H.B.U. 12.5 pet dividend en gestegen omzetten Panda en de meester-diplomaat Wereldnieuws J Toenemende regenkansen Prijsstijgingen niet te voorkomen als grondstoffen duurder worden Luchtvaartpool van Brits Gemenebest Fongers leed weer verlies I.M.F. leent Argentinië 100 miljoen dollar Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs in november 1959 In januari gesprek tussen de zes en de zeven? De olieproduktie in de Sovjet-Unie Zes percent interim dividend Philips Wm. Müller verkoopt Algarrobo-bezit ZATERDAG 5 DECEMBER 1959 2 Restitutie Oost-Borneo goedgekeurd Stoomspinnerij Twenthe emitteert Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Samenwerking Euratoom en Engeland h s Over het boekjaar 19581959 keert de Hollandsrhe Bank-Unie wederom 12 percent dividend uit. Blijkens de winst en verliesrekening zjjn de bruto-resultaten gedaald van ƒ66.455.347 tot 65.687.227. Na aftrek van honoraria en sociale lasten ad. ƒ43.969.013 (vorig jaar ƒ42.908.968) en onkosten ad. 13.907.555 14.736.431) resteert 'n bedrijfsresultaat van ƒ7.811.000 8810.000). Hiervan wordt toegevoegd aan de reserves tegen eventuele risico's en belastingen 3 (4) miljoen. Voorts afge schreven op gebouwen en toegevoegd aan extra-reserve 1.685.659 1.684.948) waar na overblijft voor dividendbetaling over het kapitaal van 25 miljoen een bedrag van onveranderd 3.125.000. De waardevermindering van enkele valuta's van landen, waarin de kantoren zijn gevestigd, noodzaakten voorzieningen te treffen, die hoger uitkwamen dan vorig jaar, opdat zoals voorheen de buitenlandse kantoren hun winsten zonder koersverlies op „globale remisekoersen" zouden kun nen remitteren. Deze remitteringen heb ben tijdens het schrijven van het verslag alle reeds plaats gevonden. Het is uitslui tend aan deze, buiten het bereik van de bank liggende, omstandigheden te wijten, aldus de directie, dat het bedrijfsresultaat een daling van 1 miljoen ten opzichte van het vorige boekjaar vertoont. Ander zijds moest automatisch voor de landen met zwakke valuta, ondermeer ter zake van de belastingen, bij omrekening in Nederlandse guldens op remisekoersen een aanmerkelijke daling optreden, tengevolge waarvan de toevoeging aan de reserves tegen eventuele risico's en belastingen met een zelfde bedrag van 1 miljoen worden verminderd. Daarnaast konden de interne reserves worden versterkt, terwijl de in terne reserves tegen onverhoopte munt verzwakkingen ruime marges aantonen. Omdat zich bij drie Argentijnse kantoren een dusdanige uitbreiding van zaken en relaties voordeed, bleef door de devaluatie van de peso de automatische daling van het balanstotaal van deze kantoren, in Nederlandse guldens omgerekend, tot 47 percent beperkt. Ook de overige kan toren der instelling, zowel in het buiten land als in Nederland, lieten een zodanige uitbreiding van zaken zien, dat niettemin het totaal van de balans uiteindelijk met meer dan ƒ52 miljoen steeg, in vergelij king met het balanstotaal van het vorig jaar. De grondstoffenprijzen Wanneer te eniger tijd de verhoudingen op de wereldgrondstoffenmarkt zich zou den gaan wijzigen, hetzij door conjunctu- Advertentie In Bombay, Londen en Sydney zijn te gelijkertijd berichten gepubliceerd over een overeenkomst, welke na onderhande lingen te Bombay, is gesloten tussen Air India International, British Overseas Air ways Corporation en de Qantas Empire Airways en die van vergaande aard mag worden genoemd. Dezer dagen werd reeds bericht dat de B.O.A.C. en de Trans Cana da Airlines een poolpartnership hadden gesloten en deze wordt thans gevolgd door een soort pool van de luchtvaartmaat schappijen van Groot-Brittannië, India