r Alphenaar Kleding met kerst (*Pr Voor de Stille Armen EISENHOWER TERUG IN WASHINGTON Puzzelrace van Oud naar Nieuw fshmc Kroesjtsjevs aanstaand bezoek aan Frankrijk ingekort Van dag tot dag Loon naar werken Welkom met toortsen en kerstliederen Vandaag de start: puzzel no 1 Nieuwe Algerijnse rebellenregering raatótoel WOENSDAG 23 DECEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 Emil Brunner 70 jaar OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Hij blijft niet langer dan een dag of tien - Een hoofdprijs van ISO.- Een tweede prijs van 100.- Een derde prijs van 75.- Een vierde prijs van 50.- Een vijfde prijs van 25.- V er der zijn er nog tien troostprijzen van 10.- Een totale waarde van vijfhonderd gulden Militaire in plaats van politieke leiders? Op de Egypte heeft zijn lening voor de verbete ring van het Suezkanaal gekregen. On danks de protesten niet alleen van de regering van Israel maar ook van ver scheidene Amerikaanse parlementsleden zal de Wereldbank een bedrag ter grootte van ongeveer 215 miljoen gulden ter beschikking van Nassers stromannen in de Egyptische Suezkanaal-maatschap- pij stellen. De Wereldbank is, zoals men weet, een onderdeel van de UNO en het kapitaal waarmee die bank werkt is afkomstig van de landen die deel uitmaken van de UNO. Diezelfde UNO heeft al herhaaldelijk pro testen en terechtwijzigingen gericht aan het adres van de Egyptische regering, die wederrechtelijk Israëlische schepen uit het Suezkanaal weert en schepen van an dere nationaliteit bij passage door dat ka naal berooft van voor Israel bestemde ladingen. Al deze protesten en terechtwij zingen heeft de regering van Nasser onver schillig naast zich neer gelegd en ze is rustig doorgegaan met het misbruiken van de internationale waterweg, die zij zich in 1956 onrechtmatig heeft toegeëigend, voor haar anti-Israelische politiek. Voor de directie van de Wereldbank is deze uitdagende en beledigende houding ten opzichte van de UNO echter geen re den geweest om „neen" te zeggen op het Egyptische verzoek om UNO-geld voor de financiering van het eerst gestolen en daarna misbruikte goed. Waarom ook? „De bank houdt uitsluitend rekening met economische factoren" luidt het excuus. Dat is dan wel een nieuwe richting bij de Wereldbank, want bij al haar vorige le ningen heeft zij wel degelijk ook met po litieke factoren rekening gehouden. De Amerikaanse regering heeft Egypte inderdaad financiële steun (voor de bouw van de Assoean-dam) toegezegd en die toezegging later weer ingetrokken, omdat Egypte toen een te zelfstandige politiek voerde. Uit wraak naastte Nasser daarop het Suezkanaal, wat toch wel het sum mum van zelfstandige politiek was. Voor die daad, en voor het constante negéren van de UNO, krijgt hij nu als kerstcadeau een lening van UNO-dollars voor de per fectionering van zijn onrechtmatig verkre gen bezit Met welk 'n intens genoegen zullen som mige andere Afrikaanse en Aziatische re geringshoofden hieruit concluderen dat hun methode van rechtsverkrachting nog altijd door de (eerst zelf benadeelde) in ternationale gemeenschap met goud be loond wordt,- als er maar een economisch excuus voor te vinden is! (Van onze correspondent in de V.S.) Al was Eisenhower dan drie kwartier te laat en al stond de thermometer ver onder het vriespunt, toch hebben enige duizenden bewoners van Washington de president een bijzonder hartelijk welkom bereid. Het gemeentebestuur had vijftien duizend toortsen uitgedeeld, die vonken sproeiden van een ongevaarlijk koud vuur. Volgens een officiële gemeentever ordening mogen zulke meterslange toort sen in de hoofdstad niet verkocht worden, doch voor deze avond had men een uit zondering gemaakt. De toortsen waren trouwens niet verkocht, doch kosteloos verstrekt. Een symbolischer welkom had Eisenhower na zijn vredesmissie wel niet kunnen krijgen. Twee