Haarlemse raad voor bouw van geeft garantie badmintonhal Stijlista oce Joodse gemeente Haarlem tien jaar in gebouw Kenaupark 7 UW Kerstuitvoering van het jeugdkoor Inter Nos Ruim een miljoen gevoteerd voor uitbreiding van industrieterrein OPEL KELLER voor Kapitein F. de Jonge nam afscheid Beperkte dienstregeling van NZH op 31 december Directeur door hof vrijgesproken van verduistering Snuif en wrijf VAN DER GRINTEN White Stars wijzigde de opstelling met succes DONDERDAG 24 DECEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Gelukkig Kerstfeest Burgerlijke Stand van Haarlem verlichting Uitspraken Haarlemse rechtbank Puzzeltocht in Haarlem- Noord niet alleen voor wandelaars binnenweg 95 - heemstede tel. (02500) 39470 „Echte" kerstboom bij Fonteinlaan Scherp simpel snel en... voordelig dat zijn diazo-kopieën! 105 - combine Zege van 37-28 op F or tuna De Haarlemse gemeenteraad heeft woensdagmiddag een groot aantal besluiten enomen, waarvan wel de belangrijkste waren de kredietverlening van 1.170.000 voor de aanleg van een industrieterrein ten zuiden van de Oudeweg en een kredietverlening van 114.200 voor de aankoop en het bouwrijp maken van een terrein achter de Kleverlaan, waar de Stichting Badmintonhal Duin- wyck een badmintonhal zal bouwen. Tegelijk met het laatstgenoemde voorstel heeft de raad besloten een lening van genoemde stichting tot een bedrag van 200.000 te garanderen. Over het algemeen was de raad vol lof over de voor stellen van B. en W., al klaagden sommige raadsleden over het snelle tempo van het college, waardoor de raad in „ademnood" dreigde te komen en de raadsleden niet voldoende tijd tot voorbereiding en bestudering van de voor stellen kregen. Aan het begin van de vergadering sprak de heer Proper (Comm.), die voor het eerst sinds geruime tijd de vergadering weer bijwoonde, zijn dank uit aan het adres van de raad en het college van B. en W. voor de vriendelijke woorden, die bij de ziekte van de heer Proper tijdens de begrotingsbehandeling aan diens adres waren gericht. Tot leden van de commissie ad hoe voor het gemeentelijk bureau voor school- en beroepskeuze benoemde de raad mevrouw Van Rappard-Kobus (V.V.D.) en de heren Voogd (Arb.), Van Liemt (K.V.P.), Van Marselis Hartsinck (Prot. Chr.), Boven kerk (P.S.P.) en Proper (Comm.). Tot lid van het college van curatoren van de ge meentelijke gymnasia en lycea werd in de vacature ds. A. J. van Rhijn benoemd ds. W. M. van Asperen, nadat door een misverstand bij de telling aanvankelijk ds. C. P. Hoekema benoemd was ver klaard. De andere benoemingen geschied den conform de voorstellen van B. en W. Veel lof had men voor het voorstel be treffende de badmintonhal, al merkte de heer Fortgens (Arb.) op, dat met de realisatie ervan nog geen einde aan de zalennood in Haarlem zou zijn gekomen. De socialistische spreker betreurde de korte tijd, die de raadsleden voor bestu dering van het voorstel was gelaten. Hij vond het jammer, dat de zaak tevoren niet in de commissie voor sportzaken ge bracht was. Hij was er echter van over tuigd dat een verder uitstel onmogelijk was en steunde daarom van harte het voor stel. Wel vroeg hij B. en W. of het plan nog in de Sportraad zou worden gebracht en of de gemeente ook ten aanzien van de tariefstelling waakzaam zou zijn. Ten slot te wilde de heer Fortgens weten, of B. en W. ook andere van particuliere verenigin gen uitgaande plannen met welwillend heid zouden willen beoordelen. Ook de heer Spek (Prot. Chr.) sprak van de verlichting, die de nieuwe hal voor de indoorsportbeoefening in Haar lem zou betekenen. Hij bepleitte enige