Gemeentelijk ziekenvervoer verleent in Haarlem diensten a la minute Prijsuitreiking voortuinkeuringen in Haarlem en Bloemendaal DEMONSTRATIE TOPJAAR T959: Triniteitslyceum huldigde zijn jubilerende drs P. M. Hokkeling Ambulances staan per mobilofoon in voortdurend contact met centrale post ^Brieven aan de redactie WOENSDAG 2 5 NOVEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 20.000 ritten per jaar VAN ZWITSERSE KEUKEN APPARATEN Stille Armen te Heemstede andwiches? ...maak een blikje vis open! Opening politiepost hij Viersprong op 11 december Schoolkinderen geven 400 voor „Redt een kind" ATA X-TA XI 1.2.3.4.5 Haarlem koopt drie tekeningen van Steyn Burgerlijke Stand van Haarlem P. W. Franse St. Nicolaas-geschenken JAN VAN DER PIGGE A. Kortevveg overleden TWINTIG PERCENT MEER VOOR „DE STILLE ARMEN". WERKT U MEE AAN EEN RECORD? GIREER UW GIFT OF GEEF HAAR AF AAN ONS LOKET. GIRO 273107. OM DE MOOISTE VOORTUIN Parochianen huldigden kapelaan J. Agterof Gewonde bij botsing van twee motorfietsen Faillissementen In het kantoortje van een grote garage aan het Lorentzplein in Haarlem laat de telefoon een knorrend geluid horen. Hoofdverpleger P. B. J. Folkerts neemt de hoorn op en deelt mee dat men met het gemeentelijk ziekenvervoer spreekt. Terwyl hy luistert dwaalt zyn blik over de papieren, die voor hem liggen, ryorders voor uit gereden ziekenauto's. Zakelyk-kort vraagt hij nadere gegevens en noteert die snel voor een nieuwe ryopdracht. Met een „we zyn zo by u" beëindigt hy het gesprek. In de volgende seconde heeft hij op een knopje gedrukt. Een chauffeur van een van de gereedstaande ambulances komt binnen en neemt de opdracht in ontvangst. Nog enkele seconden later glydt de lichtgrijze ziekenwagen de garage uit op weg naar de plaats van het ongeval of het adres vanwaar een patiënt naar een der zieken-, huizen moet worden overgebracht. In geval geen van de ambulances „binnen" is stelt hoofdverplegcr Folkerts zich terstond door middel van de mobilofoon in ver binding met de ziekenauto wiens positie bet gunstigst is ten opzichte van de plaats waar zyn aanwezigheid verlangd wordt. In beide gevallen gaat er geen enkele- kostbare seconde verloren. Seconden die kunnen beslissen over leven of dood van een mens. De mobilofoonapparatuur waarmee de afdeling ziekenvervoer van de Haarlemse G.G.D. is uitgerust stelt de centrale post aan het Lorentzplein in staat doorlopend voeling te houden met haar ziekenauto's ook al zouden deze twintig kilometer ver verwijderd zijn. Omgekeerd kan de chauffeur of verpleger van een ambu lance rechtstreeks per mobilofoon con tact opnemen met de centrale post om nieuw opdrachten te vernemen. Men zou dus kunnen zeggen dat hoofdverpleger Folkerts de man is die achter zijn bureau voortdurend aan de (onzichtbare) touw tjes trekt van het ziekenvervoer in Haar lem. Onverdeeld enthousiast is de heer Folkerts dan ook over „zijn" mobilofoon. „Hij is onbetaalbaar", zegt hij en niet zonder trots kijkt hij naar het eenvoudig uitziende grijsmetalen kastje in de muur nis schuin boven zijn hoofd. En niemand kan over het nut van dit communicatie middel voor een dienstverlening, waarbij de factor tijd de belangrijkste rol vervult, beter oordelen dan hij. Het aantal keren dat de afdeling ziekenvervoer wordt opge beld om een ziekenauto te sturen loopt da gelijks in de tientallen. Ja, zelfs zijn er da gen dat er meer dan honderd rijorders moeten worden uitgevoerd. Het aantal ritten voor het vervoer van zieken of gewonden neemt nog steeds toe. Bedroeg het aantal ryorders in 1955 nog 13.756, in 1958 was dit opgelopen tot 17.707. Dit jaar zal het aantal opdrach ten zeker de 