C0URV0ISIER LABOR Als U weet dat U deze winter, wanneer U alles maar op zijn beloop laat, nog zeker drie maal verkouden zult worden, dan bent U degene die geregeld Aflukin-C moet nemen. Cadeau-Cheque Mevr. C. Meisner vandaag 100 jaar KELLER voor NCLB vierde gouden jubileum Het Interscholaire Jeugdtoernooi 1960 stja lef mitt hje Maand cel en 3 jaar niet-rijden geëist tegen motorrijder Visser-Neerlandia- I prijs toegekend DONDERDAG 3 DECEMB ER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Sint Nicolaas komt óók in Haarlem-Oost Gedupeerde schilleman kreeg nieuw paard IMP. OUD HAARLEM verlichting Uitspraken Haarlemse rechtbank the brandy of Napoleon 'fait honneur et qui l'offre plaisir a qui Ie boit' A. v. Esveld kwarteeuw bij PEN - gehuldigd Ir. Tirion sprak over de V.V.D. als regeringspartij Gouden doctoraat Dr. W. K. Baart overleden Ricardo Odnoposof solist in N.Ph.O.-concert Kerkelijk Nieuws Dit is Frio-Noors van het zuiverste viswater. Maar u zegt gewoon: „Jij hebt mijn hart gestolen". Natuurlijk, want die overheerlijke malse Noorse visspecialiteiten van Frionor zijn hartveroverende lekkernijen. Voortreffelijke diepvries met geen grammetje afval. A FLU KIN-C ter voorkoming van verkoudheid en griep. Winterprogramma van „De Kampioen" Kort nieuws Haarlemse rechtbank Invalide voetgangster aangereden De loonverhoudingen in het mijnbedrijf UIT STAD EN STREEK Zandvoort spaarde Bejaarden genoten van variétéprogramma Onderwijzers speelden voor de jeugd Vanmorgen heeft mevrouw C. Meisner in de verpleeginrichting „Helena" te Heemstede haar honderdste verjaardag gevierd, een gebeurtenis, die onder meer werd opgeluisterd door de aanwezigheid van de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, die om streeks het middaguur namens de ge meente zijn gelukwensen kwam aanbie den. Voorts gaf de hoofdinspecteur van de Heemsteedse politie, de heer A. Berent- sen van zijn belangstelling blijk. Mevrouw Meisner ontving twee taarten en voorts van diverse zijden nog talrijke andere ge schenken onder meer een fruitbakje van mevrouw Hovenier uit Haarlem, die eer gisteren haar honderdste verjaardag ge vierd heeft. Zaterdag 5 december houdt de Buurt vereniging Haarlem-Oost in samenwer king met de winkeliers uit de buurt een St. Nicolaasactie. Om ongeveer half twee komt St. Nicolaas per open auto in de buurt aan, waarna hij een bezoek zal bren gen aan de aan de actie deelnemende win keliers. Van half drie tot half vijf zal St. Nicolaas zitting houden in het gebouw van de dienst van Sociale Zaken, Dr. Schaep- manstraat, hoek Teding v van Berkhout straat, waar de kinderen uit de buurt ge legenheid zal worden geboden hem te fe liciteren. Zij ontvangen dan van Zwarte Piet een snoepje, alsmede een bon, die kans geeft op een prijsje. Op zondag 6 december wordt de kinde ren van de buurtvereniging een St. Nico- laasmiddag aangeboden in de zaal van de speeltuinvereniging „Oosterkwartier". Deze middag begint om twee uur. De Sint en zijn knecht worden met zang en muziek ingehaald, waarna een goochelaar en enige kinderen de middag zullen op luisteren met goochelkunsten, muziek en acrobatiek. Enige tijd geleden is het paard van de schilleman A. Trouwen van de Bennebroe- kerdijk bij de Cruquius in de wei op zo'n afschuwelijke wijze mishandeld dat het dier na een paar dagen van lijden is dood gegaan. De politie heeft niet kunnen ach terhalen wie het paard heeft mishandeld. Voor de heer Trouwen, die onder meer schillenwijken in Heemstede en Benne- broek heeft, betekende het verlies van het paard een zware slag, temeer omdat hij over onvoldoende middelen beschikte om een nieuw paard aan te schaffen. Enige mensen hebben het initiatief ge nomen om de schilleman te helpen. Zij hebben een inzameling gehouden, waar voor van alle kanten geld binnenkwam. De medewerking was zo groot dat binnen enkele dagen een bedrag van bijna