Stuwmeer brak los over het slapend Rivièrastadje Fréjus r,z.' Studentensociëteit „Minerva" in Leiden uitgebrand 8 s'™"OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Reeds 260 doden geborgen HET WEER Goed zo! CHALET KAAS Ramp voltrok zich in het pikdonker «WMORRIS'lf'eforeyou êni/! Drie doden in het verkeer BECKERINGhanoschoënen K\H>a TberaaRN «óme tassen en btoux Arbeidsreserve gestegen Ontelbare relikzvieën van het corps zijn verloren gegaan ACTIE „STILLE ARMEN" 1959 I f 7429,40 HERHALING Fotohandel Heupers Lohr November 't natst in Noordholland Onbestendig Koninklijke vakantie Directcursvvisseling In de krant van heden: Het woord is aan Menzies voerde gesprek met Sukarno DEMONSTRATIE 74e JAARGANG No 125 DONDERDAG 3 DECEMBER 1959 304e JAARGANG No 2// Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 Bi I ll I Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. i 9 I Verschijnt dageUjks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- B I f J f Jj I ff™™ lil 1 f f 1 ff j| ff J Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 X X X X XXX KJ VA JsJ X VX fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. HaarL Crt Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks urnDoniEi nnni\jjDiYioonD u u u i\ n in jl Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Parijs) Het oude stadje Frejus, dat onge veer 14.000 zielen telt, welk aantal in het toeristenseizoen 's zomers ver veelvoudigd wordt, en dqt gelegen is aan de Franse Rivièra tussen Saint Raphael en Saint Tropez is in de af gelopen nacht door een overstro mingsramp getroffen, waarvan de ge volgen nog nauwelijks kunnen wor den overzien. De radioberichten in Parijs spraken vanmorgen van ver scheidene tientallen doden en hon derden gewonden en miljarden fran ken schade. Hedenmiddag waren er al 260 doden geborgen en tenminste honderd mensen worden vermist. De ramp is het indirecte ge volg van de zware regenval, die daags tevoren Nice ook al voor een deel onder water had gezet, gepaard aan een bijzonder krachtige mistral, de beruchte rukwind van Zuid- Frankrijk. Woensdag had die mistral al bijna de gehele dag met korte tus senpozen haar aanvallen gedaan. Om negen uur 's avonds beukte zij een gat in de 61 meter hoge wallen, die een stuwmeer en drinkwaterreservoir met een inhoud van 50 miljoen liter afsloten. Het gat kon niet onmiddel lijk worden gedicht, hetgeen mede een gevolg zou zijn van de staking van woensdag, die het geven van waarschuwingsseinen bemoeilijkt zou hebben. Een half uur later wierpen de water massa's zich over het lage deel van het oude stadje, dat nog geen uur later onher kenbaar was vernield of verdwenen. Een elektrische centrale werd als een luci fersdoosje meegezogen en in het pikdon ker dat daar het gevolg van was knapten bomen af en werden huizen weggevaagd. Het geweld van het water deed denken, zo heeft een der weinige ooggetuigen ver teld, aan een macht locomotieven, die met razend geweld door een verlaten sta tionnetje denderden. De mensen vluchtten overal de huizen uit voorzover die nog be stonden en in de duisternis heerste een on beschrijfelijke paniek. Tal van mannen, vrouwen en kinderen, zochten een uitweg naar de zee en renden zo juist hun dood tegemoet. De eigenlijke aanval van het waterge weld zou niet langer dan een half uur heb ben geduurd. Alle mariniers, brandweer lieden en soldaten van de Franse zuid kust zijn naar Frejus gezonden om de eer ste hulpmaatregelen ter hand te nemen. In Parijs en in heel overig Frankrijk zal Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 lilDSESTRAAT (BIJ KOMNGSPIEINJ AMSTERDAM TEL 223596 CAMEL MONTYCOATS (Van onze weerkundige medewerker) Een zeer diepe stormdepressie (945 milli