vrij heid voor de exploiterende vereniging ten aanzien van de tarieveen, omdat zonder zulk een vrijheid de exploitatie wel bij zonder moeilijk zou worden. Overigens sprak de heer Spek met dankbaarheid over de mogelijkheden, die er ten aanzien van de binnensporten bestaan doordat de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur steeds bereid is het Krelagehuis te verhuren aan de gemeen te. Wethouder Geluk sloot zich later bij deze woorden aan. De heer Vink (V.V.D.) was eveneens blij met het voorstel, vooral omdat hier bij gebleken was, dat er nog particulie ren zijn, die iets aandurven. De heren Loerakker (K.V.P.) en Proper (Comm.) waren het ook met het voorstel eens en de laatste betoogde, dat de ge meente nu ook maar een sporthal moest gaan bouwen. „Dat is goed voor de con currentie", aldus liet de communistische spreker een liberaal geluid horen. Zalennood Wethouder Geluk sloot zich bij de sprekers aan. Het speet hem dat de com missie voor de sportzaken niet vooraf in het uitgewerkte plan was gekend, maar schreef dit aan een misverstand èn aan de grote haast toe. Hij wilde het plan nog wel in de Sportraad brengen, maar voeg- Advertentie G e b r. H. F. KIMMAN HAARLEM BEVALLEN van een zoon, 21 dec.: G. DrogtropDerks; 22 dec.: S. C. Hartevelt— Zoetemelk; J. M. MurkVan Leeuwen; 23 dec.: J. P. WoutersHolswilder; W. C. G. de VriesMeijer (2 zoons). BEVALLEN van een dochter, 23 dec.: H. Y. M. van KuikMoncel; E. Beilschmidt Schoute; A. van den HeuvelVlas. OVERLEDEN, 21 dec.: J. Melchior— Peper, 46 j., Zuidpolderstraat; M. D. Ta- cesSlingerland, 72 j., Veenbergplein; A. de Paauw—Van Muiswinkel, 66 j., Wilhel- minastraat; 22 dec.: M. BoskampBax, 73 j., Spaansevaartstraat; J. H. Knape Van Meurs, 86 j., Hagestraat. ONDERTROUWD, 23 dec.: A. H. Dui- neveld en A. M. Prenen; A. Hoogeboom en E. J. Woudenberg; C. van Amstel en J. van der Linden; W. Engel en C. van den Berg; J. L. Brinkman en A. Toorenent; J. M. Wiegman en M. H. A. Braam; W. F. Sprengers en T. van Ophem; J. A. van 't Hof en I. H. Seitz; P. J. van der Meulen en J. L. Hurkmans; J. van der Storm en J. van Koperen; H. P. Wiedijk en J. J. Kriek; T. I. Szécsényi en W. J. Smal. GEHUWD, 23 dec.: J. Bouwman en J. Schmitz; A. C. van der Voorn en A. J. T. van Assema; A. C. Slingerland en H. M. J. van der Vegt; P. J. Smit en M. J. Roosloot; F. G. Wassenaar en C. M. van Deursen; P. G. A. Hermens en J. E. M. van Loenen; H. L. Braak en C. J. C. Zwart; P. W. L. de Wijs en J. M. Boerée: P. P. Bouwens en E. S. M. Plas; H. J. Rozenhart en H. C. Kiekens; L. J. Loe-A-Foe en S. Walraven; H. A. M. Glas en I. M. J. Balm; R. M. Velthoek en W. M. E. Mom; R. P. J. Rot teveel en P. C. Halderman; F. B. J. Smit en M. L. Koorn; F. B M. Schellekens en C. van Rhijn; J. L. A. Holleman en M. C. van der Veen; R. de Jonge en A. J. van Gelder. de er aan toe, dat het hier particuliere bouw betrof en dat eventuele voorgestel de veranderingen in elk geval niet meer geld mochten vergen. De tariefstelling be rust voornamelijk bij de exploiterende stichting. De gemeente heeft voldoende controle door de ieder jaar van te voren in te dienen begrotingen. De wethouder gaf toe dat men in Haarlem nog niet uit de zalennood is en zegde steun toe van B. en W. voor mogelijke andere initiatie ven van particuliere zijde. De raad verleende eveneens met veel genoegen een krediet van ruim een mil joen gulden voor de aanleg van een in dustrieterrein ten zuiden van de Oudeweg. De heer Pielage (Arb.) klaagde er over dat B. en W. zo snel waren, dat de raad er „ademnood" door kreeg, zodat zelfs ingewijden amper gelegenheid