en Australië. In het gezamenlijk communi qué wordt geconstateerd, dat deze lucht vaartpool is ingegeven met het doel geza menlijk in het straalverkeerstijdperk een zo groot mogelijk aandeel in het vervoer te verkrijgen. De pool zal op 1 april 1960 in werking treden, op dezelfde datum dus, waarop Airunion (Air France, Sabena, Lufthansa en Alitalia) een realiteit wordt. Indien Londen als uitgangs- en vertrek punt van de intercontinentale lijnen wordt genomen, strekt het gebied van de lucht vaartpool van het Gemenebest zich uit van de Engelse hoofdstad oostwaarts naar India, Australië, Hongkong en Japan en westwaarts van Londen tot New-York. De drie luchtvaartmaatschaDDiien zullen haar identiteit behouden, evenals haar on afhankelijkheid. Het bestuur van de Oostborneo Maat schappij n.v. te Den Haag heeft op het ogen blik het oog laten vallen op concessies op koper- en goudvoorkomens in het Cars- tenszgebergte in Nieuw-Guinea, waarbij contact onderhouden wordt met een be langrijke mijnbouwmaatschappij „van de andere kant van de oceaan". Er zijn voor bereidingen getroffen om in het eerste halfjaar van 1960 met de exploratie een begin te maken. Tevens ligt het in het voor nemen in begin 1960 in Nieuw-Guinea naar nikkel en kobalt „te gaan kijken". Aldus een mededeling, die desgevraagd door het bestuur verstrekt werd aan het ein de van twee buitengewone vergaderingen, één van preferente en één van gewone aandeelhouders, die in Amsterdam wer den gehouden. Met grote meerderheid van stemmen werd na een uitvoerige ge- dachtenwisseling door preferente aan deelhouders goedkeuring gehecht aan een bestuursvoorstel tot statutenwijzing. Dit behelsde als voornaamste punten intrek king van 1.068.750 aan preferente en ge wone aandelen en na die intrekking 20 percent terugbetaling op het kapitaal. rele invloeden, hetzij ingevolge politieke factoren zoals destijds het geval was bij het uitbreken van de strijd in Korea en door de crisis rond het Suezkanaal dan lijkt het bijna onmogelijk, dat de monetaire autoriteiten in de industrielan den een prijsstijging zouden kunnen tegen houden, aldus de hoofddirectie van de Hollandsche Bank-Unie in het thans ver schenen verslag over het boekjaar 1958 1959. De voordelen, die voor de industrielan den thans nog liggen besloten in de zeer lage grondstoffenprijzen. zouden onder dergelijke omstandigheden tot het ver leden gaan behoren, terwijl daarentegen de grondstoffen-producerende landen zouden profiteren van de hogere opbrengst van hun produkten, zodat deze landen dan tot grotere welvaart zouden kunnen komen. Het lijkt derhalve aannemelijk, concludeert de directie van de H.B.U., dat het kruipende inflatieproces in de ver schillende landen vooralsnog zal voort duren en dat de inspanningen tot behoud van een redelijk stabiel prijspeil in de na bije toekomst op aanzienlijk grotere weer standen zullen stuiten dan in de vorige verslagperiode. Gememoreerd wordt, dat in het verslag jaar 19581959 het economische, vooral op industrialisatie gerichte, groeiproces in de grondstoffen-nroducerende landen stag neerde. terwijl tegelijkertijd hun betekenis als afzetmarkt voor de westerse industrie landen in het algemeen enigermate ver minderde. In dit verband verdient het evenzeer de aandacht dat. in navolging van en als reactie on de economische blok vorming in West-Europa, onlangs ook in Zuid-Amerika de plannen tot vorming van een vrijhandelszone vaste gestalte kregen. Dit svmntoom van een nauwere economi sche aaneensluiting der Zuidamerikaanse landen op langere termijn tot op zekere hoogte de exnort van de Westeuropese in dustrielanden kunnen beïnvloeden, aldus