Horen en zien r IPSO EN DE TOVERRING Dagboek van een afperser Alphenaar BECCARI Agenda voor Haarlem Voorshands geen atoom centrale in Nederland P m Minister Klompé wil van verouderde Armenwet af Naaimachines „BROSENS" Beaujolais A.O. 3.40 Graves Superieur 4.25 13 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Film van Theo van Haren No man niet geslaagd De radio geeft vrijdag 7 elevisie programma Duitse jongens met gestolen auto op stap N.V. SEPacht houw en exploitatie voor kerncentrale niet rendabel Groot Hellevoetsluis koos nieuwe raad Nieuwe wetgebaseerd op de menselijke waardigheid en vrijheidin voorbereiding "N waar warmte helpt, helpt PHILIPS Intraphil beter DOOR PIERRE NORD DONDERDAG 3 DECEMBER 1959 In het programma van de V.A.R.A. kon de kijker gisteravond kennis maken met de gespeelde documentaire van Theo van Haren Noman „Gisteren komt nooit weer om". Zoals Henri Knap in een voortref felijke inleiding aan ons toevertrouwde heeft de filmer een hoofdstuk „getrokken" uit liet boek van Meier Sluizer „Als de dag van gisteren", zijnde een nieuwe reeks herinneringen aan de Amsterdamse Jo denbuurt. De film- van Van Haren No- man begon veelbelovend, maar halverwe ge zakte ze af naar een bedenkelijk peil, het tekort aan regiegaven van de cineast blootleggend, die de dialoog niet weet te hanteren. Dat was bijzonder spijtig om dat de film, waar zij de sfeer van de joden buurt schetste, menigmaal de roos raak te. Zodra zich de geschiedenis naar Vene zuela verplaatste, was de sfeer verdwe nen en de anekdote nam haar plaats in: De lotswisseling van Jacob Allegrino, die niet meer aan het verleden wilde herin nerd worden dan alleen in een spelletje voor zijn kleine zoonHet V.A.R.A.- programma bestond voorts uit een aantal zeer boeiende onderdelen. Een turnde- monstratie in de markthallen te Amers foort van onze beste keurturners- en turn sters en een heel genoeglijk optreden van de Dutch Swing College Band. Beeldschermer Advertentie KRUISWEG 47-49 HAARLEM HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muziek. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 In 't zilver. 12.00 Sopr. en piano. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-ork. en tenor. 13.50 Gram. 14.05 Gram. 14.25 Kamerorkest. 15.05 Gram. 15.10 Boekbespr. 15.30 Cello en piano. 16.00 Wenken voor de tuin. 16.15 Vocaal kwartet. 16.45 Gram. 17.00 Voordr. 17.20 Koperork. 17.35 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Koorzang. 18.20 Gevar. progr. 18.50 Regeringsuitz.: Actueel onder werp. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.00 Avondrust, hoorsp. 20.35 Gram. 20.40 Kunstrubriek. 21.00 Ad Majorem dei Gloriam, de Bijbel in het tijdbeeld van de kunst. 22.30 Nieuws. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Muz. lezing. 23.20 Gram. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Lichte muz. en rep. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. en act. 9.00 Gymn. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Neder landse vrouwen in het buitenland, praatje. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Viool en piano. 11.45 Gram. AVRO: 12.00 Lichte muziek. 12.20 Regeringsuitz.: Landbouwrubr. De agrari-sociale voorlichting. II. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prog nose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Sinterklaasliedjes. 14.10 Voordr. 14.30 Kinderkoor. 14.50 Gevar. progr. VARA: 16.00 Muz.lezing. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Gram. 17.55 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 Pol. praatje. 18.25 Lichte muziek. 18.50 De puntjes op de i, praatje. 19.00 Voor de kleuters. 19.10 Orgelspel. VPRO: 19.30 Geloven in deze tijd. lezing. 19.45 VPRO-nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespr. 20.15 Pianorecital. 20.35 De wereld vergadert, lezing. 20.45 Godsdienst en wereld, le zing. VARA: 21.00 Quiz. 21.45 Klankb. 22.15 Bui- tenl. weekoverz. 