Rowenta, Noordelijk Volkscongres wint verkiezingen in Nigeria EISENHOWER TE ATHENE SCHEEP GEGAAN NAAR NOORD-AFRIKA Indonesië ziet in China imperialistisch land Russen hopen oceanen met duikboten te beheersen De Gaulle komt de „Canard Enchainé" tegemoet Makarios president van Cyprus Sir Stanley Spencer in Londen overleden Bijna 179.000 voor Fréjus op giro 22000 Meer dan miljoen voor „Redt een kind" Statuutdag in de West feestelijk gevierd Los Angeles steunt verzoek van KLM DINSDAG 15 DECEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Welkom van de Grieken was waardig en hartelijk Betaling abonnementsgeld per giro Bekleed met De Gaulle - Voor onze kwartaal-abonnees Haarlems Dagblad Eisenhower in Teheran Anna van Gogh-Kaulbach op 31 december 90 jaar Giro 250.000 Luxemburgs staatsbezoek aan Brussel in de lente Chef der Indonesische staatpolitie ontslagen Voor de autisten der armen Voor de armsten onder ons ATHENE (UPI) President Eisen hower is gistermiddag te Athene aange komen. nadat hij zijn bezoek van vijf en een half uur aan Perzië had gebracht. Hij zal zich vandaag aan voord van de kruiser Des Moines van de Amerikaanse marine begeven voor een tot rust brengende boot reis van drie dagen naar Tunesië en Frankrijk. Meer dan een derde van de bevolking van de Griekse hoofdstad was uitgelopen om Eisenhower te begroeten. De duizend koppige menigten er waren naar schat ting zeshonderdduizend mensen op de been zwaaiden met Griekse en Ameri kaanse vlaggetjes, floten en juichten. Koning Paul bracht het Amerikaanse staatshoofd van het vliegveld naar het pa leis. De baan waarop het reusachtige straalvliegtuig een Boeing 707 landde was 500 meter langer gemaakt. Hiervoor waren nieuwe huizen door bulldozers te gen de grond gehaald. Het welkom dat de menigten in de stra ten van Athene de hoge gast bereidden was niet overweldigend zoals in Karatsji of Nieuw Delhi, maar niet minder hartelijk. Er was één incident. Een muur waarop talloze personen zaten stortte in. Negentien personen werden gewond, van wie er acht naar een ziekenhuis werden gebracht. Demonstratie Op vier punten van de route stonden groepen met spandoeken waarop stond „Vermindering van spanning", „Lang le ve de vrede", „Wij willen vrede" of „Vre de". Het waren kennelijk communisten. Het Griekse communistische blad „Av- ghi" publiceerde een open brief van de 72-jarige Passalidis, voorzitter van de linkse Democratische Unie, waarin deze communistische veteraan president Eisen hower verzoekt de Amerikaanse politiek tegenover Griekenland te herzien. Op het ogenblik bestaat er volgens hem een anti- Amerikaanse stemming in Griekenland, omdat de Griekse nationale waardigheid door de Amerikaanse politiek verdwenen is. Verder spreekt hij zich uit tegen de vestiging van Amerikaanse raketbases in Griekenland. De grootste menigte stond bij het graf van de onbekende soldaat waar Eisenho wer een krans legde. Over het algemeen was de houding van de menigten in de Griekse hoofdstad waardig maar harte lijk. Eisenhower heeft vanochtend een korte toespraak gehouden tot het Griekse parle- U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 7,65, post- abonnees 8,15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wy behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE. DJAKARTA (AFP) „De Indonesische regering zal geen enkele inmenging door een vreemd land in haar binnenlandse aan gelegenheden dulden", zo heeft de Indo nesische minister van Buitenlandse Za ken, dr. Subandrio, naar aanleiding van het Indonesisch-Chinese geschil aan de pers verklaard. Anderzijds is in officiële kringen mee gedeeld, dat de Indonesische regering nooit toestemming zal geven voor de oprich ting van een Chinees-Indonesische com missie, die de kwestie van de Chinese handelaars in Indonesië moet bespreken, zoals de Chinese minister van Buiten landse Zaken, Tsjen Ji, verzocht had. Wel is de regering bereid de suggesties te aan vaarden over de