Verbreding van welvaartsbasis der Nederlandse Antillen EISENHOWERS AANKOMST VIEL IN HET WATER Wageningse instrumentmaker en agent vonden snelheidsmeter uit Rebellen gevlucht uit Brazilië Admiraal McGrigor overleden H.A. stelt 40 beperking van koleninvoer voor Laatste keizer van China kreeg gratie van Peking TSJECHEN POOGDEN PILOTEN IN PRAAG OM TE KOPEN WASHINGTON ACHT KANS OP BAN VAN KERNPROEVEN TOEGENOMEN ZATERDAG 5 DECEMBER 1959 10 Stromende regen doofde de geestdrift Modeacademie Ph. Jansen De Belgische kolencrisis Tzvee ministers pleegden overleg in Nederland Trujillo kan Amerikaanse militairen niet betalen Persconferentie van Westdtiitse vliegers in Bonn Luchtvaartvervoer op Schiphol stijgt sterk Ceylonees parlement ontbonden Apotheker, die gifpoeder verkocht, veroordeeld (Van onze correspondent in Rome) Men kan werkelijk niet zeggen, dat de ontvangst, die Rome president Eisenho wer heeft bereid bij het begin van diens wereldreis, opwindend is geweest. Niet dat men niet ingenomen zou zijn met dat bezoek, integendeel, de Italianen zijn er trots op, dat de president zijn reis in Rome heeft willen beginnen. Bovendien waarde ren alle politieke partijen, de een meer de ander minder, het doel van Eisenhowers onderneming. Men beseft hier. dat de pre sident deze lange reis heeft willen onder nemen, niettegenstaande zijn leeftijd zijn slechte gezondheid en het feit dat zijn ambtstijd als president bijna beëindigd is. alleen met het doel de wereld ervan te overtuigen dat Amerika niets anders wil dan vrede op rechtvaardige grondslag. Deze reis moet kennelijk nog weifelen de politici in sommige landen duidelijk ma ken, dat een koude oorlog en de steeds verder doorgevoerde bewapeningswedloop op den duur tot een derde wereldoorlog zouden leiden. Dit alles weet men in Ita lië heel goed en ik zou bijna geneigd zijn te zeggen, dat de gewone man in de straat het beter inziet dan bepaalde personen in regeringskringen, wier gehele positie is verweven met de koude oorlog en met het soort politiek, dat Foster Dulles en Mc Carthy voorstonden. En toch is de ont vangst van de president uiterst ontnuch terend geveest. Toen het enorme vliegtuig, een Boeing 707, van de Military Air Transport Ser vice, die de president in negen uur tijd van Washington naar Rome had gebracht met ongeveer vijf minuten vertraging op Ciampino een meesterlijke landing had gemaakt stond het gehele vliegveld blank. Het regent in Rome al ruim een week vrij wel ononderbroken. De buitenwijken van de stad zijn overstroomd en er zijn al mensen verdronken. Vandaar dat niemand die niet werkelijk daartoe genoodzaakt was, naar het ver afgelegen vliegveld was gegaan. De Italianen zijn doodsbenauwd voor regen. Ook langs de weg, die de stoet heeft afgelegd van het vliegveld naar het Quirinaal, was dan ook vrijwel geen mens te bekennen. Hier en daar stonden wat po litieagenten in de stromende regen maar toeschouwers waren er nagenoeg niet. „Welcome Ike" De genoegdoening over de aanwezigheid van Eisenhower komt op een andere ma nier tot uiting. De bladen van alle partijen hadden een hartelijk woord van welkom en de verschillende politieke partijen heb ben, zoals dat hier gebruikelijk is, grote manifesten laten aanplakken, waarin zij vertellen hoe blij de burgers wel zijn over deze ontmoeting tussen de Amerikaanse president en president Gronchi. Het grootste manifest van alle is dat van de communistische partij, die in 1951 toen Eisenhower in Rome was voor een NAVO- conferentie, overal had laten aanplakken: „Ike go home". Vier personen werden door de politie neergeschoten tijdens be togingen tegen het NAVO-pact en tegen de aanwezigheid van Eisenhower. Zo ge zien is er toch wel iets veranderd in de wereld, veranderd ten goede. Een beetje vermakelijk is het dat het communistische avondblad een kop over de gehele voorpagina had met in geweldi ge felrode letters: „Welcome Ike". Fas cisten maken in hun kranten en in hun manifest een zeer belangrijk voorbehoud. Advertentie Opl. Coupeuse Tevens knippatr. naar maat Gr. Houtstr. 