Halitran Manke Miep verzwijgt iets, zegt verdachte's verdediger Prix Femina voor Bernard Privat en Prix Medicis voor Claude Mauriac tic ft Honden stierven in Rotterdam Emigranten gaan met de KLM naar Nieuw-Zeeland Auto's bij mist groot licht! Radioactiviteit wordt dag en nacht gemeten Haarlems debuut van de pianiste Marion Pollard Jochum genoemd als Van Beinums opvolger -11 Reina Prinsen Geerligsprijs voor J. Bernlef 9 DE ZAAK-MAGERE JOSJE Rattenverdelger werkte met zwaar vergif Postbode mist 9500 Vierde slachtoffer van auto-ongeluk gevonden Neem elke dag Uw 2 Halitran capsules Dertig boeken geweerd van de Britse expositie in Moskou De schilderijenvondst in California' WOENSDAG 25 NOVEMBER 1959 (Vervolg van pagina I) ,.De verdachte voert een alibi aan en volgens mij is hij een heel eind gekomen in het bewijzen daarvan", aldus Joops raadsman. „Hij is een rauwe klant; daar moeten we rekening mee houden als we zijn woorden en uitlatingen aanhoren. Di rect bewijs is er niet. Niemand heeft hem een moord zien plegen. Er zijn geen vingerafdrukken van hem gevonden. Ook een onschuldige kan feiten ontkennen, waarvan hij meent dat ze bezwarend voor hem zijn, terwijl hij ze wel gedaan heeft". „Er zyn twee Jopen" De pleiter sprak vervolgens over het le ven in deze buurt van Amsterdam, waar mannen hun vrouwen geregeld mishande len zonder dat het in het hoofd van de mishandelden opkomt, te gaan scheiden. Dit houdt een belangrijk aspect in: er zijn twee verschillende Jopen. Als hij dron ken was, was hij een beest, maar nuchter een goed mens. De dronken Joop was misschien in staat een ongeluk aan zijn vrouw te begaan, maar de nuchtere Joop per se niet. Dit is het zwakke punt in het requisitoir. Vast staat dat Joop die zon dagochtend volkomen nuchter was: de agenten hebben zelfs geen dranklucht ge roken". „Wat weten wij van de liefde van een souteneur?" zo vervolgde mr. Keune en hij las een oud verhoor door de rechter commissaris voor, waarin Joop verklaar de. dat hij door zijn vrouw in zijn beroep gekomen was, dat hij van haar hield en dat hij er ondersteboven van was, toen hij na haar dood hoorde, dat ze er enkele vriendjes op na hield. Josje's angst ..Wel zeggen getuigen dat hij Josje dik wijls mishandelde, maar haast niemand heeft dat zelf gezien. Hij acht het niet uit gesloten, dat Josje soms wat heeft over dreven in haar verhalen. Ze had vriendjes, wilde met hen uit. Heeft ze daarvoor soms een excuus geschapen? Was ze echt zo bang van Joop? Ze was voor alles bang, meent pleiter, dit is uit het dossier dui delijk geworden". Mr. Keune waarschuwde ervoor te veel waarde te hechten aan de verklaringen van die getuigen uit de „penoze". „Het zijn emotionele mensen, die door suggestie be ïnvloed zijn. Ze hebben in de krant gele zen. dat de man op 't paaltje gezien heeft hoe Joop zijn vrouw naar binnen sleurde. Daar trekken ze hun conclusies uit. Maar volgens mij is psychologisch te verkla ren. dat hun verklaringen onbetrouwbaar zijn". Het taxi-Incident De befaamde taxirit is bij de taxi-admi nistratie niet geregistreerd. Wel precies zo'n rit met dezelfde mensen een dag te voren, aldus de verdediger. Hebben som mige getuigen hun verklaringen niet ge baseerd op die taxirit? Dan zijn ze dus misschien een dag mis. Dat Joop het bewuste weekeinde- zolang heeft geslapen, achtte mr. Keun zeer wel mogelijk. De man sliep meestal slechts weinig. Hij heeft ditmaal wat achterstal lige slaap ingehaald