r Eisenhower is de gevierde man in Pakistan Parijs is voldaan over de stemming in de UNO Kongolese leiders blijven volharden in hun eisen tSLif ï)f bFrlFbpn tijb Overlevenden van Fréjus door nieuwe watersnood bedreigd Lagerhuis houdt waardigheid hoog tegenover Cairo Van dag tot dag Dc werkelijkheid Koning Boudewijn in 1960 naar De Gaulle I) I N S I) A G 8 DEC E MBER 1959 3 j Verkiezingen op Cyprus Zegetocht in een staatsiekaros door Karatsji Libertyschip gereed om 2500 mensen te evacueren Links kabinet van Sicilië na nederlaag afgetreden Fel verwijl van de Algerijnse nationalisten aan het adres van de Verenigde Staten Concurrenten in Brussel aangekomen Ruimteafval oorzaak van het leven op aarde? Militairen steunen de slachtoffers van Fréjus Op de raatótoel i Moor house sr. dringt aan op matiging en reserve Socialisten kandidaat voor het Zwitsers kabinet Regeringspersonen en commentatoren in de Westduitse Bondsrepubliek zijn in verontwaardiging losgebarsten tegen de Indische premier Nehroe, die tijdens een persconferentie verklaard heeft dat „nie mand blijkbaar de hereniging van Duits land wil". Waarom zijn de Westduitsers zo boos? Wanneer men de verklaring van Nehroe objectief beschouwt, heeft deze slechts een feit geconstateerd een feit dat met de beste wil ter wereld niet te ontkennen valt. Hij heeft niet gezegd: „Ik wens de hereniging van Duitsland niet," al is dat wellicht inderdaad zo doch hij heeft en kel aan de hand van de praktijk vastge steld dat noch de Oostelijke, noch de Wes telijke gesprekspartners in de discussie over het Duitse probleem rrfet ernst een hereniging van de twee gescheiden delen van Duitsland voorstaan. Integendeel aldus de strekking van Nehroe's opmer kingen zij streven allen een oplossing na die in hun eigen kraam te pas komt. En dit feit is moeilijk tegen te spre ken, aangezien de beleidskoers der tegen over elkaar staande partijen in het Duitse probleem zeer duidelijk gericht is op con solidatie van de bestaande „gespleten" toestand. Door dit te constateren heeft Nehroe van een nuchter onderscheidingsvermogen blijk gegeven, en tevens van een eerlijke durf om dc waarheid te zeggen. Moet men in Duitsland daarover dan zo gebelgd zijn? Blijkbaar is het verbloemen van de werkelijkheid en het misleidend verkondi gen van een niet aanwezig streven de Westduitsers welgevalliger. Want ook de Westduitse regering is altijd een openlij ke erkenning van de feitelijke situatie zorgvuldig uit de weg gegaan, beseffend dat de wens tot hereniging een sentiments kwestie van nationaal gewicht is, die de kiezers sterk beïnvloedt. De erkenning van de onmogelijkheid tot hereniging op de basis, die men zowel in het Westen als in het Oosten als uitgangs punt neemt, is misschien in de diploma tie als een ontactische eerlijkheid te be schouwen, doch in feite ligt zij reeds in het beleid van beide zijden opgesloten. Een in Duitsland verblijvende Amerikaan, de vakbondsleider Meany, heeft gemeend ook een duit in het zakje te moeten doen. Hij heeft Nehroe's uitspraak als „onzin" bestempeld en haar geweten aan „over spanning" van de Indische premier. De ze onhoffelijke reactie is overigens te ver klaren: Meany had zojuist een hoge West duitse onderscheiding gekregen. NICOSIA (AFP) Op Cyprus zullen begin januari parlementsverkiezingen ge houden worden, zo heeft aartsbisschop Makarios bekendgemaakt. De verkiezin gen zullen mogelijk op 10 januari worden gehouden, doch deze datum staat nog niet definitief vast. De parlementsverkie zingen zullen worden vervolgd door ge meenteraadsverkiezingen. Slaande in een open auto heeft presi- i Amerikaanse president is inmiddels in dent Eisenhower zijn intocht gehouden Karatsji aangekomen, de hoofdstad van in de Turkse hoofdstad Ankara. De Pakistan, vanwaar hij morgen vertrekt naar Afghanistan. KARATSJI (Reuter) De presidenten van de Verenigde Staten en van Pakistan, Eisenhower en Ajoeb, hebben te Karatsji een begin gemaakt met hun officiële be sprekingen. De twee staatshoofden zullen spreken over de betrekkingen tussen India en Pakistan, Afghanistan en het binnen dringen van communisten in het gebied van de Ilimalaja. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen dat Pakistan de Ver enigde Staten zal verzoeken hun economi sche hulpverlening uit te breiden, i De Pakistaanse pers toont zich zeer ingeno men met het bezoek van twee dagen, dat Eisenhower aan Pakistan brengt. Dc twee presidenten legden de twaalf kilometer tussen het vliegveld Mauripur en de hoofdstad in een open witte auto af. In kaki geklede troepen en juichende me nigten stonden langs de weg. Langs de route waren vlaggen aangebracht. Boven de toejuichingen uit klonken uitroepen als „Eisenhower indabad" („Lang leve Eisen hower") en „Lang leve de Pakistaans- Amerikaanse vriendschap iEsenhower beantwoordde de toejuichin gen glimlachend en wuivend. Nabij het centrum van Karatsji verlieten de presi denten de auto ep stapten over in een door zes vossen getrokken open staatsievoer tuig, dat werd begeleid door de in rode uniformen en blauwe tulbanden uitge doste bereden lanciers van de lijfwacht van generaal Ajoeb Khan. De bewoners van Karatsji stonden in rijen van zes tot zeven man diep langs de wegen, met moei te in bedwang gehouden door bereden politie. Een grote lakei in een schitteren de uniform reed achter de twee presiden ten. Eisenhower een gouden en scharlaken parasol boven het hoofd houdend. Toen Ajoeb zijn bezoeker naar het presidents- gastengebouw begeleidde, keerde Eisen hower zich om en bedankte de paleis wacht voor de bijzondere rit. President Eisenhower was maandag avond de gast van president Ajoeb bij een officieel diner onder een baldakijn op het sprookjesachtig verlichte gazon van de woning van de Pakistaanse president. Er waren 150 genodigden. Na het diner voerde Pathaanse en Khattackse krijgers een zwaarddans uit. President Ajoeb heeft president Eisenhower de hoogste Pakis taanse burgerlijke onderscheiding ver leend. de Nishan-oxde. Hagerty heeft uit naam van president Eisenhower het Pakistaanse volk dank gezegd voor „de geweldige ontvangst" die de president en zijn gezelschap is bereid. Desgevraagd verklaarde Hagerty, dat Eisenhower niet in het minst vermoeid lijkt te zijn. President Eisenhower heeft voor zijn vertrek uit Ankara, een 'afscheidsbood- schap uitgegeven, waarin hij het Turkse volk dankte voor de hem bereide „buiten gewone ontvangst", die hem bijzonder had getroffen. (Van onze correspondent in Parijs) In Fréjus houdt men er rekening mee, dat een groot deel van de bevolking, dat de overstromingsramp vorige week heeft overleefd, geëvacueerd zal moeten wor den. Dc voortdurende regenval, die al eni ge dagen aanhoudt heeft een nieuw ge vaar geschapen voor vele huizen, die tot nu toe tegen het opdringende water be schermd konden worden. Het anders zo onschuldige riviertje de Reyran heeft zich tot een gevaarlijke stroom ontwikkeld, die nu ook het gebied tussen Fréjus en de Middellandse Zee onmiddellijk bedreigt. Een libertyschip dat 2500 mensen kan ber gen ligt in de haven gemeerd om op het eerste signaal de bedreigde inwoners naar veiliger oorden te kunnen overbrengen. De Franse kranten brengen het nieuws over de tragedie van Fréjus nog altijd onder brede koppen op de eerste en op vele andere pagina's. Een der laatste aangrij pende verhalen, die men lezen kan be treft het huwelijk dat woensdag door de burgemeester van Fréjus zou worden vol trokken tussen een 20-jarig meisje en een jongeman die bij de ramp fs omgekomen. De datum van het huwelijk was. zo als gebruikelijk, twee weken eerder vastge steld en Irene Jodar, het meisje, heeft te kennen gegeven dat ze nooit van een an- PALERMO (Reuter) De linksgezin- de regering van Sicilië, een der vier half- autonome gebieden in Italië, is afgetre den. Zij werd onverwacht verslagen bij een stemming