Zaak-Heyde groeit uit tot een compleet schandaal NIEUW! C 5 Vrede is een meer gewild thema dan achterstand in raketten ONSON Qn/ttfli/i/iine VERSLAAT VERKOUDHEID EN GRIEP Chinese massabetogingen tegen Indonesische „reactionairen" MORGEN OP Velen kenden Sawade's ware identiteit, maar allen deden er het zwijgen toe y/ud# Labourboycot van goede ren uit Zuid-Afrika Nieuw kabinet van 5 partijen in Israel Fusie tussen Britse vliegtuigfabrieken De UNO en de vrijheid van de journalist V Oostenrijk weer derde in het Europese toerisme R.-k. vredescomité in Tsjechoslowakije Protest tegen radiostation in West-Berlijn afgewezen DONDERDAG 17 DECEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Eerste streven: pact van non-agressie met buren O Wmm, mmWSÊÊmm gasaanstekers waarvoor Het woord «modern1 te ouderwets isl v Paus kondigt stijging van aantal kardinalen aan Valse schaamte AMERIKA TUSSEN HOOP EN VREES LEKKER EN Rebellie in Paraguay nog niet helemaal onderdrukt (Van onze correspondent in Bonn) De zaak van professor Werner Heyde, alias dr. Fritz Sawade. medeverantwoor delijk voor de „euthanasie"-dood in de nazitijd van tenminste zeventigduizend geesteszieken, wordt een compleet schan daal. Het openbaar ministerie van de deelstaat Sleeswijk-Holstein heeft zich niet bevoegd verklaard deze zaak te be handelen. Tevoren had het openbaar mi nisterie te Würzburg in Zuid-Duitsland een zelfde besluit genomen. Een speciale com missie ingesteld door het parlement van Sleeswijk-Holstein, zal nu een onderzoek instellen naar de activiteiten van dr. Hey de. Een tweede speciale commissie zal een antwoord zoeken op de vraag of dr. Heyde de hand boven het hoofd is gehou den door vooraanstaande ambtenaren of andere functionarissen in Sleeswijk-Hol stein. In dit „Land" heeft dr. Heyde twaalf jaar lang gewoond en gewerkt als dr. Sawade. De 57-jarige Heyde, eens een verwoede volgeling van Hitier en een bekend SS-er, behoorde in de nazitijd tot een commissie, die een euthanasie-programma ontwierp. Heyde had later een belangrijk aandeel bij het opstellen van lijsten van personen, die volgens dit programma gedood moes ten worden. Hij dook in 1957 onder. Me deplichtigen van hem kwamen aan de galg. Heyde vestigde zich in 1952 als arts te Flensburg, waar hij een vooraanstaan de post kreeg. Pas op 5 november werd de politie te Kiel officieel ervan op de hoogte gesteld wie Sawade eigenlijk was. Diezelf de dag heeft iemand Heyde blijkbaar over zijn aanstaande arrestatie ingelicht, want hij reisde naar het zuiden en meldde zich bij de politie te Frankfort. Hij zit sedert dien te Würzburg gevangen, maar noch het opepbaar ministerie in deze stad, noch dat in Sleeswijk-Holstein, Berlijn of Frank fort wenst dit geval te behandelen. Men gelooft dat het Bondsgerechtshof te Karls ruhe dezer dagen een beslissing zal moe ten nemen waarna het proces-Heyde kan beginnen. Het is evenwel niet slechts een proces te gen Heyde zelf, waarop het wachten is. Er rolt langzaam maar zeker ook een reeks van processn af tegen lieden, die van de identiteit van Sawade zeer goed op de hoogte zouden zijn geweest. Reeks „kenners" Het gaat tot dusver om de volgende ge vallen: 1. De officier van justitie te Flensburg Biermann is er van beschuldigd Heyde- Sawade reeds lang te kennen, wiens foto iedere maand weer, jarenlang, in een open baar politieblad werd afgedrukt 2. Twee artsen te Flensburg zijn ervan beschuldigd de ware naam van Sawade te hebben verzwegen. 