Nederlandse voorstellen redelijk goed ontvangen HACKS Washington wenst een betere regeling voor Berlijn Invoercontingenten zullen verhoogd worden Boldoot geschenken! Boldoot Debat over Nieuw-Guinea in UNO-beheer schapscommissie <~Praatótosl Kongolese partijen eisen vooroverleg 1 'N WARM GESCHENK! Wellevendheid bij het roken stunc J WOENSDAG 25 NOVEMBER 1959 3 HET OVERLEG TE STRAATSBURG Gevestigd 4n 2200 postkantoren Rente 3 Tot f 10.000,- rentegevend Bovendien: u kunt er practisch altijd terecht, zolang 't kantoor geopend is - dus ook n& drieën! I '"SSfi HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK Montgomery liefhebbert in apartheidskwestie Rondetafelconferentie voor verkiezingen Geheimzinnige brand in de Moezelvallei lamsvacht j pantoffels v.a. ƒ12.90 fir Jan Feyen Amerikaanse gezant in Bulgarije benoemd VOORNAAM EN AANGENAAM Herter is het niet eens met ex-minister Acheson vraag ze - geef ze Sastroamidjojo over „militaire bezetting" New York Times meldt meningsverschillen Moskou-Peking Zuidpool gevrijwaard voor kernproeven Op de HOESTSIROOP Russische weerkundigen tegen plannen voor een dam in Beringstraat ^Hoe is het ontstaan?^ Dit woord: DREEF De zes landen van „Klein Europa" zullen maatregelen bekendmaken die ten doel hebben de handel met de landen buiten de E.E.G. te bevorderen en het politieke klimaat in West-Europa te verbeteren. Men verwacht dat de mededeling zal worden gedaan door de Italiaanse minister Pella, voorzitter van de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van de E.E.G. (Europese Economische Gemeenschap). De zes landen zullen op 1 januari de interne importquoto met 10 percent verhogen, en de zogenaamde „nil quota" van 3 tot 4 percent. De „nil quota" omvatten onder meer automobielen. Zo zal Frankrjjk, dat jaarlijks circa een miljoen automobielen produ ceert, de grenzen openstellen voor 4 in plaats van 3 percent van de nationale pro- duktie 40.000 in plaats van 30.000 wagens. De quota-beperkingen die op 1 januari binnen de gemeenschap worden opgeheven zullen op die datum ook vervallen voor veel westelijke handelspartners, zoals Engeland en de Verenigde Staten. Onder meer Frankrijk heeft voorgesteld maatregelen te nemen opdat de douane unie spoediger dan uiterlijk in 1973 een feit wordt Zo zouden de interne tarieven komende juli met 20 percent moeten wor den verlaagd in plaats van met 10 percent, zoals het E.E.G.-verdrag stipuleert. Wan neer dit voorstel wordt aanvaard is het noodzakelijk dat de externe tarieven eer der dan is bepaald worden geharmoni seerd. Kennelijk als vertoon van „good will" besloten de zes ministers een Zweed se nota, waarin besprekingen tussen „de zes" en „de zeven" van de Europese Vrij handelszone worden verzocht., „zo spoe dig mogelijk te beantwoorden". Politiek overleg De ministers besloten dat elke drie maanden in een der hoofdsteden een bij eenkomst zal worden belegd om te spre ken over harmonisatie van de buitenland se politiek der aangesloten landen. De eer- Advertentie i' 'i tïfrtóe&ev tZcéo fee#,... JOHANNESBURG (UPI) Veldmaar schalk Montgomery is op zijn wereldreis in Zuid-Afrika aangekomen. Hij heeft daar weer een aantal opmerkelijke dingen te berde gebracht. Zo moesten volgens hem de Amerikanen „met hun handen van het rassenprobleem in Zuid-Afrika afblijven, omdat de Amerikanen met ongeveer het zelfde probleem zitten binnen hun eigen grenzen". Hij had ook critiek op de orga nisatie van de Uno, omdat zij zich bemoei de „met de binnenlandse aangelegenheden van Zuid-Afrika." Zij zou beter critiek op zichzelf kunnen uitoefenen want zij is noch verenigd noch georganiseerd. Heel wat ledenstaten