22.30 Nieuws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Soc. nieuws in Esperanto. 23.10 Muz. lezing. 23.55—24.00 Nws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Ork.conc. 12.30 Weerber. 12.34 Marsmuziek. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15 45 Lichte muz. 16.00 Koersen. 16.02 Ork.conc. 17.00 Nieuws. 17.15 Popul. liedjes. 17.45 Duitse les. 18.00 Pianowerken. 18.10 Voordr. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkron. 19.00 Nieuws. 19.30 Automobielkron. 19.45 Kron. van de Bond der Grote Gezinnen. 20.00 Ork.conc. 21.05 Kunst- kaleidoscoop. 21.20 Ork.conc. (verv.). 21.45 Piano recital. 22.00 Nieuws. 22.15 Gram. 22.55—23.00 Nws. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 Weekjourn. AVRO: 20.30 Interviews. 20.55 Documentaire. 21.20—22.00 Gevar. progr. Advertentie RUIME KEUS IN DIVERSE MERKEN Gen. Cronjéstraat 148 Telefoon 53570 Een in Winschoten gestolen auto is te ruggevonden in de Brabantse plaats Zun- dert, vlak bij de Belgische grens. De auto was uit de Stationsstraat in Win schoten gestolen. Een inwoner van Haren die de wagen in een garage in Groningen gehuurd had, was even bij kennissen bin nengegaan, zonder de auto af te sluiten of het sleuteltje uit het contact te halen. Toen hij weer buiten kwam was de auto verdwenen. De wagen is daarna gezien in Nieuweschans. De politie zag hem voor het station staan en vermoedde dat de eigenaar met de laatste trein zou komen. Toen dat niet het geval bleek, werd het nummer genoteerd. Diezelfde nacht lo geerden in een hotel in Nieuweschans twee Duitse jongens. Vermoedelijk hadden zij geen geld bij zich, want de volgende mor gen waren zij verdwenen. Zij hadden een bedsprei aan de leuning van het balkon ge bonden en waren daarlangs naar buiten gegaan. Waarschijnlijk hadden zij nog an dere bedoelingen, want er stonden verschei dene voorwerpen klaar om meegenomen te worden. Uiteraard heeft de politie het vermoeden dat deze jongens ook de auto dieven zijn geweest. De n.v. „Samenwerkende Elektriciteits Prouduktiebedrijven (S.E.P.) heeft de commissie van Euratom in Brussel mee gedeeld, dat Nederland voorlopig zal af zien van het bouwen van een kernenergie centrale. Naar prof. ir. Van Staveren van de S.E.P. ons meedeelt, achten de Neder landse elektriciteitsproducenten de voor uitzichten op dit ogenblik niet gunstig. Een kernenergiecentrale zou voorlopig nog niet rendabel kunnen werken en de aan de bouw van zulk een centrale verbonden in vestering wordt daarom niet verantwoord geacht. Prof. Van Staveren zegt met nadruk, dat deze stap niet betekent, dat Nederland zich definitief terugtrekt uit het project, waarbij de zes leden-staten van Euratom in de ge legenheid worden gesteld, Amerikaanse kernenergiecentrales te bouwen. Neder- land's deelneming aan dit plan wordt nog steeds in studie gehouden en aan Euratom is gevraagd, de plaats voor Nederland in het project open te houden, (zoals bekend waren er plannen om de eerste Neder landse kernenergiecentrale te bouwen te Geertruidenberg ten behoeve van de P.N.E.M.) Een woordvoerder van Euratom deelde ons desgevraagd mee, het besluit van de S.E.P. in het huidige stadium zeer te be treuren. Hij wees erop, dat de kwestie van de rentabiliteit op dit ogenblik niet de be langrijkste is en herinnerde eraan, dat de K.L.M. destijds ook hoge investeringen heeft gedaan, vooruitlopend op het aan deel, dat de luchtvaart zich nog in het ver voer moest verwerven. Nog niet definitief In het vo'orlopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting 1960 van Econo mische Zaken was opgemerkt, dat door de toen reeds verwachte „weigering van de S.E.P. om de verantwoordelijkheid voor de oprichting van een kernenergiecentra le te aanvaarden", op de regering mede verantwoordelijkheid rustte voor de daad werkelijke uitvoering van het verdrag tussen Euratom en de Verenigde Staten. De minister heeft in zijn Memorie van Antwoord gezegd, dat zowel de elektrici teitsbedrijven als de regeringen van de Euratomlanden volledige vrijheid hadden, al dan niet over te gaan tot de bouw van kernenergiecentrales ingevolge dit ver drag. De minister wees er voorts op, dat de P.fï.E.M. op 19 oktober een brief had ge zonden aan de commissie van Euratom waarin werd meegedeeld, dat Nederland wel niet vóór 20 oktober (de voor aanmel ding gestelde termijn) tot aanmelding voor deelneming in het V.S.