Eisenhowers wereldreis begint vandaag VERSLAAT VERKOUDHEID EN GRIEP Hij hoopt het Amerikaanse aanzien in het buitenland te versterken Amsterdamse Beurs Man door gas in badcel gedood Benelux topoverleg te Brussel Looncommissie adviseerl 6 pet loonsverhoging voor streekvervoer DONDERDAG 3 DECEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Geen verhoging van het Engels disconto PHILIPS RADIO Deel van Haarlemse binnenstad stroomloos Venezolaanse vakbond wil raffinaderijen op Antillen boycotten Boekhouder spoorloos na ontdekking van fraude De beurs van gisteren Scheepvaart Het spreekverbod'Delgado De letter W.... 'rijs, onveranderd, f 1.95 President Eisen hower vertrekt vandaag voor een langere reis dan enig Amerikaans staatshoofd ooit heeft ondernomen terwijl hü aan het bewind was. Hij zal drie wereld delen bezoeken en dertig redevoe ringen en korte toespraken af steken. Grieken land, Turkije, Pakistan, Afghanistan, Tu nis, India en Spanje zijn nog nooit door een regerend president van de Verenigde Staten bezocht en wanneer iets „voor de eerste maal gebeurt, wordt er gewoonlijk veel ophef van gemaakt in de Ameri kaanse pers: vierentachtig verslaggevers en fotografen zullen de president ver gezellen. Alleen dank zij het straalvliegtuig en een perfecte organisatie zal het Eisenhower mogelijk zijn deze lange tocht in negentien dagen te volbrengen. In de regel zal hij per auto zijn intocht houden in de hoofd steden. die hij bezoekt. Om tijd te sparen zal hij echter meestal per helikopter uit het centrum van de stad teruggaan naar het vliegveld'. Eisenhower, die nog één jaar van zijn ambtstermijn voor de boeg heeft, is thans 69 jaar oud. Waarom, zo kan men zich afvragen, gaat de president, die waarlijk niet al te sterk is, zulk een vermoeiende tocht ondernemen en dan nog wel tegen het einde van zijn regering, op een tijd stip. dat hij betrekkelijk weinig beloften meer kan doen voor de toekomst? In de eerste plaats beseft hij, dat hij als figuur voor de wereld het symbool geworden is van de Verenigde Staten, waar het hart van de massa naar uit gaat, niet alleen in zijn eigen land. Eisenhower begrijpt, dat hij zijn land een grote dienst kan bewijzen, wanneer hij deze tocht onderneemt: het volk in die elf landen kent zijn gezicht. Hij is „de" man uit Amerika. Wat hij zegt zal indruk maken en hij weet dat zijn warme menselijkheid allerwegen sympathie pleegt te wekken. Hij heeft daardoor een unieke kans om een groot deel van de wereldbevolking te laten luisteren naar simpele woorden over wat men in Amerika ondanks tekort komingen .hoog houdt als menselijk en politiek ideaal. Allereerst heeft deze tocht dus een propagandistisch doel. Niets zou Eisenhower liever zijn dan dat men hem zou gedenken, niet alleen als een groot, coördinerend militair, maar tevens als de man, die de stoot had gegeven tot een toenadering tussen Oost en West. als de leider die de mensheid voorzichtig en geleidelijk had weggevoerd van de afgrond van een kernoorlog. Vooral de conferentie met de westelijke topfiguren te Parijs moet Eisenhower de gelegenheid geven zijn streven te concretiseren om met de Russen op het hoogste niveau tot een akkoord te komen. Succes te Parijs is het tweede grote doel van Eisenhowers tocht Hellend vlak? Van een warme ontvangst in de straten der diverse hoofdsteden kan de president vrijwel zeker zijn, maar zijn succes in een conferentie met De Gaulle en Adenauer is veel minder zeker. Weliswaar zullen zij Eisenhowers goede bedoelingen erken nen, doch zij zullen tevens blijk geven van een zekere beduchtheid ten aanzien van concessies, die de eerste stappen zouden kunnen zijn op een hellend vlak van toege ven en zwichten. Te meer daar er nog een tweede weste lijke topconferentie op het programma staat vlak vóór de ontmoeting met Kroesjtsjev zal men te Parijs trachten eventuele onenigheden te verdoezelen. 