Goed spel in een onprettige sfeer bij wedstrijd tussen HVS en SOS Dertiende partij in tweekamp na een Hollandse opening remise Directeur van Caritas-pool dient een aanklacht in Vergroting van bloemenexport is nog mogelijk Invaller-scheidsrechter stuurde HVS-er zvedstrijdveld uit Brown behield titel Vijf grootmeesters in Hoogoven schaaktoernooi Het ^0*^$ avondje is gekomen! Wereldtitelstrijd in Nederland Spit, Spierpijn PROTEST TEGEN VERKLARING VAN VAKCENTRALES DONDERDAG 3 DECEMBER 1959 15 Eerste prijs KNVB-toto in drie delen Teddy Eden: Wolves-Rode Ster was niet gemeen Westelijke jeugdploeg versloeg Oost Prinses Irene niet in kampioenschap FURORE 14 cent In smaakvolle geschenkverpakking: 50 stuks in blik „iSportkroniektwijfelt aan juiste besteding van poolgelden Internationnaal toernooi in Amsterdam Ongelukken in Alpengebied Oud graf gevonden bij T rasimenomeer Het Hoger Personeel VOORZITTER BLOEMEN KWEKERS LTB Bucher-Arnold eerste in zesdaagse Zürich De verhouding tussen HVS en de Utrechtse scheidsrechter S. Driessen ont sierde gisteravond in het Krelagehuis de op hoog niveau gespeelde strijd tussen de Haarlemse hoofdklassers en het Stichtse SOS. De aangewezen arbiter Van Kasteele had afgeschreven en is blijkbaar niet ver vangen geworden, zodat men gisteravond zonder scheidsrechter stond. Volgens het reglement moet de afdeling dan een scheidsrechter aanwijzen en moet onder diens leiding gespeeld worden. De afdeling stelde een kandidaat, maar deze werd door de aanvoerder van SOS niet geaccepteerd, waarna HVS-aanvoerder C'lay zich liet verleiden de Utrechtse B- scheidsrechter en wisselspeler van SOS De volleybalcompetitie S. Driessen als fluitist te aanvaarden. Aanvankelijk gaf dit geen moeilijkheden, maar na de eerste set, toen de zaken bij de Haarlemmers wat minder floreerden, reageerden de HVS'ers aanhoudend met een critische houding en werd de sfeer volkomen bedorven. Joop Petersen werd het veld uitgestuurd en scheidsrechter Driessen werd in zijn beslissingen daarna steeds onzekerder. Het is spijtig en in de Haarlemse volley balgemeenschap volkomen ongebruikelijk dat men in een dergelijke sfeer speelt. Nog nimmer werd er in het Krelagehuis een speler het veld uitgestuurd. Overigens moeten we het als een bijzonder sportieve geste zien dat iemand, die gekomen is om zelf te spelen, zich beschikbaar stelt om een wedstrijd te leiden. De taak die Driessen op zich nam om de techniek van zijn eigen clubgenoten te beoordelen was zwaar, voor hem niet „te zwaar". Maar HVS had voor de strijd deze scheidsrechter niet moeten accepteren, daar lag de fout. Verder moeten we een hiaat in de organisatie noemen; voor het leiden van de hoofdklassewedstrijden moet men aanhoudend, door het verstek laten gaan van de aangewezen scheidsrechter, op afdelingsscheidsrechters terugvallen SOS topploeg HVS gaat zich steeds beter aanpassen aan het hoofdklassepeil en ook gister avond hebben de HVS'ers uitstekend spel getoond. Dat men tenslotte met een 31 nederlaag genoegen moest nemen was geen schande. De Utrechtenaren behoren al sedert het bestaan van de NeVoBo tot de top en dit kwam duidelijk tot uiting in de derde en vierde set. Een uitstekende verdediging vormde toen de basis voor een vorse aanval, waarbij men de bal maar zelden scherp voor het net plaatste, maar meestal tussen net en slag enige marge liet om de bloks een voudiger te passeren. HVS werd in deze sets volkomen in de verdediging ge drongen. werd in zijn spel iets te panisch en speelde meer dan nodig de bal na twee maal spelen over het net. De setstanden 157 en 158 geven een duidelijk beeld van de krachtsverhouding in de laatste twee sets. Maar in de eerste set trokken de HVS'ers met hun smashes geducht van leer. Van 36 liepen de Haarlemmers met Petersen aan serve en Jan Oud als strateeg midden voor het net in één rush naar 106 en bleek het niet moeilijk om door te stoten naar 1511. In de tweede set schommelde de score, beïnvloed door technische fouten, heen en weer en via 40, 47, 97, 99, 1010. 