Gratis bij één doos Haarlemse jeugd gaat weer oude kerstbomen inzamelen ZWITSAL Om woningnood op te heffen zijn jaarlijks 130.000 huizen nodig Meer dan 8000 titels verschenen B. Biesheuvel in Spaarndam overleden Uitspraken Haarlemse rechtbank Aanmeldingsformulier Uitslag van Teisterbants poëzie-vertaalwedstrijd 7 Tonnen vol lekkers en feest in Concertzaal als beloning Kerstmarkten in Haarlem Kerstspel van Nederlandse Protestanten Bond Dat kunnen mannen alléén Gemeente Haarlem koopt aquarel van Frans Funke Nieuwe filmprojectie in Studio-theater Kerstviering voor kinderen in Protestanten Bond 't Wisselseveld thans centraal verwarmd Ir. M. Elion over het woonruimtevraagstuk Iedere ware pijproker zal beamen dat Voortrekkers een meesterlijke melange is die tot het laatste trekje toe licht en geurig blijft. En... Voortrekkers verveelt nooit! Niemeijer kent de pijproker al 111 jaar lang Wie helpt? DONDERDAG 17 DECEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Evenals vorig jaar wordt op de Haarlemse jeugd weer een beroep gedaan mettertijd mee te helpen aan het opruimen van afgedankte kerst bomen. De ervaringen en resultaten van vorig jaar waren zo gunstig dat de burgemeester van Haarlem als hoofd van de politie opnieuw aan de gemeentelijke dienst voor sport en jeugdzaken heeft verzocht deze kerst boominzameling te organiseren. De kinderen kunnen op oudejaarsdag hun kerstboom of meerdere exemplaren 's middags tussen een en vier uur naar de aangewezen stapelplaatsen brengen. Daar zal de brandweer er om half vijf een „reuzefik" van sto ken. Elk kind dat een kerstboom af levert mag als beloning grabbelen in de grote ton met versnaperingen die op iedere inzamelplaats zal worden geplaatst. Boverdien zal bij een aantal versnaperingen een toegangsbewijs worden verpakt voor de grote feest middag, die op maandag 4 januari in de gemeentelijke Concertzaal de kin deren wordt aangeboden. Deze „kerstboomcollecte" is voorname lijk bedoeld voor de meisjes en jongens van de lagere scholen. Op oudejaarsdag 1958 zijn naar schatting drie- a vierdui zend kinderen in touw geweest om hun boompje naar zijn laatste bestemming te slepen. Er waren ook kinderen bij die reeds dagen van tevoren af en aan liepen om eigen verzamelplaatsen te kweken, die dan, met het oog op op de loer lig gende concurrentie, zwaar bewaakt wer den. Wanneer deze „grossiers" dan niet zonder trots hun oogst kwamen afleveren kregen ze voor elke boom een zoete belo ning. Dat loonde nog eens de moeite! Naast de gemeentereiniging hebben ook tal van particuliere autobezitters hun wa gens beschikbaar gesteld om de kerstbo men naar de inzamelplaatsen te brengen. Op deze manier zal Haarlem zich met ver eende krachten kunnen ontdoen van het minder aantrekkelijke beeld dat overal langs de straten en op terreinen verspreid liggende kerstbomen bieden. Ligging der stapelplaatsen De ligging van de diverse verzamel plaatsen, waar de bomen dus ook zullen worden verbrand, is als volgt: Het terrein van de speeltuin W.I.K. aan De grafische industrie in 1959 Het ziet er naar uit dat dit jaar voor de eerste maal in de geschiedenis van de boekdrukkunst meer dan 8.000 boektitels in ons land zullen verschijnen. De eerste tien maanden van dit jaar verschenen er 6578 titels, waarvan meer dan de helft (namelijk 3666) eerste drukken. Dit is vier percent meer dan in dezelfde periode van het vorige jaar. Bovendien Is de gemid delde oplaag der boeken stijgende. Dit heeft