3-3 Nederl. '47 3 Nedl. 1962/64 Woningbouw 6 */o Pr. A'dam '56 I.. Pr. A'dam '56 II.. Pr. A'dam "6 III Pr. R'dam '52 I.. Pr. R'dam '52 II.. Pr. R'dam '57.... A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens. Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew.Philips Gloeil. Pref PhilipsGloeil. Unilever Wilton Fyenoord. Werf Gusto Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum.. Billiton A'dam Rubber. KLM Holl Amer. Lijn. K.NS.M N. Scheepv Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren H.V.A. Delimaatschapoij Amsterd. Bank.. Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank. Twentsche Bank. Anaconda Copner Bethlehem Steel U.S. Steel General Motors.. Shell Union.. Tidewater. Slotkoers Heden gisteren 13.45 ui 92'/,, 92 97 H 98 1094 1094 81 90 904 88% 99% 409% 408% 711 710 260 261 747 747 369 369 420 420 735 730 266 266 718 711 204% 205 158 158 739 735 f 162,60 f 162 341 342 111% 110% f 115,50 f 115. 16774 166 176 174%, 144% 143 140 138 249% 245 147 147 f 180,— f 180.- 325 325 157% 158 245% 246 286 286 258 67 H 64 55 54% 99% 98 53% 634 76% 77 24»/, 24% Het blijft de vraag in hoeverre Eisenho wer, na een afmattend bezoek aan vele landen, te Parijs in staat zal zijn zijn in zichten en idealen met kracht naar voren te brengen. Successen gedurende het eer ste deel van de reis kunnen hem afmat ten, maar zij zouden hem ook kunnen sterken. Amerikanen van beide partijen enige sceptici uitgesloten wensen hem een voorspoedige reis. Streven naar vrede (Reuter) Eisenhower heeft gisteren op zijn persconferentie verklaard dat hij zijn reis onderneemt om uiting te geven aan Amerika's streven naar vrede. Uit alle berichten die hij uit het buitenland had ontvangen was hem namelijk geble ken dat er veel twijfel, ook onder de bond genoten en andere vrienden, bestaat of de Verenigde Staten werkelijk oprecht zijn in het nastreven van vrede. Eisenhower zei te willen bewijzen dat de Verenigde Staten niet agressief zijn. Zij willen slechts trach ten een goede partner ie zijn bij het zoeken van betere methoden om de vrede te hand haven waarbij onafhankelijke landen sa menwerken en, politiek en materieel, een beter leven voor allen kunnen verkrijgen. De president zei verder dat de Verenig de Staten hoopvoller gestemd zijn over het bereiken van enig constructief resultaat op de conferentie in Genève over een ver bod van kernwapenproeven dan enkele maanden geleden. LONDEN (Reuter) De Britse pers wenst Eisenhower een voorspoedige reis. De Londense „Times" gelooft dat de wes telijke politiek als geheel van Eisenho wers ervaringen zal kunnen profiteren. De liberale „News Chronicle" noemt Eisenhowers reis een krachtig symbool van goede wil. Eisenhower kan op vele punten worden gecritiseerd, aldus dit blad, doch hij belichaamt toch ook dat openhartige idealisme dat de aantrekke lijkste karaktertrek van Amerika is. Advertentie In Leerdam is woensdag de 49-jarige V M. Leiting dood in de badcel van zijn wo ning aangetroffen. Vermoed wordt dat hij niet heeft bemerkt, dat de gasgeyser niet meer juist functioneerde. De