TOPJAAR 1959: LABOR „Duur" onderwijs in Bloemendaal door hoge eisen, kleine klassen In en om Haarlem staan nog slechts acht molens C I Maandag begint nieuwe reeks bezinningspauzen in Vleeshal Haarlemmermeer gaat opruiming krotten sneller aanpakken Plan voor afkeuren van 200 huizen is thans in voorbereiding ZATERDAG 5 DECEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Bloemendaalse Memorie van Antwoord TWINTIG PERCENT MEER WERKT U MEE AAN EEN OF GEEF HAAR AF AAN VOOR „DE STILLE ARMEN". RECORD? GIREER UW GIFT ONS LOKET. GIRO 275107. Amsterdam wil ballet opleiding subsidiëren Restaurant lion d'Or K. R. v. Staal bevorderd tot officier Oranje-Nassau Scooterrijder breekt been en pols OlX|WStClvè"orgln Vier geestelijken richten zich tot „metgezellen' Zaadhandel JAN ROOZEN ALLES VOOR UW TUIN Expositie van werk van Jules Chapon verlengd Burgerlijke Stand van Haarlem De Gaulle volgende week naar Senegal in Afrika Kort nieuws DE EERSTE'COOP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGINGu* ZIJLWEG 63 ^TELEFOON.15141 (2 LIJNEN) Kleding Arlittiique KLEEDT U MAGNIFIQUE Amslcrdamitra.t 62 HAARLEM Tel. 11430 Aantal leden 24000 Geeft u heden op als lid voor 1960 met direct ingaande rechten PARIJS (AFP) President De Gaull( zal volgende week Senegal (West- Afrika bezoeken, waar hij vrijdag en zaterdag een bijeenkomst van de uitvoerende raad van de Franse Gemeenschap zal bijwonen. Se negal is lid van de Franse Gemeenschap. „De Ad.ria.an" in Haarlem De korenmolen „De Santhaes" te Sant poort. B. en W. van Amsterdam hebben de ge meenteraad voorgesteld de „Stichting Amsterdamse Academie voor Dansoplei ding" voor het seizoen 1959-1960 een sbusi- die van 13.600 en voor inrichtingskosten een bedrag van 4980 toe te kennen. In hun toelichting op dit voorstel zeggen B. en W. dat wanneer er voldoende ruim te in de Stadsschouwburg zou zijn gevon den, het exploitatietekort van de stichting zich zou hebben beperkt tot 10.000.-. Aan gezien in het belang van de ontwikkeling van het Amsterdams Ballet de balletzaal in de Stadsschouwburg niet op korte ter mijn beschikbaar kon worden gesteld, moest elders ruimte worden gezocht. Voorts zijn B. en W. van mening dat met de toekenning van het gevraagde subsidie geen beslissing is genomen ten aanzien van de vraag hoe de dansoplei ding in Amsterdam in de toekomst moet worden georganiseerd. Het vrijgeven van bouwvolume voor gymnastieklokalen geschiedt op uiterst bescheiden wijze. Waar al toestemming voor dergelijke bouw verleend wordt, is zulks nog uitsluitend het geval voor het middelbaar en voorbereidend hoger on derwijs en voor het nijverheidsonderwijs en dan nog alleen indien de scholen zich be vinden in zich sterk uitbreidende stadswij ken. De kans voor het lager onderwijs, waaronder dus het u.l.o., is zeer gering. Niettemin hebben B. en W. een poging om te komen tot de bouw van een zaal bij de Hartenlustschool en een bij de Ko ningin Wilhelminaschaool zeer onlangs wederom bij de inspecteur van het lager onderwijs aanhangig gemaakt. B. en W. merken op dat het geconsta teerde tekort bij het hoofdstuk Volkshuis vesting 16.023) voornamelijk moet wor den toegeschreven aan de kosten van de bouwpolitie. In antwoord op een opmerking van één van de raadsleden dat uit een statistiek van verschillende gemeenten in Noordhol land was gebleken dat Bloemendaal tot de „duurste" gemeenten wat betreft de kos ten per leerling van het openbaar gewoon onderwijs behoort, merken B. en W. op, dat Bloemendaal 65.83 per leerling per jaar beschikbaar stelt. Er zijn veertien gemeenten in de pro vincie, die een hoger bedrag beschikbaar stellen en ongeveer honderd, die