Voor de Stille Armen Nationaal comité ageert tegen Frans kernplan Een wonder Open brief Castro krijgt geen Britse Hunters Fa. A. EVERTS liïÏÏ,mn- Macmillan komende lente naar Rome DONDERDAG 3 DECEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De beste sigaret voor 5 december Voor het gulle St-Nicolaasfeest alleen het beste: Chief Whip in de bekende groene doos is nog altijd niet overtroffen in zuiverheid, smaak en kwaliteit Macmillan gaat met De Gaulle spreken Praag stelde Westduitse vliegers in vrijheid Op de f ^Praatótcel j Handen af 3 St. Nicolaas, die enige weken geleden zijn triomfantelijke intocht in Haarlem deed, schrijft ons: Toen ik van de redactie van dit blad het verzoek ontving om tot de lezers een persoonlijk woord te richten ten behoeve van de actie voor de stille armen, was ik eerlijk gezegd een beetje verwonderd. Verwonderd namelijk, omdat ik mij niet kan voorstellen, dat in deze maand, waarin een ieder het mooie en juiste begrip „het is beter te geven dan te ontvangen" óf met de viering van mijn naamdag óf met de kerstdagen tot daadwerkelijke uitvoe ring brengt, een zodanige opwekking nog van node wordt geacht. Wanneer wij toch in deze dagen door de drukke, met licht en kleur versierde winkelstraten lopen en wij bezien de gezichten van de kopenden nader, dan kunnen wij daarvan de verwachting, de blijheid en het geluk aflezen bij de bij hen opkomende gedachte aan de verrassing, die het gekochte de betrok kene zal geven. Het opwekken van een gelukkige glimlach, een blijde glinste ring in de ogen, een ontspanning op een met zorgen getekend gezicht zal altijd het mooiste blijven, dat een mens zijn medemens kan geven. Ik spreek dan ook de innige wens uit, dat de onbaatzuchtigheid, de goedheid en de liefde, die door U op mijn naam dag en met het Hoogfeest van Kerstmis zo treffend aan Uw naasten wordt be toond, door allen zal worden uitge strekt ten gunste van de stille armen, voor wie wij en daar ben ik van overtuigd, geen één uitgezonderd zo'n grote sympathie en diep respect hebben. SINT NICOLAAS 6de verantwoording Ir. F. C. R. 50; X. IJ. 25; H. L. 25; Mevr. de Wed. M. A. H.-L. 25; J. V. S. f 25; A. A. E. B. v. V. 25; Dr. D. M. H. 25; R. C.-H. 25; W. K. d. B. en Mevr. L. J. K. d. B.-Ch. 15; Ir. J. M. de V. 12,50; A. B. 10; N. N. A. 10; G. E. S. D. R. 10; J. A. L.-K. S. 10; A. G. 10; Mevr. E. J. 10; M. B.-Ch. de la S. 10; A. C. 10; Mej. H. H. B. 10; T. K.-O. 10; M. A. B. van O. van H. 10; Mej. C. C. 10; O. J. DIC. W. H. f 10; G. C.-B. 10; V. W. H. 10; H. C. G. 10; Mevr, H.-S. v. L. 10; M. A. B.-van D. 10; G. C. 10; H. F. R. 10; Ir. W. B. G. 10; Mevr. N. L.-G. 10; A. v. d. S.-v. d. H. 10; C. G. 7,50; Fam. B. te O. 7; W v. B. 6; L. S. 5; F. H. 5; M. S. 5; P. v. S. 5; H. J. P. 5; M. J. G.-T. 5; W. S.-H. G. 5; Mej. D. W. N. 5; Mej. A. M. S. 5; D. F.-v. N. 5; A. d. G. 5; Mevr. G. E. J. B.-G. 5; A. C. H. K. f 5; R. S. f 4; Fam. P. 2,50; G. en B. 2,50: Mej. W. de W. 2.50; Mevr. de Wed. J. F. geb. O. R. 2,50; J. G. 2,50; Mevr. H. C. W. 2,50; R. H. P. 2,50; F. O.-S. 2,50; M. de G.-M. 2,50; N. J. V. 2,50; van vijftal 2,50; P. H. S. 2,50; A. C. M. D. f 2,50; S. S. 2,50; S. R. F. 2,50; Mej. M. C. K. 2,50; Mr. S. B. 15; Mej. M. H. R. f 10; L. B.