Parijs voorgesteld als het eerste trefpunt met Kroesjtsjev „Elizabeth" Topconferentie april moeten zou op 27 beginnen HET WEER VERKIEZINGEN IN KONGO RUSTIG VERLOPEN I f 19597,79 NOG DRIE DAGEN! ACTIE „STILLE ARMEN" 1959 1958 Bonn zeer voldaan Loonsverhogingen koopvaardijbedrijf in Extremistische" Ab handhaafde een voorbeeldige discipline „Nationalisatie aan Internationaal Hof voorleggen" giro 273107 In de krant van heden: wore Het woord is aan Hillary leidt nieuwe expeditie in Nepal Opklaringen op Septerffruit Viscount bij Rome neergestort, 4 doden Laatste Bijeenkomst in 1959 Nota aan Djakarta: ten bate van „Stille Armen" 74e JAARGANG No 140 MAANDAG 21 DECEMBER 1959 304e JAARGANG No 292 Grote Houtstraat 93, Haarlem. TeL 15295 I M j Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (0 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. E Tf* I B I Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I C J ill 3 jff ll fj IJ ij JJ El^ Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendapiein, Tel. 57755 ^s/zs#8m ^be£^ «Sa JL «Liu sfadf wEfcizéx' tSa fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. HaarL Crt Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman I De Nederlandse regering heeft Indone sië voorgesteld dc kwestie van de natio nalisatie van Nederlandse ondernemingen in Indonesië te onderwerpen aan het oor deel van het internationale gerechtshof of een andere onafhankelijke internationale gerechtelijke instantie, indien de Indone sische regering haar standpunt ten op zichte van het afwijkende Nederlandse handhaaft. Dit voorstel is vervat in een nota, die de tijdelijke zaakgelastigde der Nederlanden op 18 december in Djakarta heeft overhandigd aan de Indonesische regering. De Nederlandse regering zegt in haar nota kennis te hebben genomen van een reeks maatregelen, welke de Indonesische regering na de indiening van de Neder landse nota van 28 februari van dit jaar, waarin op daarin uiteengezette gronden werd geprotesteerd tegen de wet tot na tionalisatie van Nederlandse bedrijven van 31 december 1958. heeft genomen tot uit voering van die wet. De nota geeft dan een opsomming van deze maatregelen. Het Nederlandse standpunt, dat de na tionalisatiemaatregelen volstrekt in strijd zijn met het volkenrecht en daarom on rechtmatig en ongeldig, zoals uiteengezet in de nota van de Nederlandse regering van 28 februari, berust op de navolgende gronden: a. De maatregelen zijn blijkens de con siderans van de wet niet gebaseerd op het algemeen belang in verband met het van de te nationaliseren eigendommen te ma ken gebruik, maar bedoeld als middel om druk uit te oefenen in een politiek geschil. b. De maatregelen hebben uitsluitend betrekking op Nederlandse bedrijven en zijn derhalve, als gericht tegen de eigen dommen van vreemdelingen van één be paalde nationaliteit, discriminatoir. c. De maatregelen zijn voorts confis- catoir, aangezien van prompte betaling ener adequate en effectieve schadeloos stelling geen sprake is. W Wcerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Toch Is Het Zo2 Op de Praatstoel 3 Feuilleton 4 Horen en Zien 4 Agenda van Haarlem 4 Uit stad en omgeving5, 7 Scheepsberichten 6 Beurs 7 Kunst 7 Sport 9, 11, 13, 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Advertentie KERSTGESCHENKEN Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 ItlOStSIRAAI <BU KONWGSPIBNJ AMSTERDAM TEL 223596 FALCON WOLLEN TWEEDJASSEN SKIN DEW CRèME VITALE DE NUIT de 2 produkten voor de vrouw boven 30 jaar. Voor slappe, ver moeide of rimpelige huid. Verkrijgbaar bij PARFUMERIE Zandvoortielaan 75 Heemstede Telefoon 36827 Ruime vrije parkeergelegenheid Voltaire Velen redeneren verkeerd, anderen redeneren in het geheel niet en weer anderen vervolgen hen, die goed rede neren. 18954.50 18603.25 17633.10 15425.85 14538.10 13702.89 12858.65 12023.68 11112.43 10364.28 9982.18 9422.66 8667.91 8181.41 7113.56 6223.76 4559.— 3388.50 2601.25 2106.25 1935.