HAARLEM PARTS n.v. A C0URV0ISIER TOPJAAR 1959: B. en W. van Haarlem bestuderen sanering van Maastricht KELLER voor Voorzichtig beleid bij export van bloembollen is gewenst Auto's slipten op Haarlemmerweg Grote vraag naar arbeidskrachten WELLICHT SPOEDIG OPLOSSING IN „GESCHIL" OM MOLEN Heemstedenaar gewond Opening politiepost aan Viersprong uitgesteld VOOR ZWARTER DRUK Burgerlijke Stand van Haarlem ATAX-TAXI 1.2.3.4.5 W. könemann spreekt over Nieuw-Guinea verlichting Belangrijke dag voor u garagehouders en fleetowners Haarlemse Onderwijzers speelden ,,Ali Ben Hassan" Twee doden in het verkeer „Bloembollencultuur" in Heemstede vergaderde Raadsleden dringen aan op verhoging steunnormen „Open" jongerensociëteit „Haerlem" opgericht VOOR DE STILLE AJE GIRO 273107 Brand in woonoord voor Ambonezen A.R. tegen voetbaltoto 'tBrieuew aan dc reclactie feestie? ...maak, een blikje vis open! Moderne Archeologie in „Minerva" „BLOEMBOLLENCULTUUR" LISSE TWINTIG PERCENT MEER VOOR „DE STILLE ARMEN". WERKT U MEE AAN EEN RECORD? GIREER UW GIFT OF GEEF HAAR AF AAN ONS LOKET. GIRO 275107. DINSDAG 8 DECEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Maandag is het college van B. en W. var. Haarlem op bezoek geweest in Maastricht, waar het de saneringsplannen in de omge ving van de Stokstraat en de Bóschstraat in ogenschouw heeft genomen. Behalve B. en W. namen aan dit oriënterend bezoek deel de raadscommissies voor Openbare Werken en Sanering, alsmede verscheide ne hoofden van takken van dienst en amb tenaren van de gemeente Haarlem. Het saneringsplan omgeving-Stokstraat omvat voor een belangrijk deel de restau ratie van oude huizen. Het Haarlemse ge zelschap toonde zich vooral geïnteres seerd in de werkmethode van de gemeen te Maastricht. Naar de Haarlemse wet houder van Openbare Werken en Stads ontwikkeling, de heer W. F. Happé, ons meedeelde verschilt deze werkmethode weinig van die, welke in Haarlem wordt toegepast. Behalve aan de Stokstraat, brachten de Haarlemse gasten ook een be zoek aan de omgeving van de Boschstraat, voor welke buurt de gemeente Maastricht ook voorbereidingen voor sanering heeft getroffen. Het was, aldus de heer Happé, interessant dat de saneringsproblemen van de oude binnenstad in de Limburgse hoofdstad op dezelfde wijze worden aan gepakt, als dit in Haarlem gebeurt. Ook de verkeersplanning wordt in Maastricht op dezelfde wijze benaderd, slechts met dit onderscheid dat het daar op kleinere schaal behoeft te worden aangepakt. De Haarlemse gasten werden des mor gens op het stadhuis ontvangen door het gemeentebestuur van Maastricht, dat te vens een lunch aanbood. Daarna heeft men geluisterd naar een deskundige uit eenzetting van de saneringsplannen door de directeur van het Maastrichtse bedrijf van Openbare Werken. De excursie werd bekroond met een tocht per autobus naar de te saneren wijken. Maandagavond is op de Haarlemmerweg ter hoogte van de Abraham Kuyperlaan in Amsterdam een autó geslipt en tegen een lichtmast gebotst. De bestuurder, een 45- jarige inwoner van Heemstede, werd zo danig gewond dat hij in het Wilhelmina- gasthuis moest worden opgenomen. Zijn auto werd totaal vernield. Juist 4oen de Heemstedenaar een voor hem in de richting Haarlem rijdende wa gen wilde passeren, kwam van een uitrit links een derde auto de Haarlemmerweg oprijden. Deze verleende het voor hem van rechts komende verkeer geen voorrang. Daardoor was de Heemstedenaar ge dwongen te remmen met het gevolg dat zijn wagen ging slippen en tegen een' rechts van de weg staande lichtmast botste. Even