RENAULT OP EN OM HET BINNENHOF I FILATELIE AUTOMOBIELEN Minister Korthals komt spreken op diner der „havenbaronnen,, PUZZEL NUMMER DERTIEN Fedde Schurer vindt vermaan over de „toto" onbehaaglijk Antilliaanse vlag voor de Koningin Spoorwegtentoonstelling bij opening station ZATERDAG 5 DECEMBER 1959 9 KERKELIJK LEVEN Kerkelijk Nieuws Automobielbedrijf HARDEBELT Baldakijn voor de Koningin Ambassadeur De la Rosa naar Caracas AMSTERDAMS ALLERLEI Formosa-Chinezen waren niet ongewenst 1 2 3 5 6 7 5 9 10 11 12 13 14 15 16 EE N O PLOSSI N G VOOR WINTERHANDEN: UNIVERSELLE tube 2.50 Onlangs hebben wij u in deze rubriek verteld hoe zeer twee grote protestantse kerken in ons land, de hervormde en de gereformeerde, zich gericht hebben tegen de voetbaltoto. Gezien de actualiteit van het onderwerp zal het u niet verbazen, dat deze kerkelijke publicaties grote aandacht hebben getrokken en dat zij hier en daar van uitvoerig commentaar zijn voorzien. Sommigen betuigen hun instemming met de hervormde en gereformeerde visie, maar anderen hebben hun critiek op de kerkelijke uitspraken niet gespaard. Wat dit laatste betreft, de bekende Frie se publicist Fedde Schurer heeft er in zijn blad, de Friese Koerier, het zijne van ge- gzegd. Hij schrijft onder meer het volgen de: „In de uitspraken der kerken wordt de indruk gewekt, alsof de miljoenen, die op het land werken of huizen bouwen of in een fabriek staan voor een doorgaans karig loon, dat doen uit een zekere morele voor keur. En men schijnt te vrezen, dat deze moraal door de toto een onherstelbare schok zal krijgen. Wij geloven dat dit ver keerd gezien is. Te allen tijde zijn er tus sen deze werkende mensen ook anderen geweest, die financieel en intellectueel ge noeg mans waren om op het geschikte tijd stip bepaalde waardepapieren in te kopen of van de hand te doen, en om daarmee soms grote bedragen te incasseren, waar voor zij niet hadden gewerkt. Te allen tijde zijn er firma's geweest die, zonder dat de grondstoffenprijzen of de arbeidslonen daartoe noopten, met andere firma's de afspraak maakten de prijs van bepaalde artikelen met een bepaald bedrag te ver hogen. Dat betekende, dat zij zich met grote bedragen verrijkten, ten koste van de consument en tegen, althans zonder diens wens. Is dit iets anders dan wat de kerken hier bedoelen met het verbreken van het ver band tussen eerlijke arbeid en inkomen, en wat zij bedoelen met geldzucht en ont aarding? Maar als het niet anders is, dan moet het toch wel zeer merkwaardig he ten, dat de kerken zich over deze zaken nimmer hebben ingelaten, terwijl ze toch zeker wel met deze manipulaties op de hoogte waren. Zelfs bij deze gelegenheid, die hen er eigenlijk boven op plaatste, heb ben zij er met geen woord van gerept". Hoe vreemd men tegenover de voetbal toto mag staan, men zal volgens Schurer moeten toegeven, dat hier geen geld van anderen wordt bemachtigd tegen de zin van die anderen. Hij ziet niet in, waarom het onzedelijker zou zijn een toto-papiertje te kopen en een lijstje in te vullen, dan zich te voorzien van een bepaald soort aandelen, in de hoop dat ze met sprongen omhoog zullen gaan. Natuurlijk zit er een gevaar in, maar men moet de proporties niet overdrijven. „Gevaarlijk, dat iemand die een week loontje van 60 k f 70 gewend is, plotse ling de beschikking krijgt over vijftig of tachtig mille? Allicht, maar zit er ook niet een bijzonder aardige kant aan? Boven dien zijn de genoemde bedragen, die zo iemand eens in zijn leven in de schoot val len, nauwelijks groter