3, in*. Spekstr. RIO DE JANEIRO (Reuter-AFP) Een honderdtal valschermsoldaten van de Braziliaanse luchtmacht zijn bij Aragar- cas in Midden-Brazilië gedaald, waar zij, na het stadje te zijn binnengetrokken, tot de ontdekking kwamen dat de opstandige officieren waren gevlucht, aldus heeft het Braziliaanse ministerie van Oorlog be kendgemaakt. De Constellation, waarvan de rebellen zich meester hadden gemaakt is vrijdag middag bij de Argentijnse hoofdstad ge land. Aan twee Brazilianen die met een gesto len super-constellation van de „Pan Air Do Brasil" waren uitgeweken, is asiel ver leend. Aan de bemanning van het vlieg tuig is toestemming gegeven naar Rio te rug te keren. Ook de gijzelaar, senator Ar cher, mag naar zijn land terug. Volgens het Braziliaanse ministerie van oorlog wordt aangenomen dat de officie ren die zich schuldig hadden gemaakt aan opstandig optreden, met drie D3kota's van de luchtmacht naar het militaire vliegveld van Cachimbo in het oerwoud in het stroomgebied van de Amazone zijn uitgeweken. President Kubitschek heeft vrijdag avond in een korte radiotoespraak ver klaard dat de regering de toestand mees ter is. Hij noemde de muiterij een „onbe tekenende revolte" die had bewezen dat Brazilië uit het tijdperk Ier revoluties is gegroeid. ABERDEEN (Reuter) Admiraal Sir Rhoderick McGrigor, voormalig minister van Marine en gewezen chef van de marinestaf, is in de leeftijd van 66 jaar, in een ziekenhuis van Aberdeen (Schot land) overleden. Admiraal McGrigor, die bij de vloot be kend stond als „Kleine Mac", voerde in de tweede wereldoorlog het bevel over het slagschip „Renown", dat deel nam aan de jacht op het Duitse slagschip „Bismarck". Admiraal McGrigor nam in de eerste wereldoorlog deel aan de campagne der toenmalige entente-mogendheden tegen de Dardanellen en aan de Brits-Duitse zeeslag bij Jutland. Later had hij de leiding over de geallieerde marinestrijdkrachten, die waren betrokken bij de inval in Sicilië en de daarop volgende landingen in Italië. Zij verzoeken Eisenhower ervoor te zor gen dat de vrede bewaard blijft en dat men met de Sovjet-Unie tot behoorlijke ver houdingen van nabuurschap kan komen. Maar zij dringen erop aan dat de anti communistische levenshouding bewaart dient te blijven. Vooral in een land als Italië, met een zo sterke communistische partij, is het naar hun mening noodzake lijk communisten op alle manieren te blijven bestrijden en als in Italië bivak kerende vreemdelingen te beschouwen. Geen dagorde Voor de besprekingen met de Italiaanse regering is vooraf geen plan vastgesteld maar de onderwerpen zijn bekend. In de eerste plaats de pogingen om de verhou dingen tussen Oost en West te verbeteren dan komt de ontwapening aan de orde en men dient niet te vergeten dat Italië, na Turkije, van alle NAVO-landen het meest is blootgesteld, doordat een mach tige Russische basis ziel. in Albanië be vindt, op zeer geringe afstand van de Ita liaanse kust. Een ander onderwerp voor Italië van belang is de hulp aan onder ontwikkelde gebieden waartoe Zuid-Ita- lië gerekend moet worden. Men ver moedt dat er ook nog gelegenheid zal zijn om de Amerikaanse gevoelens te polsen inzake de Europese markt en de vrijhan delszone der zeven. Maar er is geen dagorde en er zullen waarschijnlijk aan het eind van de bespre kingen ook geen officiële communiqué's worden gepubliceerd. Bij de besprekin gen zal Eisenhower stellig veel begrip vin den bij president Gronchi, die een warm voorstander is van elk streven om tot een eerlijke basis van samenwerking te komen met de Sovjet-Unie. De minister van Bui tenlandse Zaken Pella is daarentegen veel meer