duizend gulden bijeen was gebracht. Het resultaat van de mooie actie was dat de heer Trou wen aan een nieuw paard, compleet met tuig en dek, kon worden geholpen. De initiatiefnemers hebben de heer Trouwen het paard reeds aangeboden. Dank zij ve ler steun kan de schilleman zijn broodwin- ninjg voortzetten. Advertentie Advertentie ZIJ LSTRAAT «3 - TEL. IS778 HAARLEM De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen een 32-jarige Haarlemse motorman, die in de nacht van 2 op 3 september na een bezoek aan een bar in de Haarlemse binnenstad een 30-jarige Apeldoornse bank werker met een mes zou hebben be dreigd veroordeeld tot vier maanden ge vangenisstraf. Het mes werd verbeurd verklaard. De bankwerker, die een revol ver had getrokken, een keer in de lucht schoot en de tweede keer door de hand waarin de motorman het mes had werd ontslagen van rechtsvervolging. De recht bank achtte alleen het tweede deel van het subsidiair tenlastegelegde de mis handeling bewezen. De rechtbank was echter van oordeel, dat de bankwerker niet veroordeeld diende te worden. De offi cier van Justitie had tegen de motorman drie maanden en tegen de bankwerker twee weken gevangenisstraf geëist. Een 52-jarige chauffeur van de NZHVM werd veroordeeld tot drie weken hechte-1 nis voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Hem is ten laste gelegd dat hij op 18 maart op de Heemsteedse Dreef in Heem stede de deuren van de autobus gesloten heeft en weggereden is, terwijl een 79-ja- rige dame nog uitstapte. De dame kreeg een kniefractuur en lag zeven weken in het ziekenhuis. De eis luidde 200 of 20 dagen en drie weken voorwaardelijke ge vangenisstraf. De rechtbank veroordeelde een 24-jari- ge Haarlemse fabrieksarbeider, die op 13 september na het drinken van elf a twaalf glazen bier in een auto op het trottoir van de Grote Houtstraat een voetgangster aanreed en zonder zich bekend te maken, wegreed, tot zes weken gevangenisstraf en de intrekking van het rijbewijs voor de tijd van twee jaar. Voorts zal de chauf feur een civiele vordering van 79,50 die nen te betalen. De officier van Justitie had drie maan den gevangenisstraf en vijf jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid, alsmede toe wijzing van de civiele vordering geëist, het laatste voorzover er nota's zijn over gelegd. Een 39-jarige jeugdleidster uit Baarn werd veroordeeld tot ƒ200.- boete en één maand hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Op 27 juni verleende zij met haar auto op het kruispunt Kleverlaan-Marnixstraat in Haarlem-Noord geen voorrang aan een motorrijdèr, een 21-jarige scholier uit Haarlem. Deze botste tegen de auto en werd ernstig gewond. Een passagiere in de auto van de jeugdleidster kreeg een schedelbasisfractuur. De eis luidde een maand gevangenisstraf voorwaardelijk en 300 of 30 dagen. Onder grote belangstelling heeft de af deling Lisse van de Nederlandse Christe lijke Landarbeidersbond „Bid en Werk" woensdagavond in gebouw „Rehoboth" een feestelijke bijeenkomst gehouden. De feestrede werd gehouden door de voorzitter van de landelijke N.C.L.B., de heer P. Stokman. Deze wees er op, dat in dividualisme niets teweeg brengt, maar alleen door samenleving veel te bereiken valt. Dat heeft het verleden bewezen en zal de toekomst blijven bevestigen. De motieven welke in Lisse geleid hebben tot oprichting van een organisatie zijn van principiële en practische aard geweest. Het beginsel van ons leven in christelijke geest moet ook de grondslag zijn van ons organisatieleven, aldus de heer Stokman. Hij bracht hulde aan hen die vijftig jaar geleden de grote stap ondernomen hebben om de organisatie op te richten. Toen nam men nog grote risico's, nu worden deze ge zamenlijk gedragen. Spreker is nog altijd dankbaar dat hij zelf ook in de bollen streek gewerkt heeft en van de toestanden hier volkomen op de hoogte is. Namens