dan het jaarlijkse bedrag, dat menige commissaris van een grote onderneming toucheert alleen voor het geven van zijn naam. Ook wij menen dat er ten aanzien van de toto zekere grenzen in acht genomen dienen te worden, dat de regering moet zorgen voor een redelijk aandeel voor de belastingen, en dat een groot percentage van de pot ten goede moet komen aan de sportorganisaties en aan andere maat schappelijke doeleinden. Dat laatste vindt de Hervormde Kerk ook al zo erg. Waar om eigenlijk? Geen mens hoeft natuurlijk mee te doen, wanneer hij geen behagen in dit spel schept of er bezwaren tegen koestert. Maar het gaat te ver, wanneer men deze persoonlijke opvatting wil opleg gen aan een meerderheid die er anders over denkt; gezien het grote aantal rooms- katholieke in Nederland, die toch waar lijk geen halve wilden zijn, moet men voorzichtig zijn met die andersdenkenden de genoemde ondeugden in de schoenen te schuiven. De Gereformeerde commissie heeft aan haar afwijzing nog een positief ele ment toegevoegd: „daar de christelijke sportbeoefening recht heeft op onze be langstelling, zullen we als christenen meer dan tot nu toe voor deze vorm van vrijetijdsbesteding belangstelling moe ten tonen, ook om uitwassen en afglijdin gen te voorkomen". Betekent dat nu dat wij, ook al voelen we geen steek voor voetballen, ons des niettegenstaande naar de zaterdags-wed- strijden moeten slepen, met het nobele doel uitwassen te voorkomen? Ik denk, dat de spelers zulke kwalijke supporters zouden zien aankomen. Over het algemeen zit er in beide rap porten weinig overtuigends. Zij, die zich het best bevinden bij de puriteinse tradi tie, zullen in dat gevoelen worden ver sterkt de'anderen zullen niet geloven in alle diskwalficaties van een volgens hun opvatting onschuldig spel. Er zit aan een dergelijk met veel gewicht door de kerk gegeven officieel vermaan altijd een onbehaaglijke kant. In de loop der tijden zijn er zulke uitspraken versche nen over het roken, over de haardracht van de vrouw, over toneel en film, over men weet niet wat. Later werden die din gen dan weer met enige schaamte opge borgen. Het zou beter en waardiger zijn, wanneer de kerk zich hield bij de verkon diging van het evangelie, in plaats van zich in te zetten voor een theologisch uitermate bedenkelijk begrip als „geeste lijke volksgezondheid". Geref. Kerken Beroepen te Wcsteremden H. Kremer, kand. te Een (Dr.). Beroepen te Lochem W. A. Jelsma te Woudsend. Vrije Evang. Gemeenten Beroepen te Zwolle J. A. Hamers te Ber- gum (Fr.). Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ommen M. van den Bosch te Nigtevecht Bedankt voor Burgh M. G. L. den Boer te Chaam. Baptisten Gemeenten Beroepen te Muntendam Ph. Lindeman te Stavoren. Advertentie Rijksstraatweg 249 - Haarlem-Noord Telefoon 57455 Advertentie In paleis Soestdijk heeft de Antilliaan se gevolmachtigde minister, de heer W. F. M. Lampe, de Koningin de eerste nieu we vlag voor de Nederlandse Antillen aan geboden. Minister Lampe was vergezeld door de Antilliaanse vice-premier en mi nister van Economische Zaken, de heer C. D. Kroon, en de minister van Finan ciën, de heer J. E. Yrausquin. De nieuwe Antilliaanse vlag, vervaardigd in Neder land, bestaat uit een wit veld, waarop een rode en een blauwe baan elkaar kruisen. In het midden van de blauwe baan zijn in een ovale rangschikking zes witte ster ren aangebracht, die de zes eilanden (Cu racao, Aruba Bonaire, St. Eustatius, Sa ba en Sint Maarten) symboliseren. De vlag is kortgeleden wettelijk