het met een lager bedrag doen. Het provinciaal ge middelde voor gemeenten met gelijke om vang wordt met acht gulden per leerling overschreden. Als verklaring van de hoge bedragen in Bloemendaal geven B. en W. de volgende verklaring: de eisen, die in Bloemendaal gesteld worden zijn even eens hoog. Er is steeds gestreefd naar kleine klassen, waartoe veelal boventalli ge onderwijzers zijn aangesteld. Bij het gewoon lager onderwijs in Bloemendaal ligt het klassegemiddelde rond 32 leerlin gen, terwijl dit bij overige gemeenten rond Met het oog op de pogingen om het as pect van de stad Haarlem te verhogen door het opnieuw opbouwen van de molen uit Alblasserdam ter vervanging van „De oAdriaan", is het zo schrijft ons de heer H. Tweehuysen wellicht interessant iets te vertellen over de vroegere rijkdom aan molens in Haarlem. In vroeger tijden draaiden waarlijk in Haarlem en in de directe omgeving 103 molens lustig met hun wieken. De vele uitbreidingen van de stad en de grote toeneming van het verkeer en de industrie deden het overgrote deel van deze molens in de loop der tijden „sneuvelen" en vandaag de dag bezit Haar lem nog maar slechts acht molens. In het aardige boekje „Oud Haarlem" (1909), zo schrijft de heer Tweehuysen verder, kwamen er rond 1668 ruim vijftig molens in Haarlem voor met vaak typi sche namen als „De Dolle Hond", „De Spring in 't velt" „Slokop", „Tuchthuijs- molen", „Zielmisse", „Viervliege". In het boek „Haarlemsche straatnamen" (W. P. J. Overmeer, 1916) vinden wij even eens eigenaardige molennamen zoals „De Schup", „De Smeerinne", „De Spiegel", „De Adriaan" werd in 1778 door Adriaan de Booys opgericht op de oude fundering van de „De goede vrouw", welke toren in dat jaar gesloopt werd. Op 23 april 1932 werd „De Adriaan" een prooi der vlam men. Het merendeel van de Haarlemse molens behoorde tot de categorie indu striemolens. De nu resterende acht molens om en bij Haarlem (de stads- en walmolens zijn to taal verdwenen) zijn: 1. De Santhaes" (Zandhaas), korenmolen te Santpoort; 2. „De slokop", watermolen te Spaarnwou- In antwoord op een vraag, gesteld in de afdelingen van de gemeenteraad van Bloemendaal, waarin de gemeentebegro ting 1960 aan de orde is geweest, over het instellen van een grondbedrijf hebben B. en W. geantwoord, dat enkele jaren ge leden de raad tot de conclusie is gekomen dat de instelling van een grondbedrijf als afzonderlijke dienst voor t Bloemendaal geen zin heeft. De houtzager „De Eenhoorn" aan het Zuider Buiten Spaarne. Verscheidene leden kunnen zich niet verenigen met het door B. en W. uitge sproken voornemen het bedrag van 200.000 wegens vrij kapitaal, ontstaan door de verkoop van gronden, te zijner tijd over te brengen naar de reserve van de raadhuisbouw. Zij achten het juister, dat de opbrengst van verkochte grond ten be hoeve van de grondexploitatie wordt aan gewend. B. en W. merken op, dat zij desondanks overwegen een bedrag van 200.000 t.z.t. over te brengen naar de reserve voor raadhuisbouw. Later zullen hierover voor stellen aan de raad worden aangeboden. Verscheidene leden hebben de achter stallige onderhoud, als gevolg van de be stedingsbeperking ter sprake gebracht. B. en W. antwoorden, dat voor het onderhoud van de wegen in de begroting 1959 reeds een belangrijk bedrag is gevoteerd. Het college onderschrijft de wenselijkheid van de samenstelling van een investeringsplan. Een dergelijk plan komt pas tot zijn recht wanneer een nieuwe financiële ver houding tussen rijk en gemeente tot stand komt. i Gymnastiekzalen Advertentie Hotel-Café- Bij gezellige muziek een heerlijk DINER ƒ5.