de voorzitter van de „Federa tie der Werkgeversorganisatiën in het Boekdrukkersbedrijf', de heer Jos A. M. Cleerdin, vanmiddag meegedeeld ter ge legenheid van de presentatie van het kerst nummer „Drukkersweekblad-Autolijn 1959", dat ditmaal is gewijd aan de bijbel het land van de bijbel en aan Israel. Dit boekwerk is bedoeld als specimen van het vakwerk der Nederlandse typografie. Het zal in binnen- en buitenland worden ver spreid. De heer Cleerdin deelde voorts mee, dat ondanks de moderne vormen van vrije tijdsbesteding het lezen een vooraanstaand de plaats blijft innemen. Onder invloed van de toeneming der bevolking van het onderwijs en van de welvaart is de vraag naar drukwerk in het algemeen stijgende. Voor de grafische industrie is vooral van betekenis dat deze stijging niet alleen de kwantiteit, doch eveneens de kwaliteit be treft. De rechtstreekse uitvoer van drukwerk (zowel boek- en diepdruk als steen- en off setdruk) tezamen met de indirecte uit voer door de uitgevers, steeg dit jaar met 15 percent. Deze uitvoer loopt thans tegen de 100 miljoen gulden per jaar. Voor 1960 wordt een belangrijke toeneming ver wacht. Ten slotte deelde de heer Cleerdin mee, dat op het ogenblik de reproduktie- techniek zich stormachtig ontwikkelt. Dit stelt aan de drukkersbedrijven hoge eisen voor wat betreft de investeringen. -Er is nog steeds een tekort aan arbeidskrach ten in de grafische nijverheid. de Oude Weg, het terrein van de speel tuin Het Oosterkwartier aan de Zomer- vaart, de open speelplaats op het Leidse- plein, het terrein van de speeltuin Jeugd land aan het Theemsplein, het sportter rein aan de Kleverlaan, het open stuk grond aan de Planetenlaan tussen de Mr. Jan Gerritszlaan en het Haarlem-terrein, de kleutertuin van de speeltuinvereniging Weltevreden aan de Spaarndamseweg, het terrein nabij de Prof. Kohnstamm- school aan de Martinus Nijhoffstraat in „Delftwijk" en het terrein nabij de Bea- trixschool aan de G. Schoolmeesterlaan in het Ramplaankwartier. Met ingang van vrijdag 18 december wordt tot en met donderdag 24 december dageiijks op de Botermarkt in Haarlem een kerstmarkt gehouden voor de verkoop van kerstbomen, kerststukjes, kerstboom versieringen en poelierswaren. Aleen op zaterdag 19 december geschiedt de ver koop van kerstbomen uitsluitend op de Gedempte Oude Gracht en de Raaks, op maandag 21 december uitsluitend op de Raaks. Maandag 21 december zal in het ge bouw van de Nederlandse Protestanten Bond Postlaan te Heemstede een kerstwij- dingsavond gehouden worden, waaraan de sopraan mevrouw Suyck en de alt mejuf frouw Ans Dol (Den Haag) begeleid door de heer P. Zwaanswijk. organist, hun medewerking zullen verlenen. Het kerst spel „De vierde kwam nu" van Robert Drost zal de plaats van de verkondiging innemen. Dit actuele spel laat de aanwe zigen de aarzeling meebeleven van de mens. een man van de wetenschap, met zijn atoom-uitvinding, om te kiezen tus sen de vlak langs elkander lopende wegen die toch een totaal ander einddoel in zich verwerkelijken. De weg naar „Het Kind" of naar „de wereld". De mens van heden weet niet, wat hij met zijn atoomuitvin ding moet doen, voelt de enorme verant woordelijkheid èn het gevaar, wanneer hiervan misbruik wordt gemaakt door lie den, aie luchtig zeggen „Geef hem maar aan mij, bij mij is hij veilig. De verant woordelijkheid echter blijft voor u." Het spel is aanspreekbaar geschreven, vol toespelingen. De rollen worden ver tolkt door