Herziening verkeerswet te langzaam „Ontmoeting met volken van de Islam is thans mogelijk" Mr. H. A. Drielsma aanvaardt ambt van lector in Leiden Voor bollenexport zonder vergunning ƒ1000 geëist Brand teistert ABTB-gebouw in Almelo Huisvesting van intellectuelen laat te wensen HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Critiek van A.NAV.B. op gevolgde werkwijze DUFF GORDON SHERRY wmÈXêm Put hij sledehaan in Bloemendaal verdwijnt Nikita Magalof solist in N.Ph.O.-concert 1 erkeersknooppunt tussen Haarlem en I 'eiser Tunnel Zege voor de presidentiële partij van Guatemala Vonnis over een week Kroesjtsjev en Kadar op reis door de Oekraine D. van der Meulen gaf verse reisindrukken uit Nabije Oosten Nieuwe vlag en wapen voor Suriname Yves Deniaud overleden Leo Uittenboogaard sprak voor 't Nut Protest tegen verhoging kosten monstertrekken R.-k. bejaardencentrum opengesteld Mogelijk spoedige bouw van flatcomplex Winkelsluiting in kerstweek Verdere uitbreiding van Wim Gertenbachschool Alarmoefening B.B. Nog geen afbraak van pand Rozennobelstraat Bcgroetingsavond voor nieuwe inwoners WO E N s 1) A G 9 I) E C E M HER 1959 (Van onze Haagse redacteur) De A.N.W.B. heeft in een brief aan de ministers van Justitie en van Verkeer en Waterstaat aangedrongen op een op snel heid gerichte werkwijze ter herziening van de wegenverkeerswetgeving. De A.N.W.B. meent, dat daarbij spoed geboden is en critiseert dan ook de poging van prof. mr. A. D. Belinfante, die met het ontwerpen van de herziening is belast, om tevens har monisatie met de verkeerswetgeving van de landen van de Europese Gemeenschap en Zwitserland te bereiken. De A.N.W.B. wijst erop, dat dit niet al leen een tijdrovende methode is, maar dat bovendien van dat streven weinig resul taat is te verwachten, omdat de deskun digen van elk land ervan overtuigd zijn, dat hun voorschriften en maatregelen de juiste zijn. Er zou steeds een vérgaand compromis moeten worden gevonden, dat de specifieke landelijke wetgeving zou te rugbrengen tot een rompwet. De A.N.W.B. deelt het optimisme van prof. Belinfante, dat op korte termijn deze harmonisatie be reikt zou kunnen worden, niet. Dinsdagmiddag heeft mr. H. A. Driels ma uit Heemstede in Leiden het ambt van lector in het belastingrecht betreffende de successiebelasting, het registratierecht en het zegelrecht in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniversi teit te Leiden aanvaard met het uitspre ken van een rede over „Het fiscale aspect van gemengde contracten." Mr. Drielsma kwam daarbij tot de con clusie dat de vraag naar de fiscale rele vantie van de elementen der gemengde contracten niet voor categorische beant woording vatbaar is. Zoals in het recht zo vaak het geval is, zal aan de hand van de bijzondere omstandigheden van elke con crete situatie en met de eigenaardige structuur van elke fiscale wet voor ogen naar een voor fiscus en rechtsgenoot be vredigende decisie .gestreefd moeten wor den. Dat streven moet erop gericht zijn. aldus mr, Drielsma, dat de entiteit van het contract en de interdependentie der prestaties welke de contractsinhoud vor men, zoveel mogelijk worden geëerbie digd en niet fiscaal gesplitst wordt wat maatschappelijk en rechtens een eenheid vormt. Daarom zal bij een fiscaal rechts systeem dat aan het karakter der rechts handelingen gevolgen voor de belasting heffing verbindt, opsporing van de juridi sche natuur der gemengde contracten al tijd noodzakelijk zijn. Mr. Drielsma, die in 1901 in Eist (Gld.) geboren Is, legde