Scherpe taal van Venezolaanse president tegen Nederland OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT tW MORRIS beforeifouêni/! HET WEER <v' 4 - Sir Winston Churchill viert zijn 85ste verjaardag - Echtpaar Meulenbelt vraagt door Kamercommissies te worden gehoord Brandweer redde echtpaar met baby uit dakgoot Parfumerie „ELIZABETH" Caracas zal in Den Haag protesteren tegen vrijlating Cubaanse vliegers „Koloniaal systeem moet verdwijnen" ACTIE „STILLE ARMEN Toto niet binden aan 25.000.- BECKERING handschoenen A. J. Rotteveel's Enige regen Zonder lachje op de foto Bananen van IJsland en gedistilleerd water uit het Panama-kanaal in universele feesttaart Partijbestuur K l P Het woord is aan december puzzels? House of England FELLE BRAND OP DE WALLETJES Onveilige oliekachel de oorzaak Automobielbedrijf In de krant van heden: 74e JAARGANG No 122 MAANDAG 30 NOVEMBER 1959 304e JAARGANG No 274 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendapiein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. HaarL Crt Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De regering van Venezuela is zeer ontstemd omdat de autoriteiten op de Nederlandse Antillen de twee Cubaanse piloten heeft vrijgelaten, die boven Venezuela tegen de regering gerichte pamfletten hadden willen uitstrooien. Deze vrijlating geschiedde nadat de piloten op de normale wijze waren berecht eri de opgelegde boete was betaald. President Betancourt van Venezuela heeft verklaard dat zijn ministerraad krachtig bij de Nederlandse regering zal pro testeren tegen „haar weigering in het vliegtuigincident samen te werken met de organisatie van Amerikaanse staten Betancourt legde er nadruk op dat Venezuela onder geen enkel beding kan toestaan dat de Nederlandse Antillen tot „operatiebases van vijanden van het democratische regime" worden gemaakt. Hij zei dat „de Nederlandse regering niet moet vergeten dat men op Curasao en Aruba Venezolaanse olie raffineert De president voegde eraan toe dat de kwestie in de organisatie van Amerikaanse staten en in de Verenigde Naties zal worden besproken als „het kolonialisme in Amerika" ter sprake komt. De Venezolaanse minister van Binnen landse Zaken heeft een soortgelijke ver klaring afgelegd. Hij zei dat de houding van de Nederlandse regering tegenover de rechtmatige verzoeken van Venezuela een krachtig en onweerlegbaar argument is voor de gebiedende noodzaak, zo spoedig mogelijk „de resten van het koloniale systeem in Amerika" op te ruimen. „Het bestaan van systemen zoals dat van Cu- ragao is een gevaarlijke anomatie. Er is reden noch oorzaak waarom Latijns Ame rika een stand van zaken duldt die door de souvereine volkswil in Afrika en\ Azië is opgeheven. Het Nederlandse koloniale systeem is", aldus de Venezolaanse mi nister, „altijd dienstbaar geweest aan dictaturen die ons land onderdrukten. De geschiedenis van de afgelopen tien jaar is te pijnlijk en duidelijk geweest om dat te vergeten", zei hij. De Nederlandse ambassade te Caracas In onze moderne samemev.ng met haar velerlei regelingen en haar wèl- overwogen voorzieningen op sociaal terrein is menigeen geneigd te denken, dat het ons gelukt is in Nederland de armoede uit te bannen. Wie deze me ning mocht delen realiseert zich echter onvoldoende, dat wettelijke bepalingen, ook al worden zij met de uiterste zorg en met de grootste deskundigheid samengesteld, steeds leemten vertonen, want de levende maatschappij is nu eenmaal zo oneindig gevarieerd, dat zij zich niet feilloos laat rubriceren. Ar moede is er dan ook, helaas, nog altijd en zij is wellicht schrijnender dan in het verleden, omdat zij thans, meer dan vroeger, in het verborgene