Kleine NAVO-landen bevreesd voor westelijk directorium OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Koninklijke familie vierde Kerstfeest met personeel siW'MORRIS "èeforeipuÜMf! HET WEER Macmillan ontkent bestaan van conflict over Berlijn Hammarskjoeld dacht dat VAR dit transport zou doorlaten Puzzelrace van Oud naar Nieuw NOG EEN DAG! Franse minister van Onderwijs afgetreden Straaljager botste tegen Viscount,60 doden Vandaag begint onze ACTIE „STILLE 1959 ARMEN" C.A.O.-grondpersoneel KLM goedgekeurd Weinig verandering Aan abonnees en adverteerders De aanhouding, van de Astypalea Israel richtte zich naar zijn advies Brandende stukken vielen op woonwijk in Rio t GRATIS KOOPDAG f 'euusen, Voor bijzonderheden zie pagina 3 Het woord is aan 1958 f 21714,70 giro 273107 ten bate van „Stille Armen Eisenhower in Casablanca In de krant van heden: 1, 2 74e JAARGANG No 142 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendapiein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks WOENSDAG 23 DECEMBER 1959 Haarlems Dagblad 304e JAARGANG No 294 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. HaarL Crt Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De Koninklijke familie heeft dinsdag middag in het met stemmig kerstgroen versierde koetshuis van de Koninklijke stallen in Den Haag met haar personeel en hun gezinnen het kerstfeest gevierd. Prins Bernhard zei in zijn welkomst woord dat het Koninklijke gezin en zijn personeel tezamen waren omdat „wij bij elkaar horen, omdat wij samen 'n eenheid vormen, waarin ieder van ons zijn eigen plaats heeft". De Prins vervolgde „Bij ons dagelijks werk hebben wij allen con tact met tehminste enigen van u. Zonder die anderen zou ons werk onmogelijk uit te voeren zijn of misschien wel niet be staan, want ieder mens is toch in zakelijke zin van een of meer medemensen afhan kelijk. Deze afhankelijkheid bestaat ech ter ook, en in een veel grotere mate, in het zuiver menselijke vlak." „Indien wij samen zouden werken en er zou tegelijkertijd geen echt menselijk con tact tussen ons zijn, dan zou er iets essen tieels ontbreken. Iets, zonder hetwelk het leven geen waarde zou hebben." „Het komt er op aan, dat wij zoeken naar wat wij in de ander kunnen waarde ren, naar het goede, dat even zeker in ieder mens aanwezig is. Het goede, dat wij bij anderen aan de oppervlakte zullen brengen door het te willen vinden en dat bij ons de overwinning zal kunnen beha len indien wij op deze wijze handelen". Prins Bernhard zei voorts dat „wij al len ook deel uitmaken van een geheel an dere kring, waarmee geen enkele door de mensen gevormde groepering te vergelij ken is, een kring die de basis is van alles waarop in het leven zegen rust en die de inspiratie moet zijn voor de daden, waaraan wij ons niet kunnen onttrekken, al zouden wij dit willen want dit is een band van Goddelijke oorsprong. „Wij zijn namelijk", aldus Prins Bernhard, „allen met elkaar verbonden en met alle andere mensen buiten deze zaal, omdat wij Gods kinderen zijn". Tenslotte sprak de Prins de hoop uit dat dit kerstfeest voor allen een goed feest zou worden. Er werd een kerstspel door kinderen op gevoerd. Prinses Marijke speelde de rol van de engel die de blijde boodschap brengt als Jezus geboren is. Prinses Mar griet sprak de verbindende tekst uit tussen twee bedrijven. In de zaal zaten Koningin Juliana, de Prins en de Prinsessen Bea trix en Irene. Koningin Juliana las voor uit het Evangelie van Lucas. De afdeling toneel van het Koninklijk Staldepartement voerde een kerstspel „Immanuel" op, geschreven door me vrouw C. J. Ooms-Vinckers uit Amster dam. Het personeelskoor van het paleis Soestdijk werkte aan dit spel mede. Een orkestje gevormd