Auto bij uitwijken tegen vrachtauto gebotst schilderzelfmet OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER üW'MORRIS "éef'ore ijou 6uy! Behoedzame critiek van radio-Peking Gérard Philipe overleden Ook zesde Amerikaanse schot op de maan werd mislukking Protonsynchrotron van Genève bereikt een wereldrecord Boterprijs drastisch gedaald Loonsverhoging rubberindustrie Ongeluk op drukke Hemweg SCHRAVENDIJK ACTIE „STILLE ARMEN" 1959 f 2530,50 t njeuusenfjTI f Wielrijder stak plotseling over.... Zachter Waarschijnlijk is de tweede trap niet ontbrand Het woord is aan 1958 De uitzettingen op Java In de krant van heden: Overstromingen in Italië vijf doden de échte eierbeschuit 74e JAARGANG No 119 DONDERDAG 26 NOVEMBER 1959 304e JAARGANG No 271 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107, t tl v. Haarlems Dagblad/Opr. HaarL Crt Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De voorlopige afrekeningsprijs van roomboter aan de producerende fabrieken is met 1,20 per kg verlaagd. De detail prijzen zullen als gevolg daarvan met 31 cent per pakje van een kwart kilogram omlaag gaan en 1,42 a 1,45 bedragen. Duitsland, dat de laatste tijd alle boter- overschotten uit ons land opnam, wil klaarblijkelijk orde op zaken stellen en heeft de import goeddeels gestopt. In ons land wil en gaat de handel terug naar de prijs die Denemarken in Engeland maakt, mede om zodoende de Engelse markt te kunnen bereiken. Het College van Rijksbemiddelaars heeft goedkeuring verleend aan de voorge stelde wijzigingen van de C.A.O. van de rubberverwerkende industrie. Dit houdt onder meer in een verhoging van de uur lonen van de volwassenen met 0,08 per uur, terwijl gelijkertijd de huurcompensa- tie in het uurloon zal worden verwerkt door een verhoging van 1 0.06 per uur. De uurlonen van vrouwen en jeugdigen zullen naar verhouding van de tabel van de werk- klassificatie gewijzigd worden. Deze rege ling wordt geacht te zijn ingegaan op 1 september 1959. Bij een hevige botsing tussen een grote Amerikaanse personenauto uit Amster dam en een zware vrachtauto uit Wor- merveer zijn vanochtend vroeg de 65-jari ge aannemer J. Visser uit Amsterdam en zijn 40-jarige zoon om het leven gekomen. Een derde inzittende van de wagen, de 26-jarige G. Schulker, werd ernstig ge wond naar een ziekenhuis in Amsterdam vervoerd. Het ongeluk geschiedde op de drukke Hemweg bij Amsterdam. In de auto waren vader en zoon Visser met de heer Schul ker op weg naar Wormerveer. Plotseling stak een oudere man met een fiets aan de hand de weg over. De heer Visser remde zo krachtig, dat zijn wagen begon te slip pen en in volle vaart tegen de uit de te genovergestelde richting komende vracht- (Van onze correspondent in Parijs) De vermaarde acteur en filmspeler Gé rard Philipe is woensdagmiddag na een kortstondige ziekte aan een hartaanval in zijn woning te Parijs overleden. Gérard Philipe was niet alleen de hoofdrolspeler uit talrijke Franse films als „Fanfan, la tulipe," „Le Diabie au corps" en laatste lijk Vadim's veel omstreden „Liaisons dangereuses," hij behoorde op zijn 37ste jaar ook tot de begaafste, zuiverste en de meest geliefde acteurs van het Parijse to neel. Samen met Jean Vilar, vormde hij de ziel van het T.N.P., het herleefde Franse volkstheater en de talrijke rollen die hij hier heeft gespeeld zal men zeker niet gauw vergeten. Als Le Cid in Corneilles ge lijknamige tragedie, heeft Philipe inder tijd het T.N.P. in het brandpunt van de be langstelling van alle ware theatervrien den geplaatst. Hij was met zijn slanke ge stalte, blonde haar, klare blauwe ogen en Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, maar later voor namelijk in het westen van het land ook enkele opklaringen. Tot matig of zwak afnemende wind tussen zuidoost en zuid west. Zachter. Volledige weerrapporten op pagina