overledene laat een vrouw en twee kinderen achter De heer Leiting was bezig met het was sen van enkele kledingstukken. Hij ge bruikte daarvoor warm water uit een gasgeyser. Toen men hem vond in de douchecel was de warmwaterkraan dicht gedraaid en dientengevolge de gastoevoer afgesloten. Deskundigen die de geyser hebben onderzocht, hebben aan het toestel geen mankementen kunnen ontdekken Onderzocht wordt nu, of de ventilatieko- ker verstopt was, waardoor de ifvoer voor verbrandingsgassen kan ~ijn belemmerd Naar wij vernamen zal de Benelux-mi- nistersconferentie van 19 december aan staande niet in Den Haag maar in Brussel plaatsvinden. Het wordt een Benelux-top- conferentie met de premiers van de drie regeringen. Het gesprek zal niet alleen lo pen over de invoer van Nederlandse con dens in België, maar over de harmonisa tie van het landbouwbeleid in de Benelux een voortzetting van het op de Hoge Ve- luwe begonnen overleg. De Bank van Engeland heeft meegedeeld dat het discontopercentage niét veranderd wordt en voorlopig ongewijzigd zal blijven Deze beslissing, zo wordt in de officiële mededeling gezegd, is genomen met in stemming van de Engelse minister van Financiën. In de city had men een ver hoging van het disconto verwacht omdat de goud- en valutareserve van het ster- linggebied met 180 miljoen gulden is ver minderd. Philips Pionier Radio bouwdozen Advertentie vanaf f8 Technisch Bureai voorde jeugd leerzaam vanaf 13.75 Pieter Kiesstraat 2a b. d. Zijlweg - Haarlem - Tel. 12657 Advertentie Official dealer GRUNDIG RADIO en T V ^ryéssfoaatweg 7P sitfë Doordat een fase in een lichtkabel van middag omstreeks half één uitviel is een gedeelte van de Haarlemse binnenstad, voornamelijk de omgeving van de Grote Houtstraat en de Spekstraat, van elek trische stroom verstoken geweest. Als ge volg daarvan werkten ook de verkeers lichten niet. De storing is na ongeveer drie kwartier opgeheven. CARACAS (AFP) Dc Venezolaanse vakbond van arbeiders in de olie-industrie heeft het nationale vakverbond, dat meer dan een miljoen leden telt, voorgesteld van de regering stopzetting te eisen van alle olieverschepingen naar de Nederland se Antillen. In Caracas merkt men naar aanleiding hiervan op, dat stopzetting van oliever schepingen naar de raffinaderijen op de Nederlandse Antillen tevens de Venezo laanse nationale raffinaderijen ten goede zou komen. Een 36-jarige boekhouder van een vee voederfabriek in Dordrecht is verdwenen nadat ontdekt was, dat hij het bedrijf voor ongeveer 25.000 had benadeeld. De fraude strekt zich uit over een periode van drie jaar en is gepleegd door het verval sen van girobiljetten. Nadat dit ontdekt was werd de boek houder op het kantoor van de directeur ontboden. Na dit onderhóud is de man in zijn auto gestapt en spoorloos verdwenen. Uit het onderzoek van de politie is ko men vast te staan, dat hij zijn auto van de hand heeft gedaan in Asperen. Verder ontbreekt ieder spoor. AMSTERDAM De vaste slotkoersen uit Wall Street waren niet van invloed op de koersvor- ming van de aandelen op het Damrak. Het was een vrij saaie boel en d»> stemming was ongeanimeerd. Het publiek, dat de laatste beursdagen steeds de stukken uit de markt heeft genomen, nam een rustdag, want de orders van die zijde waren zeer dun gezaaid. De arbitrage kon niet veel uitrichten, niettegenstaande de vaste ten dentie op de Westduitse beurzen. De be- roepshandel geloofde het wel. Hier en daar overheerste het aanbol in lichte mate. AKU had