-de M. 25; C. G. v. T. 50; N.N. 2,50; N.N. 2,50; Mevr. C. 2.50; Vg. Haarlem f 5; A. S. 0,50; S. D. 2,50; Mej. N. 5; G. A. K. 3; N. L. 10; M. W. f 3,50; v. D. 2; N. E. 3; A. en P. 5; Mej. N. N. 1; V. 2,50; Mej. W. K. 5; Mw. V. 2,50; N.N. 10; W. H. G. 10; de J. 10; T. P. 10; Wed. A. S. 1; P. W. S. 2,50; J. W. J. 2,50; P. S. 2,50; A. R. 5; J. en F. 2. Vas ƒ2,50; G.K. 5; H. 1000; N.N. 2,50; E.D.M. 2,50; M.v.S. 2.50; Brem 5; D.G.R. 5; Mej. G.G. 10; J.v.T. ƒ10; H.D. 5; Joh.v.H. 5; A.D.v.S. f5; Piet 2; Jonny ƒ3,50; F.Kr. ƒ10; E.H. 2.50; L.v.S. ƒ5; K.H. ƒ2.50: A. en J. ƒ16; Les deux ƒ10; N.N. f 10; L.V.G. ƒ1; Mw. J.K. A.D.A. ƒ5; N.N. ƒ5; J.S.deG. ƒ10; N.N. f 2; N.N. ƒ2; Marjan ƒ2,50; D.V. ƒ5; N.A. 50; I.B.K. ƒ50; D.N. f40; Mej. H.S. f25; J.A.S. 25; J.M.K. ƒ25; N.N. 25; W K. f 25; S.I.R. ƒ25; Mevr. M.V.—de V. f20; S.M.M.—S. ƒ20; D.I.J.A.M.A. ƒ20; J.H K. f 20; Mevr. J.v.S.—G. 20; J.G.v.D. 20; Dr. I.M. 20; J.W.D. 15; J.C.K. 15; Mevr. C.B.—V. f 10; Mej. J.A.H. f 10; D.E.N. 10; Fa. K.B.L. 10; W S. 10; C C. f 10; Mevr. G E.—'T. f 10; N.N. f 10; R.R. 10; C.M.M.B.v.d.H. f 10; Mevr. E S. en A.M.J. 10; Mevr. G.C.K.—S. f 10; J.M.S. f 10; Joh.V. f 10; Wed. G.deM O. 10; K.K. ƒ10; I.J. ƒ10; Drs. B.R f 10; A.C.O.—V. 10; Mevr. J.G. 10; A.G.v.S. f 10; M.L. 10; R.V. 10; M.B. f 10; Ph.H.T. ƒ10; C.N.H. de J. ƒ10; Th.V.—C. f 10; M.S.—deV. 10; B.V. f 10; G.A.M.T. f7.50; N.N. f5; A.H.I. ƒ5; P.N.M. f5; H.V. f 5; J.N.K. f5; Ir.F.W.v.R. ƒ5; Mevr. M.E.J.W. f5; L.R.D. ƒ5; K.P.O. ƒ5; N.H. f5; L.E. f5; Mevr. de Wed. B.S. geb. A.M. deW. f 5; J. deV.—D. f5; N.N. f5; H. de H. f5; J.C.K. f5: H.F.B. f5; FEP. f5; F.v.O. f5; J.Th.v.B. f5; H.V. f5; W.J. te H. ƒ5: Dr. M.N.—V. f5; J.V f5; A.J.v.L. f5: J.W.R. ƒ5; P.R. f5; A.M.P. f5: SB. f3.50; W.M. f3; S P. f3: K.R. f3; M.A.S. V. f2,50; E. en R. f2.50: Mevr. A.J.v.d. M.v.V. f2.50; N.M. f2.50; AS. f2.50: W.L. Jr. f2.50; H.K. f2.50: J.H. f2.50; Marian f2,50: C.W.R. f2.50; J.H. de S. f2.50; ML.—VB. f2.50: C.J.v.d.L. f2.50; G.J.S. f2.50; A.C.G. f2,50: J.W.K.—W. f2.50; Mei. I.M.F. f2; vZ. ƒ2: M A.HS v.R. f 1.50; Mej. J.H. de J. f 1.50: J.M.B. f 1; K.F.V. 25; J.D.H. f 25; M. f 25; B. 5. Rectificatie 5dc verantwoording: In de verantwoording in ons nummer d.d. 1 dec. '059 was verzuimd op te nemen R.H. ƒ25. Dit bedrag was wel in het totaal opge nomen. Dagtotaal ƒ3016.50. In het geheel is thans verantwoord een bedrag van f 7429,40. Giften kunnen worden afgegeven aan onze kantoren Grote Houtstraat 93, Flores- straat 1, Haarlem, en Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden, of worden overgeschreven op postgiro 273107, ten name van Haar lems Dagblad/Opr. Haarl. Crt., onder de vermelding „Voor de Stille Armen". Ver meldt vooral onder welke aanduiding de verantwoording moet plaats hebben (volle naam, initialen, pseudoniem, enz.). Advertentie Chief Whip op kderj lip! 50 Stuks in geschenkdoos f. 2.50 (Van onze correspondent in Parijs) In het internationale koor dat zich sinds enige tijd verheft tegen De Gaulle's plan nen zo snel mogelijk een kernbom in de Sahara te beproeven, heeft zich nu ook een Franse stem gemengd, zoals wij gisteren in de rubriek Wereldnieuws hebben ge meld. Het comité beroept zich zowel op huma nitaire als op praktische overwegingen. Frankrijk zal nooit een aanvalsoorlog ont ketenen, zo wordt gesteld. Uit de stelling, die wel door niemand bestreden zal wor den, volgt dat Frankrijk zijn bom alleen zou kunnen gebruiken wanneer alle Fran sen in een kernoorlog zouden zijn uitge roeid. De ontspanning die zich in de we reld aftekent is mede een gevolg van een nog wankel evenwicht dat ook militair tussen Oost en West tot stand is gekomen. Dat evenwicht zdü 'door ten Franse kern bewapening gevaarlijk kunnen