'J ooi Luxe Postpapier Westduitse hoogleraren zijn ontsteld over Schröders plan „Niet studentental inperken maar hoger onderwijs sterk uitbreiden" Gouden Napoléons nagemaakt Katwijkse trawler in brand op sleephelling Amsterdamse Beurs Uw Boekhouding ZATERDAG 28 NOVEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 Valsemunterij van een bijzondere kwaliteit Bekende Zweedse voet baller naar Eindhoven Peter Svvenden vlot VOOR DE STILLE «Sï De beurs van gisteren Maanraket schond neus Oostenrijk dreigt elftal voor Rome thuis te houden Lening Bank voor Nederlandse Gemeenten 100 miljoen 454 Internationale bedelaar Scheepvaart Huwelijks-bemiddeling o- Ook bedrukt met naam en adres. Bestel vooral bijtijds V J 2. (Van onze correspondent in Bonn) Op de Westduitse universiteiten en ho gescholen is plaats voor 140.000 studenten. In werkelijkheid zijn er 205.300 studenten, onder wie 17.900 buitenlanders. In 1965 zal dit totaal uitgegroeid zijn tot ongeveer 300.000Men spreekt in de Bondsre publiek dan ook van een „studentenlawi ne", waarmee men geen raad weet. Van wege het ministerie van binnenlandse za ken te Bonn is nu voorgesteld deze stroom met twee maatregelen in te dammen: in voering van de numerus clausus, de be perking van het aantal studenten voor iedere universiteit en/of faculteit en het „weg-examineren" van een op de vier middelbare scholieren, die zich voor uni versitaire studie aanmelden. Deze reeds eerder door ons gemelde voorstellen van het departement van mi nister van binnenlandse zaken, Schroder zijn in de Bondsrepubliek op bijzonder veel verzet gestuit Het gaat er niet om, aldus de critici, om de stroom studenten af te remmen, maar om haar op te vangen en wel door de bestaande universiteiten en hogescholen uit te breiden, door dus meer geld ter beschikking te stellen van het on derwijs in het algemeen en het hoger on derwijs in het bijzonder. Want er stude ren in West-Duitsland niet te véél, maar te weinig jonge mensen! Men vergelijkt daarbij het aantal studenten in West- Duitsland met dat bij voorbeeld in Zwit serland. Waar in dit kleine land (5 miljoen inwoners) 31.000 studenten zijn ingeschre ven, daar studeren in West-Duitsland 180.000 Westduitse jonge mensen op een totale bevolking van ruim 50 miljoen. In vergelijking met Zwitserland zouden er in Duitsland tenminste 3000.000 studenten moeten zijn.... Teveel juristen Een tweede argument van de critici is dat de toekomst steeds meer academici zal eisen. Men erkent weliswaar, dat bij voorbeeld het aantal juristen bepaald niet behoeft toe te nemen, want zoals men hier zegt met „juristen kan men thans de straten plaveien", zoveel zijn er.... maar in het sterk geïndustrialiseerde West-Duitsland zal een onuitputtelijke vraag bestaan naar chemici, natuurkun digen en dergelijke. Men wijst ten deze vooral op de Oosteuropese resultaten, op PARIJS (UPI) De Franse politie zoekt naar twee mannen die een kapitaal hebben verdiend door gouden Napoléons van eigen fabrikaat naar Algerije te smok kelen in geplukte kippen In deze affaire zijn nog geen arrestaties verricht, maar de aanhouding is verzocht van twee per sonen: een Franse farmaceutische stu dent en de zoon van een Algerijnse juwe lier. Volgens de politie is een vreemd aspect van deze zaak, dat de bende technisch be zien de falsificatiewetten niet heeft over treden, hoewel gouden muntstukken met de gelijkenis van Napoléon III zijn nagemaakt. Deze munten zijn geen wettig betaalmid del meer, maar ze worden op de goud- markt gekocht en verkocht om hun goud- waarde. De