hiervan het meest te lijden en moest,pp 409'/, ruim drie punten afstaan van dë vorige dag behaalde winst van zeven punten. Philips twee punten lager op 735% en Unilever rond de vorige slot- koers op 719. Kon. Olie onderging een koersreactie op de stijging van de voor gaande dagen. Bij een prijs van f 162.60 noteerden de aandelen 'n gulden beneden de vorige slotkoers en waren tevens onder pariteit New York. Ook in deze hoek was het zeer rustig. KLM werd hoger geadvi seerd. ingevolge New York. In de scheep- vaarthoek ging aanvankelijk nog het meest om. hoewel de affaire minder was vergeleken bij de vorige dagen. Ko ninklijke Boot lag bij een opening op 178 wederom vast in de markt. Ook de overige waarden in deze sector gaven merendeels lichte koersstijgingen te zien. Gedurende het verdere beursverloop daalde de be langstelling en moest Koninklijke Boot een gedeelte van de behaalde winst weer afstaan. In de staatsfondsenmarkt bleef de handel aan de krappe kant bij een stem ming die niet veel afweek bij de slotkoer sen van de vorige dag. Cultures onder gingen weinig verandering. In de locale sector werden de oude en nieuwe aan delen Scholten's' Aardappelmeel een tien tal punten hoger bieden geadviseerd op de plannen tot een volledige fusie met Meyer's Dextrinefabrieken te Veendam. Simplex kreeg een hogere adviesprijs als nawerking op het verschenen jaarverslag, Billiton fractioneel hoger op het hogere interimdividend en Oost-Borneo een paar punten hoger op mededelingen uit de heden gehouden buitengewone algemene vergadering. Op de incourante markt werd Bensdorn geadivseerd op 250 bieden Tn de laatst gehouden veiling werd 204 voor de aandelen betaald.. Zoals gempld komen aandelen Bensdorn te zijner tijd naar de bpurs. On woensdag 9 dezer wor den ter beurze geïntroduceerd certificaten Consolidated Electronics Industries Corp. De vorige slotkoers in Wall Street was 57% dollar. In Amsterdam werden de stukken niet-officieel op 56 dollar verhan deld. Prolongatie 3% percent. Van een totaal van 464 verhandelde fondsen sloten 219 (47.1 percent) hoger, 135 (29.2 percent) lager en 110 (23.7 percent) gelijk. (ANP) NEW YORK Dalingen in chemische fondsen variëren de tot 2 dollar per aandeel in Du Pont bracht het industriële gemiddelde voor de eerste maal in elf beursdagen omlaag. Spoorwegen, steunend op de vastheid in Norfolk and Western en Atlantic Coastline, lieten gemiddeld winst zien. De aandelen- lijst vertoonde vele individuele sterke zij den. Lukens viel op aan de bovenkant in de staalwaarden. Beech steeg meer dan 5 dollar in de vliegtuig-industrie, terwijl Curtiss-Wright meer dan 2 dollar verloor. Chrysler werd vaster in de automobiel industrie naar aanleiding van het nieuws over plannen tot hervatting van de pro- duktie van Valiants en Imperials in de volgende week. Vick ging 6 dollar omhoog in de patentgeneesmiddelen. In de olie sectie steeg Standard Oil (N.I.) meer dan 1 dollar. Sunbeam steeg meer dan 3 dollar en Minnesota Mining verloor meer dan 3 dollar in de specialiteiten. Texas Instru ments vormde een zwakke plek in een on regelmatige daling van de elektronische fondsen. De totale omzet was 3.490.000 aandelen Van een totaal van 1.228 verhandelde fond sen sloten 429 hoger en 565 lager. Het in dustriegemiddelde kwam van 664,38 op 661,29. dat van spoorwegen van 150,94 op 151,31 en dat van openbare nutsbedrijven van 86,70 op 86,67. (UPI) Almdijk 2 te Antwerpen. Amsteldijk 2 v. Antwerpen n. New York. Asmidiske 