wordt ge leden. Juist onze medemensen, die in deze toestand zijn geraakt en niet op een wettelijke basis geholpen kunnen worden, hebben in de eerste plaats onze daadwerkelijke steun dringend nodig. Het is hierom dat ik gaarne vol doe aan het verzoek van de redactie van het Haarlems Dagblad de lezers op te wekken in deze dagen de stille armen niet alleen met sympathie, maar vooral met een geldelijke bijdrage te gedenken. De president der Arrondissements-Rechtbank te Haarlem, w.g. MR. F. P. E. BLOEMARTS Advertentie BARTËLJÖRISSTR™ HAARLEM TEL 13439 LEIOSESTRAAT (KJ KONWGSPIEINJ AMSTERDAM TEL 223596 CAMEL MONTY COATS Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met op de meeste plaatsen enige regen. Matige later krachtige oostelij ke tot zuidoostelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. heeft zaterdag een verklaring over de kwestie van de Cubaanse piloten uitgege ven, waarin wordt gezegd dat deze vlie gers wegens begane overtredingen zijn berecht en dat er dus geen mogelijkheid bestond hen langer vast te houden. We gens het bedrijven van ongeoorloofde po litieke activiteit zijn zij zo spoedig moge lijk het land uitgezet als ongewenste vreemdelingen. De regering van de Nederlandse Antillen heeft voldaan aan een Venezolaans ver zoek om de vliegers niet vrij te laten al vorens hun identiteit en de herkomst van hun vliegtuig vaststond. Eveneens zijn een Venezolaans verzoek om een aantal Vene zolaanse functionarissen op de hoogte te stellen van de gebeurtenissen en een verzoek om toelating van Venezolaanse journalisten, die alle faciliteiten kregen om zich op de hoogte te stellen van de toe dracht van zaken, ingewilligd. Ten slotte zal aan de Venezolaanse regering een vol ledig verslag worden gezonden van de processen-verbaal en van de bevindingen van de justitiële autoriteiten van de Ne derlandse Antillen. Een eventueel verzoek van de vredes- commissie van de organisatie van Ameri kaanse staten kan niet worden ingewilligd aangezien Nederland noch de Nederland se Antillen lid van de O.A.S. zijn. aldus de verklaring. (De Venezolanen hadden ver zocht de vliegers vast te houden totdat de ze commissie de zaak had onderzocht). De Nederlandse ambassadeur in Cara cas, dr. H. N. Boon. is ervan overtuigd dat rustige overweging van de gebeurtenis sen slechts tot de conclusie kan leiden dat de autoriteiten van de Nederlandse Antil len alle redelijke medewerking hebben verleend om aan de Venezolaanse verlan gens te worden ingelicht over de gebeur tenissen. Dr. Boon heeft getracht, van Caracas uit Den Haag op te bellen, maar dit is niet gelukt. Een woordvoerder van het Venezolaan se ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde echter, dat er geen sprake van is, dat men het contact van dr. Boon met Den Haag heeft belemmerd. Dr. Boon is daarop naar Willemstad op Curaqao gegaan teneinde vandaar uit contact met Den Haag op te nemen. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft desgevraagd verklaard dat de am bassadeur heden, maandag naar Caracas terugkeert. Het betreft hier een van de bezoeken, die de ambassadeur regelma tig aan Willemstad brengt voor overleg met de Antilliaanse regering en waarvoor hij geen uitdrukkelijke opdracht van de minister van Buitenlandse Zaken behoeft. In kringen van het Venezolaanse minis terie van Buitenlandse Zaken is verno men dat de Venezolaanse ambassadeur in Nederland J. L. de la Rosa, voor overleg met zijn regering naar Caracas zal wor den ontboden. De komst van de ambassa deur is echter, aldus de zegslieden, alleen bedoeld voor het uitbrengen van rapport en betekent niet. dat hij uit Den Haag wordt teruggeroepen. Onwillig heeft Sir