in 1949 zijn doctoraal examen af aan de Leidse universiteit en promoveerde op 17 december 1957 aan de rijksuniversiteit in Utrecht tot doctor in de rechtsgeleerdheid op een proefschrift getiteld: ,.De wetsinterpretatie in het fis cale recht en de rechtsbescherming van de Nederlandse staatsburger". Mr. Driels ma is hoofdinspecteur-titulair van 's rijks belastingen te Haarlem. Advertentie produce Of SPAIN! Imp. Wilmennk Muller N.V., A dam De dienst van Publieke Werken van Bloemendaal heeft een aantal werken ter hand genomen, die even zovele verbete ringen inhouden. Zo zal aan de voet van de sledebaan op de Hoge Duin- en Daalse- weg de oude afwateringsput, die zoveel gevaar opleverde voor het sleeën, verwij derd worden. Er zal een nieuwe afvoerput worden aangebracht, die in de toekomst geen gevaren meer zal opleveren. Verder worden de paden en wegen van het Goudsbloemplein en omgeving in Aerdenhout verbeterd en verhard. Er is inmiddels ook reeds een nieuwe verlich ting aangebracht. De aanleg van het speelveld aan de Prins Hendriklaan in Overvecn is thans gereedgekomen. In het voorjaar zullen er een klimrek en een zandbak worden aangelegd. Ten slotte heeft het aannemingsbedrijf G. J. Evers uit Bloemendaal een begin gemaakt met de restauratie van „Sparrenheuvel" aan de Bloemcndaalse weg. De r.-k. kleuter school zal tijdelijk een andere behuizing moeten vinden. Het jaarlijkse extra concert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest op 30 december zal onder leiding staan van Henri Arends. Solistische medewerking wordt verleend door de pianist Nikita Ma galof. Het programma vermeldt: Mous- sorgsky Een nacht op de kale berg, Tsjaikofski Pianoconcert no. 1, Dvorak Symfonie no. 5, (Uit de Nieuwe Wereld). NIKITA MAGALOF werd in St. Peters- burg geboren. Tijdens de Russische revo lutie vluchtte hij naar Parijs, waar hij zijn muziekstudie voortzette bij Isidor Pbilipp Op 17-jarige leeftijd verliet hij het Parijse Conservatorium met een eerste prijs en Ravel noemde hem toen reeds een groot musicus. Magalof woont in Zwitserland en heeft sinds 1949 de leiding van de Classe de Virtuositc van het conservatorium te Ge neve. Tussen Haarlem en Santpoort ondergaat het verkeersplan een ingrijpende verande ring. Deze fraaie luchtfoto geeft een goed beeld van het samenstel van rijks-, ver- bindings- en parallelwegen, die reeds in gebruik zijn genomen respectievelijk in aanleg zijn. Links boven ziet men de flat gebouwen van „Delftwijk" in Haarlem- Noord, rechts onder de rand van het dorp Santpoort. Verder is links het ronde ver keersplein te onderscheiden, waarop de Rijksstraatweg en de Vondelweg in Haar lem-Noord en de verbeterde Hoofdstraat naar Santpoort uitmonden. Dé nieuwe rijksweg tussen Santpoort en de Delftlaan in Haarlem-Noord kruist de Hoofdstraat door middel van een zes meter hoog via duct. Deze nieuwe verbinding een snel- verkeersweg ten behoeve van het door gaand verkeer AlkmaarDen Haag via de Velser tunnel zal omstreeks augustus 1960 gereed zijn. Het onder leiding van Rijkswaterstaat uitgevoerde totale pro ject waaraan 2.5 miijoen gulden ten koste wordt gelegd zal in tegenstelling tot hetgeen eerder door ons werd bericht ongeveer in oktober 1960 klaar zijn. (Luchtfoto Aerofoto „Nederland", Rotterdam). GUATEMALA STAD (Reuter) Voor lopige uitslagen van de zondag gehouden verkiezingen voor 33 van de 66 zetels van het parlement van Guatemala wijzen op een overweldigende overwinning van pre sident Miguel Ydigoras Fuentes en zijn de mocratische verzoeningspartij. Tot heden heeft deze partij, met haar bondgenoten. 