over de nieuwe begroting. Er werden 45 stemmen tegen uitgebracht en 44 voor. Aan het hoofd van de regering stond Sil vio Milazzo, die vorig jaar uit de chris tendemocratische partij is gezet. (Van onze correspondent in Parijs) De stemmenverhouding van 38 tegen 2fi bij 17 onthoudingen, waaronder in de poli tieke commissie van de UNO-Assemblee te New York een resolutie is aangenomen waarin Frankrijk en Algerije worden uit genodigd informele besprekingen te ope nen, beschouwt men in Parijs als een over winning der Franse diplomatie. In de eerste plaats is het wel uitgesloten dat de ze resolutie door de UNO-Assemblee zal worden overgenomen, waar een meerder heid van tweederde der stemmen nodig is. In de tweede plaats heeft men in Parijs met voldoening vastgesteld dat alle wes telijke bondgenoten zich tegen de resolu tie hebben uitgesproken. Vorig jaar ont hielden verscheidene westelijke landen, waaronder de Verenigde Staten zich van stemming. Deze duidelijke verbetering in Frank- (Van onze correspondent in Brussel Terwijl men in Brussel dacht dat de be sprekingen met de Kongolese leiders Ka- savoeboe, Gizenga cn Kalondji volledig waren mislukt cn zij zaterdagavond naar Leopoldstad zouden terugkeren, waren zij maandagavond nog in Brussel voor nieuwe besprekingen, dit keer met de pre sident van dc rooms katholieke regerings partij, mr. Th. Lefèvre. Hebben de Kongo lese leiders dc indruk willen wegwerken, dat zij geheel aan de zijde staan van de so cialistische oppositie, die hun heeft aan geraden niet aan de verkiezingen deel te nemen, wanneer dc regering en voorname lijk de minister van Kongo, de heer De Schrijver, verder weigert een rondeta felconferentie voor dc verkiezingen in Brussel te beleggen? In ieder geval heeft het bezoek van de drie leiders aan de lei- Jing van de C.V.P.. waarvan minister Dc Schrijver in 1945 dc oprichter is geweest, verbazing verwekt. Waarnemers die de mentaliteit van de negers van de Neder-Kongo goed kennen, zeggen dat het voeren van gesprekken een typische karaktertrek is van de Afrikaan Joseph Kasavoeboe en ook voornamelijk wanneer het onder houd tot niets dient. Dit was maandag avond nog steeds de indruk. Wel werd ver nomen dat de Abako- en M.N.C.-ieiders dinsdagochtend nogmaals met de regering zouden praten, dit keer met minister Ray mond Scheyven, daar minister De Schrij ver door oververmoeidheid enkele dagen rust moet nemen. Naar wij vernemen hou den de Kongolese leiders vast aan hun eis de gemeenteraadsverkiezingen voor on bepaalde tijd uit te stellen, maar zij lijken lang niet zo eensgezind als in het algemeen wordt aanvaard. In tegenstelling met de uitzonderlijke tekenen zou Kasavoeboe, de president van de Abako. een politiek van de gulden middenweg willen volgen» maar hij wordt voortdurend door zijn ex tremistische vleugel, die wordt aange voerd door de in Leopoldstad gebleven Daniel Kanza. gewaarschuwd geen enkele concessie aan de autoriteiten in Brussel te doen. Wat er in die omstandigheden van het laatste onderhoud van de Kongolese lei ders met minister Scheyven verwacht kan worden, laat zich gissen. Sommige waar nemers beweren, dat er een laatste kans bestaat op een overeenkomst, waarbij de verkiezingen, die in de evenaarsprovincie van Kongo met groot succes zijn begon nen, uitsluitend in de provincie Leopold stad zouden worden uitgesteld tot 20 de cember. Tegen die tijd zouden de Abako- leiders hun kandidatenlijsten hebben in gediend en zouden de stembiljetten zijn ge drukt. Intussen is al een nieuwe delegatie van Kongolese leiders in Brussel aangekomen. Het zijn de felste tegenstanders van de Abako. namelijk de ieiders van de Ban- galas, die meestal uit de centraal-Kongole- se provincie Kasai stammen, en die met andere ethnische groepen ongeveer de helft vormen van het kiezerscorps en van de bevolking van Leopoldstad. De Banga- las hebben enkele jaren geleden in de ver- kiezingssti'ijd tegen