Winston Churchill, die vandaag zijn 85ste verjaardag viert, moeten poseren voor de geijkte prent die werd gemaakt in zijn Londense woning aan Hyde Park Gate. Lady Churchill poogt hem te overreden wat vriendelijker te kijken, maar er kon geen lachje af. Vandaag viert Sir Winston Churchill zijn 85ste verjaardag. De feesttaart, wel ke de in Hongarije geboren banketbakker Frederick Floris, die in Soho zijn zaak heeft, al bijna twintig jaar voor de jarige maakt, geeft ditmaal uitdrukking aan de universele genegenheid voor Sir Winston. Zij torst een globe van suikergoed waarop de 157 landen zijn aangestipt die op ver zoek van Floris bestanddelen voor de taart hebben gestuurd. Rusland, China, Egypte en nog enkele landen lieten ver stek gaan. De taart is versierd met de postzegels van de landen die een bijdrage in natura leverden. De vreemdste ingre diënten komen uit IJsland bananen ge kweekt langs vulkanische stromen en uit Panama enkele tientallen grammen gedistilleerd water uit het Panama-ka naal. Floris en zijn echtgenote hebben echter enkele dagen geleden benauwde ogenblik ken beleefd, toen zich in hun bakkerij een ontploffing met brand voordeed. Het heeft maar een haartje gescheeld of de taart was vernield. Zoals meestal verzamelt Churchill op deze feestdag zijn grote familie met de negen kleinkinderen om zich heen in zijn Londense woning in Hyde Park Gate. Hij verschijnt voor het raam of op de stoep voor de verjaardagsfoto. Churchills woning werd overstroomd met geschenken. Zijn secretarissen waren do hele dag bezig de postpakketten te openen en de honderden giften te sorteren. Het kenmerkt Churchill dat hij in vele zaken over het unieke talent beschikt vaak verder te zien dan allerlei deskundigen in hun vak. Hij hoort hen aan, denkt er het zijne van en komt met zijn artistieke geest tot oplossingen die meestal niet in het brein van de expert opkomen. De briljan te amateur, heeft dan de grootste binnen pret. Hij heeft ook een geheel eigen leef wijze ontwikkeld, werkt in de ochtenduren op bed, neemt dagelijks verschillende he te baden, eet wat hij lekker vindt, vooral oesters en houdt zich aan zijn middag slaapje, dat hem fris en rosig in het La gerhuis doet verschijnen. Als daar iets bij zonders aan de hand is ontbreekt Chur chill nooit, al heeft hij er sinds zijn aftre den als premier, ruim drie jaar geleden, niet meer h^t woord gevoerd Niemand is meer met het Lagerhuis vergroeid dan Churchill. Hij zal er als zijn gezondheid het toelaat waarschijnlijk wel tot het ein de van zijn dagen blijven. Aan de verkie zingscampagne in oktober nam hij deel door tweemaal spreekbeurten in zijn kies district Woodford te vervullen. Enkele we ken geleden wijdde hij het terrein in waar in Cambridge de nieuwe technische facul teit, het Churchillcollege, zal verrijzen. Hij moest daarvoor een vermoeiende reis maken door voor dag en dauw per vlieg tuig van Kent naar Cambridge te gaan om daar in de gure wind twee bomen te plan ten. Hij wilde zich er niet van afmaken door slechts een klein beetje aarde tegen de wortels van de boompjes aan te gooien maar spitte de grond met grote kracht om. De enige voor wie hij wat zijn doen en laten betreft ontzag heeft, is zijn charman te echtgenote die al vele jaren op haar eigen tactische manier in slaagt hem haar wil op te leggen.Waarschijnlijk zal Chur chill, zoals hij dat gewoon is, na Kerst mis weer naar het zuiden van Frankrijk gaan om de vochtige, mistige Engelse winter te ontlopen. Het partijbestuur van de Katholieke Volkspartij heeft na zijn vergadering van zaterdag een verklaring pitgegeven waar in het partijbestuur zegt op het standpunt te staan, dat de hoogste prijzen