-Euratompro- ject zou overgaan en waarin voorts de mo gelijkheid werd opengehouden, dat later alsnog tot aanmelding zou worden overge gaan, indien aan bepaalde voorwaarden zou kunnen worden voldaan. Communiqué van de S.E.P. In het door de S.E.P. uitgegfeven com muniqué wordt onder meer vfcrklqard dat de commissarissen der S.E.P. zich er van bewust zijn, dat rekening hou dende met de bereidheid van de Ne derlandse elektriciteitsproduktiebedrijven om een aanzienlijk offer in het belang van de ontwikkeling der kerntechniek te bren gen, de perspectieven hiervoor voor het ogenblik niet gunstig liggen. „Integendeel moet gezien de structuele wijziging op het gebied van de prijzen van fossiele brandstoffen in de laatste tijd worden verwacht, dat er voorshands weinig kans bestaat dat de thans aan de markt zijnde typen kernenergiecentrales een econo misch verantwoorde oplossing van het vraagstuk van de toepassing der kern energie voor de produktie van elektriciteit zullen kunnen brengen." Middeleeuws handschrift. Tijdens een veiling bij Sotheby in Londen is een re- cordprijs betaald voor een Engels middel eeuws handschrift uit 1250, een apocalyps afkomstig uit het klooster van Sint Albans, waarvoor een Amerikaanse handelaar 65.000 pond betaalde. Het is een prachtig verlucht manuscript van uitzonderlijke kwaliteit, waarvan er maar enkele soort gelijke bestaan. Niettemin zal terzake het nodige worden gedaan én een nieuw onderzoek worden ingesteld, waarvan de resultaten, naar de mening van commissarissen der S.E.P., dienen te worden afgewacht, alvorens een nadere beslissing over de vraag of tot de bouw van een kernenergiecentrale moet worden overgegaan kan worden genomen. „Teveel onzekerheden" Van. de zijde van de verschillende elek triciteitsmaatschappijen was geen nader commentaar op het schrijven van de S.E.P. aan Euratom te krijgen. Wel werd erop gewezen, dat verschillende proble men, zoals dat van de veiligheid en de wettelijke aansprakelijkheid, nog niet zijn opgelost en dat men voorts in het onzekere verkeert over de elektriciteitsopbrengst van de kernbrandstof. Een zegsman van het ministerie van Economische Zaken verwees naar wat de minister van Econo mische Zaken reeds over deze kwestie heeft opgemerkt, onder meer dat het te betwijfelen is of de dure elektriciteit van een kerncentrale wel zal worden afgeno men. Op dit ogenblik is Nederland het enige Euratomland waar nog geen kerncentra le in aanbouw of voorbereiding is, aldus de voorlichtingsdienst van de Europese Gemeenschappen in Den Haag. Ingevolge het verdrag tussen Amerika en Euratom wordt gebouwd aan een centrale in Italië (het S.E.N.N.-project). In aanbouw of voorbereiding zijn cen trales in Frankrijk, België (samen met Frankrijk), in West-Duitsland en in West- Berlijn. Meerderheid voor P.v.d.A. Wegens de wijziging van de grenzen der gemeenten Brielle, Oostvoorne, Ouden hoorn, Rockanje, Hellevoetsluis, Nieuw- Helvoet en Nieuwenhoorn zijn in Helle voetsluis gemeenteraadsverkiezingen ge houden. De gemeente Nieuw-Helvoet en Nieu wenhoorn zijn voor het grootste gedeelte bij de gemeente Hellevoetsluis gevoegd en hebben opgehouden te bestaan. Het aantal kiesgerechtigden in 1958 (raadsverkiezingen) was in Hellevoetsluis 1315, in Nieuw-Helvoet 1472, in Nieuwen hoorn 1117, totaal 3904. In de nieuwe ge meente Hellevoetsluis zijn thans 4072 kies gerechtigden. De oude gemeenteraad telde 7 leden; de gisteren gekozen raad 13. Er werden 3792 stemmen uitgebracht. De uitslag was: P. v. d. A.: 2113 stemmen, 8 zetels; lijst Gemeentebelangen 565 stemmen, 2 zetels; Prot. Chr. groep: 503 stemmen, 2 zetels; V.V.D.: 359 stemmen, 1 zetel. Geen zetels kregen de K.V.P. (157 stem men) en de Neutrale Partij (95 stemmen). 