— Om een ronde tafel in het Elyseê, het presidentiële paleis te Parijs, werden de westelijke Grote Vier voor het begin van hun besprekingen gefotografeerd. Van links naar rechts: premier Harold Macmillan van Groot-Brittannië, presi dent Charles De Gaulle van Frankrijk, bondskanselier dr. Konrad Adenauer van West-Duitsland en president Dwight Eisenhower. KATHMANDOE (UPI) De Nepalese regering heeft Sir Edmund Hillary, de overwinnaar van de Mount Everest, toe stemming verleend met een expeditie van zestien man in Nepal aan het werk te gaan. (Van onze correspondent in Parijs) De grote westelijke mogendheden, de Verenigde Staten. Groot-Brittannië, Frankrijk en West-Duitsland welk laatste land dan overigens niet van de partij zal zijn stellen Parijs voor als eerste punt van samenkomst met de Rus sische regerings- en partijleider Nikita Kroesjtsjev. Zoals wij geruime tijd geleden al berichtten, zou het Westen deze topconferentie gaarne op 27 april laten beginnen. In dc nota's, die gisteren uit naam der drie grote westelijke landen al aan het Kremlin zijn afgegeven, wordt Kroesjtsjev echter zowel wat de tijd als de plaats betreft de eer en de uiteindelijke beslissing gelaten. Het is bekend dat de Russische premier al eerder zijn voorkeur voor Genève had uitgesproken. Ook is het mogelijk dat dc Russen een later tijdstip in mei verkiezen. Onderling zijn dc westelijke mogendheden, zoals eveneens verwacht kon worden, liet tamelijk gemakkelijk over de voor te stellen agenda eens geworden. 17157.96 f 14320.— De ontwapening zal vermoedelijk de hors d'oeuvre vormen en de Duitse kwes tie. met inbegrip van een toekomstig sta tuut voor Berlijn, de hoofdschotel van het menu. Als dessert zouden de vier grote mogendheden het dan nog eens kunnen hebben over dc hulp aan de onderontwik kelde landen, een onderwerp waarover overigens niemand al meer wonderen ver wacht. Ook de kwestie van de niet-inmen- ging in andermans binnenlandse zaken zal vermoedelijk eer pro forma dan met een redelijke hoop op wezenlijke resultaten op het programma van de ontmoeting Oost- West worden geplaatst. Zoals voorzien kon worden, hebben zich tussen de grote mogendheden in wijder verband, na de driedaagse conferentie der vijftien atlantische landen, dit weekeinde in Parijs geen onoverkomenlijke moeilijk heden meer voorgedaan. In hoeverre bin nen het verband dier vier leidende weste lijke naties ook de kloof tussen Parijs en Washington is overbrugd, blijft echter een vraag, waarover men het ook onder de on geveer tachtig journalisten, die president Eisenhower op zijn reis door de drie con tinenten tot in Parijs begeleidden, min der eens is kunnen worden. Of beter, de indruk is eerder dat Eisenhower De Gaulle meer syrpbolische dan feitelijke conces sies heeft gedaan. Het voorstel aan Mos kou de topconferentie in Parijs te houden zou. anders gezegd moeten dienen als een doekje om de wond van de ware Frans- Amerikaanse tegenstellingen die zeker nog niet genezen is. Gisteravond leek het militair-politieke twistpunt over de integratie van het Fran se leger in de Atlantische gemeenschap zelfs nog nauwelijks tussen De Gaulle en Eisenhower ter sprake te zijn gekomen. Of de Franse en de Amerikaanse presi dent vandaag nog een gesprek onder vier ogen zouden kunnen hebben, was toen nog evenmin met zekerheid bekend. De Gaulle naar Washington Ook het bezoek van De Gaulle aan Washington, dat al geruime tijd in de pen is, werd gisteren nog ter sprake gebracht. De Amerikanen zouden het Franse staats hoofd bij voorkeur vóór de ontmoeting met Kroesjtsjev in hun land zien verschij nen, terwijl De Gaulle zelf liever na dc topconferentie komen zou. Ten slotte heb ben de Britse premier Macmillan en diens minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd ook de economische kant van de Europese samenwerking, en speciaal de verhouding tussen de zes en de zeven, nog aangeroerd. Ook over de resultaten, die door deze gedachtenwisselingen eventueel zouden zijn opgeleverd, hoeft men zich bij de verschillende delegaties echter bij zonder voorzichtig getoond. Vanmorgen zouden de vier leidende staatslieden hun tijd vooral wel aan de redactie van het slotcommuniqué besteden. Het ziet er dus naar uit, dat de westelijke grote vier, dank zij het rookgordijn der diplomatieke discretie, naar buiten wel weer een hoge mate van eensgezindheid zullen manifesteren. Hoelang die eensge zindheid echter tegen de werkelijkheid Advertentie Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt en enkele verspreid voorkomende buien. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid. Vannacht tempe ratuur om het vriespunt. Mor gen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. stand zal kunnen houden, moet de toe komst weer leren. Hierover zullen officiële en officieuze commentaren uit Franse bron de komende dagen vermoedelijk wel eni ge nadere aanwijzingen vermogen te ge ven. 13679.25 12820.25 11906— 9929— (Van onze correspondent in Bonn) 9022.50 8260— 7429.40 Van Westduitsè zijde beoordeelt men de totdusver bekend geworden resultaten van het overleg tussen de westelijke Grote Vier te Parijs zeer positief. In het bijzon der is men hier tevreden over het feit dat Eisenhower, De Gaulle en Macmillan, volgens de eerste inlichtingen, zijn inge gaan op Adenauer's voorstellen betreffen de het volgen van een „harde koers" in het overleg met de Russen, in het bijzon der waar het de kwestie Berlijn aangaat. MOSKOU (Reuter) De diplomatieke vertegenwoordigers in Moskou van de wes telijke grote drie hebben premier Kroesj tsjev vanmorgen de uitnodigingen tot deel neming aan een Oost-West topconferentie te Parijs in April doen toekomen. Kroesj tsjev zal de komende vier dagen gewik keld zijn in een partijdebat over de land bouw en men verwacht dat het Russische antwoord enige dagen op zich zal laten wachten. Werkgevers, werknemers en vertegen woordigers in het koopvaardijbedrijf heb ben overeenstemming bereikt over: 1. verwerking van de huurbijslag 1957 in het loon; 2. een verhoging van het aldus ver kregen loon met 6 percent ingaande 1 ja nuari 1960 bij een contractsduur van 1 jaar. In deze verhoging is niet begrepen de loonsverhoging, welke als gevolg van de algemene rqaatregelAi der regering met betrekking tot de verhoging van huur- en melkprijs op 1 april 1960 verwacht kan worden. Dit resultaat is ter goedkeuring aan het College van Rijksbemiddelaars voorgelegd. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) LEOPOLDSTAD, 20 december. - De met angst en beven tegemoet geziene gemeenteraadsverkiezingen in de grote steden van Belgisch Kongo zijn heden verlopen niet de dodelijke kalmte van een Britse zondag. Noch in de sleutel- stelling Leopoldstad, noch in Loeloeaburg, waar in de omgeving Loeloea- en Baloeba-stammen op elkaar inhakten, noch in Stanleystpd waar incidenten Boudewijns aankomst verstoorden, kwamen Kongo's gecompliceerde politieke spanningen tot een uitbarsting. In de hoofdstad Leopoldstad bleef de rust mede gehandhaafd door de voorbeeldige discipline van de „extremistische" Ahako, die de verkiezingen boycotte maar de Bakongo-meerderheid opdroeg thuis te blijven en de Bangala-minderheid niet van stemmen af te houden. Vijfduizend mari zwarte gehelmde troepen, met de hand aan het geweer in jeeps door Leo's zwarte wijken patrouillerend, behoefden niet in te grijpen. Zaterdagavond al was de „Cité", het reusachtige conglomeraat van tien zwarte districten, als uitgestorven. Achter wat nerveuze blanke wolkcnkrabberswijken hield de zwarte metropool de adem in. Zelfs de bars met de gillende jukeboxes waren bijna leeg. De Abako-wachtwoor- den „slaap niet te diep, wees klaar voor In de legerplaats Oirschot heeft de staatssecretaris van Defensie luitenant- generaal b.d. mr. R. H. Calmeyer zater dag dit monument van de Limburgse beeldhouwer P. Roovers ter nagedach tenis van de gesneuvelde Korea-strij- ders onthuld. In de sokkel van de ge- autoriteiten. denksteen is een urn geplaatst met aarde van het ereveld Pusan in Korea. Na de onthulling legde nabestaanden van de gevallenen bloemen bij het monument. Er waren ook kransen van de Koningin, van Prins Bemhard en van vele burgerlijke en militaire offers, sterf zonodig op het altaar van uw volk, maar gebruik geen geweld", verlo ren hun beklemming in het licht van de zondagmorgen. De Bakongo bleven rustig thuis, dc Bangala wachtten geduldig in lange rijen voor de stembureaus. Van een tachtigduizend Afrikaanse stemgerechtig den nam ongeveer dertig percent aan de verkiezingen deel. Zij stemden voorname lijk op de lijsten van Assoreco, de bond van de Opperkongolezen. en de individuele lijsten en zij trokken zich weinig aan van de lege straten, waar zelfs markten wa ren uitgestorven en alleen wat kinderen