25 van de 33 zetels gekregen, waardoor zij de absolute meerderheid heeft veroverd. De voornaamste linkse groepering, de re volutionaire partij, heeft zes zetels gekre gen. In he oude parlement, dat sinds maart van het vorige jaar beheerst werd door de oppositiepartijen, had de partij van pre sident Fuentes ongeveer twintig zetels. Economische politierechter Tegen een bloembollenbedrijf in Sassen- heim, waarvan de directeur vanmorgen voor de Haarlemse economische politie rechter, mr. J. D. Vink, terecht stond wegens het uitvoeren van een partij bollen zonder vergunning, heeft de officier van Justitie, mr. J. Wiarda, 2000 boete, waar van de helft voorwaardelijk met twee jaar proeftijd geëist. De politierechter zal over een week vonnis wijzen. In augustus voerde het bedrijf 14.000 tulpen- en 2500 hyacintenbollen naar West-Duitsland uit. De tulpen waren van een andere soort en de hyacinten van een andere kwaliteit dan de bestelde. Voor deze vervanging had dc directeur telefo nisch de toestemming van de afnemer ge vraagd en gekregen. De klant bevestigde de toestemming per brief. Op de factuur vermeldde hij dat de bollen gelijk waren als de bestelde doch hij zette er niet de namen van de gezonden bollen op. Mr. H. A. G. Hesseling van het pro ductschap verklaarde dat het bedrijf de tulpen had moeten remplaceren met de zelfde soort. De officier van Justitie zei dat de firma een nieuwe factuur had moeten schrijven, waarin de prijzen betrekking hadden op het werkelijk gezondene. De raadsman, mr. J. W. Rutgers, was van mening dat het bedrijf in de grond van de zaak de verordening niet heeft overtreden en dat het alleen formeel een overtreding heeft begaan. Als op de factuur de namen van de gezonden bollen hadden gestaan was de zaak in orde geweest. De raadsman bepleitte vrijspraak of een for mele boete. De officier repliceerde dat er tevoren een schriftelijke toestemming van de klant had moeten zijn. De firma zou geen uit voervergunning hebben gekregen, als op de factuur het (andere) soort van de tul pen was vermeld. Hij persisteerde bij zijn eis. De politierechter zal op 16 december om half tien schriftelijk vonnis wijzen. MOSKOU (UPI) Premier Kroesjtsjev van de Sovjet-Unie, op terugreis van het partijcongres in Boedapest, bezocht van daag een collectieve boerderij in Moekat- sjevo, in de Oekraine. aldus meldt Tass. Kroesjtsev was maandag te Oezjgorod in de Oekraine. In het gezelschap van Kroesjtsjev bevond zich ook de secretaris generaal van de Hongaarse communisti sche partij Janos Kadar en diens vrouw. De heer D. van der Meulen sr., oud-ge zant van Nederland in Saoedi-Arabië en een kenner bij uitstek van de islamitische volken, heeft dinsdagmiddag op een kof fiemaaltijd in het Instituut voor de Tro pen zijn indrukken weergegeven van een zeer recente reis door het Nabije Oosten en daarbij menig verschijnsel naar voren gebracht en geïnterpreteerd, dat niet aan de oppervlakte van het gepubliceerde we reldgebeuren verschijnt. Hij gaf als zijn overtuiging te kennen, dat een werkelijke ontmoeting met de islamitische volken pas mogelijk wordt, nu het westers-christelij- ke overheersersgezag is verdwenen: dus een ontmoeting als gelijken. Hij noemde drie initiatieven waarbij deze mogelijk heid is aangegrepen: de eerste was een gesprek, dat op Amerikaans initiatief ge houden werd in een klein dorp in Libanon tussen een veertigtal moslems en een veer tigtal christenen van verscheidene