de leden sprak de heer Th. J. Booden, die een geschenk onder couvert overhandigde voor aankoop van een pas send geschenk. De oud-voorzitter en oprichter van de afdeling, de heer M. J. de Blieck, voerde het woord, waarin hij vooral de jeugd aanspoorde zich aan te sluiten. De afdeling Hillegom van de N.C.L.B. heeft tenslotte het toneelstuk „Haar ande- r^lnan", opgevoerd. Ter gelegenheid van zijn vijfentwintig jarig dienstverband bij het P.E.N. in Bloemendaal is de heer A. van Esveld, werkzaam als commies-C op de afdeling personeelszaken, woensdagmorgen door de directie ontvangen en gefeliciteerd door de directeur ir. J. den Boesterd, die hem tevens de gebruikelijke gratificatie overhandigde. Van het provinciaal be stuur kreeg de jubilaris een bloemenhul de. Daarna werd hij op de afdeling perso neelszaken bij monde van zijn chef, de heer A. J. Bakker, gecomplimenteerd en vervolgens namens de collega's door de heer W. H. van Paasschen toegesproken. 's Middags was er een drukbezochte re ceptie in het Jeugdhuis aan de Donkere laan in Bloemendaal, waar de heer C. M. H. van den Broek hem namens het jujïi- leumfonds gelukwenste. Ook was hier een deputatie aanwezig van de voetbalvereni ging „Bloemendaal", waarvan de jubila ris bestuurslid is. Advertentie MOHAIR MUTSEN SJAALS HANDSCHOENEN RUKSSTR.W. 127, HAARLEM Voor de afdelingen Haarlem, Bloemen daal en Heemstede van de V.V.D. heeft het Bloemendaalse raadslid ir. P. C. Ti rion gesproken over het onderwerp: „Ge draagt de V.V.D. zich als regeringspartij anders dan als oppositie?" Spreker begon zijn inleiding met de op merking dat het bestuursapparaat in Ne derland na de laatste wereldoorlog ontoe reikend is gebleken. Nog steeds is er bij voorbeeld groot gebrek aan huizen. De overheid heeft te veel taken aan zich ge trokken, naar ir. Tirion meende. De instel ling van de V.V.D. is volgens hem dezelf de gebleven, sinds deze partij regerings partij is. Voordien vormde de V.V.D. steeds een loyale oppositie. De P.v.d.A., die zich thans constructieve oppositie noemt, tracht naar sprekers oordeel veel te veel fouten bij de regering te zoeken. De taak van de V.V.D. is de democratie, die vast gelopen is, weer op het goede spoor te brengen, aldus besloot ir. Tirion zijn lezing. Het vijftiende Interscholaire Jeugdtoer nooi zal op dinsdag 2 februari in het Con certgebouw in Haarlem, door de wethou der van Onderwijs en Kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk, geopend worden. Daarna geven leerlingen van diverse scholen uit Haarlem en omgeving de eerste muziek avond. Behalve muziek zal dit vijftiende toer nooi ook de onderdelen: toneel, voordracht, dans, tekenen, handenarbeid, handwerken en fotografie omvatten. Als onderdeel van dit toernooi wordt in Het Huis Van Looy in Haarlem van zaterdag 5 maart tot zon dag 27 maart, een expositie gehouden van werk van leerlingen. De expositie zal dagelijks geopend zijn van 10 tot 1 uur, van 2 tot 5 uur en van 7 tot 10 uur. Des zondags van 2 tot 5 uur.' Vijftig jaar geleden is op stellingen ge promoveerd tot doctor in de rechtsweten schap mr. H. Th. ter Haar Romeny, thans woonachtig in Bloemendaal. Zijn promotor was prof. mr. W. L. P. A. Molengraaff, hoogleraar in het handelsrecht en burger lijk procesrecht, naar wie het universi taire instituut voor privaatrecht is ge noemd. De gepromoveerde had jarenlang een advocatenpraktijk in het voormalige Nederlands-Indië Hij heeft zich reeds ge ruime tijd geleden teruggetrokken uit de praktijk, waarna hij in Nederland is terug gekeerd. Te Haarlem is op zevenenvijftigjarige leeftijd overleden dr. W. K. Baart, instruc teur in de wiskunde aan de Technische Ho geschool te Delft. De thans overledene is op 1 januari 1902 te Bergen op Zoom geboren en heeft aan de Rijksuniversiteit in Leiden gestudeerd waar hij op 7 september 1926 promoveer de tot doctor in de wiskunde. Van 1 