leken-spelers van formaat. Advertentie Rondlopen met een kale schedel is voor mannen niet ongebruikelijk - maar vrou wennee, dat góét eenvoudig niet. Dames, die te lijden hebben van kaalheid, moeten daar wat aan doen. Maar het grote probleem is: het moet zo natuurgetrouw mo gelijk gebeuren. Wendt u daartoe vol vertrouwen tot MAISON VAN DER LAAKEN Leidseplein 35, hoek Leidsekade Tel. 36372 - Amsterdam. Reeds 40 jaar worden door deze haarkunste- naars volkomen natuurgetrouwe transforma ties vervaardigd, die niet van echt zijn te onderscheiden. Vrijdagmiddag wordt op Driehuis-Wes- terveld het stoffelijk overschot van de landbouwer B. Biesheuvel uit Spaarndam ter aarde besteld. De heer Biesheuvel is maandag op de leeftijd van ruim 81 jaar overleden. Vele jaren lang heeft hij ver scheidene fuuncties in de landbouworga nisaties vervuld. Met name genoot hij gro te bekendheid in de organisaties voor de paardenfokkerij. Vele jaren is de thans overledene eerst secretaris en daarna voorzitter van de af deling Houtrak en Polanen van de Holland se Maatschappij van Landbouw geweest. In de jaren 1928-'34 was hij lid van het hoofdbestuur en van het dagelijks be stuur van deze organisatie. Bijna dertig jaar was hij bestuurslid van het waterschap „De Houtrakpolder", waarvan zes jaar voorzitter. Hij maakte deel uit van diverse commissies voor taxa tie van landerijen en boerderijen. Enkele jaren was hij lid van de Pachtkamer in Haarlem. voorzitter geweest van de provinciale rege lingscommissie voor de paardenfokkerij in commissie voor de paardenfokkerij in Noordholland. Van 1916 af was hij be stuurslid en van 1921 voorzitter van het Warmbloedpaardenstamboek Noordhol land, dat later werd omgezet in de afde ling Noordholland van de Vereniging tot bevordering van de landbouwtuigpaard- fokkerij. In 1954 trad hij als voorzitter af en werd hij benoemd tot erevoorztiter. De thans overledene, eigenaar van de hoeve „Zelandia"" in Spaarndam, was ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Advertentie Haal vandaag nog Zwitsal De'ongeëvenaarde huid balsem, die U tóch altijd in huis moet hebben. Tij delijk krijgt U er een han dige, leuke geïllustreerde verjaardags-kalender bij cadeau. Profiteer! DOOS ZWITSAL BALSEM f.0.60 - EXTRA GROTE DOOS f.1. assssgWR De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen een 30-jarige grossier in verlichtings artikelen in Krommenie, die in juli twee dagen voor zijn huwelijk brand stichtte in zijn pakhuis, veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van het voor arrest De officier van Justitie eiste veertien da gen geleden tien maanden gevangenis straf met aftrek. De raadsman, mr. J. F. M. M. Brons betoogde dat zijn cliënt in een moment van wanhoop en verbijstering moet hebben gehandeld, omdat hij zich za kelijk mislukt voelde. Geen uitspraak werd gedaan in de zaak tegen een 47-jarige Haarlemse kapper die op 25 juli 's avonds in de Kruisstraat op de hoek van de Barteljorisstraat in Haarlem met zijn motorfiets een invalide voetgang ster zou hebben aangereden. De recht bank achtte het onderzoek niet volledig en wees de zaak terug naar de rechter-com- missaris. De eis luidde een maand gevangenis straf en drie jaar niet rijden. De raadsman bestreed dat de heupfractuur van het slachtoffer een gevolg van de aanrijding zou zijn geweest. De rechtbank veroordeelde een 48-jari- ge motorhandelaar uit Haarlem tot zeven maanden wegens verduistering. Hem is ten laste gelegd dat