ras sen. Voorts een initiatief van Franse rooms-katholieken in Marokko voor een ontmoeting met aanhangers van de Is lam, welke ontmoeting op persoonlijke wens van koning Mohammed V nog uit gebreid werd tot „de derde broeder uit Abrahamstent": de Joden. In Marokko leven namelijk nog 200.00C Joden, die hier de voorkeur aan geven boven terugkeer naar Israel. En ten derd de stap van een groep Franse christenstudenten, die me de door het beoefenen van een eenvoudig handwerk in Marokko de mogelijkheid tot een gesprek met moslem-jongeren hebben aangegrepen. Voor hen trad de heer Van der Meulen als tolk op. Een belangwek kend aspect van de lezing was de stille omwenteling, die de spreker had opge merkt aan de Al Azrar-universiteit van Cairo het geestelijke centrum van de Islam van vandaag. President Nasser heeft daar een aantal hoogleraren be noemd, die allen zijn gepromoveerd aan westerse universiteiten. Een hunner, die filosofie van de Islam doceerde had bij voorbeeld gestudeerd bij een Joods hoog leraar in Hamburg. Deze groep van zes hoogleraren moet wel heel anders do ceren dan de orthodoxe moslems dat vóór hen gedaan hebben, namelijk met het in strument van het westerse critische den ken. Als de Islam op deze wijze zijn ge schiedenis gaat beschouwen, dan kan dit volgens hem niet anders dan verstrekken de gevolgen hebben Egypte is, naar de heer Van der Meu len zeide, een door en door islamitisch Arabisch land geworden. De kennis van Frans en Engels baat de vreemdeling niet meer. „Wat heeft Nasser bij zijn neder lagen toch een daverende slag gewon nen." zo zei de spreker, „ik heb nog maar één Brit in Cairo ontmoet, een tachtigja rig hoogleraar aan de American Universi ty en hij was een monument van de de finitieve afwezigheid van de Britten en de Fransen. Zij konden zich na de slag te rugtrekken, maar Israel was de enige, die niet weg kon. Dat land blijft ten eeuwigen dage de Arabische landen tot buren heb ben. Het is de ergste verliezer." De heer Van der Meulen zei de indruk te hebben, dat Ben Goerion een politicus Een uitslaande brand heeft vanmorgen een groot deel van het gebouw van de Aartsdiocesane Boeren- en Tuindersbond te Almelo verwoest. De brand werd om half zes ontdekt door spoorwegarbeiders, die naar hun werk gingen. De Almelose brandweer, versterkt met twee bedrijfs- brandweren. bestreed het vuur met groot materieel. De vlammen sloegen weldra hoog op uit het gebouw, waarin grote voorraden veevoer waren opgeslagen. Het middengedeelte van het gebouw brandde geheel af. Een tweede loods waar in eveneens veel voer was opgeslagen, kon behouden worden. Een nieuwe, zeer grote silo werd slechts licht beschadigd. Gisteren was juist het hoogste punt be reikt bij de bouw van een der vleugels van het geteisterde pand. De schade is zeer aanzienlijk. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. zonder visie is, die zich blijkbaar niet ge realiseerd heeft, hoe Israel ervoor zou ko men te staan als het fout zou gaan bij Suez. Naar de spreker zeide, zou Israel ex heel anders voorgestaan hebben als het van het ogenblik van zijn ontstaan af zijn lot had verbonden met dat van de Arabi sche volken. Hij vestigde er de aandacht op, dat de Jood in Egypte niet verborgen leeft, maar dagelijks in invloedrijke krin gen kan worden ontmoet. De heer .Van der Meulen is het zeldza me voorrecht ten deel gevallen op uitno diging van de koning van Jemen ook een tijdlang in dat ontoegankelijke konink rijk te verblijven. Ook hier waren ingrij pende verandeiingen