bar) bij IJsland doet ook boven West- Europa de wind weer toenemen. De novembermaand heeft weinig onstuimig weer gebracht. Voor het eerst na mei bleef de gemiddelde etmaaltemper atuur be neden normaal, namelijk 5 graden (nor maal 5.5 C). De Bilt noteerde 7 vorstdagen. Het aantal uren zonneschijn kwam in De Bilt één uur boven het normale cijfer van 53 uren. De regencijfers in Noordholland en Friesland kwamen heel dicht bij het normale cijfer voor november (80 mm). Zeer droog bleef november in het zuid oosten van ons land. Eindhoven kreeg 26, Maastricht 23 mm. In onze omgeving werden de volgende hoeveelheden gemeten: Haarlem 55, Schip hol 60, Vijfhuizen 56, IJmuiden 79 en Kat wijk 61 mm. De voorspelling van de Duitse weer- dienst van een in temperatuur vrijwel normale maar droge herfst is voor onge veer 90 tot 95 pet. uitgekomen in de Bondsrepubliek. Voor december verwach ten de Duitse weerdeskundigen zacht weer met na vele maanden van droogte eens weer een te natte maand. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met tijdelijk enige regen of enkele buien. Matige, later overwegend krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Over het algemeen weinig verandering in tempera tuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. vandaag een nationale ondersteunings campagne worden geopend. (Reuter, AFP en UPI) Het vlieg- dekschip „La Fayette" is bij Frejus voor anker gegaan. Het schip doet dienst als basis voor negen hefschroefvliegtuigen, die bij het dagworden zijn ingeschakeld voor het reddingswerk. Uit Avignon zijn genietroepen haar het getroffen gebied ge zonden. Weggespoelde barakken Barakken met arbeiders, die werken aan een nieuwe verkeersweg nabij de dam zijn geheel weggespoeld. Men vreest, dat vele arbeiders om het leven zijn gekomen. Ook een vliegbasis van de Franse marine i Frejus schijnt zwaar getroffen te zijn. Hoewel het grootste deel van het militai re personeel de basis tijdig heeft kunnen verlaten, verkeert men in het onzekere over het lot van een tiental officieren. Alle op de basis gestationeerde vliegtuigen staan onder water. Een reddingsploeg trof een moeder met vijf kinderen aan, die op het dak van een huis zaten. Een andere vrouw heeft het leven kunnen behouden door zich de hele nacht vast te klampen aan een boom. Ten noorden van Frejus bevindt zich een militair kamp, dat door het water ge- isoleerd is. Over het lot van de veertig sol daten en burgers, die nog in het kamp zijn, is niets bekend. In Frejus zag men talrijke auto's, die door het rotsgesteente, dat door het woe dende water was meegesleurd, tegen de muren van huizen gesmeten en vernield waren. Ooggetuigeverslag Een ooggetuige gaf het volgende ver slag: „Woensdagavond om kwart voor elf viel plotseling het licht uit. Wij dachten aanvankelijk aan een gewone storing. Een paar minuten later werd er door een buur man op de deur gebonsd: „Maak in Gods naam voort, de dam van Malpasset is door gebroken". En toen hoorden wij het wa ter. Het klonk alsof er verscheidene snel treinen tegelijk voorbij denderden. Wij lieten alles achter en vluchtten naar bui ten. Daar zagen wij een lange file auto's, op weg naar Saint Raphael. Sommige men sen uit Fréjus hebben nauwelijks tijd ge had een jas over hun pyjama aan te trek ken". Woensdagmiddag hadden de plaatselijke autoriteiten, verontrust door de hoge stand van het water, al besloten de sluisdeuren te openen. Vóór het zover kwam, brak het water echter door de stutten van de dam heen. Intussen was de elektrische stroom uitgevallen, waardoor de ramp zich in het donker voltrok. Men hoorde angst kreten van gewonden en zag hier en daar mensen, die signalen niet lampen gaven. Ook hoorde men schoten in de