kerstbomen naast de deur van het Witte Huis waren feestelijk verlicht, de kleine oude kerk tegenover de presidents woning klepelde kerstliederen en enige duizenden enthousiasten in het Lafayette- park wuifden naar Eisenhower met hun vonkensproeiende lange kaarsen. Het was na middernacht toen de auto van de president het hart van de hoofdstad bereikte. Sterren straalden in de heldere vrieslucht, het publiek juichte en Eisen hower wuifde terug. Het geliefde staatshoofd was veilig te rug van een reis zoals geen Amerikaans president voor hem ooit heeft onderno men. Naar schatting hebben negen mil joen mensen Eisenhower op zijn tocht toe gejuicht. Maar geen menigte moet hem dierbaarder zijn geweest dan de paar dui zend op het koude plein voor zijn huis met hun brandende kaarsen, die hem ten af scheid kerstliederen toezongen. Kersttoespraak (UPI-AFP) Eisenhower was duide lijk vermoeid. De reis over de Atlantische Oceaan, de bezoeken aan Madrid en Casa blanca maakten de afgelopen twee dagen de zwaarste van de gehele reis. De presi dent zal vanavond via radio en televisie een korte kersttoespraak houden. Alge meen wordt verwacht dat hij ook zal spreken over zijn reis. De president brengt de kerstdagen door op het Witte Huis en gaat daarna met vakantie. Eisenhower dankte degenen die hem „de ze koude avond" waren komen begroeten. Hij herinnerde eraan dat hij had ontbe ten in Madrid, had geluncht in Casablanca en in Washington was aangekomen „om streeks vijf of zes uur in de ochtend", ge rekend met het tijdsverschil tussen Euro pa en Afrika en Amerika. Overal waar ik kwam gaven de mensen mij de bood schap van gelukkig kerstfeest en goede wil aan het volk van de Verenigde Staten mee", aldus Eisenhower. De Amerikaanse Republikeinse senator Keating heeft het denkbeeld geopperd de Nobelprijs voor de vrede aan Eisenhower toe te kennen, voor zijn „historische reis". Amerikanen uit Marokko CASABLANCA (Reuter) President Eisenhower heeft koning Mohammed van Marokko toegezegd dat er binnenkort voorbereidingen zullen worden getroffen voor het vertrek van de Amerikaanse troepen uit Marokko. Alle Amerikaanse strijdkrachten in Marokko zullen dit land tegen eind 2963 verlaten hebben. De eerste van de vier luchtbases zal tegen 31 maart ontruimd zijn. De president leek overstelpt door de stormachtige toejuichingen van de inwo ners van Casablanca, die rijen dik langs de boulevard stonden, waarlangs hij, te zamen met koning Mohammed, in een open auto naar het Hotel de Ville reed. Langs de weg van het vliegveld naar de stad stonden ruiters, die uit antieke gewe ren met losse patronen salvo's losten, wan neer de koning en de president voorbij reden. Sommige van deze ruiters hadden de verre rit uit het Atlas-gebergte naar Casablanca gemaakt, om de Amerikaan se president te kunnen aanschouwen. Na aankomst in het Hotel de Ville maak ten de koning en de president een wande ling, waarbij zij door een dichte menigte werden omgeven. Vervolgens werd de rit voortgezet naar het koninklijke paleis, waar de president korte tijd rustte, alvo rens aan te zitten aan een officieel noen maal, dat door de koning werd aange boden. De Zwitserse theoloog prof. dr. Emil Brunner viert vandaag zijn zeventigste verjaardag. Ter gelegenheid daarvan wordt hem een feestbundel aangeboden onder de titel „Der Auftrag der Kirche in der modernen 'Velt". Voor Nederland heeft prof. dr. W. Banning te Driebergen daaraan meegewerkt. Prof. Brunner heeft een eigen dogma tiek in meerdere delen geschreven. Hij is een befaamde figuur in de oecumenische beweging en met name in de Angelsaksi sche landen heeft hij opgang gemaakt. Hij behoort tot de aanhangers van de zoge naamde „dialectische theologie". Advertentie KRUISWEG 47-49 HAARLEM Advertentie Wellicht zult U, zo omstreeks de kerstdagen, uitgenodigd worden voor een feestelijk