Napoléon heeft een grotere waarde dan een gelijke hoeveelheid goud in natuurlijke staat of gegoten in staven. De oorzaak is dat de vraag op de vrije markt naar goud in kleine, gemakkelijk hanteerbare hoeveelheden, de vraag naar ongemunt goud aanzienlijk overtreft. Goudstaven wegen een kilo. Daar de bende dezelfde hoeveelheid zui ver goud in de Napoléons verwerkte als de Franse munt in de echte Napoléons, kan geen falsificatie ten laste worden gelegd, maar wel onwettig gebruik van een offi cieel regeringszegel: beeldenaar van Na poléon III en het opschrift van de munt van 20 frank. De verdienste per goudstuk was slechts 70 frank, maar volgens de po litie hebben zij in de afgelopen elf maan den ongeveer 666.000 stuks vervaardigd, hetgeen een winst van meer dan een kwart miljoen gulden opleverde. Te Annemasse heeft de Franse politie een groep valutasmokkelaars ontmas kerd. De leden van het complot deden zich voor als studenten uit Afrika, en reisden regelmatig naar de Zwitserse kant van de grens om daar Franse franken te wisselen voor ponden sterling, die dan via het groepje naar Ghana of Nigeria werden gesmokkeld. Drie studenten, uit Parijs en Genève, zijn al» hoofdverdachten gear resteerd. de Spoetnik-successen, op de enorme be dragen die m Rusland en andere commu nistische landen voor de universiteiten ter beschikking worden gesteld. Men verge lijkt het aantal studenten in Duitsland met dat in Amerika (3,7 miljoen) en Rusland (2,2 miljoen). Techniek, chemie, atoomwe tenschappen, toegepaste natuurkunde dat alles eist in de komende decennia steeds méér academici. De critici zeggen voorts, dat een dichtschroeven van de leidingen, die van de middelbare scholen naar de universiteiten lopen, niet slechts principieel in strijd is met de stelling, dat een ieder het recht heeft zijn eigen oplei dingsschool te kiezen, maar ook, dat een numerus clausüs en het uitschakelen van één op de vier kandidaat-studenten, die jongeren uitsluit, welke later misschien in de eerste wetenschappelijke gelederen zouden komen te staan. Ter andere zijde: niet iedereen met een prima cijferlijst op het eindexamen van de middelbare school brengt het tot het doctoraal en de doc torstitel Hoogleraren, verenigingen van studen ten, dagbladen zij allen zijn in het ge weer gekomen tegen de voorstellen van Schröders departement. De studentenbond beval zelfs aan het eindexamen gymna sium maar af te schaffen en twee jaar vóór het huidige eindexamen een eerste scheiding op de gymnasia te maken tus sen hen die wel en hen die niet geschikt geacht worden voor de universitaire stu die. En wat de beperkende maatregelen voor de universiteiten aangaat: die be staan, aldus de studentenorganisaties, reeds lang: technische hogescholen en ook enkele universiteiten moeten bij tijd en wijle de deur eenvoudigweg sluiten, om dat er geen man meer 'n de collegezalen te persen is! Zo strijdt West-Duitsland met de „stu dentenlawine". De diverse deelstaten en niet Bonn zijn wegens de grondwet in eer ste instantie verantwoordelijk voor de op lossing van dit probleem. Maar Bonn be taalt méé en wil dus, zoals uit de voor stellen van Schröders ministerie blijkt thans ook meepraten, hetgeen weer aan leiding heeft gegeven tot een felle tegen stelling tussen Bonn en de deelstaten. Daarmee is het studentenprobleem be paald niet uit de wereld geholpen: het gaat in de Bondsrepubliek niet om de be voegdheid wie het vraagstuk zal oplos sen. maar om het geld voor de uitbreiding van het aantal hoogleraren, universiteiten, collegezalen, laboratoria, en