2829. Dat moest Ipso eens even overdenken; tyij was er beduusd van. Wat hier allemaal gebeurde vandaag ging hem wel een beetje boven z'n petje Kom maar gerust mee, meester! zei de paling. Bij mij bent u veiligEn de Vissenkoning wacht u! Nou ja vooruit dan maar! mompelde Ipso. Klim maar op mijn rug, meester! sprak de paling, en stak 'n brede kronkel van z'n lange lijf boven het water uit. Ipso aarzelde nog even; maar hij wou niet voor bang aangezien worden. Dus stapte hij op de rand van het bootje en vandaar op de rug van het dier Advertentie Lampen uit Scandinavië; Italië, Duitsland en Nederland tonen wij U in onze zo juist geopende afdeling „Moderne verlichting" WONINGINRICHTING BEVERWIJK Advertentie Minister mej. dr. M. Klompé heeft in haar Memorie van Antwoord bij de begro ting van Maatschappelijk Werk bekend ge maakt dat zij de Armenwet wil vervan gen door een nieuwe wei van ander karak ter, namelijk een „Wet op de bijstand voor het levensonderhoud". Het ontwerp van de commissie-Quarles van Ufford wordt door haar niet tot uitgangspunt genomen. De ze staatscommissie heeft naar 's ministers oordeel „niet voldoende de consequenties getrokken uit de eigen conclusies, dat bij stand in financiële noden meer en meer wordt gezien als een taak van de over heid". Ondanks de voorgestelde verbete ringen wordt naar haar mening de indruk gewekt, dat „deze commissie nog vast houdt aan de uit 1912 daterende beginse len en systematiek". „Sindsdien zijn echter de opvattingen omtrent de caritas zoals deze in de prak tijk tot uitdrukking werder, gebracht en omtrent de rechtvaardigheid sterk ge- evolueerd. In feite was er een verhouding van be- zittenden die gunsten verleenden en van bezitlozen, die gunsten ontvingen. Thans is dit anders. Niet alleen in de leer maar ook in de praktijk wordt de gelijkheid prin cipieel aanvaard. Daardoor is het accent sterker komen te vallen op de achting voor de persoon van de ander, daarbij uitgaan de van diens vrijheid en waardigheid als menselijk persoon. Naar de mening van minister Klompé dient in een wetsontwerp op de bijstand voor het levensonderhoud deze evolutie van de caritas een der uit gangspunten te zijn. Bij de moderne structuur van het eco nomische en het maatschappelijk leven is de onderlinge afhankelijkheid van de men sen gegroeid en zijn vele risico's van per soonlijke tot sociale risico's geworden. Al lerwegen beschouwt men het als een zaak van rechtvaardigheid, dat hiervoor een ge meenschappelijke verantwoordelijkheid wordt aanvaard en dat daaraan ook uit drukking wordt gegêven infinanciëlé voor zieningen. Dit is geschied in een omvang rijk stelsel van sociale verzekeringen. Het zal naar de mening van minister Klompé steeds de voorkeur verdienen, dat, waar mogelijk, voor de dekking van bedoelde risico's een vorm van sociale verzekering in het leven wordt geroepen. Een wets ontwerp op de bijstand voor het levens onderhoud zal Mermee rekening moeten houden. Geen discriminatie Er zullen echter steeds financiële moei lijkheden zijn welke de krachten van de enkeling verre te boven gaan en ten aan zien waarvan het treffen van een verze keringsmaatregel niet, nog niet of niet vol doende mogelijk is. Ook de hiervoor te treffen voorzieningen van financiële bij stand moeten duidelijk de menselijke soli dariteit tot uitdrukking brengen. Wanneer dit anders zou zijn, zou hier in vergelij king met de financiële risico's, waarin door de sociale verze! ering wordt voor zien, sprake zijn van een onaanvaardbare discriminatie. Het feit dat, waar nodig, in dividuele maatstaven moeten worden aan gelegd, mag geen afbreuk doen aan het rechtvaardigheidskarakter van de uitke ringen. De gegroeide onderlinge afhanke lijkheid en de