de veel beter georga niseerde Abako's de nederlaag geleden. De Bangalas hebben tijdig hun verkie zingslijsten ingediend en zullen zowel in Leopoldstad als in Kasai aan de verkie zingen deelnemen Hun bezoek is bedoeld als een middel tot kennismaking met de Belgische politieke kringen en met de auto riteiten. die zij in januari aanstaande op dc grote rondetafelconferentie in Brus sel zullen ontmoeten. -1 Albert Kalondji (Belga. Reuter, UPI) De drie eerst- aangekomen Kongolese leiders hebben een „Boodschap aan het Belgische volk" uit gegeven waarin zij de verantwoordelijkheid voor de impasse van het overleg met de regeringsleiders afwijzen. Te Loeloeaborg, in Kasai, is opnieuw onrust uitgebroken. Een Loeloea was door een Baloeba mishandeld. Zijn stamgeno ten martelden een Baloeba met hun spe ren tot hij stierf, en zo ontstond een weer- wraak. Een Loeloea is daarbij gedood, een tweede werd ernstig gewond. Twee maan den geleden raakten de Loeloea en de Ba loeba eveneens slaags: toen werden ten minste veertig inboorlingen gedood. ITHACA (Reutei-) Afval, een miljard jaar geleden achtergelaten door bezoekers uit de ruimte, zou wel eens de oorsprong van het leven op aarde hebben kunnen zijn. aldus de theorie van dr. Thomas Gold directeur van het instituut voor ruimte- en stralingsonderzoek der Cornell universi teit te Ithaca in de Amerikaanse staat New York. In een vertoog op een wetenschappelijke bijeenkomst te Ithaca, stelde dr. Gold dat de mens binnen een eeuw in staat zal zijn andere hemellichamen te bezoeken en daar afval achter zal laten. Daarin zouden bac teriën. virussen er andere lage levens vormen voorkomen die. mits resistent ge noeg. zich tot intelligentere vormen zou den kunnen ontwikkelen zodat over mil jarden jaren ook deze planeten op hun beurt het leven verder in de kosmos kun nen verspreiden. rijks diplomatieke situatie met betrekking tot Algerije wordt in Parijs op rekening van president De Gaulle geschreven. Zon der het zelfbeschikkingsrecht, dat hij in september voor de Algerijnen pi'ocla- meerde. had Frankrijk dit jaar vermoe delijk een verpletterende nederlaag in de UNO moeten lijden. In Parijs, zowel als in New York, wer den de Fransen ook dit jaar weer niet moe te herhalen dat zij iedere UNO-aanbeve- ling naast zich neer zouden leggen, omdat de Algerijnse kwestie tot hun binnenland se aangelegenheden behoort. In werkelijk heid was de situatie echter iets minder overzichtelijk. Frankrijk had alleen al wegens zijn Afrikaanse aspiraties niet de minste behoefte zich de vijandschap van de meerderheid der volken op de hals te halen en dat zou zeker zijn gebeurd, indien het een formele uitnodiging der Assem blee in de wind zou hebben moeten slaan. In Parijs acht men de deur niet gesloten voor een informeel overleg zoals in de re solutie wordt aanbevolen. De Algerijnse nationalisten hadden de Fransen via de UNO-Assemblee het mes op de keel willen zetten, doch die kans is nu wel verkeken Men verwacht in Parijs van Ferhat Ab bas een nieuw initiatief, nadat de deputa tie onder leiding van Ben Bella, de gevan gen leider, die onlangs door de Algerijnen werd voorgesteld, door De Gaulle van de hand moest worden gewezen. NEW YORK (Reuter-UPI) Mr. C. W A. Schürmann, de Nederlandse UNO-af- gevaardigde verklaarde dat er naar zijn mening geen resolutie over de Algerijnse kwestie moet worden aangenomen. Als partijen tot onderhandelen bereid zijn.