en is 's ochtends snel naar beneden gegaan, omdat zijn hondje bij de deur stond te springen. „Laten we nu eens aannemen dat Joop onschuldig is. Dan komt hij de kelder in en ziet daar zijn vrouw liggen. Hij schrikt, maar zijn reactie is die van een onschul dige. Mag men hem dan aanwrijven dat hij niet terstond de krabben in de hals heeft gezien? Het was donker in het keldertje. Hij is naar tante Miep gerend, hij stond daarna als vastgenageld bij het lijk en zei: ,.Ze komt straks wel weer bij". In plot selinge onverwachte situaties vergeet men soms iets te doen, wat nuchter bekeken het meest voor de hand ligt". „De vrouw aan de overkant" heeft een man naar het Oudekerksplein zien ren nen. Nu heeft deze «ouw dat als getuige verteld. „Dat was Joop", zegt de verdedi ger nu. „Het klopt precies. Hij rende naar de politie. Hij ging niet schoorvoetend aan gifte doen, maar hij rende. Iemand die zelf net zijn vrouw heeft gewurgd doet dat niet". Manke Mieps rol Volgens pleiter weet „Manke Miep", die „jarenlang twee bordelen heeft geëxploiteerd en een geraffineerde vrouw is", veel meer dan ze heeft verklaard. Wie heeft dat bovengebit De onnadenkendheid van een verdelger van ongedierte heeft tot gevolg gehad, dat in Rotterdam talrijke honden zijn gestor ven en er vele nog ernstig ziek zijn. De rattenplaag was de laatste tijd in Rotterdam aanzienlijk toegenomen. De gemeente droeg de verdelging van het on gedierte langs singels, in plantsoenen en in parken op aan een Haagse firma, die dat ook in Den Haag en Amsterdam doet. Tot voor kort werd vergif neergelegd dat wel schadelijk is voor knaagdieren, maar niet voor mensen, honden en katten. De Hagenaar deed dit werk reeds vaker in Rotterdam. Toen de plaag van de rat ten eerder toe dan afnam, werd hem door omwonenden van singels wel eens ge vraagd waarom hij niet meer afdoende middelen gebruikte. De „rattenvanger" mengde toen het sterk vergiftige tallium- sulfaat door de boterhammetjes met vis, die hij overal uitlegde. Tallium is. als er niet snel wordt ingegrepen, dodelijk voor mens en dier. Enkele dagen nadat hij hon derden „talliumhapjes" had uitgezet wer den de Rotterdamse dierenartsen overstelpt met telefoontjes van hondebezitters, wier hond ernstig ziek geworden was. Het bleek dat de dieren alle aan talliumvergiftiging leden. Vele honden, waarbij een kostbaar ras-exemplaar met een waarde van f 1000 stierven De dierenartsen hadden de han den vol om de funeste gevolgen van de talliumvergiftiging zo gering mogelijk te houden. Uiteraard werd de „rattenvanger" on middellijk bij de Plantsoenendienst ont boden. De man, die bij het vernemen van een en ander totaal overstuur raakte, er kende dat hij onnadenkend heeft gehan deld. van het slachtoffer in de fauteuil ge legd? Wie heeft de pedaalemmer ge opend en daaruit wat rommel over de vloer verspreid? De man op 't paaltje Joop S. is pas gearresteerd na de ver klaring van de kelner Artur van R. Zon der diens verklaring zou de verdachte on mogelijk veroordeeld kunnen worden, meent de verdediger. Welnu, alles wat Van R. heeft verklaard, kan hij van anderen hebben gehoord, be halve zijn bewering dat hij heeft gezien dat verdachte zijn vrouw het keldertje ïn- sleurde. Daarmee is hij pas bijna twee jaar later komen aandragen, toen er een strafzaak tegen hem liep. Pleiter sugge reerde dat Artur toen alleen maar aan de procureur-generaal een brief heeft ge schreven in een poging, zelf van zijn straf