1013 kwam HVS in een bijzonder gun stige positie op 1413. Maar de Utrechtse defensie bleef voor dit laatste punt ge sloten en een foutieve set up van Wetter- hahn schonk SOS de set, 1416. SOS nam hiermee het initiatief en de strijd verliep voorts zoals wij hem beschreven. Die Raeckse verloor Landskampioene Celebes sloeg met een vuurwerk van smashes de damesploeg van Voetbal Drie deelnemers aan de KNVB-toto zijn ieder ruim 50.000 gulden rijker geworden. Zij delen namelijk de eerste prijs, die 157.190.- groot is. De tweede prijs van 67.360 gulden gaat naar 125 deelnemers met 13 punten. De eerste prijswinnaars hadden de uitslagen van 14 wedstrijden juist geraden. Teddy Eden, vice-president van de Foot ball Association, heeft bekend gemaakt dat hij rapporteren zal dat de recente wed strijd tussen de Wolves en Rode Ster uit Joegoslavië, gespeeld binnen het raam van het toernooi om de Europese beker, hard, maar niet gemeen was. Eden is de officië le waarnemer van de Football Association geweest bij die wedstrijd. Hij laakte het dat Peter Broadbent van de Wolves kritiek op de Joegoslavische spelers heeft geleverd in een krantenarti kel. „Die kritiek van Broadbent deed mij niet prettig aan. Hij heeft deelgenomen aan de wedstrijd en heeft later aangezeten aan een banket met de spelers op wie hij later kritiek oefende. Ik vind dat geen cor recte handelwijze", aldus Eden. Op het terrein van Amersfoortse Boys s woensdagmiddag een oefenwedstrijd ge speeld tussen een westelijk jeugdteam en een oostelijke ploeg. De westelijke jeugd won deze ontmoeting een voorbereiding voor het jeugdtoernooi van de Europese Voetbal Unie, dat met Pasen in Oosten rijk wordt gespeeld met 2-0. Beide doel punten werden na de rust, door midden voor Geurtsen (Velox) en linksbuiten Rog geveen (CVV), gescoord. Die Raeckse naar de eerste achterstand (155). Maar in de tweede set kwamen de Haagse gasten, met international Nel Smit-Barzilay als uitblinkster, belangrijk stroever aan de winst. Op werkelijk groot se wijze bood Die Raeckse in deze set partij en met goede bloks werd de aanval van Celebes beteugeld en ging men ook aan Haagse zijde fouten maken. Een 61 ach terstand werd door goed werk van de dames Baay, v. d. Haar, Berkhoff (debu tante) en v. Duffelen omgezet in een 139 voorsprong en het was spijtig dat Die Raeckse in tegenstelling tot de ver houding door te soepele arbitrage van de overigens uitstekend leidende scheids rechter Uyl. de winst nog moest afstaan (15—13). In de derde set werd de tegenstand van de gastvrouwen direct gebroken en wees het scoringsbord 120 voor Celebes. eer Thea v. Putten aan serve de eindstand een redelijker aanzien kon geven. De heren van Die Raeckse verloren voor de overgangsklasse van het Alkmaarse Octopus met 159, 1512 en 159. Eerste klasse Leidster HBC behaalde in Heemstede een grove overwinning op HVS: 156, 150 en 159. Vesmia verscheen met enkele jeugdige speelsters binnen de lijnen en boekte oen onverwacht succes op de reser ves van Die Raeckse: 168, 159, 1614 en 15—12. Bij de heren kwam HBC in eigen huis tegen HVS 2 niet verder dan een punten verdeling: 159, 1115, 515 en 1510 Die Raeckse 2 en OSS bleven nog in el- kaars omgeving door het delen van de winst: 4—15. 15—13. 