uit de Koninklijke Mili- Advertentie BARTÊLJÖRÏSSTR™ HAARLEM TEL 13439 LEIOSE STRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 CAMEL MONTY COATS Verwachting tot morgenavond: Opklaringen maar ook enkele lokale buien. Matige tot krach tige wind tussen zuid en zuid west. Weinig verandering in temperatuur. Volledige leerrapporten op pagina twee. taire Kapel verzorgde de muziek bij de samenzang. In het koetshuis stond een metershoge kc.stboom, zilverwit versierd met bran dende kaarsen. Na afloop van het feest boden Koningin Juliana en de Prinsessen Beatrix en Irene het personeel chocolademelk en broodjes aan. Op donderdag 24 december a.s. zullen onze kantoren om 4 uur des middags zijn gesloten. DE DIRECTIE (Van onze correspondent in Parijs) De vijftien atlantische landen hebben gisteren in Parijs zonder ernstige inci denten of botsingen de eindpaal van hun „sandwich"-conferentie bereikt. In het slotcommuniqué wordt met de gebruike lijke blijdschap het bestaan van een hech te eensgezindheid begroet en voorts wor den de voornaamste punten die afgelopen week ter sprake zijn gekomen nog eens opgesomd. Ter voorbereiding van de top conferentie in april met Rusland is een commissie opgericht, die na het beraad met Kroesjtsjev zou worden opgeheven. Ten aanzien van Berlijn wordt in het com muniqué een hard standpunt ingenomen, dat, ongetwijfeld om bondskanselier Ade nauer een genoegen te doen heel wat min der elastisch is dan president Eisenhower in Camp David aan premier Kroesjtsjev zou hebben voorgespiegeld. Op de schouders van de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken Couve de Mur- ville hadden de westelijke vier de taak gelegd .gistermorgen de overige atlanti sche delegaties over hun jongste beraad slagingen in te lichten. Tijdens de debat ten, die op Couve's uiteenzetting gevolgd zijn. kwam in het bijzonder .weer de be zorgdheid der kleinere landen tot uiting, dat in het vervolg over hen en mis schien wel eens bij hen maar in feite ook zonder hen zou worden beslist. Of schoon het woord niet gebruikt moet zijn, werd het directorium van vier leden, dat de wereld later zou kunnen regeren, door iedereen met kracht van de hand gewe zen. Ook onze minister-president, profes sor De Quay, moet in deze zin het woord hebben gevoerd. Directe en concrete aan leiding tot die angsten, die ondergronds nooit verdwenen zijn, was de brief van president De Gaulle aan premier Kroesjt sjev, waarin van verscheidene topconfe renties gesproken wordt. In het wijdere atlantische verband was totdusver maar van één topconferentie sprake geweest. Om deze vrees de eerste, of beter momen tele, wind uit de zeilen te nemen hebben de grote westelijke drie er dan ook in be rust, dat het voorbereidende orgaan een diplomatieke eendagsvlieg zou moeten blijven. Deze concessie, en ook de straffe for mulering van het westelijke standpunt in zake Berlijn zullen niettemin nauwelijks als veel meer dan slagen in de lucht mo gen worden beschouwd. De grote vier, en Rusland dus inbegrepen, zijn in feite over eengekomen dat zij in de naaste toekomst regelmatig in nader overleg zullen tre den en de organisatie van die ontmoetin gen is dan van secundair belang. En wat Berlijn betreft ligt het niet minder voor de hand, dat bij een onderhandeling over en weer ook concessies zullen moeten worden gedaan, wil men werkelijk uit de impasse geraken. JERUZALEM (Reuter-AFP) De Is raëlische minister van buitenlandse za ken, mevrouw Golda Meir, heeft dinsdag in het parlement verklaard, dat de ver scheping van een lading Israëlische ce ment met het Griekse vrachtschip „Asty palea", van Haifa via bet Suezkanaal naar Djiboeti met „medeweten en de zegen", van secretaris-generaal