kre gen de zaak te bestuderen. Hij bepleitte de belangen van de sportvereniging, wier terrein zou moeten worden verplaatst bij het doorgaan van de industrievestiging. A demnood Wethouder H a p p zegde deze aan dacht toe en zei overigens verheugd te zijn dat de raad bereid was in ademnood te komen, omdat hieruit bleek dat het ge meentebestuur ernst maakt met de in dustrievestiging. Juist met het oog op de spoed, die betracht moest worden, was de tijd van voorbereiding zo kort geweest. Het voorstel sproot voort uit de vraag naar „terreinen naar maat" voor de in dustrie. Het bedoelde terrein zal spoedig worden uitgegeven, omdat het eerste be drijf, dat er komt, in maart reeds wil be ginnen te bouwen. Veel aandacht wijdde de raad aan het voorstel tot een verlening van aanvullende subsidies van 2.712 en 40.606 ten behoe ve van de Stichting Bijzondere Sociale Zorg en Maatschappelijk Buurtwerk Haarlem. De heer Spek (Prot. Chr.) vroeg naar de verhouding van deze subsi dies ten opzichte van het totaal van het maatschappelijk werk. De heer Vink (V.V.D.) stond sympathiek ten opzichte van het voorstel, maar vond de bedragen wat aan de hoge kant en de heer Pro per (Comm) liet alweer een liberaal ge luid horen, toen hij opmerkte dat er teveel van boven af werd geregeld. Hij zou meer zelfwerkzaamheid op prijs stellen en meende dat de kosten voor maatschappe lijke werkers ten behoeve van 62 woningen in Parkwijk wel even kon wachten, aange zien deze woningen pas in de herfst van het volgend jaar gereed kunnen zijn. De heren Van den Bergh (Arb.) en V a n der V e 1 d t (K.V.P.) gingen diep op het probleem in, waarbij zij betoogden dat er veel geld nodig is als men het werk goed wil doen. Beiden waren van oordeel dat het werk goed gedaan moest worden, al was het alleen maar omdat men anders later nog veel meer geld nodig zou hebben. Veel geld Wethouder mevrouw Scheltema- C o n r a d i was het hiermee van harte eens. Ook zij gaf toe, dat het werk veel geld kostte, maar zij meende dat deze kos ten volkomen gerechtvaardigd waren. De maatschappelijke werkers waren reeds nu nodig, omdat het heel wel mogelijk zou kunnen zijn, dat het geprojecteerde buurt huis er eerder zou zijn dan de woningen. De heer Proper was het hier niet mee eens en verklaarde zich tegen het voorstel. De heer F i b b e (V.V.D.) kwam in het geweer tegen de voorgestelde exploitatie wijziging van restaurant „Dreefzicht". De verpachting ervan zou volgens een vroe ger genomen besluit alleen voor 1 per jaar mogen geschieden, indien regelma- Advertentie IJ. ZIJLSTRAAT ft) TEL. 15778 HAARLEM De gezagvoerder van de Willem Ruys kapitein Frits de Jonge, heeft woensdag afscheid genomen omdat hij met pensioen gaat. Kapitein De Jonge, die tevens com modore was van de Lloydvloot, werd met zijn echtgenote in de grote hall van het schip gehuldigd, ook vanwege het feit dat hij veertig jaar zeeman is. De burgemeester van Rotterdam, mr G. E. van Walsum, deed mededeling van kapitein De Jonge's benoeming tot offi cier in de Orde van Oranje-Nassau. Namens de directie van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd prees de heer B. E Ruys kapitein De Jonge niet alleen als zeeman, maar vooral als ambassadeur van goodwill voor de rederij. Hij bood ka pitein De Jonge een Oudhollands bureau aan. benevens zijn eigen commodore-vlag als blijvende herinnering. Verder werd nog het woord gevoerd door de heer J. Zaayer namens het perso neel en door de nieuwe gezagvoerder van de „Willem Ruys", de heer C. G. F. Hoek uit Den Haag. tig muziekuitvoeringen in de muziektent zouden plaats hebben. De