2 dw. Startpoint n. Hampton Roads. Andijk 4 te Le Havre verwacht v. Houston. Aagtedijk 2 330 m. z.z.w. K. Finist. n..Duinkerken. Alamak 2 140 m. z.o. Suez n. Aden. Algenib 2 115 m. z.w Oporto n. Antwerpen. Ameland 2 geankerd Brodickbay n. Ardrossan. Amstelkroon 2 150 m. n.w. K. Leeuwin n. Bombay. Alca 2 v. Moengo n. New Orleans. Algol 2 v. Buenos Aires n. Santos. Alioth 4 te Antwerpen. Almkerk 2 v. Lorenzo Marques n. Las Palmas. Amerskerk 3 v. Antwerpen n. Rotterdam. Ampenan pass. 2 St. Vincent n. Marseille. Argos 2 v. Piraeus n. Chalkis. Aardijk 3 te Rotterdam. Abida 2 v. Rotterdam n. Sundsvall. Alphacca 2 te Rotterdam. Arnedijk 2 te Rotterdam. Alphacca 2 ten anker rede Vlissingen. Andijk 4 te Le Havre verwacht. Alwaki 2 te Gdynia v. Hamburg. Acmaea 2 50 m. z. Ras Madraka n. Fao. Alioth 2 250 m. z.z.w. Ushant n. Antwerpen. Annenkerk 2 te Durban verwacht. Alkes 2 v. Rio de Janeiro n. Santos. Amstelpark 2 te Cardiff. Ares 3 te Buena Ventura v. Bahia. Alcor 2 335 m. p. Las Palmas n. Antwerpen. Aldabi 2 210 m. n.o. Bahia n. Las Palmas. Arendsdijk 2 60 m. w.z.w. Ouessant n. Le Havre. Axeldijk 2 35 m. n o. Recife n. Rio de Janeiro. Agamemnon 2 te Amsterdam n. West-Indië. Alnatl 2 dw. Cherbourg n. Las Palmas. Alkmaar 2 60 m. o. Guardafui n. Madras. Amstelvaart 2 300 m. w. Bombay n. Rasrah. Billiton 2 470 m. n.w. Guam n. Keelung. Breda 2 v. Guanta n. Maracaibo Bantam 2 v. Belawan n. Port Said. Bintang 2 te Bremen. Bennekom 2 te Willemstad. Batavia 3 te Singapore verwacht v. Singora. Borneo 2 te Bremen verwacht. Cleodora 7 240 m. o. Hongkong n. Yokkalchi. Congokust 2 320 m. n. Dakar n. Le Havre. Ca It. Gorinchem 2 te Brunsbüttelkoog verwacht. Cinulia 1 60 n. Fort Aleza n. Curacao. Cities Service Valley Forge 11 te Ph.delph. verw. Cradle of Liberty 3 te Amuaybay verwacht. Ceres 2 te Bremen verwacht v. Amsterdam. Colytto 2 1020 m. n o. Guadeloupe n. Curagao. Cradle of Liberty 2 180 m. n. Aruba n. Amuaybay. Crania 2 120 m. n.n.o. Benghazi n. Alexandrië. Charts 2 v. Guiria n. Georgetown. Casamance 2 100 m. n.w. Lissabon n. Nantes. Caltex Leiden 2 83 m. z.w. Oporto n. Immingham. Camerounkust 2 10 m. n. Ameland n. Antwerpen. Caltex Pernis 3 te Abadan. Cistula 2 v. Bangkok n. Singapore. Clavella 3 te Stanlow. Ceres 2 te Bremen verwacht v. Amsterdam. Dalerdijk 2 220 m. n o. Azoren n. Southampton. Delft 2 400 m. n.w. Finisterre n. Curagao. Delfshaven 2 v. Rotterdam n. Bremen. Daphnis 3 te Maracaibo. De Eerens 3 te Berbera v. Djibouti. Drente 2 te Penang. Esso Nederland 2 130 m. o. Port Sudan n. Fao. Esso Rotterdam 2 150 m. z.w. Ouessant n. R dam. Duivendrecht 6 te Philadelphia verwacht. Diemerdijk 2 v. S. Francisco n. PorUand (Oreg.). Eos 2 v. Tripoli n. Alexandrië. Esso Rotterdam 4 te Rotterdam verwacht. Friesland KRL pass. 2 Kp. Bon n. Lissabon. Fravizo 2 24JLm. n.o. Azoren n. Tampico. Friesland SSM te Immingham. Guineekust 2 v. Antwerpen n. Freetown. Giessenkerk 3 te Nagoya. Graveland 2 160 m. n.n.o. Maleira n Recife. Hersilia 2 dw. Wight n. Brake. Hector 2 70 m. z.w. Oporto n. Alexandrië. Hera 2 315 m z.w. Landsend n. Port of Spain. Holendrecht 2 40 m. n.n.w. K. St. Vine. n. Savona. Holendrecht 5 te Savona verwacht. Hathor 2 v. Alexandrië n. Beyrouth. Hestia 2 v. Rotterdam. 