later, tijdens de verkeersregeling, raakte opnieuw een auto in een slip, toen de bestuurder opeens de knipperende achterlichten van een politieauto opmerkte, die juist van de berm de weg opreed. Ook hier had het remmen tot gevolg dat de wagen ging slippen en een botsing was niet te vermijden. Een der agenten werd aan het hoofd gewond en is eveneens naar het W.G. overgebracht. In verband met het plotselinge over lijden van hoofdagent A. F. Valkenberg, die deel uitmaakte van de bezetting van de politiepost Aerdenhout, is de officiële opening van de nieuwe politiepost aan de Viersprong, die vrijdagmiddag zou plaats hebben, uitgesteld tot 24 december, even eens om vier uur. Advertentie NAAR DRUKKER ZWART l:OtDEMHORM«4'. o HHKMlN|AWi»Pl'C Tl LtfOON BEVALLEN van een zoon: 4 dec.: M. W. IJlstrade Regt, E. van 't Hoffde Vos; 5 dcc.: W. H. JongbloedFranssen, W. H. Brusik—van Dansik, G. Achterhes— Schuuring, J. H. van den BelLetter; 6 dec.: D. H. van de WorpVogelaar, M. D. Melchers—Brand, E. C. J. Vijn—Hauer, J. M. van TrigtMathot; 7 dec.: M. Brou werde Graaff, C. M. J. van Leeuwen Logger, A. A. A. Eliënsvan Nobelen. BEVALLEN van een dochter: 4 dec.: M. HonhofPlanting; 5 dec.: N. L. Kuijten Kuijper; 6 dcc.: M. C. H. AndriessenCa- noy, M. J. KoekKoopman, M. J. Kiljan Blom, J. BosmaBoots, A. B. E. Busch- manGerritsen; 7 dec.: J. C. GrüterVan Heems, G. BoereeMunniksma. OVERLEDEN: 4 dec.: F. P. Tol—Jager, 84 j., Brakenburghstraat. A. Schoevaart, 73 j., Gerrit van Heesstraat. 5 dec.: J. C. J F. C. Gemmeken. 84 j., Arnold.vstraat 6. G. Boereevan Eessen. 85 j., Ripperda- park. A. F. Zuiderhoek. 76 j.. Westerhout- park. J. M. Jacobs, 61 j., Spaansevaart- straat. 6 dec.: G. Niesten. 73 j., Wester- houtpark. C. Barthel, 83 j., Voorzorgstraat. De Haarlemse bezoekers worden in de Maastrichtse Stokstraat voorgelicht over de saneringsplannen door burge meester mr. W. baron Michiels van Kessenich van Maastricht. Van links naar rechts de wethouders mevrouw mr. E. A. J. Scheltema-Conradi, D. J. A. Geluk, J. A. Schippers, het raadslid P. W. Voskuilen, de burgemeester van Maastricht en enige Haarlemse hoofd ambtenaren. Advertentie Op donderdag 10 december zal onder auspiciën van de stichting tot verkondi ging van het evangelie en verspreiding van christelijke lectuur te Haarlem in de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat 15 in Haarlem een zendingsavond worden ge houden, waarop de heer W. Könemann vertegenwoordiger van de Christian and Missionary Alliance in Nederland zal spreken over het onderwerp: „Waarom staat Nieuw-Guinea in het brandpunt van onze belangstelling?" Hij zal daarbij een serie kleurendia's vertonen opgenomen in de Baliemvallei en bij de Wisselmeren. Van de zeven Nederlandse zendelingen, die hier werken met vele Amerikaanse, ko men er 4 uit Haarlem, nl. Elze Stringer, Adriaan Stringer, Betsy Stringer-Bijl en Jan Schulz. Ook over het werk van deze zendelingen zal de heer Könemann het een en ander vertellen. Advertentie ZIJLSTRAAT 4) - TEL. IS77S :=Z HAARLEM Advertentie Woensdag 9 december om 15 uur opent als ALGEMEEN R.A.I.-GROSSIER in het pand BAAN 5 te HAARLEM, Telefoon 15996. 