benoeming van verte genwoordigers, die zich bezig zullen moe ten houden met de overeenkomst over dubbele nationaliteit, die beide landen hebben ondertekend. Uit bevoegde bron wordt ten slotte ver nomen, dat het bezoek dat Tsjen Ji eind december aan Indonesië zou brengen, mo gelijk zal worden uitgesteld nu er moei lijkheden tussen beide landen zijn gerezen. (UPI) In officiële kringen heerst grote ontevredenheid over de Chinese communisten, na de recente uitwisseling van scherpe protestnota's inzake de status van buitenlandse handelaars. Indonesië ziet zich thans tegenover het „expansio nistisch imperialisme" van Peking ge steld, zo merkte een zegsman op. Hieraan werd toegevoegd: „We bekijken com munistisch China thans precies zoals we dat iedere andere imperialistische mo gendheid doen. Van nu af aan zullen onze betrekkingen met Peking zeer voorzichtig en zorgvuldig zijn. En wij weten, dat de expansionistische wensen van communis tisch China niet alleen hier, maér ook in de gehele wereld worden gevoeld". Toen gevraagd werd, waarom Indonesië zich dit gevaar niet eerder bewust was ge weest, antwoordde de zegsman: „Tot dus verre hebben we onze handen vol gehad met de Nederlanders, maar nu beginnen we met de Chinezen". ment. Op weg naar het parlementsgebouw werd de president door grote menigten uitbundig toegejuicht. In het parlement werd Eisenhower voorgesteld door de voorzitter, die hem „een van de edelste zonen van onze eeuw" noemde. In zijn toespraak zei Eisenhower dat Grieken land en de Verenigde Staten de overtui ging delen, dat zij militair, economisch en geestelijk sterk moeten blijven om de vre de met vriendschap en vrijheid welke zij wensen, te verwezenlijken. De president verklaarde dat hij ijvert voor een vrede welke creatief en dynamisch is. een we reldklimaat schept dat de mensen en hun regeringen zal verlossen van de ondraag lijke last van de bewapening en hen zal bevrijden van de kwellende vrees voor wereldoorlog en universele dood. Advertentie ultra-licht strijkautomaat de juiste temperatuur voor elke stof f 32.50 LONDEN (UPI) De auteurs van „Jane's Fighting Ships", het jaarlijks handboek voor de zeestrijdkrachten van de gehele wereld, komen in de zo pas ge publiceerde editie voor 1960 tot de slotsom dat de Russische marine zó sterk is, dat de de verbindingslijn van Amerika naar Europa in geval van een conflict zeer ernstig bedreigd zal worden. Recente gezaghebbende Russische uit spraken maken duidelijk dat de regering van de Sovjet-Unie vertrouwt de zee in zo grote mate te kunnen beheersen, dat de Amerikaanse marine, noch die van de NAVO-staten, in staat zal zijn een machts overwicht te vestigen. De 500 onderzeeërs, die de ker n vormen van de Russische zeestrijdkrachten, kunnen, dankzij hun kernwapens en onder water af te vuren raketten, zeer grote schade toebrengen aan de scheepvaart. Het Amerikaanse scheepvaartpotentieel is 25 miljoen ton, het Engelse 20 miljoen ton. De auteurs van „Jane's" houden zich bezig met de betekenis van een door Kroesitsjev gedane uitlating, in de zin van dat. kruisers hun nut oyc^leafc ben en dat de Sovjet-Unie 9Q percent Van zifn kl-uisersterkte zal afvoeren.' D(-ze verklaring is verrassend, aldus Raymond Blackman, de hoofdredacteur van het jaarboek. Ten eerste zijn de Russische kruisers bijna alle na de Tweede Wereld oorlog gebouwd, en van zeer modern ont werp. Ten tweede heeft de kruiser een dui delijk rol in beperkte conflicten en po litionele akties. Een van de redenen voor de uitlating kan zijn, schrijft Blackman. dat de Sov jet-Unie een continentale strategie moet voeren. De aanvoerlijnen, die in geval van een oorlog door de Russische marine moe ten worden opengehouden, zijn gering. bestaat de gelegenheid, het abonne mentsgeld automatisch van hun giro rekening op de onze te laten over schrijven. De voordelen hiervan zijn: le. Aanbieding van kwitantie komt te vervallen, dus geen incassokosten. 