wat dies meer zij. Hedenmorgen omstreeks elf uur werd in IJmuiden brand" geconstateerd ln de ruimen van de trawler KW 9 „Hubertha Gerarda". c,o De trawler was op de sleephelling aan de Randweg getrokken voor een algehele survey. Gisteren waren werkzaamheden verricht aan de romp en vanmorgen wer den deze werkzaamheden aan de buiten kant voortgezet. Plotseling werd een rookontwikkeling waargenomen en men constateerde toen, dat de isolatie van de visruimen brandde. De nevelspuit werd op de vermoedelijke vuurhaard gezet en de inmiddels gearri veerde Velsense brandweer stelde on middellijk pogingen in het werk opi met de brandspuit het vuur te blussen, hetgeen naar het zich laat aanzien geen eenvoudige opgave zal zijn. Bij het ter perse gaan van dit blad waren de bluspogingen nog in Anders Svensson, de 21-jarige rechts half van de Zweedse eersteklasser Malmö zal tijdens een opleidingsperiode van drie jaar bij de Philips-fabrieken in Eindho ven, voor PSV uitkomen, als amateur. Dit is bekend gemaakt door Erik Persson, lei der van Malmö en ook van de Zweedse nationale voetbalploeg. Svensson heeft reeds tweemaal gespeeld in het Zweedse elftal van spelers onder de 23 jaar. Pers son vertelde dat Svensson na zijn oplei dingsperiode naar Malmö terug zal keren. In het plaatsje Langlet/, vlak hij Lon den, is dezer dagen de eerste Britse miniatuur-kernreactor, de „Jason" in gebruik genomen. Deze reactor ge bruikt per jaar slechts één gram ura nium. De reactor wordt bediend via het paneel rechts op de achtergrond. De Nederlandse kustvaarder van 499 ton Peter Swenden, die donderdag in de Engelse Torbay was vastgelopen, is in de nacht van vrijdag op zaterdag op eigen kracht losgekomen. De sleepboot „Stentor" van Wijsmuller heeft daarop zijn reis vervolgd. AMSTERDAM De gepubliceerde zeer gunstige derde kwartaalcijfers van Philips werden ter beurze met een koerswinst, vergeleken bij de vorige slotkoers. van circa acht punten gehonoreerd. De nettowinst van dit we reldconcern nam in de eerste negen maan den van het lopende boekjaar toe van 151 miljoen over de eerste negen maan den van 1958 tot 210 miljoen. Alle ar- tikelengroepen droegen tot de winst bij met als koplopers de verkopen van tele visietoestellen en buizen. De handel was. mede in verband met het naderende week einde, niet groot. De koers liep op van 728Vz tot 731 tegen gisteren als slotprijs 716%, zodat hierdoor de aanvankelijke koerswinst van acht punten werd ver groot. Afgewacht moet worden of New York de aankopen van de laatste tijd ver der voortzet. In de morgenuren werd als hoogste prijs voor Philipsaandelen 730 be taald. Unilever was op 713% een vijftal punten boven het slotniveau van de vorige dag. AKU lag vast in de markt op 401 en boekte een koerswinst van ruim zes per cent. De maatschappij heeft met de HKI besloten de produktie-capaciteit van cello faan in de fabriek te Breda te verdubbe len. Dit zal ten gunste van de export ko men. Voor de rayon-aandelen bestond ge durende de gehele beursduur een behoor lijke belangstelling. Kon. Olie sloot de beursweek af met een vaste stemming bij een prijs van 156,70, tegen de vorige dag f 155,90. De aandelen werden voor Parijse rekening door de arbitrage uit de markt genomen en noteerden boven pariteit New York. Ook het publiek bleef in de olie waarden geïnteresseerd waardoor de han del gedurende de gehele middag een vlot verloop had. K.L.M. werd onveranderd op f 117,— geadviseerd. Scheepvaartwaarden lagen vrij goed gedisponeerd in de markt bij een kalme handel. Door