af te komen. Van R. heeft zich tegenover de rechter commissaris exorbitant onbeschoft gedra gen, toen zij hem ondervroeg vervolgde mr. Keune. Op mijn vragen gaf hij hele maal geen antwoord. Ook op de zitting is duidelijk gebleken dat deze getuige on betrouwbaar is. Ondanks ijverig speuren is men er niet in geslaagd het meisje te vinden met wie Artur die nacht en de vorige was uitge weest. Waarom heeft de kelner die nacht zo ge heimzinnig gedaan? Waarom belde hij aan, maar ging niet binnen? Waarom ging hij op 't paaltje zitten als hij toch niet van plan was bij zijn broer, die boven het keldertje woonde, te slapen. Waarom zegt hij eerst dat hij geen gegil heeft ge hoord en later tegen de reehter-commisa- ris dat hij dit wel heeft gehoord en dat hij de stemmen van Josje en Joop herkend heeft? Heeft Manke Miep dan niets ge hoord? Als Artur dat aan de overkant van de gracht kon horen, hadden de mensen in het huis toch zeker iets moeten merken, aldus pleiter. Re- en dupliek Terstond na het pleidooi liet de presi dent zich uit over de noodzakelijkheid van een psychiatrisch onderzoek, dat hij in een belangrijke strafzaak nauwelijks meent te kunnen missen. In zijn repliek zei de officier van Justitie, dat het onjuist is de hele verklaring van Artur van R. te verwerpen omdat détailpunten niet kloppen. Hij achtte dat logisch, omdat Van R. V/t jaar na de fatale nacht pas voor 't eerst is gehoord. Natuurlijk ver gist hij zich dan b.v. met name in tijd stippen. Als Van R. een geheel sluitend verhaal had gedaan, dan pas zou men kun nen zeggen: „Het is verzonnen." De dupliek van mr. Keune: „Dan had Van R. meteen ten aanzien van de details moeten zeggen, dat hij zich die onmoge lijk kan herinneren. In zijn laatste woord betuigde de ver dachte met nadruk: „Niets, maar dan ook niets heb ik met de dood van mijn vrouw uitstaande gehad. Als ik haar naar hat Je ven had gestaan had ik, haar ,bij^ l\et zwemmen makkelijk even onder wa ter kunnen drukken, want zij was zeer kort van adem. Ik heb haar vaak naar de kant moeten brengen. Ik zweer u, dat ik onschuldig aan haar dood ben." Donderdagavond zal de „Electron" één der Super Constellations van de K.L.M., naar Nieuw Zeeland vertrekken met 82 emigranten aan boord. Dit is voor het eerst sinds oktober 1958 dat de K.L.M. een dergelijke bijzondere emigrantenvlucht uitvoert. In Sydney zullen acht emigran ten uitstappen. De overige gaan de volgen de dag naar Christehurch in Nieuw Zee land. Namens de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy, zal gezagvoerder C. de Wijs een door de minister ondertekende oorkon de aan de burgemeester van Christehurch aanbieden als groet van de Nederlandse bevolking. De P.T.T.-recherche te Leeuwarden zoekt reeds enige dagen naar een enve loppe met 9.500 gulden, die door een post bode wordt vermist. Hij moest het geld bezorgen bij een aannemingsmaatschap pij in Leeuwarden, die het voor de uitbe taling van lonen zou gebruiken. Men weet niet of de enveloppe door de postbode werd verloren of dat iemand het geld heeft ont vreemd. Tijdens mistige dagen is het opgeval len, dat er nog steeds automobilisten zijn die niet voldoen aan de wettelijke bepa lingen ten aanzien van de verlichting bij mist. De politie heeft ook nu weer talrij ke processenverbaal moeten opmaken te gen bestuurders, die bij mist met stads lichten of zelfs zonder licht bleven rijden. De KNAC herinnert eraan, dat het in Nederland een wettelijke