100% service en eerste klas materialen staan te uwer beschikking. Wij verwachten u gaarne. J Maandagmiddag heeft de Haarlemse On derwijzers Toneelvereniging, de H.O.T., in het Concertgebouw een voorstelling ge geven van „Ali Ben Hassan" van K. Oudes en H. Riemers onder regie van Henk Bak ker. De voorstelling had plaats onder auspiciën van de Onderwijzers St. Nico- laasfeesten. „Ali Ben Hassan" is een stuk dat zich afspeelt aan het hof van koning Arazzio. Zijn dochter, prinses Gwendolene gaat trou wen. Alles is in orde, haar bruidtoilet is gereed. Alleen het parelcollier is nog steeds bij de goudsmid. Lakei Wezelhart wordt erop uitgestuurd om het te gaan halen. Maar Wezelhart komt niet terug met het parelcollier. In het zeemleren zakje, dat hij bij zich draagt, zitten, wanneer hij in het paleis terug komt, bonen, inplaats van parels. Hoe, dit allemaal komt is nogal ingewik keld, 'maar verhoogt tevens de spanning. „Ali Ben Hassan" namelijk is een dag te voren met zijn rovers in het bos gearri veerd. Door middel van een gestolen „to- verslaappoeder" weet dc roveropperman de lakei Wezelhart het collier afhandig te maken en de parels voor bonen in te rui len. Wezelhart bemerkt hier niets van. tot dat hij in het paleis terugkomt. Hij weet dan echter de schuld te schuiven op „Inno- centia", het kamermeisje, dat als oud vrouwtje vermomd het bos in wordt ge stuurd, om de rovers naar het paleis te lokken. Tóch loopt natuurlijk alles goed af. Prinses Gwendolene trouwt en zij draagt het parelcollier. Nogmaals heeft de H.O.T. bewezen on der de bekwame regie van Henk Bakker wel degelijk* in staat te zijn een toneel stuk goed en vlot over het voetlicht te brengen. Bepaalde rollen voldeden ten zeerste, Theobald, de minister, mevrouw Nachtegaal, de hofdame, en Ali Ben Has san. Maar ook de overige spelers droegen tot het welslagen van deze voorstelling bij, die tot in de' details goed verzorgd werd Ook het decor en de kostuums waren goed gekozen. In Maastricht is het 7-jarig meisje Fran- cisca van Kan door een auto aangereden toen zij plotseling de weg overstak. Zij werd zeer ernstig gewond en overleed enkele ogenblikken na het ongeluk. De 51-jarige bromfietser J. J. Niemeijer uit Haren is in Winschoten tegen een ver- keerspaal gereden. Hij werd naar het academisch ziekenhuis te Groningen ver voerd, waar hij is overleden. In bollenstreek De .stijging van de werkloosheid in de bollenstreek heeft geen verontrustend ka rakter. Verscheidene bollenbedrijven heb ben arbeidskrachten afgestoten, die echter vlot door andere bedrijven worden opge nomen. In het gewest Lisse. dat het rayon Lisse en het rayon Katwijk omvat, was eind november een aanbod van 135 ar beidskrachten tegen een vraag van 307. Een ruime vraag is er naar bouwvakar beiders en industriepersoneel. De stijging van de vraag vindt mede haar oorzaak in een uitbreiding van de vaste kern bij diverse grote bollenbe drijven. Over het algemeen genomen kan van een gespannen arbeidsmarkt worden gesproken. Een ruim aanbod is er van kantoorpersoneel. Het aanbod van zeventien vissers in het rayon Katwijk is een gevolg van de slechte vangsten en van het overschakelen op de trawlervisserij. Het plaatsen van gerepa- trieerden verloopt, hoewel moeizaam en zwaar, bevredigend. Diverse ingeschreve nen zijn echter moeilijk plaatsbaar. Het G.A.B. in Lisse houdt iedere donder dag een avondzitting. Op 24 en 31 decem ber zal deze avondzitting vervallen. De periodieke ledenvergadering van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, welke maandag 14 december in het gemeentelijk Concertge bouw te Haarlem zal worden gehouden, werd, zoals gebruikelijk, maandagavond in het verversingshuis van het wandelbos „Groenendaal" voorafgegaan door een vergadering van de Heemsteedse afde ling van deze vereniging. Het voornaam ste agendapunt bestond hier uit een be spreking van de beschrijvingsbrief. Deze leverde echter zo weinig aanleiding voor