hebben geen enkele vrij heid en het past hun al heel slecht om an deren te critiseren," aldus Montgomery. Hij zei in Zuid-Afrika de rassenproble men te willen onderzoeken, maar toen men vroeg of hij ook een ontmoeting met de leider van het Afrikaanse nationale con gres, Alber Luthuli, zou hebben, ant woordde Montgomery „Is dat een aardige kerel? Ik heb nog nooit van hem ge hoord." Hij zei niet van plan te zijn om de rassenproblemen met niet-blanke leiders te bespreken. ste bijeenkomst wordt op 25 januari in Rome gehouden. De ministers hebben de andere NAVO-staten medegedeeld dat zij volledig op de hoogte zullen worden ge houden van eventuele beslissingen die op deze bijeenkomsten worden genomen. Rede van minister Luns Minister Luns heeft in de Ministerraad uiteengezet dat de kloof tussen E.E.G. en Kleine Vrijhandelszone gevuld kan wor den. Dat was dan ook het doel van het Nederlandse voorstel. Nederland reali seert zich dat een associatie op Europees niveau op het ogenblik niet te realiseren is, doch de E.E.G. moet bereid blijven. De kwestie van de moeilijkheden met de Amerikaanse betalingsbalans is inder daad zwaar, aldus minister Luns, doch van Amerikaanse zijde is nooit in 't open baar verklaard dat men daar tegen een grotere Europese associatie is. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Wigny, steunde he't Nederlandse voorstel. Hij zei dat het een nadere uitwer king is van het standpunt der Beneluxlan- den, zoals dat in de commissie-Rey reeds naar voren is gebracht. Van Duitse zijde noemde men het Nederlandse voorstel een serieuze poging om nader tot de, ook door Duitsland gewenste, rdimere asso ciatie in Europa te komen. Franse vrees, dat de E.E.G. door verlaging van het ge meenschappelijk buitentarief als het wa re zou oplossen in een groter geheel, acht te Nederland ongegrond. Er blijven in de E.E.G. voldoende gemeenschappelijke za ken, zoals harmonisatie van de handels politiek, over, die de gemeenschap van de rest van de O.E.E.S. onderscheiden. Dillon naar Europa De gevolmachtigd minister van de Ne derlandse ambassade te Washington dr J. C. Kruisheer heeft het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken op de hoogte gesteld van de Nederlandse voor stellen tot overbrugging van de kloof tus sen de zes landen van de Europese Eco nomische Gemeenschap en de. zeven lan den van de Kleine Vrijhandelszone. De onderstaatssecretaris van het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken C. Douglas Dillon zal de volgende maand een bezoek van een week aan Europa brengen, om de mogelijke gevol gen te bespreken van het ontstaan van twee Europese economische groepen. Dil lon zal op 7 december vertrekken en Lon den, Brussel en Parijs aandoen. Benoemingen De ministers van Buitenlandse Zaken van de zes landen van „Klein Europa" hebben de ambtstermijn van de presiden ten en vice-presidenten van Euromarkt en Euratoom met 2 jaar verlengd tot eind 1962. Deze functies zijn in handen van de Duitser Walter Hallstein (president Euro- markt). de Fransman Etinne Hirsch (pre sident Euratoom), de Nederlander S. L. Mansholt en de Fransman Robert Marjo- lin (vice-presidenten Euromarkt) en de Italiaan Enrico Medi (vice-president (Euratoom). De ministerraden van de E.E.G. en Euratoom hebben de secretaris van het Nederlandse Verbond van Vakverenigin gen, de heer W. F. van Tilburg, benoemd tot opvolger van de heer D. Roemers als lid van het economisch en sociaal comité van de twee gemeenschappen. De heer Roemers was afgetreden nadat hij voor zitter van het N.V.V. was geworden. Belastingen Het personeel van de E.E.G. en Eura toom moet gemiddeld vijftien percent be