3. De president van het gerechtshof voor Arbeidszaken in Sleeswijk, Buresch, heeft vijf jaar lang geweten wie Sawade was, zo heeft het ministerie van Justitie te Kiel officieel bevestigd. Op 8 december 1954 heeft de Kielse hoogleraar Creutzberg hem ingelicht. Buresch' antwoord luidde dat hij van ambtswege niet verplicht was deze aangelegenheid verder te onderzoe ken. 4. De Sleeswijkholsteinse artsenkamer heeft in deze zaak geen enkele stap onder nomen en weigert officiële brieven over 'Advertentie (Van onze correspondent in Londen) De Labourpartij heeft besloten een na tionale boycot te organiseren tegen alle goederen uit Zuid-Afrika, als protest te gen de rassenpolitiek in dat land. De boy cot zal in het nieuwe jaar worden gehou den en een maand duren. Gedurende het gehele jaar zullen boven dien conferenties worden belegd om het Britse publiek in te lichten over het stand punt van Labour inzake de Afrikaanse vraagstukken in het algemeen, speciaal over Rhodesia en Nyassaland, welk laat ste gebied zich verzet tegen de Centraal- Afrikaanse federatie. Labour heeft geweigerd deel uit te ma ken van de nieuwe, door de regering on der voorzitterschap van Lord Monckton benoemde advies-commissie voor Cen traal Afrika, omdat premier Macmillan, w*t samenstelling en doelstelling hiervan betreft, zou zijn gezwicht voor Sir Roy We- lensky, de premier der Centraalafrikaan- se federatie. De commissie zou zich daar door volgens Labour niet kunnen bezighou den met de belangrijkste vraag, namelijk of Nyassaland eventueel het recht zou krijgen uit de federatie te treden om zich mogelijk bij andere Britse gebieden aan te sluiten. de vraag waarom zij Sawade's medische papieren nooit heeft onderzocht te beant woorden. In feite was Heyde als Sawade geen arts. Er waren geen medische pa pieren op de naam van Sawade. 5. De verzekeringsmaatschappij waar voor Heyde-Sawade adviezen schreef en die hem in de loop van de tijd een hono rarium van 300.000 mark uitkeerde en bij zonder tevreden was over Heyde's, overi gens gelaakte, harde manier van optreden tegen patiënten, heeft niet gevraagd naar de medische toelatingspapieren van Sawa de. Von Hassel beschuldigd Een dagblad te Frankfort berichtte on langs, dat de directeur van de Kielse medi sche universiteitkliniek, professor Rein- wein, drie vooraanstaande Sleeswijkhol steinse persoonlijkheden had ingelicht over de identiteit van Sawade. Deze drie persoonlijkheden waren volgens het Frankfortse blad, de Sleeswijkholsteinse minister-president en vooraanstaande C.D.U.-politikus Von Hassel, de minister van Cultuur van deze deelstaat, Osterloh, en een hoge ambtenaar. In een kort geding werd het blad dezer dagen gedwongen een tegenbericht van Von Hassel op te ne men, maar het maakte daarna bekend, dat het de waarheid over zijn bewering zou publiceren. Professor Reinwein zwijgt inmiddels De Westduitse pers oefent over dit schandaal waarbij de bescnuldi- gingen tegen Von Hassel en de zij nen nog geen waarde hebben in dit geheel scherpe critiek. Het staat vast, dat Sleeswijkholsteinse ambtenaren van rang Sawade's geval jarenlang hebben gekend. Zij zwegen echter over deze man, die er van beticht wordt medeplichtig te zijn aan duizenden moorden. Echtgenote gearresteerd Onderwijl heeft de justitie van Beieren zijn echtgenote, Erika, op verdenking van zwendel gearresteerd in haar woning te Starnberg, nabij München. Mevrouw Hey de zou, zonder daartoe het recht te heb ben, ongeveer 64.000 mark aan „Vermis- tengeld" hebben getoucheerd. „Vermis- tengeld" wordt