janua ri 1927 tot 31 januari 1948 is dr. Baart verbonden geweest als leraar wiskunde aan de H.T.S. te Haarlem (de vroegere Middel baar Technische School). Daarna werd hij instructeur in de wiskunde aan de Tech nische Hogeschool te Delft welke functie hij tot zijn dood heeft vervuld. Van 1 sep tember 1953 tot 31 augustus 1959 heeft dr. Baart enige onderwijsopdrachten wiskun de aan de Technische Hogeschool vervuld. Dr. Baart heeft een groot aantal boe ken, enige in samenwerking met mede werkers, samengesteld op het gebied van de wis- en de natuurkunde. Deze boeken waren bestemd voor hogere technische scholen. Ook schreef hij boeken ten be hoeve van het onderwijs aan de Techni sche Hogeschool te Delft. Vandaag is het stoffelijk overschot in stilte gecremeerd. Op dinsdag 8 december heeft het vierde concert van de D-serie van het Noordhol lands Philharmonisch Orkest plaats. Het concert, dat onder leiding staat van Henri Arends. begint met een uitvoering van Petroesjka van Strawinsky. Na de pauze brengt de violist Ricardo Odnoposof het Vioolconcert van Tsjaikofski ten gehore. Ricardo Odnoposof werd in 1914 in Argentinië geboren. Op 12-jarige leeftijd kwam hij naar Berlijn, waar hij bij Carl Flesch studeerde. In zijn studietijd werd hij uitgenodigd als solist op te treden met het Berlijns Philharmonisch Orkest onder Erich Kleiber, een eer, welke een nog niet afgestudeerde violist nog nooit te beurt was gevallen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Bodegraven en te Ede T. Langerak te Vinkeveen. Aangenomen naar Oud-Alblas G. Ha moen, predikant voor buitengewone werk zaamheden (arbeid onder de vluchtelingen te Berlijn). Beroepen te Raamsdonksveer J v. 't Ende te Noordeloos. Gevet. Kerken Beroepen te Haarlem-Noord (3de pred.- pl.) O. Jager te Almelo te Huizum (Fr.) (vac.-G. Morsink) B. Berends te Beetster- zwaag. Bedankt voor 's-Graveland J. van Wat- tum te Midwolde (Old.). Aangenomen naar Vorden J. D. te Win kel te Medemblik. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Leerdam J. Kampan te Rijnsburg en J. C. van Ravenszwaaij te Scheveningen. Advertentie TJOf* TT FRIONOR 'n produkt uit de wereldmerkenserie van Interfrosta CO BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE GEBOREN: Franciscus, z. v. A. van Zijt- veld en C. P. Koek; Christiaan, z.v. J. L. Nagelhout en P. Treffers: Albertus en Roe lof, zns. v. A. C. Hildebrand en W. de Vries; Agatha, d. v. A. Koren en H. van Yperen; Rudolphus Maria, z. v. J. D. A. M Schumacher en A. E. Gielen; Marianne Caroline, d.v. J. I. van den Bout en H. W. van den Bos; Wolmoet Margaretha. d. v. P. Jansen en M. A. IJntema. ONDERTROUWD: J. F. Lommerse en J. H. G. Prins; M F Spee en C. W. Stiel tjes; Th. W. M. Smit en Th. A. Mense: H. J. J. van Rooden en C. J. W. Brinkhuis; J. P. Vos en M. Borst: C. J. van Rooijen en C. E. C. Beliën. GETROUWD: H. Goedemans en C. J. Juffermans: P. Hooftman en P. A. de Jong; J. Th. Janmaat en W. Makkes van der Deijl; P. A. W. van Dam en C. A. Godde: A. K. de Vos en F. Zweerts. OVERLEDEN: wed. J. Spaargaren-Ku- kar, 79 jr.; wed. A. F. Denneman-Herfst, 84 jr.; wed. C. Kramer-Karemaker, 89 jr.; mevr. W. Seven-Admiraal, 54 jr.; wed. J. P. Sijmonsma-Balk, 76 jr. Advertentie Voor de komende weken heeft men van de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" weer de gebruikelijke winterse evenemen ten vastgesteld. Zo wordt zaterdag 26 de cember (tweede kerstdag) de „Wildrit" gehouden en maandagavond 28 december de „Oliebollenrit", welke laatste een ver rassend karakter zal dragen. De „Wild rit" geldt voor de ouderen min of meer als een revanche van de onlangs gehouden „Ouwe Knarrenrace". Op Nieuwjaarsmorgen (vrijdag 1 januari) gaan de renners en bestuurders van „De Kampioen" weer voetballen tegen hun collega's van het hoofdstedelijke „Olym- pia". Dit voetbaltreffen tussen beide wielerclubs, dat zo