lasting gaan betalen aan de gemeen schappen. Dit hebben de ministerraden van E.E.G. en Euratoom op voorstel van de twee comissies besloten, nadat zij een Nederlands voorstel hadden verworpen dat een zwaardere belastingdruk inhield De Nederlandse staatssecretaris van Fi nanciën. Van den Berge, heeft het been zo lang mogelijk stijf gehouden, doch hij werd volledig overstemd. De commissie voorstellen werden aangenomen met vijf tegen één stem (Nederland), nadat het Nederlandse voorstel met dezelfde stem menverhouding was verworpen. Het was de eerste maal dat men in de Raden tot stemming moest overgaan om tot een be sluit te komen. De netto-salarissen van de ambtenaren van E.E.G. en Euratoom zul len zes percent lager worden dan het huidige salaris. LEOPOLDSTAD (Reuter) De eerste bijeenkomst tussen de Belgische minister voor Kongo en Roeanda-Oeroendi, De Schrijver, en twee vooraanstaande Kongo lese leiders Kasavoeboe en Kalonji werd gisteren op verzoek van Kongolese zijde uitgesteld. Kasavoeboe, de leider van de Abakobeweging, Kalonji, hoofd van de gematigde vleugel van de Kongolese Nationale Beweging en leiders van de Afrikaanse solidariteitspartij, een politie ke groepering die nauw samengaat met de Abako (een vereniging van de Bakon- go), hebben in een verklaring aangedron gen op een rondetafelconferentie in Brus sel voor de verkiezingen in december. Op deze conferentie zou gesproken moeten worden over de decemberverkiezingen voor gemeente- en districtsraden en de formering van een Kongolese landsrege ring in 1960. NEW YORK (UPI) De Beheerschaps- commissie van de UNO-Assemblee heeft met algemene stemmen besloten het vol gend jaar een missie naar Roeanda-Oeroen di te zenden voor een onderzoek van de oorzaken der recente ongeregeldheden. De Belgische afgevaardigde Claes, oud-gou verneur van het gebied, heeft de missie alle steun van zijn land toegezegd. Voor de stemming in de commissie deed de Rus sische afgevaardigde een aanval op Bel gisch kolonialisme in het gebied. TRIER (UPI) In het wijndorp Ensch, in de vallei van de Moezel, woedt op een stuk grond van tachtig vierkante meter een ondergrondse brand. Brokken rots worden uit kleine kraters weggeslingerd tot aan de overkant van de rivier, 120 me ter ver. Lang heeft men gezocht naar de haard van het ondergrondse vuur. Eerst dacht men aan een munitieopslagplaats, maar daar werd geen spoor van gevonden. De brandweer is bezig geweest gaten te gra ven. maar de hitte was zc groot dat men niet dieper dan zestig centimeter kon graven. Ondergrondse leisteenformaties bleken tot poeder verteerd te zijn, het geen op een zeer grote hitte wijst Men vermoedt thans dat koolstof, dat in de lente door de overstromingen uit het Saargebied naar de Moezelvallei is mee gesleurd. onder de grond is gaan branden, maar ook daarover heeft men geen zeker heid. Advertentie Mllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lllllllllllllllllllIHLLl EEN VAN ONZE uitgebreide collectie voor LUXE schoenen.. KRUISWEG 50 HAARLEM ïiïiiiiiiiiiii'iiitiHiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Eisenhower heeft de eerste Amerikaanse gezant in Bulgarije sedert 1950 benoemd Deze handeling betekent dt hervatting van de in 1950 verbroken diplomatieke betrek kingen. Benoemd werd Edward Page jr., thans consul-generaal te München. De Bulgaarse regering heeft bekend gemaakt dat zij Peter G. Voutov benoemd heeft tot gezant in Washington. OVER DE G( Advertentie ^fgas^sMSBsjKsa. OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Wie biedt wie een vuurtje aan? Nooit de dame de heer. En mócht U, meneer. Uw „vuurtje" in Uw andere pak hebben laten zitten