- zei hij. verkleint iedere poging van derden om hen een bepaald progi-am voor te schrijven, de kans van slagen. De minister van Voorlichting in de Algerijnse opstandelingenregering Jazid. zei, dat de stemming heeft aangetoond dat er een sterke en verenigde Afrikaans-Azia tische groep tegenover de „westelijke coa litie" staat. Jazid oefende scherpe critiek uit op de Verenigde Staten omdat zij te gen hebben gestemd. Hij zei dat de reis van president Eisenhower naar Azië en Noord-Afrika om de Amerikaanse denk beelden over de vrijheid uit te di'agen tijd verspilling is indien de Amerikanen in de UNO bij het stemmen samengaan met de koloniale mogendheden. (Van onze correspondent in Brussel) Koning Boudewijn zal volgend jaar in juni of in juli president De Gaulle be zoeken. Het wordt het vierde staatsbezoek van dc jonge Belgische vorst, die reed5 Luxemburg, de Verenigde Staten en Nederland officieel als staatshoofd heeft bezocht. Het bezoek aan Frankrijk zou zijn voorbereid gedurende de vakantie van de koning in het zuiden van Frankrijk. Daar er aan de Cóte d'Azur vijftigduizend Bel gen wonen, een paar honderdduizend in de noordelijke Franse departementen en en kele tienduizenden in Parijs, wordt het Drogrammo van dit bezoek thans reed* voorbereid. In de jongste jaren zijn er tussen Brus sel en Parijs talrijke meningsverschillen en wrijvingspunten geweest, onder meer vanwege het feit dat Parijs zich kandidaat stelde als Europese hoofdstad, terwijl de Benelux en West-Duitsland zich vooi Brussel hadden uitgesproken. Het bezoek is dus ook bedoeld als een poging om de traditionele goede betrekkingen te her stellen. I dere man dan haar verongelukte verloof de zal kunnen houden, zodat ze voor al tijd ook die naam verlangt te dragen. De Franse minister van justitie Edmond Mi- chelet heeft gemeend uit piëteit voor de slachtoffers van de ramp de wens van Irene Jodar te moeten inwilligen die, van af woensdag aanstaande officieel de naam van haar overleden verloofde André Ca- pra zal dragen. (UPI) Het zoeken naar de slachtof fers van de overstromingsramp heeft tot dusver 370 doden opgeleyerd. De autori teiten vermoeden dat een aantal vermis ten nooit meer gevonden zal worden, en stellen het totale dodencijfei met enige aarzeling op ongeveer vijfhonderd. In Fréjus zijn honderd woonhuizen door de vloedgolf vernield en 700 zijn tijdelijk on- bewoonbaai'. Bij de dam, of het brokkelig betonwrak dat ervan over is, werkt sedert enkele da gen de officiële commissie van onderzoek. De notie, dat de dam te zwak is geweest, van aanleg of door fouten in bouw of materialen, heeft men laten varen. André Coyne, de ontwerper van de Malpasset- dam, heeft met ingenieurs en opzichters gesproken, want ook hij wil de oorzaak van de ramp weten. Het schijnt dat de breuk bij de linker zijde van de dam begonnen is. Aan beide zijden lag de oogvormige dam veran kerd in een zeer solide granietsoort, gneiss. Men denkt aan een geologisch zwaktepunt in het gesteente. De deken van de weten schappelijke faculteit aan de universiteit van Marseille, Corroy, heeft vóór de dam gebouwd werd vier jaar lang de rotsen in de omgeving onderzocht. Zijn eindcon clusie, die door André Coyne is aanvaard luidde, dat de rotsformaties geschikt wa ren voor de bouw van de dam. De oorzaak van de dambreuk is nog niet opgehelderd. Zal ze het ooit worden? De dambreuk bij Moncabril in Spanje waar 158 mensen om het leven kwamen, is bij na een jaar geleden, maar de commissie van onderzoek heeft nog niets kunnen zeg gen over de oorzaak van de ramp. Een materiaalfout? Jacques Ballot die in Frankrijk en Noord-Afrika 32 dammen heeft gebouwd, gelooft daar niet aap. Hij vermoedt dat een onderaardse grondver plaatsing, veroorzaakt door de lange zo merse droogte, de oorzaak is. En hij wijst alle suggesties dat de bouw onregelmatig verlopen is, van de hand.' Volgens Ballot hebben de vertragingen tijdens de bouw geen kwade gevolgen gehad. Maar de breukvlakken, die een duide lijke regelmaat hebben, tonen volgens an deren duidelijk aan dat het beton niet ab soluut monolithisch is geweest. Daarom is naar zij zeggen de dam zwakker ge weest dan Coyne berekend had. (Reuter) Na 24 uur stromende regen is de lucht boven het rampgebied bij Fré jus eindelijk opgeklaard. Daarmee is het gevaar voor een nieuwe overstroming van de rivier de Reyran vooreerst geweken. Enige onderofficieren van het 41e cn het 101e Zware Tankbataljon