vastgesteld. Zij zal op Statuutdag (15 december) op de Antillen worden ontplooid. Het korps officieren van zee-, land- en luchtmacht heeft het plan gevormd aan de Koningin een baldakijn aan te bieden, bestemd voor gebruik bij plechtigheden van verschillende aard. De Koningin heeft haar goedkeuring aan dit plan gehecht en uit enkele ontwerpen een keuze gemaakt. Als regerend vorstin beschikte ook Prin ses Wilhelmina over een baldakijn, haar aangeboden door de officieren van de krijgsmacht. Dit baldakijn ging tijdens de tweede wereldoorlog verloren. Het voornemen bestaat om het nieuwe baldakijn aan te bieden vóór de dag van het derde lustrum der bevrijding, 5 mei 1960. Vrijdagmiddag is de Venezolaanse am bassadeur in Den Haag, de heer Julio Al-1 fredo de la Rosa, per K.L.M. van Schip hol vertrokken met bestemming Caracas. De Venezolaanse ambassadeur zal in de hoofdstad van zijn land met de minister van Buitenlandse Zaken besprekingen voeren over het incident met de Cubaan se vliegers in de Nederlandse Antillen. De heer De la Rosa is nu vijf jaar in Den Haag geaccrediteerd, waarvan de laat ste drie jaar als ambassadeur. In al die jaren is hij niet in Caracas geweest, ook niet voor vakantiedoeleinden of voor fa miliebezoek. Hij hoopt zo spoedig moge lijk naar Den Haag terug te keren na de besprekingen in Caracas. (Van onze Amsterdamse redacteur) In de dagen, dat in tienduizenden huis kamers de Kerstbomen worden opge tuigd, komen in de grote zaal van Kras- napolsky een kleine duizend mannen bij een, die zich opgeruimd achter feestelijk gedekte tafels zetten. Zij vormen het Am sterdamse Havengilde de „havenba ronnen" worden zij weieens genoemd en het is een goede traditie geworden, dat zij zich in de decembermaand aan het „havendiner" zetten. De eveneens tradi tionele aangename sfeer op deze bijeen komsten typeert de eendracht onder de mannen, die gezamenlijk trachten de Am sterdamse haven verder uit te bouwen! Dit jaar op 17 december is er een „vreemde eend" in de buit: drs. H. A. Korthals, minister van Verkeer en Water staat. Het zal wel geen toeval zijn, dat juist de minister van Waterstaat is uit genodigd een tafelrede te houden. Hij zal spreken over de ontwikkeling van de hoofdstedelijke haven en over de daaraan verbonden problemen, de tunnels bij voorbeeldAmsterdam hoopt dat zijn woorden het diner tot een feest zullen maken. Jardin-Jordanne-Jordaan De gepensioneerde geschiedenisleraar J: Z. Kannegieter, van wiens hand reeds vele publikaties over Oud-Amsterdam zijn verschenen, heeft degenen, die dachten te weten waar de naam „Jordaan" van daan komt, aan het twijfelen gebracht. Algemeen werd aangenomen dat hier sprake was van een verbastering van het Franse woord jardin (tuin), dat in de Franse tijd ingang zou hebben gevonden op grond van de vele achtertuintjes en hofjes in deze volksbuurt. Dat de naam Jordaan reeds wordt aangetroffen in een oud volksrijm uit 1718, is een ontdekking van de heer Kannegieter, die in zijn laat ste publikatie, „De Amsterdamse Jor daan", schrijft: „Zeer waarschijnlijk heb ben landverhuizers, afkomstig van het Franse district Cantal, die eind zeven tiende, begin achttiende eeuw onderdak hadden gevonden in de straten, gangen en sloppen van het westelijke Amsterdam, de Prinsengracht vergeleken met de Jor- danne (zij rivier van de Dordogne), „de bijnaam Jordanne voor de Prinsengracht (langs de boorden ervan was in die tijd een groentenmarkt) zal door de buurtge noten van de Franse Amsterdammers in de verhollandste vorm zijn