wethouders Schippers en Geluk betoogden dat dit niet een kwestie van de exploitant was. Deze had gezorgd voor een muziektent, zoals was overeengekomen. Dat er geen muziek gemaakt werd kwam alleen doordat hier voor minder belangstelling dan voorheen bestond. De heer Fibbe en zijn fractiege noot Vink waren het hier niet mee eens en verklaarden zich tegen het voorstel. Wethouder Geluk deelde in antwoord op een opmerking van de heer B e 11 i n k (V.V.D.), die zich niet erg gelukkig toon de met een kredietoverschrijding van een bijzondere ulo-school, mee dat deze kwes tie principieel anders lag dan bij een kre dietoverschrijding van een gemeentelijke school. Hij zegde toe, dat B. en W. in de toekomst zullen trachten tussentijds met reeds gebleken kredietoverschrijdingen van bijzondere scholen bij de raad te ko men. In antwoord op een vraag van de heer Proper deelde de heer Geluk mee, dat B. en W. zullen trachten In Parkwijk zowel als in Schalkwijk scholen In systeembouw 'tot stand te zullen brengen. In de raad van 13 januari hoopt het college met het eerste voorstel dienaangaande bij de raad te komen. Een voorstelling tot vaststelling van een reglement voor het Frans Halsmuseum werd door B. en W. teruggenomen, nadat de heer Spek erop had gewezen, dat de redactie ervan aanleiding tot fouten zou betekenen. De andere voorstellen werden zonder of met geringe discussie aangenomen. Aan het slot wenste de voorzitter de leden van de raad genoeglijke feestdagen en een ge lukkig nieuwjaar. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen uitspraak gedaan in de zaak tegen een 47-jarige inwoonster van Koog aan de Zaan, die als directrice van een bejaarden tehuis van de hervormde diakonie ƒ1826,02 zou hebben verduisterd. De rechtbank achtte het onderzoek niet volledig en stel de de stukken opnieuw in handen van de rechtercommissaris voor het laten uit brengen van een psychiatrisch onderzoek. De officier van Justitie eiste veertien da gen geleden zeven maanden gevangenis straf met aftrek. Verdachtte stond toen tevens terecht, omdat zij in Zaandam vijf japonnen en een badpak zou hebben gesto len. Een 64-jarige slager uit Beverwijk, wie ten laste is gelegd, dat hij in augustus, te rugkerend van de veemarkt in Purmerend, na het drinken van jenever met zijn auto een bromfietser heeft aangereden en zon der zich bekend te maken is doorgereden, werd veroordeeld tot twee maanden ge vangenisstraf en vier jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Bij de bromfietser, een jongeman uit Assendelft, schoot een arm uit de kom, hij werd aan een hand gewond en kon zes weken niet werken. De eis luid de zes maanden gevangenisstraf en vijf jaar ontzegging uit de rijbevoegdheid. De rechtbank veroordeelde een filiaal houder in Haarlem van een taleninstituut conform de eis tot f 10.- boete. Verdachte werd bekeurd omdat hij in juni een Britse vlag heeft uitgestoken zonder vergunning van B. en W., terwijl de uitzonderingen van de algemene politieverordening niet van toepassing waren. De Haarlemse kan tonrechter sprak de filiaalhouder vrij, maar de officier van Justitie vroeg vernie tiging van het vonnis van de kantonrech ter en veroordeling tot 10 boete of drie dagen hechtenis. Mr. S. Groen, die als gemachtigde van verdachte optrad, ontkende ter zitting dat de vlag is uitgestoken om reclame te ma ken voor het taleninstituut Op 31 december zal de dienstregeling op de lijnen 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 en 11 van de NZHVM omstreeks tien uur des avonds worden gestaakt Voorts gelden er op oudejaarsavond be perkte