de directie van H.B.U. Nederland In het overzicht betreffende de econo mische toestand in Nederland wordt ondermeer aandacht geschonken aan het beleid, dat de regering-De Quay heeft aangekondigd. Het streven naar afschaf fing van subsidieregelingen wordt toege juicht. Opgemerkt wordt, dat de algehele afschaffing van de uit de 's riiks schat kist geoutte prijs- en huursubsidies de mogelijkheid zou openen de inkomstenbe lasting met ruim een kwart te verlagen. Voorts wordt de mening uitgesnroken. dat bij een algemene verminderine van de belastingdruk in de eerste plaats de indertijd krachtens de bestedingsbeoer- kingspolitiek ingevoerde tariefsverhogin gen van de vennootschapsbelasting, de omzet- en personele belasting alsmede de vermogensbelasting ongedaan moeten worden gemaakt. Tenslotte verdienen ver dere mogelijkheden tot verlaging vgp de vennootschapsbelasting over bef dividend en de afschaffing van de commissarissen- belasting, de aandacht. Door de recessie enerzijds en door de noodzaak nieuwe modellen niet op de markt te brengen alvorens de excessief grote voorraden tot redelijke proporties waren teruggebracht anderzijds, heeft de n.v. Groninger Rijwielenfabriek A. Fongers te Groningen niettegenstaande een kwan titatief gunstige verkoop, haar verkoop activiteiten in 1958 niet ten volle kunnen ontplooien, aldus zegt het verslag. Geïnvesteerd werd 123.642 voor onder andere vernieuwing van produktiemid- delen. Het zwaartepunt komt op 1959 te liggen. Besteed is 400.000. Een boekwinst ad 207.083, behaald op het afstoten van enige vaste activa, werd gebruikt voor reserveringen en bepaalde voorzieningen Hierdoor konden de jaarcijfers tot betere proporties worden teruggebracht. De bruto-winst der afdelingen beliep namelijk 1.302.793 (vorig jaar 1.367.962». Alge mene onkosten vergden 1.418.193 1.856.259) en afschrijvingen 49.386 72.270), aan reorganisatie- en ontwikke lingskosten werd uitgegeven 199.268 (nihil). Als verliessaldo resteert 156.971 551.420). Opnieuw wordt het dividend gepasseerd. Gelet op hetgeen in de afgelopen negen maanden op verschillende terreinen tot stand is gebracht, meent zij dat een voor zichtig optimisme gerechtvaardigd is. Een dividenduitkering kan echter vooralsnog niet in uitzicht worden gesteld. In 1959 is de liquiditeit wederom belangrijk terug gelopen. Het Internationale Monetair Fonds heeft bekendgemaakt met Argentinië een „stand-by" kredietovereenkomst te heb ben gesloten voor de duur van een jaar en tot een bedrag van honderd miljoen dollar, ten behoeve van de uitvoering van Argen- tinië's economisch stabilisatieprogram ma. Deze overeenkomst zal worden aan gevuld door kredieten, waarover de Ar gentijnse regering in andere kringen be sprekingen voert, aldus de bekendmaking van het I.M.F. Deze nieuwe kredieten en de regeling met het I.M.F. staan buiten de kredieten van 328 miljoen dollar, die op 29 december 1958 aan Argentinië werden verleend. Voorts werd in de bekendmaking ge zegd, dat de Argentijnse regering, als zij op grond van de nieuwe overeenkomst gel den wil opnemen, zij ongeveer vijftig per cent daarvan in Amerikaanse dollars en de rest in Europese valuta zal vragen. De overeenkomst werd gistermorgen door het bestuur van het I.M.F. goedgekeurd. Naast de „stand-by" regeling met het I.M.F. zouden Amerikaanse banken ze ventig tot tachtig miljoen dollar verstrek ken die voor ongeveer de helft zouden bestaan uit herfinanciering van oude le ningen de Amerikaanse export-import- bank en het ontwikkelingsleningfonds zou den tezamen misschien vijftig miljoen dol lar geven, terwijl Europese banken nog zeventig tot tachtig miljoen dollar