uitgekeerd aan familiele den van Duitsers die sinds de tweede we reldoorlog nog worden vermist. Zij moet, op zijn laatst tegen eind 1953, geweten heb ben dat haar man in leven was. JERUZALEM (Reuter) Premier Ben Goerion van Israel heeft woensdag een nieuwe coalitieregering van vijf partijen gevormd, aldus is te Jeruzalem uit gezag hebbende bron vernomen. Het kabinet be staat uit zestien ministers: negen van Ben Goerions gematigde Mapai socialisti sche) partij, twee van het nationale reli gieuze front, twee van de linkse Mapam- partij, een van de linkse Achdoet Haavo- da, een van de liberale vooruitstrevende partij en één niet-georganiseerde. Uit bevoegde kringen verluidt, dat een van de belangrijkste zuilen der nieuwe regeringspolitiek het aanbod aan alle Ara bische landen zou zijn van non-agressie- verdragen en een regeling van regionale demilitarisering in het Midden-Oosten. De Achdoet Haavoda en de Mapam wa ren de partijen, die in juli de regering ten val brachten over een voorstel om wapens aan West-Duitsland te verkopen. Daarna volgden in november algemene verkiezin gen waarbij de Mapai zijn vertegenwoor diging in het knesseth van 40 op 48 zetels wist te brengen. (AFP) ln het nieuwe Israëlische ka binet zal Ben Goerion zelf minister presi dent en minister van defensie zijn, buiten landse zaken blijft van mevrouw Golda Meir, financiën is voor Levi Esjkol, han del voor Pinhas Sapir, cultuur voor rabbijn Toledano en Abba Eban is minister zonder portefeuille (allen van de Mapai). Binnen landse zaken beheert Mosje Sjapiro van de nationaal-religieuze partij. Twee van de belangrijkste Britse vlieg tuigfabrieken, Hawker Siddeley en De Ha- villand, hebben bekendgemaakt dat zij van plan zijn een fusie aan te gaan. Hierdoor zou „de machtigste organisatie van haar type in het Britse Gemenebest" ontstaan. De Havilland is gespecialiseerd op het ge bied van de burgerlijke en Hawker op dat van de militaire luchtvaart. Beide hou den zich echter bezig met de ontwikkeling en produktie van geleide wapens. Zoals bekend, voltrekt zich in Engeland op het terrein der vliegtuigindustrie een concen tratie en nationalisatie met als uiteinde lijk doel de vorming van twee grote groe pen. PEKING (AFP) Volgens een mede deling van radio-Peking zijn in de grote Chinese steden protestvergaderingen ge houden tegen de door de autoriteiten in Indonesië jegens de Chinezen aldaar ge nomen maatregelen. Er werden daarbij resoluties aangenomen, waarin van de In donesische regering wordt geëist, dat zij de rechten en belangen van deze Chine zen zal ontzien. Volgens de Chinese radio publiceerden de kranten te Peking van deze demonstra ties lange verslagen. Het „Volksdagblad"' bevatte een artikel van de ondervoorzit ter van de vereniging voor Chinees-Indo nesische vriendschap, Hu Yu Tsjin, waar in deze zegt, dat het de reactionairen in Indonesië zijn, die de vriendschap tussen beide landen tegenwerken. Hij zegt: „De ze kwestie reikt verder dan de belangen van de honderdduizenden Chinese hande laren in den vreemde, zij raakt de volken van de twee landen, de vrede in Azië en in de wereld." (UPI) De Chinezen ir Indonesië heb ben volgens Tsjin de lasten en moeilijkhe den van het Indonesische volk tijdens het koloniale tijdperk gedeeld en hun bijdra ge geleverd voor de economie van het land. „Het aan natuurlijke rijkdommen zo rijke Indonesië," zo gaat het artikel ver der, „werd door misdadig imperialisme en kolonialisme lang in een staat van ar moede en achterlijkheid gehouden. De