terughoudend en neemt een standpunt in dat niet veel verschilt van dat van Adenauer. (UPI) Eisenhower heeft vanochtend een krans gelegd bij het monument voor de onbekende soldaat, op de Puazza Vene- zia, en een kort bezoek gebracht aan het Noordamerikaans college, een instituut voor begaafde priesterstudenten. Evenals gisteren regende het en was er langs de route die de stoet met de president volgde, weinig belangstelling. De Hoge Autoriteit van de Kolen- en Staal-Gemeenschap heeft voorgesteld Bel gië toe te staan de invoer van kolen uit Ne derland, Frankrijk en West-Duitsland in 1960 met ongeveer 40 percent te verminde ren. Dit blijkt uit de in Brussel bekendge- worden bijzonderheden over het plan van de Hoge Autoriteit voor de sanering van de Belgische Kolenindustrie. De uitvoer van Nederlandse steenkolen naar België was in 1958 rond 700.000 ton. Volgens dit plan zal België in 1960 de invoer uit Neder land, Frankrijk en West-Duitsland mogen beperken tot totaal 3,2 miljoen ton. De voorstellen zullen op 15 december aan de bijzondere Ministerraad van de E.G.K.S. in Luxemburg worden voorge legd. Voorts zullen de ministers van Eco nomische Zaken van Frankrijk, Duits land en Nederland op 10 december in Brus sel bijeenkomen om op uitnodiging van de Hoge Autoriteit dit en andere onderdelen van dit plan te bespreken. De voorstellen van de Hoge Autoriteit voorzien verder in een beperking in de ko- lenproduktie in België met 9.5 miljoen ton, hetgeen voor 31 december 1963 zal moeten worden bereikt. Het saneringsprogramma van de Belgische regering zelf voor de ko lenindustrie, die reeds lange tijd in grote moeilijkheden verkeert, voorziet in een verlaging van de produktie van ongeveer 5.5 miljoen ton, waartoe 34 niet-rendabele mijnen zouden moeten worden gesloten. België zal echter de ipvoer blijven toe staan van soorten kolen uit landen buiten de Gemeenschap, die niet in een van de zes landen worden gewonnen. De hoeveel heid daarvan wordt geschat op 300.000 ton. Ook zal België rond 2 miljoen ton ko len mogen blijven uitvoeren binnen de lan den van de E.G.K.S. TOKIO (UPI) Communistisch China heeft gratie verleend aan 33 „oorlogsmis dadigers." onder wie de man. die Japan tijdens de oorlog aanstelde tot keizer van Mantsjocrije en 30 voormalige hoogge plaatste officieren van de Kwomintang, zo bericht radio Peking. Dit was de eerste gratieverlening in overeenstemming met het bevel dat Mao Tse Toeng 17 septem ber uitvaardigde. (Reuter) De vrijlating geschiedde op grond van een amnestie, die ruim twee maanden geleden werd afgekondigd ter gelegenheid van de tiende verjaardag van het Chinese communistische regime. Toen werd gezegd, dat de „oorlogsmisdadi gers" berouw hadden getoond en een nieuw leven wilden beginnen. Poe Ji was de laatste keizer van China, die als kind van 1908 tot de uiteindelijke ineenstorting van de Mantsjoe Dynastie in 1912 regeerde. Hij trad in 1934 weer in het openbaar toen de Japanners hem kei zer maakten van de marionettenstaat Mandsjoekwo, die zij in Mandsjoerije stichtten, nadat zij twee jaar eerder Noord-China waren binnengevallen. De Sovjet-strijdkrachten namen Poe Ji in 1945 gevangen en leverden hem in 1950 aan de Chinezen over, kort na het aan de macht komen van de communisten. De Antilliaanse minister van Economi sche Zaken, de heer C. D. Kroon, en de minister van Financiën, de heer J. E. Yrausquin, zijn van 25 oktober tot heden in Nederland geweest voor overleg hiei te lande over de verbreding van de welvaarts basis van de Nederlandse Antillen. Hier over werden besprekingen gevoerd met de minister-president, de vice-minister-pre- sident, de ministers van Verkeer en Wa terstaat, van Defensie, van Financiën, Economische Zaken en Buitenlandse Za ken. Hierbij is gesproken over de bijdrage van de Nederlandse Antillen in de kosten van de defensie, de