zouden lenen. De gang van zaken bij de Stoomspinne rij wenthe te Almelo heeft zich in 1959 verbeterd, maar is nog niet helemaal be vredigend. De invloed van de recessie van 1958 heeft als consequentie dat de resul taten van 1959 maar weinig zullen ver schillen met die van het voorgaande jaar. Verwacht wordt dat 1960 een aanmerke lijk beter jaar zal worden dan 1959. mits de prijsstijging der grondstoffen zich niet zal voortzetten. De rentevoet van de door de maatschappij uit te geven 15-jarige in aandelen converteerbare obligatielening groot 2 miljoen is bepaald op 5 percent. De uitgifte zal geschieden met recht van voorkeur voor gewone aandeelhouders in de verhouding van 2 op 1. Behoefte aan ka pitaal bestaat er niet zozeer, daar anders wel tot een aandelenemissie was overge gaan. Onder meer wordt voorgesteld het maatschappelijk kapitaal te verhogen van 5 miljoen tot 20 miljoen, alsmede een verruiming van de doelstelling der maat schappij. In verband met het ontbreken van het vereiste quorum kon in de buiten gewone vergadering van aandeelhouders geen besluit worden genomen. De prospec tus van d« converteerbare obligatielening zal op korte termijn verschijnen. Opge merkt werd nog dat de maatschappij (in clusief dochters) in totaal met 500.000 aan langlopend vreemd geld werkt. De bankschuld heeft tot voor kort 2 miljoen bedragen en is thans weer opgelopen tot rond 3 miljoen (vorig jaar 3.1 miljoen). Cuba nodigt ontwikkelingslanden uit Cuba heeft ai-.e onderontwikkelde landen uit genodigd deel te nemen aan een grote economi sche conferentie in Havana Dr. Raul Rao, de Cu baanse minister van Buitenlandse Zaken, liet in zijn redevoering over Algerije in de politieke commissie van de Assemblee een informele uit nodiging horen. Rao vroeg de medewerking van hel UNO-secretariaat voor het -organiseren van de conferentie. Concentratie in Britse vliegtuigindustrie De Britse vuegtuigtabrieken van de Hawker Siadely Group Ltd. zullen, als de aandeelhouders \an de Blackburn and General Aircraft Ltd in gaan op het aanbod, binnenkort ook de vliegtui- genfabrieken van Blackburn overnemen. Hawker Sidoeley heeft onlangs de vliegtuigenfabriek van Foltand opgenomen: Folland maakt de kleine straaljagers van het type Gnat l Opdracht 1000 p.k. sleepboot De Hollandse Scheepsbouw Associatie te Am- srterdam ontving van het bestuurscollege van hel eilandengebied Aruba (Ned. Antillenl opdracht voor de levering van een haven- en zeesleepboot. afmetingen 28.25 (over alles) x 27.- (1.1) x 6.90 x 8.50 m.. voorzien van een 1000 p.k. Werkspoor motor. Verhoging van toegestane tinexport In het communiqué, dat werd uitgegeven na afloop van de deze week te Londen gehouden bij eenkomst van de internationale tinraad. wordt medegedeeld, dat de raad de toegestane uitvoer van tin voor het eerste kwartaal van 1960 heeft vastgesteld op 36 000 ton of 6000 ton meer dan de toegestane uitvoer in het vierde kwartaal van 1959 Britse looneisen De vakbonden van een kwart miljoen arbeiders in de Britse machine-industrie hebben eisen tot loonsverhoging en kortere arbeidsduur gesteld. De arbeiders willen een veertigurige arbeidsweek in plaats van de thans geldende week van 44 uur en een loonsverhoging van vier pence per uur. Informatiekoersen gouden munten H. Drijfhout en Zoon s Edelmetaalbedrijven n.v. verstrekt de volgende informatiekoersen van Napoleons: 27.25—29.25 27.00— 29.00). De noteringen van de overige gouden munten bleven onveranderd. Ook de goud- en zilvernoteringen bleven gelijk. Promotic t« Amsterdam De heer C. D. Jongman, chef van het Econo misch Bureau van de Amsterdamse Bank. is aan de Gemeente Universiteit