avondje. Wat ls dan Uw kledingkeus? Mevrouw haar mohair truitje met een gezellige rok? Meneer dat leuke geruite sportcolbertje? Beter is: voor mevrouw een japon met een tikje élégance - b.v. cocktail- jurkje - en voor meneer een stemmig kostuum. Zo gekleed op bezoek komen is een com pliment voor de gastvrouw en een blijk van waardering voor de aandacht die zij besteed heeft aan de ontvangst. Weet U wat ook attent is? Altijd Gladstone bij U te hebben! Want Gladstone is - met of zonder Silk Filter - een sigaret die iedereen voldoening schenkt. KING A SIZE VOORNAAM EN AANGENAAM STUKS F 1. Van onze correspondent in Parijs) In plaats van t'veo weken, zoals eerst in het voornemen lag, zal de Russische premier Kroesjtsjev vanaf half maart slechts tien dagen in Frankrijk blijven. Het is niet bekend of tot deze verkorting van zijn verblijf op Frans dan wel op Russisch initiatief i besloten. Er waren in Frankrijk nogal wat stemmen opgegaan, die zich afvroegen of bij een te lang be- cm. o*-* jrx/*- WU nodigen onze lezers uit tot deelneming aan een boeiende prüsvraagrace, die vandaag begint en eindigt in het nieuwe jaar. In de tyd tussen heden en 1 januari 1960 zullen wy een zestal puzzels publiceren, waarvan de oplossingen na 1 januari legeiykertyd moeten worden ingezonden. Vandaag vindt men de eerste, een invul- puzzel, morgen wordt de tweede gepubliceerd en in de dagen tussen kerst en nieuw jaar de overige vier. Men wordt dringend verzocht geen oplossingen in te zenden voordat de gehele eeks van zes gepubliceerd is. De inzendtermijn strekt zich uit van 1 januari tot 0 januan daaraanvolgend. En welke prijzen kan men winnen? Hier volgen ze: De oplossingen dienen gezamenlijk te worden ingezonden in een gesloten enveloppe, duidelijk voorzien van naam en adres na 1 januari en vóór 10 januari. (Alles alleen horizontaal) Elk woord in deze puzzel begint met de twee laatste letters van het voor afgaande woord (met uitzondering van nr. 1). De letters in de gearceerde vakjes vormen uiteindelijk een zin, die betrek king heeft op het kerstfeest. 1. insekt. 2. dunne, luchtige, 3. vrouwe lijk roofdier, 4. insnijding, 5. navolger, 6. ontheffing van dienstbetrekking, 7. sier plant, 8. vaandel, 9. elf maal zoveel, 10. Zweedse plaats, 11. trapleer, 12. plaats op de Veluwe, 13. vergrootglaasje, 14. prieel, 15. opbergruimte, 16. naaldboom, 17. in wendig (Gr.), 18. eerste sacrament, 19. ranggetal, 20. Belgische plaats, 21. goden drank, 22. winters voertuig, 23. ongeluks nummer, 24. in het groot (Fr.), 25. Ita liaanse plaats, 26. Isl. vastenmaand, 27. muziekterm (It), 28. stuurriem. 29. Doch ter van Agamemnon; 30. omlüsting. zoek van Ruslands grote man niet vooral de Franse communistische propaganda zijde zou spinnen. Kroesjtsjev blijft vijf dagen in Parijs en zal de rest van zijn tijd aan bezoeken aan andere Franse steden, zoals Lyon en Marseille, besteden. Hem zullen voorts de autofabriek van Renault te Flins, de elek triciteitsinstallaties van Lacq en mogelijk ook nog een fabriek voor kunstzijde in de buurt van Lyon worden getoond. In Parijs zal te- ere van de hoge Rus sische gast ondermeer een gala-voorstel ling in de Grand Opera worden belegd met de nieuwe grandioos gemonteerde Carmen van Georges Bizet. De Franse minister van Culturele Zaken. André Malraux, had op zijn lijst van be zienswaardigheden voor de befaamde Ro maanse kathedralen van Reims en Char- tres en voor de beroemde, eeuwenoude abdij in Moissac ruime plaatsen gereser veerd. In de ministerraad, waar Kroesj tsjevs feestprogramma nog eens onder de loep werd genomen, stelde president De Gaulle evenwel de vraag of de Russische regeringsleider voor de monumenten en heilige plaatsen wel de warmste belang stelling zou kunnen hebben. Waarschijn lijk zal men het dus wel bij één kerk, kathedraal of klooster willen laten. Als