twee. auto botste. Vader en zoon werden uit hun wagen geslingerd. Zij waren vrijwel op slag dood. De vrachtauto kreeg vrijwel geen scha de. De personenauto was grotendeels inel- kaar gedrukt. De wielrijder kwam ongedeerd aan de overkant van de weg Op de rijksweg Roermond-Weert is de 83-jarige W. Brentjens verongelukt toen hij per fiets een kruispunt wilde overste ken. Op dat moment naderde een zware vrachtauto van een bouwmaterialenfirma uit Helmond. De chauffeur kon een aan rijding niet meer voorkomen. De bejaar de wielrijder was op slag dood. In Baexem bij Roermond is de 19-jari- ge H. Feyen uit Nederweert bij een ver keersongeluk om het leven gekomen. Hij zat met vier anderen in een auto, waar van de bestuurder door een tegenligger werd verblind op het moment dat hij een rechts van de weg staande defecte vracht auto moest passeren. Hij reed zo dicht lang deze wegen, dat een uitstekende haak van de laadbak de personenauto openscheur de. De 19-jarige jongen, die rechts ach terin zat, werd hierbij zo ernstig aan de hals gewond, dat hij enkele ogenblikken later overleed. De andere inzittenden kre gen geen letsel. In een ziekenhuis te Maastricht is over leden de 28-jarige mevrouw A. M. J. Mul- der-Mullenders uit Geleen. Mevrouw Mul der stond enkele dagen geleden met haar 2-jarig zoontje op de arm aan de bushalte te Berg en Terblijt te wachten toen een personenauto op de groep wachtende bus passagiers inreed. Het zoontje van me vrouw Mulder overleed reeds enkele uren na het ongeluk. De burgemeester van Loppersum, de 63- jarige heer J. D. van der Munnik, die, zo als reeds werd bericht, ernstig gewond werd bij een auto-ongeluk in Leer (Duits land) is daar in het ziekenhuis overleden. Bij een ander verkeersongeluk in Duits land is de 25-jarige vertegenwoordiger G. Assink uit Enschede om het leven geko men. Hij kwam nabij Hamburg met zijn auto in botsing met een vrachtauto. Bij Sassenheim is de 21-jarige bromfiet ser G. B. H. uit Waalwijk door een auto bus overreden. Hij was op slag dood. Hij reed 's nachts met een 17-jarige vriend achterop op de naast het fietspad gelegen rijbaan. Plotseling begon hij te slingeren, waarna hij viel en de bromfiets boven op zich kreeg. De chauffeur van een naderen de bus kon hem niet meer ontwijken. De vriend, die kans had gezien van de duo te springen, kreeg geen letsel. De 52-jarige J. J. Protzman uit Almelo is om het leven gekomen, toen hij lopend met een bromfiets aan de hand de rijks weg Hengelo-Enschede wilde oversteken. Hij werd door een auto aangereden en overleed vrijwel onmiddellijk. Advertentie BARTËÜÖRÏSSTJT HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (Bij KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 CAMEL MONTY COATS zijn ironische intelligentie de ideale ro mantische jeune premier, en we zouden geen enkele andere acteur kunnen noe men die hem op zal kunnen volgen. Het Franse toneel heeft met de vroege dood van Gérard Philipe een verlies geleden. Philipe maakte zijn toneeldebuut in 1942 tijdens de bezetting. Hij kwam uit in stukken als „Caligula", „Le Cid", „Nuc- lea" en Ruy bias". Tot de films waarin hij optrad behoorden „Monsieur Ripois", „Les Orgueilleux", en „Les belles de nuit". Gérard Philipe had twee kinderen, een vijfjarig dochtertje Anne-Marie, en een driejarig zoontje Olivier. Philipe stond bekend om zijn linkse sympathieën en was ook achter het ijze ren gordijn een populaire figuur. De laat ste jaren heeft hij zich niet meer actief met de politiek bemoeid. Zijn eigenlijke naam luidt Philipe Gérard. De bevolking van de Noordoostpolder is gisteren ter stembus getogen om een nieuwe poldercommissie te kiezen, die kan worden beschouwd als de ge meenteraad van de N.O.P. Dankzij de bevolkingsaanwas waren er 4 zetels meer te verdelen, totaal 21. De uitslag was (tussen haakjes de verdeling van de 17 zetels der vorige poldercommis sie): prot.