worden be dreigd.Ook de berekening van generaal De Gaulle, na een Franse kernproef on- middelijk als volwaardig lid in de kern club te worden opgenomen, acht men een bedenkelijke illusie. Frankrijk zou zijn promotie in tegendeel veel beter bevorde ren indien wij, aldus belangwekkende uit eenzetting, de plechtige belofte aflegden de kern-wetenschap en geheimen alleen voor vredelievende doeleinden aan te wen den. De woordvoerder van het comité is Do minique Halvévy, de dertig-jarige zoon van de bekende gelijknamige rooms-ka- tholieke auteur. LONDEN (UPI) De Britse premier Macmillan heeft in het Lagerhuis ver klaard, dat hij binnen twee weken met president De Gaulle over het stopzetten van kernproeven zal spreken. Macmillan legde deze verklaringen af nadat hij door de Labourfractie onder vuur was genomen omdat De Gaulle het Britse voorstel bij de UNO om tot staking der kernproeven te komen had verworpen o de dag waarop het werd ingediend. Nog drie jaar 1 Volgens de Londense „New Chronicle" is de Franse atoombom niet eens een bom! Het is te groot voor welk vliegtuig ook, al dus het blad. Het is in feite een reusachtig wordt duidelijk dat de militaire betekenis en gecompliceerd kernapparaat. „Het van het Franse experiment nihil is," aldus het liberale blad. Het blad verwacht dat de Fransen nog ten minste drie jaar moe ten werken om van „het monster" een bruikbare bom te maken. (Van onze correspondent in Bonn) Gisteravond werden twee in burger geklede Westduitse straaljagerpiloten na 41 dagen gevangenschap in Tsjechoslowa- kije over de Tsjechisch-Westduitse grens geleid. Daarmee werd een streep gezet onder een bijzonder onverkwikkelijk inci dent. Gistermorgen reeds kreeg Bonn, dat Praag niet erkent, via de Amerikaanse ambassade te Praag de mededeling dat de vrijlating van de piloten ieder ogenblik kon worden verwacht. In de nota wordt 136.000 mark vergoeding geëist voor de schade die bij het neerstorten van de bei de straaljagers op 22 oktober bij de Tsjechische plaats Mariënborn aangericht zou zijn. Praag eist voorts een garantie dat luchtruimschendingen niet meer zou den voorkomen. Bonn heeft drie maal om de vrijlating van de piloten gevraagd, met de mede deling dat het overvliegen van de grens een vergissing was geweest en dat men dit betreurde. Gisteravond om zeven uur meldde de Tsjechische grenspost bij Waid- haus in Beieren, dat de twee piloten af- (Van onze correspondent in Londen) De Britse regering heeft in het Hoger huis medegedeeld dat zij nog niet kan vol doen aan het verzoek van de Cubaanse regering om Hunter straaljagers te sturen ter vervanging van de Sea Fury's welke oorspronkelijk aan het regime Batista wa ren geleverd. Londen is van oordeel dat de toestand op Cuba eerst aanzienlijk moet verbeteren. Lord Boothby liet hiertegen een protest horen omdat het zijns inziens niet om een grote leverantie gaat en de toe stellen slechts voor defensieve doeleinden kunnen worden gebruikt. Bovendien be tekent deze order zijns inziens geen uit breiding van Cuba's militaire macht De Britse regering is echter niet te vermur wen omdat zij vindt dat de levering van straaljagers een nieuw element zou vor men in een delicate situatie. gehaald konden worden. Twee Westduitse politieagenten namen om kwart over zeven de beide „ongewenste vreemdelingen" in ontvangst. A'inertprttip n «ip. rijd. VOLVO hoofd-agenl ((f, tUUUUtfStH topkwaliteit rayon Haarlem OVERVEEN TEL. K 2500 18997 55602 - 11123 