verplichting is om de grote (dus niet de gedimde) lichten te ontsteken, zodra de mist minder dan 200 meter zicht toelaat. Om deze afstand te controleren heeft men op de buitenweg een hulpmiddel in de wit te plankjes, die aan de buitenzijde in de wegberm staan. Deze staan gewoonlijk op een onderlinge afstand van 20 meter; bij 200 meter zicht moet men dus minstens tien bermplankjes kunnen tellen. Zodra dit minder is, moet men groot licht ontste ken. Proeven hebben uitgewezen, dat een auto met groot licht veel eerder en beter zichtbaar is dan met gedimd licht. Het gebruik van parkeerlicht heeft geen zin, aangezien in de mist de omtrek van het voertuig dan nog eerder te zien is dan de „gloeiende speldeknoppen". Het is boven dien verboden. In zijn Memorie van Antwoord op de be groting I960 van Sociale Zaken en Volks gezondheid geeft minister Van Rooy een overzicht van de metingen van de radio activiteit hier te lande. De activiteit 1n de lucht wordt dag en nacht doorlopend gemeten door de rijks verdedigingsorganisatie T.N.O. te Rijs wijk en door de stations van het K.N.M.I. in De Bilt, Den Helder en Eindhoven als mede door het reactorcentrum te Petten. Ook worden monsters gemeten van op pervlakte- en grondwater en van alle grondwaterpompstations. Voorts worden wekelijks tot maande lijks onderzoekingen gedaan op de vele plaatsen, waar de Rijn, de Maas, de Jeker, de Niers, de Schelde en het kanaal Gent- Terneuzen de grens passeren evenals op een aantal plaatsen stroomafwaarts van de voornaamste rivieren in het land. De rijksinstituten voor zuivering van afval water en voor volksgezondheid en de wa terleidingbedrijven der drie grootste ste den zijn met dit onderzoek belast. Dit programma zal nog worden uitgebreid met metingen in die gebieden, waarin door lozing van radio-actieve afvalstoffen ook buiten de grenzen meer dan normaal ge vaar zal kunnen ontstaan. Dinsdagmiddag omstreeks één uur is uit de Leidsevaart in Heemstede opgehaald het stoffelijk overschot van de 36-jarige heer D. van Rijn uit Katwijk, die vorige week dinsdagavond is verdronken nadat de auto, waarin hij zat, in het water van de Leidsevaart was gereden. In deze auto bevonden zich vijf broers uit Katwijk, die op weg waren naar hun woonplaats. Bij de Manpadbrug raakte de auto te water. Van de vijf inzittenden wist slechts de 22-jarige Hendrik van Rijn zich te redden. Advertentie (Van onze correspondent in Parijs) De uitdeling van litteraire prijzen, waar mee Sinterklaas al voor zyn grote feest in Frankrijk een tiental letterkundigen gelukkig zo niet rijk pleegt te ma ken, is in Parijs voortgezet: de Prix Fe mina ten bedrage van een half miljoen franc, die door een dozijn letterlievende en bejaarde dames wordt toegekend, viel Bernard Privat ten deel voor zijn verhaal „Au pied du mur" en met de Prix Medicis mocht voor zijn roman „Le diner en ville" Claude Mauriac, zoon van de beroemde romancier en Nobelprijswinnaar, ga'an strijken. De dames van de Femina waren dit jaar, gelijk bekend, weer eens slachtoffer ge worden van hun vrouwelijke loslippigheid. Zoals we al eerder berichtten had de jury aanvankelijk André Schwartz-Bart voor zijn kroniek over de jodenvervolging „Le dernier des justes" willen onderscheiden, welk boek drie weken voor de officiële datum echter door de Goncourt voor haar prijs werd ingepikt. Bernard Privat is een neef van de uitgever Bernard Grasset die hij, een jaar of vijf geleden na diens