te bespeuren. De veertigduizend Joden, die een karakteris tiek dee'. van de bevolking waren, zijn al len naar Israel teruggekeerd. De wereld beroemde koffiecultuur heeft voor een groot deel plaats gemaakt voor de teelt van ve. dovende middelen, waaraan veel meer is te verdienen. Jemen is het centrum geworden van de handel in dit obscure artikel welke steeds wijder om zich heen grijpt Men vindt er een grote Russische vertegenwoordiging en tijdens de heer Van der Meulens ver blijf was het gesprek van de dag de komst van vijfhonderd Chinese technici. „Toen ik mij samen met Russen. Chinezen. Tsje- choslowaken en Oostduitsers in het ko ninklijke gasthuis bevond, besefte ik aan de kloof te staan tussen Oost en West. Hier was geen menselijk contact mogelijk. De Russen hadden aantrekkelijke vrouwelij ke tolken bij zich, opgeleid aan een Mos- kouse universiteit. Zii probeerden een ge sprek met mij in 't Arabisch maar op een blik van hun meesters verstarden hun ge zichten en zij wendden zich af", aldus de heer Vai. der Meulen, die tenslotte nog een levendige beschrijving gaf van de ge sprekken. of liever de wederzijdse mono logen, welke gevoerd waren tussen hem en de Jemenitische minister van buitenland se zaken en later ook nog met de burge meester en de gouverneur van Jeruzalem aan de Jordaanse zijde, die hem niet toestonden door te reizen naar Israel. 'Wil men voor de groep beoefenaars van intellectuele beroepen iets bereiken inza ke de huisvesting, dan zullen er iets rui mere en daardoor iets duurdere woning wetwoningen moeten worden gebouwd. Hierbij is tevens nodig een verruiming voor bijzondere gevallen van de van rijks wege toegestane woontechnische moge lijkheden. Voorts zal het nodig zijn, iets goedkopere premiewoningen te bouwen, eenvoudig van aard, maar ruim van op zet, voor een huurprijs die niet te ver ligt boven die van de woningwetwoningen. Dit is de conclusie van de Commissie „huisvesting en intellectuele beroepen", die is ingesteld door het bestuur van de Stichting ter bevordering van de samen werking op federatieve grondslag van or ganisaties van beoefenaars van intellec tuele beroepen. Deze commissie heeft een statistisch on derzoek gedaan naar de wijze van huis vesting van intellectuelen Hierbij kwam onder meer naar voren, dat voor alleen staanden de huisvestingstoestand het slechtst is. Voor hoofden van huishoudens drukt de woningnood even zwaar als voor alle hoofden van huishoudens met een inkomen van 6000.- en meer per jaar. Uit de wijze van legering maken de rappor teurs op, dat in bepaalde gevallen genoe gen wordt genomen met een minder goe de wijze van legering, om daarmee ruim te vrij te maken voor een tweede of der de woonvertrek. Voorts kwam vast te staan, dat er een aanmerkelijke gaping zit tussen de hu ren van woningwetwoningen 80.- per maand) en die der premiewoningen ƒ140.-). Juist in deze gaping, aldus de commissie bevindt zich de huurprijs die aanvaardbaar geacht moet worden voor een grote groep van beoefenaren van in tellectuele beroepen. Er zit dus voor diegenen in deze groep die meer dan 6000.- maar minder dan 10.000.