dienstregelingen op de lijnen Haarlem-Leiden; Haarlem-IJmuiden; Am sterdam -Zandvoort; IJmuiden-Beverwyk- Hoogovens; Leiden-Voorhout-Noordwü- kerhout; Leiderdorp-Leiden-Katwijk aan Zee en Haarlem-Den Haag. Degenen, die op oudejaarsavond gebruik wensen te maken van de NZH-bussen dienen zich van tevoren te vergewissen van het feit of en op welke tijden de bussen rijden. De Stichting „Haarlem Noord" deelt ons mee, dat de puzzeltocht op tweede kerstdag een succes belooft te worden, mede doordat enige winkeliers- en sport verenigingen extra prijzen hebben be schikbaar gesteld. Het parcours is uitgeschreven voor wan delaars, maar kan ook per fiets, scooter of auto worden afgelegd. Het parcours is gelegen tussen de Rijks straatweg Delftlaan en tussen Stuyve- santstraat Pijnboomstraat Men kan zich zaterdag om twee uur bij de start op de hoek Zaanenlaan-Orionweg nog aanmelden. De vergrijsde Bakenesserkerk staat wat vergeten in een van de oudste gedeelten van onze stad. Het is betrekkelijk rustig en stil om het eenbiedwaardige gebouw, want het moderne verkeer heeft nauwe lijks toegang tot de smalle straatjes, die de kerk omringen. Nog stiller is het in de gewijde ruimte van de kerk, waar onder het houten gewelf en de door gemetselde zuilen gesteunde bogen de sfeer der mys tiek merkbaar wordt, een sfeer, die woensdagavond de zeer vele toehoorders bij de kerstuitvoering van het jeugdkoor „Inter Nos" ontvankelijk maakte voor de vele kerstliederen, die werden gezongen en voor de schone muziek voor viool en piano, die door een zeer jeugdige violiste werd gespeeld. De Bakenesserkerk wordt weinig voor muziekuitvoeringen gekozen. Onbegrijpe lijk eigenlijk. Want ook bij deze uitvoe ring kon men vststellen hoe voortreffe lijk de akoestiek van het gebouw is, zelfs bij aanwezigheid van een zeer groot audi torium. De zang van het grote koor van meisjes en jongens werd voor wat de klank betrof een onafgebroken genieting van ongerepte vocale schoonheid. Zij werd al ervaren bij de inzet van de avond met de uitvoeringen van „Komt allen teza men" en van „Komt verwondert u hier mensen," waarvoor ik echter eenzelfde expressieve eenvoud had willen horen als met het bekende „Gloria in excelsis Deo!" bereikt werd, de melodieuze Kerstliederen van Hendrik van Oort en de Duitse kerst liederen. Deze liederen bleven bevrijd van opgelegde, ""nadrukkelijke gevoelsex pressie, maar des te aangrijpender werd daardoor de vertolking. Door de gesti leerde voordracht van de negro-spirituals „Deep river" en „Nobody knows" kon zij niet overtroffen worden. Zij werd weer geëvenaard door de verrukkelijke uitvoe ring van „Les choeurs angéliques", die men bewondering af kon dwingen voor de koordiscipline, die de dirigent Jan Booda heeft weten te bereiken. Een andere be vestiging hiervan werd de mooie uitvoe ring van de Kerstcantate van Catharina van Rennes en van het innige „Wij dan ken U, o Vader" van dezelfde componiste, waarmede de avond besloten werd. Voor een intermezzo van verfijnde schoonheid en ontroerende eenvoud zorg de het jeugdige Haarlemse zangeresje Ans Philippo, toen zij met klare stem en in nemende voordracht de Weihnachtslieder- cyclus van Peter Cornelius zong en het Advertentie moderne interieur verzorging Het is dezer dagen tien jaar geleden dat de Nederlands-Israelietische gemeente in Haarlem haar gemeentegebouw aan het Kenaupark, op de hoek van de Rozen straat, betrok. Dit feit zal op 25, 26 en 27 december worden gevierd met herden kingsdiensten en een feestmaaltijd in het gebouw en een feestelijke bijeenkomst in de tuinzaal van het Concertgebouw in