van Amsterdam gepro moveerd tot doctor in de economische weten schappen op een proefschrift getiteld „De Neder landse geldmarkt". Promotor was prof. mr. G. M. Verrijn Stuart, buitengewoon hoogleraar in de staathuishoudkunde en voorzitter van de Sociaal Economische Raad. Drs. Jongman is ook assistent in de sociale economie aan de Amsterdamse Uni versiteit. Maandag 30 november 1959 Laagste Hoogste Laatste Koersverschil koers koers tijdvak t.o.v. 30 okt. 96'/M 97'/i« 97 3%% Staffellening 1947 91 92H 91u/t« l*/»« 4 Nederland 1959 97% 98% 97% 6% Nat. Woningbouwlening '57 109% 109% 109% »/i« Amsterdam Rubber 107 112 111% 1 144 148% 146% 1% 378 406 Vz 405% 30 170,50 f 179.80 178.20 8.20 245 259% 259% 4- 10% Kon. Ned. Hoogovens 657 760 745 95 318 400 400 -f 76 399 412 412 4% Philips - 651 y2 736 729% 80% 690 729 708 y2 21% Wilton-Fijenoord A. 198 200% 200% Kon. Petroleum ƒ153,10 161,40 161,20 3.60 114, 124, ƒ117,50 4.50 Holland-Amerika Lijn 156 163 162 3% Kon Ned Stoomboot Mil. 163 170 169% 4% 240 248% 248 1 Ned. Scheepvaart Unie 137 141 Vz 141% 2 Omzetten (nominaal): oktober 1959 (definitief) november 1959 (voorlopig) november 1958 jan. t/m november 1959 jan. t/m november 1958 in miljoenen guldens Aandelen 68.4 Obligaties 58.8 Aandelen 86,7 Obligaties 70,6 Aandelen 72,5 Obligaties 69,8 Aandelen 887.2 Obligaties 845,7 Aandelen 488,2 Obligaties 625,2 Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt gemeld dat mogelijk omstreeks 18 ianua- ri in Parijs een bijeenkomst zal worden gehouden van de ministers der 18 bij de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.) aangesloten landen. Hierbij zou dan worden gespro ken over schakels tussen de zes landen van de E.E.G. en nieuw gevormde groep van de Kleine Vrijhandelszone. Naar werd vernomen zouden de Britse premier, Harold Macmillan en de Italiaan se eerste minister, Antonio Segni, het er over eens zijn geworden dat de O.E.E.S. het beste kader vormt voor onderhande lingen over een regeling die een handels oorlog tussen beide groepen moet voor komen. Segni heeft een bezoek van drie dagen aan Engeland gebracht. Commentaar van de Times De Londense „Times" heeft zich van daag pessimistisch uitgelaten over de kan sen op overeenstemming tussen de zes en de zeven. Het blad meent dat men aan beide kanten de kwestie van de wederzijd se betrekkingen geheel opnieuw zal moe ten bestuderen. Men zegt nu wel dat de zes duidelijk liberale bedoelingen hebben aldus de Times, doch of dit werkelijk zo is wordt in Parijs uitgemaakt en daar schijnen de optimistische geluiden niet door te klinken. Economisch gezien blijft het waar dat een gemeenschappelijke markt voor de gehele Europese economie waardevol zou zijn, evenals een gemeenschappelijke po litiek voor het-stabiliseren van de econo mische ontwikkeling en uitbreiding van de handel met de Sovjet-wereld en hulp aan onderontwikkelde gebieden. Doch de ze politiek moet nog in een vorm worden gegoten die indruk maakt op de openbare mening, zo meent de Times. Het Oil and Gas Journal meldt in zijn jongste editie dat de Sovjet-Unie in het derde kwartaal van dit jaar Venezuela is voorbijgestreefd als het op één na belang rijkste olieproduktiegebied der wereld. De Sovje: Unie komt hierdoor onmiddellijk na de Verenigde Staten. De Russische olie produktie heeft in het derde kwartaal van dit jaar gemiddeld per dag 2.688.000 bar rels bedragen, terwijl de gemiddelde pro- duktie van ruwe olie in de Verenigde Sta ten in september 6 857.000 barrels heeft bedragen of 91.000 barrels meer dan in de voorafgaande maand. Venezuela produ ceerde in september gemiddeld 2.533.600 barrels per dag of ongeveer evenveel als in de voorafgaande maand. Commissarissen en raad van bestuur van de n.v. Philips Gloeilampenfabrieken hebben, gebruik makend van de mogelijk heid voorzien in artikel 24 der statuten, be sloten over het boekjaar 1959 een interim dividend uit te keren van 6 percent op de preferente aandelen en 6 percent op de ge wone aandelen. De n.v. Gemeenschappe lijk Bezit van Aandelen Philips Gloeilam penfabrieken zal tot eenzelfde uitkering overgaan. Dit dividend zal betaalbaar zijn vanaf 5 januari 1960. 