elkaar konden in deze sector koerswinsten van 1 tot 2 percent worden geboekt. Van de leidende cultures haalden certificaten Deli niet al leen het gehele verlies van de vorige dag in, doch kwamen hier nog bovenuit met een prijs van 178,50. Overigens gebeurde er in deze afdeling niet veel. Op de be- leggingsmarkt noteerden de kortlopende staatsfondsen hoger. In de lokale afdeling werden aandelen Sikkens Lak op 725 750 geadviseerd (700) op de 25 percent aandelen-bonus. Bankaandelen verdeeld De Stoomspinnerij Twenthe komt met een converteerbare 15-jarige obligatielening groot 2 miljoen. Overigens was het in de lokale afdelingen vrij rustig met meren deels hogere koersen. Aandelen Handels onderneming Onderling Belang werden op last van het beursbestuur niét genoteerd op een te verwachten bericht van de maat schappij. Prolongatie 3% percent. (ANP) Van een totaal van 480 verhandelde fondsen sloten 233 (48.5 percent) hoger. 153 (31.9 percent) lager en 94 (19.6 percent) gelijk. (ANP). NEW YORK De New Yorkse effectenbeurs was over het algemeen vast en rustig. Opvielen de sterkte van „fondsen van het ruimtetijd perk" en zwakte van de tabakswaarden De aandelen der sigarettenfabrikanter leden onder de verklaring van Surgeon General Leroy E. Burney waarin het Ame rikaanse publiek nog eens werd gewaar schuwd tegen het roken van sigaretten in verband met het gevaar van longkanker American Tobacco was bijna 6 dollar lager op de laagste dagwaarde, maar her stelde zich ten dele en sloot per saldo op 104"t, 4% lager. Liggett and Myers was op 90 lager, Lorillard, verhandeld ex- dividend daalde een halve dollar tot 38'/», Reynolds gaf 2% prijs en kwam op 62% en Philip Morris zakte 3-8 punt naar 62% De groep van het ruimtetijdperk gaf van start tot finish het tempo aan. Consoli dated Electronics monteerde ruim 6 dol lar. Motorola was ruim 4 hoger. General Tire 3, Litton bijna 6 en Varian en Ampex elk ruim 2. Het industrieel gemiddelde boekte zijn achtste achtereenvolgende vooruitgang en de marktwaarde steeg gis teren met bijna 1.5 miljard dollar. De han del kromp in tot 3.030.000 stukken, ver geleken met 3.550.000 op woensdag, door dat vele handelaars een verlengstukle gaven aan Thanksgiving Day. De markt werd ietwat dunner met 1.207 verhandelde fondsen, waarvan 593 vooruit gingen, 407 achteruit en 207 ongewijzigd bleven. Er werden 34 nieuwe dieptepunten bereikt, vergeleken met 23 nieuwe hoogtepunten Curtiss-Wright, een fonds dat woensdag sterk schommelde, eerst omhoog door de nieuwe motor en vervolgens sterk omlaag door een dividendverlaging, had opnieuv de grootste omzet. Het was het actiefst"' fonds, met 107.000 stukken en sloot 1% hoger, on 36'/». American Motors. Jersey Standard. Shell Transport en Thiokol volgden. De staalwaarden verbeterden en hun winsten liepen tot ruim een punt voor Lukens en Carpenter tot een halve dollar of meer voor U.S. Steel en Youngstowr. Bij de chemicaliën, steeg Thiokol 2 tot 61 en International Salt 3 tot 140, terwijl Martin bij do vliegtuigen opviel met een winst van 2%. Lockheed en General Dy- namics stegen elk ruim een dollar. De cnoorwaarden monteerden mee. met win sten van ruim 2 voor Western Marvland en een punt of meer voor Union Pacific, Nor folk and Western en Baltimore and Ohio Voorts dienen genoemd te worden Univer sal Match, 3 hoger. Mergenthaler Linotype. 4% hoger, en Automatic Canteen 3% hoger. Het Dow-Jones gemiddelde gaf 30 industrieën 1.42 hoger, tot 652.52. 20 spoorwaarden 1.69 hoger, tot 148.60 15 nutsbedrijven 0.30 hoger tot 86.40 en 75 fondsen 0.88 hoger tot 211.95. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse dienst voor de ruimtevaart NASA heeft vrijdag te Washington bekendge- fnaakt dat uit filmopnamen en meetappa ratuur is gebleken, dat het falen van de jongste Amerikaanse maanraket geweten moet worden aan het afscheuren van een plasticlaag over de neus met de nuttige lading, reeds driekwart minuut na de lan cering. Na het plasticdek was eerst de nuttige last en daarna waarschijnlijk ook de der de rakettrap losgescheurd. Er waren voorts positieve aanwijzingen dat de twee de trap wel ontbrand was, maar niet van de eerste trap, de Atlas was losgekomen. Delen van de nuttige last, de eigenlijke satelliet, waren op twee km. afstand van de lanceerplaats op het strand terugge vonden. Indien de FIFA tot de conclusie mocht komen dat de amateur-kwalificatie van de Tsjechische en Hongaarse Olympische kandidaten deugdelijker is dan die van de Oostenrijkse spelers, zal Oostenrijk zich uit het Olympisch toernooi in Rome terug trekken, aldus een verklaring van de Oos tenrijkse voetbalbond, welke vrijdag in Wenen werd uitgegeven naar aanleiding van het onderzoek door de FIFA en de uitlatingen van de IOC-kanselier Otto Mayer. Het bestuur van de Oostenrijkse bond verklaarde dat de spelers zijn aangewezen in overeenstemming met de FIFA-be- palingen. De n.v. Bank voor Nederlandsche Ge meenten deelt mede, dat zij voornemens is over te gaan tot de uitgifte van een 4% percent 25-jarige obligatielening, groot 100 miljoen tot de koers van 99% percent. Bij overtekening wordt het recht voorbe houden het bedrag der lening op een hoger bedrag van 100 miljoen vast te stellen. De leningsvoorwaarden zullen gelijk zijn aan die van de in beide prospectussen van 3 september 1959 en 17 september 1959 ge- emitteerde 4% percent obligatielening 1959. groot respectievelijk f 100 miljoen en 75 miljoen. Dooreen leverbaarheid met de obligaties van deze leningen zal worden aangevraagd. Na de toewijzing kunnen in de plaats "an obligaties schuldregisterin schrijvingen groot ten minste 100.000, worden verkregen. Het prospectus zal dinsdag a.s. verschijnen. 3-3%*/. Nederl. '47 92% 3 #/o Nedl 1962/64 98 Woningbouw 6°/o 109% Pr. A'dam '56 I 81 Pr. A'dam '56 II 90% Pr. A'dam '56 III 90% Pr. R'dam 'Z2 I.. 89% Pr. R'dam '52 II.. Pr. R'dam '57.... 98% A.K.U 401% Calvé Delft 710 Van Gelder Zonen 255% K. N Hoogovens. 753 Nederl. Ford 369% N. Ka bel fabriek 406 gew Philips Gloeil 730% Pref PhilipsGloeil 259% Unilever 712% Wilton Fyenoord 157 Werf Gusto 199% Dordtsche Petrol. 719% Kon. Petroleum 1 157,10 Billiton 335 A'dam Rubber. 110% K.L.M f 118.50 Holl. Amer. Lijn.. 159 K.NS.M 166 N. Scheepv. Unie 140 v. Nievelt Goudr 136% Phs. v. Ommeren 245% H.V.A 148 Delimaatschappij f 178,— Amsterd. Bank 321 Nat. Handelsbank 155% Ned. Handel Mij 248% Rotterd Bank 290 Twentsche Bank 264% Anaconda Copper 63 Bethlehem Steel. 55 U.S. Steel 97 General Motors.. 53 Shell Union 75% 23®/., Slotkoers vrijdag Vier mensen waren op slag dood en zeven ernstig gewond toen een vracht auto met elf inzittenden bij Brühl in West-Duitsland door de leuning van een viaduct reed en op een spoorbaan zeven meter lager te pletter viel. De foto toont het wrak van de wagen op de spoorlijn. WARSCHAU (AFP) Jozef Cieszyns- ki, een Poolse bedelaar uit Budgoszcz. heeft kans gezien in korte tijd een fortuin te vergaren. Hij schreef aan talloze per sonen en liefdadigheidsinstellingen in Zwitserland, Italië, West-Duitsland, de V.S. en andere landen roerende brieven, waarin hij zijn armoede