20.000 overschrijden, dat is gemiddeld ongeveer zestig per dag. En al die opdrachten moeten binnen een minimum van tijd worden uitgevoerd. „Zolang ik hier ben is het nog maar één keer voorgekomen dat een ambulance la ter dan drie minuten na het binnengeko men verzoek op de verlangde plaats was. Maar toen liep ook alles tegen. Meestal zijn we er binnen de minuut", verklaart de heer Folkerts. „De mensen snappen er vaak niets van dat we er al zo gauw zijn. Laatst nog werd er gebeld dat er een dame uit een autobus was gevallen en of er een ziekenauto kon komen. Even tevo ren was van hier een ambulance vertrok ken om in dezelfde buurt waar dat onge luk was gebeurd een patiënt op te halen voor ziekenhuisopname, geen spoedgeval. Ik riep de wagen per mibilofoon op en gaf opdracht naar de plaats van het straat ongeval te rijden. De dokter die de eer ste hulp verleende was daar nauwelijks mee klaar toen de ziekenauto al voor hem stond. Na het telefoontje was er nog geen minuut verstreken". Belangrijke coördinatie De gemeentelijke ziekenvervoerdienst in Haarlem dateert van 1 mei 1954. De G.G.D. nam toen de werkzaamheden over van de firma J. Mathot, die jarenlang het ziekenvervoer in de Spaarnestad heeft ver zorgd. Een volgende belangrijke stap in de coördinatie van het ziekenvervoer in Haarlem was het overbrengen in 1956 van de centrale meldingspost van de ongeval- lendienst, die bij de brandweer was on dergebracht, naar de afdeling ziekenver voer aan het Lortenzplein. Vóórdien was het hulp bieden bij straatongevallen in hoofdzaak in handen van de O.D. (onge- vallendienst) van de E.H.B.O.-verenigin gen in Haarlem. De centrale meldings post van de O.D. beschikte over een lijst met E.H.B.O.'ers op wie in voorkomende gevallen een beroep kon worden gedaan. Met alle waardering voor de hetgeen door deze hulpverleners is verricht, bleek toch dat met het bereiken van een E.H.B.O.'er, waarna dan in vele gevallen nog een zie kenauto aan te pas moest komen, te veel kostbare tijd verloren ging. Het kwam niet zelden voor dat een lid van de O.D. pas na zes of zeven telefoontjes gewaar schuwd kon worden. Klachten over de late verschijning van een ambulance na een ernstig straatongeval waren er bij de vleet. Hoewel sterk verminderd is de taak van de O.D. na de reorganisatie van het ziekenvervoer met wat daaraan vast zit toch niet geheel weggevallen. In af wachting van de komst van de ambulance met de ziekenverpleger kunnen zij nog nuttige eerste hulpverlening bieden. Het grote voordeel van de onderbrenging van de centrale meldingspost van de on- gevallendienst bij de afdeling ziekenver voer is wel, dat de diensthebbende broe der direct bij de melding een inzicht heeft van de aard en ernst van het ongeval. In ernstige gevallen wordt terstond een zie kenauto uitgezonden. Is het letsel van minder ernstige aard dan probeert men het dichtst bij de plaats van het ongeval wonende lid van de O.D. in te schakelen om hulp te verlenen. In verreweg de mees te gevallen dat de ongevallendienst wordt gebeld rijdt de ambulance echter direct uit. Een technisch hulpmiddel van onschat bare betekenis voor het ziekenvervoer is de mobilofoonapparatuur waarmee de centrale post en de ziekenauto's sinds en kele jaren zijn uitgerust. De voordelen van deze vinding zijn behalve het direc te contact met de ziekenauto's, het voor komen van loze kilometers en de bespa ring van rijdend materieel en personeel. Couveuse-comfort Het wagenpark van de afdeling zieken- vervoer telt momenteel vier nieuwe zie kenauto's en twee van een ouder type. Bovendien heeft men de beschikking over twee zogenaamde luxe wagens. Een nieuwe ambulance is in de