overgenomen". Schone stad Afgezien van de souveniertjes die zo'n 60.000 honden dagelijks op straat achter laten, is Amsterdam een schone stad. Die reinheid is voor een deel te danken aan de activiteiten van <jie gemeentelijke was-, schoonmaak-, bad- en zweminrichtingen. De directeur, de heer J. H. A. Hardeman, heeft ons eens voorgerekend wat zijn dienst jaarlijks voor werk verzet De schoonmaakdienst „doet" een half mil joen woonkamers of 18 miljoen vierkante meter vloeroppervlak, lapt 4.500.000 vier kante meter ramen en maakt 425.000 ka chels aan. De gemeente-wasserij ver werkt 2.500.000 kilo wasgoed en in de was huizen doen de huisvrouwen zelf 700.000 kilo was. In scholen en gebouwen worden 650.000 schone handdoeken bezorgd en de dienst onderhoudt 3500 markiezen. Ten slot te: de Amsterdammer is ook rein op zijn lichaam: in de zwembaden worden jaar lijks 600.000 en in de badhuizen 2 miljoen kaartjes verkocht. ,,'t Sterretje" exit Per 1 januari krijgt het Amsterdamse nachtleven een geduchte knauw. Met in gang van die datum zal het bekende café ,,'t Sterretje" in de Nieuwe Amstelstraat bij het Waterlooplein niet meer bestaan. ,,'t Sterretje" is een café met een „vroeg- vergunning" het opent reeds om vier uur 's morgens. En omdat op dat tijdstip de nachtclubs worden gesloten, komen in ,,'t Sterretje" de late boemelaars samen, die de hele nacht willen „doorhalen". De buurtbewoners zijn daar niet erg mee in genomen, want de fuifnummers kunnen nogal wat lawaai maken. Kortgeleden is de vergunninghoudster van het café over leden en B. en W. hebben besloten de ver gunning na 1 januari niet meer te ver lengen. Rond het Waterlooplein zal des nachts voortaan rust heersen. Weer vijf jaar Het K.L.M.-gebouw op het Museum plein te Amsterdam zou per 1 januari 1960 moeten zijn afgebroken. Bijtjjds heeft de gemeenteraad de vergunning, die destijds voor vijf jaar werd verleend, nog eens met vijf jaar verlengd. De luchtvaart maatschappij is destijds zo verstandig ge weest om het semi-permanente kantoorge bouw zo stevig te maken dat de vergun ning desnoods nóg twee of drie maal ver lengd kan worden. Want niemand gelooft dat de ondergrondse spoorweg naar Schip hol en een nieuw K.L.M.-stadion op het Museumplein er spoedig zullen komen In antwoord op vragen van het Tweede- Kamerlid de heer M. Bakker (C.P.N.) hebben de ministers van buitenlandse Za ken en van Justitie bevestigd, dat op de vergadering van de vereniging „Neder- land-Vrij-China" van 9 oktober de vreem delingen Lee Nan Shing en Roland H Avang aanwezig zijn geweest. De minis ters zeggen echter, dat de aanwezigheid van deze vreemdelingen op de bijeen komst, die een besloten karakter had voor zover kon blijken niet in strijd met de openbare orde was, evenmin als de bijeenkomst zelf. Daarom menen de mi nisters dat er geen aanleiding bestond hun de toegang tot ons land te ontzeggen. Zij hebben reeds eerder visa voor Nederland gehad. Er bestaat ook geen aanleiding de activiteiten van de vereniging te verbie den, aldus de ministers. 'i I' O -tfiv UëLTKflTM/ i. Het algemeen debat over de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen heeft in zeker opzicht verhelderend gewerkt. Voor het begin scheen het denk baar, dat minister Cals, wanneer zijn ..Mammoet-ontwerp". r!at belangrijke hervormingen op het gebied van het voort gezet onderwijs tot stand beoogt te bren gen straks in behandeling zal komen, daarbij wel eens schipbreuk kon lijden. Eerst leek het er namelijk op alsof de regeringspartijen zich in dezen aan niets gebonden hadden. Thans is wel duidelijk Onder A woorden in vullen van zes letters. De woorden onder B bestaan uit dezelfde letters als de woor den onder A min een letter. De overge bleven letter van elk woord moet men onder C invullen. De volgorde der letters mag veranderd wor den. Bij juiste op lossing leest men on der C een zegswijze. 