dood, opvolgde als directeur van het befaamde Parijse uitgevershuis. Privat is 45 jaar en had tevoren nog maar één andere roman gepubliceerd. „Au pied du mur" is het autobiografische relaas van een krijgs gevangene die in 1945 terugkeert in zijn dorp van het departement La Dröme. In een onopgesmukte stijl, gekleurd door een lichte humor, haalt de schrijver dan zijn herinneringen op aan zijn soms wel schil derachtige kameraden, met wie hij in het krijgsgevangenkamp jaren heeft samen geleefd. Privat toont zich een scherp waar nemer en een fijnzinnig moralist, die voor zijn stijl bij de klassieke meesters der Franse litteratuur in de school lijkt te zijn geweest, Claude Mauriac draagt een naam, die niet alleen door zijn vader in Frankrijks litteraire wereld al een gefundeerde repu tatie genoot. Hij had al eens eerder een Advertentie Gemakkelijk In te nemenHalitran, het natuur lijke concentraat uit de lever» van heilbot en andere edelvijjen geeft meer weerstand tegen griep, bronchitis en andere ziekten. Voor kleine kinderen zijn er druppels (3 per dag). Halitran voor de gezondheid van het hele gezin! ca. 60 x zoveel vitaminen al* gewone levertraan Door bemiddeling van de Stichting Ne derlands Impresariaat heeft de jonge Am sterdamse pianiste Marion Pollard dins dagavond in de Renaissance-zaal van het Frans Halsmuseum haar Haarlems debuut kunnen maken. Marion Pollard is een be gaafde musicienne, voor wie de muziek in de eerste plaats „een taal des harten" is, een kunstuiting, waarin de talloze facetten van de menselijke ziel weerspiegeld wor den cn een uitdrukkingsvorm kunnen krijgen. Het was een verrassing op deze klavier avond om in het spel van een jonge tijd genote de romantiek als een der belang rijkste interpretatie-elementen te ontdek ken, als een factor, die het wezen van haar voordracht bepaalde en die, wanneer al thans de muziek daarmee hamonieerde, aan haar vertolkingen de kracht van over tuiging kon schenken. In de verhouding van de muziek tot de subjectieve gerichtheid van de pianiste lag een gevaar, dat op deze avond nog niet geheel geneutraliseerd kon worden. Door de grote dosering der expressie bleek dit bij de uitvoering van de chromatische fan tasie en fuga van J. S. Bach, die niettegen- In Amerika vermenigvuldigen zich de kerstmannen op grote schaal sinds men zich er op spoedcursussen voor kan laten opleiden en de tijd is ook voorbij dat zij eikaars nabijheid niet konden verdragen. Men ziet hier een één Sinterklaas stel „kerstlieden" voor een restaurant poseren waar hun vakbond een diner voor hen heeft aangericht. De aanblik van dit gezelschap is zó troosteloos dat wv ons er als Nederlanders over moe ten verheugen dat er voor ons maar is: die uit Spanje. staande de loffelijke opbouw, dikwijls te zwaar belast werd. Met de keuze van de Ballade en „Reflets dans l'eau" van Claude Debussy, had Marion Pollard het zich niet gemakkelijk gemaakt. Hier toch volgden twee werken elkaar op, die in sfeer zo ver van elkaar liggen: de Ballade met haar episch bedoelde of gesuggereerde strek king, „Reflets dans l'eau" met zijn schoon heid van klankverfijningen en klank rimpelingen. Beide werken verloren in de opeenvolgende voordrachten hun heel eigen karakter door een vertolkingsassimi latie, die de Ballade te vaag, het andere werk te concreet van klank deed worden. Maar mogelijk is hierbij de vleugelklank, die weinig ruimte aan de klankfantasie van de pianiste kon bieden van overwe