van de sporttoto niet gebonden moeten zijn aan een maximum van 25.000. Wil de toto voldoende geld opleveren voor de sport dan zullen veel hogere prijzen gewenst zijn. Houdt men de prijzen te laag, dan zal daardoor de goklust, welke men juist binnen zekere perken wil houden, elders een uitweg zoeken. Beperkingen, welke gewenst zijn om uitwassen te voorkomen dienen vooral gezocht te worden in inzet en leeftijd, aldus het partijbestuur. Het partijbestuur is voorts van mening, dat bij de verdeling van de opbrengst van de toto de belangen van de sport duidelijk voorop moeten staan. Echter zouden ook andere doeleinden in beperkte mate in aanmerking moeten komen, waarbij met name gedacht wordt aan sociaal-charita tieve en culturele. Het bestuur van de Katholieke Volkspar tij beschouwt de sport als een groot goed voor de lichamelijke en geestelijke ge zondheid van ons volk, in het bijzonder van de jeugu. Het verheugt zich erover, dat vooral in de naoorlogse jaren een belangrijke groei heeft plaats gehad van de sportbeoefening. De voor de sport ter beschikking staande middelen, waar onder die van overheidswege, zijn echter ten enenmale onvoldoende. Er bestaat grote behoefte aan vorming van leiders en kader, aan sportvelden, lokalen en an dere middelen om de sport te kunnen be oefenen. Voorzieningen moeten getroffen worden van medisch-hygiënische aard. Noodzakelijk zijn wetenschappelijke studie en onderzoek op medisch en hygië nisch gebied ten behoeve van de sport, zo mogelijk ook in universitair verband. Dat alles vereist aanzienlijk grotere geldbe dragen dan thans beschikbaar zijn. Lessing: Geluk is opgebouwd uit verleden en toekomst, harmonieus samenvloeiend in een voortschrijdend heden. Advertentie doet u het juiste geschenk „aan de hand". HAARLEM: GROTE HOUTSTRAAT 52 AMSTERDAM - DEN HAAG Advertentie X De oplossing vindt u in onze modeafdeling: moderne dassen in wol, Tery- lent of zuiver zijdt v.a. 3,95 Laco shawls in Shetland, mo hair of zuiver zijde v.a. 8,90 pyama's in poplin of fianel. Uni en gestreept v.a. 14,75 handschoenen o.a. antica, mochetto, crochet, v.a. 16,90 wintersportshirts No-bon of Trenco Terlenka v.a. 17,90 Amiterdsm - Den Haag Eindhoven - Hilveflum Buwum Het echtpaar Meulenbelt heeft zich tot de voorzitter van de Tweede Kamer ge wend met een brief, waarin het verzoekt als nog te worden gehoord door de vaste commissies voor Justitie en Volksge zondheid uit deze Kamer. In de brief wordt eraan herinnerd, dat op 29 juni de raads man van het echtpaar, mr. R. P. Kokosky, de Kamervoorzitter heeft verzocht te wil len bevorderen, dat zijn cliënten en hij door de vaste commissies voor Justitie en (Van onze Amsterdamse redacteur) Een felle brand, waarvan de vlammen in weinige minuten tijds doorvraten van de kelder tot de zolderverdieping, heeft zondagmorgen het voorhuis van het eeuwenoude pand Oude Zijds Achterburg wal 85 te Amsterdam geteisterd. De in hun slaap verraste bewoners wisten het huis op het nippertje te verlaten. Een op de tweede verdieping wonend echtpaar met een kindje vond de trap naar bene- cen reeds in brand en vluchtte naar het dak waar de man, een kraandrijver, het acht maanden oude kindje in een deken gewikkeld in de armen hield tot de brand weer arriveerde en het gezin via een lad der in veiligheid bracht. De vrouw was enigszins beneveld door de rook en moest voor onderzoek naar het Binnengasthuis worden gebracht. Het huis gelijkt als twee druppels wa ter op dat aan de Oude Zijds Voorburg wal, waar destijds magere Josje is ver moord. Het was eveneens een kamerver huurbedrijf, waarbij het zwaartepunt lag op het keldertje. Zondagmorgen om kwart over elf zou de huurster