langzamerhand een vaste traditie begint te worden, zal ver moedelijk in het „Van der Aartsportpark" plaats vinden. Voorts wordt er maandagavond 7 decem ber in het clublokaal „Kennemerland" aan de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord, een filmpje van de „Vredestein" vertoond over het fabricageproces van banden en na de pauze wordt er een film gedraaid van de in ons land gehouden wereldkam pioenschappen wielrennen met commen taar van Dick van Rijn. Donderdagavond 17 december wordt in het clublokaal een film van de jongste zesdaagse van Ant werpen vertoond. Het kaartcomité van „De Kampioen" heeft voor maandagavond 18 januari een groot klaverjastoernooi uitgeschreven, waarvoor verschillende wielerclubs zijn uitgenodigd. Ook dit toernooi wordt in „Kennemerland" gehouden. Bloemencorso. Op dinsdag 15 decem ber zal het centraal comité van het bloe mencorso in de bollenstreek 's middags in café-restaurant „Treslong" in Hillegom de plannen en ontwerpen voor het bloemen corso van 1960 bekend maken. Een maand gevangenisstraf en drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid heeft de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. H. Lagerwaard, vanmor gen geëist tegen een 47-jarige Haarlemse dameskapper, die op 25 juli van dit jaar des avonds om half twaalf met zijn motor een invalide voetgangster zou hebben aan gereden. Het ongeluk gebeurde op het kruis punt Kruisstraat-Barteljorisstraat-Smede- straat-Krocht in Haarlem Een ooggetui ge verklaarde ter zitting dat verdachte op zijn motor kwam aandaveren. Getuige schat de snelheid op 60 km. per uur. Hij zei verder dat na de aanrijding een dame uit het publiek de kapper te lijf wilde gaan. Een wielrijdster, die met haar man, even eens op de fiets, linksaf de Smedestraat wilde inrijden, verklaarde dat haar man had gezegd: „Kijk maar niet, want die motor gaat er boven op". Ook deze getuige verklaarde dat verdachte met grote snel heid heeft gereden. Haar man bevestigde dit en voegde er aan toe dat hij zijn vrouw naar links heeft geduwd om te voorkomen dat zij door de motor werd geraakt. Het slachtoffer was niet verschenen. In haar schriftelijke verklaring stond dat zij met grote snelheid is aangereden. Ver dachte ontkende te snel gereden te hebben. De officier van Justitie zei in zijn requi sitoir dat verdachte gevaarlijk en woest door de stad heeft gereden zonder egards tegenover zijn medeweggebruikers. Op de eis, een maand gevangenisstraf en drie jaar niet rijden, barstte de kapper in snikken uit. De raadsman, mr. A. C. van Empel, achtte niet bewezen dat zijn cliënt 60 km per uur heeft gereden. De remweg van nog geen zes meter wijst op een veel ge ringere snelheid. Verdachte is met zijn zware motor blijven staan op de plaats waar hij de dame heeft aangereden. In de medische verklaring over het reeds in valide slachtoffer staat niet dat de heup fractuur door de aanrijding is veroor zaakt. De arts constateerde direct na het ongeluk slechts enkele schaafwonden en pas na drie weken een breuk. De raads man gaf toe dat zijn cliënt iets minder risico had kunnen nemen. Hij meende achter de dame langs te kunnen rijden. Zij aarzelde bij het oversteken en bleef staan. Mr. Van Empel meende dat een kleine correctie voor verdachte eventueel ophaar plaats is, maar vond de gevraag de gevangenisstraf buiten alle proporties. Hij bepleitte vrijspraak van het „hoogst onvoorzichtig en roekeloos rijden" en drong wat de schuld van zijn cliënt be treft aan op een voorwaardelijke gevan genisstraf of een geldboete. De rechtbank zal op donderdag 17 de cember om half tien uitspraak doen. Op zaterdag 23 januari zal in de Rol zaal van het Binnenhof te Den Haag aan zestien Nederlanders de Visser-Neerlan- diaprijs worden uitgereikt. Deze prijs wordt ieder jaar uitgereikt aan Nederlan ders, die zich hebben onderscheiden op cultureel en wetenschappelijk