1. a: verdriet; b: soort hamer. 2. a: wederk. voor- naamw.; b: pookijzer. 3. a: steenkolen wagen, gekoppeld aan Ie locomotief; b: stap. 4. a: gem. in N. Brab; b: benedendeel van de rug. 5. a: stad in Engeland: b: dwalen. 6. a: mannelijk be roep; b: vrijbuiter. 7. a: gem. in Gelder!.; b: vragen naar. 6 a: grassteppe in Hongarije; b: stenen opstap van een huis. 9. a: oplopende vlak te: b: bloem. 10. a: drempel; b: «oort sleutel. 11 a: bos; b: gem. in N. Brab. 12. a: elektriciteit die zich verplaatst; b: hevige wind. 13. a: stad in Z.H.; b: boom. 14. awijze leidsman; b: hoog bouwwerk. 15. a: min, laag; b: gem. in N. Brab. 16. a: schikgodinnen (Germ. Myth.); b: Europeanen. OPLOSSING NUMMER 12 Horizontaal: 1. noest. 5. genot, 10. orde, 12. mare. 13. rei, 14. Eem, 16. aal, 17. tan gens, 18. aai, 20. Don, 21. toe. 23. Adèle. 25. Steen. 27. LB (moest zijn EE), 28. s.s.. 29. loet, 30. smet, 31. ka, 32. eb. 34. Lassa, 37. André, 39. are. 40 por, 42. Oss, 43. lei U band, 44. Ide, 46. sek, 47. opa, 49. eind, 51. Onan, 52. Reest, 53. stand. Verticaal: 1. normaal, 2. ore, 3. editie, 4. Se, 6. em, 7. naaste, 8. ora, 9. telkens. 11. nego, 14. ende, 15. mens, 19. adelaar, 22. oesters, 24. Leens, 26. toman, 31. klavier, 33. bestand, 35. Selene, 36. apis, 37. arak. 38. Dodona. 41. ober, 45. die, 48. Pan. 50. D.S.. 51. Ot. Prijswinnaars: N. Akkerman sr., Step- hensonstraat 66, I.Tmuiden. 7,50; H. Bos dijk. Cruquiusweg 182. Heemstede. 1 5: Hr. Galama, Rijksstraatweg 475, Haarlem. 2,50. geworden, dat het in werkelijkheid zo niet gesteld is. Zeker, er bestaat geen „ge schreven contract", dat hen zou verplich ten het ontwerp met huid en haar te slik ken. Op zijn minst bestaat er echter voor hen toch wel een soort zedelijke verbinte nis en die telt ten slotte op het politieke vlak waarlijk niet minder dan een rechts- verbintenis, zo die trouwens al op dat ter rein bestaanbaar zou zijn. In een der be ginstadia van de kabinetsformatie, met name ten tijde van de informatie-arbeid van professor Beel heeft er een zeer nauw contact over enige hoofdpunten van het ontwerp in kwestie tussen en met kopstuk ken van de fracties van de K.V.P., de A.R. en de C.H. plaats gevonden. Men kwam toen tot de slotsom, dat door gepaalde wij zigingen in het ontwerp, dit niet langer in strijd met de grondwet er daardoor prin cipieel onaanvaardbaar zou zijn. Toen dat resultaat bereikt was, verklaarde mr. Cals zich bereid weer het ministerschap van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen op zich te nemen, natuurlijk tevens op voorwaarde, dat het nieuwe kabinet het ontwerp voor zijn rekening zou wil len nemen. Dat is gebeurd en minister Cals heeft in een nota van 22 juni jl. de wijzigingen aangebracht, waaromtrent op 25 maart eenstemmig overeenstemming was bereikt. De woordvoerder van de anti-revolutionairen, mr. Roosjen erken de thans, dat inderdaad de eertijds gekoes terde constitutionele bezwaren waren weg genomen. Intussen bleek de heer Tilanus (C.H.) zich nog heel wat tegenstand te wil len voorbehouden. Toch ziet het er mijns inziens naar uit, dat de door minister Cals verschafte opening van zaken omtrent de ten tijde van de formatiepoging