hij een paar motor fietsen en een bromfiets heeft verkocht, zonder dat zij zijn eigendom waren. De af betalingen waren nog niet geregeld, zodat de kredietbanken de vervoermiddelen nog in eigendom hadden. Van de slordigheid in geldzaken van verdachte is een fabrieks arbeider de dupe geworden. De officier van Justitie had zes maanderi1 gevangenisstraf geëist. De raadsman, mr. C. F. M. van Koppen achtte de opzet tot wederrechtelijke handelingen niet bewe zen. De gemeente Haarlem heeft ten behoe ve van het Frans Halsmuseum een aqua rel van Frans Funke, „Après la pêche" aangekocht, die geëxposerd wordt op de expositie „Chez-nous", die tot 28 decem ber geopend zal zijn (Spaarnelaan 25). Openbaar Kunstbezit, „Stichting voor esthetische vorming, door middel van de radio, in woord en beeld" heeft de aqua rel „Les Baumettes" aangekocht voor de verloting, die de Stichting jaarlijks onder haar abonnees organiseert en waarvoor dit jaar 175 werken van levende Neder landse kunstenaars voor een totaal be drag van bO.OOO zijn aangekocht. Sinds enige dagen is het Studio-theater aan de Grote Markt uitgerust met de nieuwste projectie-apparatuur van Phi lips, waarin afstand is gedaan van de koolspitsbelichting. Daarmee is het na deel opgeheven van een niet constante lichtkwaliteit en een verkleuring aan de randen van het beeld. Men maakt nu ge bruik van een S.P.P.800-lampje, dat wordt gevoed met elektrische impulsen, twee en zeventig per seconde. De installatie is ge heel geautomatiseerd, hetgeen inhoudt dat de projectoren eikaars taak automa tisch overnemen, wanneer de filmrol af- ling zorgt voor „koud tensiféit'vdn dè bëelfl- sterkte ten goede komt. Wanneer een lampje uitvalt, wordt binnen de drie se conden een reserve-lampje ingeschakeld. Het stroomverbruik is in deze apparatuur aanzienlijk minder, de beeldkwaliteit van een veel hoger gehalte. Het Studio-thea ter is het vijfde in den lande, dat met deze apparatuur is uitgerust. Advertentie In de Nederlandse Protestanten Bond zal op zondag 20 december om 19.15 uur het kerstfeest voor de kinderen gehouden wor den. Traditie getrouw worden hierbij ook alle buitenkerkelijken uitgenodigd, mits er ouderen met de kinderen meekomen. Kinderen van 9-11 jaar spelen een nieuw kerstspel „Amahl en de nachtelijke be zoekers", bewerkt naar de Italiaanse ope ra-plaat van Gian Carlo Menotti. Jonge ren van 12-16 jaar spelen het kerstspel „Kerstnacht", bewerkt naar R. Machts. dat enkel episoden uit het leven van Joël, een jonge herdersknaap weergeeft. Een orkestje, gevormd door kinderen van 9-14 jaar, omlijst de spelen met oude kerstlie deren. Tot slot zal een kerstverhaal wor den verteld. De centrale verwarmingsinstallatie in het gemeentelijk buitencentrum 't Wissel seveld in Epe is dezer dagen gereed ge komen. De Haarlemse raad stelde des tijds voor deze voorziening een krediet van f 40.000 beschikbaar. Nu het buitencen trum cenrtaal verwarmd kan worden is het mogelijk zowel 's zomers als 's winters van 't gebouw gebruik te maken. Het bui tencentrum is met Pasen weer voor de lief hebbers beschikbaar. Advertentie Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN? k f 7.65 per kwartaal of f 0.59 per week Doorhalen wat niet verlangd wordt Handtekening: ZU die zich met ingang van 1 januari I960 per kwartaal ahonncien ontvangen de nummers tot en met 31 december 1959 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaal abonnees, dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen VANMORGEN heeft de president-directeur van de n.v. Ingenieursbureau voor Bouwnijverheid te Oegstgeest en lid van de raad van bestuur bouw bedrijven, ir. M. Elion, tijdens een bijeenkomst van de provinciale contact commissie Noordholland inzake het woonruimtevraagstuk in de raadzaal van het Haarlemse stadhuis, eeu inleiding gehouden over het woonruimtevraagstuk, waarbij hij zich ten aanzien van een spoedige oplossing van de woningnood „Als met een vreselijke ziekte, spreekt men er liever niet over" tamelijk pessimistisch toonde. Ir. Elion behandelde de vraag „Wordt de woningnood permanent?" aan de hand van een uitvoerige, met cijfers gedocumenteerde rede. Er is geen vrqe beschikking over het bouwprodukt, er zijn allerlei beperkende bepalingen over bouwvolumen en er is bij de overheid, die ingrijpt by de loonvor ming en het prysstelsel geen sprake van enigerlei planning, zoals deze wel by de industrie bestaat aldus ir. Elion. Voorts zijn er te weinig huurwoningen, mede omdat de particuliere huizenbezitter anders dan voor de oorlog de mo gelijkheid van geldbelegging in huizen betwijfelt. Naar de mening van ir. Elion zouden deze beleggers, die een groot kapi taal investeren, het vertrouwen moeten terugkrijgen. Een te grote gelijkheidsdrang voor de bouwnijverheid verslapt de activi teit: de voortdurende afhankelijkheid werkt verlammend. De overheid heeft geen woningen genoeg om ze te verdelen. De Woningnood legt een ongelijke druk op ons volk. aldus ir. Elion die zei dat men beter van een ziekte dan van een volksvijand nummer één zou kunnen spreken. Een tekort van 200.000 woningen in 1956 (blijkens de jongste woningtelling) is ver ontrustend, temeer omdat daarbij geen rekening is gehouden met de ouderdom van vele woningen. Sinds de oorlog zijn er ongeveer 50.000 woningen per jaar ge bouwd, maar deze waren alleen voor de nieuwbouw al nodig. Er is volgens de spreker helemaal geen marge geweest voor de afschrijving van oude woningen. De grote behoefte aan nieuwe woningen spruit dan ook voor een belangrijk deel voort uit het feit dat vele huizen niet meer aan moderne eisen beantwoorden. Rekent men de gemiddelde ouderdom van een huis op honderd jaar dan moet het afschrïivlnespercentaee minstens 1 zijn en sinds 1940 is «Ut percentage nie« «neer bereikt Wanneer men het laar 1900 als basis neemt en d«* «rcTvddHd»» ouderdom van een huis dus op honderd jaar stelt dan zou men tot hel iaar 2000 ten minste twee miljoen woningen nodig hebben Bij het jaarlijks bouwen aantal wo ningen moet men hov^n-Uen mei enige an dere factoren rekening houden, zoals bij voorbeeld bouw om achterstand in te halen, vervanging op afschrijvingsbasis van 1 percent, het inlopen van het tekort van 35.000 woningen en nieuwe behoefte aan woningen (50.000). Als men met al deze factoren rekening houdt dan komt men op een totale behoefte van 130.000 woningen per jaar. Ir. Elion achtte het nodig een beroep te doen op producenten en gaf als zijn over tuiging te kennen dat men, behalve meer vrijheid geven aan bouwondernemers, ook moet afstappen van de gedachte het loon- en prijsbeleid los te maken van vraag en aanbod. Ir. Elion merkte voorts op dat de wo ningbouwverenigingen, in wier handen tot dusver de verantwoordelijkheid voor on geveer 50 percent van de produktie werd gelegd, een structuur uit de tijd van het maatschappelijk werk hebben op basis van vrijetijdsbesteding. Zij zijn van dé over heid afhankelijke organen