maak en een tweede hoopt men volgend jaar te kunnen aanschaffen. Sinds kort zijn de zieken auto's ook uitgerust met enkele moderne hulpmiddelen zoals zuurstofkoffers en „Ambu-pompjes" voor het verwijderen van bloed en speeksel uit de mond van bewusteloze patiënten. Toch laat de uit rusting van de ambulances nog te wensen over. De allerlaatste aanwinst van het gemeentelijk ziekenvervoer is een trans port-couveuse die elektrisch verwarmd kan worden en door middel van een ther mostaat constant op de juiste tempera tuur gehouden kan worden. Tijdens de rit wordt de couveuse op de accu van de mo bilofoon in de ziekenauto ingeschakeld. Verder bevat de couveus een zuurstofci lindertje- zodat het zwakke boorlingske over alle mogelijke comfort kan beschik ken. Enkele seconden nadat telefonisch om een ziekenauto is verzocht is de ambu lance vertrokken naar de plaats waar zijn komst met grote spanning tege moet wordt gezien. Binnen weinige minuten kan de patiënt al op weg zijn naar een van de Haarlemse zieken huizen. Hoofdverpleger P. B. J. Folkerts is de man die aan de touwtjes van het ge meentelijk ziekenvervoer in Haarlem trekt. „Zesendertig, ga naar het Dia- conessenhuis en wacht daar op nadere orders. Over en sluiten maar", zegt hij door de mobilofoon tegen een broeder van een ambulance-auto „ergens" in Haarlem. De ziekenverplegers in de wandeling broeders genoemd van de afdeling zie kenvervoer zijn alle in het bezit van de staatsdiploma's A (ziekenverpleging) en B (krankzinnigenverpleging). Broeders en chauffeurs werken steeds in ploegen van twee man. Overdag vier ploegen, 's avonds na zes uur twee en na tienen één ploeg voor de nachtdienst, 's Zondags zijn twee ploegen in dienst. Maar of zij nu hoofdverpleger, broeder of chauffeur zijn, bij hun dagelykse taak vervulling weten zij zich allen gebonden door dezelfde toewijding en verantwoor delijkheid jegens de hulpbehoevende mens. En die saamhorigheid spreekt ook uit de paraatheid, hei enthousiasme en het correcte optreden van de mannen van het ziekenvervoer bij hun dienstverlening aan de Haarlemse gemeenschap. Advertentie Van dond"fagl^^dran"lÓg<Mr november don P amnis ITJran an, ROTEL (HOLLAND) N.V. Amsterdamse Veerkade 6A, Den Haag. Tel. K70 - 11.06.05 Het comité voor stille armen te Heem stede heeft de volgende bijdragen ont vangen: Eensgezind Excelsior 163,03; A. d. W. 2.50; G. M L.— 4.—; C. B. 3.50; prof. dr. H. J. v. d. S. 10.—; M. C. de V.—v. d. K. 10.—; fa. G. J. S. en Zn. 10.—; G. D. 2.50; X.YZ 40.—; H. P. v. R. 5.—; C. S. 't H. 50.—; G. B. H. d. W.—B. 5.—; V. P. H. K. 10.—; P. S. 10.—; J. H.—L. 2.50; P. K. 10.—; W. S. 25.—; A. V. 25.—; mevr. S.—v. E. 7.50; G A. G. 10.—; J. G. v. K. f 10.—; J. H. M. 25.—; L. Ph. 5.—; B. v. R. f 100.—; K. R v. S. 50.—; L. W. 2.50; Z. Z. 100,—; E. A.—R. 25.—; Dr. L. H. 40.—; G. M. S. 10.—; M. J. v. T.—B. 100.—; H. E. v. T. 5.—; D. v. W. 25.totaal 903,03, zodat nu is ont vangen 1372,53. De penningmeester van het comité, de heer A. van Wingerde, zal gaarne giften in ontvangst nemen, zowel te zijnen huize Willem Pijperlaan 14, als ten Raad- huize. Gironummer 153308. Advertentie De nieuwe politiepost van de Bloemen- daalse politie bij de Viersprong in Aerden- hout zal vrijdagmiddag 11 december om vier uur officieel door de burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, worden geopend. Deze plechtig heid heeft plaats in hotel-restaurant Boe- kenroode in Aerdenhout. De 300 leerlingen van de Charlotte de Bourbonschool in Haarlem-Noord hebben 400 bijeengebracht voor de actie „Redt eep kind". I u»i Advertentie Lezing over grafiek. Maandagavond 30 november om kwart over acht houdt de graficus