ontwikkelingsplannen voor de eilandgebieden Bonaire en de Bo venwinden, de associatie van de Neder landse Antillen bij de Europese Gemeen schap. De preferentiële rechten van de Benelux voor de Nederlandse Antillen, vooruitlopend op de associatie bij de E.E.G., en een welvaartsplan in de vorm van een tienjarenplan voor de gehele Ne derlandse Antillen. Met de directie van de K.L.M. zijn on derhandelingen gevoerd over de intenvise- ring van het luchtvaartverkeer naar de Nederlandse Antillen en de mogelijkhe den van oprichting van een Antilliaanse luchtvaartmaatschappij, in het bijzonder ter bevordering van het toerisme. Met de minister van Justitie is overleg gepleegd om op zo kort mogelijke termijn te ko men tot de invoering van de cassatierege ling voor de Nederlandse Antillen. De Antilliaanse minister brachten op uitnodiging van de Nederlandse regering, in gezelschap van de minister-president en de vice-minister-president een bezoek aan Zeeland ter bezichtiging van de Delta werken en een driedaags bezoek aan Brussel op uitnodiging van de oud-minis ter Maurice Brasseur, die kortgeleden in de Nederlandse Antillen de gast was ge weest van de Antilliaanse regering, voor een informatief en oriënterend contact met de directies van de Belgische industrie en nijverheid. Over de meeste punten werd overeen stemming bereikt. Van de zijde van Ne derland werd principieel de bereidheid uitgesproken, effectieve hulp en bijstand te verlenen bij de uitvoering van de ont wikkelingsplannen van de eilandgebieden Bonaire en de Bovenwinden. Over andere punten zal nog nader overleg worden ge pleegd, hetgeen zal worden vergemakke lijkt door het bezoek, dat de Nederlandse vice-minister-president, drs. Korthals, in februari of maart van het komende jaar aan de Nederlandse Antillen zal brengen. WASHINGTON (UPI) Het Ameri kaanse departement van Defensie heeft meegedeeld dat de Amerikaanse militaire missie in de Dominicaanse republiek zal worden teruggetrokken, daar niet langer wordt bijgedragen in het onderhoud van deze missie. Het regime van dictator Trujillo maakt moeilijke tijden door en moet drastisch bezuinigen. (Van onze correspondent in Bonn) De beide Westduitse straaljagerpiloten, die 41 dagen in Tsjechoslowaakse gevan genschap hebben gezeten, verklaarden op een persconferentie te Bonn, dat de Tsje choslowaakse autoriteiten gepoogd heb ben hen in Praag te houden. Men beloofde hun een goede baan, een huis, overkomst van gezin en wat dies meer zij en na twee jaar* een opleiding tot piloot op de Russische straalvliegtuigen van het type Toepolev. De 29-jarige onder-luitenant Kraus ver telde dat op 22 oktober Hoffman tijdens hun vlucht boven Zuid-Duitsland met straaljagers van het type F-84-F zuurstof moeilijkheden kreeg. Daarop had hij de leiding van beide toestellen op zich geno men, waarbij hun thuishaven Memmin- gen hur. op een gegeven ogenblik het ra diosignaal gaf om te landen. Kraus maak te hier blijkbaar een fout: doordat hij over de radio steeds met Hoffman moest pra ten concentreerde hij zich volkomen op de radiokoers en week af van de door het vliegveld opgegeven koers. Bij snelheden van boven de duizend ki- Het vracht- en postvervoer op Schiphol is gedurende de eerste tien maanden van dit jaar zeer sterk gestegen. Van 1 januari tot en met oktober werd ruim 32 miljoen kg vracht van, naar en via de Amsterdam se luchthaven vervoerd, hetgeen 25 percent ineer betekent dan in de overeenkomstige periode van 1958. In het gehele jaar 1958 werd 30 miljoen kg vracht op Schiphol af gedaan en twee maanden voor het einde van dit jaar werd dit cijfer reeds over schreden. De maand oktober leverde zelfs een nieuw record op, want nog nimmer in de geschiedenis van Schiphol werd in één maand 4 miljoen kg vracht aangevoerd, verzonden of in transito gegeven. Een belangrijke stijging viel