Hammarskjoeld en van „bevriende mogendheden", was geschied. De secretaris-genaraal van de volkerenorganisatie had Israel laten we ten, dat hij op grond van overleg met de leiders van de V.A.R. reden had om te ge loven, dat Egypte de verzending van Is raëlische exportgoederen onder het be ding van „free on board" en van import goederen onder het beding, dat alle kos ten van vracht en verzekering voor reke ning van de afzender komen (C.I.F.), niet zou hinderen. Bevriende mogendheden hadden Israel geadviseerd dit systeem te volgen. Hoe wel tegen haar zin, had de Israëlische re gering dat toen gedaan. Nu de lading van de „Astypalea" echter het Suezkanaal niet mocht passeren en het schip in Port Said was aangehouden, zouden, naar de mening van mevrouw Meir, allen die blijk hadden gegeven van zoveel geduld en on beperkt vertrouwen in de V.A.R. zich wel bedrogen voelen. Na te hebben verklaard, dat Israel zal blijven ijveren voor vrije doorvaart door het Suezkanaal, waarschuwde zij dat in breuken op de rechten van één land moe ten leiden tot dergelijke inbreuken op de rechten van andere staten. Het parlement verwees de kwestie naar de commissie van buitenlandse zaken en staatsveilig heid, die achter gesloten deuren verga dert. Tevoren had mevrouw Meir naar aan leiding van de lening van 56.500.000 dol lar, die de Wereldbank aan de V.A.R. heeft verstrekt voor verbeteringen aan het Suezkanaal, verklaard, dat de bank geen prijs moet toekennen voor het „schen den van internationale gebruiken en voor zeeroverij". Volgens haar zou Nasser de lening beschouwen als een aanmoediging om met dergelijke acties voort te gaan. Abdel Moneim Kaisoeni, de minister van Economische Zaken van de V.A.R., heeft inmiddels meegedeeld, dat zijn regering de lening heeft aanvaard. Het geld zal wor den besteed voor het verbreden en uitdie pen van het Suezkanaal. Als de werkzaam heden zullen zijn voltooid, zal het kanaal geschikt zijn voor schepen met een diep gang van elf meter en een tonnage van 46.000 ton. (De Wereldbank te Washington heeft aan de Egyptische maatschappij, die het Suezkanaal beheert, een krediet ter waar de van 56.500.000 dollar (ruim 214 miljoen gulden) beschikbaar gesteld ter financie ring van een programma voor de verbete ring van het kanaal. Als dit programma in 1961 wordt af gesloten moet het Suezkanaal verbreed en uitgediept zijn, waardoor het bevaarbaar is voor schepen met een diepgang van 37 voet, dat wil zeggen een tonnage van 46.000 ton deadweight. Momenteel is de maximaal toelaatbare diepgang 35 voet, en de maximale tonnage 36.000 ton dead weight. Voorts zal de hulp aan passeren de schepen en de service, uitgebreid wor den. Het Egyptische plan is, blijkens een ver klaring, die de Wereldbank vandaag heeft uitgegeven, gebaseerd op de ontwikkeling van de scheepvaart door het kanaal. Die bedraagt thans 18.000 schepen en 140 mil joen ton lading per jaar, waarvan 70 per cent uit het Midden-Oosten afkomstige olie PARIJS (Reuter) Frankrqks premier Debré heeft vanochtend op een bijeen komst van zijn partij de Unie voor de Nieuwe Republiek (UNR), medegedeeld dat de minister van Onderwijs, André Boul- loche, ontslag heeft gevraagd. Volgens UNR-afgevaardigden die de bij- eenkbmst bijwoonden zal Debré zelf als minister van Onderwijs optreden tot een opvolger voor Boulloche zal zijn benoemd. Boulloche is afgetreden wegens menings verschillen met Debré over de nieuwe schoolwet, die voorziet in hogere subsidies aan het bijzondere rooms-katholieke on derwijs. (Van onze correspondent in Londen) Premier Macmillan heeft gisteravond na zijn terugkeer uit Parijs verklaard, dat de conferentie van de westelijke leiders heel goed is geweest en dat hij de toe komst met