Chinezen hielpen echter bij het ontwikke len van deze rijkdommen door nieuwe produktiemethodes te introduceren. Het is belachelijk, aldus het blad de Chinese in woners te vergelijken met Westelijke ko lonialisten". In een ingezonden stuk in de New York Times vestigde Herbert Feith, die vroe ger in Indonesië heeft gewoond en vaak over dit land geschreven heeft, dinsdag de aandacht op het feit, dat de maatre gelen, die de Indonesische regering nu treft tegen de Chinezen niet gezien mogen worden als een uiting van anli-communis- me, maar als gericht tegen een minder heid. „En men moet vrezen," zo schreef hij, „dat als maatstaf daarbij zal worden aangehouden het ras. Om deze redenen dienen de maatregelen de zorg te wekken van iedereen, in welk land ook, die be gaan is met onrechtvaardigheden tegen minderheden en rassendiscriminatie. De betrekkingen tussen China en Indo nesië hebben door het optreden van Dja karta een dieptepunt bereikt. China is thans de expansionistische" en „impe rialistische mogendheid". Overigens heb ben de felle nota's van China aan Indo nesië zeker drie jaar communistische pro- oaganda teniet gedaan. Waarnemers in Djakarta geloven, dat de maatregelen van de Indonesische regering tegen de natio nalistische Chinezen, vor'ï joar, een ge volg waren van communistische propa ganda. De „Times of Indonesia" schreef, dat de Chinese nota „een aanmatigend en ar rogant leugenstuk" is. De regeringsgezin de „Berita Indonesia" betoogt, dat China thans zijn ware gelaat toont. Volgens „Merdeka", dat doorgaans goed op de hoogte is, heeft president Su karno zich vergist toen hij dacht, dat „communistisch Chinees kapitaal nuttig kon zijn bij de wederopbouw van Indone sië". Advertentie NEW YORK (UPI) De sociale com missie van de UNO heeft zich opnieuw be ziggehouden met de conventie over „Free dom of information", en in het bijzonder de vrijheid van de journalist zijn werk zaamheden naar behoren te verrichten. De conventie werd reeds negen jaar ge leden opgesteld, maar nooit definitief goedgekeurd. Oost en West konden het niet eens worden over de juiste bepaling van het begrip „freedom of information". In de oorspronkelijke versie wordt ge zegd dat alle journalisten de vrijheid moe ten hebben om inlichtingen op te sporen, te ontvangen en te verwerken zonder „overheidsinmenging en ongeacht gren zen". De afgevaardigde van de Philipijnen, Salvador P. Lopez, gesteund door de af gevaardigden van Ethiopië, India, Saoedi- Arabië en Venezuela stelde voor het woord „seek" (opsporen) te vervangen door „gather" (vergaren). Dit voorstel werd na een levendig debat met 30 tegen 29 stemmen aangenomen. De afgevaardigden van de Verenigde Staten, Engeland en Argentinië verdedig den vurig het woord „seek", als zijnde een juister definitie van het recht van de journalist vragen te stellen en iets te on derzoeken. Het woord „gather" is zwak ker en zou kunnen worden uitgelegd als een beperking. De Sovjet-Unie gaf de voorkeur aan het woord „gather". Lopez, zelf een oud-journalist, verklaar de na afloop van het debat tegenover jour nalisten niet al te gelukkig te zijn met de uitslag van de stemming. Volgend jaar wil hij een amendement indienen om zowel ..seek" als „gather" te gebruiken. Advertentie EXCLUSIEF! De Ronson Butron a v_» A w AA W W AA A» AA fascinerend nieuw in vormgeving en technische perfectie. Weergaloos zuinig.Vullen of bijvullen Unieke Ronson-vindlng direct regelbare vlam (Finger-tip System) in amper 5 seconden. Regelbare vlam. Dit