-chr. groep (A.R., C.H.U. en S.G.P.) 9 (7), P.v.d.A. 5 (5), K.V.P. 5 (4), V.V.D. 2 (1), Gerejormeerde kiezers 0 (0). De Prot.-chr. groep was in de vorige commissie samengesteld uit 4 A.R.-leden en 3 C.H.U.-leden. Advertentie WASHINGTON (UPI) In opdracht van de Amerikaanse nationale raad voor lucht- en ruimtevaart is hedenochtend om 9.40 uur van de raketbasis op Cape Cana veral een „Atlas-Able" raket gelanceerd, een combinatie van 32 meter met erop een 160,1 kilo wegende kunstmaan, de „Pio nier V". Het was de bedoeling de satelliet naar de maan te brengen, maar de twee de trap van de raket haperde en de lan cering mislukte. De mislukking is te wij ten aan een defect van de tweede trap: volgens de eerste berichten is een onder deel losgeraakt en weggevallen van zijn plaats boven de tank met vloeibare zuur stof in de tweede trap. Een goed uur na de lancering werd de mislukking bekend gemaakt. In de satelliet was een instrumentenpak ket gemonteerd, dat 55 kilo woog, terwijl de satelliet ook was voorzien van een op afstand bedienbaar voortstuwingssys teem, dat 88,4 kg. woog. Hiermee had men van de aarde af de vlucht van de satelliet willen beïnvloeden. Tot vijf minuten na de lancering scheen alles goed te gaan. De eerste trap werk te volkomen normaal. Nadien heeft men in de controleposten op Cape Canaveral niet de signalen ontvangen die de ontste king van de tweede trap en het goede functioneren, zouden moeten melden. De onzekerheid werd ongeveer een uur later zekerheid, want geen der waarnemings posten had toen seinen opgevangen of spo ren waargenomen van de vlucht van de combinatie. De raket ;s waarschijnlijk in de oceaan neergekomen. Op Cape Canaveral en in Washington is meegedeeld, dat pas aan de hand der op de band opgenomen radioseinen van de raket kan worden vastgesteld hoe de mis lukking zich heeft toegedragen. Het ana lyseren van deze seinen kan enkele dagen in beslag nemen. Het was de zesde Ame rikaanse poging een „maanlasso" te lan ceren en ook de zesde mislukking. Alleen de „Pionier IV", die had moeten terugke ren naar de aarde, had in zoverre succes dat deze met de eerste Russische Loenik in een baan rond de zon is gekomen. Eenmaal goed op weg zou de mislukte satelliet 50 vierbladige schoepen moeten ontvouwen, waarop zonnecellen zijn aan gebracht die de elektrische energie moes ten leveren voor de instrumenten en zen ders in de satelliet. JODRELL BANK (UPI) Professor A. C. B. Lovell, directeur van het obser vatorium van Jodrell Bank heeft vandaag gezegd, dat de Amerikanen „zeer binnen kort" nog een raket in de ruimte zullen vuren. De mislukking van vandaag zal in de plannen geen veranderingen brengen, zeide hij, maar het volgende schot zal min der ingewikkeld zijn. De voornaamste doelen van de „Pio nier V", zijn het nemen van foto's van het maanoppervlak, het onderzoeken van de ruimte tussen de aarde en de omgeving Het grote protonsynchrotron van het Europese Centrum voor Kernfysisch On derzoek (C.E.R.N.) te Genève heeft een energie bereikt van 25 miljard elektron- volt, waarmee het de grootste deeltjes versneller ter wereld is geworden. Op de tweede plaats komt het tot dusver groot ste apparaat, dat de Sovjet-Unie nabij Moskou heeft gebouwd. Dit apparaat kan 10 miljard halen. Het bevatron van de universiteit in Californië heeft een ener- giebereik van 6 miljard e.v. Dr. J. H. Bannier, directeur van de Nederlandse Organisatie voor Zuiver We tenschappelijk Onderzoek en een van de twee Nederlandse gedelegeerden bij C.E.R.N. deelde in Den Haag mede, dat het synchrotron protonen versnelt tot 99 percent van de voortplantingssnelheid van het licht. Per elektrische stroomstoot (puls) worden 10 miljard protonen in het cirkelvormige apparaat rondgezonden. Het toestel kan elke drie seconden