15—9 en 8—15. Opmerkelijk was de nederlaag die Set Up (heren) tegen De Blinkert 2 leed. Heren: HBC 3—HVS 3 3—0. HBC— HVS 2 2—2. Set Up—De Blinkert 2 1—3. Die Raeckse 2—OSS 2—2. HVS—SOS 1—3 OVRA 4—CIOS 3 0—3. WIK 2—CIOS 4 22. Die RaeckseOctopus 03. PWN 3— De Blinkert 3 1—3. OVRA 2—WIK 1—3 OVRA 3—Gios 3 2—2. Velox 2—Energie 2—2. PSVH—Alliance 2—2. Gios 4—OSS 2 0—4. Dames: HBC—HVS 3—0. PWN—Set Up 2—2: Die RaeckseCelebes 03. Die Raeckse 2Vesmia 13. Set Up 3Gios 4 0—3. DSS 3—Vesmia 3 0—3. AVC 2—SSO 0—4. THB 2—PWN 2 0—3. Boksen De Amerikaan Joe Brown, wereldkam pioen lichtgewicht, heeft woensdagavond ir. Houston (Texas) zijn titel met succes verdedigd tegen Dave Charnley, de kam pioen van het Britse Gemenebest. Een technische k.o. in de zesde ronde van dit gevecht, dat was vastgesteld op 15 ronden, bracht de beslissing. Kort nadat de vijfde ronde was afgelopen staakte de scheidsrechter het gevecht aan gezien Charnley veel last had van een oog blessure. Het was het achtste titelgevecht in drie jaar dat Brown won. Skiën Prinses Irene zal niet deelnemen aan de komende Nederlandse skikampioenschap pen, die op 21 en 22 januari in Lech am Arlberg worden gehouden. Verleden jaar toen de prinses voor de eerste maal uit kwam op deze kampioenschappen van de Nederlandse Skivereniging werd prin ses Irene door tweede plaatsen in de sla lom en in de afdaling, tweede in het eind klassement achter Marina van der Wal, de Nederlandse kampioene 1959. Schaken Aan het hoogovenschaaktoernooi, dat van 7 tot en met 17 januari in het Ken- nemertheater in Beverwijk wordt gehou den, zullen in de hoofdgroep vijf grootmees ters deelnemen, namelijk onze landgenoot Hein Donner, de Rus Flohr, de Joegoslaaf Matanovic, de IJslander Olafsson en de Rus Petrosian. Verder de meesters To- ran (Spanje) en de Nederlander Van Scheltinga, alsmede Barendregt en Roes- sel (beiden Nederland), die reeds een half- meesterresultaat hebben behaald in vori ge toernooien en dit jaar de kans krijgen om de meestertitel definitief in hun bezit te krijgen. Naast de hoofdgroep zal nog een mees- tergroep worden geformeerd waarin o.a. Kramer zal meespelen. Voorts zijn er nog een aantal reservegroepen en een interna tionale damesgroep, die eveneens sterk bezet zullen zijn. Advertentie PANT In doosjes van 10 en 20 stuks. De dertiende partij in de tweekamp om het wereldkampioenschap dammen tussen de Rus Koeperman (titelhouder) en onze landgenoot ir. Van Dijk, woensdag in Riga gespeeld, is geëindigd in remise. De stand in de tweekamp is nu 19-7 in het voordeel van Koeperman. Ondanks het feit, dat hij er nog geen en kele maal succes mee gehad heeft, speelde Van Dijk in de dertiende partij met wit opnieuw de Hollandse opening. Toch was dit niet zo verwonderlijk, want deze ope ning heeft bijna steeds een middenspel tengevolge met gunstige perspectieven voor de witspelcr. Ook nu was de stelling, die Van Dijk bij het ingaan van het middenspel had opge bouwd, zeer soliede en met deze weten schap durfde de Nederlander het aan een vrij onbekende variant te spelen. Beide spelers verborgen hun bedoelingen echter angstvallig en ten slotte besloten zij de partij weer in klassieke banen terug te leiden. Dit gaf aanleiding tot een felle strijd, waarin het niet duidelijk werd wie de beste kansen had. Er ontstond een stel ling, die zeer ingewikkeld was en die on der meer door de Nederlanders Springer Roosenburg en Keiler uitgebreid bestu deerd is. Van Dijk bleek ook goed op de hoogte Koeperman De heer M. G. Hermes, directeur van de Caritas-pool In Heerlen, heeft bij de officier van Justitie in Den Haag een aan klacht ingediend tegen de Sportkroniek. De heer Hermes is tot deze aanklacht overgegaan, aangezien maandag in dit sportblad een artikel werd gepubliceerd over de Caritas-pool en de heer Hermes, waardoor deze zich in zijn eer en