schilderde en hulp verzocht uit naam van „de goedheid en het medelijden, die de mensen vereni gen". Van alle kanten stroomden de goe de gaven hem toe in de vorm van medi camenten, kleding, levensmiddelen enzo voort. Het grootste deel hiervan verkocht hij tegen hoge prijzen. Van de opbrengst installeerde hij zich in een luxueuze eta gewoning. Toen de politie daar huiszoe king deed, vond zij onder meer twee ra dio's, een televisietoestel, een ijskast en een bandopname-apparaat, benevens een kasboek, waarin Cieszynski alle inkom sten en uitgaven had genoteerd. Hij is nu, op staatskosten, aanzienlijk minder com fortabel gehuisvest. Aagtedijk 27 660 m. z. Las Palmas n. Las Palmas. Aagiekcrk 28 te Amsterdam. Abida 27 te Gothenburg verwacht v. Rotterdam. Achilles 28 v. Curacao n. Cristobal. Acmaea 27 40 m. o. Kosseir n. Mena. Aegis 28 te Auxcayes. Agamemnon 27 te Dordrecht. Alcor 27 480 m. z.z.w. Kp. Verd. eil. n. L. Palmas. Algenib 27 245 m z.z.w. Las Palmas n. L. Palmas. Alioth 28 v. Las Palmas n. Antwerpen. Alkes 27 65 m. n.n.w. St Paulsrocks n Rio de Jan. Almdijk 28 te Rotterdam. Alpherat 28 te New York verwacht v. Vitoria. Amerskerk 27 v Bremen n. Hamburg. Amstellaan 27 240 m. z.o. New York n. Newark. Amstelmeer 28 te Liverpool. Amstelmolen 27 v. Abadan n. Pt. Louis/Mauritius Amstelpark 27 60 m. o.z.o. K. St. Vine. n. Falmouth. Andijk 27 520 m. z. Kp. Race n. Le Havre. Annenkerk 28 te Port Elisabeth. Area 27 180 m. o.n.o. Halifax n. Montreal Arendsdljk 27 700 m. o. Bermuda n. Le Havre. Are»28 te Paita Argos 27 v Malta n. Patras. Arnedijk 27 v. Bremerhaven n. Hamburg. Asmidiske 26 te IJmuiden. Asterope 27 te Amsterdam. A verdijk 28 te Antwerpen. Axeldtjk 27 250 m. n. Paramaribo n. Rio de Jan. Batjan 27 v. Port Swettenham n. Penang. Bengalen 27 v. Barranquilla n. New Orleans. Bennekom 27 1000 m. z.o. Azoren n. Willemstad Boissevain 28 te Singapore verwacht. Borneo 27 dw. Walcheren n. Bremen. Boskoop 27 te Punta Cardon n. Guanta. Breda 27 te Puerto Cabello verw. v. La Giiaira. Caltex Delft 27 rede Adelaide verwacht. Caltex Delfzijl 27 te Kopenhagen v Pernis. Calt. Eindhov. 27 te Yokohama verw. v. Muroran. Calt. Gorinchem 27 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Caltex Leiden 27 70 m. o. Malta n. Immingham. Caltex Nederland 27 v. Port of Spain n. Durban. Calt. Rotterdam 27 175 m. o.z.o Malta n. Pt Said. Caltex The Hague 27 v. Rotterdam n. Cadiz. Camphuys 27 te Calcutta verwacht. Csrrïllo 27 850 m. w. Finisterre n. Rotterdam. Casamance 27 65 m. n.w. Kp. Blanc n. Nantes. Charis 27 te Pto. Cardon verwacht v Maracaibo. Cinulia 27 500 m z.z.w. Ascension n. Curacao. Cistula 27 v. Singapore n. Bangkok Cities Service Valley Forge 27 460 m. z.o. Sint Helena naar Philadelphia. Clavella 27 v. Rotterdam, 28 te Thameshaven. Colytto 27 380 m. w. Finisterre n. Curacao. Congokust 27 37 m. o. Kp. Palmas n. Freetown. Corilla 29 te Yokkaichi verwacht. Crania 27 190 m. w. Gibraltar n. Alexandrië. Dinteldijk 28 te Bermuda Eemdijk 25 v. Havana n. Houston. Elisabeth B 27 400 m. w.z.w. Ouess. n. Le Havre. F.os pass. 27 Gibraltar n. Tripoli. Esso Rotterdam pass. 27 Pantellaria n. Rotterdam Fravizo pass. 27 Elbe vuurschip n. Tampico. Gaasterkerk 27 v. Penang n. Aden. Geertje Buisman 28 te Trabson verwacht. Graveland 27 v. Amsterdam n. Buenos Aires. Hathor 27 te Tunis. Hector 28 v. Amsterdam n. Middellandse Zee. Hecuba 26 v Puerto Ordaz n. Bremen. Heelsum 27 400 m. n o. Flores n. Savannah. Helicon 28 te Cumana. Hera 27 te Amsterdam. Hersilia 27 850 m. z.w. Landsend n. Brake. Hestia 