discussies op, dat het huishoudelijk ge deelte van de bijeenkomst nauwelijks een uur in beslag heeft genomen. Even werd van gedachten gewisseld over de door het hoofdbestuur gestelde kandidaten voor een vrijgekomen functie. Uiteindelijk besloot men de kandidaat uit West-Friesland de voorkeur te geven bo ven die uit Stavenisse. Ook het voorstel tot contributieverhoging met twintig percent kreeg het fiat van de vergadering. De he ren Jac. Roozen en J. Dox jr. werden met algemene stemmen aangewezen om de af deling Heemstede op ae komende verga dering te vertegenwoordigen. Daarvoor was de heer P. M. W. Sar- neel, periodiek aftredend als secretaris, herbenoemd. De Haarlemse gemeenteraadsleden me vrouw T. Kerkhoff-Pet en mr. G. van den Bergh (belden Arb.) hebben B. en W. schriftelijk gevraagd of het college bereid is te overwegen de steunnormen in de ge meente Haarlem te verhogen op grond van het feit dat volgens het standaard huishoudboekje is gebleken dat de kosten van levensonderhoud voornamelijk in de voedingsmiddelensector zijn gestegen. Bei de raadsleden wijzen er op. dat de ge meente Amsterdam op grond van deze overwegingen per 1 januari aanstaande dc steunnormen gaat aanpassen aan de ge stegen kosten van levensonderhoud. Naar wij vernemen bestaat er een goe de mogelijkheid, dat er een oplossing ge vonden wordt voor het „geschil", dat is ontstaan tussen Verolme Verenigde Scheepswerven te Rozenburg en de ver eniging „De Hollandse molen" te Amster dam over de molen uit Alblasserdam die enkele jaren geleden door de heer Verol me aan „De Hollandse Molen" is geschon ken en die thans in Haarlem ligt opge slagen. Een deputatie uit Rozenburg, onder lei ding van de algemeen adviseur van Verol me, de heer J. Benson, heeft een bezoek ge bracht aan Amsterdam en uit 3e bespre kingen met het dagelijks bestuur van „De Hollandse Molen" is komen vast te staan, dat er een oplossing in het ver schiet ligt. Wellicht reeds aan het einde van deze week komt men tot een definitieve over eenkomst. De mogelijkheid bestaat dat Zaterdag openingsavond in zaal aan Kleverlaan Zaterdag 12 december begint in het ge bouw op het sportveld aan de Kleverlaan te Haarlem de jongerensociëteit „Haer lem" haar activiteiten met een contact avond voor jongeren van achttien jaar en ouder. Deze pas opgerichte jongerensociëteit is een rechtstreeks resultaat van de oriënte rende besprekingen, die zaterdagavond 14 november hebben plaats gehad tussen leidinggevende figuren van 'diverse be staande clubs en verenigingen, waarbij onder meer tevens aanwezig waren dr. A. van Biemen uit Bentveld, die een inlei ding over de open jongerensociëteit hield, de heer A. van Moock, gemeentelijk amb tenaar voor de Jeugdzaken, en ds. A. Ja- cobszoon. doopsgezind predikant te Haar lem. De bedoeling was te komen tot een gemeenschappelijke bespreking over de mogelijkheid van een „open" jeugdsocië- teit in Haarlem, waar de leden van de be staande jongerengroepen bijeen konden komen, zonder dat aan het eigen karaktQr van de diverse groepen afbreuk gedaan zou worden. Uit deze bespreking is een werkcomité voortgekomen, dat stond onder leiding van de heer W. Dori-epaal, voorzitter van de inmiddels opgeheven Oecumenische Jongerensociëteit. Na besprekingen tus sen dit werkcomité en de heer Van Mook heeft de nieuwe jongerensociëteit de be schikking gekregen over een zaal in het gebouw naast het zwembad aan de Kle"er- laan. Het ligt in de bedoeling iederere za terdagavond in deze zaal, die tevens over een bar beschikt, een bijeenkomst te hou den. De