aanvaardt U dan het doosje of de aansteker van de dame en bedient U haar daarmee. De dame zal in U, ondanks Uw vergeetachtigheid, toch de ware „cavalier" herkennen! Weet U waar men bij voorkeur niet rookt? In lift, dokterswachtkamer, museum, garage en voor het loket van bijvoorbeeld bank- en postkantoor. Weet U wat bij voorkeur iedereen graag gepre senteerd krijgt? Gladstone. Want Gladstone is - met of zon der Silk Filter - een sigaret die iedereen voldoening schenkt. KING A S1ZE 80 STUKS F U WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter, heeft op een persconferentie in Washington verklaard dat de Verenigde Staten graag een betere regeling voor Berlijn zouden willen opstellen als dit mo gelijk is. Kroesjtsjev heeft een jaar gele den de crisis rond Berlijn acuut laten wor den. De Russische premier zef 'ItfèK* dat de Westelijke mogendheden geen rechten in Berlijn hadden en dat hij van plan was hen uit Berlijn te gooien. Daarna heeft Kroesjtsjev echter een ander geluid laten horen. Hij erkende de rechten van het Westen en sprak niet meer over een een zijdige actie van de Russen, aldus Herter. Naar aanleiding van de rede, die Dean Acheson, de vroegere democratische mi nister van Buitenlandse Zaken de vorige week op de conferentie van NAVO-parle- mentsleden heeft gehouden, zei Herter dat hij Achesons mening niet zo maar kon de len. Acheson had gezegd dat de westelijke landen niet met de Russen over de kwes- tie-Berlijn moeten onderhandelen en dat de bestaande regeling in Berlijn de best mogelijke is. Acheson neemt aan dat de Russen nog steeds op het standpunt staan dat zij een jaar geleden innamen, aldus Herter, maar dat is niet waar. De minis ter voegde hier echter aan toe dat het ver trek van de westelijke mogendheden uit Berlijn het uiteindelijke doel van Kroesjt sjev blijft. De betrekkingen van de Verenigde Sta- Advertentie NEW YORK (Reuter) Indonesië heeft dinsdag bij monde van dr. Ali Sastroamid jojo in de Beheerschapscommissie van de UNO opnieuw geprotesteerd tegen wat hij noemde „de militaire bezetting" van Wes telijk Nieuw Guinea door Nederland. De commissie begon haar jaarlijkse debat over de gebieden zonder zelfbestuur. Dr. Sastroamidjojo sprak van „een flag rante schending" van de overeenkomst tussen Nederland en Indonesië om het ge schil over Nieuw Guinea door onderhan delen op te lossen. Nederland heeft niet het recht, zei hij, de UNO rapport over Nieuw Guinea uit te brengen als was het een gebied zonder zelfbestuur. Het maak te volgens hem deel uit van Indonesië. De Nederlander prof. S. Korteweg ver klaarde, dat Nederland zijn soevereiniteit over Westelijk Nieuw Guinea als vast staand beschouwt. Dr. Sastroamidjojo pro testeerde ook tegen wat hij noemde een „administratieve unie" tussen Westelijk Nieuw Guinea en het door Australië be stuurde oostelijke deel. Indonesië is van mening, dat dergelijke unies nadelig zijn voor de ontwikkeling van de betrokken ge bieden. Bovendien, zei hij, heeft de over eenkomst geen wettige basis. Kevin Kelly van Australië ontkende het bestaan van een administratieve unie tus sen Oostelijk en Westelijk Nieuw-Guinea. Wel bestaat er een tussen Australië's be heersgebied en Papoea. Hij zei, dat zijn regering Indonesië goed gezind is en de goede betrekkingen met dat land wenst te bestendigen, evenals trouwens met de gehele bevolking van het eiland Nieuw- Guinea. Australië twijfelt echtei niet aan de Ne derlandse soevereiniteit over Westelijk Nieuw-Guinea, zei hij. (UPI) De afgevaardigden van de Ver enigde Arabische Republiek, Irak, Tsje- choslowakije. Libye, India, Birma en Ceylon steunden het standpunt van Indo nesië. ten