3 te Amsterdam. Jagersfontein 2 v. Port Elisabeth n East-London. Jason 2 v. Cartagena n. Barrankuila. Java 2 v. Philadelphia n. New York. Keizers waard 3 te Freetown. Kenia 2 v. Napels n. Piraeus. Karimun 2 240 m. z.z.o. Ouessant n. Amsterdam. Kosicia 2 500 m. z.w. San Miguel n. Landsend. Karimata 3 te Bangkok v. Singapore. Kellia 2 350 m. w. Finisterre n. Curagao. Kerkedijk 2 te Antwerpen. Kinderdijk 2 70 m. n.o. Flores h. Antwerpen. Kieldrecht 7 te Aden verwacht. Kerkedijk pass. 2 Vlissingen n. Antwerpen. Karachi 2 te Colombo verwacht v. Penang Karakorum 2 v. Napels n. Halifax. Korendijk 2 630 m. n. Flores Az. n. Antwerpen. Kara 2 275 m. w.z.w. Bermuda n Groton Kloosterdijk 2 300 m. w.n.w. K Finist. n. Tampico. Koningswaard 2 100 m. z. Rio Grande n. Curagao. Korendijk 2 700 m. w. Ierland n. Antwerpen. Kryptos 2 50 m. z.o. Sardinië n. Berre. Kylix 3 te Rotterdam Kalinga 3 v. Pta. Cardon n. Wilmington (Calif.). Karsik 3 te Ilo Ilo. Katelysia 2 et Mlri. Kelletia 2 v. Kaapstad n. Walvisbaai. Kennemerland pass. 2 St. Pauls n. Amsterdam. Kertosono 2 v. Suez.4 te Akaba. Leopoldskerk 2 te Suez. Loenerkerk 2 dw. Beachyhead n. Port Said. Lelvkerk 2 v. Marseille n. Rotterdam. Limburg 2 v. Suezkanaal n. Genua. Loppersum 2 te Le Havre. Laurcnskerk 2 v. Abadan n. Dubai. Larenbcrg 2 120 m. z.w. Kp Blanco n Antwerpen. Lib. Bell 2 700 m. z.w. Kp. Verd. eil. n. Ph.delph. Lekkerkerk 3 v. Rotterdam n. Port Said. Maaslloyd 2 dw. Aden n. Bombay. Mentor 2 25 m. n. Ouesant n. Amsterdam. Musi 2 120 m. z.z.o. Bangkok n. Singapore. Maaskerk 2 v. Alexandrië. 3 te Port Said. Maron 3 v. Point a Pitre n. Fort de France. Medon 3 te Kingston. Meliskerk 3 te Bremen. Merwede 2 v Hamburg n. Rotterdam. Moordrecht 2 v. Hamburg n. Rotterdam. Moordrecht 2 v. Suez n. Mena. Muiderkerk 3 te Aden. Mijdrecht 7 te New York verwacht. Musilloyd verm. 2 v. Hamburg n. Bremen. Maas 3 v. Rdtterdam n. Amsterdam. Neder-Elbe 2 300 m. w. Port Said n. Port Said. Naess Commander 2 58 m. n. K. Carbon n. Mena Naess Tiger 2 30 m. o. Aden n. Bandar Mashur. Noordwiik 2 95 m z.w. Ushant n. Emden. Nanusa 3 te Bahrein. Nieuw Amsterdam 2 te New York verwacht. Costkerk 2 te Napels. Oldekerk 2 v. Djibouti n. Penang. Ootmarsum 2 v. Hamburg n. Antwerpen. Pendrecht 2 dw. Finisterre n. Bordeaux. Pygmalion 2 dw. Kp. Bon n Antwerpen. Papendrecht 2 te Wismar v. Novorossisk. Prinses Irene pass. 2 Fatherpoint n. Rotterdam. Philippia 2 92 m. z.w Finisterre n Rotterdam. Prins Willem George Frederik pass. 2 Fatherpnt naar Le Havre. Purmerend 2 40 m. n.n.w. St. Vincent n. Genua. Parkhaven 2 v. Hamburg n. Bremen. P. G. Thulin 2 v. Norfolk n. Cristobal. Philine pass. 3 Malta n. Gibraltar. Poseidon 2 in St. Lawrencebaai n. Montreal. Prinses Irene pass 3 Miguelon n. Rotterdam. Prins Fred. Hendrik 2 v. Burriana n. Valencia. Prins Willem III pass. 2 Fatherpoint n. Le Havre Peperkust 30 te Lobito. Pieter S 2 dw. Pendeen n. Rotterdam. Frins Willem v. Oranje 2 te Hamburg verwacht. Provenierssingel 2 300 m. n.n.w. Flores n. U.S.A. Fhilidora 2 v. Rotterdam n. Mena Rcssum 2 90 m. o.n.o. Cagliari n Rotterdam. Rotterdam 2 v. Soton n. New York. Sibigo 3 te Kuching. Stad Arnhem 2 dw. Kp. Villano n. Amsterdam Stad Maassluis pass. 2 Finisterre n. IJmuiden. Straat Cook 4 te Adelaide verwacht. Sambas 2 v. Singapore n. Haiphong. Schiedijk 2 124 m. w. Bishoprock n. Antwerpen Senegalkust 2 40 m. z.z.o. Wight n. Bordeaux. Stad Gouda 2 te Savona v. Rotterdam. Stanvac Sumba 4 te Buatan v. Surabaja. Stad Schiedam 2 180 m. n.n.w. Texel n. Antw. Strat Clarence 3 te Port Sudan verw. v. Suez. Solon 3 te La Guaira. Stad Amsterdam 3 te Melilla. Straat Bali 2 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Straat Mozambique 1 v. Mauritius n. L. Marque