vertrouwen tegemoet ziet. Hij onderstreepte nog eens de betekenis van het „heel verstandige" besluit om een reeks topgesprekken te houden. Macmil lan heeft dit van het begin af aan gepro pageerd, terwijl president De Gaulle oor spronkelijk een nog geruime tijd uit te stellen conferentie wilde, waarop de topfi guren slechts een enkele maal zouden be hoeven op te treden. In Londen heerst dan ook voldoening dat Macmillan zijn zin ge kregen heeft. De Britse premier antwoordde op de tot hem gerichte vraag of er in Parijs on enigheid bestond inzake Berlijn, op be sliste wijze dat de berichten, waarin zulks beweerd wordt, volkomen onwaar zijn. Hij gewaagde van een misverstand hierover. Juist omdat de conferentie zo goed ge slaagd is, zijn er altijd lieden die spijkers op laag water zoeken, zei Macmillan. Hij wijdde daarop uit over het onomsto telijke feit, waarover ieder het in be ginsel eens is, namelijk dat een overeen komst als die over Berlijn niet door een der partijen eenzijdig kan worden verbro ken. Iets anders is, dat er kan worden on derhandeld over eventuele veranderingen maar deze kunnen slechts tot stand ko men na gemeenschappelijke goedkeuring Zeer belangrijk acht Macmillan het dat de kwestie van samenwerking tussen „de zes" en „de zeven" thans nader onder ogen zal worden gezien, op welk besluit Macmillan grote invloed heeft gehad. Algemeen wordt echter ook in Londen aangenomen, dat de kwestie van een tussentijdse regeling voor Berlijn in Pa rijs niet verder zou zijn aangeroerd. Toen de crisis acuut was, achtten de Britten een afzonderlijke voorlopige regeling voor Berlijn mogelijk als aanloop voor verde re ontspanning. In Londen betwijfelt men echter of in het eerste gesprek met Kroesjtsjev de Berlijnse kwestie zal kun nen worden omzeild. De „Times" is van mening dat Kroesjtsjev er wel voor zal RIO DE JANEIRO (Reuter) Boven Rio de Janeiro zijn dinsdag twee vliegtui gen met elkaar in botsing gekomen en brandend op een woonwijk neergestort. Men vreest dat bij dit ongeluk meer dan 60 mensen om het leven zijn gekomen. Een Viscount van de Braziliaanse lucht vaartmaatschappij Viacao Aerea Sao Pau lo" met 26 passagiers en zes bemannings leden aan boord kwam in botsing met een militair lesviiegtuig. De piloot van het lesvliegtuig kon zich met zijn parachute in veiligheid brengen. De wrakstukken van beide toestellen vielen brandend op zeven huizen, waar van er vier verwoest werden. Daarbij zijn tientallen bewoners omgekomen, of ver mist geraakt. Ooggetuigen zagen mensen uit de neerstortende wrakstukken van de Viscount vallen. Helikopters van het Bra ziliaanse leger zijn ingeschakeld om de doden te bergen, die over een groot ge bied verspreid liggen. Zes kinderen, die in één van de huizen woonden, worden ver mist. Er is ook nog een aantal mensen ge wond geraakt. Advertentie 4* .j. Donderdag 10 december 4! is door Notaris E. Bennink T Bolt aangewezen als onze T 4. twe*de 5 4- 4* 4* 4- 4- 4- 4- 4- 4* 4- 4- 4- 4- 4* 4» kunt u uitstekend terecht I 4* 4- 4» 4.4.4.4.4.4.4.4.4.4.4.4.4.4.4.4. De gelukkigen ontvangen onzerzijds bericht en waar debon. Zoekt nog een aardig Kerstcadeau Artikelen van HEUWSEN zijn bij iedere man welkom I zorgen dat zulks niet gebeurt. Het ge vaar is volgens dit blad, dat de topconfe rentie, die maar een paar dagen kan du ren omdat Kroesjtsjev op 1 mei in Mos kou moet zijn en Macmillan op 3 mei de Gemenebestconferentie in Londen moet bijwonen, zal uiteengaan voordat het eigenlijke werk is begonnen. In dat geval is het mogelijk dat Kroesjtsjev zal trach ten tot een onderonsje met president Eisenhower te komen, wanneer deze la ter in de lente Moskou bezoekt, hetgeen tot nieuwe spanningen in het westelijke bondgenootschap