26 v. Hamburg n. Antwerpen. Hilversum 27 v. Hamilton n. Mobile. Holendrecht 28 v. Rotterdam n. Savona. Hoogkerk 27 v. Rotterdam n. Shanghai. Houtman 27 900 m. w. Kp. Leeuwin n. Adelaide. Iberia 27 te Zaandam. Isis 27 100 m. o. Jeremie n. Miragoane. Jacob Verolme pass. 27 Cuba n. Newport News. Jason 28 te La Guaira. Kalydun 27 te New York verwacht. Kara 27 te Curacao verwacht v. Pta Miranda. Karachi 27 v. Singapore n. Port Swettenham. Karakorum 28 v. Port Said n. Napels. Karimun 27 v. Genua n. Marseille. Karsik 28 te Singapore verwacht. Katelysia 27 120 m. o. Okinawa n. Miri. Kelletia 30 te Kaapstad verwacht. Kellia 27 te Swansea. Kenia 27 te Vado verwacht. Kertosono 27 te Beyrouth verwacht. Khasiella 27 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Kinderdijk 27 310 m. z.z.w. Bermuda n Antwerp. Koningswaard 28 te Buenos Aires. Korendijk 27 te Halifax. Korenia 3/12 te Thameshaven verwacht. Korovina 27 450 m. n. Belem n. Buenos Aires. Kosicia pass. 27 Guadeloupe n. Landsend. Krebsia 3/12 te Sydney verwacht. Kleeft 27 te Rotterdam. Kylix pass. 27 Gotland n. Stockholm. Langkoeas 27 te Basrah verwacht. Larenberg 27 ten anker rede Freetown. Leeuwarden 27 v Laceiba n. Charleston. Leiderkerk 28 te Dubai verwacht. Lekhaven 27 390 m. z.z.w. Kp. Verdische eil. naar Rio de Janeiro. Lekkerkerk 27 te Antwerpen verw. v Bremen. Lemsterkerk 28 v. Antwerpen n. Londen. Leopoldskerk 27 v Aden n. Suez. Leuvekerk 28 te Khorel Mufatta. Liberty Bell 27 400 m. z.o. Ascension n. Ph.delph. Limburg 27 v. Aden n. Djeddah. Loppersum 27 280 m. w.n.w. Azoren n. Le Havre. Maaslloyd 27 te Port Said verwacht v. New York Maetsuycker 28 te Singapore verwacht. Mariekerk 27 te Antwerpen. Mariscal Lopez 27 240 m. z.w. Lissabon n. Antw. Marnelloyd 27 v. Singapore n. Dipolog. Maureen 29 te Corpus Christi verwacht. Meerkerk 27 v. Calcutta n. Chalna. Memnon 28 v. La Guaira n. Puerto Cabello. Mentor pass. 27 van Miguel n. Amsterdam. Merseylloyd 28 te Singapore verwacht. Mirfak pass 27 Nernando Noronha n. Antwerpen. Mitra 27 te Thameshaven v. Rotterdam. Mohammed Reza Shah 27 v. Suez n. B. Mashur. Molenkerk 27 te Hamburg verwacht. Montferland 27 te IJmuiden. Moordrecht pass. 27 Kp. Bougaroni n. Arab. Golf. Musi 27 180 m. z. Bangkok n. Bangkok. Mijdrecht 27 360 m. z.z.w. Bermudas n. Aruba. Mylady 27 te Rotterdam. Naess Commander 27 v. Fawley n. Mena. Naess Lion 27 40 m. n Vincent n. Port Said. Nanusa 27 36 m. n.w. Perim n. Bahrein. Neder-Elbe 27 60 m. w.n.w. Oporto n. Djeddah. Nestor 27 1100 m. w. Kp. Verde n. Paramaribo. Noordwijk 27 v. Las Palmas n. Emden. Nijkerk 28 te Nagoya verwacht. Oldekerk 27 v. Suez n. Djibouti. Ommenkerk 27 te Hamburg v. Antwerpen. Oranje 27 te Port Said. Oranjestad 28 v. Hamburg n. Amsterdam. Orestes 28 v. Amsterdam n. West-Indië. Osiris 26 400 m. z. Havana n. Houston. Ouwerkerk 27 110 m. o. Port Sudan n. Suez. Papendrecht pass. 27 Ouessant n. Wismar. Peperkust 28 v. Luanda n. Novoredondo. P. G. Thulin 28 te Philadelphia. Philippia 27 156 m. n. Benghazi n. Gibraltar. Pieter S 27 v Rotterdam n. Swansea. Polyphemus 27 te Manilla. Pr Alexander 27 75 m. z.o. Kp. Ray n. Lissabon. FT. Fred. Hendr. 