2e. Giro-biljet behoeft niet meer ieder kwartaal te worden uitgeschreven. 3e. Geen kosten voor overschrijving. Indien u hiervan gebruik wilt maken, verzoeken wij u een machtigingsfor mulier bij onze administratie aan te vragen. OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent in Parijs) Tussen president De Gaulle en het ver maarde satirische weekblad „Le Canard enchainé" (de geketende eend) is een brug geslagen, waarop beide tegenstan ders elkander de hand hebben geschud. Men herinnert zich uit een vorig bericht, dat de Canard in oprechte toorn was ont stoken, nadat hij in het laatste deel van 's generaals gedenkschriften had ontdekt dat de beroemde staatsman-schrijver hem had ingedeeld bij de Franse persorganen, die na de bevrijding in de communistische greep waren geraakt. Ook een eend hoewel geketend stelt prijs op zijn goe de naam en onafhankelijkheid. Op dit pro test was tot dusver uit het Elysee nooit een reactie vernomen. Nu echter de hon derd en vijftig duizend exemplaren van de eerste oplage van De Gaulle's memoires bijna zijn uitverkocht en dus een tweede druk op stapel gezet moet worden, heeft de generaal zijn uitgever bericht dat hij in zijn overzicht van de na-oorlogse pers een correctie wil aanbrengen. Helemaal van alle blaam wenst de generaal de Ca nard evenwel toch nog niet te zuiveren, en zo zal dit weekblad in de volgende druk dan worden opgenomen onder de persor ganen, waarop de communisten na de be vrijding invloed zouden hebben uitgeoe fend. De „Canard enchainé" brengt in zijn laatste nummer zijn lezers, niet zonder enige gerechtvaardigde voldoening, in kennis met dit betrekkelijke, want onvol ledige, eerherstel. De generaal is, zo te kent de hoofdredacteur erbij aan. een per sonage dat heel moeilijk ongelijk erkent en ook in dit geval dus nog een slag om de arm wil houden. Spitsbekkig. Overigens, zo merkt de Canard tenslotte spitsbekkig op. zouden wij en de generaal, wat die communistische invloeden na de oorlog betreft, elkaar de hand kunnen rei ken. Want zo er zich toen al een commu- nistische verslaggever in onze redactie ^'bevond, dan zaten cr welgeteld vier com munistische ministers in het eerste kabi net van généraal De Gaullé. Waarmee de ze bekvechterij tussen Canard en generaal dan wel haar einde zal hebben gevonden. NICOSIA (Reuter) Aartsbisschop Makarios wordt de eerste president van de republiek Cyprus. Bij de zondag ge houden verkiezingen heeft hy tweemaal zoveel stemmen gekregen als zijn enige tegenkandidaat, Clerides. Als vice-president was reeds de Turkse leider Kutchuk verkozen verklaard, aan gezien hij de enige kandidaat was. Nadat was bekendgemaakt dat hij 144.501 stemmen had behaald tegen Clerides 71.753 werd Makarios officieel tot president uit geroepen. In zijn eerste proclamatie verklaarde de aartsbisschop, dat er geen overwinnaars of overwonnenen zijn. Boven allen staan de nationale plicht en het vaderland. De nieuwe republiek moet geïnspireerd zijn door een geest van samenwerking. Tur ken en Grieken moeten oprecht elkanders rechten en belangen eerbiedigen. Makarios bracht hulde aan de gevallen verzetsstrijders van de EOKA, de vroegere anti-Britse Grieks-Cyprische ondergrond se organisatie. Zij hebben met hun leven de weg naar de vrijheid gebaand. Voor het eerst in acht eeuwen is het bestuur over dit eiland weer in Griekse handen, aldus de aartsbisschop. Reuter Makarios werd gesteund door de Edma, de politieke opvolgster van de ondergrondse EOKA uit de tijd van het gewapende verzet tegen de Britten. Cleri des werd gesteund door de rechtse demo cratische unie en de communisten. De nieuwe Cyprische republiek zal in fe bruari 1960 officieel uitgeroepen worden. Voor de officiële uitslag bekend was en Makarios officieel tot president werd uit geroepen, luidden de kerkklokken reeds en begon de feestviering in de dorpen en steden. Makarios, die in 1913 werd geboren als zoon van een boer in het westen van Cy prus, is sedert 1950 ethnarch (nationaal