Straat Soenda 2 te Mauritius. Steen wijk 2 v. Rotterdam 3 te Le Havre. Stentor 2 v. La Guaira n. Yvl. Schie 2 te Famagusta verwacht v. Alexandrië Statensingel 2 340 m. w.n.w. Landsend n. Norfi Scherpendrecht 8 te Takoradi verwacht. Statue of Liberty 14 te Sodertalje verwacht. Tamara pass. 2 Str. Bonofacio n. Palermo. Tamo pass. 2 Ouessant n. Rio deJaneiro. Texel 2 61 m. w. Djeddah n. Aden. Tahama 2 75 m. n.n.w. Lissabon n. Banias. Tetresias 2 v. Port Swettenham n. Singapop Tero 2 62 m. n.o. Ouessant n. Antwerpen. Tjikampek 3 te Walvisbaai v. Lobito. Tara pass. 2 Fernando n. Rio de Janeiro. Tjiliwong 2 25 m. z.w. Dakar n. Burutu. Tjitarum 3 te Rotterdam. Tweelingen 3 v. Rotterdam n. Vigo. Tarakan 2 150 m. o. Kp. Guardafui n. Belawan. Telamon 2 te Guanta verwacht Tiba 2 285 m. n.n.o. Fernando Noronha n. Santos. Tibia 2 70 m. n.o. Ras Al Hadd n. Abadan. Teucer 2 te Balboa v. Yokohama. Tomori verm. 3 v. Hamburg n. Rotterdam. Utrecht 3 v. Ummsaid n. Khor A1 Mufatta. Van Noort 1 v. Auckland n. Devonport. Vasum 2 dw. Aden n. Mena. Van Neck 2 80 m. n. Timor n. Suva. Van Spilbergen 2 410 m. z.w. Sabang n. Penang. Vlist 2 v. Amsterdam n. Bremen. Van Cloon pass. 2 Straat Torres n. Snigapore. Waal 2 v. Bilbao n. Amsterdam W. Alton Jones 2 100 m. n.o. Mozambique naar Philadelphia Witmarsum 2 390 m. w.n.w. Finisterre n. Houston Woensdrecht 2 650 m. w.n.w. Pt. Said n. Pt. Said Wieldrecht 3 v. Manaus n. Puerto La Cruz. Wonosari pass. 3 Gibraltar n. Halifax. Waikelo 2 15 m. o. Ras F^rtak n. Muscat. Westertoren 2 100 in. n.w: Muscat n. Mena Willemstad 2 te Paramaribo v. Georgetown Waterman 4 te Rotterdam verwacht. Woensdrecht 4 te Port Said verwacht. IJssel 2 v. Rotterdam n. Amsterdam. Advertentie Alittatmp. n Stnia Afd.: Vtlltam RikJuri HaadilttaJmumtiu N.V. Btun. Damrak. Naar aanleiding van de uitvaardiging en de opheffing van het spreekverbod voor de Portugese oppositieleider Umberto Del- gado heeft het ANP bij het ministerie van Justitie geïnformeerd naar het hoe en waarom van deze koerswijziging. Men gaf daar te kennen, dat bij de aankomst van de generaal een beslissing op korte ter mijn noodzakelijk was. Het zekere voor het onzekere nemende, heeft men toen een spreekverbod uitgevaardigd De inlichtingen over de bedoelingen van de generaal waren echter nog onvoldoen de. Deze zijn bij nader onderzoek duide lijk geworden. Er werd op gewezen dat er geen vaste regels bestaan voor het toe laten van en het spreken in het openbaar door vreemdelingen. „Aan enige Algerij nen is indertijd een spreekverbod opge legd, aan Poujade eveneens. Daarentegen hebben bij voorbeeld Adenauer en Men- dès Franse hier wel het woord kunnen voe ren. Ieder geval wordt dus op zichzelf be oordeeld, waarbij in hoofdzaak twee richt snoeren gelden. In de eerste plaats wor den redevoeringen met een extremistisch karrakter geweerd en in de tweede plaats wordt tegengegaan, dat ons land tot bol werk van vreemde politieke actie wordt gemaakt. Hier deed zich het geval voor, dat hetspreken van generaal Delgado tot een juiste meningsvorming van nut kon zijn" aldus de toelichting van het minis terie vanJustitie. Het Tweede-Kamerlid Berkhouwer (V.V.D.) heeft inmiddels aan de minister van Justitie vragen over de maatregelen ten opzichte van Delgado gesteld Zaanland pass. 3 Kp. Verd. eil. n. Las Palmas. Zonnekerk 2 20 m. z.o. Kp. Leeuwin n. Aden. KLEINE VAART Bloemgracht pass. 2 ET-15 v. Mantyluoto n. A'dam. Boreas 1 v. Amsterdam n Antwerpen. Draco 1 50 m. v. Istanbul