M. C. Escher in „Bloemen- heuvef' in Bloemendaal een lezing met lichtbeelden over zijn grafisch werk dat op het ogenblik aldaar wordt tentoongesteld. Op de tentoonstelling van werken van Wim Steyn, die momenteel wordt gehou den bij de kunsthandel M. L. de Boer op de Keizersgracht 542 in Amsterdam, wer den door de gemeente Haarlem drie teke ningen aangekocht ter plaatsing in de mo derne afdeling van het Frans Halsmuseum. Advertentie IMP. OUD - HAARLEM BEVALLEN van een zoon: 22 nov.: M. A. Sassen-Kampman: 23 nov.: K. M. ten Hacken-Beke: J. M. C. Doezie-Blom. BEVALLEN van een dochter: 19 nov.: A. M. A. H. Stenger-Stouten; 21 nov.: H. M. T. Apeldoorn-van Roon; M. Neder- koorn-de Bell; 23 nov.: E. W. van Zand- bergen-Schreur: P. Kamminga-Giesbergen ONDERTROUWD: 24 nov.: J. H. van den Bosch en L. H. van Dansik; P. B. N. M. Postma en K. H. Pihl: M. Baanstra en M J. M. Brans. GETROUWD: 24 nov.: J. H. C. Mol en M. J. S. Laadstra; N. Turk en J. M. Mee- kel; C. Roelofs en W. van Roijen: J. Da mes en B. Bruines. OVERLEDEN: 22 nov.: J. M. Klein-van Maanenberg, 88 j., Hofdijkstraat; R. J. Schweitzer, 79 j., Westerhoutpark; A. Reitsma, 65 j., Charivariusstraat; P. Hespe. 77 j., Maerten van Heemskerkstr.; 23 nov:. A. Cnossen-Hoeksma, 68 j., Balistraat; C. J. Smit, 75 j., Haitsma Mulierstraat; P M A. Weijtenburg. 81 j.. Jan Steenstraat A. Kalkman. 67 i.. Lotterstraat. De luide bijvalsbetuigingen, waarmee dinsdagmiddag drs. P. M. J. Hokkeling werd begroet, toen hij met echtgenote en kinderen zijn entree in het Minerva Theater maakte, vormden een soort fu rieuze ouverture van wat in de loop van de middag een huldiging bleek te zijn, die klonk als een klok. Daartoe zette de rector van het Triniteitslyceum eerst de wijzers vijfentwintig jaar terug om de taak van zijn jubilerende leraar te toetsen aan zijn persoon en te concluderen dat drs. Hok keling stoer zijn eigen weg ging en een consequent systeem van werken opbouw de, dat naar buiten soms streng, maar binnenskamers mild was. Het academisch huzarenstuk van de jubilaris om ook nog zijn studies in de Slavische taal en letter kunde met succes te bekronen liet de trotse rector niet onvermeld. De heer Hokkeling onderwijst thans Duits en Rus sisch. Hoe graag hij onderwijst blijkt wel uit zijn aantal lesuren, waarin zijn energie en werkkracht ligt uitgestald. Drs. N. C. Andriessen gaf de huldiging het aanzien van de persoonlijke binding, die iedere Trinitariër met het lyceum aan de Zijlweg geniet. Daar is drs. Hokkeling, zelf oud-leerling, de exponent van. De bewijzen, welke drs. Andriessen voor deze these aandroeg, waren dan wel voor een deel geput uit het ongerijmde, maar zij blonken van geest en spitsvondigheid. Heel wat compacter formuleerde leerling Jan Hoek de bewondering der school. Dat die bewondering er was. liet hij niet onder de korenmaat. Trouwens, de feestcantate en de geschenken logen er evenmin om. Wat dat betreft was geen misvatting mogelijk: het Triniteits vond zijn leraar Duits en Russisch een hartelijk huldebetoon waard. Tenslotte bliezen de docenten zelf een grandioze feostfanfare. Zij hulden zich in soms proteske, soms markante vermom mingen waaruit zelfs een docent, die naast mij zat. hen niet kon halen en voerden Gogols „Oplichters" ten tonele, een virtuoos knutselwerk van het genre „de bedrieger bedrogen", wat meer ge compliceerd dan het eerste filmpje van Lumière, bevolkt met uitgesproken types, die als het ware smeekten om de gun stige verschijningsvorm. Ik moet zeggen dat ze die hebben gekregen. Is er al moed voor nodig voor je eigen leerlingen op de nlanken te gaan staan, om ook nog toneel te spelen is toch een zekere