Martina Johanna Vrommes werd geboren in 1865 als oud ste dochter van een oppas send daglonersgezin in de Graafsmeerderlaaglandpol- der. Toen zij geboren werd wist nog niemand dat zij de oudste dochter zou wezen, dat spreekt vanzelf, doch de an nalen waarin haar merk waardige levensgeschiedenis staat opgetekend wisten het naderhand wel, uiteraard. Martina Johanna Vrommes is, voor zover bekend, de eni ge Nederlandse vrouw ge weest die het bewijs van het bestaan van Sint Nicolaas heeft mogen ontvangen en dat is dan ook de reden, waarom zij aan de vergetelheid is ont rukt. Voor het overige biedt de historie van haar levens wandel geen enkele sensatie, integendeel, het is een simpel en onaandoenlijk verhaal van een meisje uit de jaren zestig, dat al vroeg uit het ouderlijk huis vertrok om in de stad de werkkring van brave, trouwe dienstmeid te gaan vervul len. Martina was een van de ver schijnselen, die volkomen uit gestorven zijn: een onkreuk baar, dienstbaar en nijver zieltje, dat leefde in de over tuiging van haar onderge schikte bestemming en des wege met vreugde genoegen nam met een karige beloning en een afgepaste behandeling. Die zijn er heden ten dage niet meer geen wonder. Martina offerde haar onge schokt bestaantje bereidwillig in het luxueuze gezin en ging door het vuur voor Mevrouw, Mijnheer en de Jongeheren. Er waren twee Jongeheren, en zij hadden nog weinig be sef van de verplichtingen die een dergelijke betiteling stelt. Doch Martin? droeg de be slommeringen met onwankel bare lankmoedigheid en zij vervulde zoveel ondankbare avondwaken aan de bedjes, dat zij zelfs geen tijd of aan dacht overhield voor haar eigen vermaak of romantiek. Vandaar, dat de luxueuze familie nooit heeft behoeven te adverteren in de zin van: „Wegens huwelijk van de te genwoordige zoeken wij Want de tegenwoordige bleef tegenwoordig tot haar stille, bescheiden dood toe. Martina genoot het vertrou wen van Mevrouw, Mijnheer en de Jongeheren. Dat kwam tot uiting in een gratificatie aan het einde des jaars van een blinkende rijksdaalder en in de beroepen die op haar van diverse zijden werden gedaan tot bemiddeling en hulp bij moeilijke gevallen. Waar Martina bijzonder trots op was. waren de gehei men die haar omtrent de Sinterklaastijd werden toe vertrouwd. Mevrouw fluister de haar in het oor, wat zij voor Mijnheer en de Jonge heren had gekocht. Mijnheer vroeg haar raad over het ge schenk voor Mevrouw. Marti na zelf had geen geheimen, doch zij waakte over die van anderen alsof het de hare wa ren. In het jaar 1925, aldus ver- haa't de historie, werd haar het allergrootste geheim ge openbaard; het was een ge heim waaraan Martina zelf van jongsaf danig getwijfeld had. Het werkelijke bestaan van de Bisschop van Myra, de weldoener, de Heilige, was aan haar nooit bewezen. In tegendeel, in de daglonerswo ning was hij nimmer versche nen en zelfs in de schoot der luxueuze familie had hij al tijd blijk gegeven van een on heilige voorkeur. De kostba re geschenken, die de leden van het gezin steevast ont vingen, stonden in schromelij ke tegenstelling tot het onver anderlijke paar zwarte wollen kousen (vier links-vier rechts) dat Martin? op surprise avond in een net pakje op haar kamer placht te vinden. Misschien heeft de Heilige Man toen, in 1925, plotseling beseft hoezeer hij zijn heilig heid had verloochend. In ieder gevnl Martina was toen zestig jaar oud en reeds drieënveertig jaren in dienst. Het kwam dus wel wat