ook te be speuren bij het postvervoer. De maanden januari tot en met oktober 1959 toonden een stijging aan van 26 percent ten aan zien van de overeenkomstige periode van 1958. Het postvervoer over 1958 bedroeg in totaal 3,5 miljoen kg en dit cijfer werd reeds op 1 november van dit jaar bereikt. Met 400.000 kg post was het vervoer in oktober uitzonderlijk hoog. De presidenten Eisenhower en Gronchi inspecteren op het vliegveld van Rome de opgestelde erewacht na de aankomst van de Amerikaanse president in Italië. (Telefoto) COLOMBO (UPI) De gouverneur-ge neraal van Ceylon, Sir Oliver Goonetille- ke heeft vandaag het parlement ontbonden en als de datum van de nieuwe verkiezin gen 19 maart bepaald. De ontbinding van het parlement geschiedde op advies van premier Wijayananda Dahanayake, aldus Sir Oliver. Het ontbindingsbesluit is uitgevaardigd nadat in de laatste tijd een reeks van mo ties van afkeuring jegens de regering- Dahanayake waren ingediend. De politieke atmosfeer is in Ceylon ge spannen gebleven na de moord, in septem ber op de toenmalige premier Bandara- naike. Dahanayake, die daarna aan het bewind kwam, bezat in de volksvertegen woordiging slechts een geringe meerder heid. De kantonrechter in Wageningen, mr. A. C. van de Brand veroordeelde vrijdag de 36-jarige instrumentmaker H. Massee te Oosterbeek. tot elf gulden boete subsi diair twee dagen hechtenis. Hij wordt er van verdacht de maximumsnelheid te heb ben overschreden. Het vonnis was con form de eis van de officier van Justitie, mr. F. O. Leusink. Een alledaags geval, maar toch afwijkend van de berechting van soortgelijke overtredingen. Deze in strumentmaker had namelijk vrijwillig 62 kilometer per uur gereden om de po litie gelegenheid te geven hem op heter daad te betrappen met een meetapparaat, dat nauwkeurig de snelheid van een weg gebruiker registreert. Het is in principe een uitvinding van de hoofdagent van po litie te Wageningen, de heer IJ. Visser. (Van onze correspondent in de V.S.) Te Washington zijn velen van mening, dat er meer dan vijftig percent kans be staat op een verdrag tussen de Verenig de Staten, de Sovjet-Unie en Groot-Brit- tannië, waarbij kernproeven in de ban gedaan zouden worden. Waarom deze vleug van optimisme? Drie factoren kun nen daar aanleiding toe zijn: a. de Sov jet-Unie heeft, na maandenlang tegen stribbelen, het Amerikaanse voorstel aan vaard, dat technici der drie landen te Ge- nève besprekingen zouden houden over proeven-onder-de-grond en de waarne ming daarvan, b. Bovendien zijn de drie landen het te Genève eens geworden over een gedetailleerd plan om met een contro le-organisatie te beginnen, zodra zij een verdrag gesloten zullen hebben, c. Te Washington is een overeenkomst voor het zuidpool-gebied getekend, waarbij militai re kernproeven aldaar verboden zijn. Elk der betrokken landen, ook de Sovjet-Unie, kan op eigen gelegenheid controleren of het verdrag niet geschonden wordt De ze vorm van controle en inspectie is wel iswaar vrij simpel, maar men heeft dan toch een precedent geschapen voor inter nationale, controlerende waarneming. Kroesjtsjev praat wel veel over vrede en ontspanning, maar de Amerikanen wil len daden zien en niet alleen woorden ho ren. Het aanvaarden van controle en in spectie zou althans een stap zijn in de rich ting van de geleidelijke wapenbeperking die voor een ware ontspanning noodzake lijk zou zijn. Vandaar dat de politieke waarnemers er groot belang aan hechten, of het dank zij het werk der technici te Genève tot een verdrag zal komen. Men gaat te Genève thans onderzoeken of het wel mogelijk is ondergrondse kern proeven te nemen. De Amerikanen heb ben ontdekt, dat dit uiterst moeilijk, zo niet onmogelijk is. In elk geval zou men meer buitenlandse waarnemers dan men aanvankelijk geraamd had, moeten sta tioneren binnen de grenzen van