habitus ver eist. Het werd een voortreffelyk stukje gelegenheidstoneel: amusant, goed ge chargeerd, qua tempo het tekort aan rou tine verradend, maar met veel aplomb ge offreerd. Drs Hokkeling kon er in zijn slot woord dan ook dankbaar over gewagen Tot de jongste leerlingen zei hij: „Als ik bij jullie ben, wordt ik wel ouder, maar niet oud". Dat lijkt mij een prachtig uitgangs punt en ter meditatie en ter afsluiting van deze boekstaving van zijn feestmiddag. Advertentie Een goed functionerende aansteker is JEVANOS" ƒ6.50 en ƒ4.50 12 maanden schriftelijke garantie ALLEENVERKOOP GR. HOUTSTRAAT 81 - HAARLEM Specialist in rookartikelen Op vijfenvijftigjarige leeftijd is te Haar lem overleden de heer A. Korteweg, tand arts aldaar. De thans overledene heeft in Utrecht gestudeerd, waar hij in 1925 het diploma tandarts behaalde. Daarna ver trok hij naar Indië en praktiseerde een aantal jaren in Djokjakarta. Omstreeks de jaren heeft hij zich door zyn praktijk en vestigde zich als tandaarts aan de Van Eedenstraat in Haarlem. In de loop van de jaren heeft hij zich door zijn praktij en zijn beminnelijke persoonlijkheid vele vrienden verworven. Ook bij zijn collega's stond hij in hoog aanzien. Zijn heengaan zal dan ook in brede kring betreurd wor den. Vandaag is het stoffelijk overschot in stilte ter aarde besteld. Tijdens een gisteravond door de afde ling Haarlem en omstreken van de Ko ninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde gehouden bij eenkomst in de aula van het Lourens Cos- terlyceum in Haarlem heeft de wethou der van openbare werken en stadsontwik keling, de heer W. F. Happé, de prijzen uitgereikt van de dit jaar voor de vierde maal in Haarlem gehouden voortuinkeu ringen. Alvorens hiertoe over te gaan legde de wethouder er de nadruk op dat het Haar lemse gemeentebestuur er veel aan gele gen is dat Haarlem zijn naam van Bloe menstad behoudt. In de nieuwe stadswij ken is men voornemens veel groenstro ken en zo mogelijk ook bloemperken aan te leggen. Verder zal het aantal bloembak ken op diverse punten in de stad worden uitgebreid. De heer Happé was van oor deel dat het onderhoud en verfraaiing van voortuinen als een te loven daad van bur gerzin is te beschouwen. Daartoe wilde hij ook het werk van de tuinkeurders re kenen. De toenemende verstedelijking in de randstad Holland, waardoor de bevol king steeds verder van de vrije natuur komt te staan, vervult het gemeentebe stuur van Haarlem met grote zorg, aldus de wethouder. „Tussen de steenmassa's worden de oasen waar men recreatiemo gelijkheden kan vinden steeds schaar ser." De heer Happé gaf de aanwezigen de verzekering dat het probleem van de ruimtelijke ordening de voortdurende en volle aandacht van het gemeentebestuur heeft en dat er naar gestreefd wordt van Haarlem een gebied te maken waarin het niet alleen goed wonen maar ook goed le ven is. Vervolgens overhandigde wethouder Happé de prijzen aan de 32 winnaars. De eerste prijzen vielen ten deel aan: de heer en mevrouw Pesch, Clovisstraat 51, de heer en mevrouw Spaar.s, Batavieren plantsoen 23, de heer en mevrouw Veld kamp, van Dortstraat 90, mej. L. Danser, Delftlaan 169, de heer en mevrouw Win- gelaar. Prins Mauritslaan 35, de heer en De viering van het koperen priesterju bileum van kapelaan J. Agterof van de Sint Bavo-parochie in Heemstede, werd dinsdag in gebouw „Nieuw Berkenrode" aan de Herenweg voortgezet met een ere- avond, welke de jubilaris door zijn paro chianen werd aangeboden. Na het wel komstwoord van pastoor C. Pouw, die in het bijzonder dr. H. J. W. Kuypers, de se cretaris van de bisschop van Haarlem be groette, volgde het optreden van een meis