- per jaar verdienen, in de thans te bouwen nieuwe woningen nauwelijks 'n mogelijkheid. Daarbij komt, dat de wo ningwetwoningen in het algemeen minder aanvaardbaar moeten worden geacht voor deze groep, omdat beoefenaars van intellectuele beroepen specifieke woon- eisen stellen, zoals extra ruimte om te kun nen studeren. De toeristenbond verwijst naar een on langs door de vice-president van het Ge rechtshof te Leeuwarden, mr. N. J. Polak, gehouden rede, die eveneens betoogde, dat een herziening op korte termijn van de verkeerswetgeving dringend geboden is en daarmee niet dient te worden gewacht op eventuele resultaten van pogingen tot harmonisatie met de verkeerswetgeving in andere landen. Precies op dc dag. waarop zeventien jaren geleden Koningin Wilhelmina haar historische boodschap met betrekking tot de autonomie voor de Nederlandse An tillen en Suriname bekend maakte, hebben de-Surinaamse staten met algemene stem men hun goedkeuring verleend aan de door de regering ingediende ontwerpen voor een Surinaams volkslied, een vlag en een wapen. Men hoopte dat nu ook spoedig de rijksvlag zal worden vastgesteld, daar het rood-wit-blauw tenslotte alleen de vlag is van de gelijkwaardige deelgenoot in het koninkrijk: Nederland. Men achtte het noodzakelijk, dat er een „overkoepelende vlag" zal worden ingesteld. Een amendement, waarbij werd voorge steld de twee Indianen, als de oudste be woners van Suriname, als schilddragers op het Surinaamse wapen te handhaven werd met algemene stemmen aangenomen Ook een kleine wijziging in het eerste cou plet van het nieuwe volkslied kon de al gemene goedkeuring wegdragen. De vlag bestaat uit een wit fond met een dwarsbalk in blauw. Hierop zijn. verbon den door een zwarte ovaal, vijf sterren aangebracht in rood. geel. zwart, bruin en wit. als symbool van de heterogene Suri naamse bevolking. PARIJS (AFP) Yves Deniaud. een be kende Franse toneel- en filmspeler, is dinsdag in Parijs op 58-jarige leeftijd overleden. Deniaud maakte zijn debuut in 1938. Hij speelde in films als „Leguignon, lampiste", „Crainquebille" en „Mon curé chez les pauvres". Lisse Dinsdagavond heeft de heer L. Uitten boogaard in de „Witte Zwaan" in Lisse gesproken voor het departement Lisse van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen over: de wereld een verbijsterend avon tuur. De heer Uittenboogaard heeft als journalist reizen over de gehele wereld gemaakt. Hierover heeft hij op boeiende wijze verteld. Hij doorspekte zijn voor dracht met het weergeven van vele grap pige voorvallen. Eerst sprak de heer Uit tenboogaard over zijn reizen naar en in Amerika, waarna hij uitvoerig verhaalde over zijn omzwervingen in het Midden- Oosten met zijn feodale toestanden, zijn opgehoopte rijkdommen, en in tegenstel ling daarmee, schrille ellende en armoe de. Voorts vertelde de spreker over de leefwijze in India. In zijnitvoerige be toog ging hij in ophetnerprobleegermi toog ging hij in op het negerproble^m in Amerika en de vele noden in de onder ontwikkelde gebieden. De presidente, mejuffrouw Kingma, leid de spreker in en sprak een slotwoord Hillegom De afdeling Hillegom van de Koninklij ke Algemene Vereniging voor Bloembol lencultuur heeft dinsdagavond in de zaal van hotel Sistermans de beschrijvings brief voor de komende algemene vergade ring behandeld. De waarnemend voorzit ter, de heer G. J. Topper, memoreerde dat de export in het tijdvak j.l. juni5 de cember 181.299.000 had bedragen, bijna vijftien miljoen gulden meer dan in het zelfde tijdvak in 1958. Met nadruk wees hij op de noodzaak, het gewas gezond te houden. De secretaris, de heer R. N. J. R Bijl van Duyvenbode, deelde mee dat de kosten van het trekken van een monster verhoogd zullen worden van f 12,50 op 17.50. De heer Ed. van Zanten stelde voor op de komende algemene vergadering hier tegen te protesteren. Ook de kleine kwe kers van gladiolen, anemonen en ranon kels