goede naam voelt aangetast. In bedoeld artikel namelijk, twijfelen de redacteuren van de Sportkroniek eraan of de gelden uit de Caritaspool op de juiste wijze worden besteed. De redactieleden van dit orgaan, dat tevens de officiële me dedelingen van de KNVB bevat, zijn na melijk ingegaan op de vraag van de heer Leo Pagano in het blad „Pelikaan", dat uit gegeven wordt door de Caritaspool of de Sportkroniek zich wel eens de moeite ge geven heeft om de rekening en verant woording in te zien van het door de Ca ritaspool bijeengebrachte geld? De redactieleden van de Sportkroniek hebben daarop een onderzoek ingesteld en zij stelden vast dat in het reglement van de nationale Caritaspool d.d. 15 janua ri 1959 de verdeling der ingekomen gel den als volgt was: De netto-opbrengst van de loterijen wel ke per loterij tenminste 60 percent van de bruto-inlagen moet bedragen, moet ten genoegen van de commissaris van politie in Heerlen worden besteed, ten behoeve van Nederlandse organisaties werkzaam op het gebied van de geestelijke en licha melijke volksgezondheid; 30 percent van dit poolbedrag is bestemd voor prijzen en 10 percent voor te maken, hoogstnoodza kelijke, kosten; indien dit bedrag minder dan 10 percent bedraagt, wordt dit ge voegd bij het prijzenbedrag. Op 1 augustus 1959 verscheen echter een nieuw Caritas-poolreglement, dat het vo rige deed vervallen en waarin niet meer werd gesproken over de verdeling der gel den. De heer Hermes, hierover aangeval len, verweerde zich op 29 oktober jl. als volgt: In het poolreglement d.d. 1 augus tus worden geen percentages 60-30-10 ge noemd. Volgens de voorwaarden van de loterijvergunning moet 60 percent naar het goede doel. In het verdere onderzoek van de Sportkroniek-redacteuren vonden zij volgens hun mening een nadelig ver schil van 4.372,80. een verschil, aldus de Sportkroniek van 10 percent. Op de vraag aan de heeer Hermes waar die 10 percent bleven, antwoordde hij op 8 november van dit jaar: „Inderdaad heeft u gelijk dat 10 percent van 60 percent, dus 6 percent van het poolbedrag, niet in geld wordt uitgekeerd aan de door ons te steu nen organisaties. De 6 percent worden be steed voor de kosten, verbonden aan de uitgifte van Pelikaan, waarin de doelstel lingen van de door Caritas gesteunde or ganisaties worden bekend gemaakt aan de leden van Caritas en hun gezinsleden. Dit valt onder z.g. materiële steunverlening. Door de betrokken autoriteiten is echter bepaald dat dit bedrag maximaal 6 per cent mag bedragen en wanneer dit bedrag hoger ligt dan de werkelijke kosten van de uitgifte van ons orgaan Pelikaan moet het overtollige bedrag wederom in geld worden uitgekeerd, aldus de heer Hermes. De Sportkroniek stelde hierop het vol gende: Een uiterst zonderlinge handelwij ze. De buitenwacht wordt in de veronder stelling gebracht dat 60 percent wordt af gedragen. slechts degene die zich de moeite neemt alles nog eens na te reke nen komt tot het vaststellen van een ver schil. Aan het slot van het artikel van de Sport kroniek wordt aan de medewerker van de Pelikaan, de heer Pagano, gevraagd: „Waarom is in het blad „Pelikaan" nooit een totale afrekening >pgenomen, en dan van 1956 af? Of is er hier niet van een rechtspersoonlijkheid bezittende vereni ging sprake, doch alleen van een particu lier zaakje van de heer Hermes?" aldus de Sportkroniek. in tegenstelling tot Koeperman en het was dan ook een verrassing toen onze landge noot er toe over ging de situatie te ver eenvoudigen. Koeperman was deze gang van zaken zeer welkom en hij legde Van Dijk dan ook geen moeilijkheden in de weg. De situatie veranderde totaal. Niet al- Dammen leen durfde de Rus weer vrijuit te spe len, maar bovendien kwam