van de kelder hier haar intrek nemen. Zij was er getui ge van hoe de werkster een oliekachel aan stak. De kachel, een zogenaamde vergas ser, begon echter te sputteren en plotse ling schoot een vlam omhoog. De ge schrokken vrouwen trokken een deken van het bed om het vuur te verstikken. De deken vatte echter vlam en in 'n oogwenk stond het vertrekje in lichterlaaie. Ter wijl de vrouwen naar buiten renden en luidkeels „brand" schreeuwden, joeg het vuur door het trappenhuis naar de hoger gelegen verdiepingen. Vijf minuten later sloegen de vlammen uit het dak. Merkwaardigerwijs bleef de boven het keldertje gelegen verdieping goeddeels in tact. De vrouw die hier woonde, kon het huis nog via de voordeur verlaten, terwijl de brand zich naar éénhoog voortzette, waar haar dochter met een samenwonen de koopman door een gang naar het achter huis vluchtte. In het door een binnen plaatsje van de brand gescheiden achter huis zochten de bewoners een tiental een uitweg naar het platte dak, dat de mogelijkheid bood. over te stappen in een huis in de Barndesteeg. De brandweer zond zeven auto's naar het smalle grachtje, waar honderden buurtbewoners, velen nog in nachtkleding met een inderhaast aangeschoten och tendjas, de redding van het echtpaar en voor Volksgezondheid zouden worden ge hoord. Uit het verslag van deze commis sies blijkt, dat de meerderheid der leden van de commissies het niet nodig oordeelt op dit verzoek in te gaan. De brief van het echtpaar Meulenbelt luiit verder: „Op 23 februari 1955 zijn wij, Nederland se burgers, op een politiebureau, waar wij ons vrijwillig bevonden en waar wij had den verzocht een aanklacht te mogen in dienen, tegen onze wil weggevoerd onder de ogen, ja zelfs met de daadwerkelijke medewerking van de politie. De overheid stelt het voor alsof deze vrijheidsberovin gen zijn gebaseerd op de Krankzinnigen wet. Deze wet is echter helemaal niet toe gepast, zoals blijkt uit officiële stukken die ons zijn toegezonden. Deze vrijheidsbe rovingen zijn dus wederrechtelijk. Onze ongerustheid en onze verontwaardiging vinden niet slechts hun oorzaak in het feit, dat dit ons is overkomen, doch evenzeer in de ondervinding dat de overheid deze vrijheidsberovingen in de achterliggende jaren heeft gedekt en goedgekeurd, waar door tevens de waarborg dat iets derge lijks een ander overkomt, niet aanwezig is". Advertentie Dr. D. Bakkerlaan 12-16 Bloemendaal, Tel.57.500-57.501 pog- .VVeerrapporten 1, 2 IEconomisch nieuws2 Op de Praatstoel 3 Labour-congres3 Pesquet gearresteerd 3 Feuilleton 4 Horen en Zien 4 Agenda van Haarlem 4 Uit stad en omgeving5, 6, 7 IJmondagenda 5 Beurs 6 Kunst 9 Sport 11, 13. 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's het kindje gadesloegen. Met vijf stralen had men het vuur snel onder de knie, een ijver die door de buurtbewoonsters met vele koppen koffie werd beloond. Van dc inboedel uit het keldertje en de eerste en tweede verdieping is vrijwel niets gespaard gebleven. Een sofa met een grote geschroeide pop en een gebla kerde spiraalmatras waren het enige, dat dt brandwacht uit het keldertje wist te redden. De politie noemde de constructie van de oliekachel, van welk merk er elders in het huis nog enkele werden aangetroffen, Leer brandgevaarlijk. De hoofdbewoonster, tevens kamerver huurster van het pand verbleef buiten de stad. H ar woning op de eerste verdie ping in het achterhuis bleef gespaard. Advertentie Wereldberoemde SHOONHEIDSPREPARATEN vor men een welkom geschenk voor de moderne vrouw De complete collectie vindt u bij Zandvoortselaan 75 - HEEMSTEDE RUIME PARKEERGELEGENHEID Telefoon 56827

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1