— Gebonden Tomatensoep Kalfslever met spek Appelmoes Gebakken aard. Coupe Panaché TELEFOON 10281 Dc heer K. R. van Staal te Heemstede, directeur van het uitgevers- en drukkers- bedryf Boom-Ruygrok te Haarlem en vice- voorzitter van het hoofdbestuur van de Ne derlandse Vereniging van Ex-politieke Ge vangenen, die vandaag zijn zeventigste verjaardag viert, is bij bevordering be noemd tot officier in de orde van Oranje- Nassau. De jarige kreeg vanmorgen bezoek van mr. C. L. W. Fock, secretaris-generaal van het ministerie van Algemene Zaken, die mededeling deed van de bevordering. Daarbij waren familieleden, bestuursleden van de Nederlandse Vereniging van Ex- Politieke Gevangenen uit bezettingstijd en afgevaardigden van andere verenigingen tegenwoordig. Vanmiddag houdt de heer Van Staal een receptie in restaurant Brinkmann. Vrijdagmiddag is door nog onbekende oorzaak op de hoek van de Brederode- straat-hoek Dr. Kuiperstraat in Zandvoort een auto, bestuurd door een 39-jarige Haarlemmer, in botsing gekomen met een door een twintigjarige Zandvoorter be reden scooter. De scooterrijder kwam te vallen en brak een been en een pols. Hij is naar het Grote Gasthuis in Haarlem overgebracht. Advertentie m g I moderne binnenweg 95 - heemstede tel. (02500) 39470 38 a 40 ligt. Hierdoor zijn er in Bloemen daal naar verhouding meer klasselokalen nodig, die de exploitatie per school en per leerling ongunstig beïnvloeden. Bovendien zijn op de gewone dienst voor 1959 voor onderhoud der schoolgebouwen verschillende achterstallige voorzieningen opgenomen, die in twee voorgaande jaren in verband met de bestedingsbeperking achterwege zijn gelaten. In Bloemendaal nemen 1465 leerlingen aan het zwemonderwijs deel. B. en W. ne men niet in overweging van de ouders een bijdrage te vragen, omdat het zwem onderwijs deel uitmaakt van de lichame lijke opvoeding. Wéér richten zich deze winter enige Haarlemse geestelijken rooms-katho- lieke en protestantse tot hun „met gezellen op deze vaak zo hachelijke levensbaan" met de uitnodiging aan ieder om een serie bezinningspauzen in het middaguur in de Vleeshal te be zoeken. Zij zetten daarmee een werk voort, dat in het eind van de vorige winter gedurende de maand maart uit een persoonlijk initiatief werd geboren. Zij spreken hierbij niet namens of in op dracht van hun kerken, zij beogen geen werving onder buitenkerkelijken, maar zij willen alleen maar „metgezel" en „mede pelgrim" zijn van anderen, hen ontmoeten en, zoals zij het in hun aankondiging for muleren „ieder vanuit onze eigen overtui ging en vanuit ons eigen standpunt de be zoeker een richting wijzen naar waar wel licht voor hem uitzicht en zekerheid te vin den is". De bezinningspauzen van maart van dit jaar werden iedere middag door gemid deld enkele tientallen mensen bezocht en zij hebben gevolgen gehad, welke de gees telijken er thans toe deden besluiten op herhaald verzoek met een nieuwe serie te beginnen. Pater S. Duynstee is de enige in hun ge zelschap, die dit jaar door zijn werk ver hinderd is om mee te werken, maar zijn plaats wordt ingenomen door pater C. van Baarle en pater C. van de Nieuwenhof. Van het oude team werken nog mee de hervormde predikant ds. N. van Egmond en de gereformeerde predikant ds. H. W. Wierda. De bezinningspauzen, waarvoor Haarlems Bloei opnieuw de Vleeshal ter beschikking stelde, beginnen maandag. Het programma is weer hetzelfde inge deeld als de vorige keer: om 12.15 uur grammofoonmuziek, om 12.35. uur tot 12.45 een praatje van een der geestelijken en daarna gelegenheid tot gesprek. Programma Het thema van de eerste week luidt: „Verwachten of afwachten". Het programma voor deze week is als volgt: maandag: „Blindvliegen", ds. N. van Egmond, dinsdag: Land van Belofte", pater C. van de Nieuwenhof, woensdag: „Beter één vogel in de hand?", pater C. van Baarle, donderdag: „Die kun je wel afschrijven", ds. N. van Egmond, vrijdag: „Ontgoocheling", ds. H. W. Wierda, zater dag: „Verwachten of afwachten", pater C. van Baarle. Het thema voor de daaropvolgende week luidt: „Er wordt op ons gewacht". Het programma volgt hieronder. Maandag: „Wat komen we tekort als we niets tekortkomen?", pater C. van de Nieuwenhof, dinsdag: „De kerstboom heeft geen wortels", pater C. van Nieu wenhof, woensdag: „Ik laat me niets wijs maken", ds. H. W. Wierda, donderdag: „Ik zoek een mens", pater C. van Baarle, vrijdag: „Wees nu eens eerlijk", ds. H. W. Wierda, zaterdag: „Er wordt op ons gewacht", ds. N. van Egmond. Er resteren dan nog nier middagen in de derde week, waarvoor het programma nog moet worden vastgesteld. Ds. Van Egmond, die ons deze mede delingen verstrekte gaf te kennen, dat het het ideaal van zijn team is om uiteinde lijk ook in Haarlem iets soortgelijks te krijgen als de „telefonische hulpdiensten" die in Rotterdam en Den Haag door ziels- zorgers van verschillende richtingen zijn opgericht en aan een dringende behoefte tegemoet blijken te komen. Maar de or ganisatie, welke dit met zich meebrengt is van die aard, dat dit vooralsnog moei lijk verwezenlijkt zal kunnen worden. Ook de voorbereiding van deze pauzen lever de al zodanige kosten op „dat we ergens op een of andere manier geld vandaan moeten zien te krijgen," zo zei hij. Dit is geen kerkelijk maar ons eigen initiatief, bij de kerken kloppen we dus niet aan." Daarom voegde hij er meteen zijn giro nummer maar aan toe: 211684. Advertentie De bruidegom geheel verzorgd voor 30. De nieuwe woningen in Haarlemmer meer zien er aantrekkelijk uit. Ge streefd wordt naar grotere dorps kernen, waar de mensen meer gemeen schapsleven kunnen opbouwen dan bij de verspreide bebouwing het geval kan zijn. De bewoners uit de afgekeurde wonin gen zullen naar de dorpscentra worden overgeplaatst, waar zij meer deel aan het gemeenschapsleven kunnen hebben. Be zien wordt op welke wijze de vrijkomende ruimte voor verfraaiing van het landschap kan worden gebruikt. In opdracht van de gemeente werkt de landschapsdeskundige ir. Roorda van Eysinga in Delft aan een landschapsplan, dat ondermeer richtlijnen voor de beplanting langs dijken en wegen zal geven. De sanering van de dijkbebouwing zal nu niet langer worden uitgesteld. De ge meente Haarlemmermeer acht dit om redenen van volksgezondheid en hygiëne alsmede uit sociaal oogpunt niet langer verantwoord. Zij rekent er hierbij op dat provinciale en rijksinstanties begrip heb ben voor haar beleid door bij de toewij zing van woningwetwoningen met de sa nering rekening te houden. „De heren uit Den Haag zouden eens de moeite moeten nemen de krotten te komen bekijken. Dan zullen ze wel overtuigd zijn van de nood zaak om meer woningwetwoningen be schikbaar te stellen", zei een ambtenaar van de gemeente. De meeste krotten komen voor in het zuidelijk deel van de gemeente. Hier zijn buurten, waar 67 en 45 percent van het totale aantal woningen uit krotten be staat. Van de verspreide bebouwing in het agrarische gebied bestaat 25 tot 35 percent uit krotten. Het betreft hier voor al zgn. bedrijfswoningen voor landarbei ders op en bij de bedrijven van de boeren. Verwonderlijk is dat de landbouwers zelf maar sporadisch tot vernieuwing van de bedrijfswoningen overgaan. Een enkeling komt hier wel toe, mede uit noodzaak om bij het aantrekken van bekwaam perso neel een goede woning beschikbaar te kunnen stellen. Maar bij