geworden zon der eigen levenskracht. Zij hebben, aldus spreker, dringend be hoefte aan een geheel andere organisatie op bedrijfseconomische grondslag. De overheid kon met het vroegere systeem van huursubsidie en prijsbeleid niet voort gaan. Er zullen plannen op langere termijn dienen te worden opgesteld en er zal met het systeem van te lage lonen en centraal georganiseerde, maar oncontroleerbare in- dividuële huurtoeslagen moeten worden gebroken. Deze aanpassing zal geleidelijk, maar welbewust en goed georganiseerd moeten plaats hebben, wil men niet in een overgangstijd terechtkomen, waarin nie mand weet waar men aan toe is en de produktie nog meer dreigt achter te ge raken. Na een korte pauze kwam men tot een interessante gedachtenwisseling over het woonruimtevraagstuk Hierbij kwam on dermeer de wens naar voren te komen tot een beterp regional»-» verdeling van de te houwen woningen Voorts merkte ®én der vragenstellers op. dat er óók reeds in het verleden fouten gemaakt zijn. Met name vóór 1940 en tij dens de oorlog, toen men tot een totaal verkeerde prognose kwam en men na de bevrijding zelfs de bouwactiviteit wilde Voor maandag 21 december organiseert het Leger des Heils een groot kerstfeest voor de Haarlemse bejaarden in de ge meentelijke Concertzaal. Onder hen zijn vele zieken en invaliden die niettemin niet graag dit kerstfeest zou den willen missen. Het Roode Kruis dat het vervoer van de bejaarden, die niet op 'eigen gÓlegenfiëiÖ haai* de bijeenkomst kunnen komen, op zich heeft genomen kan echter lang niet aan alle aanvragen vol doen. Er moeten namelijk totaal om streeks 150 bejaarden per auto naar de zaal en, na afloop van het feest, naar huis worden gebracht. Het Roode Kruis doet daarom een beroep op auto bezitters om hun wagen voor dit ver-j voer beschikbaar te stellen en wel vóór de aanvang van het feest tussen zes uur en half acht 's avonds en na afloop om half elf. Zij die hieraan willen meewerken kunnen zich opgeven bij de heer L. A. Ophuijsen, telefoon 60535 in Haarlem of bij het se cretariaat van de afdeling Haarlem van het Roode Kruis, Paviljoenslaan 3, tele foon 21485. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: H. J. M. Spruijt en E. Flapper; H. F. Hellenberg en C. H. Wig- gerts; C. J. Schoenmakers en C. W G. Kroft; R. de Jong en J. W. van Tongeren. GETROUD: M. F. Spee en C. W. Stiel tjes: C. J. de Goede en L. H. G. van de Leur; J. F. Lommerse en J. H. G. Prins; H. J. J. van Rooden en C. J. W. Brinkhuis; A. Giezen en S Minkema. GEBOREN: Jan Hendricus, zn. v.: H. A. J. Westerkamp en M. B. Schoeder; Jacoba. dr. v.: J. B. de Jong en M. A. van der Lin den; Anna Elisabeth Jeanette, dr. v.: C. A. Holtrop en R. Lopes de Leao; Willem Jack. zn v.: J. Erkelens en G. Stuivenberg; Wil lem Wessel, zn. v.: W. E. Wessel en A. J. Hoogenboom; Richard Hendricus, zn. v.: R. H. Vester en A. P. Brands. OVERLEDEN: Wed. G. Aukes-Bij, 79 jr: F. A. van Eijnatten, 54 jr.; Mevr. A. E. Tates-de Wit, 82 jr. Advertentie "ONINGIN JULIANA in het goud 50ste verjaardag gedenkpenning 1959 25 mm 0. gewicht 7.776 gr goudgehalte 900 1000 (muntgoud) Verkrijgbaar bij banken, juweliers en munt- handel a 55. Tevens uw uitmuntend geschenk voor uw buitenlandse zakenrelaties en familie. Distributeurs Fa. Drijfhout, Nes 11-15. Amsterdam Fa. Schone, Rokin 81-83. Amsterdam. Woensdagavond heeft in de Haarlemse sociëteit Teisterbant aan de Grote Markt de bekendmaking van de uitslag en de prijsuitreiking