5. „Hier is uu? uurwerkje terug", sjirak de diplomaat, terwijl hij de bom op de klapperende knieën van Nummer Dertien deponeerde, „zoals u ziet, is het nog on beschadigd. Als u mij thans toestaat, mijn koffertje weer mee te nemen, is dit mis verstand op prettige wijze uit de weg ge ruimd. Doe mijn hartelijke groeten aan Nummer Een en zeg hem, dat ik de vriend schappelijke betrekkingen tussen onze landen op hoge prijs stel". Na deze woor den nam hij beleefd zijn hoed af en verliet de coupé. De beide agenten van de be vriende mogendheid bleven even als ver stijfd zitten en staarden met groeiende onrust naar de lont, die nu geheel was op gebrand. Met een zachte loei spoot een blauw steekvlammetje uit de bom. Tege lijkertijd liep een wekker af in het bin nenste van het griezelige ding. Dit bracht hen eindelijk in beweging. „Bom gaan barsten!" gilde agent Nummer Dertien, „weg ermee, raam uit!" Struikelend over elkander repten zij zich naar het raam, dat zij met onbeheerste bewegin gen trachtten open te krijgen. Na afloop van de eerste bijeenkomst in Londen van het comité van ministers voor samenwerking tussen de Euratoom en En geland, is een verklaring uitgegeven waarin wordt medegedeeld dat overeen stemming is bereikt over een nauwe sa menwerking bij de bestudering van ge controleerde kernfusie-reacties voor vreedzame doeleinden. In het kader van de samenwerking zal onder meer perso neel worden uitgewisseld en zullen de pro gramma's worden vergeleken om duplica tes bij het onderzoek te voorkomen. In januari zal een voorlopige technische bij eenkomst worden gehouden. Behalve de zes Euratoom-landen en Groot-Brittannië zullen nog vijf andere staten, namelijk De nemarken. Noorwegen, Zweden, Zwitser land en Oostenrijk, samenwerken bij het streven tot teweegbrenging van beheerste kernwarmtereacties. In aansluiting aan vorige mededelingen, maakt de directie van Wm. H. Müller Co bekend, dat met het Chileense natio- m.'.e staalbedrijf, de Compania de Acero del Pacifico s.a. (C.A.P.) dezer dagen defi nitieve overeenstemming is bereikt om trent de in Chili gelegen ijzererts-afzetting Algarrobo. In afwijking van vroeger ge maakte overeenkomsten wordt dit mjjn- bezit thans geheel aan de C.A.P. overge dragen. De verkoopprijs zal mitsdien niet meer afhankelijk zijn van de opbrengst van de uit deze mijn te exporteren ertsen, zoals aanvankelijk was geregeld. De prijs voor de overdracht zal gedu rende een periode ,van 16 jaar geleidelijk in jaarlijkse termijnen in US-dollars wor den voldaan. Hiervoor is de medewerking vlan de Chileense deviezenautoriteiten verkregen. De contante waarde kan, na af trek van een als eerste betaling ontvangen bedrag van US-dollars 1.000.000.— en voorts van het aan derden hierop toeko mende aandeel, worden gesteld op om streeks ÜS-dollars 12.000.000.