juweel van Engels stijlgevoel en vakman schap in Nederland van f. 42.50 af. Het geschenk voor nu Multi-Fill tank 4 f. a as dat past in de wereld bevat gas voor 1 Jaar normaal gebruik. van HlOFgen. Adiummp. Struct Aid.; VtJltam Ktkktri Handihtudtrntmtnt N.V. Btari, Damrak. Am Oer dam (Van onze correspondent in Wenen) Ondanks de overstroming in augustus is het afgelopen vreemdelingenseizoen voor Oostenrijk een succes geweest en zelfs een record. Na Italië en Frankrijk staat Oos tenrijk ook dit jaar op de derde plaats in het Europese toerisme en heeft daarmee Zwitserland opnieuw overvleugeld. De inkomsten uit het toeristenverkeer hebben dti jaar de grens van vijf miljard over schreden, een stijging van 21 percent tegenover het vorige jaar. Daar Oostenrijk meer invoert dan uitvoert, wordt 't tekort op de handelsbalans door deze inkomsten uit het vreemdelingenverkeer aangezui verd. De meeste toeristen (71 percent) komen uit de Duitse bondsrepubliek, daar op volgt Groot-Brittannië met 6.15 per cent en dan komt Nederland met 5,56 per cent. Vele toeristen gaan naar Oostenrijk omdat zij daar rust en stilte kunnen vin den. Dit is ook een van de redenen waar om ook Nederlanders aan Oostenrijk de voorkeur geven. De sympathie komt ech ter van twee kanten, want de „Hollanders" worden hier als prettige gasten beschouwd, die geen onredelijke eisen stellen en die een kleine attentie of vriendelijkheid bui tengewoon weten te waarderen. VATICAANSTAD (AFP) Zeven van de nieuw benoemde kardinalen hebben woensdagmiddag uit handen van Paus Jo annes XXIII de rode biretta, een der teke nen van hun waardigheid ontvangen. De achtste, kardinaal Paolo Marella, nuntius te Parijs, heeft overeenkomstig de tradi tie de biretta ontvangen uit handen van de Franse president, generaal De Gaulle. De plechtigheid ten Vaticane had een be sloten karakter en vond plaats in de troon zaal. President De Gaulle reikte de biret ta aan mgr. Marella uit in het Elysée- paleis. Premier Debré, de ministers van Binnenlandse en van Buitenlandse Zaken, diplomaten en anderen waren daarbij te genwoordig. Mgr Marella ontving van de president het grootlint van het Legioen van Eer. De uitreiking der rode kardinaalshoeden geschiedt donderdag in een openbaar consistorie. (Reuter) Paus Joannes heeft op een algemene audiëntie in het Vaticaan te ken nen gegeven dat het aantal kardinalen waarschijnlijk nog boven het huidige cij fer van 79 zal stijgen. (UPI) De Paus zei onder meer: „Het aantal kardinalen behoort 70 te zijn, maar de kerk wordt steeds groter. Het aantal kardinalen is thans tot bijna 80 gestegen, en dit zal verder doorgaan". (UPI) Hedenochtend hebben de nieuwe kardinalen uit handen van de Paus ook de rode kardinaalshoed, de „galero" ont vangen. PRAAG (Reuter) Premier Kroesjt- sjev heeft in een boodschap aan het con gres van het vredescomité der Tsjecho- slowaakse rooms-katholieke geestelijk heid verklaard, dat iedereen, wat ook zijn politieke of geloofsovertuiging is, vo<ft"ffP' vrede moet strijden. Aan de conferentie, die in Praag wordt gehouden, nemen 1.300 geestelijken deel. De voorzitter van het comité, Plojhar. verklaarde dat de Tsjechoslowaakse gees telijken en gelovigen „zich er altijd over verheugen als de positieve stem van het Vaticaan ook gehoord wordt .in het mach tige akkoord van de vredeskrachten in de wereld". Het positieve geluid had Plojhar gehoord in de pauselijke encycliek „Ad Petri Cathedram" van juni, maar hij be treurde, dat daarin nog helemaal niet was gesproken