een land, dat eventueel ondergrondse proeven zou kunnen houden. (Een heel belangrijke vraag blijft: wie controleert China?). De Russen dringen nog steeds aan op een verdrag waarbij alle kernproeven in de ban worden gedaan, ook de ondergrond se. Op uitdrukkelijke aanwijzing van Kroesjtsjev zelf, gaan de technici nu over de controle daarop spreken. Zal de Sov jet-Unie inderdaad meer inspecteurs in haar gebied aanvaarden of houden de Russen het westen alleen aan de lijn, om dat een schijnontspanning in hun kraam te pas komt? Over het antwoord op deze kernvraag is men het te Washington niet eens. Ro bert Murphy, de onder-minister van Bui tenlandse Zaken, die op zijn 65ste verjaar dag met pensioen is gegaan, heeft in een afscheidsrede op de persclub te Washing ton gezegd het heel goed mogelijk te ach ten dat de Sovjet-Unie een ontspannings periode van enige jaren nastreeft, tenein de zich te versterken en internationaal meer staten aan haar kant te krijgen. Daarna zouden de Russen heel goed weer j minder vreedzaam kunnen optreden, zo I meent Murphy. lometer per uur is een kleine afwijking reeds voldoende om een enorm koersver schil te verkrijgen. Plotseling, aldus Kraus, zag ik bomen. Ik dacht boven Memmingen te zijn en daar stelde ik mijn schietstoel in werking, maar ik had te wei nig hocgte en snelheid. Mijn parachute opende zich maar half. Ik kwam in een boom terecht en klom langs de stam naar beneden in de veronderstelling bij Memmingen te zijn. Toen zag ik mannen in groen-bruine uniform op mij afkomen. Uit hun woorden begreep ik in Tsjechoslo- wakije te zijn, naar later bleek slechts twee tot drie kilometer van de Westduitse grens. Gescheiden Kraus en Hoffman zijn vervolgens ver hoord, naar Praag getransporteerd, op nieuw verhoord, maar goed behandeld. Men vertelde hun telkens weer dat de Westduitse regering geen interesse voor hen had en dat Bonn geen antwoord gaf op Tsjechoslowaakse nota's over, hun on geval. Militaire geheimen wilden de Tsje chen niet loskrijgen, maar wel bleek, al dus Kraus en Hoffman, dat men wilde po gen de beide vliegers „om te draaien". Men dreigde, zeiden zij, als Bonn binnen tien dagen niet antwoordt worden jullie tot gevangenisstraf veroordeeld. Men speelde ons tegen elkaar uit. Men zei te gen Hoffman bijvoorbeeld dat Kraus in Tsjechoslowakije wilde blijven of naar Oost-Duitsland wilde gaan. Tot woensdag hebben beide vliegers el kaar niet gezien, maar door oplettendheid van Hoffman wisten zij dat zij twee cellen van elkaar afzaten. Tijdens een verhoor had hij op tafel een map met Kraus' naam en celnummer erop zien liggen. Toen hij langs de cel van Kraus kwam, praatte hij De twee Westduitse straaljagervliegers Helmut Krauss (midden, links) en Rolf Hofmann (midden, rechts), die met hun vliegtuigen op Tsjechisch grondgebied waren terechtgekomen en enige weken in een gevangenis te Praag hadden doorgebracht, werden als ongewenste vreemdelingen over de grens gezet. Majoor Schedl van de Bundeswehr heette de vliegers welkom. daarom zo hard mogelijk, hetgeen zijn collega hoorde.. Pas woensdag zagen zij elkaar, vlak voor hun invrijheidstelling, bij de Duitse grensplaats Waidhaus. Alleen bomen Het eigenaardige is dat de Tsjechen Hoffman en Kraus beiden een tochtje om de stad Praag hebben laten maken. Na vier weken mochten zij een brief aan hun familieleden schrijven. Daarbij werd hun nauwkeurig voorgeschreven welke richt lijnen zij moesten volgen. Over de schade welke hun ongeluk heeft veroorzaakt (de Tsjechen eisen van elk 136.000 mark) konden de beide piloten slechts zeggen dat zij ten hoogste tien bo men hebben vernield en dat er in elk geval geen huizen zijn verbrand. Voorts is bekend gemaakt, dat de Tsjechen die de vliegers op 22 oktober in handen kregen op 24 oktober en 7 november officieel ont kend hebben dat Kraus en Hoffman in