moeten financieel in staat zijn mon sters te laten trekken. Ingekomen was een brief van de stich ting „Hillegomse beurs" met het advies de heer H. Hogervorst in Bennebroek tot bestuurslid te benoemen. Hiertoe werd overgegaan. Als opvolger van de heer G. J. Topper werd tot bestuurslid van de af deling gekozen de heer L. Kramer. Deze kreeg 37 stemmen, de heer G. Lommerse 22. De heren W C. Wifieman en H. Nieu- wenhuis zullen de afdeling op de algemene vergadering vertegenwoordigen. De be handeling van de beschrijvingsbrief leverde verder weinig moeilijkheden op. Bij de rondvraag werd nog gesproken over het nut van het bloemencorso, waarna enkele hazen werden verloot. Hoofddorp Dinsdagmiddag is het r.-k. bejaarden centrum „De Meerstede" in Hoofddorp officieel geopend. Talrijke genodigden waren hierbij aanwezig. De voorzitter, notaris T. W. M. Grotenhuis van Onstein. schetste de voorgeschiedenis en memo reerde dat voor de oorlog al met de voor bereidingen is begonnen. De voorzitter dankte het gemeentebestuur voor de steun en de bouwers voor de prettige samenwer king. De burgemeester van Haarlemmermeer, mr. G. C. van der Willigen, sprak zijn vreugde uit over de totstandkoming van dit centrum en onthulde de naam van het bejaardennhuis. Hierna volgde een rond gang door het gebouwencomplex, waar van diverse kamers werden bezichtigd. 's Morgens reeds had deken C. P. A. Al kemade het bejaardencentrum ingezegend, gend. Zandvoort Daar het zich laat aanzien, dat ^e uit voering van het bouwplan van de v/oning- bouwvereniging „Eendracht maakt macht" in Zandvoort voor 48 woningen op een terrein in het verlengde van de Li- naeusstraat voorlopig nog niet tot uitvoe ring zal kunnen komen in verband met de nog steeds bestaande modderkommen, hebben B. en W. van Zandvoort naar een mogelijkheid gezocht om op korte termijn op een ander terrein de bouw van woning wetwoningen mogelijk te maken. Men vond dit terrein ten noordwesten van de Noorderduinweg aan de zuidzijde van de spoorbaan. Deze grond, eigendom van de familie Quarles van Ufford, die be reid is de grond te verkopen voor ƒ30.000, dit is ongeveer f 4 per vierkante meter. Op het terrein zal een flatcomplex kunnen worden gebouwd van 36 flatwoningen, die door bovengenoemde woningbouwvereni ging zullen worden geëxploiteerd. De speeltuinvereniging „Kindervreugd" die op een deel van dit terrein haar speeltuin heeft, zal deze voorlopig, zij het met eni ge beperking, kunnen handhaven. B. en W. stellen daarom voor tot aankoop van dezè grond over te gaan en medewerking te verlenen bij het zoeken naar een ander geschikt terrein voor de speeltuinvereni ging. Overeenkomstig het verzoek van de mid denstandsverenigingen „Handelsvereni ging" en Hanze" stellen B. en W. van Zandvoort de raadsleden voor toe te staan dat in de kerstweek, van 21 tot en met 23 december, de winkels in Zandvoort tot half tien 's avonds geopend mogen zijn en de verplichte middagsluitingen in deze periode vervalt. B. en W. van Zandvoort hebben de raad voorgesteld over te gaan tot uitbreiding van de Wim Gertenbachschool voor ulo aan de Zandvoortselaan met nog twee les lokalen. Dit is noodzakelijk gezien de enor me groei van het aantal leerlingen. Jn hun toelichting wijst't college erop, dat deze in januari 1957 in gebruik geno men school haast steeds te klein is ge weest. Reeds aanstonds moesten naast de vijf leslokalen, het natuurkundelokaal en de aula tot leslokaal worden bestemd. In februari 1958 besloot de raad tot uitbrei ding van de school met