jaar zullen de bloemen van de nieuwe nar cis aan de minister-president worden aan geboden. Voor het zo ver is, moet de no menclatuurcommissie van „Bloembol lencultuur" met de naamgeving akkoord gaan. Dit is onder meer afhankelijk van de kwaliteit van bol en bloem. Chamfort' Het is een verloren dag, waarop men niet heeft gelachen. STRAATSBURG, woensdag Een belangrijke zitting van het Europe se Parlement en een reeks belangrijke vergaderingen van ministers van de zes landen der Europese Gemeenschappen maken Straatsburg deze week tot een wer kelijk en levendig centrum van Europese politiek. Niet alleen kwesties die het, vaak zeer technische, economische en sociale werk van die Gemeenschappen betreffen, worden hier in deze dagen besproken maar ook aangelegenheden van meer algemeen belang voor de ontwikkeling van het nieu we Europa dat uit de steeds nauwere aan eensluiting der volken aan het groeien is. Als een teken van die groeiende aaneen sluiting kan men het bij voorbeeld zien, dat de ministers van Buitenlandse Zaken weliswaar langdurig gediscussieerd heb ben over de mogelijkheid van geregeld on derling overleg omtrent kwesties van bui tenlandse politiek, maar dat daarbij geen ogenblik gedebatteerd werd over de vraag of zulk politiek overleg nuttig en wense lijk was en of de zes regeringen er wel alle aan wilden deelnemen. De ministers spraken vrijwel uitsluitend over de wij ze waarop dat overleg moest worden ge organiseerd; de wenselijkheid van en de algemene bereidheid tot onderlinge poli tieke consultatie stond, zij het met enige reserve van Nederlands-Belgische kant, praktisch bij voorbaat vast. Wat uit die discussie ten slotte te voor schijn is gekomen, kan men beschouwen als een compromis tussen de Franse wens, dat er een te Parijs gevestigd per manent secretariaat zou komen, en het Nederlandse verlangen om het overleg in het geheel geen georganiseerde vorm te geven maar het zoveel mogelijk geïmpro viseerd te houden. Het Nederlandse stand punt behoeft niet per se te worden be schouwd als ontrouw aan de nog steeds levende gedachte van een Europese Poli tieke Gemeenschap, maar eerder als uiting van bezorgdheid over de mogelijke consequenties van de huidige Franse op vattingen inzake Europese integratie. Die opvattingen druisen immers volkomen in tegen de ideeën die aan het oude plan van een Europese Politieke Gemeenschap ten grondslag lagen en die voorzagen in waarborgen, met supranationaal toe zicht, van gelijke rechten ook voor de klei nere landen en nauwkeurig omschreven verplichtingen ook voor de grotere. Dat Nederland, evenals trouwens België, on der deze omstandigheden niet veel voelde voor een vorm van georganiseerd overleg waarbij, gezien het Franse verlangen naar Europees leiderschap, wellicht eenzijdige verplichtingen of op zijn minst eenzijdig georiënteerde blokpolitiek zou kunnen ont staan, is begrijpelijk. De zes ministers zijn het nu eens geworden over een tus senvorm, die voor alle partijen bevredi gend is: er komt, te beginnen op 25 janua ri in Rome, geregeld driemaandelijks overleg op vaste basis, maar beurtelings gehouden in de verschillende hoofdsteden. Het invloedrijke Parijse bureau, waar van de Fransen hadden gedroomd, komt er dus niet maar toch zal er wel een cen traal punt voor de voorbereiding moeten komen, wellicht verbonden aan het bu reau van de Ministerraden der Europese Gemeenschappen, en dat centrale punt zal later misschien nog wel eens tot een echt politiek secretariaat kunnen uitgroeien. De grondslag voor toekomstige buiten landse politieke solidariteit van de zes is nu in elk geval gelegd. Het ligt overigens voor de hand. dat het Europese Parlement er van zijn kant naar zal streven, het buitenlands politie ke overleg een zo hecht mogelijke orga nisatorische grondslag te geven. Want die grondslag zal dan moeten komen te berusten in de Europese Gemeenschap pen en bij gevolg zal het overleg een on derdeel gaan vormen van de taak van de Raden dezer Gemeenschappen, terwijl het nu slechts gedacht is als beraad tus sen de regeringen van zes landen, die „toe vallig" óók lid zijn van die Gemeenschap pen. Het lijkt een subtiel verschil, maar toch is het wel degelijk van belang om dat zulk een uitbreiding van de bevoegd heid der Ministerraden een stap naar po litieke integratie binnen het kader der Gemeenschappen zou betekenen. In het Europese Parlement heeft men reeds kunnen horen betogen, dat het werk van de Gemeenschappen op economisch en sociaal gebied op den duur onvermij delijk ook tot politieke integratie zal leiden en dat het daarom beter is, ontwikkelin gen in die richting te steunen dan ze af te remmen. Hoe de tegenwoordige voorzitter van het parlement, Robert Schuman, daarover denkt, liet hij onomwonden blij ken, toen hij in zijn rede van gistermid dag opmerkte: „Uit de politieke gebeurte nissen van de laatste maanden is geble ken, dat het voor de Gemeenschap ge vaarlijk kan zijn wanneer de deelnemen de staten ieder voor zich een al te indivi dualistische politiek gaan voeren. Om mijn gedachte duidelijk te maken behoef ik slechts te herinneren aan de onderhande lingen over de Vrijhandelszone en de po lemieken, waartoe deze aanleiding heb ben gegeven Uitgaande van deze zienswijze zal het Europese Parlement er zeker niet in be rusten als d.» ministers inderdaad op de lange duur blijven proberen, hun politiek overleg buiten het kader van de Gemeen schappen te houden. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1