ministeriële reisgids zal vermoedelijk de staatssecretaris voor Algemene Zaken, Louis Joxe. worden aangewezen. Joxe was verschillende iaren ambassadeur in Mos kou en hij spreekt het Russisch als zijn moedertaal. PARIJS (UPI) De Franse autoritei ten nemen een afwachtende houding je gens de berichten over verschuivingen in de Algerijnse rebellenregering, maar de meeste Franse kranten zijn geneigd er ge loof aan te hechten. Uit Cairo is gemeld dat tot de wijzi gingen in de rebellenregering besloten is op een zitting van het uit 54 man bestaan de comité van de Algerijnse revolutie te Tripolis in Libië. In Tunis hebben woord voerders der rebellen verklaard dat zij in onwetendheid verkeren over die gemelde besluiten. Te Cairo is gezegd dat „premier" Fer- hat Abbas als hoogste leider vervangen wordt door „plaatsvervangend premier" Krim Belkacem, een vroegere guerilla- leider en woordvoerder van het rebellen leger in de „voorlopige Algerijnse rege ring". De berichten uit Cairo wijzen op een volledige herziening van de rebellen regering, met vervanging van politieke leiders door militairen op sleutelposities. De meeste Franse kranten nemen die berichten uit Cairo voor waar aan, maar de meningen verschillen over de betekenis van die ontwikkeling. Paris Jour waarschuwt zijn lezers te gen de veronderstelling dat de rebellen algehele hulp van Peking zullen vragen. De conservatieve Figaro zegt dat zekere waarnemers die Belkacem onlangs ont moet hebben, verklaren dat hij voorstan der is van snelle beëindiging van de oor log, maar de rechtse Aurore neemt nota van de gemelde promotie van Omar Ous- sedik tot minister van Sociale Zaken. Volgens Aurore is Oussedik een van de vurigste voorstanders van aanvaarding van groter steun uit Peking. In Franse militaire kringen in Algiers zou men van mening zijn dat de berich ten wijzen op een scherper houding der rebellen jegens Frankrijk. Rantsoentje Dat u dat we na de oorlog nu eindelijk lang en breed van de rantsoenering af zijn? Geen sprake van. Alleen beweegt de rantsoenering zich nu op oneindig veel hoger, ja zelfs op esthetisch peil. Wat toch is het geval? Ergens woont een meisje en dat meisje studeert muziek als talloze andere meis jes. Om die muziek onder haar welgescha pen knie te krijgen oefent ze vlijtig op het klavier. Ook heel gewoon, want eerst door studie wordt men vaardig, nietwaar? Maar nu heeft dat meisje een handicap, een afschuwelijke en naar het zo lijkt on overkomelijke handicap: ZE WOONT IN EEN MODERNE WONING en zelfs dat zou nog zo erg niet zijn als die wo ning geen aangrenzende woningen had, onder en boven, voor en achter links en rechts. En in al die woningen wonen men sen en die studeren géén piano en wensen er dus niet naar te luisteren. En aange zien het meisje haar oefeningen niet wens te te staken raakte de hele drommelse boel in een impasse en men sprak base woorden, trommelde op vloeren, plafonds en muren, vuurde schimpscheuten af, en fin, de bewoners gedroegen zich als vele andere die met moderne woningen be hept zijn. De rechter moest hier uitkomst brengen en hij deed dat met veel salomo- se takt. Hij rantsoeneerde de muziek, vroeg om kleden en vilt en andere ge luiddempende stoffen en trachtte zo de zaak in der minne te schikken, wat op de lange duur toch wel niet zal lukken. U ziet, ik ben in deze pessimistisch ge stemd, ik ken de mensen. Maar nu die rantsoenen. Hier gaat het alleen nog maar om een piano.' Maar er zijn andere en oneindig onaangenamer la- waai-producerende artikelen. Radio's, Gi taren. Ukuleles. Trompetten. Stofzuigers. Zingende huismoeders. Hardop lerende kinderen. En de krachtigste van alle: hon gerige of zich in het algemeen onaange naam voelende baby's, die daarvan de we reld zeer luide, zeer lang en zeer onwel willend kond doen. En wat moeten we daar nu mee? Die instrumenten en men