jeskoor onder leiding van Jan Laarveld. De dirigent had speciaal voor deze gele genheid Guido Gezelles „Priesterlied" van een melodie voorzien, hetgeen mede door de frisse en zuivere zang een stijlvol le inzet betekende. Dit concert werd voortgezet met een aantal volksliedjes en besloten met het bekende „De Klokken van Haarlem," eveneens op muziek van Jan Laarveld, een optreden, dat met aan dacht werd beluisterd en veel bijval oogstte. Vervolgens belichtte de heer B. Nooy in een toespraak de plaats van de priester in de kerk en die van kapelaan Agterof in zijn parochie. De spreker ken schetste de jubilaris als een geliefd pries ter, die als zielszorger de diverse onder delen van 't parochiële werk op een voor beeldige wijze stimuleert. Na de pauze volgde de opvoering van Henri Ghéons mysteriespel in drie bedrij ven „Gastmaal der kinderen." Een toneel stukje, dat door zijn enigszins huilerige en „zoete" inhoud allerminst tot de beste werken van deze vermaarde Franse ac teur behoort Het werd echter met kenne lijke overgave gespeeld en mede omdat Peter Warmerdam met een fleurig décor voor een fraaie entourage had gezorgd, beantwoordde de voorstelling in vele op zichten aan de bedoelingen van deze avond. De jubilerende kapelaan sprak tot slot een dankwoord, niet alleen voor de hem gebrachte hulde, maar ook voor de voor beeldige geest in de parochie, die hem, naar hij zei de uitoefening van zijn pries terambt aanzienlijk gemakkelijker maakt. Politie vraagt getuigen Dinsdagavond omstreeks tien over ne gen zijn op de Zandvoortselaan in Heem stede twee motorrijders tegen elkaar gere den, tengevolge waarvan één van hen, een 18-jarige inwoner van Noordwijker- hout, vrij ernstig werd gewond. Hij heeft vermoedelijk een hersenschudding opge lopen. Bovendien bloedde hij uit de mond en had hij rugklachten. Het slachtoffer is naar de Mariastichting overgebracht. Het ongeval ontstond doordat de motor van de jongeman, die uit de richting Zand- voort kwam, begon te slippen op onge veer vijfentwintig meter afstand van een langzaam rijdende motor van een 25-jari- ge P.T.T.-besteller uit Heemstede, die linksaf de Zandvoorterallee wilde inslaan en het tegemoetkomende verkeer voor rang gaf. De berijder van de slippende motor verloor de macht over het stuur en smakte tegen de andere motorfiets. De Heemsteedse politie vraagt getuigen van dit ongeval zich met haar in verbinding te stellen. mevrouw Hajonides van der Meulen, Mid denlaan 71, de heer en mevrouw Beun, Korte Zijlweg 37 en de beer en mevrouw Kohier, Rollandslaan 64. Van deze eerste prijswinnaars kwamen de heer en me vrouw Pesch voor een jaar in het bezit van de wisselbeker als eerbewijs dat zij in 1959 de bezitters zijn van de mooiste voortuin in Haarlem. De voorzitter van de afdeling Haarlem van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde, ir. J. J. Hage, richt te woorden van dank tot de tuinkeurders voor het door hen verrichte werk. Hij sprak de hoop uit dat volgend jaar nog meer inwoners aan deze tuinwedstrijd zul len deelnemen. In het verdere verloop van de avond heeft ir. M. J. Vroom in een lezing met dia's belangwekkende bijzon derheden verteld over de internationale tuinbouwtentoonstelling „Floriade", die volgend jaar in Rotterdam wordt gehou den. Bloemendaal Tegelijkertijd had in een vergadering van de afdeling Bloemendaal van de Ko ninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde in restaurant „Rusthoek" in Bloemendaal de uitreiking van de prijzen voor de mooiste tuinen in de gemeente Bloemendaal plaats. Hier onderscheidde men vier soorten tuinen: grote of A-tuinen, middelgrote of B-tuinen, kleine of C-tuinen en