speelden. De Abakoleider „koning Joseph Kasavoe- boe". een achtste Chinees kon zijn Boed- dhaglimlach handhaven: hij had Leopold stad. dat op 4 januari in opstand explo deerde, en daarmee het startschot loste voor de wedloop naar de onafhankelijk heid. vast in de hand. Maar ook in het veel meer gespannen Stanleystad, centrum van de Belgische ultra's, waar de andere nationalistische leider, Patrice Loemoem- ba van de M.N.C. in een gevangeniscel zit, bleef alles rustig. De boycottende Ka- savoeboe en de gevangen Loemoemba zien hun dag 'naderen. Zij weten dat het, Belgisch beleid wordt overheerst door een gedachte: géén strijd in Kongo. De Belgische ambtenaren, na de be nauwde dagen opgelucht ademhalend, ga ven twee redenen voor het onverwacht rustig verloop: de komst van de en de aanvaarding van het principe van algemene verkiezingen voor het Kongole se parlement in de nabije toekomst. Bou dewijns bezoek betekent voor de Kongole zen de komst van de opperste chef die na consultering van zijn adviseurs de knoop zal doorhakken en de onmiddellijke beslis sing tot Kongo's onafhankelijkheid zal ne men. In westerse ogen een ietwat naieve veronderstelling, nochtans volkomen lo gisch in de op stamhiërarchie gebaseer de Afrikaanse denkwijze. Even belangrijk voor de kalmering van de gemoederen was het nu haast algemeen aanvaarde princi pe, dat uit de huidige gemeenteraadsver kiezingen straks niet via twee trappen pro vinciale raden en parlement tevoorschijn zullen komen, maar dat voor deze organen binnen enkele maanden nieuwe verkiezin gen onder algemeen kiesrecht gehouden zullen worden. Door het vervallen van het oorspronkelijke Belgische plan zijn de hui dige verkiezingen geheel tot een plaatse lijk en tijdelijk plan teruggebracht De volledige uitslagen in de grote ste den zijn nog niet bekend en wegens de hierboven genoemde redenen eigenlijk on belangrijk. Afgezien van de getoonde kracht van de Abako is de stembusstrijd geen werkelijke graadmeter voor de par tijsterkte, zeker niet voor de stelselmatig door de administratie in de hoek gedrukte M.N.C. van Loemoemba. De definitieve krachtproef tussen de partijen komt pas bij de komende algemene verkiezingen. Het Kongolees kernprobleem is inmid dels geenszins opgelost. Dat blijft: het bijhouden van een eenparig versnelde Kongolese onafhankelijkheidsbeweging en Advertentie Tracteer met de feestdagen! uw huisgenoten, gasten en eenf. ieder met wie u het goed meent heerlijk uitgelezen kwaliteit- gezond hygiënisch en feestelijk verpakt Bij uw winkelier of via: Remmert Septer - Tiel l-ifet: SteSsSssSct -vji&i-ï SS? 4412.90 3633.15 Advertentie INTERKERK. EVANG. COMITé Hedenavond BEGIJNHOFKAPEL 8 uur. Zangdienst 7.45 uur. Spreker: Ds. A. VAN GENT. Kampen. ROME (UPI) Kort na acht uur van ochtend is bij de landing op de interna tionale luchthaven Ciampino een Viscount van de Italiaanse luchtvaartmaatschap pij Alitalia verongelukt. Het toestel maak te een oefenvlucht op de instrumenten. De twee inzittenden, een instructeur en een leerling-piloot, kwamen om het leven. Het ongeluk gebeurde 35 minuten na de start. Twee man van de luchtmacht, die het val lende vliegtuig op zich kregen, kwamen eveneens om het leven. de overbrugging van de centrifugaal wer kende separatistische tendenzen in Neder- Kongo en de mijnprovincie Katanga. Die taak rust sinds Brussel de geweldi ge gok van de koninklijke troefkaart speel de, op de schouders van Boudewijn en mi nister De Schrijver. Zij moeten volgende week in het koel afwachtende zwarte Leo duidelijke taal spreken, want anders slaan de Bakongo de deur dicht, die de Abako- leiding nu nog met moeite voor hen open houdt. BRUSSEL (ANP) De geruchten van de laatste dagen over mogelijke ongere geldheden in Leopoldstad hadden niet alleen Europeanen, maar ook een aantal Kongo lezen bewogen de verkiezingen niet in de stad zelf, maai in het Franse Brazzaville te volgen. Zaterdag was het verkeer in de richting van deze stad ongewoon groot. Ook Kasavoeboe en enkelp andere leiders van de drie nationalistische partijen wer den zondag in Brazzaville opgemerkt. 2021.50 Totaal thans bijeen: Voor de 19e verantwoording zie pag. 3. 3033.65 2530.50

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1