Haarlem. Na de bevrijding stond de Joodse ge meenschap in Haarlem voor de trieste overblijfselen van haar honderd jaar oude synagoge aan de Lange Begijnestraat. Ge zien de hoge kosten viel aan restauratie niet te denken. Bovendien zou het herstel de kerkgebouw voor de sterk gedunde Ne derlands-Israelietische gemeente van de 1800 leden van vóór de oorlog waren er nauwelijks 300 overgebleven veel te groot zijn. Men vond een tijdelijk onder dak in een huis aan de Lange Wijngaard straat totdat het huidige gebouw Kenau park 7 werd aangekocht Het perceel on derging verscheidene ingrijpende verbou wingen, waardoor het geschikt is voor di verse doeleinden op het gebied van het kerkelijk cultureel en verenigingsleven. Het gebouw bevat een synagoge, een feestzaal die plaats biedt aan honderd per sonen, een kantoor, een bestuurskamer, een jeugdlokaal, twee schoollokalen voor het geven van godsdienstonderwijs, een bibliotheek, een ritueel bad, en een woning voor de huisbewaarder. In het trappenhuis is een glas-in-lood raam aangebracht, voorstellende de twaalf stammen Israels rondom het tabernakel tijdens de tocht van de Joden door de woestijn. Dit raam is al les wat men uit de oude synagoge heeft kunnen redden. In de bestuurskamer hangt een gedenkplaat ter nagedachtenis aan drie vooraanstaande Joodse ingezete nen van het synagogaal ressort Noordhol land die op 2 februari 1943 in de duinen bij Overveen door de Duitsers werden omge bracht Dit waren opperrabbijn Philip Frank, Barend J. Chapon, voorzitter van de Nederlands-Israelietische gemeente in Haarlem en mr. Herbert Otto Drilsma, secretaris van het hulpcomité voor Haar lemse Joden in de bezettingstijd. Het synagogaal ressort Noordholland met Haarlem als hoofdplaats omvat met uitzondering van Amsterdam de gehele provincie. Het kerkbestuur is als volgt sa mengesteld: D. Heymans, voorzitter; S. L. Anholt, vice-voorzitter; Ph. M. Maarsen, penningmeester; M. Philipson, secretaris. Leraar en voorganger is de heer M. Phi lipson. Langzaam herstel De Joodse gemeenschap in Haarlem heeft zich na de bevrijding van ons land langzaam, ofschoon nog niet geheel, her steld van de slagen die haar zijn toege bracht. De band tussen de leden vindt ge stalte in geregelde samenkomsten in het gemeentecentrum, in een commissie voor sociale zorg, een damesvereniging en een jeugdvereniging. Uit het maandblad van de Nederlands- Israelietische gemeente Haarlem, waarin de voorzitter van het kerkbestuur, de heer D. Heymans, het tienjarige bestaan van het gemeentegebouw gedenkt, citeren wij het volgende: „Wanneer we ons gebouw betreden dan worden we geattendeerd op de woorden die altijd, zolang het Galoeth bestaat, boven een ongepleisterd stukje muur in een synagoge worden aange bracht. Ook hier dus boven de ruwe bak steen de woorden „Zecher Lechourban", dat is „Ter herinnering aan de verwoes ting" (van Jeruzalem). Boven dit „Zecher Lechourban" Is een marmeren plaat aangebracht die ons de verwoesting van de jaren 1940-1955 in her innering brengt. Omdat dit tienjarig be staan gekoppeld is aan deze afschuwelijke jaren, daarom geen uitbundig feest maar een gepast herdenken. Een herdenken waarbij we God, Die wonderen deed voor onze voorouders in vroegere tijden en in deze tijd. danken dat Hij ons, bevoorrech ten, die deze jaren mochten overleven, de ze tijd en het wonder van deze tijd, de op richting van de Staat Israel, heeft laten beleven." BURGERLIJKE STAND ZANDVOORT VAN GEBOREN: Vincentius Johannes Maria, z. van W. J. G. M. Glijmius en J. A. M. Kloet. Erwin Otto, z. van G. Oosterbaan en U. W. de Joode. GEBOREN