de uitdager in tijdnood. De Nederlander herstelde zich echter voortreffelijk. Een doorbraak van Koeperman over de rechtervleugel be antwoordde hij met een tegenaanval op de verzwakte vleugel van de titelhouder. Van Dijk bleek deze aanval tevoren goed be rekend te hebben en er bleef voor Koeper man niets meer over dan een remise-aan bod bij de 52ste zet, dat Van Dijk acceo- teerde. De Koninklijke Nederlandse Dambond heeft van de Internationale Dambond toe stemming gekregen het vierjaarlijkse we- reldkampioenschapstoernooi in 1960 in Ne derland te houden. Voor de KNDB zal dit toernooi de inleiding vormen tot het vijf tigjarig bestaan van de bond, dat~Tn 1961 gevierd wordt. Het wereldkampioenschapstoernooi zal van half oktober tot half november 1960 tal van plaatsen in ons land aandoen. Waar schijnlijk zullen er 12 of 13 spelers aan deelnemen. In de eerste plaats de winnaar van de match KoepermanVan Dijk, die thans betwist wordt. Als men aanneemt, dat Koeperman zijn titel behoudt, dan kan aan het toernooi in Nederland behalve de titelhouder nog een tweede Rus deelne men. Ook Nederland heeft als organise rend land recht op twee plaatsen. Voorts komen in aanmerking de kampioenen of eventuele plaatsvervangers van Zwitser land, Frankrijk, België, Canada, Surina me, Haiti, Marokko en indien deze lan den zich spoedig aansluiten ook de Verenigde Staten, Portugal en Australië. Vast staat, dat de oud-wereldkampioen Piet Roozenburg niet onder de deelnemers zal zijn. Juist dezer dagen heeft hij aan de KNDB verzocht hem niet meer uit te no digen voor welk toernooi ook voor 31 de cember 1961. Roozenburg heeft zijn tijd no dig om zijn studies te voltooien. Van 28 december tot en met 5 januari wordt in Krasnapolsky in Amsterdam een internationaal damtoernooi gehouden, waarmee de KNDB een begin maakt met het streven om het verloren gegane ter rein ten opzichte van het buitenland in te lopen. Aan dit toernooi wordt deelgenomen door de Fransen G. Aubier en R. Delhom. de Zwitserse kampioen A. Guignard en de Nederlanders B. Dukel, J. M. Bom, P. Bergsma, F. Gordijn en J. Metz. Er is bo vendien een minor-toernooi voor Neder landse jeugdspelers: D. de Jong (Leeuwar den), J. T. Cazemier (Assen), Benny Wig- gers (Enschede), J. C. R. Bus (Heemstede), J. H. van Leeuwen (Leiden), J. Lere (Vlis- singen), N. L. Kocker (Den Bosch) en Willy Ockrogelnik (Hoensbroek). De deelnemers aan het internationale toernooi spelen een dubbele ronde en daar toe zullen zij op 28, 29 en 30 december, 2, 4 en 5 januari steeds twee partijen spelen. Op 31 december wordt alleen 's ochtends, op 1 januari alleen 's avonds; 3 januari is een rustdag. De bergsport en ongelukken hebben dit jaar in het Alpengebied van Frankrijk, Zwitserland, Italië, Oostenrijk en Duits land bijna 350 mensenlevens geëist, onge veer evenveel als vorig jaar. Dit blijkt uit nog onofficiële cijfers van de alpinisten organisaties in de verschillende landen. Duitse berggidsen wijten een groot deel van de ongelukken aan het slechte schoei sel en de onvoldoende kleding, waarmee een groot aantal toeristen ondanks de ve le waarschuwingen nog steeds de berg sport beoefent. Bij de grote temperatuur verschillen in het Alpengebied kan dat fa taal zijn. I Het grootste aantal slachtoffers wordt gemeld uit Oostenrijk, namelijk 130. Hon derd van deze waren buitenlanders, meest Duitsers. Het dodencijfer van 1958 was 95. In de Italiaanse Alpen kwamen tot eind november 67 mensen om (vorig jaar 86). Daar zijn dan niet bijgeteld de dertien mensen die woensdagmorgen in het dorp je Mua bedolven werden door een sneeuw- lawine. In Frankrijk werden ongeveer 40 slacht offers geteld (vorig jaar 42) en in de Duit se Alpen 29 (vorig jaar 33). In de Zwitser se Alpen bedroeg het dodencijfer van 1 mei 1958 tot 1 mei 1959 83. PERUGIA (UPI) Aan de oevers van het Italiaanse Trasimenomeer, waar de Carthager Hannibal in 217 voor Christus de Romeinen een bloedige nederlaag toe bracht, is een oud graf gevonden, waar schijnlijk van een Gallische huurling uit de Carthaagse strijdmacht. Een boer stoot te bij het graven op een typisch Gallisch graf met een skelet van een krijgsman. Het is bekend, dat verschillende Galliërs zich destijds aansloten bij Hannibal, toen deze zijn befaamde tocht over de Alpen maakte om de Romeinen in eigen land af te straffen. Aan het Trasimenomeer ver sloeg hij toen consul Gaius Flaminius in een dikke mist. Het bloed van de consul en de 15.000 Romeinen, die met hem sneuvel den kleurden het water van het meer rood, zo vertellen oude geschiedschrijvers. Door de ontdekking van het graf wordt het mis schien mogelijk nauwkeuriger te bepalen, waar de slag plaats had. Advertentie en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met De Vereniging van Hoger Personeel in de Rayon Industrie heeft in antwoord op de ...verklaring der drie vakeentraies, K.A.B., N.V.V. en C.N.V., inzake het adres der 53 hoogleraren de volgende brief tot deze drie vakcentrales gericht: „Uw bovengenoemde verklaring, geda teerd 4 november jl., is ook ons onder ogen gekomen. Wij hebben uiteraard met bijzondere aandacht de passage, die daar in aan onze vereniging was gewijd „de enige sector van het bedrijfsleven, waarin een vereniging van hoger personeel mede zeggenschap heeft ten aanzien van de aan wijzing van organisaties als bevoegd tot het stellen van kandidaten voor onder nemingsraden. ter kennis genomen. Aangezien u verklaart prijs te stellen op een juiste weergave van de feitelijke situatie, zult u ons toestaan, dat wij u wijzen op een misvatting, die in bedoelde passage tot uiting komt en die op een zeer wezenlijk punt tot verkeerd begrip aan leiding kan geven. De vertegenwoordiger van het hoger personeel in het Bedrijfschap voor de Rayon Industrie neemt ten aanzien van het stellen van kandidaten voor de onder nemingsraden bij de rayon industrie het standpunt in. dat organisaties, die op een voldoend aantal leden binnen de groep hoger personeel in deze industrie kunnen wijzen en dat aantal ook waar kunnen maken, niet behoren te worden geweerd. De vertegenwoordiger heeft dit standpunt ten overstaan van de leden onzer vereni ging en in de kring van ons bestuur bij herhaling naar voren gebracht en hier voor volledige instemming bii ons gevon den. Wij hebben daarom alle aanleiding, te geloven, dat hij zulks op dezelfde wijze zal hebben gedaan in de besloten verga dering van het bedrijfschapsbestuur dd. 14 april 1959. Het is daarom onjuist, wanneer U schrijft, dat bij onze groep werknemers een streven tot monopolisering van het recht van kandidaatstelling ten behoeve van onze vereniging zou zijn waar te nemen. Dat in het onderhavige geval dc situatie zodanig was, dat van een voldoend aantal leden hoger personeel der verzoe kende organisaties geen sprake was, het geen deze organisaties zelve stilzwijgend toegaven, is een omstandigheid, die het bij alle goede wil onzerzijds eenvoudig on mogelijk maakte, deze organisaties naast de onze representatief te achten ook al gaven deze daartoe zoals u stelt, de wens te kennen. Het is onze overtuiging, dat alleen organisaties, die binnen een be paalde categorie een voldoend aantal leden hebben, bij het samenstellen van onder nemingsraden een rol behoren te spelen ten behoeve van die categorie. Dit nu was in het onderhavige geval alleen vast te stellen voor onze organisatie. Van een wil tot monopoliseren kunt u ons