gemeenschappelijke tuinen. Deze laatste alleen in Vogelen zang. Na een openingswoord van de voor zitter van de afdeling, mr. E. J. W. Top, die het gemeentebestuur dankte voor de verstrekte subsidie, ging de Bloemen- daalse wethouder van Publieke Werken, mr. J. C. C. W. Hijszeler, over tot de prijsuitreiking. „Na de slag om het via- dukt en de strijd om de weg door Aerden hout is het een verademing te vertoeven in een kring van burgers van deze ge meente, die met grote liefde en vaak hoge kosten hun tuinen verzorgen en daarmede Bloemendaal het zo aantrekkelijke aan zien geven, waardoor het mede is één der tuinen van de randstad Holland", aldus mr. Hijszeler, die sprak namens het col lege van B. en W. Na de uitreiking van de prijzen werden vóór de pauze kleuren dia's van de Keukenhof vertoond door de heer John van Grieken uit Vogelenzang. Na de pauze volgden enige films, onder meer van de Keukenhof en van een vloot- schouw bij Enkhuizen. Wij volstaan met een opgave van de winnaars van de eerste prijzen. Bloemendaal I: W. A. Fischer. Midden Duin en Daalseweg 23 (A); P. J. Zondervan, Duinwijck- weg 14 (B). Bloemendaal II: mevr. M. Hekkert, Laan van Boreel 26 A); J. v. d. Plas. Iepenlaan 3 (C). Aerdenhout I: A. van Vemde. Grenslaan 2a (B); N. A. Faase, Zandvoorterweg 18 (A). Aer denhout II: P. M. v. d. Klinkenberg. Gen. Win kelmanlaan 6: mej. G. de Groot. Eikenlaan 4 (A). Overveen I: A. Schipper. Kweckduinweg 7a (B); F. de Ruyter. Vrijburghlaan 40 (B). Vogelenzang: mr. B. L. M. Refouin, Zonnebloemlaan 26 (B): H. Mens. C. v. d. Raad en J. v. d. Raad. Teylingerweg (C. gemeenschappelijk); H A. A Kooper en R H. Rooda. Dahlialaan 3 en 5 (B, gemeenschappelijk). De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: C. P. Yff, vroeger Stolbergstraat 8 te Haarlem, thans Marsmanplein 6, van beroep han delsreiziger. Rechter-Commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. J. F. M. M. Brons, advocaat en procureur te Haarlem, Damstraat 23. Wegens gebrek aan actief werd opgehe ven het faillissement van A. de Graaf, stoffeerder, Baljuwslaan 13 te Haarlem. Rechter-Commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. J. F. M. M. Brons, advocaat en procureur te Haarlem, Damstraat 23. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van: J. G. Ahrens, koopman, Spiegelenburghlaan 30 te Aerdenhout Rechter-Commissaris mr. L. W. M. M. Drabbe. Curator mr. B. J. Lambers, advo caat en procureur te Haarlem, Ged. Oude Gracht 92. (Verkort weergegeven Brigadiertje. Op mijn fiets naderde ik met matige snelheid een met knipperbol- len beschermde zebra. Op het moment dat mijn voorwiel gelijk met het zebrapad kwam schitterde vlak voor mijn ogen een „spiegelei" van een verkeersbrigadiertje. „Krak", zegt m'n rem en midden op de zebra sta ik stil. Tot het ongeveer elfjarige brigadiertje zeg ik: „Je moet dat ding eerder de hoogte insteken, 't Koste me haast een nieuwe bril." Kort daarop gaat een groep kinderen voor en achter mij langs. Als deze gepasseerd zijn doe ik twee of drie stappen om mijn weg te vervolgen. „Hé, meneer, wacht u even, komt u hier eens staan," roept een agent. ,Ik heb het zelf niet gezien," maar zich tot de jongen wendend vraagt hij: „Is meneer doorgere den?" De knaap knikt bevestigend. „Dan moet ik u opschrijven," zegt de agent. Een dame uit het publiek zegt echter: „Het was de fout van de jongen." „Gaat u dan maar door", sprak de agent. Myn vraag is: Wat moet er in het hoofd van dat briga diertje omgaan? Zonder die dame als ge tuige was zyn hoofdknik beslissend ge weest en ik misschien de dupe. EEN FIETSER VAN 50 JAAR

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5