van het Eerste Legerkorps hebben het initiatief genomen voor een inzameling onder militairen ten behoeve van de slachtoffers van de ramp in Fréjus. De commandant van het Eer ste Legerkorps, luitenant-generaal P Gips heeft dit initiatief overgenomen en in een dagorder alle militairen van dit korps op gewekt bij de eerstvolgende soldijbetaling een gift af te staan. Generaal Gips zegt het op prijs te zullen stellen, als deze ges te wordt uitgebreid tot alle eenheden van het Eerste Legerkorps. Wij blijven eenvoudig Wij, beste lezer, hebben even geglimlacht toen de Russen laatst met zoveel patheti sche ophef verklaarden, dat zij de achter zijde van de Maan hadden gezien. Want hoe dikwijls zijn wij er zelf reeds geweest, hebben wij Kamp Luna 1 bezocht en heb ben door de ondergrondse gewelven rond gelopen met de geniale professor Luwoski! Sterker nog: ook Venus en Mars hebben geen geheim voor ons. Wij hebben dat nooit in directe zin openbaar willen maken. Wij hebben er nimmer persconferenties over belegd. Wij hebben er geen lezingen over gehouden. Bescheiden en rustig hebben wij onze weg door het aardse bestaan vervolgd terwijl wij wisten (en weten) dat de E x- peditiegroep FX 3 11, die im mers onder leiding staat van Draufganger Dick Kelly, op hetzelfde mo men verwikkeld was in een avontuur met bron tosaurussen! Wij hebben in zoverre over dit alles ge zwegen, dat wij onze wetenschap, onze kennis, slechts hebben neergelegd in een stripverhaal, dat inmiddels al wel weer jaren loopt in vele buitenlandse kranten. Ergens in Europa, zo weten wij, is altijd wel een grote groep mensen die. aan het ontbijt, ome belevenissen op Venus of Mars lezen. Kijk, daar hebben wij geen Russen voor nodig gehad, beste lezers. Wij hebben in alleen eenvoudg eerst op de Maan een tamelijk sober en pre-fabricated kamp op gericht (toen bleek dat zich een onder gronds volk bereid verklaarde tot hulp) en dat later uitgebreid tot een reusachtig com plex Corbusier-achtige bouwsels met rare vlakken en opmerkelijke torens erboven. Toen dat klaar was hebben wij een tocht gemaakt door de Ruimte met opgemelde Dick Kelly, toen nog een snotter, en dat in gezelschap van de wat eigenaardige Roy Kelson en de Let Woluck, een visionair geleerde, en... laten wij dat niet verge ten ...de wonderschone Frangaise Hèléne Dupois (altijd goed gekleed, altijd het haar keurig in orde, altijd slank en aantrekke lijk, en zelfs in de gruwelijkste omstandig heden nog heel vrouwelijk met een knie iets te bloot of een scheefzittend schouder- bandje. Het was een prachtige reis die tenslotte, nogal onverwachts, leidde tot een landing op Venus. En daar hebben wij het toen zélf gezienV e nu s leeft nog in een stadium van de voorwereld lijke beesten. Nu, lezer, op die eerste tocht hebben tvij wat uitgestaan: aan alle kanten loerden namelijk de wolf- hagedissen, verschrikkelijke monsters die in grote groepen opereren door de wouden van reuzenpaddestoelen. Daar ook kwam de verraderlijke verstekeling (ene Will Day. een onverantwoordelijke en weke plezier- zoeker, zoals onmiddellijk bleekom het leven, en wel door het eten van de roes verwekkende sporen van êèn dier padde stoelachtige oergewassen. Later hebben wij er, na veel moeite en eigenaardige contac ten met onaardse machten, ook een klein kamp gevestigd en de hele boel eens ge ducht geëxploreerd. Neen, Venus heeft voor ops geen geheimen meer met (dus) die brontosaurussen en die kleinere aantrek kingskracht waardoor men er zulke prach tige sprongen kan maken. En Mars? Precies eender! Een sterk- begroeide planeet met levende wezens van onvoorstelbare onmenselijkheid en nop in een vóórstadium van moreel besef, uiterst griezelig; dgt verzekeren u. Maar wie ze weet aan te pakken is er heer en mees ter! Tja Maar wij blijven er eenvoudig onder. Gewoon net als altijd blijven wij. Zonder ophef. Zonder drukte. Bij ons is dat allemaal zonder neuskegeltjcs