deswege niet beschuldigen. Omdat voor een gunstige ontwikkeling van de samenwerking tussen de betrokken werknemersorganisaties een ontwikke ling. dip elke bonafide organisatie zal na streven een zuivere weergave van elkanders standpunt onontbeerlijk is. hebben wij het onze plicht geacht, dit onderdeel van uw schrijven langs deze weg te beantwoorden." W ielrennen De zesdaagse van Zürich is gewonnen door het Zwitsers/Australische koppel Bucher/Arnold met 307 pnt. De winnaars legden in 145 uur 3099 km. en 250 meter af. De uitslag luidde verder: 2. Van Steenbergen/Severeyns (België) 267 pnt.; 3. Schulte/Post (Ned.) 217 pnt.; op één ronde: 4. Nielsen/Lykke (Denemarken) 296 pnt.: 5. Bugdahl/Junckermann (Did.) 155 pnt.; op twee ronden: 6. Roth/Pfenninger (Zwits.) 405 pnt. De overige koppels hadden drie of meer ronden achterstand. Tijdens de algemene vergadering van de vakgroep bloemenkwekers der Katho lieke Land- en Tuinbouwbond, woensdag middag in café-restaurant Brinkmann in Haarlem gehouden, heeft de voorzitter, de heer Jac. Elders, gezegd dat alleen het vakmanschap van de kwekers de Neder landse bloemenexport op peil kan houden, zolang de Euromarkt niet meer vrijheid biedt. Bij het totstandkomen van de ge meenschappelijke markt zal de handel wel in beginsel vrij zijn, hoewel er nog geen zekerheid is dat de markten van de diverse landen geen bepaalde bescher ming zullen genieten. De voorzitter wees erop dat Duitsland in de laatste tien jaar een belangrijke afne mer voor bloemen is geworden. Verheu gend noemde hij het dat ondanks protec tionistische stromingen de liberalisering van de bloemeninvoer tot stand kon ko men. De vraag rijst, of de huidige teeltbe- heersing moet worden voortgezet, of dat meer vrijheid bij de teelt moet worden ge boden. Teeltbeheersing leidt namelijk tot een zekere verstarring. De maatregelen zouden nu door wat soepeler vervangen moeten worden. Duitsland biedt zeker nog mogelijkheden tot vergroting van de ex port, aldus de voorzitter. Het is echter ge wenst dat de kwaliteit van de Nederlandse bloemen wordt opgevoerd. Vooral met het oog op de concurrentie met landen als Italië en Spanje is dit nodig, zei de heer Elders. De vergadering besloot overleg te ple gen met de andere landbouworganisaties teneinde te bewerkstelligen dat de mini mum-leeftijd voor het verkrijgen van het zgn. gratis teeltrecht wordt verlaagd tot 21 jaar. Deze verlaging zou geleidelijk moeten gebeuren. Niet eens was de vergadering het met een voorstel om de mogelijkheid te doen openen bij verhuur van een teeltrechtver- gunning de uitbreiding van dat teeltrecht op naam van de huurder te laten plaatsen. Dit zou in strijd zijn met het eigendoms recht, want de teeltvergunning is eigen dom van de verhuurder. De kring Aalsmeer was ervoor bij uit breiding van het areaal het nieuwe teelt recht ten goede te doen komen van bloe menkwekers en niet van bloemist-winke liers en bloemist-hoveniers. Het nieuwe teeltrecht zou dan moeten gaan naar die kwekers welke nog geen 2250 vierkante meter open grond- of ander teeltrecht be zitten. Het bestuur zegde toe dit voorstel te bestuderen. Het vond het gewenst eerst hierover uitgebreide gegevens te verza melen teneinde de consequenties van het voorstel te kunnen bezien. Besloten werd voortaan vroeger in het jaar te vergaderen, bijvoorbeeld in sep tember, zodat nog op tijd de voorstellen en suggesties bij het Produktschap voor Sier gewassen kunnen worden ingediend. Na de bespreking van de voorstellen hield dr. J. Wasscher uit Aalsmeer, rijks- tuinbouwconsulent aldaar een inleiding over de ontwikkeling van de bloementeelt en -handel in West-Europa.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 15