over vreedzame coëxistentie. Daaruit moest men volgens hem de con clusie" trekken, dat het denkbeeld van vreedzame coëxistentie en veroordeling van de machtspolitiek en de koude oorlog „nog niet door de muren van het Vaticaan is heengedrongen". MOSKOU (Reuter) In de provincie stad Andizhan in Oezbekistan, kwam het leven tot stilstand nadat de plaatstelijke autoriteiten vervoer per ezel verboden omdat dit dier „zo onbeschaafd is en de stad bevuilt". „Izwestia" schrijft, dat de autoriteiten zich in het tijdperk van de kernenergie en van de verovering der ruimte diep scha men over een dergelijk archaïsch ver voermiddel. Voor bezoekers was de stad een onderwerp van spot en derhalve wer den op het marktplein 180 ezels in be slag genomen. „Izwestia" schrijft dat men echter beter deze dieren kan gebruiken dan dat men de mensen dwingt zakken aardappels, bouwmaterialen en andere zware lasten zelf te dragen. LONDEN (Reuter/UPI) De westelij ke grote drie hebben het protest van de Sovjet Unie tegen de vermeende bouw van een nieuw radiostation in West-Berlijn van de hand gewezen. De Russische regering voert aan dat de bouw van een radiosta tion in strijd is met de viermogendheden- status van de stad. In de westelijke nota's wordt gezegd dat het beginsel van de ge zamenlijke verantwoordelijkheid van de grote vier voor Berlijn nog steeds geldt. In de nota wordt gezegd dat het Westduit se wetsontwerp spreekt over de vestiging van een zetel van een omroepmaatschap- pij, hetgeen nog niet de bouw van een zender betekent. Overigens herinnert men er aan, dat Westduitse wetten niet in Ber lijn gelden zonder toestemming van de vier bezettende, mogendheden. (Van onze correspondent in de V.S.) De Amerikaanse Senaatcommissie voor buitenlandse betrekkingen heeft dezer da gen een rapport ontvangen, dat slecht nieuws bevatte over Amerika's beveili ging in de komende vijf jaar. Niemand ge looft echter, dat Amerika zo lang Eisen hower aan het bewind is zijn bewape ning aanzienlijk zal gaan versterken. Se dert Nixons reis naar de Sovjet-Unie en van het moment af, dat er serieus over een nieuwe topconferentie gesproken is, heeft het zogenaamde „vredesthema" op gang gemaakt in de Verenigde Staten.- Men is de Russen als minder agressief gaan beschouwen en Kroesjtsjev heeft tij dens zijn reis door Amerika zijn best ge daan om die indruk te versterken. De ge dachte, dat men met de Sovjet-Unie wel tot een degelijk akkoord kan komen is be grijpelijkerwijze populair. Nixon en Eisenhower zijn degenen geweest, die er ernstig naar gestreefd hebben om tot een betere verstandhouding met de Russen te komen en indien er in 't voorjaar een top conferentie wordt gehouden, wanneer bo vendien Eisenhower in juni naar de Sov jet-Unie gaat, heeft Kroesjtsjev de kans om de hoop der Amerikanen op een betere relatie tussen Oost en West levend te hou den tot in de zomer van 1960, tot voor de Amerikaanse verkiezingen dus. Dat kan voor de republikeinen groot voordeel op leveren; doch een jaar van optimisme (dat helaas nog altijd illusie kan blijken) is niet bevordelijk om Amerika's militai re positie te verbeteren. Daarin ligt het risico van het vredesthema. De achter stand op raket-gebied zou er nog ernstiger door kunnen worden. Dat slechte nieuws, dat de Amerikaanse Senaatscommissie ontvangen heeft, was vervat in een rapport, dat de senatoren besteld hadden bij het Washingtonse cen trum voor politiek onderzoek, een weten schappelijk instituut, dat verbonden is aan de John Hopkins