gevoerde onderhandelingen wel tot resultaat zal hebben, dat het bij de behandeling van de „mammoetwet" niet op een portefeuille crisis zal uitlopen. De zaak der Meulenbelts Met overgrote meerderheid waren de twee Kamercommissies, welke hiermee te maken hadden, na nauwgezet onderzoek tot de slotsom gekomen, dat er door geen van de overheidsorganen (de vroegere mi nisters van Justitie en van Sociale Zaken, met wie hun tegenwoordige ambtsopvol gers het volslagen eens waren, de officier van Justitie te Zutfen, de burgemeester van Arnhem, de geadviseerd hebbende psychiaters), die betrokken waren ge weest bij de tijdelijke opneming in februa ri 1955 van het echtpaar Meulenbelt in een psychiatrische inrichting, in strijd met de desbetreffende wettelijke voorschriften zou zijn gehandeld. Mr. Van Rijckevorsel (K.V.P.) en ir. Van Dis (Staatk. Gerefor meerd) waren de enigen, die donderdag avond verklaarden vermelde conclusie niet zo maar te kunnen onderschrijven. Met name zou mr. Van Rijckevorsel er de voorkeur aan gegeven hebben, helemaal geen oordeel uit te spreken, aangezien hij van de commissie nog een andere werk wijze had gewild. Maar ook hij wenste uitdrukkelijk te stellen, dat hij zich ge heel los maakte van wat de rechtsgeleer de raadsman van het artsenpaar en van wat zeker dagblad zo al had beweerd. Met nadruk onderstreepte hij niet te twijfelen aan de goede trouw van hen, die de bepa lingen van de Krankzinnigenwet hadden toegepast. Terecht zette prof. Oud (V.V.D.), de voorzitter van de juridische Kamercommissie glashelder uiteen dat deze zaak eigenlijk helemaal niet in de Kamer aan de orde had moeten komen. En verder, dat de Kamer, nu zulks eenmaal wel was gebeurd, waarlijk geen rechtertje kon noch mocht gaan spelen, doch louter had na te gaan, of de overheid en haar organen enige blaam trof. Welnu, uit de talrijke gegevens, die ter beschikking stonden, was, naar spreker aantoonde, overduidelijk gebleken, dat er niet de ge ringste reden bestond om het gevoerde beleid te laken, een opvatting, door de woordvoerders van de meest uiteenlopen de politieke richtingen ten volle gedeeld. Ten slotte maakte ook de minister van Justitie mr. Beerman het nog eens heel duidelijk, dat er hier in feite alleen maar kwaad was gesticht ten koste van de wer kelijke belangen van het echtpaar Meu lenbelt en van de geestelijke volksgezond heid, doordat van bepaalde zijde op niet nader te qualificeren wijze voortdurend gewerkt was met betichtingen. Die moes ten er in feite op neerkomen, dat men met een tegen de beide artsen door ministers, doktoren, officier van justitie en wat dies meer zij, op touw gezet gemeen complot te maken zou hebben gehad. En hierte genover stond dan, dat de wet naar mi nister Beerman in een over het algemeen uitstekend betoog nog eens onderstreepte alle mogelijke waarborgen bevat tegen eventuele onrechtmatige vrijheidsbero ving, die hier dan eventueel zou hebben plaats gevonden. Maar geen van de vele ter beschikking staande rechtsmiddelen had het echtpaar Meulenbelt ooit in al die jaren aangegrepen. Noch via de strafrech ter noch via de burgerlijke rechter en evenmin, wat terstond voor de hand zou hebben gelegen, met behulp van het Me disch Tuchtrecht hadden de zich onrecht matig behandeld voelende man en vrouw iets ondernomen tegen wie hun onrecht zou hebben aangedaan. Waarlijk, zowel de Kamerleden als de minister van Justi tie hadden schoon gelijk, toen zij er op wezen, hoezeer er van de zijde van het Advertentie hamol echtpaar en van hun