27 120 m. n.n.o Finist. n. Spanje. Pr. Fred. Willem 27 v. Wellandkan. n. Montreal. Frins Casimir 27 v. Glasgow n. Londen. Provenierssingel 27 290 m. w. Ushant n. U.S.A. Purmerend 28 te Rotterdam. Reza Shah The Great 27 v. Whltegate n. Pt. Said. Roepat 27 nog te Khorramshahr. Roggeveen 28 te Melbourne verwacht. Rondo 27 v Amsterdam n. Las Palmas. Rossuni 27 50 m. n. Algiers n. Gaeta. Rijndam 27 770 m. n.w. Landsend n. Soton. Sabang 27 te Pnompenh verwacht. Saloum 27 40 m. w. Oporto n. Casablanca. Sambas 27 te Singapore verwacht. Sanana 27 400 m. n.n.o. Singapore n. Singapore. Scheldelloyd 27 v. Aden n. Penang. Schelpwijk 27 te Pto. Cardon verw. v. Curacao. Schiedijk 27 340 m. z.z.w. Kp. Race n. Antwerpen. Sloterdijk 27 545 m. w. Scillys n. New York. Sommelsdijk 27 t«New York verw. v. Antwerpen. f.U. Stad Alkmaar 28 v. Rotterdam n. Hamburg Stad Amsterdam pass. 28 Stad Gouda 27 117 m. z. Kp. Cavoeiro n. Savona. Stad Leiden 27 te Leith verwacht. Stad Maassluis 27 170 m. n.n.o. L. Palm. n. IJmuid. Stad Schiedam 27 v. Narvik n. Antwerpen. Stanvac Sumba 29 te Surabaja verwacht. Stanvac Talang Akar 27 te Sungeigerong verw Statue of Lib. 27 370 m. n.n.o. Hispaniola n. Aruba Steven 27 10 m. n. Detroit n. Montreal. Straat Madura 27 te Zanzibar. Straat Magelhaen 27 v. Yokohama n Nagoya. Straat Torres 27 te Malacca verwcht. Tabinta 27 te Amsterdam. Tamara 29 te Genua verwacht. Taria 27 200 m. n.w. Manilla n. Yokkaichi. Teiresias 27 te Penang verwacht. Tero pass. 27 Madeira n. Antwerpen. Texel 27 75 m. z. Kreta n. Port Said. Themis pass. 27 Bahamas n. Philadelphia. Tiba 27 280 m. n.n.o. St. Vincent n. Santos. Tibia pass. 27 Ceylon n. Abadan. Tjikampek 28 te Lobito. Tjiliwang 27 23 m. w.n.w. Finisterre n. Burutu. Tjitjalengka 27 bij Nagoya. Togokust 27 te Amsterdam. Tweelingen 27 310 m. n. Azoren n. Rotterdam. Utrecht 27 200 m. n. Sokotra n. Ummsaid. Van Heemskerk 27 270 m. w. K stad n Rio de Jan. Van Spilbergen 27 350 m. z.z.w. Chagos n. Penang. Vasum 27 in Suczkan. verw. n. Mena Al Ahmadi. W. Alton Jones 27 100 m. n.n.o. Socotra naar Philadelphia. Waikelo 27 v. Mogadiscio n. Mukalla. Waingapoe 28 te Dubai. Waterland 27 te Amsterdam. Waterman 27 dw. Malta n. Rotterdam. Westerdam 27 300 m. o. Kp. Race n. New York. Westertoren 27 180 m. n.w. Perim n. Mena. Wieldrecht 28 t. anker Santa Rem n. Mannaus. Woensdrecht 27 60 m z. K. Finisterre n. P. Said. Wonorato 28 te Calcutta verwacht. Wonosari 27 v. Port Sudan n. Halifax. Zeeland 27 te Charleston verwacht. Zonnewijk 27 150 m. w. Landsend n. Rotterdam. SLEEPVAART Blankenburg 26 v. Duinkerken te Maassluis. Cycloop 26 v. Vliss.. 27 v. Dover n. W.-Afrika. Friesland 24 v. Guayaquil n. Panama. Humber 26 te Fao. Noordholl. 25 550 m w.z.w. Manzanillo n. Japan. Simson 24 v. Kanaal te IJmuiden. Stentor 27 dw. Teignmouth bij „Peter Swenden' Titan verm. 27 v. Liverpool n. Middlesboro. Zeeland 24 v. Port Said. rt U W E L I) K Voor goede betrouwbare Geheim Serieus Coulant ook voor U het oude ver t-<.u\vde adres: KANTOOR ..METROPA' Mathenesserlaan 458 B felel 50613. Rotterdam Overal i ontbieden Grati.- ii. cht in blanco couvert ii Anegang 14, naast C A voor Dames en Heren belastingzaken verzorgd v.a. ƒ5. p. mnd. Adm.kantoor „Raad en Daad", Litslaan 8. Santpoort-Z., Tel. 2560/8053 SINT NICOLAAS houdt ook van iets hartigs!! Wij hebben een pracht collectie opgemaakte manden met een uitgelezen sorte ring delicatessen; déér legt U eer mee in! De echte originele Geld. Hammetjea v.a. 500 gram om van te watertanden of dozen in luxe verpakking met een variatie van exquise buitenlandse KAASSOORTEN .o. Chalet. Camembert. Brie, Rochefort, etc. Voor de liefhebbers zal ook een luxe pot met heerlijke Chinese gember niet te versmaden zijn. Komt U eens praten over nog tal van andere moge lijkheden. 3estelt U vooral TIJDIG?! DE SPECIALIST VOOR HEERI/'KE HAPJES Grot*» Houtstraat 89 Telefoon 11456 ;-v>,

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 6