zo'n puls rondzenden. Het apparaat heeft een middellijn van 200 meter en een omtrek van 700 meter. Aan de bouw ervan is onder leiding van de Brit John Adams zes jaar gewerkt. Het heeft 150 tot 200 miljoen gulden gekost. Het toestel is de afgelopen zomer gereed gekomen en daarna beproefd. De directeur van de C. E. R. N. is onze landgenoot pro fessor dr. C. J. Bakker. Dr. Bannier verklaarde, dat hetgeen in Genève is gepresteerd de achting ver dient van de gehele wetenschappelijke wereld. Met het bereiken van de energie van 25 miljard e.v. de energie die men zich ook tot doel had gesteld openen zich volgens dr. Bannier voor het kernfysisch onderzoek tal van nieuwe mogelijkheden." Met de versnelde deeltjes kunnen atoom kernen beschoten worden en kan een na der inzicht worden gekregen in de struc tuur van de materie. Misschien slaagt men er ook in, tot nu toe onbekende deeltjes der materie te produceren, aldus dr. Bannier (ANP). De C.E.R.N. omvat Groot-Brittannië, Frankrijk, West-Duitsland, Denemarken. Noorwegen, Zweden, Nederland, België, Zwitserland, Italië, Griekenland, Joego slavië en Oostenrijk. Professor Bakker heeft verklaard, dat het protonsynchroton van nut zal zijn bij het onderzoeken van de juistheid van de natuurwetten. „Wij zullen zien of wij meer natuurwetten kunnen vinden of de beken de wetten beter kunnen formuleren. Wel licht zullen de bestaande wetten blijken niet te kloppen bij deze hoge energieën en er kunnen zich afwijkingen voordoen", al dus prof. Bakker. Hij zei dat dergelijke hoge energieën ook in kosmische stralen voorkomen, maar dat dan hun intensiteit daarin zwak is. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, toonde zich bij het horen van het nieuws zeer verrast De minister acht het van groot belang, dat de resultaten van het werk met het protonsynchrotron direct ten goede zullen komen aan het weten schappelijke werk, dat ook in Nederland, wordt verricht. In Nederlandse universi taire kringen is men bijzonder verheugd over het snelle resultaat dat met het pro tonsynchroton in Genève is geboekt. De professoren dr. A. H. W. Aten van het In stituut voor Kernfysisch Onderzoek te Amsterdam, dr. P. M. Endt, hoogleraar in de experimentele natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en dr. H. de Waard, hoogleraar in deze tak van weten schap aan de Rijksuniversiteit te Gronin gen lieten zich geestdriftig uit over het succes. Tekenend voor de voortvarendheid waarmede in Genève is gewerkt, is dat het cyclotron in Brookhaven, (V.S.) dat op de zelfde tijd begon als dat voor het C.E.R.N.- apparaat, nog niet klaar is. In het proton synchroton worden de deeltjes in versneld tempo voortbewogen in een cirkel die een straal van 100 meter heeft. De protonen bundel loopt rond in een onderaardse tun nel. De deeltjes leggen daarbij een afstand af die enige malen groter is dan de omtrek van de aarde. Advertentie Als wassen niet meer helpt Advertentie Sedert 1882 - Grote Houtstraat 51 ROULETTES van 7.50 tot 82.50 BRIDGE- en ROULETTEKLEDEN SCHAAK-, DAM- en DOMINO SPELEN STEIFF SPEELGOEDDIEREN le etage: Gemoderniseerde speelgoedafdeling Advertentie hllder feest SI van de maan, het meten van straling, het verkrijgen van enige aanwijzing over het bestaan van een magnetisch veld van de maan, het instellen van een onderzoek naar gasachtige „plasmawolken", die door het heelal drijven, het gedrag van meteorieten en de uitwerking der zonne vlammen. ....ons, doch de daad is aan u: Gedenkt de Stille Armen Op de bodem van de Noordzee ter hoogte van Katwijk hebben vijftien kikvorsmannen gezocht naar de resten van de in vroegere eeuwen door de zee verzwolgen romeinse vesting Brit tenburg. Het onderzoek zal in de zomer van het volgend jaar worden voort gezet. (Voor bijzonderheden zie pag. 21) 2530.50 2021.50 Slot 18954.50 20e. 18603.25 19e. 17633.10 18e. 15425.85 17e. 14538.10 16e. 13702.89 15e. 12858.65 14e. 12023.68 13e. 11112.43 12e. 10364.28 11e. 9982.18 10e. 9422.66 9e. 8667.91 8e. 8181.41 7e. 7113.56 6e. 6223.76 5e. 4559.