leider) van de Griekse orthodoxen op Cy prus. Hij werd wegens zijn steun aan het anti-Britse verzet van de EOKA van Cy prus verbannen, aanvankelijk naar de Seychellen en later naar Griekenland doch hij beleefde een grote triomf toen hij als partij werd erkend bij de regelingen, die dit jaar tussen Engeland, Griekenland en Turkije werden getroffen en waarbij werd bepaald, dat Cyprus een onafhankelijke re publiek zou worden binnen het Britse ge menebest. De Britse schilder Sir Stanley Spencer is op 67-jarige leeftijd in Londen over leden. Spencer, die in juni van dit jaar in de adelstand werd verheven, heeft duizen den landgenoten geschokt door de wijze waarop hij religieuze onderwerpen aan pakte. Christus in moderne kleding, gro tesk geschilderde heiligen en bijbelse to nelen gezet in het hedendaagse Engeland, met name in zijn dorp Cookham bij Lon den. brachten hem in conflict met de con servatief religieuze en artistieke opvat tingen. Steeds heeft Spencer, die zich in 1935 terugtruk als lid van de Koninklijke ■Academie, toen scherpe critiek was ge leverd op zeven van zijn schilderijen, vol gehouden dat er geen barrière bestaat tussen de lering van het Nieuwe Testa ment en het dagelijks leven. LAGOS (Reuter en UPI) Uit de par lementsverkiezingen, die zaterdag in Ni geria zijn gehouden, is de „Noordelijke Volkscongrespartij" (N.P.C.), die het me rendeel van de grote islamitische bevol kingsgroep achter zich heeft, als sterkste beweging te voorschijn gekomen. Het is echter onwaarschijnlijk dat de N.P.C. een absolute meerderheid krijgt in het 312 ze tels tellende parlement. Toen de uitslagen van 45 districten nog moesten binnenkomen, had de N.P.C. 109 zetels. Van genoemde 45 districten liggen er 43 in het noorden van het land waar de N.P.C. een groot overwicht heeft. Een fleurig beeld van het bezoek dat de Franse president De Gaulle heeft gebracht aan St. Louis in Senegal: schap (en van de Deze twee inlandsen dragen feest jurken bedekt met afbeeldingen van de president van de Franse Gemeen- Franse Republiek). Een coalitie van de „Nationale raad van Nigeria en de Kameroens" en de „Unie van noordelijke vooruitstrevende elemen ten" had volgens de nog onvolledige uit slagen 88 zetels gekregen. De Nationale raad van Nigeria en de Kameroens bleef de grootste partij in het Oosten van het land. In het Westen was de voornaamste partij de „Actiegroep", die 58 zetels kreeg. Voorts werden er 12 onafhankelijke kan didaten gekozen, van wie er, volgens poli tieke waarnemers, wellicht enkelen met de N.P.C. zullen willen samenwerken om een werkmeerderheid te vormen. Het Noordelijk volkscongres is een Mos lempartij, die evenals de twee andere grote groepen geen uittreding wenst uit het Britse gemenebest. Politieke waarne mers beschouwen de nog niet complete uitslag daarom als een blijk van vertrou wen in Engeland. Verdeeldheid Het jaar 1960 wordt belangrijk in de po litieke geschiedenis van Afrika. Dan zul len onafhankelijk worden: Nigeria, Togo, Kameroen en Somalia (voormalig Itali aans Somaliland). Van deze landen is Ni geria verreweg het grootste en belangrijk ste. Nigeria heeft een oppervlakte welke ongeveer gelijk is aan die van Frankrijk. Italië, Nederland, België en Zwitserland tezamen. Onmiddellijk na de tweede wereldoorlog liet het zich aanzien, dat Nigeria het eers te zwarte dominiam zou worden, maar het is voorbijgestreefd door Ghana, vroeger Goudkust geheten. De datum waarop Ni geria onafhankelijk zal worden is vastge steld op 1 oktober 1960. De onderlinge ver deeldheid heeft het bepalen van deze da tum vertraagd. Want Nigeria vormt geen echte eenheid. Administratief gezien is het land verdeeld in drie provinciën, namelijk de Noordelijke provincie, de Zuidelijke provincie en de Oostelijke provincie. La gos. de hoofdstad, heeft dan nog een spe ciaal statuut. Hoewel er meer dan 200 volksstammen zijn in Nigeria, kan men toch vier grote onderscheiden, welke tezamen een 60 