BUITEN DE GEMEENTE: Floris Goezinne, Van Lennepweg 53/2. ONDERTROUWD: B. P. Stor en K. Zwart. GEHUWD: J. P. Groeneveld en Joh. A. Volgers. A. C. ten Broeke en C. Groot OVERLEDEN BUITEN DE GEMEENTE: Joh. Kolman, 81 jr., geh. gew. m. A. Visser. blijde Engelse volksliedje „As I sat on a sunny bank" daaraan toevoegde. En ook Cobi Bos gaf ruime voldoening met het zingen van twee oud-Franse Kerstliede ren. Beide solistjes werden muzikaal en met verzorgde klank begeleid door Jan Boo da. Hij stond ook het meisjes-trio ter zij de, dat zo ongedwongen het vreugderijke „In dulci jubilo" van J. S. Bach vertolkte. Ten slotte wil ik nog gewagen van het spel van de dertien-jarige violiste Vera Beths. Zij droeg de Sonate in D van G. F Handel en de Sarabande en het Allegro in A van J. M. Léclair voor met een natuur lijke muzikaliteit en par droit de nais- sance met een even natuurlijke violis- tische begaafdheid, welke haar vertolkin gen opmerkelijk goed van klank en dui delijk van tekening maakten. Aan Jan Booda's begeleidingen had zij veel steun. Nog één medewerkster aan deze muziek avond, die wel een kerstwijdingsavond ge noemd kon worden, moet ik nog vermel den, namelijk de pianiste Emmy van Eden, die als begeleidster van het koor wederom voortreffelijk was. P. Zwaanstcijk Het gerechtshof te Amsterdam heeft in hoger beroep vanochtend het vonnis van de Haarlemse rechtbank, die de 57-jarige directeur van een Haarlemse n.v., woon achtig in Abcoude, vrijsprak van de hem ten laste gelegde verduistering in dienst betrekking meermalen gepleegd, bevestigd De officier van Justitie had zes maanden gevangenisstraf tegen de directeur geëist en in hoger beroep had de procureur-gene raal een boete van 3.000 subsidiair drie maanden hechtenis plus zes maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar gevorderd. In de periode 19561957 had de directeur totaal ruim 64.000 opgenomen, waardoor zijn rekening-courant bij de n.v. een debet- post voor dit bedrag aanwees. Dit was ont dekt door één der commissarissen. Zowel door een rijksaccountant als door een com missie uit de aandeelhouders was een on derzoek ingesteld. De rijksaccountant ver klaarde ter zitting, dat de directeur binnen drie maanden uit eigen middelen alles had kunnen aanzuiveren en dit was ook inder daad gebeurd. De commissie uit de aan deelhouders was tot de overtuiging geko men dat er geen fraude was gepleegd. De traditionele kerstbomen in Haarlem en omgeving zijn weer geplaatst. De ge meentelijke dienst van Hout en Plantsoe nen heeft bomen geplaatst op de Grote Markt, het Frans Halsplein, op de Har- menjansweg bij de Prinsenbrug en op het Van Zeggelenplein. Een bijzonderheid is de fraai versierde boom in de Hout bij de Fonteinlaan. Dit is namelijk een conifeer, die er het gehele jaar staat, maar die voor de gelegenheid is verlicht. De dienst van Hout en Plant soenen zag in deze boom een prachtige kerstboom, maar men vond het terecht jammer om hem om te hakken. De boom is solitair en is bijzonder goed zichtbaar. De boom op het Frans Halsplein is ver sierd door de Schoterwegvereniging en de exemplaren in de Thorbeckebuurt en in Haarlem Oost door de betreffende buurt verenigingen. Ook in Heemstede is weer een fraaie kerstboom geplaatst in het plantsoen voor het raadhuis. Deze reusachtige boom doet het goed tegen de achtergrond van het pit toreske raadhuis. De bomen in Haarlem zullen tot 4 janua ri blijven staan. Advertentie Uw verkoudheid van neus. keel of borst wee met BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE GETROUWD: W. S. P. M. Heeremans en M. M. Teeuwen; M. Bloemendaal