dientengevolge noodzakelijk geworden menselijke solidariteit vindt ook zijn weerslag in international^, respectie velijk bovennationale lichamen. Deze ont- -ikkeling vindt men op eigentijdse wijze neergelegd in de Verklaring van de rech ten van de mens. Deze biedt weliswaar geen grondslag, waarop het individu zich van rechtswege kan beroepen maar zij postu leert een ideaal, dat iedere wetgever moet trachten te verwezenlijken in de mate waarin de sociale en economische omstan digheden in een land dit hier en op dit ogenblik mogelijk maken. r' WI3NEN DIE ALTI3D WELKOM ZI3N ook als geschenk WIJNEN EN GEDISTILLEERD OPGERICHT IN 1823 Ged. Oude Gracht hk KL Houtstr. 57 HAARLEM - TEL. 10078 Snelle bezorging Stadsschouwburg: Vandaag en vrijdag 20.15 uur: Nederlandse Comedie met „Twaalf gezworenen". Grote Kerk: Vrijdag 11.30 uur: Beiaard concert door Arie Peters. De minister is van mening, dat boven staande gedachten in ernstige overweging moeten worden genomen bij de voorbe reiding van het wetsontwerp op de bij stand voor het levensonderhoud. Dit be hoeft niet te betekenen, dat een in rechten afdwingbare bijstand zal worden geïntro duceerd. maar wel dat de plicht van de overheid en de mogelijkheden van beroep ten aanzien van de uitvoering van die plicht zodanig zullen worden omschreven, dat het karakter van rechtvaardigheid dui delijk tot uitdrukking komt. Advertentie denk daaraan ook bij rheumatiek en verkoudheid Prijzen: 29.75 en 37.5° 61. Ik sloot de deur af en nam de sleutel mee om te voor komen dat de een of ander er binnen zou gaan. Na derhand heb ik de gang vergeten. Maar een paar dagen terug liep ik aan de zuidkant van Yville langs de kust- rand, waar hele brokken rots waren verdwenen, los raakten of dreigden neer te storten. Ik begreep dat op mijn terrein de kans op ongelukken nog veel groter zou zijn, omdat de bodem er als het ware is ondermijnd. Gis teren had ik in het begin van de middag een bespreking met mijn eigen architect en die van de gemeente. Ik wilde hun advies inwinnen en daarna zo nodig de gan gen laten stutten of op andere wijze voor instorten be waren. Ik ging met hen de gang binnen, die wij een ogenblik die van Vindon zullen noemen. Wij moesten ons ter plaatse op de hoogte stellen. Wat wij vonden was onder andere het lijk van Vindon. En het was een al erg oud lijk. Juist zei de president. Wat ik graag zou willen weten, juffrouw d'Engoult Hij hield plotseling op en keerde zich om naar het linkse uiteinde van de getuigenbank, waar een ongewo ne beweging was ontstaan. Iedereen sprong op om te zien wat er zich afspeelde. Vera Daï Do leek op het punt flauw te vallen, misschien had zij het bewustzijn al ver loren. Cornu en Duchemin, die aan weerskanten van haar zaten, waren met haar bezig. Cornu beklopte haar handen met het dwaze gebaar, dat men mannen op het wikke doek altijd ziet maken wanneer er een vrouw flauw valt. Duchemin liet haar aan een klein flesje rui ken, dat hij van de kurk had ontdaan. Zij trachtte hen beiden van zich af te duwen. De president ging door en de volgende vraag die hij stelde nam de algemene aandacht zozeer in beslag, dat slechts enkele toeschou wers er zich rekenschap van gaven dat een dergelijke ongevoeligheid niet strookte met Lobligents reputatie van goedhartigheid en dat het bijzonder ongebruikelijk was, dat hoofdcommissarissen van de criminele re cherche met flesjes vlugzout waren uitgerust. Wat ik graag zou willen, juffrouw d'Engoult, is het volgende. Hoe is het mogelijk dat. u Vindon gisteren in de toestand waarin het lijk zich blijkbaar bevond, hebt kunnen identificeren, terwijl u op 18 oktober een man, die kennelijk nog maar enkele uren dood was, voor de ze Vindon hebt gehouden? Het lijk van deze man ligt, naar wij hebben laten vaststellen, nog altijd in de kist. Meneer de president, op 18 oktober heeft de politie mij een kamer binnengeschoven, waarin een groot bu reau stond. Achter dat bureau lag het lijk