per cent van de bevolking omvatten. Dit zijn de Hansa. de lbo. de Yornba en de Fulani. De Noordelijke Provincie telt 18 miljoen inwoners (hoofdzakelijk Hausa en Fu lani), de Westelijke Provincie 6,5 mil joen (voornamelijk Yoruba) en de Oos telijke Provincie 8 miljoen (in meerder heid lbo). Kameroen telt 1,5 miljoen en Lagos 300.000 inwoners. Het mohammedaanse noorden wan trouwt het animistische en enigszins chris telijke zuiden. Het traditionalistische noorden wantrouwt eveneens de „demo cratische" politiek van de zuidelijke ge bieden, velen in het noorden gaven er de voorkeur aan hun land een Brits protecto raat te laten blijven. Welke de tegenstel lingen tussen de bekendste Nigeriaanse politieke leiders dr. Azikiwe en dr. Awolo- wo ook zijn, beiden zijn echter voorvech ters van een onverdeeld Nigeria als souve- reine staat en zij hebben het van de „sepa ratisten" gewonnen. President Eisenhower heeft maandag een kort bezoek aan Teheran gebracht, toen hij op weg was van Nieuw Delhi naar Athene, vanwaar hy vandaag met de kruiser Des Moines over de Middellandse Zee naar Tunesië en Frankrijk vaart. De Sjah en Eisen hower reden gisteren, hoewel het vrij kil was, in een open auto van het vliegveld naar de Perzische hoofdstad. Juichende menigten omzoomden de weg en wierpen bloemen naar de auto. (Telefoto) De Haarlemse schrijfster Anna van Gogh- Kaulbach hoopt op 31 december haar negentigste verjaardag te vieren. Zij werd in 1869 te Velsen geboren. Zij door liep de hbs te Haarlem. In 1899 huwde zij met, W. J. van Gogh. Haar eerste roman, ..Albert Overberg", publiceerde zij onder het u pseudoniem Wilhelmina Reynbach Haar bekendste roman „Rika" publiceerde zjj in 1905. Andere romans van haar zijn „Moeder". „Het rijke leven", „Opgang", „De Droom", Binnen de muren", „Op de Kentering", „Op den Drempel vol Ge heim", „De hooge Toren", „Menschen in het Huwelijk", „Schaduwkinderen", „Toon Dintel" en „Goddelijk Avontuur". Zij schreef ook jeugdboeken en toneelstukken, waarvan „Zie hier ben ik" in 1928 werd bekroond in een toneelwedstrijd. Haar oeuvre heeft een zeer wijde lezerskring. In 1927 verscheen haar vijfentwintigste boek „Het brandende hart". Bij haar zeventig ste verjaardag in i939 beleefde haar roman „Moeder" de zeventiende druk. De schrijf ster zal haar verjaardagsviering beperken tot de familiekring. Tot en met hedenmorgen is totaal f 178 928 op het gironummer 22000 van het Nederlandse Rode Kruis binnengekomen bestemd voor de slachtoffers van de ramp te Fréjus. Van dit bedrag maakte hel Nederlandse Rode Kruis 150.000,— over aan het Franse Rode Kruis Te zijner tijd zal het Nederlandse Rode Kruis nog meer geld naar Frankrijk overmaken. De actie blijft voorlopig dus nog doorgaan. Vanmorgen had de actie „Redt een kind" reeds een bedrag van 1.513.906,38 opgeleverd. Intussen is bij de VPRO een noodkreet binnengekomen van de giro dienst. Er komen namelijk nogal wat gif ten binnen op hef telefoonnummer, dat zondagavond is gebruikt bij de manifesta tie in Amsterdam. Om verwarring te voor komen wordt ons verzocht mee te delen, dat giften alleen moeten worden overge maakt naar giro 250.000, „Redt een kind", Hilversum. LUXEMBURG (UPI) Groothertogin Charlotte en prins Felix hebben een uit nodiging van de Belgische koninklijke familie geaccepteerd om een officieel be zoek aan Brussel te brengen. Zij zullen op 27 april I960 in de Belgische hoofdstad aankomen. In beide overzeese rijksdelen is het feit, dat heden vijf jaren geleden het Statuut voor het Koninkrijk werd afgekondigd, feestelijk gevierd. In Paramaribo werd de nieuwe Suri naamse vlag gehesen op het Oranjeplein, vóór het standbeeld van Koningin Wilhel mina. Na een trompetsignaal werden drie vlaggen gehesen door twaalf schoolkinde ren, alsmede de eveneens onlangs vast gestelde Antilliaanse vlag. Hierbij werden de volksliederen en het Wilhelmus ge speeld. Eerst werd de Nederlandse vlag gehesen, vervolgens de Surinaamse en daarna