n. Istanbul. Elsa 1 v. Sikea n. Domsjö. Flevo 2 70 m. n.n.o. Oporto n. Algiers. Insp. Mellema 2 160 m. o Montrose n. Montrose Joost 2 te Norderney n. Zaandam. Kaap Falga 1 v Ostrand n. Norrsundet. Pavo 1 Brunsbüttel gepass. n. Zaandam. Plato 1 v. Cartagena n. Rotterdam. Ponza 1 v. Karskaer n. Hamina. Strabo 2 te Amsterdam n. Hamburg. Tilly 1 v. Ostrand n. Norrsundet. Twee Gebroeders 2 bij Cagliari ten anker Hispania 2 120 m. w.z.w. Helsinki n. Leningrad Kermia 2 dw. Brisbane n. Auckland. Khasiella 2 in Kattegat n. Rotterdam. SLEEPVAART Argus en Thames 1 v. Vlissingen te Rotterdam. Cycloop 3 v. Dover n. Burutu. Hector 3 v. IJmuiden n. Noordzee Loire 28 te Suez. Noordholland 3 v. Honolulu. Stentor 3 te Plymouth. Tasmanzee 29 v Curagao. Thames pass. 2 Vlissingen n. Terneuzen. Titan 3 t. h. v. Landsend n MiddlesboroughJ Witte Zee 1 v Buenos Aires. Zeeland ,3 ter hoogte van Sfax. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij" vernemen heeft de looncom missie van de Stichting van de Arbeid thans een unaniem advies uitgebracht aan het College van rijksbemiddelaars over de loontechnische aspecten van de door werkgevers- en werknemersorganisaties gezamenlijk ingediende voorstellen voor de invoering van een twee-ploegentoeslag en andere loonbestanddelen bij een aantal streekvervoerbedrijven, voornamelijk in het westen van het land, waardoor een globale loonsverhoging van zes percent zou ontstaan. Dit advies, dat uitgebracht werd na een onlangs gehouden informele hearing van de betrokken partijen, dient nog door het College van rijksbemiddelaars te worden behandeld. Een beslissing van het Colle ge is echter op grond van de richtlijnen van de staatssecretaris van Sociale Zaken ze ker niet te verwachten voordat de rege ring en in het bijzonder de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Economi sche Zaken zich uitgesproken hebben over de door de vervoerbédrijven gevraagde toestemming tot doorberekening van de lonen in de tarieven. Van de zijde van het ministerie van Ver keer en Waterstaat vernamen wij, dat deze beslissing niet op korte termijn te ver wachten is, omdat men pas sinds kort be schikt over een aantal voor de beoorde ling van een en ander noodzakelijke ge gevens. Voor de vervoerbedrijven is deze kwestie een probleem geworden, waarvan de op lossing urgent moet worden geacht De loonronde van 6% uit 1956 immers mocht evenmin worden doorberekend als de ver betering van de secondaire arbeidsvoor waarden. welke op drie percent gesteld kunnen worden. Wanneer daarbij de thans gevraagde zes percent en de compensatie voor de per 1 april in te voeren huurver hoging worden gevoegd, is er inclusief de sociale lasten al sprake van een loon stijging van twintig percent welke men niet in de tarieven zou mogen verdiscon teren. Als men dan nog weet, dat in het vervoer de loonfactor vijftig percent van de bedrijfskosten uitmaakt, dan kan men gemakkelijk begrijpen, dat er door de be drijven sterke aandrang wordt uitgeoefend om de doorberekening erkend te zien. De vakverenigingen scharen zich in dit opzicht geheel aan de zijde der directies. is favoriet op het Sinterklaas feest omdat hij zo groot is. U kunt er zeker van zijn dat WWW een succesvol cadeau 's: Wie Wat Waar 1960, het nieuwe jaarboek. WWW is veer gevarieerd en rijk ge- 'lustreerd. 88 bladzijden, honderden il- 'straties, sterke band. Uitsluitend verkrijgbaar aan de kantoren van dit blad.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9