duisternis, gelost om de aandacht van de redders té trekken, die in steeds grotere getale toe stroomden. Tussen Marseille en Nice zullen ver scheidene dagen geen treinen kunnen rij den. De rails bij Fréjus zijn door het wa ter meegesleurd. Op het stadhuis van Saint Raphael, een paar kilometer verder aan de kust gelegen, is meegedeeld, dat de ge hele nacht door vluchtelingen uit Fréjus Saint-Raphael zijn binnengestroomd. Zij worden ondergebracht in het ziekenhuis, hotels en particuliere huizen. Ook Saint- Raphael zit zonder licht, gas en water. Naar UPI weet te melden is Fréjus aan een volkomen verwoesting ontkomen doordat het op een hoger gedeelte van het dal ligt. Maar de op sommige plaatsen tien meter hoge vloedgolf van het stuw meer heeft de omgeving van het stadje „platgewalst". Hedenmiddag werd bekendgemaakt, dat de luchtmachtbasis van de Franse marine in Fréjus volledig verwoest is. De acht gezinnen, die daar woonden, worden vermist. Een kwartiermeester van de marine zei, dat hij mannen en vrouwen door het water had zien meesleuren. Het vijfjarig zoontje van landbouwer W. Rumpf te Nolde (gemeente Zuidwolde) is op de weg Zuidwolde-Balkbrug door een auto overreden. Het was op slag dood. Het jongetje zat bij zijn vader op de bromfiets. Toen de vader even stopte klom het kind er af en stak plotseling de weg over. In Venlo stak de 80-jarige P. van der Heuvel met zijn fiets aan de hand plotse ling een drukke verkeersweg over. Hij werd door een auto aangereden en zo ern stig gewond, dat hij later in een zieken huis overleed. De 71-jarige J. Weiland is door onbe kende oorzaak op de Amsterdamseweg te Arnhem met zijn bromfiets gevallen. Hij werd zeer ernstig gewond en is in een ziekenhuis overleden. Advertentie Maakt „warme" vrienden met HAARLEM: GROTE HOUTSTRAAT 52 AMSTERDAM DEN HAAG Advertentie ST. N'COLAAS-GESCHENKEN CA HOUTSTRAAT lil HAARLEM TELEEOON 2041S De geregistreerde arbeidsreserve in ons land is van eind oktober tot eind november toegenomen met ruim 7000 mannen. De reserve bedroeg eind november 55.831 mannen tegen eind oktober 48.610 mannen. Van de 55.831 mannen waren er 46.602 werkloos en 9.229 werkzaam op aanvul lende werken. Aldus het maandelijkse overzicht van het ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid. In dit overzicht wordt voorts meegedeeld, dat er eind november 5.622 vrouwen werkloos waren tegen 5.995 aan het eind van oktober. Het aantal open staande aanvragen was voor mannen 36.010 en voor vrouwen 29.013. Verdeeld over de provincies was de ar beidsreserve eind november als volgt ge registreerd (tussen haakjes de cijfers per eind oktober). Groningen 5855 (4642), Friesland 5758 (4935), Drenthe 6637 (5305), Overijsel 4648 (4073), Gelderland 4669 (4083), Utrecht 1883 (1718), Noordholland 6650 (6312), Zuid-Holland 8164 (7793), Zeeland 2391 (2076), Noord-Brabant 6326 (5165), "Limburg 2850 (2508). Koningin Elizabeth en haar dochter prinses Anne gefotografeerd tijdens een vakantie bij het meer van Frog- more bij Windsor. De opname, die reeds enige tijd geleden werd gemaakt, is thans voor publikatie vrijgegeven door de Britse voorlichtingsdienst. De Leidse studentensociëteit „Minerva", de oudste in Nederland, is vannacht door brand verwoest. De brand brak omstreeks kwart voor vier uit in de bibliotheek en enkele ogenblikken later stond de gehele eerste verdieping in brand. De brand weren van Leiden, Den Haag, Voorschoten en Oegstgeest stonden vrywel machteloos. Zy moesten zich ertoe beperken de omliggende panden nat te houden. Het post kantoor van Leiden, dat naast de sociëteit in de Breestraat ligt, moest in allerijl ontruimd worden. In het postkantoor bevond zich onder meer een omvangrijke hoeveelheid