sociëteit wil gelegenheid bieden tot ontspanning. Hiervoor heeft men plannen voor het doen inrichten van een leestafel en voor het beschikbaar stellen van schaak dam- en kaartspelen. De sociëteit is ook toegankelijk voor niet-leden van bestaande verenigingen. bij. deze onderhandelingen tevens een an dere molen ter sprake zal worden ge bracht. De heer Benson, die het plan had zich eveneens met het gemeentebestuur van Haarlem in verbinding te stellen, heeft dit niet gedaan, zo vernemen wij van de Haarlemse wethouder van Openbare Wer ken, de heer W. F. Happé. Het gemeente bestuur van Haarlem houdt er rekening mee, dat de bij Figee opgeslagen molen in ieder geval in Haarlem blijft. Men heeft voor de herbouw reeds een „potje" gevormd, waarin zich thans 26.000 be vindt. welk geld afkomstig is uit fondsen die verband houden rnet een herbouw- plicht. Dit bedrag vormt een begin van de financiële middelen, die nodig zullen zijn om de molen te zijner tijd op een punt in Haarlem op te bouwen. De heer Happé deelde verder nog mee. dat het gemeentebestuur dezer dagen be sprekingen over de molen zal voeren met de Vereniging „De Hollandsche Molen". Advertentie 2 uj -J CL. S the brandy of Napoleon 'fait honneur a qui I'off re plaisir d qui le boit' Lisse In het Ambonezenwoonoord „Conrad" te Rouveen (gemeente Staphorst) heeft van ochtend een felle brand gewoed, waarbij het administratiegebouw en de kampbe- heerderswoning werden verwoest. Een ge deelte van de inboedel en de administratie kon worden gered. De brand is vermoede lijk ontstaan door een defect in de schoor steen. De woonbarakken bleven onbescha digd. Maandagavond heeft de A.R. Kiesvere niging in Lisse in „De Witte Zwaan" een forumavond gehouden. In het forum had den zitting de heren D. Algera uit Noord- wijk, F. van Pijpen uit Amsterdam en het raadslid M. Montagne. Het forum kreeg een stroom van vragen te beantwoorden. Tert opzichte van de staatsloterij, de voetbaltoto enz. nam het forum een afwijzend standpunt in. Of de P.v.d.A. uiteen zal vallen door de druk van het N.V.V. werd niet onmo gelijk geacht, maar er zijn meer factoren waardoor een scheuring in deze partij niet uitgesloten geacht moet worden. De druk van een vakorganisatie wordt ook bij an dere partijen gevonden, doch dat behoeft nog niet tot een scheuring te lèiden. De A.R. partij heeft principiële bezwa ren tegen de mammoetwet. Het gods dienstonderwijs wordt losgemaakt van de christelijke school. Het wordt dan een openbare school waar godsdienstonder wijs gegeven mag worden en daar hebben de voorouders de schoolstrijd niet voor ge voerd. Betreffende subsidie kerkbouw werd als norm aangenomen, dat de kerken de bouw zelf moeten betalen, doch wanneer de overheid speciale eisen stelt, dan zal sub sidie gerechtvaardigd zijn. Tal van andere punten kwamen nog aan de orde. (Verkort weergegeven) KERSTFEEST 1959. Weer nad'ren de donkere dagen Met kerstfeest in het zicht Als bomep lichtjes dragen En 't donker zwicht voor 't licht En als de klokken luiden In dorpen, stad en land En vrede op aarde klinkt er Door heel ons vaderland Maar er is ook een andre zij Met zorgen, ziekte en leed Dit stemt zeer velen zo blij Ach dat gij hen toch niet vergeet Dit zijn de „Stille Armen" Zij wachten ook op 't licht Wilt gij hun hart verwarmen Beschouw het als een plicht Dan is 't voor hen ook kerstfeest Met hekier stralend licht. A.D. Jeugdnatuurwacht Bloemendaal. Woensdagmiddag om half drie zal de bur gemeester van Bloemendaal dr. D. H. Peereboom Voller in gebouw „Domi" aan het Zandvoorterpad