voldoende me dewerking van landbouwers zouden veel meer huizen kunnen worden vernieuwd. Te weinig houdt men er rekening mee dat woningwetwoningen voornamelijk moeten worden bestemd voor de financieel min- der-draagkrachtigen. Nieuwe bouw Momenteel zijn in Haarlemmermeer 531 woningen in aanbouw, waarvan 126 wo ningwet-woningen. In Hoofddorp-Oost ver rijzen zeventig woningwetwoningen naar een plan van de Rotterdamse architect E. Advertentie SPEKSTRAAT 5 TELEFOON 16061 De expositie van Jules Chapon in Gale rie Espace in Haarlem, die aanvankelijk tot 6 december zou duren, is verlengd tot 12 december. De tentoonstelling is dage lijks geopend van 11—17 uur. Des zondags gesloten. BURGERLIJKE STAND VAN BENNEBROEK OVERLEDEN: H. A. J. Roozen, oud 77 jaar, wed. van F. M. Krook (man); G. Ra- vensberg, oud 84 jaar, echtg. van C. H. Pie- penbrink (man). BEVALLEN van een zoon, 3 dec.: M. C. BakkerVan Vuuren; 4 dec.: M. van DijckVan der- Veen; J. A. Heijerman Schouten; A. M. van der Hulst—Schoorl. BEVALLEN van een dochter, 3 dec.: A. SchwithalSwart; J. E. MaasEichhorn; 4 dec.: M. van DijckVan der Veen; E. M. OostergetelWilmink. OVERLEDEN, 3 dec.: C. E. Tent—Nuse, 74 j., Kamperlaan; H. van DijkVeldema, 49 j., Gasthuisvest; G. L. Arink, 89 jaar, Westerhoutpark; A. S. Michel, 77 jaar, Hazepaterslaan. ONDERTROUWD, 4 dec.: C. P. Voorting en E. Vis. Advertentie de; 3. Het watermolentje aan de Klever laan bij de Heussensstraat; 4. „De Veer", watermolen te Penningsveer; 5. „De Een hoorn", houtzaagmolen aan het Zuider Buitenspaarne; 6. Een watermolen in Haarlemmerliede; 7. Een watermolen in de Vijfhuizerpolder en 8. Het voormalige watermolentje bij Groenendaal. De heer Tweehuysen betoogt verder, dat wij alles in het werk moeten stellen om het restant van de molens in Nederland (993) te bewaren, te meer daar tegen woordig met succes getracht wordt de molens te gebruiken bij de elektriciteits opwekking. De vele proeven, welke door de „Stichting elektriciteitsopwekking door windmolens" genomen zijn bij de molens van Adorp (Groningen), Oudeschild (Texel), de molen „De traanroeier" te Wervershoof in Noordholland, de molen „De Hoop" te Westbroek in Utrecht hebben uitstekende resultaten opgeleverd. Al deze experimenten gingen overigens in samen werking met de vereniging „De Hollandse Molen", die voor het behoud van de mo lens voortdurend in de bres staat. Een van de grootste problemen, waarmee de moeilijk bestuurbare gemeente Haarlemmermeer heeft te kampen, is dat van de krotwoningen. Het aantal slechte huizen is hier bijzonder groot. Wie over de uitgestrekte ringdijk rijdt en de lintbebouwing bekijkt, ziet de tegen de dijk gezakte huisjes in grote aantallen staan. De kleine contingenten woningwetwoningen hebben de gemeente tot nu toe verhinderd het probleem van de krotwoningen drastisch aan te pakken. De gemeente zal nu echter in sneller tempo verouderde huizen onbewoonbaar verklaren. Een voorstel is thans in voorbereiding om, in overleg met de provin ciale directie voor de volkshuisvesting en de bouwnijverheid, ongeveer twee honderd huizen af te keuren. Arbeidsongeval. Vrijdagmiddag wa ren enkele tuinlieden achter een perceel aan de Vijverweg in Bloemendaal bezig met het afzagen van takken. Daarbij kreeg een 55-jarige hovenier een tak tegen zich aan, waardoor zijn rechterbeen brak. Hij moest in het Marinehospitaal te Overveen worden opgenomen. Inbraakje. In de nacht van vrijdag op zaterdag is er ingebroken in een kiosk aan de Korte Kleverlaan te Haarlem. Er worden twintig spritskoeken (waarde 3.