en F Prinsen; H. Treffers en M. A. Tebben P. J. van Duin en H. E. Th. Kooijman T. Punt en K. M. B. Meijne; Th. W. M Smit en Th. A. Mense; J. P. Vos en M. Borst GEBOREN: Robert Maria, z. van R. J. M Geenen en N. Dekker; Mirjam Elisabeth d. van E. W. Woud en E. Knaap; Edoardo Giovanni, z. van A. Nimis en J. M. van Rooijen; Rudolf, z. van J. A. Heikens en A. M. A. van der Sommen; Pieter, z. van B. van Hees en C. M. F. Wibaut; Elisabeth, d. van C. A. G. Hoppezak en Th. M. Rei- nierse; Antoinette Frangoise, d. van F. Priem en A. M. van der Melj. OVERLEDEN: Mej. M. van der Keemel, 66 j.; Mevr. A. D. P. Bruinen berg-van Suijlichem, 74 j.; M. J. Swart, 61 j.; H. Brokke. 83 j.; H. Pothoff, 90 j.; Wed. M Bleeker-Pauw, 80 j.; L. J. M. van Velt- huijsen. 81 j.; Mej. M. Tataheluw. 57 J.; Mevr. J. C. van Veen-Nieuwenhuizen, 64 j.; Wed. M. Beentjes-Kloes, 75 j.. Advertentie op aanvraag wordt da folder »Maak het u lichter - Tover met licht" m graagjtoegezonden doon N.V. Wed. d. Ahrend Zoo» N.V, Blikman A Sartoriua en door de fabrikant; Chemische Fabriek L. van der Grinten N.V. te Venlo of haar servicekantoor Statenlaan 126, Oen Haag VENLO OEN HAAG De basketbals om fietst*e De ingreep, die coach Jan Lagendijk na 12 minuten spelen by White Stars toe paste om de 113 achterstand weg te wer ken, heeft succes gehad. Na de rust nog met een 1412 achterstand te *ün Inge gaan, wonnen de dames met 2837 van Fortuna. Het falen in de beginperiode van de White Stars-ster Jenny v. d. Hoeden, heeft duidelijk aan het licht gebracht, dat de produktiviteit van de Haarlemse meisjes, die de overige aanval uitmaken, ver onder het gewenste is. In de strijd tegen het Am sterdamse Fortuna duurde het vijf minu ten voordat een Haarlems schot de Am sterdamse basket trof. Op het scorebord stond toen al een 5—0 stand. Het werd 52. En ingeschoten strafworp van Annie Kaart verhinderde Fortuna niet een 11—3 voorsprong te nemen. Toen greep coach Lagendijk in. Hij wij zigde de aanval en haalde Jenny v. d. Hoe den tijdelijk uit het veld. Het was Nelly Kaart die de nieuw*; aanval inspireerde met een fraai doelpunt (11—5). Even later was het 127. Zes minuten voor de rust werd nogmaals de ploeg gewijzigd en Jen ny v. d. Hoeden weer tussen de aanvalsters gezet Opeens ging het: 12—9, 12—11, 14—11 en 1412. Na de pauze waren v. d. Hoeden en Annie Kaart er heel snel bij om White Stars een voorsprong te geven (1417). Hierna liepen de Haarlemse meisjes steeds verder uit: 14—23, 24—31, 28—35. De eind stand werd 2837. Topscoorsters waren Jenny v. d. Hoeden 617 en Annie Kaart 14. Emmy Hofstra verdedigde uitstekend. De stand in de dameshoofdklasse A is: The Blue Stars 5—10, Agon 58. JMC 56, White Stars 66, Antilopen 54, F AC 64, WGW 42 en Fortuna 62. District Haarlem dames overgangs klasse: Aurora 7—12, The Typhoons 7—12, HOC 2 7—10, SC Haarlem 7—10, White Stars 2 7—8, Antilopen 2 7—4, ZBVS 8—2 en Rapiditas 70. Tweede klasse: Excercitia 7—14, SC Haarlem 2 8—12, HOC 3 8—10, Rapiditas 2 810, Antilopen 3 76, Aurora 2 86, HOC 4 74, Excercitia 2 84 en SC Haar lem 3 7—2. De standen bij de heren zijn: Eerste klasse: White Stars 7—14, HOC 7—10, The Typhoons 2 8—8, SC Haarlem 7—8, Fla mingo's 2 7—8, Antilopen 2 6—4, Aurora 74 en Sibaba 70. Tweede klasse: Excercitia 916, Rapidi tas 8—14, ZBVS 2 8—12, HOC 3 8—10, The Typhoons 3 8—10, Antilopen 3 8—10, The Typhoons 4 8—8. HOC 2 8—4. SC Haarlem 2 84, SC Haarlem 4 94, White Stars 2 82 en SC Haarlem 3 82. Tot donderdag 7 januari 1960 staat de basketbalcompetitie in het Krelagehuis stil.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7