laat. Enfin. „Martina", zei Mijnheer in de keuken, schichtige blikken werpend op de deur en geluid dempende gebaren makend. „Martina, vanmiddag ga je met mij mee in de auto. Ik heb je hulp nodig het is weer bijna Sinterklaas, weet je. Dus Dus ging Martina schroom vallig mee in de limousine met de koperen hoorn. Zij stopten bij de antiquair de duurste, verhevenste anti quair van de stad. die in jaquet vanachter fluwelen gordijnen naar voren zweef de als de gong van de winkel deur luidde. En die in zijn enorme etalage, bekleed met rood satijn, enkel één héél klein ivoren naaktje had staan, om aan te geven hoe duur en bijzonder hij was. Aan fluweel was geen ge brek. De antiquair spreidde een lap ervan uit op de gla zen toonbank en zette daar met buigingen en lippenge- smak cm kunstwerk op, om het nog even te laten bewon deren voordat het werd inge pakt. Een ingewikkeld stuk Saksisch porselein, een jacht stoet voorstellende, en be staande uit fijntjes gefor meerde dames en heren te paard en te voet, met kanten kraagjes en tierlantijntjes en frêle hondjes, alles aan el kaar gesmolten tot een waar sieraad van Saksisch priegel- werk. Het was even doodstil. „Is het niet prachtig?" fluis terde de antiquair. „Ik doe er node afstand van, dat moet ik u wel zeggen". Dat was waar, althans te oordelen naar de prijs die hij vroeg om zijn leed te ver zachten: Vierhonderd gulden! „Daar moest vader vroeger een heel 'jaar voor werken," dacht Martina doch zij ver drong onmiddellijk die socia listische gedachte met de vroomheid van haar altruïs tisch gemoed. „En nu ver trouw ik jou dat kostbare kunstwerk toe tot Sinterklaas avond," zei Mijnheer. „Ik durf het nergens anders te zet ten dan bij jou, Martina. Ik weet dat het dan veilig is." Bij het licht van haar spaar- lampje in de stille avond voor het naar bed gaan bekeek Martina het grote pak. Vier honderd gulden! Alle verdron gen complexen van bezitslust, romantiek en schoonheidsge not welden in Martina op. Als dat sieraad eens van haar was! Het zou prachtig staan op haar mahoniehouten kast je, op dat kleedje van kant, dat ze zelf gemaakt had. En voor ze het wist hadden haar trillende vingers de Sak sische jachtstoet bevrijd uit de papieren en de houtwol, en stond de vrolijke, adellijke groep bloot op het kanten kleedje. Doch na de zonde kwam de huiver. Inpakken weer, heel gauw! Heel voorzichtig! En toen zij het kostelijke porse lein in de doos wilde laten zak ken, kwam de hooggezeten jachtm ester in aanraking met de kastrand. Hij steeg af. Alleen zijn benen bleven te paard, en zijn lijf rolde over de kokosmat. Martina ging niet dood op dat ogenblik. Doch zou het iemand van u verwonderd hebben? De ongelukkigste vrouw van de wereld paste te vergeefs met bevende vingers het jagerslijf op het paard. Haar tranen lijmden het niet meer. Als Saksisch porselein eenmaal stuk is, is het stuk in eeuwigheid. Zes dagen verliepen naar 5 december. Martina ging als een geest door het huis, met holle ogen en knikkende knieën. Er was geen enkele redding mogelijk, dat wist ze. Niemand kon haar helpen haar leven was voorbij. „Sint Nicolaas bestaat écht, Martina," zei een der Jonge heren in een brave bui. Mar tina dacht: als het waar was. zou ik naar hem toe gaan en een vondertje van hem vra gen. Hij heeft me altijd karig bedacht een klein wonder kost hem niets. Maar hij be staat niet. En wonderen even min. De surprise-avond naderde. Het gezin zat verenigd in het salon, nerveus