gend ongunstige invloed geweest. Met bijzondere belangstelling heb ik ge luisterd naar de vertolkingen van de zes kleine pianostukken opus 19 van Arnold Schönberg, muziek met een functionele samenhang en zelfs met een melodische continuïteit, die in het werk van deze „dodekafonist" frappant is. Marion Pollard speelde de miniatuur-muziekstukjes voor treffelijk, met een bijzondere muzikale spanning en uitnemende toonvorming en gaf met bewonderenswaardig begrip daar aan het eigen karakter. Frisse, vlotte com posities, zonder veel diepgang bleken de Toccata 1951 en de Sonatine 1934 van de in 1958 overleden Amsterdamse componist Theodoor Henri Smit Sibinga. Zij stelden aan de vertolkster belangrijke technische eisen, maar met virtuoze beheersing loste de pianste alle moeilijkheden haast spelen derwijs op. De technische uitrusting van Marion Pollard is inderdaad groot en van uit nemend gehalte. Prachtig kon de soliste die bedrevenheid dienstbaar maken aan de vertolking van de Sonate in b van Franz Liszt, die in menig opzicht een glanzend hoogtepunt van het recital werd. Liszts Sonate treft mij bij hoge uitzondering op de concertprogramma's van onze tijd aan. De uitvoeringsmoeilijkheden zijn groot, maar meer nog laten moderne piansten zich weerhouden door de muzikale ge aardheid van het monumentale werk, dat door zijn pathos, zijn retoriek buiten hun mentaliteit geraakt is. Toegegeven, er is overlading van sentiment in Liszts sonate. Maar daartegenover staan schone blad zijden van zuivere muziek. Voor Marion Pollard was het bewogen werk een ideaal medium om eigen artistieke en roman tische ontroeringen tot uitdrukking te brengen in een door rijke dynamiek en klankdifferentiatie gekenmerkte vertol king. Haar voordracht was een ver rassende bekroning van deze avond, die Marion Pollard heeft doen kennen als een pianiste, van wie men verwachten kan, dat zij zich in de voorste rijen van onze Nederlandse uitvoerende kunstenaars zal weten te scharen. P. Zwaanswijk essay-prijs gewonnen en dankzij zijn weke lijkse filmkritieken in de Figaro Litteraire stond hij bovendien aangeschreven als een der beste Franse kenners van de jongste muze. Zijn laatste boek is geschreven in de geest van de nieuwe litteraire school, die wel „Alliterature" wordt genoemd De auteur gaat hier geheel schuil achter de ver doorgevoerde objectiviteit, waar mee een overstelpende hoeveelheid kleine details in de gedragingen van zijn perso nages beschreven wordt. Beide prijzen werden, gelijk de traditie voorschrijft, tijdens uitvoerige maaltijden uitgedeeld. In beide gevallen hebben de jury's, en dat was dan weer zeer onge bruikelijk, hun keuze al na een kortston dige discussie weten te bepalen. Bernard Privat was onder de hors d'oeuvre al tot winnaar uitgeroepen en Claude Mauriac sloeg zijn drie concurrenten tijdens de Plat de Résistance. Zeer onverwacht ontslag als leider van het Beierse Radio-orkest (Van onze correspondent in Bonn) Zeer plotseling heeft de bekende diri gent Eugen Jochum dezer dagen per 31 december aanstaande ontslag gevraagd en verkregen als leider van het Symfonie-or kest van de Beierse Radio. In München gaat het gerucht dat Jochum genoemd is als opvolger van Eduard van Beinum als dirigent van het Concertgebouworkest, maar ook is bekend dat hij in aanmerking komt voor een dirigentenpost te Los An geles. Enige dagen nadat hij met zijn or kest was opgetreden ter gelegenheid van het tienjarige