met Egypte en Irak zijn beter dan zij geweest zijn, zo verklaarde minister Her ter. De Amerikaanse regering doet al het mogelijke om de spanningen in het Na bije Oosten te doen afnemen, zei hij. Her ter verklaarde dat de Verenigde Staten de Fransen zeer uitvoerig hebben uiteen gezet, dat het verstrekken van visa aan drie leiders -van -de Algerijnse opstande lingen geenszins verband houdt met de Amerikaanse houding tegenoveE De Gaul le's streven om tot een vreedzame rege ling van het Algerijnse vraagstuk te ko men. Volgens Herter hebben de Verenig de Staten altijd visa gegeven aan perso nen met wie zij slechts politiek van me ning verschillen. Bovendien konden de wetsbepalingen tegen de toelating van hen die een gevaar voor de veiligheid van het land opleveren, in het geval van de Algerijnen niet worden toegepast. Maar bondgenootschap blijft onbedreigd NEW YORK (Reuter) A. M. Rosenthal, de uit Polen gezette correspondent van de New York Times, meldt uit Wenen aan zyn blad, dat de communistisch-Chinese leiders hebben geweigerd Kroesjtsjev toe te staan op de voorgestelde topconferentie te on derhandelen over de in het Verre Oosten tussen de democratieën en de communis tische staten bestaande meningsverschillen. Rosenthal zegt dit vernomen te hebben van kortgeleden uit Peking teruggekeerde Poolse communisten. Rosenthal meldt verder, dat de Poolse officiële afvaardiging naar de recente vie ring, in Peking, van het feit, dat de Chi nese communisten tien jaar geleden de macht in China in handen wisten te krij gen. ervan overtuigd is, dat er duidelijke politieke meningsverschillen tussen Mos kou en peking bestaan. Maar zij achten deze meningsverschillen niet van zodanig gewicht, dat ze een be dreiging zouden kunnen vormen voor het Chinees-Russische bondgenootschap. Vol gens Rosenthal zou Mao Tse Toeng bij zijn kortgeleden met Kroesjtsjev gevoerde be sprekingen hebben gezegd, dat over vraag stukken betreffende het Verre Oosten, waarbij Peking betrokken is, niet kan wor den onderhandeld, wanneer er geen ver tegenwoordigers der Chinese volksrepu bliek aanwezig zijn. Volgens de Poolse communisten zou Kroesjtsjev het standpunt van Mao c.s. hebben aanvaard, maar er zou een moge lijkheid bestaan, dat het Kremlin dit punt opnieuw ter sprake zal brengen voor de aanvang van een eventuele topconferentie tussen Oost en West. WASHINGTON (Reuter-AFP) De Sovjet-Unie heeft de andere elf landen, die te Washington deelnemen aan de confe rentie over het zuidpoolgebied, gewonnen voor haar standpunt dat er in dat gebied geen enkel soort kernproeven mogen wor den genomen. Dit is in diplomatieke krin gen in de Amerikaanse hoofdstad verno men. Conferentiekringen zijn van oordeel, dat nu de weg vrij is voor een snelle vol tooiing van een verdrag, dat wellicht vrij dag al zal kunnen worden getekend. Tevoren hadden de overige elf staten de opvatting verdedigd dat men in het zuid poolgebied proeven voor een vreedzaam gebruik van kernenergie zou mogen ne men, mits alle ondertekenaars van het verdrag hiermee zouden instemmen. Dit zou in feite elk land hel recht van veto hebben gegeven. Gelepel Liefdadige doelen steunen is mooi. Het zuivert en veredelt de geest, geeft volda ne gevoelens en schept een sfeer van so lidariteit tussen de mensen. Maar de or ganisatoren van liefdadigheidsacties moe ten de goede middelen kiezen en de on tactische vermijden. Ze moeten niet spe culeren op de lage instincten, enkel op de edele. Ze moeten niet speculeren op de luiheid, met name. Vele dagen geleden ontving ik van een bij uitstek liefdadige instelling een keurig pakje, inhoudende een glanzende lepel. Er was een