en op hoog spanning. Martina had haar beste japon aan, zoals op feest dagen was voorgeschreven: de zwarte met de kraaltjes en het schootje. Haar gezicht was van marmer, haar gedachten brandden als vuur. Mijnheer had het pak van haar kamer tje gehaald en het met onein dige zorg op de salontafel ge- zeC midden tussen alle ande re pakjes. Mijnheer's zwager schreed binnen in bisschopsgewaad en met een vlasbaard tot zijn na vel. Het ging Martina als spookbeelden voorbij: de uit deling, de juichende Jonge heren, de opgetogen ouders, het kopje koffie met banketlet ter tussendoor, het hele feest, de hele feestelijke hel die brandde rondom dat ener knet terende moment dat komen zou: „En nu, mevrouw, ver zoek ik u dat grote pak te wil len uitpakken," zei de Sint door zijn vlasgordijn heen. Martina bad Heilige Nico laas, laat het niet toe. Ik heb als kind nooit die pop gekre gen, waarom ik zes jaar lang gevraagd had. Als ge bestaat en bestaan hebt, Mensen vriend. laat dit dan niet toe. Ik weet niet wat ge er aan doen kunt maar ik heb geen verstand van wonderen. Er moet iets mogelijk zijn. Maar wat? Denk eens erg heilig na. Sint Nicolaas. en laat me niet ook nu weer in de steek. Maar hij bestaat niet, grin nikte een duivel in haar oor Mevrouw pakte uit. Papier na papier viel af van de doos. Zij opende het deksel. Er was een dikke laag houtwoL Zij greep. En toen gebeurde het won der. Het sieraad van Saksisch porselein was weer heel. denkt ge? Niks hoor... Mevrouw liet het, met hout wol en al. vallen en toen was het hele maal kapot. Vervelend ventje Onlangs heeft het een haar gescheeld of ik was nóg een dikke zestig mille rijker geweest dan ik al ben. Ik zat voor een café in een gezéllige Spaanse stad, toen een man mij vroeg of ik een lot wilde kopen in een loterij met als hoofdprijs één miljoen peseta's. Als ik een lot had gekocht en als op dat lot de hoofd prijs was gevallen, zou ik een miljoen pe seta's hebben ontvangen. U ziet daar maar weer eens uit dat één enkel gebaar beslissend is voor welgesteldheid of mise rabele nooddruft. Met mijn gezicht in een heerlijk-warm zonnetje en mijn blik over een diepblauwe zee bleef ik peinzen over ook dit onder scheid tussen ons en de anderen: in Spanje kunt ge om de haverklap grote bedragen winnen, bij ons begint de openbare moraal na de honderdduizend in de staatsloterij en de vijfentwintig mille van de toto. Niet dat ik de Spaanse overheidsbe moeiing in 't algemeen met het doen en la ten der staatsburgers aan onze overheid ten voorbeeld zou willen stellen de he mel beware mij! maar op dit punt acht ik de onze niet voorbeeldig. Dat is wat zacht gezegd. Ik acht haar onbegrijpelijk. I vind haar zelfs huichelachtig. Vindt Vadertje Staat zijn bloed-eigen kinderen zó onvolwassen en onmondig, dat hij hen niet in staat acht over hun eigen geldje te beschikken op de wijze die hun goeddunkt? Waarom dan niet maar meteen, op straffe des doods, de grenzen voor de be steding van het huishoudelijk budget van overheidswege getrokken? Zóveel voor spijs, zoveel voor non- en zóveel voor alko- holische drank, zóveel voor de bios, zóveel voor kleding, zóveel voor (sociaal of anti sociaal) toerisme en gaat u zo maar door. Ik ben geen directbélanghebbende. Geen lid van welke voetbalvereniging ook en dus geen totolitariër. Maar ik gun mijn medeburgers gaarne een meevallertje van een ton in toto, zo goed als ik hun dat gun door de Staatsloterij. En het gekke is, dat ik het verschil