gegaan. Duif (Van onze correspondent in Londen Het Lagerhuis heeft zich tot het uiter ste gematigd toen gisteravond de gerucht makende kwestie van het Egyptische plan tot opening van een Moorhouse-museum in Port Said aan de orde kwam. Er werden nauwelijks twee minuten aan gewijd. De ze weldadige terughoudendheid, na de op winding van de laatste dagen, was kenne lijk het gevolg van het veldwinnende in zicht dat het beter is er op het ogenblik het zwijgen toe te doen. teneinde de pas herstelde, en nog altijd broze betrekkin gen tussen Groot-Brittannic en de Ver enigde Arabische Republiek een kans te geven en een werkelijke ontspanning tot stand te brengen. Het Lagerhuis wilde vooral handelen in de geest van het telegram, dat de vadei van luitenant Moorhouse heeft gezonden aan de organisatoren van een als tegen- demonstratie bedoelde anti-Egyptische ten toonstelling in Londen. De heer Moorhouse dringt erop aan dat deze campagne wordt gestaakt. Hij spreekt de wens uit dat Groot-Brittannië zich in deze zaak met waardigheid zal gedragen en dat er niets zal worden gedaan dat een belemmering zou kunnen vormen voor de inspanningen van de Britse regering met Egypte op goe de .oet te komen. „Ik ben er zeker van" zo besluit de heer Moorhouse zijn treffend telegram. ..dat de bescherming van de eer van onze natie, die van mijn zoons re giment en van zijn nagedachtenis door de Britse regering met kracht wordt nage streefd". Er viel een diepe stilte toen de minis- stei van Buitenlandse Zaken. Selwyn Lloyd, in het ~agerhuis meedeelde dat dat Britse regering de autoriteiten van de Verenigde Arabische Republiek niet in twijfel gelaten heeft over de Britse opvat- fingen ovex het museumplan zelf en ovei de uitwerking welke hef zou hebben op de Brits-Egyptische betrekkingen. Hij zei dat het hoofd van de Britse diplomatieke missie in Cairo is meegedeeld dat het ini tiatief voor het plan niet is uitgegaan van de regering der Verenigde Arabische Republiek Het Laboui'lid Marcus Lipton, die een vraag ever de affaire had ingediend, zei dat het Egyptische voornemen bij ieder een in Groot-Brittannië. ongeacht zijn po litieke opvatting, tegenzin en afschuw heeft opgewekt. Selwyn Lloyd antwoordde dat er geen twijfel bestaat over de gevoelens van hemzelf en zijn collega's in de rege ring. Ook de leider van de oppositie Hugh Gaitskell zei het onbegrijpelijk te achten indien Egypte trots op deze wandaad kan zijn. Is het niet werkelijk het beste, zo vroeg Gaitskell, om deze zaak. zoals de va der van Moorhouse wil, met waardigheid i de nodige reserve te behandelen? Sel wyn Lloyd stemde hiermee in en het La gerhuis, dat de grootste kalmte bewaarde, bleek er eveneens zo over te denken. BERN (UPI) De Zwitserse sociaal democraten hebben twee vertegenwoordi gers aangewezen voor het kabinet de „Bondsraad". Het zijn de burgemeester van Schaffhausen Walther Bringolf en de staatsraad (federale senator) van Zurich, dr. Willy Spühler. Wanneer zij op 17 december worden ge kozen it het voor het eerst sinas 1951 dat de Zwitserse socialisten waarschijhlijk de minst „linkse" van Europa in het kabinet zitting krijgen. De raad bestaat uit zeven leden. De af gelopen weken zijn vier leden wegens ge zondheidsredenen afgetreden. Bij de laat ste verkiezingen kregen de sociaal-demo craten ongeveer een kwart van de stem men. Oprechte Saturdagse Haerlcmse Courant den 8 December 1759 PARYS den 3 Decembei. De toestand des Hertogs van Bourgogne is verslimmerd en zeer wan- -)aa kelbaar. De Marechal de ZUU jaar Constans is Saturdag te geleden Versailles gearriveerd om aan den Koning van zyne Tneraliën Raport te doen m heefl tegen versche.vde- nen Capiteyns van z.vn Escadei zware klachten ingebratht Madame de Infante bevind zig zederl de> -ersten deezer indis- poost aan Hoofdpyn Brakingen en Koort sen welke men de voorbode der Kinder ziekte acht te zijn.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3