bestaan var. het door hem opgerichte Radiosymfonie-orkest en een tweetal dagen, nadat in de Beierse pers juist over dit concert negatieve critieken waren verschenen, eiste Jochum dat zijn contract zou worden opgezegd. Dit con tract voorzag in een driejarige verlenging na tien jaar dirigentschap. Als reden voer de hij aan dat de Münchense pers gebrek aan begrip voor zijn werkzaamheden had, maar ook zouden er moeilijkheden zijn met de zakelijke leiding van zijn orkest. De za- kejijke lfiders lieten er overigens even min gras over groeien: zij stemden met Jochums voorstel in. In München kan men zich niet indenken dat enige slechte critieken werkelijk de oorzaak zouden zijn van dit ontslag. De achtergrond zoekt men dan ook in het geval Goetze. Het blad Die Welt meldde dezer dagen hierover dat Jochum samen met de leider van de afdeling muziek uit de Beierse Radio, Goetze, het orkest uit het niets had opgebouwd en er inderdaad een van de beste Westduitse orkesten van had gemaakt. Goetze geraakte in onge nade toen bleek dat hij een doctorstitel ten onrechte had gedragen De opvolger was niet zo soepel als zijn voorganger en keek meer naar de begro ting dan naar Jochums eisen. Het is om dit alles dat men te München niet veel ge looft van Jochums „gevoeligheid" voor de perscritieken. Openlijk zegt men: „De man wil weg Amsterdam en Los Ange les lokken!" Mr. H. J. Waage, zakelijk leider van de Nederlandse Orkeststichting tot beheer van het Concertgebouworkest, zei ons naar aanleiding van de geruchten uit Mün chen dat een aanstelling van Eugen Jochum als vaste dirigent van het orkest op korte termijn niet wordt overwogen. De heer Jochum treedt regelmatig als gastdirigent op en dit zal ook in de naaste toekomst zo blijven. Hij heeft soortgelijke verbintenissen n Amerika. De vraag of Eugen Jochum al dan niet serieus kandi daat is voor een vaste plaats bij het Con certgebouworkest wilde mr. Waage voor alsnog niet beantwoorden. (Van onze correspondent in Londen) In het Lagerhuis is geprotesteerd tegen het feit dat de Russische regering dertig Britse boeken heeft verbannen van de tentoonstelling van Engelse litteratuur, welke zojuist in Moskou is geopend. Het denkbeeld werd geopperd de tentoonstel ling dan maar te sluiten. De regering was het hiermee niet eens. Er blijven name lijk nog 3970 boeken over, welke de moei te waard zijn om door de Russen te wor den gezien. De Britse regering kan ook geen stappen nemen in verband met de uitgeoefende censuur, omdat van tevoren bekend was, dat de Russen het recht zou den hebben bepaalde boeken te weigeren Profumo, de Britse onderminister van Buitenlandse Zaken, verklaarde niet te be grijpen waarom de Russen een aantal van de door het verbod getroffen boeken als onwelkom beschouwen. Daaronder was een levensbeschrijving van de Engelse ballerina Margot Fonteyn. De Russen zeg gen dat de door hen geweigerde boeken een verkeerd beeld geven van de Sovjet- Unie. Hieronder bevinden zich de beste boeken die over nazi-Duitsland en Hitier zijn verschenen verder moesten onder meer het veld ruimen R A. Leonard, S. Leonard's geschiedenis van Russische mu ziek, de verkorte encyclopaedie der we reldgeschiedenis, Aldous Huxley's „Ado nis and the Alphabet" en „Brave new World", Joyce Cary's „Kunst en werke- lijkkheid" en Bertrand Russel's „Portraits from memory". Onder de Engelse tijd schriften welke van de tentoonstelling wer den geweerd, bevinden zich „The Econo