rechtsgeleerde raads man volkomen in strijd met de werkelijk heid gedaan is, alsof er in de rechtsstaat Nederland geen recht te verkrijgen wa re. Het goede ten slotte van het Kamer debat is geweest, dat op deze kant van de zaak nu nog eens het volle licht is gewor pen. Voorts, dat, zoals minister Van Rooy ook kort maar krachtig opmerkte, mede nog naar voren is gekomen dat elke grond ontbreekt voor de vrees alsof de mogelijk heid zou bestaan tot een ernstige mate van misbruiken der bepalingen van de Krankzinnigenwet. Dat uit de parlemen taire gedachtenwisseling bovendien nog eens duidelijk bleek, dat een figuur als de psychiater dr. Van Erp Taalman Kip niets van kwade praktijken viel toe te dichten, was eveneens verheugend. En bovenal verdient de Kamer met de rege ring oprechte waardering voor de voorna me wijze, waarop blijk is gegeven van goed menselijk gevoel met het artsenpaar dat thans niet beter zal kunnen doen dan alsnog, zo het blijft menen onrechtmatig te zijn behandeld, van de ter beschikking staande rechtsmiddelen zonder verder tal men gebruik te maken. Buitenlandse gasten en Nederlandse persvrijheid Eind goed, al goed. Na de aanvankelijk van regeringszijde begane misslag door de leider van de oppositie in Portugal, ge neraal Delgado, te bewegen, niet alleen om hier niet in het openbaar op te treden maar bovendien om geen persconferentie te geven en journalisten voorlichting te verstrekken, is men hiervan teruggeko men. Terecht, want indien Buitenlandse Zaken de heren op Justitie aanvankelijk bewogen mocht hebben dergelijke beper kende bepalingen te verbinden aan het verblijf hier te lande van die oud-kandi daat voor het Portugese presidentschap, dan was dat er glad naast. Dit om twee redenen. Het ging immers niet aan die vreemdeling, alleen ten einde het dictato riaal geregeerde Portugal welgevallig te zijn, te weerhouden hier op rustige wijze politieke vraagstukken te bespreken. Mis schien echter nog bedenkelijker was, dat de Nederlandse pers zich door wat eerst de houding van de heren in Den Haag was geweest, belemmerd zou hebben ge zien haar taak als voorlichtster van de openbare mening te onzent te vervullen. Door een vreemdeling, in feite op straffe van anders te worden uitgezet, te bewe gen om aan Nederlandse journalisten door dezen gevraagde inlichtingen enz. niet te verstrekken, wordt tegelijkertijd aan de persvrijheid te onzent geweld aangedaan. Zeker, op hun beurt zullen die journalis ten er voor hebben te waken zich niet te buiten te gaan aan ontoelaatbare hande lingen, zoals b.v. opruiing enz. tegen de regering van een andere mogendheid. Doen zij dat toch, dan zal de strafrech ter hen, terecht, wel mores leren. Zo hoort het in onze rechtsstaat. Gelijk daar be paald niet hoort, dat men van overheids wege de persvrijheid in het gedrang brengt op een wijze, gelijk eerst even dreigde te gebeuren. Dr. E. van Raalte NED. ANTILLEN. Ter herdenking van het feit, dat vijf jaar geleden op 15 december 1954 het Statuut van het Koninkrijk werd bevestigd, geeft de postadministratie van de Ned. Antillen op 14 december a.s. een serie van drie postzegels uit. De waarden zijn 10, 20 en 25 cent. De zegels vertonen de nieuwe Antilliaanse vlag. Deze vlag bestaat uit een wit veld, waarop in het midden van de lengte verticaal een rode baan is aangebracht en in het midden van 1954 AUTONOMIE 1959 9 v- NEDERLANDSE ANTIUEN de hoogte horizontaal over de rode baan heen een blauwe baan. In het midden van de blauwe baan komen zes witte vijfpuntige sterren