girobiljet bij waarop het luttele bedragje al was ingevuld. Wanneer ik geen prijs op de lepel stelde, mocht ik hem terugsturen. Het deed me niet prettig aan. Ik besloot er even over na te denken en ik vergat de hele lepel en het hele gi robiljet. Begrijpelijke nonchalance. Die lui van de instelling begrepen dat wel. Ze speculeerden erop en ze wisten dat ik, als ik de lepel weer eens tegenkwam, be schaamd zou gireren en er niet meer aan zou denken, de grote moeite te nemen om de lepel terug te sturen. En zo geschiedde. Maanden later gireer de ik beschaamd. Maar tot mijn verba zing kwam er drie dagen daarna wéér een lepel „naar aanleiding van Uw in dank ontvangen girering." Twee lepels weten meer dan één, dacht ik. Dus ik gireerde ook voor die tweede lepel. En prompt kwam de derde „naar aanleiding van uw in dank ontvangen gi rering." De derde betaalde ik ook en de vier de kwam. De vijfde en de zesde zijn intus sen eveneens binnen. Als ik ophoud met gireren, boor ik de liefdadige instelling een lepel door de neus. Als ik doorga, zit ik vandaag of morgen, met zevenhonderdzes envijftig lepels. Wat nu? Op een of andere manier moet deze la wine toch kunnen worden stopgezet. Er gens moet iemand toch aan het verstand kunnen worden gebracht, dat hij bezig is het paard achter de wagen te spannen. Ergens maakt iemand voortdurend dezelf de fout aan de lopende tepelband. De zevende lepel zal ik terugsturen maar dan heb ik er van de zes nog maar vijf betaald. Als ik de zesde alsnog betaal, komt de zevende weerom. Als ik eerst de zesde betaal en daarna de zevende terug stuur, krijg ik intussen de achtste. Ik kom er wel uit, hoor. Daar niet van. Maar op deze manier schieten de verede ling van de geest en de voldane gevoelens erbij in. Dat bedoel ik. R. Agteran (Noot van de redactie: Zoiets kan u be slist nooit gebeuren, meneer Agteran, als u ons een bijdrage zendt voor de Stille Ar men.) Advertentie lmp.:JJi. ran den Bojth i Co.-Po»tbu« 8054-AmUerdi» MOSKOU (Reuter) Russische weer kundigen hebben in het tijdschrift Lite- ratoernaja Gazeta critiek geleverd op het reeds door verschillende ingenieurs ge opperde plan een dam over de Bering straat tussen Azië en Amerika te slaan om een verbetering in het klimaat te be werkstelligen. De weerkundige Drogaitsev van het Russische meteorologische insti tuut waarschuwde, dat een lichte verbe tering in het poolweer betaald zou moeten worden met een verslechtering van het klimaat in grote delen van beide halfron den. De zomers zouden heter worden, de winters strenger en de droogtegordel zou verder noordwaarts stijgen. Ook het plan om oceanische stromingen te verleggen door de inlaat van poolwater achtte Dro gaitsev nutteloos omdat zeestromingen waarschijnlijk van winden afhankelijk zijn. Zijn critiek werd gesteund door de meteorologen Piankov en Nazarov, die be toogden dat de menselijke wetenschap nog niet ver genoeg is om grote klimatologi sche veranderingen te beramen. Het is duidelijk dat dreef samenhangt met het werkwoord drijven. Oorspron kelijk is dreef dan ook: een weg die ge schikt is om vee langs te drijven, dus: een brede weg. Onder het recht van dreef wordt oudtijds verstaan: het recht zijn vee over iemands pad te drijven. Bij uitbreiding is dreef gaan beteke nen: brede, met bomen beplante weg, laan En tenslotte wordt het woord ook gebezigd in de zin van: landouw, streek. In deze betekenis behoort dreef tot de zogenaamde dichterlijke taal. Typisch is bijvoorbeeld de verbinding: lachende dreven voor: bekoorlijke velden. Ook als eigennaam voor een brede laan komt het woord dreef voor.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3