— 4e. 3388.50 3e. 2601.25 2e. 2106.25 le. 1935.— Totaal thans bijeen: Voor 2de verantwoording zie pag. 3. TOKIO (UPI) Radio-Peking heeft gisteren eindelijk openlijk gezinspeeld op het huidige geschil met Indonesië, waar op het ogenblik een campagne gaande is tegen de Chinese kleinhandel in de pro vincie. Radio-Peking haalde een hoofdartikel aan van het orgaan van de Indonesische communistische partij, Harian Rakjat, waarin gezegd werd dat het gezamenlijke communiqué, uitgegeven bij het bezoek van de Indonesische minister van Buiten landse Zaken Subandrio aan Peking, „in overeenstemming was met de principes van de Bandung-conferentie". In het hoofdartikel werd ook gezegd dat „sommige blokken in Indonesië het pro bleem van Chinese inwoners (in Indo nesië) gebruiken als werktuig in de koude oorlog en voor subversieve activiteiten". „In het hoofdartikel werd verder ge zegd, dat de belangrijkste taak van Indo nesië op het ogenblik is buitenlandse im perialistische krachten op elk terrein in Indonesië te verwijderen," aldus radio- Peking. „Maar nóg is het Nederlandse kapitaal in de B.P.M. niet genationali seerd, en hetzelfde gaat op voor de olie maatschappijen van de Verenigde Staten en Engeland zowel als voor ondernemin gen van ander Westers kapitaal. Onder dergelijke omstandigheden is het nemen van drastische maatregelen tegen kleine winkels van Chinese ingezetenen, onbe grijpelijk voor het Indonesische volk." Radio-Peking citeerde ook uit hoofdar tikelen van andere pro-communistische bladen in Indonesië, zoals de Bintang Ti- mur, waarbij „de geruchten als zou Suban drio in China zijn beledigd, werden ver worpen". DJAKARTA (AFP) De Indonesische premier Djuanda heeft in een toespraak te Djogjakarta herhaald, dat de Indonesi sche regering vastbesloten is, uitvoering te geven aan het besluit, de Chinese klein handelaren te verdrijven van het Indone sische platteland. Het besluit berust op de rog- Weerrapporten 2, 2 F.conomisch nieuws2 Toch is het zo 2 Van Das, tot Das Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Van mensen en dingen5 Uit stad en omgeving 5, 7, 9, 11 Beurs 22 Presidentsverkiezing in V.S. (2).15 Mitterrands parlementaire onschendbaarheid opgeheven 25 Tweede Kamer 77 Horen en Zien77 Feuilleton 77 Agenda van Haarlem 77 Kunst 19 Ondertvaterjagers op zoek naar Brittenburg 27 Sport 23 Nog 9 nachtjes slapen25 Dit nummer bestaat uit acht-en-twintig pagina's economische politiek van het land, zoals die wordt toegepast onder het stelsel van geleide economie. Ongeacht het standpunt, dat de Indone sische communistische partij in deze zaak inneemt, is de regering vastbesloten, niet op haar besluit terug te komen, aldus Dju anda. Hij doelde daarbij op een door de P.K.I. onlangs ingediend protest. COSENZA (Reuter) Door overstro mingen in de „teen" van Italië zijn ten minste vijf mensen om het leven geko men. Er zouden vele gewonden zijn. Hon derden gezinnen zijn volgens de berichten dakloos. Het ergste getroffen door de waters nood is Cosenza, aan de samenvloeiing van de Busento en de Crati. Door dijkbreu ken is het gehele laag gelegen deel van de plaats ondergelopen. Advertentie ++++++++-M-++++++ 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4* WEDEROM EEN KANS OP EEN GRATIS KOOPDAG ter viering van ons 75-jarig jubileum en wel als u koopt op: 27 nov, 2. 7, 8, 10, 12, 14, 15, 16 ea 17 dec Trekking 21 december a.s. Grijp nw kam door op een der aangegeven dagen in eeo onrer M te doen! A S jSm 4* kunt v uitstekend terecht t 4* 4* 4» 4» 4* 4» 4» 4* 4* 4-4-4» 4-4* 4-4-4» 4» 4- Advertentie .ikvilBolletje/'

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1