Sinterklaaspakketten. Omstreeks half zeven vanochtend was de brand weer het vuur eindelyk meester. Van de ontelbare oude relikwieën van het Leidse studentenkorps kon vrijwel niets worden gered. De schade is nog niet te schatten. by Grafische Bedrijven Damiate N.V. De Heer A. D. Huijsman, lid van de directie van Grafische Bedrijven Damiate N.V. te Haarlem, uitgeefster van Haarlems Dagblad/Oprechte Haarlemsche Courant en IJmuider Courant heeft reeds enige tijd geleden de wens te kennen gegeven, in verband met zijn gevorderde leeftijd, zijn functie op 31 december 1959 neer te leggen. In een vergadering van het bestuur der vennootschap, gehouden op 2 december, is hem dit ontslag op de meest eervolle wijze verleend, met een betuiging van dank voor de vele en belangrijke diensten aan de vennootschap bewezen. Het bestuur prijst zich gelukkig, hieraan te kunnen toevoegen, dat de heer Huijsman bereid is gevonden, een plaats in de Raad van Commissarissen te aanvaarden. Tot zijn opvolger als directeur is, met ingang van 1 januari 1960, benoemd de heer Mr. H. C. van der Mije, reeds ge durende vijf jaren in dienst van de onderneming, laatstelijk als adjunct directeur. pag. Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Toch is het zo 3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Uit stad en omgeving 5, 7 Beurs 9 Adenauer en De Gaulle niet akkoord 11 Tweede Kamer11 Nog geen atoomcentrale in Nederland13 Feuilleton 13 Horen en Zien 13 Agenda van Haarlem13 Het hoger personeel15 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Omstreeks tien minuten over half vier bemerkte een van de ongeveer vijftien studenten, die zich in de conversatiezaal van de sociëteit bevonden, dat er rook kwam uit de bibliotheek op de eerste ver dieping. Het bleek dat daar brand was uitgebroken. Onmiddellijk werd alarm ge slagen. Enkele ogenblikken later was de brandweer ter plaatse, die eerst probeerde het vuur met twee hevelspuiten te blussen. Maar toen een deel van het plafond naar beneden kwam en de brand zich naar alle zijden snel uitbreidde, werd het duidelijk dat het behoud van het gebouw vrijwel uitgesloten was. Weldra sloegen de vlammen reeds door de zolderverdieping en het dak naar buiten. Het oude, kurkdroge gebouw met de zeer brandbare inventaris was een kwartier later over vrijwel de gehele breedte van-de Breestraat-zijde en de ge hele diepte tot de achterzijde een vuurzee. De brandweer liet nog twee autospuiten naar de Breestraat komen, speciaal om de brand aan de achterzijde te bestrijden. De vrij straffe wind joeg een regen van vonken over de omgeving Nadat de assistentie was ingeroepen van de brandweren van Den Haag, Voor schoten en Oegstgeest kon het vuur be streden worden met 25 stralen, zowel van de grond af als van de ladderwagens en het dak van de nabijgelegen gebouwen Om kwart voor vijf was de dakconstructie De gevel van het gebouw staat nog overeind, maar de venstergaten, waar doorheen men in de lucht kijkt, ont maskeren de bedrieglijke schijn als zou er geen brand zijn geweest. zover door het vuur aangetast, dat de voorgevel het begaf. Deze zware gevel stortte in, brandende balken meesleurend door alle verdiepingen heen naar de con versatiezaal op de begane grond. Daardoor ontstond ook daar brand, doch deze kon spoedig worden bedwongen. Om ongeveer zeven uur was men het vuur zo ver mees ter, dat gevaar voor uitbreiding voorkomen was en dat naet de nablussing kon worden begonnen. Eén der brandweerlieden liep tijdens het blussingswerk brandwonden op, die in het Academisch Ziekenhuis ver zorgd moesten worden. Een student, die iets van de inventaris wilde redden liep eveneens lichte verwondingen op. Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Gedacht wordt aan kortsluiting De Leidse studentensociëteit „Minerva" werd reeds in 1814 opgericht „bij Van den Heuvel in de Twee Kolommen", zoals de geschiedschrijvers zeggen en waarmee het pand in de Breestraat 121 wordt bedoeld Ondanks de klachten over de slechte, bit tere genever waarvoor een commissie van proevers in het leven werd geroepen breidde het ledental zich gestaag uit. In 1837 werd het aanbod van Frans von Siebold, officier van gezondheid in Neder- lands-Indië, geaccepteerd om zijn beneden huis en tuin aan het Rapenburg te huren voor het houden van een sociëteit. Van dat gebouw verhuisde in 1844 de sociëteit naar de Breestraat, naar het hedennacht uitgebrande gebouw. Het gebouw aan het Rapenburg was niet ideaal. Het was uit gewoond en bovendien ontbraken „mo derne gemakken als gasverlichting". Ook verschillen van mening met de „kastelein" droegen tot het besluit van de verhuizing bij. Daarbij kwam dat de kastelein Bose „voordelige voorslagen" deed, wanneer men de sociëteit vestigde in zijn pand aan Voltaire: Wantrouwen nodigt tot verraad. 1958 Slot 18954.50 20e. 18603.25 19e. 17633.10 18e. 15425.85 17e. 14538.10 16e. 13702.89 15e. 12858.65 14e. 12023.68 13e. 11112.43 12e. 10364.28 11e. 9982.18 10e. 9422.66 9e. 8667.91 8e. 8181.41 7e. 7113.56 7429.40 6e. 6223.76 4412.90 5e. 4559.— 3633.15 3388.50 3033.65 3e. 2601.25 S 2530.50 2e. 2106.25 2021.50 Ie. 1935.— Totaal thans bijeen: Met een verrassende spurt heeft Haarlem het tempo van 1958 over troffen. Hartelijk dank aan allen die zo spontaan reageerden! En: houen zo! Voor de 6e verantwoording zie pag. 3. DJAKARTA (Reuter) De Australi sche premier, Robert Menzies, en presi dent Sukarno hebben woensdag volgens een Australische woordvoerder gedurende een uur een „hartelijk en vriendschappe lijk" gesprek gevoerd. Er waren geen spe ciale problemen in bijzonderheden bespro ken. Dit was de eerste keer, dat Menzies en Sukarno elkaar hadden ontmoet. Menzies was de dag tevoren aangekomen voor een officieel bezoek van zes dagen op uitnodiging van de Indonesische regering. Advertentie wegens overgrote belangstelling m.m. SMALFILM MET GELUID De heer C. MANDERSLOOT laat u zien en horen, hoe eenvoudig u uw amateurfilms van geluid kunt voorzien. MAANDAGAVOND 7 DEC., 20 uur in onze zaak. Toegang vrij, doch gaarne tijdig bericht van uw komst. Zandvoortselaan 163 - Telefoon 40702 HEEMSTEDE - AERDENHOUT de Breestraat op de hoek van de Vrouwen- steeg. Reeds terstond werd heftige oppo sitie gevoerd wegens de laagte der zalen, waardoor de ruimte spoedig benauwd zou zijn. Men heeft niet naar deze stemmen ge luisterd en toch doorgezet. Maar later vormde dit argument de grondslag voor een grondige verbouwing. Na vele kaste leinswisselingen werd op 15 september 1871 de sociëteit in eigen beheer genomen. Het werd geen succes. Een jaar later werd weer verpacht. In 1874 werd besloten tot vernieuwing en uitbreiding van de socië teit. Op de plaats waar eens het huis stond van de lakenbereider Gijsbrecht Cornelis- zoon Schaeck, de man die, na het Spaanse beleg op 3 oktober 1574 de befaamde pot met hutspot vond, verrees een nieuwe sociëteit. Op 14 juni 1875 hadden de opening en de overdracht plaats. In 1900 kwam de sociëteit voor de tweede keer en nu defini tief onder eigen beheer. Daarna werd het gebouw nog vele malen verbouwd en ver beterd, laatstelijk vier jaar geleden, toen een moderne eetzaal werd ingericht en de keuken aanzienlijk werd uitgebreid en ge moderniseerd. Advertentie Als wassen niet meer helpt Advertentie Zwitserse Weergaloos lekker, al een halve eeuw lang en... uitstekend houdbaar. Is alleen eeht met het merk CHALET!

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1