de Antilliaanse vlag. Gouverneur J. van Tilburg, de voorzit ter der Surinaamse Staten, de heer Kraag, en minister-president mr. S. D. Emanuels hielden hierna redevoeringen. Vervolgens werden twe coupletten gezon gen van het nieuwe Surinaamse volkslied, met begeleiding door de militaire kapel van de troepenmacht in Suriname. Ook in de Nederlandse Antillen ging de viering gepaard met het officieel in ge bruik nemen van de vlag. Premier E. Jonckheer hees deze vlag voor het auto- nomie-monument aan de Rijkseenheid- boulevard en hield daarna een toespraak. Voorzitter J. A. O. Bikker van de Staten der Antillen sprak hierna in de landstaal. Ook werd het woord gevoerd door gezag hebber M. P. Gorsira. De Nederlandse Antillen krijgen ook een eigen volkslied, een eigen wapen en zegel. Het bleek niet mogelijk, deze tijdig voor de viering van het lustrum van het statuut gereed te doen zijn. Op de overige Antilliaanse eilanden, Aruba, Bonaire, St. Maarten, Saba en St. Eustatius werden gelijktijdig soortgelijke plechtigheden gehouden, waarbij de ge zaghebbers en leden van de staten het woord hebben gevoerd. Hier werd even eens de vlag officieel in gebruik genomen. In het Surinaamse binnenland werd de nieuwe vlag met boten naar de diverse „granmans" overgebracht. Hedenmorgen heeft de gevolmachtigde minister van Suriname, mr. dr. R. H. Pos, in paleis Soestdijk aan de Koningin de nieuwe vlag van Suriname aangeboden. De vlag bestaat uit een wit veld in de vorm van een rechthoek, waarop vijf om rande vijfpuntige sterren van gelijke vorm en grootte, verbonden door een ellipsvor mige ivoorzwarte band, zijn aangebracht. Drie van de vijf sterren, in wit, ivoorzwart en bruin, zijn gelegen boven de rechte lijn die het midden van de korte rechthoekzij den van het veld verbindt. De beide ande re sterren, in vermiljoenrood en chro- maatgeel, zijn beneden deze lijn gelegen. Minister Pos heeft tijdens deze plechtig heid een uiteenzetting gegeven over de be tekenis van de vlag. De witte grond sym boliseert de vrede, waarin de verschillen de bevolkingsgroepen voorgesteld door een witte, zwarte, bruine, rode en gele ster in één verband samenleven. De ellips waarmede de sterren verbonden zijn sym boliseert de snelle technische ontwikke ling van Suriname in de wereld. Ook deel de de minister de Koningin bijzonderhe den mede over het nieuwe Surinaamse volkslied, waarvan het eerste couplet in de Nederlandse en de tweede in de landstaal wordt gezongen. De Kamer van Koophandel van Los Angeles heeft aangekondigd dat zij steun zal geven aan het verzoek van de K.L.M. om in 1960 een dienst op Los Angeles te openen. De voorzitter van de kamer, J. E. Fishburn jr., zei dat zijn organisatie zeer geïnteresseerd is in de komende onder handelingen die in Washington gevoerd zullen worden over een luchtvaart-over eenkomst waarbij de K.L.M. landingsrech ten in Los Angeles verkrijgt. Hij wees erop dat indien deze overeen komst tot stand komt Los Angeles recht streeks via een luchtroute met Amsterdam, via Montreal, zal worden verbonden. „Een rechtstreekse route met Amsterdam zou weer een belangrijke schakel zijn in de keten van internationaal luchtvervoer, waardoor de status van Los Angeloes als een wereldhandelscentrum nog zal worden vergroot," aldus Fishburn. DJAKARTA (Reuter) President Su karno heeft heden de heer Tjokrodiatmodjo „tijdelijk" ontheven van zijn beide posi ties, namelijk hoofd van de Indonesische staatspolitie en minister van politiezaken. Vorig jaar brachten onze lezers 19.000 bijeen. Dit jaar moet het nog meer worden! Het betrekkelijk kleine bedrag dat aan ongeveer duizend arme gezinnen in 1958 kon worden uitgereikt met Kerstmis, zal met tenminste twintig percent moeten worden verhoogd. Wij hopen op de gulle mede werking van al onze lezers om te komen tot een record opbrengst in 1959. Stort nog heden uw gift of geef haar morgen af aan ons loket.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11