Tsjechische gevangenschap zaten. Pas op 14 november gaf Praag het toe. Voorts deelde het ministerie van Defensie mee dat dit de eerste keer was dat Westduitse straaljagers boven Tsjechoslowakije zijn gekomen. Daarentegen zijn tussen 6 fe- burari en 12 september 1959 vijftien Tsje chische vliegtuigen boven Westduits grondgebied geweest. De heer Massee, die werkzaam is op het laboratorium voor landmeetkunde te Wageningen perfectioneerde het zodanig, dat de Wageningse politie de uitvinding reeds in de praktijk kan toepassen. De heer Massee was in deze zaak dus zowel verdachte als vervaardiger van de val waarin hij als automobilist liep. Aan het instrument is de naam gegeven Mavi: de twee eerste letters van de namen Massee en Visser. Octrooi is aangevraagd en het T.N.O. te Delft heeft de uitvinding in on derzoek. De officier van Justitie zei in zijn requisitoir dat hij tot de conclusie is ge komen, na de werking van het apparaat te hebben gezien en gehoord ook de des kundige verklaring van prof. A. Kruidhof, hoogleraar in de landmeetkunde aan de landbouwhogeschool, dat op deze uitvin ding niets is aan te merken. Mr. Leusink had niet de minste reden om aan de so liditeit en de betrouwbaarheid van het ap paraat te twijfelen. Aangezien het heeft geregistreerd dat de heer Massee meer dan 50 kilometer per uur heeft geredea eiste de officier schuldigverklaring maaf met de oplegging van een zodanige boete dat verdachte in hoger beroep zijn zaak kan verdedigen. De kantonrechter nam er nota van dat het er niet gaat om het meet apparaat op zijn juridische merites te me ten en wilde verdachte gaarne in de ge legenheid stellen, door vonnis te wijzen conform de eis, in hoger beroep te gaan. Ik ben benieuwd wat de rechtbank er van zal zeggen zeide mr. Van de Brand. De korpschef van politie te Wageningen, inspecteur C. A. Jongboer demonstreerde later de werkwijze van de politie met de Mavi-meter. Er worden twee slangetjes 20 meter van elkaar verwijderd dwars over de weg gelegd en verbonden aan twee microfoontjes die impulsen doorge ven naar de Mavimeter. Deze is op een afstand van 100 a 200 meter met een ka bel aan de microfoontjes verbonden. De Mavimeter is voorzien van een stopbord waarvan de wijzer in beweging komt zo dra een auto over het eerste slangetje rijdt. De wijzer stopt na het passeren van het tweede slangetje. Op een tabel kan de politie nagaan of de tijd die de Mavime ter heeft geregistreerd ten aanzien van de snelheid van de auto over twintig me ter sneller is dan wettelijk is geoorloofd. Aansl. Wageningse instrumentmaker Wij herinneren eraan, dat de heer M. Gatsonides uit Bentveld in Haarlem even eens in een proefproces is gewikkeld over een door hem uitgevonden controle-appa raat, waarop eveneens octrooi is aange vraagd. De kantonrechter veroordeelde de heer Gatsonides tot de symbolische boete van elf gulden. De officier van Justi tie bij de rechtbank vroeg bevestiging van dit vonnis, maar hij was van oordeel, dat men niet van een proefproces kon spre ken, aangezien men daarvoor een overtui gend ontkennende gedachte voor nodig heeft. De uitspraak in deze zaak werd be paald op 10 december. Redactie) BORDEAUX (Reuter) De 49-jarige apotheker Jacsues Cazenave is vrijdag te Bordeaux wegens het in de handel bren gen van giftig babypoeder veroordeeld tot anderhalf jaar voorwaardelijk, een boete van 1.400 gulden en betaling van schade vergoeding. De eis was twee jaar. Na be handeling van het poeder zijn 73 kinderen gestorven. Het bevatte arsenicum. Er stond een vat in zijn werkplaats, dat vol gens het etiket zinkoxyde inhield, maar in werkelijkheid arsenicum bevatté. Het bleek niet meer uit te zoeken bij wie de fout was begaan, maar Cazenave heeft zich nalatig getoond door de inhoud van het vat niet te analyseren.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 10