zou kunnen leiden. De „Times" stelt daarom als eis dat de wes telijke mogendheden, alvorens zich naar de eerste top te begeven, overeenstem ming dienen te bereiken over een in bij zonderheden afdalend werkplan, dat ook een tussentijdse regeling voor Berlijn zal dienen te omvatten. PARIJS (UPI) Naar in doorgaans welingelichte bron te Parijs vernomen wordt staat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken op het standpunt dat onderhandelingen, die tijdens de komen de topconferentie over de kwestie-Berlijn Macmillan gevoerd zullen worden, moeten uitgaan van de concessies die in Genève, tijdens de ministersconferentie, door het Westen ge daan zijn. Dit is in tegenstelling tot het Westduitse standpunt dat bij de onderhan delingen over deze kwestie van voren ai begonnen moet worden. In Genève hebben de drie westelijke mi nisters van Buitenlandse Zaken zich be reid verklaard de garnizoenen in West- Berlijn te verkleinen, een einde te maken aan het werk van propaganda- en inlich tingendiensten, en erin toe te stemmen dat in West-Berlijn geen kernwapens wor den opgeslagen. Daar zou de Sovjet-Unie dan een garantie van de westerse rechten van toegang tot de stad tegenover moeten stellen. Voor de Amerikaanse regering blijft dit ontwerp van een regeling gehandhaafd. De Westduitse regering wenst dat dit plan wordt ingetrokken, en de gehele Berlijn se kwestie opnieuw wordt aangepakt, zon der gebruikmaking van bestaande plannen of voorgenomen concessies. G. B. S h a w Ieder mens staat ieder moment van zijn leven voor de donkerste, onzekerste, on bekendste en onberekenbaarste stap in het volgende ogenblik. Slot 18954.50 21714.70 20e. 18603.25 19597.79 19e. 17633.10 18876.89 18e 15425.85 18076.22 17e. 14538.10 17157.96 16e. 13702.89 16060.96 15e. 12858.65 15020.11 14e. 12023.68 14320.— 13e. ƒ11112.43 13679.25 12e. 10364.28 12820.25 11e. 9982.18 11906.— 10e. 9422.66 9929.— 9e. 8667.91 9022.50 8e. 8181.41 8260.— 7e. 7113.56 7429.40 6e. 6223.76 4412.90 5e. 4559.— S 3633.15 4e. 3388.50 3033.65 3e. 2601.25 2530.50 2e. 2106.25 2021.50 Ie. 1935.— Totaal thans bijeen: Voor de 20e verantwoording zie pag. 3. President Eisenhower, die inmiddels in Washington is teruggekeerd, bracht gisteren een bezoek aan Casablanca, waar hij op het vliegveld werd ont vangen door koning Mohammed V. De welkomsttoespraken waren kort. De Marokkaanse vorst sprak een korte groet uit, waarop Eisenhower zijn voorbereide rede wegwierp en voor de vuist enige hartelijke woorden sprak. (T elefoto) Het College van Rijksbemiddelaa heeft, gehoord een gunstig advies van de Stichting van de Arbeid, de tussen de di rectie van de K.L.M. en de samenwer kende drie vakbonden van burgerlucht- vaartpersoneel kortelings overeengekomen verbeteringen in de loon- en arbeidsvoor waarden van het grondpersoneel Neder land goedgekeurd. Dientengevolge worden de basisionen en -salarissen van 1 november 1959 af met vijf percent verhoogd met dien verstande dat van 1 januari 1960 af de verhoogde loon schalen in werking treden en over de pe riode van 1 november tot en met 31 decem ber 1959 het voordelig loonverschil in één bedrag zal worden herberekend en uitbe taald. Uiteraard zal nu het overleg tussen K.L.M. en de vakbonden worden voortge zet over de verdere praktische uitwerking van de overigens eveneens door het Colle ge van Rijksbemiddelaars goedgekeurde met de vakbonden gemaakte overeenkom sten en afspraken. Met name over de ver werking van de huurbijslag(en) en vooral over de voorbereiding van de stapsgewij ze invoering van de verkorting van de ar beidstijd en de gevolgen daarvan. Pag 2 3 3 Agenda van Haarlem Uit stad en omgeving .5, 7 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1