gebied en aan op maatschappelijk gebied werkza me organisaties. In totaal zal 28.000 wor den uitgekeerd. Een jury bestaande uit de heren Ben van Eysselsteijn, F. Koote en Cor van der Lugt Melsert, W. H. Nos- ke en H. Schouwman heeft voorgesteld prijzen toe te kennen aan: dr. Anton van der Horst. Leon Orthel, Ary Verhaar. Jan van Dijk. Hans Kox, dr. A. J. Herzberg, J. Staal en Cees Nooteboom, voor hun ar tistieke prestaties. Een jury bestaande uit de heren J. J K! poert, dr. J. Schouten en drs W. G. Schrijver heeft voorgesteld een bedrag toe te kennen aan de stichting Kinderverzor ging en Oudervoorlichting, ter ondersteu ning van haar arbeid, die in bijzondere mate de geestelijke volksgezondheid be vordert. Een jury bestaande uit de heren prof. ir. D. Dresden, ir. J. Ligthart en ir. C. J Meyers heeft voorgesteld prof. dr. J. H. P. Jonxis te Groningen een bedrag toe te kennen ter ondersteuning van zijn onder onderzoekingen op het gebied van spasti sche kinderen en aan prof. dr. ir. J. C. van Staveren voor zijn arbeid verricht in verband met de koppeling van het Neder landse elektriciteitsnet. De heren dr. ir. H. Mol en dr. ir. W. L. van der Poel ont vangen gezamenlijk een bedrag Voor het ontwikkelen en de verbetering van een te lefoontoestel voor doven en blinden Voorts zullen bedragen worden uitgereikt aan de heei Johan J. Bodegraven voor zijn toewijding met betrekking tot de door de N.C.R.V. gevoerde charitatieve acties aan dr A. Portielje. voor zijn onderzoe kingen. geschriften en voordrachten over de dierenwereld en aan de heer E. Stre- litskie te Delft voor zijn veelzijdige cultu rele arbeid. (Van onze correspondent in Limburg De Katholieke Federatie in het mijn bedrijf heeft zich met een schrijven tot de Mijnindustrieraad gerictn waarin zij deze Raad verzocht heeft op de kortst mogelij ke termijn te onderzoeken in hoeverre het mijnbedrijf in staat is dr juiste verhoudin gen tussen de lonen en salarissen der on derscheidene werknemersgroeperingen in het mijnbedrijf te herstellen en daarbij te vens na te gaar. welke verbeteringen in de financiële positie van de gehele perso neelsbezetting kunnen worden doorge voerd. In het schrijven is erop gewezen, dat ten gevolge van de geleide loonpolitiek der vorige regering de loon- en salarisver houdingen in het mijnbedrijf zijn scheef getrokken, terwijl de vrijere loonpolitiek 1 an de nieuwe regering verbeteringen mo gelijk maakt op voorwaarde van een pro- duktiviteitsverhoging. welke volgens de .katholieke Federatie thans in het mijnbe drijf duidelijk aanwijsbaar is. De ontwik kelingen in de metaalnijverheid brengen de prioriteitspositie van het mijnbedrijf in gevaar en deze moet behouden blijven om het mijnbedrijf dat steeds een bijzondere plaats in de energievoorziening zal moe ten blijven innemen, in stand te houden. Nieuws in het kort Euromarkt. Dinsdagavond 15 decem ber zal dr. J. Bartels in de gravenzaal van het Haarlemse stadhuis voor de Academie voor voortgezet onderwijs een lezing hou den over „Het merkartikel in de Euro- markt". Filmavond. De Nederlandse Christe lijke Reisvereniging houdt maandagavond 7 december in de tuinzaal van het Con certgebouw in Haarlem een filmavond, tijdens welke films over Zwitserland zul len worden vertoond. Het zijn: „Skivreug de in Arosa", „Zwitserland, het land van blauwe meren", „Per postauto van Lugano naar St. Moritz", „De bestijging van de Finsteraarhorn" en „Tussen Spiez en Kan- dersteg". Geen spreekuur. De burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers van Haarlem zal aan staande vrijdag geen spreekuur houden. Lezing over stadhuis. Voor de Ver eniging „Haerlem" zal mr. H. E. Phaff vrijdagavond 18 december om acht uur in restaurant Brinkmann in Haarlem een lezing houden over: „Het interieur van het stadhuis van Haarlem in heden en ver leden." Advertentie Als u het niet meer weet geef dan