mist", „The New Scientist" en „The Brit ish journal of sociology". De „Maddalena" die enige tijd geleden bij Italiaanse immigranten in Californië werd aangetroffen en die werd toegeschre ven aan Caravaggio, zou een kopie zijn van het originele doek dat zich in Napels bevindt. Pater Antonio Bellucci van de Pauselij ke Academie voor Archeologie in Rome heeft verklaard dat gebleken was dat het origineel een werk is van de Napolitaanse schilder Giovanni Battista Caracciolo, Battistello genaamd, die van 1570.tot 1637 geleefd heeft. Het origineel was tegen het eind van de zeventiende eeuw door een lid van de or de waarvan pater Bellucci deel uitmaakt, aan de orde geschonken. De „Maddale na" is een van de werken die bij de im migranten in Beverly H'Jls werden aange troffen en een waarde van ongeveer der tig miljoen gulden zouden hebben. De toneelspeler Harold Horsten, die de rol van ceremoniemeester speelt in de operette „Sissi", die thans door de Hoofdstad Operette in 't Amsterdamse Centraal Theater wordt opgevoerd, is dinsdagavond tijdens de voorstelling gehuldigd met zijn 40-jarig toneeljubi leum. De heer Otto Aurich, een der drie directeuren van het gezelschap, verscheen na het tweede bedrijf op het podium om de jubilerende toneelspeler geluk te wensen. Harold Horsten ont ving vele bloemstukken, die dit feeste lijk gebeuren accentueerden. Advertentie EEN SUCCESVOL GESCHENK VAN BLIJVENDE WAARDE VOOR 5 DEC. MAAKT *o' L. VEERSTRAAT 13 TEL. 11178 BESPREEK REEDS NU 7n de aula der gemeente-universiteit in Amsterdam is dinsdagmiddag de Reina Geerligsprijs 1959 een litteratuurpijs voor auteurs jonger dan 25 jaar uitge reikt aan de tweeéntwintigjarige J. Bern lef (pseudoniem voor H. J. Marsman) uit Amsterdam. De jury kent deze prijs toe in de eerste plaats voor Bernlef verzen bundel „Kokkels". De jury zegt i» haar rapport dat de dichter zich niet alleen tot de smalle ik-lyriek beperkt, doch een wij der, welhaast wijsgerig element in zijn werk brengt. Zij constateert voorts dat de onderscheidene ook als prozaïst talent toont. Twee inzenders kregen een eervolle vermelding, namelijk de 25-jarige Helga Ruebsamen uit Den Haag voor haar drie novellen „Voor de kantlijn" en de 24-jari- ge Chris Verheugd uit Amsterdam voor zijn verhalenbundel „Tram der verdoem den". De jury constateert dat de inzendingen van dit jaar een veel beter peil hebben bereikt dan die van het vorige. „Vele In zenders hebben getoond dat zij de nieuwe verworvenheden en mogelijkheden in woord-, vers- en zinsgebruik op persoon lijke wijze hebben weten te verwerken. Hiermee is nogmaals de waarde gebleken van deze nieuwe verworvenheden, die zich als een levend deel van de Nederlandse taal gevoegd hebben bij het reeds be staande geheel". De jury bestond uit: Anna Blaman, An- toon Coolen, Clara Eggink, Karei Jonck- heere en dr. J. W. Schulte Nordholt. Laatstgenoemde stelt er prijs op mede te delen zich noch met deze bekroning noch met de eervolle vermeldingen te hebben kunnen verenigen. De overige juryleden hebben hierover hun spijt betuigd. De jury van de Zuidafrikaanse Reina Prinsen Geerligsprijs, bestaande uit prof. G. Dekker, prof. dr. W. E. G. Louw, prof. dr. D. J. Opperman, prof. Oosterman, prof. dr. P. van Wijk Louw, heeft geen der in het Zuidafrikaans geschreven wer ken waardig bevonden om met de Reina Geerligsprijs voor Zuid-Afrika van dit jaar te worden bekroond.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9