tussen die ene en die andere ton zelfs met een sterk vergrootglas niet zie. Sterker nog: ik begrijp niet dat Vader Staat het wél ziet. Vader bemoedert te veel. Vader is een vervelend ventje. Maar het bedenkelijkst is, dat Vader (het zij met alle eerbied gezegd) een smiecht is, omdat hij zichzelf toestaat, wat hij anderen verbiedt. Het is bitter, als kind van vader, dit van vader te moeten getuigen. Het doet mij méér pijn dan ik zeggen kan. Floris Flaneur Advertentie Hofdijkstraat 52 - Haarlem - Tel.12181 Showroom: Wagenweg 104 - Tel.1275G GASFORNUIZEN - GEYSERS (Van onze correspondent in Londen) De Britse premier Macmillan zal in het voorjaar op uitnodiging van de Italiaanse regering een bezoek brengen aan Rome. Hij zal waarschijnlijk worden vergezeld door de minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd. Verwacht wordt dat het be zoek zal samenvallen met Kroesjtsjevs be zoek aan Frankrijk. De besprekingen tus sen de Britse en Italiaanse ministers zijn gistermiddag geëindigd. Opnieuw werd ge sproken over de economische toestand in Europa en ontwapening. Nieuwe onderwer pen van gesprek waren de hulp aan de onderontwikkelde gebieden en de politie ke toestand in het Nabije Oosten. In de kwestie van het Europa van de zes en de zeven zijn van Italiaanse zijde geen bepaalde voorstellen gedaan. De Ita lianen beschouwen zich geenszins als woordvoerders van de overige leden van de Europese Economische Gemeenschap. De beide ministers gaven dan ook te ken nen dat ze alleen namens hun eigen re gering spraken. Ook bij het Brits-Italiaan se overleg is gebleken dat de Britse rege ring de tijd nog niet gekomen acht zelf enig initiatief te nemen ter overbrugging van de kloof tussen de E.E.G. en het Stock- holmse vrij handelsgebied, omdat de kans op succes in Londen op dit ogenblik nog gering wordt geacht Niettemin ste ken de Britten bij al hun ontmoetingen met de andere Europese staatslieden hun voelhorens uit. Het tegenwoordige stand punt van de Britse regering is dat de Or ganisatie voor Europese Economische Sa menwerking het beste forum vormt voor een gedachtenwisseling over economische aangelegenheden en dat de Westeuropese Unie een nuttig instrument kan worden voor politieke discussies over de econo mische problemen tussen Groot-Brittannië en de zes E.E.G.-landen. Het kan zijn dat de volgende week wat meer licht in de duis ternis zal komen wanneer het Lagerhuis zich met het vraagstuk van de betrekkin gen tussen de binnenste zes en de buiten ste zeven zal bezighouden. ADEN (UPI) De imam van Jemen had bevolen, dat van de opper-officier Sa- jed Sjaraf el Marwani de rechterhand en linkervoet moesten worden afgekapt we gens de rol van Marwani in de moord op een rechter van Jemen, welke moord was gepleegd toen de Imam zich eerder dit jaar in Italië bevond. De officier, die met de uitvoering van het vonnis belast werd, vergiste zich, hij hakte de linkerhand van de veroordeelde af, in plaats van de rech terhand. Uit Jemen wordt vernomen, dat de imam deze fout bijzonder onprettig vond en dat hij, na overleg te hebben gepleegd met theologen en andere adviseurs, be volen heeft dat het afhakken van de voet wordt uitgesteld tot de linkerarm genezen is. De veroordeelde zal schadeloosstelling krijgen voor het verlies van djn linker hand, maar het oorspronkelijk vonnis moei volledig worden voltrokken. De rech terhand zal dus ook worden afgehakt.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3