—. Het onderhavige bezit staat pro memo rie te boek. Bij een ongestoorde afwik keling zullen de in de loop der jaren ont vangen bedragen aan de winst- en ver liesrekening ten goede komen. Hierbij is uiteraard rekening te houden met de daarop verschuldigde belastingen. Voorts wordt in dit verband medegedeeld, dat Wm. H. Müller Co. als agente voor de verkoop van het te exporteren Algarrobo- erts zal optreden. Tevens is Müller als technisch adviseur voor mijnbouwzaken door de C.A.P. benoemd. Wat de bedrijfsresultaten over het thans lopende boekjaar betreft, kan worden ge zegd, dat deze over de eerste 3 kwartalen niet bij die van 1958 ten achter zijn ge bleven. De inkomsten uit de ertshandel en de mijnbouw zijn bevredigend. Het scheep vaartbedrijf vertoont in verschillende sec toren enige verbetering. Het trampvaart- bedrijf vertoont echter nog een weinig rooskleurig beeld. Slagtandpijn. Peter, een der olifanten van de dierentuin van Praag, heeft al in drie dagen niet kunnen slapen van de tandpijn. Enige tijd geleden heeft hij een van zijn slagtanden gebroken, doch Peter heeft zich niet willen la ten behandelen en hij zit nu met de ge- pakken peren. Zijn oppassers hebben hem de afgelopen dagen al een hoeveel heid slaapmiddelen toegediend, die groot genoeg was om 24 mensen ge durende zes uur in diepe slaap te dom pelen, doch Peter is ei zelfs niet sla- pering van geworden. Straatschenders. Een rechtbank te Er furt in Oost-Duitsland heeft dertien le den van een jeugdbende op beschuldi ging van aanranding, diefstal en straat schenderijen tot gevangenisstraffen, variërend van één tot zeven jaar ver oordeeld. De groep omvatte in totaal een veertigtal leden. De beklaagden waren tussen de 17 en de 20 jaar oud. Als plaats van samenkomst hadden zij het clubhuis van de communisti sche jeugdbeweging in Erfurt gebruikt. Geen behoefte Bijna 2.000 door commu nisten geleide studenten hebben in Kat- mandoe een protestbetoging gehouden naar aanleiding van de Indische ver klaring dat India Nepal tegen buiten landse agressie zal verdedigen. De studenten droegen spandoeken mee, waarop India van imperialisme werd beschuldigd en de onmiddellijke intrek king werd geëist van deonderhavige verklaring, die was afgelegd door pre mier Nehroe. Zandstorm. Hevige zandstormen met windsnelheden van bijna 40 km per uur hebben vrijdag de scheepvaart door het Suezkanaal lam gelegd. Sche pen hadden soms 18 uur nodig om Port Said vanuit de Middellandse Zee te be reiken. Bom. In de Boliviaanse militaire acade mie te La Paz is vrijdag een bom ont ploft. Generaal Gilberto Guzman, de commandant van de academie, en vier cadetten zijn gedood. Dertien personen liepen verwondingen op. Kassem beter. Een menigte van naar schatting een half miljoen Irakezen trok vrijdag door de straten van het centrum van Bagdad naar het ministe rie van defensie waar premier Karim Kassem verblijft om diens ontslag uit het ziekenhuis te vieren. Kassem groet te de menigte van een speciaal plat form af bij de poort van het ministerie. Levenslang. Te Damascus is vrijdag de doodstraf geëist tegen negen van de 28 personen die op beschuldiging van spio nage voor Israel terechtstaan. Tegen de overige beklaagden werd levenslange gevangenisstraf gevorderd. Op 10 de cember volgt de uitspraak. Daags vóór de Sint. Het Spaanse staats hoofd, generalissimus Francisco Fran co heeft vrijdag te Madrid zijn 67ste ver jaardag gevierd. Hij presideerde deze dag de bijeenkomst van twaalf uur, die hij elke twee weken met zijn ministers in zijn paleis in de omgeving van Ma drid houdt. Alcohol. Vrijdag heeft het bureau voor de statistiek van de Westduitse bondsre publiek bekendgemaakt dat het aan tal ongelukken op de weg, dat door al cohol wordt veroorzaakt, steeds toe neemt. Door het rijden onder invloed werden in het vorig jaar 51.000 onge lukken veroorzaakt, of 7,3 van het tota le aantal ongelukken op de grote weg. Voor onderzoek? Een tapijt, dat behoorde aan de prins