voor, die ten op zichte van elkaar in een ovaalvormige baan liggen. De zegels zijn uitgevoerd in drie kleuren offset bij Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem naar een ontwerp van André van der Vossen uit Over- veen. Aan de filatelistenloketten in Ne derland zal de serie verkrijgbaar wor den gesteld tegen een prijs van 1,10. SPANJE. Evenals Frankrijk heeft ook Spanje een postzegel het licht doen zien ter herinnering aan het feit, dat drie honderd jaar geleden het Verdrag der Pureneeën werd gesloten. Het is een zegel van 1 peseta bruin en goud), waarop Philips IV en Lodewijk XIV elkaar de hand drukken. UNIE VAN ZUID-AFRIKA. Ter ere an de Zuidafrikaanse nationale antarc tische expeditie is een postzegel van 3 d. (groen en geel) uitgekomen. Op de zegel is een deel van de globe afgebeeld, waarop de ligging van Zuid-Afrika en het Zuidpoolgebied is aangegeven. JAPAN. Voor het 350-jarig bestaan van de stad Nagoya is een postzegel van 10 yen (blauw, zwart en goud) uit gekomen met als voorstelling een dol fijn tegen een achtergrond van gebou wen van deze stad. VERENIGDE STATEN. Op 10 juni 1960 zal een nieuwe luchtpostzegel van 10 cent (groen en zwart) in circulatie worden gebracht. Op de zegel komt links de vrijheidsklok met het onder schrift „Let freedom ring" voor; rechts „U.S. Airmail 10 c.". Hij is bestemd voor de frankering van brieven met bestemmingen Centraal- en Zuid-Ame- rika (uitgezonderd Mexico) en West- Indië. HONGARIJE. Ter gelegenheid van de tentoonstelling van Russische post zegels, gehouden in Boedapest, is een serie van vier postzegels verschenen. De waarden zijn: 20 f. Lenin en Sza- muely drukken elkaar de hand, 40 f. borstbeeld van Poesjkin met op de ach tergrond een harp en een ganzeveer, 60 f. borstbeeld van de Russische dich ter Majakowski met op de achtergrond een harp, een boek en een bajonet, 1 ft. twee armen met armbanden in de Russische en Hongaarse kleuren die de vredesvlag vasthouden. NORFOLK-EILAND. De in aprü van dit jaar uitgegeven zegel voor het 150- jarig bestaan van de postdienst in Australië is overdrukt met „Norfolk Is land" 5 d." voor gebruik in dit gebied. De zegel zal op 7 december a.s. in drew- latie worden gebracht. DE DODE GOD (Prisma-reeks) is een vertaling van het met de Prix Charles Veillon 1957 bekroonde La clarté de la nuit. Dit door Jean-Pierre Monnier in zuiver proza geschreven verhaal geeft een soms beklemmende schildering van de strijd, die een bejaarde dominee heeft te voeren om klaarheid te brengen in zijn verhou ding tot God. Treffend is de beslotenheid van een winters bergdorp, met zijn achter klap en kuiperij, getekend. EEN TERDOODVEROORDEELDE ONT SNAPT (Prisma-reeks) is het spannende verhaal dat de Fransman André Devigny heeft geschreven over zijn ontspannings pogingen uit Duitse gevangenschap. Dank zij zijn moed en doorzettingsvermogen slaagde hij er uiteindelijk in door ontspan ning aan zijn doodstraf te ontkomen. Naar het verhaal over dit oorlogsavontuur is een film gemaakt. „PIM EN POM BLIJVEN SAMEN" en PIM EN POM NIEUWE VERHALEN" door Mies Bouhuys (Uitgeverij De Bezige Bij, Anyterdam). Twee pockets vol nieuwe belevenissen van de onafscheidelijke poe- zentweeling. Hebben ze nog een aanbe veling nodig? De grappige verhaaltjes en versjes, zoals gebruikelijke geïllustreerd door Fiep Westendorp, zullen hun weg naar de jeugdige lezersschaar wel weer vin den. Ook om door ouderen te worden voor gelezen lenen ze zich uitstekend.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9