-) vermist. Advertentie MOHAIR MUTSEN SJAALS HANDSCHOENEN RDKSSTR.W. 127, HAARLEM De oude watermolen „De Slokop" te Spaarnwoude. Haarlemmermeer heeft niet minder dan vijftienhonderd krotwoningen. Er zijn 2816 huizen met tekort slaapruimte. Wat dit betreft is Haarlemmermeer, na Am sterdam en Haarlem, in grootte de derde gemeente in de provincie. Onder de krot ten rekent men de één-en tweekamerwo ningen van vóór 1906. Enkele van deze hui zen zouden misschien nog zijn op te knap pen, maar er zijn ook wel woningen van na 1906 die aan het afkeuren toe zijn. Verreweg de meeste van deze huizen staan langs de dijken, die hierdoor tevens worden ontsierd. De huizen voldoen niet aan de minst elementaire wooneisen. Er zijn woningen, waar echtparen met vier, vijf en zes kinderen op een hokkerig zol dertje slapen. Om de wind weg te bannen aan de dijk en in de polder kan het waaien hebben de mensen de kap van het huis met karton of board afge schermd. Bij slecht weer moeten op de zoldertjes dikwijls een paar schalen wor den geplaatst om de regendruppels op te vangen. De muren zijn soms gescheurd en behalve de wind doet het vocht zich in de ze huizen sterk gelden. Met als gevolg dat deze krotten dikwijls broeihaarden zijn van reumatische aandoeningen. In vele gevallen worden deze krotten be woond door bejaarde mensen, van wie de man als landarbeider is gepensioneerd, Deze mensen hebben daar meestal jaren lang gewoond en zijn moeilijk uit hun huis je te krijgen. Zij zijn vertrouwd met de omgeving en gewend aan het ongerief, dat zij als zodanig niet meer ervaren. Daartoe komt dat zij een lage huur behoeven te be talen. Drie gulden huur per week voor een huis is niet veel. Zij zien zo op tegen de hoogte van de na-oorlogse huren dat zij liever in het oude huis blijven. In de na-oorlogse jaren kon van onbe woonbaar verklaren weinig komen, omdat toch onvoldoende nieuwe huizen beschik baar konden komen. En vanzelfsprekend heeft het weinig zin om huizon af te keuren als er toch niet voor een vervanging kan worden gezorgd. De gemeente Haarlem mermeer streeft naar sanering van de dijkbebouwing. Langs de dijken worden in hoge uitzondering nieuwe huizen toege staan. In Haarlemmermeer staan veel van deze huizen. Er zijn er van nog slechter kwaliteit: huizen die maar weinig be schutting bieden tegen wind en water en weinig woon- en slaapgelegenheid voor de soms grote gezinnen. F. Groosman. Deze huizen zien er aan trekkelijk en degelijk uit De eerste van deze huizen zullen eind januari klaar zijn. Woningwetwoningen zijn ook in aanbouw of pas gereedgekomen in Rijsenhout (Aals- meerderbuurt-zuid), waar dertig gezin nen uit Rijk zijn gehuisvest. Van de parti culiere woningen komen de meeste in Badhoevedorp. Plannen zijn voorts gereed voor drie honderd woningwetwoningen, die zullen worden gebouwd in Hoofddorp, Badhoeve dorp, Nieuw Vennep en Zwanenburg. Voor premiebouw zijn niet minder dan vijfhon derd aanvragen ingediend. Hiervan zullen er 190 in Badhoevedorp, 205 in Hoofddorp, zeventig in Zwanenburg en veertig in Nieuw Vennep komen. Deze aanvragen zijn bij de provinciale directie voor de volks huisvesting in Haarlem in behandeling. In voorbereiding zijn plannen voor de particuliere bouw van 250 huizen in Zwa nenburg, de grond hiervoor wordt al bouwrijp gemaakt, en ruim tweehonderd woningen in Nieuw Vennep. Hoe groot deze particuliere bouwactivi teit ook is, zij betekent echter geen oplos sing voor de vervanging van de krotwonin gen. Want voor de bewoners van krotten zijn de huren van de particuliere huizen te hoog. Deze mensen kunnen alleen met woningwetbouw worden geholpen. Maar hiervoor zullen dan ruime contingenten be schikbaar moeten komen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5