onze charmante zodat zij uit Hildering's ongeëvenaarde collectie Parfums, Bijoux en Toiletartikelen, iets van haar persoonlijke smaak en keuze uit kan zoeken. PARFUMERIE Gr Houtstraat 128 HAARLEM Kerkstraat 23 ZANDVOORT Zandvoort Bij de Nutsspaarbank in Zandvoort be droegen in november de inleggingen f 157.100,— en de terugbetalingen f 116.521,zodat er een spaarsaldo ont stond van f 40.579, Er werden acht en vijftig nieuwe spaar ders ingeschreven en 79 spaarbusjes gel ledig met een totale inhoud van f 1.990, De heer P. Waterdrinker in Zandvoort heeft de bejaarden van de sociëteit „Voor anker" en vele andere bejaarden in zijn restaurant „Zomerlust een varieté-middag aangeboden. De grote zaal was tot op de laatste plaats bezet, toen de Poolse varieté-artiest Mo- retti met assistente zich aankondigde. Van half drie tot zes uur heeft deze artiest kans gezien, de bejaarden niet alleen uit stekend te vermaken, doch hen ook van de ene verbazing in de andere te doen vallen. Hij vertoonde verbazingwekkende staaltjes met geweren als kunstschieter, verrichte adembenemende toeren met vlijmscherpe messen, bleek een knap telepaath en mani pulator. Dat het publiek ademloos de tal rijke verrichtingen volgde, was dan ook geen wonder en voor een ieder nog veel te vroeg, werd de voorstelling om zes uur beëindigd. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. wethouder G. Tates, het raadslid de heer D. Petrovitch, en de directeur van Sociale Zaken, de heer B. F. Bersma. De heer G. R. Vleeming, bestuurslid van de sociëteit „Voor Anker" betuigde de heer Waterdrinker zijn dank voor het gebodene. Opnieuw heeft het onderwijzend-perso neel in Zandvoort, verenigd in de Z.O.T. (Zandvoortse onderwijzerstoneelvereni ging) zich verdienstelijk gemaakt door voor de jaarlijkse Sint Nicolaasfeesten van de scholen een toneelstuk in te stude ren. Ditmaal had men gekozen het Japan se kostuumstuk „O'Tayo, het gestolen kind" geschreven door Fred Berens. Ruim twee maanden had men aan de voorberei dingen gewerkt. Woensdagmiddag was het zover, dat de eerste voorstelling plaats had voor de lagere klassen, 's avonds ge volgd door een voorstelling voor de hoge re klassen met eenzelfde herhaling van het spel op donderdag. „O'Tayo" is een spel, dat wel heel sterk tot de verbeelding van de jeugd spreekt. Regisseur Jos Dröse had alle mogelijkhe den daartoe uitgebuit. Zo verving hij in het tweede bedrijf het daarin voorkomende to neelspelletje door een grandioze variété voorstelling in het theehuis van moeder Maru-Maru, waarin zelfs een echt Judo gevecht plaats had, terwijl een reus zich waagde aan gewichtheffen. Voorts was er een pakkend goochelnummer in opgeno men en voor de jeugd een adembenemend optreden van een degen-werper. Door de vlotte en overtuigende wijze waarop dit bedrijf werd gespeeld, werd het zeker het hoogtepunt van de opvoe ring. Maar er was méér dat de jeugd boei- 'e. Daar was in de eerste plaats het prach tige kapwerk van de firma Hartman uit Utrecht, voorts de kostelijke kostumering en de daarbij aangepaste fraaie decors, ontworpen en uitgevoerd door Wim Sluijs, waardoor het geheel een feeërieke en sprookjesachtige sfeer kreeg. Voeg daar bij het enthousiaste spel van alle ruim dertig medewerkenden, waardoor ge slaagde en door de jeugd gewaardeerde opvoeringen een feit zijn geworden. Het is door de spontane giften van de ouders der leerlingen mogelijk geworden, dit hoge kosten vergende stuk voor het voetlicht te brengen. Woensdag en donderdagmorgen werden de kinderen van de laagste klassen der la gere scholen en van de kleuterscholen eveneens- in theater „Monopole" bezig gehouden met een prettig en gevarieerd kinder-programma, terwijl Sint en Zwar te Piet bezoeken brachten aan de kleuter scholen en de kinderen bij hun gang naar theater „Monopole" begeleidden.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7