Joesoepov, van wie wordt beweerd, dat hij de monnik Raspoetin heeft vermoord, heeft vandaag op de veiling van Sotheby meer dan 31.500 gulden opgebracht. De koper was een Londense handelaar A Rosenthal. Geen echte De Londense politie zoekt naar een ongeveer 45-jarige man, die als postbeambte vermomd, donderdag avond met poststukken, die voor een waarde van 100.000 gulden waren aan getekend, is verdwenen. De man ging een Londens postkantoor binnen, nam drie postzakken in ontvangst en is se dertdien zoek. Later bleek, dat geen echte postbeambte was geweest. Niet zuiver De wereldgezondheidsorga nisatie heeft medegedeeld, dat tenmin ste drie kwart van de wereldbevolking niet de beschikking heeft over een veilige en voldoende watervoorziening. Het grootste gedeelte van de bevolking van honderden grote steden betrekt zijn water uit besmette bronnen. Het K.N.M.I. deelt mede: Het komende weekeinde zal ons land zich bevinden in de overgangszone tussen twee hogedrukgebie- den, dat bij de Azoren en een omvangrijk hogedrukgebied boven Noord-Rusland en Finland. Dit laatste heeft een kou-inval veroorzaakt die zaterdagmorgen reikte tot Noord-Denemarken, Midden-Polen en de Oekraine. Er komt zeer strenge vorst voor, bijvoorbeeld in de omgeving van Moskou en in de Baltische staten 15 tot 20 graden, iets noordelijk 20 en 30 graden Op de Oceaan is verdei een grote pressieactiviteit waar te nemen. Zo reikte vanmorgen een storing de Ierse kust, voorafgegaan door aanzienlijke luchtdrukdalingen. Deze zal waarschijn lijk naar de Noordzee koersen en zich ver enigen met het restant van de depressie die vrijdag veel regen en wind in ons land veroorzaakte. de- be- Een volgende storing verplaatst zich met zeer grote snelheid in de richting van het Kanaal. In de overgangszone zal dan ook een strijd geleverd worden tussen zeer koude en warme lucht waarvan de uitslag op langere termijn nog onzeker is. Zondag blijft het weer veranderlijk met toenemende regenkansen. WEERRAPPORTEN Maximum -tempera turen Zondag 6 december Zon op 8.31 uur, onder 16.30 uur. Maan op 12.50 uur, onder uur. Maandag 7 december Zon op 8.32 uur, onder 16.30 uur. Maan op 13.16 uur, onder 0.06 uur. Maanstanden 7 december 3.11 uur eerste kwartier 15 december 5.49 uur volle maan 23 december 4.28 uur laatste kwartier 29 december 20.09 uur nieuwe maan Hoog en laag water ir. IJmuiden Zaterdag 5 december Hoog water 7.08 en 19.33 uur. Laag water 2.41 en 15 05 uur. Zondag 6 december Hoog water 8.04 en 20.34 uur. Laag water 3.28 en 15.58 uur. Maandag 7 december Hoog water 9.06 en 21.40 uur. Laag water 4.28 en 16.59 uur. (iet hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. binnen- en buitenland i TJ ci Neerslag laatste 24 uur c *c- - O 6 SS Den Helder regenbui zzw 6 5 Ypenburg regen wzw 6 12 Vlissingen geheel beu w 8 15 Eelde geheel bew z 7 0,4 De Bilt geheel bew zzw 6 1 Twente geheel bew. zzw 8 0 Eindhoven geheel bew zw 6 0 Zd Limburg geheel bew zw 6 2 Helsinki sneeuw zzo -5 1 Stockholm zwaai h.-«- O 2 0 Oslo sneeuw no 3 6 Kopenhagen regen O 6 1 Aberdeen licht bew windst. 3 6 Londen onbewolkt w 7 0 Amsterdam zwaar bew zw 6 5 Brussel geheel bew wzw 5 7 Luxemburg geheel bev wzw 0 Parijs licht bew. w 12 0 Bordeaux regenbui wzw 12 12 Grenoble geheel beu nw 6 7 Nice zwaar bew. n 14 0 Berlijn mist windst. 4 0 Frankfort geheel beu zzw 7 0 München zwaar bew zw 5 4 Zürich motregen zzw 5 Genève geheel beu windst. Locarno geheel hew ozo 11 14 Wenen regen wnw 7 2 Innsbruck sneeuw verand. 1 8 Athene zwaar beu windst. 19 0 Rome regen w 13 0 Ajaccio zwaar bew. wnw 13 4 Lissabon onbewolkt nw 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2