vier leslokalen, waarvan er slechts twee konden worden gebouwd, omdat Gedeputeerde Staten van mening waren, dat dit voorlopig voldoen de zou zijn. Ingebruikneming van deze twee nieuwe lokalen kan binnenkort wor den verwacht. Ook dan blijkt de school al weer te klein. Per 16 november telde de school 284 leerlingen. In september moest wegens plaatsgebrek een tiental leerlin gen worden afgewezen. Het aantal bij de school ontstane noodlokalen is in de loop van de tijd reeds gestegen tot drie. Daar bij een leerlingen-aantal van tenminste 271 tien leerkrachten aan de school verbon den mogen zijn, waarvoor Rijksvergoe ding wordt \erleend, zal het aantal leer krachten nog met twee kunnen worden uitgebreid en mag.de school wettelijk be schikken over tien leslokalen en twee vak lokalen, terwijl men er, met de thans ge bouwde nieuwe twee lokalen, nog slechts acht heeft. B. en W. achten het ten slotte het beste, het oorspronkelijke plan tot uitbreiding met vier lokalen te verwezen lijken. „Bescherming Bevolking" in Zandvoort organiseert voor vanavond en 16 december een alarmoefening. Het centrale punt van deze oefeningen is gelegen in het raadhuis. Op beide avonden zal door middel van te lefonische oproepingen worden vastge steld binnen welk tijdsoestek de leden van de B.B., die door de blokhoofden worden gewaarschuwd, op het alarm-terrein aan wezig kunnen zijn. In de raadsvergadering van 20 oktober werd een verzoekschrift van een zestien tal bewoners van 't Gasthuisplein in Zand voort om ten spoedigste over te gaan tot afbraak van het dit plein blokkerende en verwaarloosde pi nd Rozennobelstraat 4. in handen gesteld van B. en W. voor het uit brengen van een pre-advies. Dit college adviseert nu de raadsleden aan de adres santen te berichten, dat afbraak van dit perceel eventueel slechti in overweging kan worden genomen, zodra voor de te genwoordige bewoners andere woonruim te is gevonden. Daar dit huis momenteel nog door een groot en een klein gezin wordt bewoond, kan worden aangenomen dat spoedige af braak van dit oand niet te verwachten is. B. en W. van Zandvoort stellen de raads leden voor, een krediet van 1180.- be schikbaar te stellen voor het aanschaffen van hulpmiddelen voor muziek-onderwijs op de Wim Gertenbachschool voor u.l.o., een platenserie, een radiotoestel met grammofoon en een bandrecorder. Deze laatste zal tevens kunnen worden gebruikt bij het onderwijs in de talen. Aan de muzikale vorming van de jeugd op deze school wordt reeds geruime tijd extra aandacht besteed, o.a. door het pe riodiek geven van jeugdconcerten. Het gemeentebestuur van Zandvoort houdt de traditionele begroetingsavond voor nieuwe inwoners op vrijdag 11 de cember 's avonds in het raadhuis. Deze be groetingsavonden blijken zeer op prijs te worden gesteld. Burgemeester mr. H. M. van Fenema zal weer een begroetingswoord spreken en het een en ander over Zandvoort vertel len. In de pauze zal gelegenheid bestaan tot het leggen van onderling contact met het gemeentebestuur en de contactcom missie culturele belangen en tevens tot be zichtiging van de expositie va" 'e ge meente aangekochte wf ei Wim Steijn Na de pauze zal een film wujd.*n ver toond en zal mevrouw H Petiuvi Nijman enkele liederen zingen, begeleid door de heer A. n. Hoppenbrouwer, die voorts eni ge pianowerken speelt. Tenslotte zal de heer J. G. Wijnbeek, voorzitter van de contactcommissie cultu rele belangen, spreken over het culturele leven in Zandvoort.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 13