plaats gehad van de poëzie- vertaalwedstrijd 1959. De opgave was deze keer in twee categorieën verdeeld, name lijk het vertalen van een gedicht uit een vreemde taal en het maken van een va riant op een gedicht uit een vreemde taal. Het aantal inzendingen was groot. Op verzoek van de voorzitter van Teis terbant, de heer J. Brants, las Dolf Ver spoor, die met M. Mok en F. J. Kelk zit ting had in de jury, het rapport voor, waarin werd vastgesteld, dat de varianten een hoger peil hadden dan zoals het werd aangeduid de „vertalingen-puur". Vandaar dat eerst de prijzen van deze categorie werden vermeld: drie eervolle vermeldingen en drie prijzen. De heer Ver spoor. die er terecht de spanning een beetje in wilde houden, las de waarderingen in opgaande lijn voor. Na de eervolle vermel dingen. noemde hij dus de derde prijswin naar, de heer A. Planteydt, die onder het motto „Parodie", „Ode aan Frans Hel lens" instuurde. De tweede winnaar was de heer G. L. Tichelman, die een variant had gemaakt op een gedicht van de Duit se expressionist Klabund „Der Urmensch". Hij had het gedicht omgewerkt tot een Batakse mythe. De eerste prijs in deze categorie werd behaald door mr. A. W. Hellema, die onder het motto „Experi menteel" een variant had gemaakt op een sonnet van de Engelse dichter Robin Herd- man. Hierna kwamen de vertalingen aan de orde, vertalingen uit het Frans, Duits, Engels en Italiaans. Er vielen in deze ca tegorie vier eervolle vermeldingen en slechts twee prijzen, namelijk een eerste en een derde. Een tweede prijs had de jury niet kunnen uitreiken. De heer Ver spoor begon weer bij de derde prijswin naar. Dat bleek de dichter Jacques Benoit te zijn, die onder het motto „O.F.M." een vertaling had ingestuurd van „St. Fran cois d'Assise" van Paul Claudel. Tot slot werd onder luid gejuich mevrouw A. Pee- reboom-Schröder bekend gemaakt als win nares van de eerste prijs met haar verta ling van het gedicht „Wine and water" van G. K. Chesterton. Advertentie afremmen. Ook werd een aanpassing van het loonpeil bepleit Aan de bijeenkomst in de raadzaal ging een ontvangst in de gravenzaal van hel stadhuis vooraf, waar de Haarlemse wet houder van openbare werken, de heer W. F. Happé. een welkomstwoord tot de aan wezigen richtte en de voorzitter van de orovinciale contactcommissie, de heer D. Beets een openingswoord sprak De heer Boets zei dnarbii van mening te zijn. dat het intrekken van do woonruimtewet een ramp zou zijn voor tal van gemeenten, waar nog woningnood heerst Hij hield een pleidooi voor voldoende woningen tegen redelijke huurprijzen. Des middags volgde een lunch in restau rant Brinkmann en een excursie naar de machinefabriek v/h Gebr. Figee n.v. Bijzondere Kerstaanbieding Winterjassen in teddy velours 59.00 Costuums van 100 'It wollen kamgaren ln nachtblauw en gedistingeerde donkere dessins v.a119.00 No-Iron overhemden, sneeuwwit 9.95 Gen. Cronjéstraat la-lb - Telefoon 53334 BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL. ONDERTROUWD: R. W. Naumann en Joh. A. T. van den Eerenbeemt; F. W. Hoo- gerbeets en A. A. van Wijk- A. W. van der Geest en W. C. van Galen. GETROUWD: W. J van Voorst Vader en H. Duijckinck Sander: H. J. Nijland Visser en G. A. Brouwer; L. J. Warmer dam en P. M. E. Prins; S. Visser en J. P. F. Paap. OVERLEDEN: R. de Weerd, 76 j.; A. M. Keur—Van Zwieten, 79 j.; J. H. Maas, 80 j.; A. E. v. d. Steijlenv. Ekeren, 83 jaar.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7