van een man en ze vertelden mij dat het Vindon was. Zij heb ben dit inderdaad gezegd. Ik zageen zeer be schadigd gezicht: wat er van de huid nog over was, was geel. Het lijk droeg het pak, waarin Vindon mij te Yville had bezocht ik heb aangenomen dat het Vin don was. U verklaart dus, dat de man die ln het gebouw van la Ligne Frangaise is vermoord, de kleren van Vindon droeg? Ik verklaar dit met grote stelligheid. De zaal wachtte op de vraag „Wie kan die man zijn geweest?" Het was een vraag diè zich als het ware op drong. De president stelde haar evenwel niet. Hij en de getuige leken de enigen te zijn, die deze vraag zelfs niet voelden opkomen. Sommige deskundigen begon nen zich af te vragen of er sprake was van doorgesto ken kaart. Christiane d'Engoult ging verder: Tot mijn spijt moet ik enigszins in bijzonderheden treden om uw vraag bevredigend te kunnen beantwoor den. Gisteren liet Vindon als het wareal zijn tan den zien. Met zijn schoenen waren de tanden eigenlijk het enige dat van hem over was. En het waren tanden waaraan heel wat gerepareerd was. Schoenen naar maat die de nadruk legden op zijn extra kleine voeten, waarop hij de slechte smaak had trots te zijn, neem ik aan. Zoals u weet merken vrouwen dergelijke dingen op. Ja, ja, zei de president. Maar kunt u ons zeggen hoe het mogelijk is dat Vindon op uw terrein is gestor ven? Is hij die gang dood of levend binnengekomen? De ingewijden viel het op, dat de getuige deze vraag allerminst rechtstreeks beantwoordde, dat zij eigenlijk in het geheel niet op de vraag antwoordde en dat de president haar zonder meer liet begaan. Pas veel later zou het tot hen doordringen, met hoeveel bekwaamheid deze vrouw zich uit een netelige positie had weten te redden. Juffrouw d'Engoult deelde mee: In de nacht van 18 op 19 oktober laatstleden hebben mijn waakhonden zo heftig geblaft, dat ik er wakker van ben geworden. Ik nam toen aan, dat een of andere inbreker zich toegang had trachten te verschaffen en ik heb de zaak aan de politie te Yville doorgegeven, dade lijk de volgende morgen. Nu weten wij uit het dagboek van Vindon dat hij zijn best deed zoveel mogelijk geld bijeen te krijgen eer hij uit Frankrijk vluchtte. Het lijkt mij niet onmogelijk dat hij bij zijn enige officiële be zoek aan mijn woning heeft gezien hoe slordig ik met mijn juwelen omsprong. Het zou kunnen dat hij in de nacht van de 18e heeft geprobeerd binnen te komen met het doel voorwerpen van waarde te stelen. Hij moet bij de vorige gelegenheid bij daglicht een of andere toe- gangs-mogelijkheid hebben gevonden, want hij heeft toen mijn terrein zonder mijn hulp verlaten. Op 18 ok tober zullen mijn honden hem hebben opgejaagd, zij hebben hem tot in de grachten achtervolgd en hij zal de vlucht hebben genomen in wat ik de gang van Vindon heb genoemd. Hij zal er gestorven zijn aan angst, long ontsteking of een hartaanval. Ik kan bet u werkelijk niet zeggen. Dit is voorlopig voldoende, zei de president. Ik maak van mijn bevoegdheid gebruik om de politie commissaris van Yville, de heer Parent, als getuige te laten optreden. De politieman bevestigde de verklaring van Chris tiane d'Engoult aangaande de omstandigheden waaron der het lijk was gevonden: en voegde er aan toe: Juffrouw d'Engoult zei tegen mij: „Geen twijfel mogelijk. Die brug, die hem de vooruitstekende boven kaak van een knaagdier geeft, die opvallend lange hoektanden, die vullingen van verschillende kleur en dan die kleine schoentjes; dit is Vindon. Overigens kun nen wij ons dadelijk zekerheid verschaffen. Ik heb juist zijn tandarts opgebeld en de man op mijn kosten uit Parijs laten komen. Hij moet al onderweg zijn. Ik heb nog gezegd, dat ik niet begreep hoe zij de tandarts van Vindon kende. En juffrouw d'Engoult heeft geant woord: „Ik heb Vindon al maandenlang op al zijn gan gen laten nagaan. Dat is geen geheim Ik heb het van morgen ter zitting verklaard. En hij ging zo dikwijls naar zijn tandarts dat ik me afvroeg of hij daar soms dingen deed die het daglicht niet konden verdragen. Ik heb toen door particuliere detectives laten vaststellen, dat hij werkelijk een oude brug liet opknappen." (Wordt vervolgd) BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 uur: „08/15", derde deel, 18 jaar. Vrijdag tot en met woensdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (behalve zaterdag 21.15 uur) en donderdag 14 en 16.15 uur: „Timboektoe", 14 jaar. Donderdag 19 en 21.15 uur: „The man with the golden arm", 18 jaar. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „De spion van Tokio", 18 jaar. Vrijdag 14, 19 en 21.15 uur, zaterdag 14 en 19 uur en zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 uur: „Ma- nina, het meisje zonder sluier", 14 jaar. Maandag 14, 19 en 21.15 uur en dinsdag 14 en 20 uur: „De verboden vrucht", 18 jaar. Woensdag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Eiland der liefde", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14 en 19.30 uur (zaterdag 19 uur): „The nun's story", 14 jaar. Zondag 11 uur: „Vrijheren van het woud", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag 20 uur: „De dictator", 14 jaar. Vrijdag 14 en 20 uur, zaterdag 14 en 19 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met woens dag 14 en 20 uur: „Piefke, de schrik van de compagnie", alle leeftijden. Donder dag 14 en 20 uur: „Morgen' zal ik huilen", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: „Als de kraanvogels overvliegen", 14 jaar. Vrijdag 20.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Das einfache Madchen", alle leeftijden. Maandag en dinsdag 20.15 uur: „De madonna der zeven man .en". 18 jaar. Woensdag 14.30 en 20.15 uur en donderdag 20.15 uur: „Als de kat van huis is", alle leeftijden. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (be halve zaterdag 21.15 uur): „Some like it hot", 18 jaar. Zondag 11 uur: „Zwerftocht door Fins en Noors Lapland". Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Slachtoffers van het trottoir", 18 jaar. Vrijdag 14.30, 19 en 21.15 uur, zaterdag 14.30 en 19 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Jagade, de onruststoker", 14 jaar. Maandag tot en met donderda.g 14.30, 19 en 21.15 uur: „Geef 'm de sporen", alle leeftijden. Studio Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Mensen in het hotel", 18 jaar. Vrijdag 14.15, 19 en 21.15 uur, zaterdag 14.15 en 19 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Mr. Carlton Browne", alle leeftijden. Zondag 11 uur: „La Traviata" 14 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Vrijdag tot en met zondag 20 uur: „Madeleine, tel. 136211", 18 jaar. Zondag 14.30 uur: „Sjors van de rebellenclub", alle leef tijden. Maandag tot en met woensdag 20 uur: „De vrouw en de verdoemde", 18 jaar. Donderdag 20 uur: „That midnight kiss", alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN Bloemenheuvel: Tot 20 december dage lijks 10 tot 17 uur en zondag 14 tot 17 uur: Expositie van werk van Judith Laqueur- Révész en M. C. Escher. Frans Halsmuseum: Tot 11 januari dage lijks van 10 tot 15 en zondags van 13 tot 15 uur: Expositie „Kunst in het klein, de schoonheid van-oude tegels". Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Tot 6 december dagelijks (behalve zon dags) van 11 tot 17 uur: Expositie van werk van Chapon. Hof van Heemstede: Expositie van werk van Liesbetr Sayers, Joz. de Ridder, F. A. van Velsen en Jan Wiegman. ,In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 januari dagelijks (ook zondags) van 10 tot 22 uur: Expositie van tekeningen van George Rueter. Museum „Het Huis Van Looy": Tot 14 december dagelijks van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur, des zondags van 14 tot 17 uur: Ledententoonstelling van het Genootschap „Kunst Zij Ons Doel". (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 27 novem ber).

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 13