sen op rantsoen zetten? Ik hóóp dat het zal lukken. Maar die baby's. Kan ook hun geluid worden gedistribueerd? Want het is nu eenmaal zo dat babygeluiden, die de moeders rillingen van gelukzaligheid langs de wervelkolom doen glijden, een marteling zijn voor de huiswerk-corrige rende leraar of voor de slechts schone ge luiden beminnende toonkunstenaar. Hoe kan men die baby's, die zich nog aan niets en niemand storen, er toe brengen vilten geluiddempertjes te gaan dragen of zich in trilling- en stoornisvrije wiegen terug te trekken? Of moet men ze gewoon en dóódsimpel de deur uitdoen tot ze voor re de vatbaar zijn? U ziet, het probleem is er een dat gilt om een minister van sociale zaken met dictatoriale neigingen. Maar alle gekheid op een stokje, is het geen schandaal dat men mensen „huizen" durft te verkopen en te verhuren, die het gewone daagse be staan tot een marteling maken, omdat men er alleen fluisterend en op fulpen voe ten in wonen kan? Sporry 20ste verantwoording W. 5; G. D. L. W. 100; O. M. 25; J. K. 25; R. W. Ie P. 25; K. G. B. 25, A. J. v. M. 15; F. B. v. V. 10; T. S. 10; C. S. 10; J. W. v. H. 10; X 10; A. J. H.-v. d. B. 10; H. A. V.-B. 10; J. D. G. 10; H. W. de V. 10; G. B. 10; N. N. 10; S. C. P. 10; A. P. N. A. de G. 10; J. W. 10; M. J. V.-C. 10; H. B.-R. 10; H. H. 10; Mevr. G. C. A. K.-B. 10; P. G. 10; H. C. R. F. 10; D. K. H. 10; W. B. 10; Lenij 10; I. A. O.-v. d. V. 10; E. T. 10; J. K. 5; W. v. R. 5; C. M. de W. 5; E. Th. 5; G. v. L. 5; C. M. F. 5; W. C. M. 5; Mevr. A. W.-K. 5; M. E. B. 5; Mevr. W. v. G.-B. 5; A J. V. G. 5; J. A. V. 5; O. R. 5; J. de J. 5; Mevr. A. W.-A. 5; H. M. 5; A. L. B. 3; Mej. F. J. 2,50; J. S. v. L. 2,50; B.-J. 2,50; F. E. M. 2,50; P. J. A. f 2,50; J. S.-v. E. f 2,50; J. C. 2,50; L. L. 2,50; A. B. 2,50; G. K. 2,50; Kobus 2,50; C. H. O. 2,50; B. B. 1; G. V. 1; G. H. B. 1; N. N. 2,50; Mevr. F. W. K. f 2,50; W. H. 2.50; Spaarndammer f 2.50; A. M. K. 2,50; H. O. 1; Geen zwart loon, doch eerlijk verdiend 2,50; C. KI. 2,50; H. L. 2.50; W. B. f 2,50; H. C. 2,50; de L. 2,50; W. E. C. A. 25; G. W. 1; Mevr. D. 10; J. S. f 5; P. H. D. 5; K. P. 5; M. V. 2,50; N N. 5; J. F. 2,50; M. A. V. 2.50; M. P. 5; N. N. f 2,50; Vierhand 500; 3 H 2 6,50; 2 H 2 f 4,50; Maretje f 2.50; M. v. d. B. W. 2,50; A. v. R. 2.50; 3 G II 4,75; H. L. A. 2,50; N. N. 1; N. N. 5; A. d. L. 2,50; W. W. 10: D. K. 7,50; J. J. v. d. M. 5; H. B. S. f 16; J. K. 7,50; R. 10; V. 5; P. J. v. H.-B. f 100; v. W. 2.50; J. H. C. f 10; Haas Azijn 150; X. 7,50; Voorst. Aerdenh. Kindertoneel 124,75; V. M. 25; Mw. S. C. M. 10; Sj. P. 45; N. N. f 5; v. W. 2; v. W. 3; Pop 5; T. H. H. f 2,50; Kaartpot K. V. 10; C. K. 10; H. S. f 5; Twee Oudjes f 5; A. H. H. M. f 2.50: H. B. Sr. 5; C. K. 2.50; R. 10; N. N. f 2,50; E W. E. f 5; Dominoclub „Die Raeckse" 37,91; T. S. 3; T. D. f 50; N. N. 1; Q. J. L. 5; „Warme Kachel" 2.50: Mevr. H. K. 5; Q. 2,50; D. R. f 2.50; N. N. 1; H. P. 5; N. N. 10; M. E. B. 2.50; A. F. 2.50; Mej. M. 2.50; S. L. H. 10: C. J. f 2.50: Eric en Gerard f 5; CV. 2.50; J. Z. f 2.50; N.V. L. de J. f 25; Joke en Marianne 2,50; P. V. f 17,50; N. N. f 10; Le 2.50; v. d. L. 2: Mw. V.-B. f 10: D. S. 5; S. M. H. f 2.50; D. R. f 10; N N. 1; E. S. 5; B. H O. f 5; J. Kr. 2,50: H. f 5; Kwispelt je f 10; M. G. f 5; H. R. f 2.50; v. E. 1; N. N f 2,50; H. M. 2; S. 2,50. Dagtotaal 2.116,91. In het geheel is thans verantwoord een bedrag van 21.714.70. Giften kunnen worden afgegeven aan onze kantoren Grote Houtstraat 93, Flores- straat 1, Haarlem en Lange Nieuw- straat 427. IJmuiden of worden overge schreven op postgiro 273107 ten name van Haarlems Dagblad'Opr. Haar!. Crt.. onder de vermelding „Voor de Stille Armen" VTmoldt vooral onder welke aanduiding de verantwoording rroel plaats hehben (volle naam. initialen, pseudoniem enz)

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3