in Overveen de jeugd natuurwachters in die gemeente instal leren. Advertentie De Leidse studenten proberen in de I feit nog te bergen wat puinhopen van hun afgebrande socië- loont. Men ziet hen op in ..Minerva" aan waardevols rest. even de moeite zoek naar-wat De voorzitter van de afdeling Lisse van dc Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, de heer W. Roos heeft maandagavond in „De Witte Zwaan" een beschouwing gegeven over de ex port in het afgelopen jaar en het aandeel van het rayon Lisse daarin. Hieruit blijkt, dat de export van bloembollen uit Lisse, het noorden van Noordwijkerhout tot aan Voorhout een zesde gedeelte van de tota le hoeveelheid bloembollen vormt, te we ten il.462.000 tegenover 10.981.000 in 1958. Hij wees er op. dat men door de vroege inkoop in dit jaar nog goed heeft kunnen exporteren, maar dat de inkoopprijzen nu al zo hoog liggen, dat het zeer de vraag is of de broeiers de vraagprijzen zullen .kunnen gaan betalen. Engeland is nu geliberaliseerd en wat dat land gaat afnemen kan nog geen mens voorzien. Maar ook in het binnenland zijn grote afnemers, omdat de groente- en kool- prijzen hoog zijn geweest. De kwekers, op gemengde bedrijven gaan de winsten hieruit beleggen in bloembollen. De exporteurs zullen echter voorzichti ger worden bij de verkoop. Verkopen voor de officiële minimum-exportprijzen is „zelfmoord" De voorzitter had ook cij fers over de gezondheidstoestand van de hyacinten. Er zijn 66.000 manden in de schuren gekeurd. Er werden slechts 147 manden gevonden waarin minder dan ze ven percent geelziek zat. Verleden jaar waren het er 775. Van 8 tot 14 percent 20 mand (409 in 1948) en 8 mand met meer dan 14 percent (262 in 1958). De verkoop van de bloemvollen aan par ticulieren in het buitenland is niet onbe vredigend. In Amerika zijn gedeelten waar deze goed loopt. Andere districten komen pas goed op gang. In Engeland is deze goed geweest: de hyacinten zijn ge ruimd, tulpen wqren er net voldoende, maar narcissen en krokussen waren er te weinig. De reclametermijn van krokussen zal op voorstel van het hoofdbestuur worden ver anderd. Niemand had er bezwaren tegen. De financiën van de vereniging bleken ieders goedkeuring te kunnen wegdragen. Lang heeft men gesproken over de moge lijkheid om de contributie met twintig percent te verhogen voor gevallen, dat ex tra uitgaven nodig zijn voor tentoonstel lingen. corso etc. Het gesprek kreeg een principieel tintje, doordat een groep in Lisse niet wil meewerken aan manifesta ties, die op zondag geopend zijn. Zelfs wil den veertien mensen dat de corsowagens op zondag niet voor het publiek worden .cntoongesteld. De Belastingcommissie an „De Bloembollencultuur" zal worden verzocht aandacht te schenken aan de af schrijving van het teeltbewijs. Dit bezit is '.eer wankel geworden, daar de mogelijk heid bestaat van opheffing der teelt- beheersing als dc overgangsperiode van de Euromarkt voorbij is. De heer Th van Werkhoven zal de af tredende secretaris, dc heer P. Dames, als zodanig opvolgen. Bij dc bespreking van de deelname aan het corso deelde de heer Roos mede, dat het corso een ander karakter 'al krijgen. Er was critiek gekomen, dat *eze bloe- menstoet ieder jaar op de aande ge leek. Het bloemencorso zal i »en histo risch of allegorisch kare' "en. Zandvoort Honderd huizen in aanbouw In Zandvoort kwamen in de maand november drie woningen gereed. Met de bouw van vijftig woningen werd begon nen. Op 1 december waren 101 woningen in aanbouw.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5