universiteit. Volgens dit rapport is Amerika's veiligheid nooit zo bedreigd geweest als het geval zal zijn in de reeks van jaren, die omstreeks 1960 be gint. Dat wordt de periode van de zoge naamde „raket-kloof, de „missile-gap", zoals men in het Engels zegt. Men bedoelt daarmede de periode, waarin de Sovjet- Unie belangrijk beter bewapend zal zijn met lange-afstandsraketten dan Amerika. Het rapport voorziet voor die periode „een hoge mate van onstabiliteit in de Russisch- Amerikaanse betrekkingen". De reme dies, die de rapporteurs aanbevelen zijn niet verrassend: vliegtuigen van Strate gie Air Command verspreid opstellen en eventueel in de lucht paraat houden; hard werken om de stuwkracht voor raketten Advertentie gedroogde luidvmbfai te verbeteren; raketten met vaste brand stof fabriceren, die indien enigszins moge lijk te land en fer zee van plaats kunnen veranderen. Van de Polaris, de duikboot raket, heeft het rapport overigens minder grote verwachtingen dan de meeste Ame rikaanse marine-autoriteiten aan de dag leggen. Al noemt het rapport dan ook re medies, toch stelt het tevens vast, „dat het zeer onwaarschijnlijk is, dat deze ge vaarlijke overgangsperiode veel verkort kan worden". Zoals gezegd, het politieke klimaat is er niet naar, dat men gealarmeerd alles op alles zal gaan zetten teneinde de drei gende raket-kloof zo smal mogelijk te ma ken. Het vredesthema komt de regering goed te pas en een al te grote bewape ningsinspanning zou de rozige stemming te niet kunnen doen. Kopstukken van de Democratische par tij hebben te New York een belangrijke bijeenkomst gehouden, die enige dagen heeft geduurd. Officieel toonden zij zich natuurlijk optimistisch over de kansen van hun partij om het presidentschap te veroveren, maar in vertrouwelijke ge sprekken gaf men toe, dat de Republikei nen groot voordeel konden behalen met het vredesmotief. Alleen een onverwacht se kwaadaardige houding van de Russen zou de Republikeinse partij van dit voor deel kunnen beroven. Behalve Lyndon Johnson waren alle democraten, die men een kans geeft kandidaat te worden, naar New York gekomen. De jonge Kennedy ligt officieel nog steeds aan de kop in de partij-race, maar zijn voorsprong in de uitslagen van het opinie-onderzoek, is niet zo indrukwekkend, dat weifelaars te zij nen gunste overstag gaan. Stevenson, de kandidaat van de partij in 1952 en 1956 is belangrijk naar voren gekomen. Men krijgt sterk de indruk, dat hij zich weder om ter beschikking zal stellen, wanneer men daar op zal aandringen. BUENOS AIRES (UPI) De opstand in Paraguay lijkt ondanks alle beweringen van de regering-Stroessner nog steeds niet geheel onderdrukt te zijn. De rebellen hou den vol, dat de provincie Alto Parana, aan de rivier de Parana in hun handen is. Volgens de Argentijnse pers hebben de regeringstroepen veertig rebellen geëxe cuteerd. In de hoofdstad Asuncion wordt vernomen dat de toestand daar normaal is ondanks de geruchten, dat honderden leden van de oppositie onder arrest zijn. De gewone op positie tegen president Stroessner, die zich de groep van de 14de mei noemt (op 14 mei 1811 werd Paraguay onafhankelijk) heeft ontkend enige connectie te hebben met de opstandelingen. De Paraguaanse minister van Binnen landse Zaken, Edgar Insfran, heeft Cuba beschuldigd van het financieren van de opstand, waaraan volgens hem nog geen honderd man deelnemen. Zij zouden allen dood of gevangen zijn op een peloton van twintig man na.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11